Landbouwvertegenwoordiging, Gemengd Nieuws. ZIERIKZEE-ROTTERDAM Gewijzigde Dienst. ADVERTENTIEN. Feestelijke Propaganda-Avond Afdeeling Ellemeet van den Bond voor Staatspensionneering, VERGADERING Landb. Ver. „Dreischor". Vergadering UITVOERING Zangvereeniging „NIEUW LEVEN" 2e Uitvoering op 28 December d.a.v. Een melkgevende Vare Koe te koop, Een vet Varken van 275 pond. Eerste soort STRAATKLINKER en REGENBAKKLINKER, Balken en Ribhout, 37 Olme - en 3 Essche Boomen, IEPE BRANDHOUT. Gebr. MEERMAN, Oosterland. gaan zij verder, want er zijn nog zoo velen, die wachten Den volgenden morgen is de aarde met een dunne laag smeltende sneeuw bedekt, waarop de koude winterzon een bijna kwijnend licht werpt Een scherp contrast met die witte vlakte vormt het groote, zwarte, versch ge dolven graf, waarin de gesneuvelden zullen gelegd worden Zwijgend, met strakke peinzende gezichten, ver richten de mannen hun treurig werk Het is bij hen: „heden zij, morgen wij", want zij, die aanstonds aan de schoot der aarde zullen worden toe vertrouwd, waren gisteren nog frisch en gezond Ook August, wiens laatste gedachten aan zijne moeder in het lieve vaderland gewijd waren, wordt in het groote soldatengraf gelegd, juist als de klokken luiden van „Vrede op Aarde" Ook in het vaderland weerklinkt die toon. Velen spoeden zich ter kerke, om te bidden voor een spce- digen vrede en het behoud van hen, die hun dierbaar zijn. „Was het nu maar het laatste Kerstfeest, dat de oorlog zijn scbepter zwaait", zucht menigeen. Velen zijn. er ook onder hen, voor wien de Vrede niets meer redden kan die alles verloren, wat zij bezaten. Ook August's moeder gaat er heen. 'Hoe vurig is haar gebed voor haar zoon, het eenige wat zij nog bezit. Maar zij is vol hoop. Hedenmorgen heeft zij een brief ontvangen, waarin hij haar schreef, dat hij bevorderd was en het ijzeren kruis had ontvan gen. Een groote vreugde doortintelt haar. Zij kan het haast niet gelooven. Haar zoon onderofficier, haar zoon het ijzeren kruis verdiend. Hoe ge lukkig gevoelt zij zich. Vele gevaren heeft hij doorstaan en nog bleef hij voor haar behouden. Wie weet hoe spoedig de "kreet weerklinken zal„De vrede is getéèkend". Dan keert hij weer naar haar huis terug. Zoo peinst en hoopt zij. Ach, zij weet niet, dat al haai* hoop ij del is. Zij heeft zijn af scheidsgroet voor eeuwig niet gehoord Noch weet zij, dat hij reeds rust in [het groote graf in vreemden bodem, ver van haar vandaan. Nimmer zal zij hem op aarde wederzien, nim mer zelfs zijn graf bezoeken. Doch zij droomt van wederzien, van ge luk. Arme moeder, hoe wreed zal het ontwaken voor U zijn. L. N. G. Vergadering van den Gemeenteraad te Tholen, gehouden op Vrijdag 21 Dec. 1917 des namiddags 2V2 uur. Voorzitter: de burgemeester. Na de opening deelt deze mede, dat met ken nisgeving afwezig zijn de heeren De Jong, Wagemaker en Wagtho, de laat ste wegéns ongesteldheid. De notulen der voorlaatste vergadering worden onveranderd vastgesteld. Onder de in- gekomeri stukken behooren o. a. van Gedep.-Staten eenige missives, die alle voor kennisgeving werden aangeno men. Éen schrijven van den Nederl. Politiebond, waarin deze vereeniging 'n herziening der traeïemeriien van de gemeente-veld wachters aanbeveelt. De voorzitter wenscht dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, daar B. en W.' van meening zijn, dat zoo dit noodig mocht zijn om tot tracdements- verhooging over te gaan, B. en W. dit zelf wel met den Raad zullen rege len. Conform werd beslotèn. Alsnu wordt gelezen het rapport der com missie' betreffende den aanbouw van woningen op het gekochte terrein der gemeente. Daar de commissie zich ge heel en al aansluit bij het idee van B. en W. wordt voorgesteld de desbetref- fende^stukken te laten circuleeren bij de raadsleden ~éh zich' met jhr. De Graaf in verbinding te stellen. De wijziging der begroeting 1917 wordt goedgekeurd. Aan de orde komt thans de vaststelling der verordening rege lende de, jaarwedde der onderwijzers. De voorzitter verzoekt den heer Goos sen als rapporteur der commissie, zijn rapport uit te brengen. De heer Goos- sen zegt, dat hij met de andere com missieleden geheel instemt met de voorgestelde wijzigingen. Spreker is overtuigd, dat de vaste ambtenaren die op vaste bezoldiging staan, liet in dezen tijd niet te breed hebben. Ook daarloe behooren inzonderheid de on derwijzers. Toch doet het spreker ge voelig aan, dal déze zaak van wege Gedep.. Staten is aanbevolen. Veel liever, had hij gezien, dat deze zaak van de regeering Ware uitgegaan. Im mers ipet deze regeling worden alleen de onderwijzers der openbare school bevredigd en naast deze school is 'overal in ons land nog opgericht een bizondere school. Deze onderwijzers worden met deze regeling niet gebaat, en als wij nu eens zien hoeveel zwaar der de Tasten zullen gaan drukken op de bizondere scholen, die reeds onder zwaren druk ligt. .Wanneer spreker terug ziet op dc alhier gevestigde bizondere school, hoc die door vrij willige bijdragen gesteund wordt door een suppletiefonds, dan komt spreker er toe ook deze menschen even goed waardig te keuren voor verhooging, als de openbare onderwijzers. En toch laat de wet dit niet toe. Spr. wil ook nog even wijzen op het zeer weinige schoolgeld,dat hier geheven wordt. Van pl.m. 400 kinderen slechts f500. In verhouding tot de bizondere school is dit een minimum-bedrag. Toch zal spreker vóór dezen post stemmen, in de hoop, dat binnen korten tijd de ge- heele gelijkstelling van openbaar en bizonder onderwijs een voldongen feit zal zijn. De voorzitter zegt eerst te zullen stemmen en dan den heer Goossen te antwoorden. Met alge meene stemmen wordt de regeling daarop goedgekeurd. De voorz. zegt, dat ook hij, en al de leden van den Raad overtuigd zullen zijn van de grondigheid der klacht, zooeven door den heer Goossen geuit. Hij, de voor zitter, wenscht ook dat spoedig de dag moge aanbreken dat de gelijk stelling van beide groepen door de wet wordt geregeld. Daarop volgde de wijziging der instructie van de onder wijzers. Deze behelst de conclusie dat onderwijzers, die op advies van het hoofd der school en gekozen wor den door den Raad, verplicht zijn herhalingsonderwijs legeven. Metalge- meene stemmen wordt deze wijziging goedgekeurd. De suppl. Ii. O. wordt gesteld in handen eener commissie. Herbenoemd werd als lid van het algem. armbestuur de heer Th. En gel vaart, tot leden der Veercommissie de heeren Van IIiele, De Jong en Wa gemaker, tot leden der Gascommissie de heeren 'jhr. Van Vredenburg, Van Iibie en Wagemaker. De bezwaar schriften H. O. worden gesteld in han den eener commissie. De voorzitter zegt, dat hij nu nog in bespreking zal brengen 't loon voor den gemeente werkman W. Deurloo. B. en W. vin den dit loon te laag. B. en W. doen in dezen het voorstel het loon met f 115 te verhoogen en nu te brengen op f 675 per jaar. De heer Noske is bevreesd, dat meerdere personen hier op zullen aankloppenhoewel hij niet tegen deze verhooging is. De voorzitter neemt dit voor zijn reke ning. De heer Quist zegt, dat hij van harte instemt met deze verhooging. De gemeente moet altijd denken, dat Deurloo een vale man is, en dat het hem wel eens verwonderd heeft, dat. Deurloo toch aan de gemeente bleef. Met algemeene stemmen wordt tot de verhooging besloten. De voorzitter deelt daarop mede, dat hij dc huur van het gekochte perceel grond, thans in eigendom der gemeente, heeft afge kocht, zoodal de gemeente thans op lieden volkomen eigenaar is. Gaarne zag hij, dat de Raad deze handeling goedkeurde (Algemeene instemming). Dan zou ik, zegt de voorzitter, thans een commissie wenschen te benoe men, bestaande uit de heeren Quist, jhr Van Vredenburg en Christiaanse, die als deskundigen den Raad zullen voorlichten omtrent de wijze van ver huring met of zonder houtgewas' op het terrein Dit wordt goedgekeurd, terwijl de genoemde heeren hunne benoeming aannemen Op verzoek van jhr. Van Vredenburg deelt de voorz. mede, dat de derrie, die in 't Kaai- boschje ligt, tol aller genoegen nu ge regeld is, en zoodra ze geschikt is, als brandstof zal gedistribueerd wor den. De heer Quist vestigt de aan dacht van B. en W. en van alle amb tenaren in dienst der gemeente er op, om goed toezicht te houden op de straatkeien die opgestapeld liggen aan de Óud-Vossemeersche poort Mede brengt spreker een verzoek over van de Voor stadbewoners om, zoo het kon, bij donkere avonden de lantaarns staande voor 't huis van O. Verkerke, te doen opsteken. T)e geheele Voor stad is er mede gebaat. De voorzitter zegt in beide zaken overweging toe en sluit daarop de vergadering. ken en dien niet meer kunnen af krijgen. Een kostbare musch. Sedert.eenige jaren kreeg een inwo ner van IJmuiden des winters gere geld bezoek van een aantal mus?chen dat in weerwil van de broodranlsoe- neering trouw zijn broodkorstjes en kruimels kreeg. Een der musscheu trok de aandacht door den schitte renden glans der veeren om den hals. zoodat men meermalen jacht op het vogeltje maakte om het eens nader te bekijken, evenwel zonder resultaat. Een poosje was het diertje al weg gebleven tot het uitgeput, alsof het be scherming kwam zoeken, bij zijn weldoener in huis kwam vliegen en spoedig daarna stierf. Eindelijk was men dus in de gelegenheid den vogel aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen en vond om den hals een gouden ring. Hoogstwaarschijn lijk had de vogel, toen hij nog klein was, den kop door den ring gesto De ex-Tsaar. Dc Times verneemt uit Petrograd, flat er een decreet is uitgevaardigd, waarbij het aan alle leden der kei zerlijke familie, met inbegrip van die in Tobolsk gevangen zitten, wordt toe gestaan zich naar het buitenland te begeven, „overeenkomstig hun ver zoek". Nadat die kwestie door de Duitschers te Brest-Litofsk was ter sproke gebracht, vroegen de Bolsje- wiki het oordeel van de grootvorsten Nicolas Michailevitsj en Paul Alexan- drovilsj, die den raad gaven de ge heele keizerlijke familie gelegenheid te geven 't land te verlaten. Blijkbaar nam de tegenwoordige regeering dus een beslissing, welke alleen kon wor den genomen door de Constituante. Liberale Unie De groslijst der Liberale Unie voor den Rijkskieskring Dordrecht is als volgt samengesteld: f 1. P. J. de Kanter; 2. M. vau der Hout te Honselerdijk; 3. A. Roodhuy- zen; 4. mr. H. Smeenge; 5. G. E. van Schouwen te Oude-Tonge; 6. mr. D. Fock; 7. prof. mr. J. E. Heeres 8. jhr. mr. W. Th. C. van Doorn; 9. Ii. J. Wichers; 10. jhr. .R. R. L. de Muralt; 11. prof. B. D. Eerdmans; 12. U. J. Mys te Gouda; 13. P. Otto; 14. J. van Kleef; 15. W. J. E. H. M. 'de Jonge; 16. D. de Klerk; 17. mr. E. E. van Raalte; 18. mr. P._Rink; 19. P. Teunissen; 20. W. C. van As te Sommelsdijk. De warboel in Rusland. Aan de Times wordt uit Odessa gemeld, d.d. 19 December: De onlusten, welke liier vijf dagen achtereen hebben gewoed, zijn thans onderdrukt. De oorsprong der troe belen is te vinden in het neerschieten van een jongen man van 21 jaar en van 'Joodsche nationaliteit, door een leider der Roode Gardé, waarop een hevig gevecht ontstond, dat voorname lijk in de buurt van het station gestre den werd. 'Een groot wijndepöl 'even buiten de stad, werd bondag 1.1. geplun derd. Er werden niet minder 'dan 200.000 flesschen wijn gestolen en de totale schade wordt op 200.000 pond sterling geraamd. Vervolgens werd het 'depot in brand gesloken, waardoor ook vele huizen in de nabijheid in de asch werden gelegd. Ook in de stad werden des daags talfooze wijn- en drankwinkels ge plunderd. De gardes, die werden uit gestuurd om de orde te herstellen, voegden zich bij de plunderaars, 'be dronken zich eveneens en gedroegen zich als krankzinnigen. 1 Er werd door de wachtposten veel in 't wilde weg geschoten, met 1 doel de dronken plunderaars schrik aan te jagen. De gardes traden bok veel te zachtzinnig opin plaats van eenige plunderaars als afschrik wekkend voorbeeld te behandelen, en aldus anderen af te schrikken. In één enkel geval echter kwam er een pantserauto aanrijden, die op dé plunderende menigte begon te schieten, 10 personen doodde en velen verwondde. Gisteren kwamen Soviet en Rada bijeen en benoemde een com missie tot herstel van de orde. Men besloot 3lle drankwinkels Ie ver woesten, overal waar men er verlei ding van te duchten had. Ongelukkig genoeg bestaat er in het geheel geen waarborg, dat de lagere standen de raadgevingen der leiders zullen volgen. Het gemis aan zelfzucht is een der jammerlijksle gebreken van 'theden- daagsche Rusland. Een gepantserde smokkelauto. Het nieuwste op smokkelgebied is het smokkelen in een gepantserde auto. Een dezer nachten brulde met razende vaart een zwaargeladen groote vrachtauto over den Berg-en-Dalschenweg in do richting van de Duitsche grens. Het gevaarte was gepantserd en bestand tegen de talrijke kogels die door de grenswacht werden afgeschoten. Ze stuit ten af op de pantserbladen. Links van de uit graszoden en aarde bestaande grensversperring bevindt zich een groot hek, dat in een oogwerk door het gevaarte werd verbrijzeld. Het be woog zich toen een meter^ of vijf over de grenzen, waar het tot stilstand werd gebracht. De inzittenden haalden een groot zeildoek voor den dag, dat over de auto werd uitgespreid. Eenigen uren later kwamen eenige mannen om den kostbaren inhoud weg te dragen, die bestond uit een groote partij leeren drijfriemen, ter waarde van circa f 50,000. Een avonturierster. Dc politic te Vlissingen heeft in een hotel aldaar aangehouden een 10-jarige jongedame, wier ongehouden leven en tamelijk hooge verteringen de aandacht trok ken. Bij onderzoek van haar goede ren bleek uit brieven, dat zij relaties had o. a. met militairen, van wie zij er een reeds lol smokkelen van morfine had weten over te halen. Zij -vertoefde te Vlissingen onder een Franschèn naam; echter is zij een Duitsche van geboorte. In Mei heeft zij zich te Velp als kamermeisje in een hotel schuldig gemaakl aan dief stal van kleeren en juweelen, waar voor haar aanhouding werd verzocht Door heen en weer te trekken wist zij op vrije voeten te blijven, totdat zij ongeveer 14 dagen geleden in han den van de politie te Amsterdam viel. Zij wist echter weer te vluchten Thans is zij naar Arnhem overge bracht en aldaar ter beschikking van de justitie gesteld. ST00MB00TDIENST en tusschengelegen plaatsen. DEC.—JAN. 4917/18. Van Zierikxse; Van Rottordem Dinsd. 25 Woen. 26 Do'd. 27 'sm. 9, Vrgd. 28 Zaterd. 29 Zond. 30 Maand.80 Dinsd. 1 10, - Dinsd. 25 Woen. 26 Dond. 27 Vrijd. 28 Zaterd. 29 Zond. 80 Maand. 31 Dinsd. 1 8 m. 9,- GETROUWD: K. TELLE en NICOLASINA B. HULSHOFF, die, mede namens wederzijdsche familie, hat-telljk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwe lijk ondervonden. Dreischor, 25 December 1917. Heden ontving ik het treurig bericht van het overlijden mijner oudste Zuster, Mej. Wed. Moermond-Leeuw, in den ouderdom van bijna 70 jaar. Noordwolde (Gron.), 19 Dec. '17. A. LEEUW Bz. en Familie. Heden behaagde het den Heere van leven en dood van onze zijde weg te nemen, ons innig gelietd Zoontje en Broertje, ABRAHAM PIETER, in den jeugdigen leeftijd van 3 jaar en 6 maanden. De Heere sterke ona in deze zoo zware beproeving. Breskens, 20 December 1917. Zijn diep bedroefde Ouders, Broertje en Zusjes, A. MANNEKE. J. A. MANNEKE—Stoutjesdijk. De Burgemeester-Strand- vonder van Kerkwerve roept rechthebbenden op de onderstaande Strandgoederen, bij hem aangebracht, voor de derde maal opT7 vaten, gemerkt (oiLP), vermoedelijk Machine olie, wegende elk pl.m. 220 Kilogram; 21 kistjes Margarine (beschadigd); 1 lèdig Petroleumvat; 3 stukken, vermoedelijk witte Was, totaal 380 K.G.1 Gang van 6 Meter lengte; 2 Battings, 1 Koldertje en eenig Wrakhout. Kerkwerve, 24 December 1917. De Burgemeester-Strandvonder, C. J. BOOGERD. De BurgemeesterStrandvonder van Kerkwerve verzoekt rechtheb bende bij vierde oproeping voor reclame op een als Strandgoed bij hem aangebracht vat, bruto 252 K.G. wegende, vermoedelijk inhoudende traan. Kerkwerve, 24 December 1917. De Burgemeester-Strandvonder, C. J. BOOGERD. Degenen, die er prijs op stellen, dat voortaan in de beide Kamers landbouwbe langen beter zullen worden behartigd, kunnen zich aan melden tot het lidmaatschap van den Plattelandersbond bij onderstaanden A. C. DE OUDE, Noordwelie. A. P. VAN DER WEDDE, Ellemeet. F. J. VAN DEN BOUT, Eikerzee. JAC. KL0MPE, Noordgouwe. F. D. VAN VESSEM, Bruinisse. W. G. BOOT Jzn., Haamstede. van de op Vrijdag 28 December, 7 uur, by De Koo. Zeer uitgebreid Programma. „nigumuuii UU1U115 NIEUWERKERK. Vrijdag 28 December, 's avonds 7 uur, in „De Meebaal". Zaterdag 29 Dec. a.s., v.m. 11 uur, bij Mej. de Wed. De Mul. Agenda: Ballotage. Verkiezing Bestuur. Verzekering slachtvee. Verder voorkomende zaken. 1907. - 1917. van de te ZONNEMAIRE, - (Directeur de Heer L. DE LANGE), - op Donderdag 27 Dec. I9I7, in de Bewaarschool. Aanvang 7.30 ure precies. Entrés f0,75. Donateurs vrijen toegang. Aanvang 7,30 ure precies. Entrés f 0,30. Na afloop der beide uitvoeringen BAL. Plaatsbespreking tusschen 1 en 2 nar aan de school. TE KOOP: Vierjarige donkerbruine veulendragende Merrie en drie VARKENS van 250 pond, bij H. C. VAN DE ZANDE, Nieuwerkerk. bij J. STEUR, Ellemeet. TE KOOP: Te bevragen Postkantoor Een op kalven staande Koe to koop gevraagd en tevens een vet Varken te koop, bij C. L. VAN STAALEN, Duivendyke. Twee drachtige SANEGEITEN te koop. Adres: Hulpkantoor Duivendyk*. TE KOOP: tegen zeer billijken prijs. Te bevragea bij W. WANDEL, Aan nemer Straatwerken, Nieuwerkark (Zte- land). TE KOOP: Nog een OPEN HAARD en een VULKACHEL. AdresI. VERTON, Fonteine, Zierikzee, TE KOOP: Aan het in slooping zijnd* Kast**l „Willemsburg" te Anna Jacobe Polder, ongeveer 200 stuks 8/4 J II; 300 «tuks P/a II en lange lengtens, zwaar 7 èt 9, 4 it 10, 5 7, 3 4 8, 2 8, A. duim lang 12,50 M. en korter, Rachels 1. a.4 en 1 3 A. dqim, Deuren en Ramen, 4 Trappen, waaronder een eiken, breed 1 M,, Glas en Behangdoek, Waal- en Yselsteen, ruim 100 M8. Brik ken, Naamsche- en wit Marmeren Teg*ls met Plinten, een groote party Hard steen, bestaande in Dorpels, Neuten, Plinten en Cordonbanden. Te bevragen en te zien op het werk, bij A. VAN BREDA. Bij inschrijving te koop: staande aan het Diepe Gat, onder de gemeente Stavenisse. De boomen zijn zeer geschikt voor werkhout. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op den 7 Januari 1918 bjj den ondergeteekende te Stavenisse, by wien ook nadere inlichtingen zijn t* bekomen. C. M. P. W. HANSSENS. Meter lengte f 3,— per 100 K.G. Kachelblok f4,— 100 Aanbevelend,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 6