H.H. Correspondenten vóór Donderdagavond. H.H. Brievengaarders zoo spoedig mogelijk ADVERTENTIEN. scheuren, voor zoover het daarvoor geschikt is, en het dienstbaar te maken aan teling van graan en veevoeder. Met het oog op de omstandigheid, dat het veevoeder schaars is, moet de vee stapel worden ingekrompen. Spreker gaat na, wat men op gescheurd weiland kan telen. Het is niet gewenscht laag gelegen weiland tot bouwland 'te maken. In een gescheurde weide zit een massa planten- voedsel, hetgeen spreker met cijfers staaft. Het scheuren van weiland moet zoo gauw mogelijk plaats hebben. De landbouwers zullen de bevolking ten zeerste verplichten, wanneer zij met het oog op de nijpende behoefte aan graan en veevoeder er toe overgaan hun weiden te scheuren en daarop die gewassen te telen, die tot voeding van mensch en dier dienen. (Applaus). De heer Hocke Hoogenboom vestigt er de aandacht op, dat men in een ge scheurde weide kleine beestjes vindt, die van groot nadeel zijn. Spreker geeft dit toe, maar meent, dat dit nadeel kan verholpen worden door toepassing van gebluschte kalk. Men zal dan van die beestjes minder last hebben en betere resultaten be reiken. De heer Krepel meent, dat de ver bouw van tarwe op de bestaande gronden hooger had kunnen opgevoerd worden. Het ware beter geweest in plaats van een premie te stellen op het scheuren van weiland, dat de regeering de prijzen [voor die gewassen waaraan zij behoefte heeft zóó hoog had gesteld, dat het in het belang van de boeren is niets anders dan die te verbouwen. De heer Mol heeft van den verbouw van tarwe op gescheurd weiland slechte resultaten gehad. De heer Krepel zou het zonde vinden, als weiland gescheurd werd. De heer Waale wijst tenslotte er op, wat in dit opzicht in Duitschland geschied is, en wat thans in Engeland gebeurt. Dit moge ons tot navolging prikkelen. De voorzitter bedankt spreker voor zijn gehaltvolle voordracht en sluit de wegens de in de zaal heerschende Siberische koude reeeds half verloopene vergadering. Brandstoffenrantsoen. Naar men verneemt, zullen in het begin van Januari twee brandstoffen- eenheden voor de klassen H en Ila beschikbaar worden gesteld. Voorts zullen reeds thans voor per sonen boven de 70 jaar ten hoogste 50 briketten per persoon verkrijgbaar worden gesteld. Het telegrafisch verkeer met Engeland. Het aantal telegrammen uit en over Engeland voor verschillende bestemming hier te lande neemt in de laatste dagen toe. Fietsen zonder licht. In verband met klachten over het rijden door rijwielen zonder licht, her inneren wij er aan, dat krachtens de afwijking, door den Minister van Water staat toegestaan van de artt. 10, 11, 20 en 23 van het Motor- en Rijwielreglement, de tijd, gedurende welken rijwielen van lichtgevende lantaarns zullen moeten zijn voorzien, zal loopén, niet zooals thans, van een half uur nè zonsondergang tot een half uur vóór zonsopgang, maar van één uur nè zonsondergang tot één uur vóór zonsopgang. Bovendien behoeft een rijwiel niet voorzien te zijn van een lichtgevende lantaarn a. bij lichte maan, dat is gedurende het tijdperk van 1 uur nè opkomst tot 1 uur vóór ondergang der maan, als deze zich in een schijngestalte bevindt tus- schen eerste kwartier en laatste kwartier b. in die gemeenten of gedeelten van gemeenten, dan wel op die wegen, waar voor dit door de besturen dier gemeenten Is bepaald. Openbare Raadsvergadering van St.-Annaland gegouden op Donderdag 20 Deo., des voormiddags 11 ure. Voorzitter; de heer A. J. Bierens. Alle leden" 'zijh aanwezig. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen was de goedkeuring door Gedep. Staten van verschillende raadsbesluiten. Brie ven van den klerk ter secretarie F. M. Boogaard en den gemeente-veld wachter J. Ilmer, bevattende 'n dank betuiging voor de verbetering hunner tractementen. Aan den heer S. A. Geen se, tijdelijk onderwijzer alhier^ werd op zijn verzoek, wegens te vervullen dienstplicht eervol ontslag verleend. De salarisregeling van het personeel der school was teruggeko men van Gedep. Staten, voorzien van eenige opmerkingen. Met algem. st. wordt besloten aan alle gevolg te geven. Zoo zullen de verhoogingen ingaan, niet na 3, doch reeds na 2 jaren. Na de gewone verhoogingen zullen er voor de bezitters der hoofdakte nog twee volgen van f 100, telkens na 2 jaar. De tegemoetkoming in de huis huur werd verhoogd tot f 100, terwijl de handwerklieden, zoo ze buiten de gewone schooluren vallen, betaald worden met f 1 per uur. Omtrent in dienst staande onderwijzers wer den nieuwe bepalingen vastgesteld. In overeenstemming met het besluit dei- vorige vergadering zal de belasting op de luxe-honden f 5 per jaar bedragen, die van andere honden f2,50. Als ge neeskundige „belast met de praktijk der weezenarmen werd gekozen de heer D. Quakkelaar. De tuintjes dei- gemeente werden voor 7 jaren ge gund aan de hoogste inschrijvers: M. C. de Bruine voor f 24, de wed. J. Moerland voor f 47,50, G. de Bruine voor f 30 en J F. Kaashoek, voor f 30. Bij de rondvraag besprak de heer Goedegebuure de wenschelijlt- heid van vroege winkelsluiting, gelijk die in sommige plaatsen reeds bestaat, 'tzou zeer in't belang der winkeliers zijn. Een bepaald besluit werd nog niet genomen, doch-wanneer er een verzoek door eenige neringdoenden bij den gemeenteraad inkomt, kunnen ze zich wel verzekerd houden ,dat er gevolg' aan gegeven zal worden. Daarna volgde sluiting. Buitenlandsche telegrammen-bureaux. Reuter, Wolff, Havas, ze zijn geen van alle vertrouwbaar, en naden vrede moet onze groote pers zoo spoedig mogelijk met hen breken, wil de H. P. Ze zijn er, zooals herhaaldelijk blijkt, niet op uit om ons in de eer ste plaats nieuws te brengen, maar 0111 propaganda en stemming te ma ken. Reuter en Havas in dienst dei- Entente, Woli'f als spreekbuis der Genlralen. Wat belang hebben zeer bij om ons landje vol te stoppen met leugens? Ze weten, dat Amsterdam 'n belangrijk neutraal nieuwscentrum is met een groot achterland. Maar met dat al, we worden verleugend, en krijgen, zoowel in oorlog als in vrede de wereld in een verkeerd licht te zien. De tijd is rijp voor oprichting van 'n vertrouwbaar nationaal nieuws agentschap, zegt het blad, zoo noodig met subsidie van de regeeringwant ook die heeft belang bij een goede voorlichting en vooral bij het ver spreiden van juiste informatiën over ons land in den vreemde. De heeren kregen niets. In dén gemeenteraad van Lienden, een dorp in de Betuwe, kwam aan de orde een schrijven van Gedep. St. omtrent verhooging der salarissen van den burgemeester, de wethouders, den secretaris en den ontvanger. Na voorlezing verwijderden zich deze heeren en werd het voorzitter schap opgedragen aan een der raads leden, die volgens t Volk 't volgende zeide „Ben jullie er voor? Geen bl wordt hier gedaan! Zie b.v. naar wat ik straks gezegd heb, dat hij (dit is de burgemeester) zich vervoegen moest bij de Tweede Kamer met een klacht over de dure turf; bij den minister helpt het niet; 't lijkt tafel een zwijne- boel, 't schijnt wel een dievenbende te zijn. En dan blijft hij (d. i. de bur gemeester), maar zitten kijken; hij verd.... het immers wat te doen! De zaak valt zoo in duigen! Maar ik zal er tijdig uit zijn. Ik ben eer voor verlaging dan voor verhooging. Hoe denken jullie er over? De andere raadsleden slemden hiermee in, maar zaten er verlegen mee, wie het zou moeten zeggen. De voorzitter: Roep ze maar ,dan zal ik het wel uit naam van den Raad zeggen. De heeren. kwamen binnen. De voorzitter: Met het oog op de slechte toestanden hier in de gemeente kan ik u namens den Raad meedeelen dat wij eer voor verlaging dan voor verhooging zijn. Want de boel is hier lang niet in orde op 't gemeentehuis en in de gemeente. Hiermee was dit punt afgedaan. Generaal Leman. Het Belgische gezantschap m Den 'Haag deelt mede, dat het uit Havre een telegram ontvangen heeft, mel- dende^ dat de Belgische gezant te Bern 'met 'L personeel van 't gezantschap, tal van officieren en soldaten der bond- genoolen en een mem'gte belangstel lenden aan 't station te Bern generaal Leman, die uit zijn gevangenschap terugkeerde, begroet hebben. De Bel gische en de Fransche gezant heb ben redevoeringen gehouden, waarin de heldhaftige verdediger van Luik en het Belgische leger verheerlijkt wer den. Ook de Servische gezant heeft het woord gevoerd. Een vertegenwoor diger van den Zwitserschen inlernee- ringsdienst heeft den generaal welkom geheeten en hem een spoedig herstel toegewenscht. Generaal Leman, die er uit zag alsof hij veel geleden had hoewel zijn stemming en zijn geestkracht voor treffelijk waren, was zeer getroffen door de ontvangst. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat hij zich nu in het land der vrijheid bevond. Luchtaanval op Engeland. Kort na zes uur Vrijdagavond heeft de vijand gepoogd een luchtaanval op 8e kust van 'Kent te doen. 'Een der vliegtuigen werd dicht bij de kust tot dalen gedwongen. De bemanning luit drie personen beslaande, werd levend gevangen genomen. Op dit tijd stip hebben geen andere vliegtuigen jover het land gevlogen. Een Uveede aanval ontwikkelde zich te 9.30 uur, toen een aantal bom men op het eiland Thanet werden neergeworpen. De vliegers drongen niet verder binnenslands door. "Er werden geen verliezen en schade ge meld. Graan en Alcohol. Schiedam en Delft op half rantsoen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Gelijk reeds vroeger werd opgemerkt, heeft het bij voortduring een punt van overweging uitgemaakt, op welke wijze de verstrekking van graan aan de alco holindustrie gestaakt of althans aan merkelijk verminderd zou kunnen wor den, zonder dat aan andere gewichtige belangen schade werd toegebracht. Zoo moest rekening worden gehouden met de velen, wier bestaan rechtstreeks of middellijk met dezen tak van ijverheid samenhangt. Bovendien is de beschikking over voldoende hoeveelheden gist een alge meen belang, terwijl de Schiedamsche branderijen in de spoeling een bijpro duct van hooge waarde leveren, dat vooral in dezen tijd van veetfoeder- schaarschte groote beteekenis heeft. Zoowel in de gist als in de spoeling komt aldus een niet onbelangrijk deel van het aan de alcoholindustrie ver strekt graan weer ten goede aan de volksvoeding. Er moest dus gezocht worden naar eene oplossing, die zou leiden tot graan- bezuiniging zonder aan den anderen kant te groote storingen teweeg te brengen. Daartoe was noodig, dat tusschen Delft, waar veel melaise als grondstof wordt gebezigd en Schiedam, dat alcohol alleen uit graan bereidt, zekere overeenstem ming werd verkregen. Deze is nu be reikt, zoodat eene regeling kon worden getroffen, waardoor nog gedurende één week de tot thanö gebruikelijke hoe veelheid graan wordt verstrekt. Daardoor is men er zeker van, dat voldoende spoeling beschikbaar zal zijn tot 1 April. Is de winter voorbij, dan kan men het weer beter zonder dit veevoeder stellen. Na deze ééne week van verstrekking op de thans geldende basis (41 pCt. der normale productie), wordt het graan- rantsoen zoowel voor Delft als Schiedam tot de helft teruggebracht. Op deze wijze wordt een flinke graanbesparing bereikt, zonder dat andere gewichtige belangen te zeer in gevaar worden gebracht. Een stout stukje. Bij Marchin, in de provincie Luik, daalde een vliegtuig der geallieerden. Er waren geen Duitsche soldaten in den naasten omtrek. Wel kwamen eenige burgers ter plaatse. Een dezer was een werktuigkundige. Hij herstelde het defect aan den motor en vroeg dan op het toe stel te mogen meevliegen, om aldus te kunnen vluchten. Toen do Duitschers verschenen, was de machine met de aviateurs .en den koenen Waal reeds hoog in de lucht en zij ontsnapten veilig. De familie van den mecaniciën is dan aangehouden geworden. Een Internationaal huwelijk. Te Domburg is een niet alledaagsch huwelijk voltrokken. De zaakgelastigde van Perzië bij het Nederlandsche Hof is door den burgemeester van Domburg, den heer L. J. van Voorthuysen, in den echt verbonden met mej. Edith van Leekwijck, een Belgische jonge dame. De zaakgelastigde Mirza Mahmoud Khan de Benij Sagaoh de Mokhte Ahou Obeid Saghabhy is sedert 10 jaren ge accrediteerd bij het Nederlandsche Hof en heeft sedert zijn komst in ons land eiken zomer een maand te Domburg vertoefd. Het spreekt vanzelf, dat de plechtig heid veel bekijks had, vooral daar de Perzische diplomaat in zijn rijk met goud geborduurd Oostersch ambts gewaad was. Een opzienbarend schandaal. Het Deensche blad „Kjöbenhavn" deelt mede, dat de leiding der Deensche sociaal-democratische partij zich meester heeft gemaakt van het monopoli van den verkoop van Duitsche kolen door de belofte, dat de Deensche soc.-dem. pers „Deutschfreundlich" zou schrijven. Tot de leiders, die een dergelijke voor waarde accepteerdenbehoort ook de soc.-dem. minister Stanning. De socialistische coöperaties, die met den verkoop werden belast, hebben daarmede 5 millioen verdiend. Het Noorsche blad „Socialdemo- craten" te Christiania deelt thans mede, dat twee Duitsche sociaal-democraten, Wilhelm Janssen en de journalist Baake uit Berlijn, aau de Noorsche valcver- eenigiugen hebben aangeboden hun 40.000 ton cokes tegen goedkoopen prijs te leveren, indien de socialistische bladen in Noorwegen in gunstigen zin over Duitschland wilden schrijven en een agitatie wilden voeren voor de opheffing van het verdrag met Engeland over een vischuit7oer door het Noorsche parle ment: De Noorsche ^socialisten wezen dit voorstel echter van de hand. Daarna stelden de Duitschers andere voorwaarden, mNet betrekking tot de scheepsruimte en den handel, die even eens werden afgewezen. Ingezonden Stukken Bommen op Goes. Met huivering bereikte ons 't treurig bericht, dat hot rustige stadje Goes gisteren in het holle van den nacht met bommen is bestookt geworden. Wij be woners van Zierikzee weten wat dat te bjïteekenen heeft. Toen de eerste bom geworpen was spoeden velen zich naar de kelders der. woningen, om zich te beveiligen. Wie of de bommen gewor pen heeft zegt in deze niet datgeene wat wij willen naar voren brengen. Het zal weer wel een verdwaalde vlieger zijn. Het is niet uitgesloten dat er binnen eenigen tijd weer zoo'n dwalenden vlieger opduikt en wie weet op wélke plaats hij nu zijn slachtoffers zoekt in zijn haat om vijanden te dooden en gebouwen te vernietigen, maar bij on geluk zijn vrienden treft. Wat is hier tegen te doen Protesten van onze Regeering zijn niet afdoende. Daar wordt het kwaad niet mede ge keerd. Kan er niet wat anders op ge vonden worden om die verdwaalden in de lucht te zeggen, dat zij over Neder land zich bevinden. Ikheb er een gedachte over, maar weet niet of hét technisch onuitvoerbaar is, Kan door een of meer onzer oorlogsbodems op de binnenwateren in Zeeland te station- neeren, niet met kleurenzoeklicht b. v. rood. wit en .blauw, op kort op elkander volgende tijden gedurende den nacht seinen langs de lucht gegeven worden, om verdwaalde, menschendooders te zeggen, dat zij op terrein van het be vriende Nederland zich bevinden. Het is maar een gedachte, die ik hoop dat door bevoegden zal overwogen worden, Met dank voor de plaatsing. Uw dw. Z. v. W. AANPAKKEN. Aanpakken is bezig in Zeeland. Nadat het Provinciaal Comité was uitgebreid tot 25 leden, heeft het cömité zich verdeeld in eiland-comit'és voor SchouwenDuiveland, Tholen, Noord- Beveland, Zuid-Beveland, Walcheren, Zeeuwsch-Vlaanderen O.-D. enZeeuwsch- Vlaanderen W.-D. De eiland-comité's hebben in hun ressort getracht plaatselijke comité's te vestigen en overal waar een kring van belangstellenden zich gegeven heeft voor het werk, is men aan den arbeid gegaan. Aanpakken is bezig in Zeeland. Natuurlijk zooals het in alle dingen in het leven gaat, mét uieenloopend resultaat, met mee- en tegenvallen. Er zijn deelen van Zeeland die prachtig handelen, gemeenten die keurig doen, andere bij wie het nog al schikt, andere die zich geheel onttrekken. Over alle collega's zijn de berichten ook niet erg „medewerkend", wonderlijke op merkingen worden ten beste gegeven van sommige kanten waait wel eens deze wind „bij ons is het goed, de rest ligt buiten ons". Zou het waar zijn dat wij elkander niet -aangaan en heeft de gemeente ook in deze dingen geen roeping tegenover haar leeraren, en is de Kerk niet een geheel, het geheele lichaam zorgt immers voor het geheele lichaam? Zouden weigerachtige gemeenten zich- zelve niet eens willen herzien en eens denken aan de roeping der Kerk om te zorgen voor hare leeraren? Mij bekend is op het oogenblik Ril land met f 180, Hoedekenskerke f 100, Sas van Gent f 120, Axel ruim f 300, Terneuzen f 130, Kloosterzande f 176, Hoek f 130, Zaauislag ruim f 700, St.- Maartensdijk uit de Kerkvoogdij kas f 300. Gaaróe doe ik nóg meer berichten, als ik ze van de respectievelijke secre tarissen ontvang. Op veel plaatsen is men nog druk bezig, dat weet ik. Zullen Schouwen en Tholen niet meer doen' dan mij gemeld werd Wij zijn twee jaar te laat, schreef mij een Collega, ik geloof het ook. Men moet als comité zelf er op uit gaan, schreef mij een ander, dat geloof ik ook, werken met toewijding geeft zegen. Goes, 20 December 1917. Namens het Provinciaal Comité, J. J. HOMBURG, Secretaris. TELEGRAMMEN. I-lOl-K-VAN-HOLLAND, 24 Dec. Gisterenavond is een binnenkomend Engelsch stoomschip bij het licht schip „Maas" door Duitschers aange vallen. Twee of drie Engelsche tor pedojagers zijn tot zinken gebracht De tol vertrek gereed liggende sche pen zijn dientengevolge niet uitge varen; l'ETROGRAD, 24 Dec! Dc commis saris van dc militaire aangelegenhe den heeft gelast dat aanleg van alle verdedigingsstellingen en alle andere militaire werkzaamheden aan hel Russische front moet worden gestaakt. LONDEN, 24 Dec. Gisteren deed de vijand onder bescherming van lievig spervuur een aanval op onze stellingen bij den spoorweg Ieperen- Staden en slaagde er in onze vooruit geschoven posten over een front van 700 yards terug te dringen. STOCKHOLM, 24 Dec. De Ncderl. regeering heeft in Zweden 120 vlieg tuigen besteld. De regeering zou voor nemens zijn 2600 vliegtuigen aan te schaffen. Marktberichten THOLEN, 22 Dec. Tarwe f 18 i f 18, haver f 17 f 18, wintergerst f 17 i f 17,50, zomergerst f 18 f 18,50, Rogge f 18 f 19, bruine boonen f 29 f 31, witte boonen f 29 f 31, kookerwten f 20 f 29, kroonerwten f 20 29 per 100 K.G., aardappelen f 4,20 per H.L., ajuin f8 a f 9,50 per 60 K.G., eieren f 11 per 100 stuks, Boter f 1,62® per halve K.G. ROTTERDAM, 24 December. GRANEN. Buitenl. lusteloos. Meel, stil, prijshoudend. Mosterdzaad (bruin) f85 a t 86; (geel) f 50 A f 55. Vlas. Aanvoer 6611 steen schoon blauw, f7 f9; 2650 steen schoon Groninger, f 7 k f 9,50; 997 steen - schoon geel, f 7 èrf 9; 60 steen vuil. onverkocht; 600 steen--schoon wit, f 6 5 f 7,50; levendige handel,, alles verkocht. Karwijzaad f 64 a f 65. Eirengeen aanvoer. VEE. Aanvoer 1509 runderenjS7l/é a 78 cl., matig; 674 kalveren471/2 ct. a 921/a ct., matig; 1102 schapen óf lammeren371/2 a 45 ct.; lammeren 40 a 42 cl., matig; 168 varkens, 50 5 67 et., lichte 40 a 45 ct.% zeer matigj. die ons opgaaf verstrekken der predikbeurten, worden verzocht die voor a.s. Zondag, Oudejaarsavond en Nieuwjaars morgen, in te zenden Later inkomende opgaven kunnen niet meer worden opgenomen. DE REDACTIE. worden beleefd verzocht de bij hen inkomende Nieuwjaars- Advertentiën ons te doen toekomen. DE DIRECTEUR. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Dec. 1917. Verwacht tot den avond van 26 Deo.: matige later wellicht toenemende zuide lijke tot westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, toenemende dooi. Stoombootdienst Vlissingen, Middelburg en Rotterdam en tusschengelegen plaatsen. DEC-JAN. 1017/18 Van Van Vam Vliasing. Middelb. Botter#. naar naar n. Middel. Botterd. Botterd. en Vla. Donderd. 27 Vrijdag 28 Zaterdag 29 Maandag 31 Dinadag 1 Woenad. 2 Dowdard. 3 's m, 6,— 1. 6- m. 8,— 1» ~i~ 8,- jvtur- 8,- Heden overleed, zacht en kalm, -onze jongste lieveling, PETRONELLA MARIA, in den nog jeugdigen leeftijd van 11 maanden. Zierikzee, 23 December 1917. C. J. v. LINDEN. 'M. J. v. LINDENHenderboh. En Kinderen. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig gedragen lijden, zacht en kalm, onze geliefde Dochter en Zuster, ADRIANA PIETERNELLA, in den ouderdom van 16 jaar en vijf maanden. Scuarendijke, 23 Dec. 1917. J. v. d. WERF. IA. v. d. WERF Jz. A. v. d. WERF Jd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 2