Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Woensdag 19 Dec. 1917. (zierikzeesche courant) advertentiën: RECLAMES. Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie- Prijs per 3 maanden *1,40, franco per post '1,70. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ets., elko regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contraot 74ste JAARGANG. - NoT 10098. vatt uit- Dir. A. J. DE L00ZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. 1-5 regels 75 et. Elke regel meer 15 ct. Met het oog op het a s. Nieuwjaarworden de lezers attent gemaakt dat ter drukkerij van Jt. W. J. OCHTMAN Naamkaartjes ge* leverd wordenook bij kleine getallen van 25 en 50 stuks. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot I Januari a.s. verschijnende nummers GRATIS. In het met 1 Jan. a.s. verschijnend nummer van ons blad .worden weer opgenomen waarvan de prijs nu is 50 ct». Het nummer van 1 Jan. 1918 wordt des Dinsdagsmorgens hier ter stede be zorgd, tevens wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen op de eilanden SchouwenDuiveland, Tholen en Sint- Philipsland wordt ontvangen. De inzending kan geschieden tot ea met Maandag 31 Dec. uiterlijk 's morgens 12 urè. De Directeur. JAPAN De Petit Marseillais ontleent aan clen op 14 Dec. aangekomen „Ja- ipan Advertiser" de volgende bizonder- he-den over den typhoon in Japan: Het aantal dooden is ontzettend. De matcriëele schade bedraagt meer dan 250 millioen francs. Alleen op de prefectuur te' Tokio heeft men ruim 500 dooden geteld. Drie-duizend hui zen zijn verwoest en 150.000 over- islroomd; 200.000 menschen zij n volko men dakloos. Verscheidene dorpen in de omgeving van Tokio werden geheel verwoest; te Simamura vond men 3000 dooden. Het kleine eiland bij Uruvasii is verdwenen, de inwoners zijn pin gek omen. NEDERLAND ZUTPHEN. Zaterdag is de ruim 80-jarige provenier van het „Bronliof' een liefdadigheidsgesticht voor de oude mannen en vrouwen op de Alge- meene Begraafplaats bij hel graf van zijn vrouw doodgevonden. ZEIST. Het echtpaar K. is dood op het bed aangetroffen, tengevolge van gasverstikking. Een defect aan de lamp was de oorzaak van het droevig ongeluk. De heer K. was gepensionneerd hoofd eener school. ROTTERDAM. Er blijkt uil de fabriek van fiamesconfectie van de firma Gebr. Groosjohan in den nacht van Vrijdag op Zaterdag voov een waarde van i' 20.000 aan zijde te zijn gestolen. Op liet kantoor en '1 maga zijn zijn verschillende laden geopend en een groot aantal rollen zijde, in acht verschillende kleuren, gestolen. Een machinebankwerker W. S. en zijn vrouw en ook de bij de politic bekende koopman D. G. II. II., diq in hetzelfde huis woont, zijn aange-? houden. Zij ontkennen iels met den diefstal uitstaande te hebben. Mede is aangehouden de koopman A. B. F;. C. uit de van der Werffslraal. HEERLEN. Alhier is een 20-jarige buiten!, mijnwerker geaiTesteerd als dader van den moord op een Bel gische vrouw, wier lijk in een bosch werd gevonden. De aangehoudene Jieeft bekend de vrouw daar Zater dagavond té liebben geworgd. ZIERIKZEE. Het hoofdbestuur ran den bond van notarisklerken in Neder land heeft aan alle notarisson in den lande een circulaire gezonden, waarin met het oog op den hoogen levensstan- daard, verzocht wordt aan hunne ge huwde klerken een duurtetoeslag van 40 pCt. over het jaarloon en aan onge- huwden van 25 pCt. te willen toeken nen. Het meerendeel van de ongeveer 1200 notarisklerken in Nederland geniet volgens deze circulaire dien toeslag niet. ST.-PHILIPSLAND. De laatste dagen worden sommige menschen onaangenaam verrast, als ze 's morgens in hun berg plaats voor brandstoffen gaan kijken. Onbekende handen hebben daar den toch al kleinen voorraad weggehaald. Iedereen dient dus zijn kolen, hout, enz. goed weg te bergen. Rechtzaken ZIERIKZEE, 18 Dec. Door de ar- rQndisjwmsats-rechtbsnk werden he den de volgende vonnissen gewezen Legen na te noemen personen: M.a P.a K„ 41 jaar, zonder beroep, wonende te Zierikzee, bij verstek, tol f 5 boele, subs, een week hechtenis, wegens eenvoudige beleediging. Eisch f 15. M. T., 21 jaar, veldarbeider, wo nende te Zierikzee, tot 14 dagen ge vangenisstraf, wegens diefstal. Eisch 14 dagen. J. K., huisvrouw van C. M. B., 42 jaar, zonder beroep, wonende te Kerkwerve, bij verstek, lot f 5 boete, subs, een week hechtenis, wegens eenvoudige beleedigiug. Eisch f 15. D. A. de H., 36* jaar, pakhuis knecht, wonende le Zierikzee, tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens hel voortgezel misdrijf van diefstal. Door de rechtbank werd bevolen, dat die straf niet zal worden ondergaan, tenzij de rechtbank later anders mocht gelasten op grond dat de veroordeelde zich vóór het einde van den proeftijd (3 jaar) aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt. Door beklaagde's raadsman, mr. II. Polvliet, waren aangevoerd verschil lende verzachtende omstandigheden en aangedrongen, dat de rechtbank bij veroordeeling, aan zijn cliënt 'n voor waardelijke gevangenisstraf zal op leggen. Eisch zes maanden (onvoor waardelijk). F. J. V., oud 40 jaar, koopman, en J. M. W. V., oud 35 jaar, pakhuis knecht, beiden wonende le 'Zierikzee, ieder tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens het voortgezet misdrijf van heling. Tevens werd bevolen len aan zien van ieder hunner, dat die straf niet zal warden ondergaan, tenzij de rechtbank later anders' mocht ge lasten op grond dal de veroordeelde zich vóór hel einde van den proeftijd (3 jaar voor ieder) aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt. Mr. A. J. F. Fokker gaf le kennen dat hij na in langen tijd niet meer in strafzaken te zijn opgetreden, thans voor deze beklaagden als raadsman optrad en wel omdat hij hun familie reeds jaren had gekend, die dezelfde zaak dreven, als nu door de beklaag den wordt gedreven voor huil moe der. en die nooit voor een dergelijk feit wegens heling, met den straf rechter hadden kennis gemaakt. Om dat hij overtuigd was, dal zijn cliënten zich niet aan een strafbaar feit had den schuldig gemaakt, concludeerde hij daarom met vol vertrouwen tot vrijspraak. (Deze zaak stond in ver band met de zaak sub no. 4 omschre ven). Eisch voor no, 1 9 maanden, ven). Eisch voor no. 1, 9 maanden voor no. 2, 3 maanden (onvoorwaar- C. Z., 35 jaar, tuinier, wonende te Poortvliet, bij verstek lot f 25 boete, subs, een maand hechtenis, wegens het voortgezet misdrijf van mishande ling. Eisch f 25. L. S., 39 jaar en J. C. J., 44 jaar, beiden visscher, wonende le Brui- nisse, ieder tot f 5 boete, subs, een week hechtenis, wegens strooperij, ge pleegd met behulp van een wagen. Eisch f 9. Overtreding Distributieivct 1916. G. van S., 54 jaar, petroleumvenler wonende te Brouwershaven, tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis, we gens cenige verplichting, voorgeschre ven bij een distributieregeling als be doeld in hel eerste lid van art. 8 der distributiewet 1916, opzettelijk niet nakomen. Eisch f 1. J. J. de V., 38 jaar, koopman, wo nende te Zierikzee, lot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis. Eisch f 15. L. den E., 37 jaar, landbouwers- knecht, wonende te St.-Annaland, lot f 5 boete, subs, een week hechtenis. Eisch f 10. F. van der M., 53 jaar, kléin-land- bouwer, wonende Le St.-Annaland, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis. Eisch f 25. G, II., 58 jaar klein-landbouwer wonende te St.-Annaland, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis. Eisch f 29. P. den E., 41 jaar, kiein-landbou wer, wonende te St.-Annaland, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis. Eisch 1" 23. OOSTERLAND, 17 Dec. Heden vrerden a]hier ten overstaan van notaris Bier- nyasz, publiek verkocht, de volgende oproerende goederen: 8 H.A 67 A 48 c.A. bosch, genaamd „Kakelaarsbosch", J f 1060. 2 H.A. 84 A- 80 c.A. bosGh f 720. Alles per 40 A. 33 c.A. Onderwijs BROUWERSHAVEN. De voordracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, vacature mej. P. M. L. Willem.se, bestaat respectievelijk uit de volgende damesA. C. Schippers te Kortgene, C. J. Heijboer te Koude- kerke, E. A. Boot te Kerkwerve, J. W. Vijverberg te Oosterland. Uit het eiland: Reeds sedert lang is er een stijgende ontevredenheid onder de onderwijzers over hun bezoldiging. Door de hoog ste autoriteiten is bij herhaling ver kondigd, dat deze schandelijk lang was. Thans, nu "de salaris-verordenin gen overal herzien moeten worden, tracht menig gemeentebestuur nog aanmerkelijk te beknibbelen op den minimum-eisch door Gedep. Staten gesteld. Of dit laatste college le dezer zake nu wel juist een heel nobele rol vervult, zij voor dit oogenblik daargelaten. Inlusschen: de ontstem ming dreigt onder dit verdienstelijk ambtenarencorps lot verbittering te klimmen. Beseft men wel, dat door dit alles het onderwijs ernstig wordt geschaad? Verkoopingen, enz. ZIERIKZEE, 19 Dec. Ton overstaan van notaris J. S. L. Korteweg werden heden alhier in het openbaar verkocht: Het Woon- en Winkelhuis en Erf in de Lange St.-Jan straat, wijk C no. 255, voor f 1675 Het Woon- en Winkelhuis en Erf in de Krepelstraat, wijk C no. 191 voor f 1025. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Vlieland (toez.), Jac. Poort, cand. te Harlingea. Bedankt: Voor Giessendam-Nedër- hardinxveld, J. H. Koster te 's-Grevel- duin-Capelle. Voor Vlissingen, S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel te Purmerend. Voor Hoogeveen, G. van Montfrans te Ouderkerk a. d. IJsel. Aaligeaomen: Naar Hoorn, W. Klaassen te Tilburg. OUWERKERK. Tot secretaris van notabelen is gekozen de heer H. A._ v. d. StolpeDe heer Jac. Romeyn werd herkozen als kerkvoogd, terwijl de heer A. A. Visser tot president-kerkvoogd werd benoemd. OUD-VOSSEMEER. By de stemming voor notabelen werden Uitgebracht 54 stemmen. Hiervan verkreeg de heer M. A. Vermet 47 en dhr J, L. Lindhout Jr 41 stemmen, zoodot deze beide aftreden den herkozen zijn. In de vacature ont staan door vertrek van den heer J. A. Dorst, werden 21 st. uitgebracht op den heer A. de Rijke Lz. en 11 op den heer Jozias Meijll, alzoo herstemming tus- schen deze beiden. DINTELOORD. Tot kerkvoogd al hier is herbenoemd de heer M. A. Geluk. Geref. Kerk. Aangenomen: Naar Heemstede, H. Brouwer H.Mzn. te Schoondijke. Bedankt: Voor Vlissingen, Dr. G# Keizer te Tiel. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Arnhem, L. cU Bruyae te Zaamslag. Vergadering van den Gemeenteraad te Noordgouwe, gehouden op 19 December 1917. Voorzitter: de burgemeester. Te genwoordig alle leden; de heer Van Gastel kwam na de installatie van den heer Prinse ter vergadering. Na de opening legde dé heer Prinse de ver klaring en belofte'af.-Hij deelde mede om verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, dat hij geen atheïst is, doch andere beweegredenen heeft om ditmaal geen eed af le leggen. De voorzitter wenschte het nieuwe lid met zijn verkiezing .geluk en hoopte, dat hij het vertrouwen dat de kiezers in hem stellen, niet zal beschamen. Al de leden, ook de secretaris, wensclv- ten hem met een handdruk geluk, waarna hij zitting nam. Inlusschen kwam de heer Van Gastel ter verga dering, die zeide ook niet te kunnen nalaten den heer Prinse geluk te wen- schen, doch kon er niet mee instem men, dat hij op zijn leeftijd nog hel baantje van raadslid heeft iwgeerd; voor twee jaar heeft hij zijn betrek king als onderwijzer neergelegd en uit dit vaarwel te zeggen bleek, dal hij zich gemakkelijk kon helpen en niet een fooitje van de gemeente zou be- geeren. De heer Prinse voerde hier tegen' aan, dat hij indertijd om gezond heidsredenen zijn ontslag wenschte, doch dat zijn gezondheid nu uitste kend is, zoodat hij, bijna 70 jaar, zich als een 60-jarige gevoelt. Verder zal hij op hetgeen 'de heer Van Gastel beweert, niet ingaan. Voorlezing werd nu gedaan van een schrijven van Gedep. Stalen, waarin verzocht werd dal B. en W. een voorstel aan den Raad zouden doen om liet besluit van 23 October 1.1., waarbij de f 100 pensioenloeslag is geschrapt in te trekken, daar liet met rechtvaardig heid en billikheid niet is overeen te brengen 0111 den toeslag niet te be stendigen. Binnen 14 dagen verlangen Gedep. Staten de beslissing en mocht de Raad hel besluit niet intrekken, dan zullen zij in overweging nemen .om hel besluit Ier vernietiging aan JH.M. de Koningin voor le dragen. Het besluit werd met 4 legen 2 stemmen die van de heeren M. van Gastel en L. de Vlieger ingetrokken. Aan 'n tweede schrijven van Gedep. Stalen om de f 100 toeslag op de begrooting van 1918 te brengen, werd zonder hoof delijke stemming voldaan. De niet goedgekeurde salarisregeling der on derwijzers kwam nu aan de orde. De heer Prinse stelde voor als amen dement op 't voorstel van B. en W. om de aanvangsjaarwedde van het hoofd der School van t' 1400 op f 1500 te brengen. Vóór het amendement stemden de heer Dalebout en de voor steller; het voorstel van B. en W. werd (aangenomen. Voor de onder wijzers van bijstand werden de twecr jaarlijksche verhoogingen van f 50 op 1' 75 gebracht. De heer Prinse verde digde liet voorstel van Gedep. Stalen. Voor 't handwérksonderwijs zal jaar lijks een vaste som van f 50 worden uitgekeerd. De heer Prinse stelde voor nu dc salarissen aanmerkelijk ver beterd worden en ook in het belang van T onderwijs aan de onderwijzers mede te dèelen, dat Tt wenschelijk is, dat zij zich binnen de gemeente vesti gen. Dit werd na bestrijding door den heer Van Gastel aangenomen. De rekening' over 1916 is door Ged. St. goedgekeurd. De gemeente zal deel nemen in de N. V. voor de waterlei ding op Schouwen en Duiveland. Ingekomen was een adres van den heer J. J. Geluk en een 7-lal anderen ter verkrijging van een telefoonkan toor te Schuddebeurs. In beginsel was de Raad wel genegen daar "n kantoor le vestigen. B. en W. zullen dc zaak voorbereiden en in de volgende ver gadering een voorstel ter tafel bren gen. Aan den gemeente-veldwachter werd over 1918 een duurtetoeslag van f 25' verleend. De heer Prinse stelde voor aan alle gemeente-ambtenaren een duurtetoeslag te verleenen. B. en W. zullen, dit overwegen en in de volgende vergadering mededeeling van hunne bevindingen dóén. Bij de rond vraag bespreekt de heer Van Gastel den toestand van de gedempte sloot op het dorp en wenscht aldaar een heining. Voorts geeft liij in over weging 0111 de boomen daar staande le verkoopen. De heer Dalebout stelt voor ook de boomen bij de school en de dokterswoning Le verkoopen, daar zij evenals die op 'l dorp rijp zijn. Besloten werd goedkeuring aan Gedep. Staten te vragen om die boo men voor brandhout le verkoopen. De lieer Prinse bespreekt nog de Coenerij, den provisioneelen bewindvoerder van de krankzinnige \V. v. d. Bos en den toestand van 't oud archief. In deze drie punten moet noodwendig ver- belering of verandering gebracht wor den. Het suppl. kohier II. O. en Hon denbelasting werd vastgesteld. De voorzitter deelt nog mee, dal de II. O. gebracht moet worden op f 5500 en stelt nu voor een progressieve heffing iin Le voeren. Na een zeer ampele be spreking werd .niet 4* legen 3 stem men, die van de heeren A. Viergever M. van Gastel en II. van Gorsel in beginsel besloten een progressieve- heffing in le voeren. Een commissie, bestaande uit de heeren L. de Vlieger, G. Dalebout en A. Prinse, zal de ver ordening daartoe ontwerpen. De voor zitter was bereid zijn medewerking te verleenen. Na nog even liet stopge zette herhalingsonderwijs besproken te hebben werd de vergadering ge sloten. vluchtelingenkamp te Nunspeet is ge gaan en dal zij het kind niet gestolen heeft om er mede le gaan bedelen, zooals aanvankelijk gedacht werd doch dal zij liet meisje wilde be houden omdat zij veel van haar hield. De vrouw heeft zelf een dochtertje van ongeveer twee jaar gehad, doch dit is gestorven. Toen het geval in de bladen gepu bliceerd werd, waarschuwden de auto riteiten te. Nunspeet hel politic-bureau Groote Paauwensteeg, dat in 't kamp ie Nunspeet een vrouw was met een kind, die mogelijk de gezochlen kon den zijn. Een onderzoek werd inge steld met hel gevolg, dat het meisje aan de gelukkige ouders teruggegeven kon worden. Dc Belgische vrouw is in hechtenis genomen en werd overgebracht naar het huis van bewaring. Het gestolen kind. Het gestolen dochtertje van den beer Van O., te Rotterdam is terecht. Het geval heeft zich echter eenigs zins anders toegedragen dan gemeld werd. De vrouw, die het kind kwam afhalen, gaf voor, dat de kleine op het Belgische consulaat getoond moest worden in verband met een onder steuning, die zij gefiiet van de Belgi sche regecring. Thans is gebleken, dat de yrouw met de kleine naar het Thee en koffie. De minister van landbouw heeft lol de gemeentebesturen de'volgende circulaire gericht: Ik heb clc eer U hierbij afdruk le doen toekomen van mijne beschik king, ingevolge welke in de week van <24 tot en-met 31 December a.s.voor de bevolking een extra-rantsoen koffie beschikbaar wordt gesteld vam 0 05 K.G.; dc bizondere aandacht wordt er op gevestigd, dat dit rantsoen zal kunnen worden verkregen legen af- ;ifte Van den laatsten bon der kaart, zijnde no. 26. De „Nieuw-Amsterdam". De „Nieuw-Amsterdam" met KlCk ton graan voor hel Belgische Steun comité, heelt Halifax verlaten, met heslemming voor Rotterdam. De Duitsche regeering heeft een vrijgeleide verstrekt. Inbrekers-Gentlemen. Zaterdagavond hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht in de wo ning van den heer B. le Amsterdam. Dien avond was niemand thuis. Vermoed wordt, dat de daders het huis zijn binnengekomen door een raam boven de deur. Zoodra de be zoekers binnen waren, deden zij den grendel op de voordeur, sloten de bad en andere kamers af en deden de gor dijnen dicht, om door lichtschijnsel hun aanwezigheid niet te verraden. Toen alles dicht was zijn zij op zoek gegaan naar de sleutels, die op deuren en kasten passen. Met die sleutels hadden zij gemak kelijk werk en konden overal inko men. Allereerst werd de inventaris van de linnenkast geïnspecteerd, en een bedrag van ,2000 gulden aan bank papier, goed en zilver daaruit wegge nomen. Het schijnt, dal de heeren inbrekers eens flink hun garderobe wilden aan vullen, waarschijnlijk ook die hunner vrouwen, althans zijn uit de linnen kast medegenomen een groot aantal istuks ondergoed, als hemden, onder- pantalons, kousen, borstrokken enz. Men heeft de familie niet geheel zonder willen laten, want van elk werd twee ii drie stuks onaangeroerd gelaten, als verschooning wellicht. Ook het zilver werd nagezien. De provisiekast van mevr. mocht zich ook in de belangstelling der heeren verheugen, men legde daar be slag op eenige ponden boter, een groot aantal doozen zeep en nog enkele andere consumptieartikelen. Door het ontoereikende broodrant soen waren de inbrekers in dé nood zakelijkheid ook de broodkaarten mede te nemen. De ongenoode gasten hebben zeer netjes gewerkt, wat zij niet mede genomen hebben is weer netjes pp de plaats gezel. Het vermoeden beslaat, dat de hee ren. die door het keukenraam zijn weggegaan, met de situatie eenigs- zins op de hoogte Waren. Veevoeder. Het bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt: De vooruitzichten voor den Neder- landsclien veestapel worden steeds donkerder. Het kost de grootste moeite de uiterst karige rantsoenen voor de paarden in gebruik bij bedrijven'van handel en nijverheid beschikbaar te stellen; nadat lal van moeilijkbeden zijn overwonnen, kan verwacht wor den, dat in Januari voor deze die/en mclassevoeders beschikbaar zuIk i komen. I)e toestand voor melkgevend vee is iets gunstiger, vermits bij toe kenning van wat meer dan 10 a 1" K.G. voederkoekeii per uiaand voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1