Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Maandag 24 Dec. 1917. (zierikzeesche courant). Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. advertentiën: EERSTE BLAD7 RECLAMES. Oorlogsoverzicht. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. No. 10100. van 1—4 regels 40 ets., elk» regel meer 10 ets. Reclame» 1B ets. per regel. Bij contraot belangrijke korting. Inzending op den dag van ntt- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 1-5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Met het oog op het a 8. Nieuwjaar, worden de lezers attent gemaakt dat ter drukkerij van R. W. J. OCH TM AN Naamkaartjes ge leverd wordenook hij kleine getallen van 25 en 50 stuks. Bericht. In verband met de steeds toenemende stijging van de papierprijzen (thans reeds bijna tot 400 pCt. van de vroegere) zijn wij genoodzaakt den prijs der adver- tentiën van af 1 Januari a.s van 10 ets. te brengen op 15 ets. per regel, en die der reclames en ingezonden mede- deelingen van 15 ets. op 20 ets. per regel. De prijs wordt nu van 13 50 ets», van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Bestaande contracten voor een zeker aantal regels blijven gehandhaafdvoor nieuw af te sluiten contracten wordt de prijs een weinig verhoogd. DE DIRECTEUR. Wegens het Kerstfeest zal de Nieuwsbode aanstaanden Woensdag niet worden uit gegeven. Van de verschillende oorlogsfron ten. valt heden niets belangrijks te ver melden. Van groot gewicht zijn thans de vredesonderhandelingen te Brest- Litowsk, die Zaterdagmiddag ten 4 uur in plechtige zitting geopend werden, en waaraan de vertegenwoordigers van Duitschland, Oostenrijk, Bulgarije, Turkije en Rusland deelnamen. Prins Leopold van Beijerèn, opperbevel hebber van het oostelijk front, sprak 'de heeren toe, wees op het gunstig geslaagde verloop der wapenstilstand onderhandelingen en sprak de hoop én ook het vertrouwen uit, dat de _nu volgende besprekingen leiden mo gen tot een de volken gelukkig ma kenden vrede. Hij npodigde hierop den oudste in jaren en deze was de Turksche vertegenwoordiger, de vergadering te leiden. Deze voldeed aan die uitnoodigingmaar stelde vqor, dat staatssecretaris Von Kühl- mann de eerste maal het voorzitter schap bij de besprekingen zou Op zich nemen. Hierin stemden allen toe waarop Minister Von Kühlmannhet voorzitterschap met 'n toespraak aan vaardde. Hij zeide, dal het een groole eer is voor het land, hetwelk hij ver tegenwoordigt, 1 presidium Ie mogen voeren hij de besprekingen om aan den oorlog een einde te maken en een toestand van vrede en vriendschap tusschen Rusland en de vertegenwoor digde Mogendheden te herstellen. Er kan, zeiïle hij, geen sprake van zijn 'een tot in de kleinste bizonderheden uitgewerkt vredesconcept nu op te maken. Gewenscht is het de belang- njkste beginselen en voorwaarden vast te stellen, volgens wélke een vreecL zaam en vriendschappelijk verkeer, vooral ook op cultureer en economisch gebied zoo spoedig mogelijk weder aan Iden gang gebracht wordt en |be bespre ken de beste middelen om de door den oorlog geslagen wonden weder te jheelen Hij hoopt, klat de besprekingen vervuld zullen zijn van den geest van menschenliefde en wederzij dsche ach ting Als 'n gelukbelovende omstan digheid beschouwt hij het, 'dat 'de onderhandelingen beginnen in 't teeken van het feest, dat reeds seclert eeuwen aan de menschheid de belofte van vrede op aarde aan hen, die van goeden wil zijn. Op voorstel van den voorzitter werden de volgende, be sluiten genomen. 'De kwesties betref fende de rangorde worden naar de alfabetische lijst der vertegenwoordi gen de mogendheden opgelost. Het voorzitterschap der plenum-vergade ring wordt om beurten waargenomen Iddor de eerste gedelegeerden 'der vijf mogendheden. Als talen voor de be sprekingen zijn toegelaten 't Duitsch, Bulgaarsch, Russisch, Turksch en Fransch. De officiëele verslagen der zittingen worden gemeenschappelijk vastgesteld. Op uitnoodiging van den voorzitter zette hierop de eerste Rus sische afgevaardigde in een lange rede de grondslagen van het Russisch vre- desprograni uiteen. Deze grondsla gen zullen nader onderzocht worden. Het resultaat van het onderzoek zal het onderwerp van bespreking der volgende zitting uitmaken. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND Te Vortdorf bij Zittau heeft de 18- jarige draaier, Richard Sehwarz, zijn 24-jarigen broeder in den slaap over vallen en door bijlslagen gedood, oni- idat hij zich door dezen bij het dee- len van het eten, in het bizonder wat boter aangaat, benadeeld achtte. NEDERLAND ZWOLLE. Toen Zaterdagavond de schaatsenrijders zich naar de banen van de ijsclub begaven, stortte de houten' brug bij de z.g. Westmeijerskolk, die toegang geeft tot het terrein, in, en 15 20 menschen geraakten te water. Allen werden gered. HAARLEM. Mevr. K., wonende Kam persingel alhier, een bejaarde dame, is, ioen zij alleen in de kamer was, in aan raking gekomen met vuur uit de kachel. Zij is in brand geraakt en bekwam zulke ernstige verwondingen, dat zij, naar het Diaconessenhuis overgebracht, daar is overleden. ROTTERDAM. Een portier van de beetwortelsuikerfabriek te Puttersboek, sedert benoemd tot rijksveldwachter, deed een paar weken geleden bij de Rotterdamscbe politie aangifte van de vermissing van een portefeuille met f 26,320, welk bedrag bij in klein bank papier aan de Incasso-Bank op de Leuvehaven te Rotterdam bad ontvan gen. Een bedrag van f 8000, aan dezelfde !>a,nk in groot bankpapier ontvangen, bleef veilig in den binnenzak van zijn jas zitten. Thans schijnt er eenig licht ten aanzien van deze vermissing te zijn gekomen. De commissaris van politie boorde per sonen en deed personen hooren, die met den portier in aanraking geweest konden zijn. Ook dé portier werd meer dan eens ondervraagd. Een en ander heeft tengevolge gehad, dat nu in de woning van een- bootwerker op Fijenoord, bij huiszoeking is gevonden een bedrag van ruim f 600, waaronder f 580 aan klein bankpapier. Dit geld was geborgen in een tascbje, dat lag achter een voor den schoorsteen gespannen kleedje. De f580 aan klein bankpapier zijn in beslag ge nomen en ter griffie van de rechtbank Een procuratiehouder van de firma S. inde op bet bankierskantoor van de firma R. M. Zonen, op de Zuidblaak alhier, een cbèque groot f 19,125. Dit bedrag, dat bij in bankpapier ontving, stak de procuratiehouder los in een zak van zijn jas. Vóór bij bet gebouw ver laten bad, was bet geld hem ontstolen. EINDHOVEN. Door de politie zijn opgenomen twee kindertjes, die door hunne ouders (Belgische woonwagenlie- den) uit bedelen gezonden waren, waarna die ouders zicfc met den wagen uit de voeten maakten. De kleinen waren ver stijfd van koude. Ze worden nu in bet kamp te Uden ondergebracht. Uit Stad en Provincie. P. A. N. ZIERIKZEE. De uitvoering op Zater dag 22 dezer, in de bovenzaal van bet „Huis van Nassau" beeft weer eens_ de aandacht op deze vereeniging gevestigd De aardige versiering der zaalde goed geslaagde muzieknummers, de mooi gezegde verzen met pianobegeleiding van een belangstellend leeraar en den beer L. bet „eigen werk", het is alles wel zeer geschikt den geest der jongelui te ontwikkelen. Jammer dat de vereeniging niet meer leden telt. Op den duur zou de taak van de enkele medewerkenden een ge- heelen avond te vullen, te zwaar kunnen worden. Wie geeft zich nog op? Donateurs zijn ook zeer welkom, zooals de waar nemende voorzitster in baar openings rede betuigde; maar bét werk moet gedaan worden door de ledenen dit werk is zeer opwekkend en nuttig. Kalenders. Wij ontvingen een Vitello-kalender van de bekende firma Van den Bergh's Limited te Rotterdam en een Sana- kalender van de N. V. Sana-Planten- boter-Mij. te Amsterdam. Voor de verbruikers van bovengenoemde mer ken worden door bemiddeling van tie winkeliers, die Vitello of Sano Plan tenboter verkoopen, gratis beschik baar gesteld. BROUWERSHAVEN Vrijdagavond zagen wij in het hotel Dekker weder om ten tooneele treden de rederijkers kamer „Jacob Cats" alhier, die na eenigen rusttijd thans versterkt met nieuwe krachten ons liet hooren „Het Lied van Moeder" en „Gesmokkeld". Beide stukken werden zeer yerdien- meerderen dien avond tegenwoordig "waren. A De verkiezing voor een fid van den Raad alhier in de plaats van het niet toegelaten lid, den heer W. II. Ittmann, in hoogste instantie gehand haafd,-zal gehouden worden op Vrij dag 4 Januari ia.s,, terwijl de eventueel noodige stemming en herstemming zal plaats hebben op Dinsdag 15 Jan. en Vrijdag 25 Januari a.s. - Tot dijkgraaf "van 'den polder Zuider-Nieuwland is benoemd de lieer Herm. J. Gast. Zooals men weel ïs de vroegere titularis, de heer Joh. Gast Cz., overleden. HAAMSTEDE. Op de voordracht ter benoeming van een dijkgraaf van den polder "Westeren Ban, wegens af treding van den heer J den Boer, zijn door ingelanden geplaatst de heeren J. den Boer, P. Blom en L. J. Blom. allen wonende alhier. OOSTERLAND. Vrijdagavond werd weder door Oosterland's Fanfare een win- terconcert gegeven, 't Publiek was talrijk _3komen. Het programma, dat met vèël zorg. was samengesteld, en door de tijdsomstandigheden veel voorbereiding en studie bad gekost, werd onberispelijk uitgevoerd. Door de uitstekende leiding van den directeur, den beer Swenne, en de ijverige studie der leden, werd door het publiek genoten van muziek, zang, voordracht en viool met piano. Na afloop van bet programma werd bet concert besloten met een geanimeerd bal 'twelk werd begeleid door den beroem? den Harmonicaspeler, den beer Roels van Bergen op Zoom, van wiens spel niet alleen de danslustigen genoten, maar ook bet verdere publiek. Ook Zaterdag was de zaal te klein om aan alle belang stellenden een plaats te verleenen. .Oosterland's Fanfare" een woord van buide voor bet genotvolle aan velen geschonken. BRUINlSSE. De heer A. J. Beek man, geboren alhier, is bij kon. besluit van 15 dezer benoemd tot res. officier bij het wapen der infanterie. Voor bet fonds „Aanpakken is bier ongeveer f 150 ingezameld. Zaterdag zakte een jongen alhier tot den bals door bet ijs. Spoedig toe- gechoten hulp mocht bet gelukken hem te redden. THOLEN. Herbenoemd tot kan- tonrechter-plaatsverv. in het kanton Tholen de heer P. A. de Jong. Bomaanslag op Goes. Het werpen van bommen op gemeenten in onze provincie houdt maar niet op. Integendeel, „de vergissingen" nemen" in den laatsten tijd toe. Nauw is Sas van Gent getroffen, of Goes krijgt een beurt. Het is treurig, diep treurig; dat de burgerlijke be"olking van een nog wel neutralen staat niet veilig is voor de bommen van een bevriende natie Maar ter zake. Zaterdagavond ongeveer kwart voor elf werd de bevolking van bet vriende lijke stadje Goes door een bomaanval opgeschrikt. Eerst werden 2 bommen geworpen, die evenwel geen noemens waardige schade hebben aangericht. Kort daarna irwam een bom vallen op bet buis van den beer De Loof. Deze bom veroorzaakte een groote schade aan bet buis. Hierop werd. een bom ge worpen, die op een schip, hetwelk aan de kade gemeerd lag, terecht kwam en daarin een diep gat sloeg. Vlak in de nabijheid woont de beer Visscher, drogist, die door de scherven van de bom, terwijl bij in de gang van zijn huis stond, ernstig in de buik gekwetst werd, en in een auto ter verpleging naar bet gasthuis te Middelburg getrans porteerd is. Ook zijn dienstbode is gewond. Daarna is nog een bom ge vallen op het huis van den beer Giessen, tengevolge waarvan bet bovenstuk van dienc woning totaal werd veruield. Tot zijn geluk was de knecht, die in het vernielde gedeelte zijn slaapvertrek beeft, nog niet naar bed gegaan. Op bet ijs ia de Vest is ook nog een bom worpen, maar deze veroorzaakte uit den aard der zaak geen schade. Wij behoeven niet te zeggen, dat de ontsteltenis in Goes groot is geweest. Vele menschen zijn den ganscben nacht opgebleven. Tal van ruiten zijn ver brijzeld eu alhoewel, naar men ons ge seind beeft, de verwoesting niet zoo groot is als in Zierikzee dezen zomer was, is er nog al materieele schade aan gericht De scherven van de bommen zijn door de autoriteiten in genomen. Rechtzaken Het boog militair gerechtshof heeft in booger beroep uitspraak gedaan in de zaak regen de drie en dertig dienst plichtige soldaten der infanterie, die in eersten aanleg door den krijgsraad in 's-Hertogenboscb waren veroordeeld ieder tot twee maanden gevangenisstraf ter zake dat zij op 2 September 1916 in de buurt van St.-Kruis, toen de sergeant van If.,1r bun meerdere in rang, die als commandant van de troep, waartoe zij behoorden, met deze troep een marscb maakte, onder welken marscb zij bij de voortzetting na de rust uittraden, ben daarna gelastte om bun plaats in den troep in te nemen en den marscb verder mee te maken, uitdrukkelijk hebben geweigerd daaraan te voldoen. Ten aanzien van 30 beklaagden werd bet vonnis bevestigd, terwijl twee der beklaagden werden veroordeeld ieder tot zes weken gevangenisstraf en één be klaagde tot een maand militaire gevan genisstraf. Onderwijs Bij het in het laatst der vorige weel; te s-Gravenliage gehouden exa men voor acte (J. Lager Onderwijs (beginselen der handelskennis) slaagde o. a. de heer P. A. Perrels, onderwij zer te Zierikzee. HAAMSTEDE. Vrijdag j.l. slaagde te 's-Gravenhage voor '1 examen boek houden 1. o. de heer N. W. de Vin, onderwijzer ie Rotterdam, geboren alhier. Kerknieuw s Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Tc Vorden (toez.), jlir. J. L. A. Martens van Se venhoven te Utrecht. Te Harderwijk P. J. Steen beek te Nijkerk (Fr.) —'Te Melis- kerke (Z.), Jac. Poort, cand. te Har- li ngen. Te Exmorra J. Vermeulen te Stavoren. Te Montfoort, I. Kievit te Garderen. Te Brakel, S. C. Groe- neveld, cand. te Gardereh. Bedankt: Voor Leerbroek en voor Elburg, I. Kievit te Garderen. "Voor Bleskensgraaf, S. C. Groeneveld, cand. te Garderen. "ZONNEMAIRE. 2e Kerstdag, n.m. half 2, Kerslfeestviering; Protestanten bond; 'svoorm. half tien ure, ds. De Roode van Zierikzee, in de openbare school. Door de bemoeiingen der beide predikanten alhier is petroleum be schikbaar gesteld om de kerken met Oudejaarsavond te verlichten om alzoo de godsdienstoefeningen te doen doorgaan. Door notabelen alhier is in plaats van den aftredenden kerkvoogd J. M. •v. d. Bout Mz. als zoodanig gekozen de heer A. Remeeus. SEROOSKERKE. 2e Kerstdag, des voorm. half tien ure, ds. Van Maanen van Burgli. RENESSE. 2e Kerstdag, 'svoorm. 10 ure, ds. v. d. Nieuwenhuizendes nam1. 2 ure, Kerstfeestviering. NOORDWELLE. Geen dienst. ST.-ANNALAND. 2e Kerstdag, des voorm. half tjen ure, leeskerk. Uit voering van het Kerkelijk zangkoor OUD-VOSSEMEER. De diensten tweeden Kerstdag zijn door bizon- dere familieomstandigheden aldus ge wijzigd: 2en Kerstdag, voorin. 9Va ure, ds. J. de Mol, Moncourt. Geref. Kerk. Beroepen: Te Ter Aar, J. Oosler- veen te Geesteren-Gelselaar. ZONNEMAIRE. 2e Kerstdag, des voorm 91/2 ure, ds. Hoek. ST.-ANNALAND. 2e Kerstdag, des voorm 9V2 ure, leeskerk. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Almelo, J. W. Pol- mail te Hoogeveen. Oud Geref. Kerk. BRUINlSSE. Vrijdag 28 Dec., des avonds 6 uur, ds. Boone, Oudejaars predikatie. Verkoopingen, enz. Landbouw en veeteelt. ST.-ANNALAND. Bij den verkoop van ongeveer 50 gemeten land van de hofstede, bewoond door den heer P ,J. Bierens, nu het eigendom' van den heer M. P. Ooms van Oud-Vossemeer werden de volgende prijzen per ge met besteed: Voor bouwland f 1230. f 1580, f 1285, f 1210, f 1110, f 1160, f 1185 en f 1150; voor weiland f 930 en f 940. Algemeene Vergadering van de Afdeellng Zierikzee van de Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Zaterdagmiddag vergaderde bovenge noemde Afdeeling in de bovenzaal van bet „Huis van Nassau". Het was sner pend koud, niet alleen buiten, maar oak in bet vergaderlokaal, waar een kachel slechts matige warmte verspreidde, De meesten zaten met de jassen aan. zeer velen verlieten wegens de lage temperatuur lang vóór de sluiting do vergadering. De. voorzitter, de beer C. van Westen, opende de vergadering. Nadat de secre taris, de beer M. C. Mulock Hoewer, de notulen der twee vorige vergaderingen bad voorgelezen, deed de voorzitter voor lezing van een brief, door hem namens de Afdeeling gericht aan den Regeeriugs- Commissaris, belast met de inzameling der granen en peulvruchten in Zeeland. In dien brief werden de grieven opge somd, die in verband met de aflevering der producten door de laudbouwers te berde zijn gebracht. De meeste van deze grieven komen hierop neer, dat de voer tuigen op de afleveringssplaatsen lang moeten wachten en dat bruut door den boofd-controleur Werd opgetreden wan neer klachten daarover geuit werden. Voertuigen, die 's morgens vroeg uit Haamstede ter aflevering vertrokken, waren eerst 's avonds met donker aldaar terug. Naar aanleiding van die klachten beeft de Regeerings-Commissaris een onderzoek ter plaatse ingesteld, en waar de klachten gegrond bleken te zijn, onmiddellijk een betere regeling getroffen, daarbij de verzekering gevend, dat, mocht de hoofdcontroleur, de beer J. E. Mulock Houwer, soms in zijn plicht tekort schieten tegzorgen voor een goeden gang van zaken, bij ten allen tijde bereid zal worden bevonden aan gegronde klachten te gemoet te komen. De Regeerings- Commissaris is van plan geweest deze vergadering bij te wonen, maar heeft ge seind, dat bij aan zijn voornemen geen gevolg kon geven, omdat er wegons de mist geen boot voer. De beer Hocke Hoogenboom dankte den voorzitter voor zijn bemoeiingen in deze, die tot zulk een goede en vlugge oplossing der bezwaren beeft geleid. De voorzitter deelde nog mede, dat de algemeene voorzitter der Maatschappij, jhr, Van Vredenburgb, steeds bij den regeeringscommissaris aandringt op weg neming van reebtmaige grieven en herr beloofd beeft krachtig te zullen optreden, wanneer blijken mocht, dat de verbe tering niet van blijvendën aard is. Op voorstel van den secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer, werd be sloten tot de Directie van de Spoorboot bet verzoek te richten den agent van genoemde boot te dezer stede aan het telefoonnet te laten aansluiten. Herkozen werden, terwijl als stem- opnemers fungeerden de heeren Waale, Hanse en Mol, de periodiek aftredende bestuursleden, ds heeren C. v. Westen, C. Blom en B. Giljam. De beide eer sten, ter vergadering aanwezig, namen onder dankbetuiging voor het in ben gestelde vertrouwen onder applaus de herbenoeming aan. Aan den beer Gil jam, die afwezig was, zal van zijn her benoeming worden kennis gegeven. De voorzitter deelt mede, dat wegens de mist de afdeeling Zierikzee niet ver tegenwoordigd was op de Donderdag te Goes gehouden boofdbestuu rs vergadering. Het verslag van die vergadering, voor komend in de Nieuwe Rott. Ct., werd door den Secretaris voorgelezen. In dit verslag kwam voor, dat een verzoek van Dr. Jenny Heijermans om deelneming in de op te richten Coöp. Lijnkoek- en Veevoederfabriek van Zeeland en West- Noordbrabant aan de afdeeelingen zal ge zonden worden. In verband biermede verstrekt de beer J. W. van Oeveren eenige inlichtingen,- waaruit o a. blijkt, dat de op te richten fabriek zal kosten f 370 000. De znak zal in de afdeeling besproken worden, wanneer bet schrijven van Dr. Jenny Heqerman- inkomt. De begrooting, door den penning meester, den heer Den Boer, geraamd, werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 29340,45 met een post voor onvoor zien van f 1107,35. Een voorstel om in de Nieuwsbode de beufsnoteering te laten vervallen, omdat bet toch allemaal regeeringsprijzeu zijn, vond geen bijval. Met algemeene stemmen werd besloten den toestand te laten, zo >als die nu is. Bij voldoende deelneming zal 1 Februari a.s. door den beer Waale te dezer stede een cursus in de bedrijfscontróle gegeven worden. Door verschillende leden werd hierop nog over den boofdcontroleur geklaagd. De voorzitter verzocht de heeren hun klachten op schrift te brengen en hem te doen toekomen. De beer C. Blom deelt een en ander mede betreffende het Centraal Bureau,- Een concept-reglement is ontworpen. Hij zal dit aan den voorzitter ter behande ling in de volgende vergadering ter band stellen. Zeven provincies zijn reeds tot het Centraal Bureau toegetreden. Daarna hield de beer Waale een voor dracht over bet scheuren van weiland en wel naar aanleiding van eeu circu laire van den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, waarin de land- bouwleeraren uitgenoodigd worden propa ganda te maken voor bet scheuren van grasland, teneinde daarop voedings artikelen voor menscb en dier te ver bouwen. Er is namelijk ten gevolde van den wereldoorlog groote behoeft j aan graan en veevoeder. De toevoer is stopgezet. Onze voorraad zal met Februari en M.tart uitgei t ge raken. Nu wordt op de landbouw^s beroep gedaan om bun gras -d

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1