Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Maandag 17 Dec. 1917. (zierikzeesche courant), i!6,.sik3' advertentiën: EERSTE BLAD. RECLAMES. Nieuwjaarswenschen. Hnieuwstujdingen. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ots., elk. regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contraot un mna-7 ^langrijke korting. nu. IUU3/. Inzending op den dag van »it- Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 1-5 regels 75 ct. Elke regel meer J5 ct. Met het oog op het as. Nieuwjaarworden de lezers attent gemaakt dat ter drukkerij van R. W. J. OCH TM AN Naamkaartjes ge- leoerd wordenook bij kleine getallen van 1 25" en 50 stuks. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot I Januari a.s. verschijnende nummers GRATIS. In het met 1 Jan. a.s. verschijnend nummer van ons blad worden weer opgenom'en Nieuwjaarswenschen waarvan de prijs nu is 50 ets. Het nummer van 1 Jan. 1918 wordt des Dinsdagsmorgens hier ter stede be zorgd, tevens wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen op de eilanden SchouwenDuiveland, Tholen en Sint- Philipsland wordt ontvangen. De inzending kan geschieden tot en met Maandag 31 Dec. uiterlijk 's morgens 12 ure. De Directeur. IW" Belanghebbenden kunnen de hun toe komende gelden wegens gevorderd hooi ter Secretarie in ont vangst nemen. NEDERLAND AMSTERDAM. .Zaterdagavond beeft op de eerste verdieping, van een perceel in de Spaarndammerstraat, de 24-jarige kok W. S. na een woordenwisseling de 36-jarige F. de H. met een mes een groot aantal wonden toegebracht over het geheele lichaam, met het gevolg dat de vrouw enkele uren later in het Binnengasthuis, is overleden. "Het slachtoffer, een gescheiden vrouw, woonde sedert kort met haar moeder in de Spaarndammerstraat samen. Zij had den kok in 1914 leeren kennen en deze moet toen" ook al eens, in Water graafsmeer, op haar geschoten hebben en daarvoor gevangenisstraf hebben ondergaan. Hij trachtte nadien de ken nismaking met haar te hernieuwen zij van haar kant wilde niets meer van •hem weten. Maandag j.l. was Smit bij haat aan huis gekomen in de Spaarndammer straat en wilde niet weggaan. Hij bleef er, doch Zaterdag in den vooravond ontstond er twist tusschen beiden over het feit, dat hij o.a. een juweel'en broche van de vrouw gestolen had. De man ging daarop de vrouw met een mes te lijf en takelde haar daarmede duchtig toe, overal waar hij haar maar raken konin het hoofd, in den hals, in de borst, in de armen en den rug. Tever geefs trachtten de moeder en_ enkele andere personen tusschenbeide te komen. Met wonden overdekt en hevig bloedend liep de deerlijk gekwetste vrouw de kamer uit, de trap af en de straat op, waar zij door omstanders een n&burigen slagerswinkel werd binnen gebracht. Wandaar bracht men haar het Eolitiebureau in de Spaarndammerstraat innen. Per autoziekenwagen werd zij naar bet Binnengasthuis vervoerd, waar zij enkele uren later overleed. De dader had de vlucht genomen. Op de trap der woniDg vond men een bebloed klein model slagersmes. De heer J. C. Schroder, lid van de hoofdredactie van De Telegraaf, is naar Parijs vertrokken. Zijn aftreden-als hoofdredacteur en zijn benoeming tot Parijsch correspondent van dat blad is te verwachten. WASSENAAR. Vrijdag is, zoo word aan de Nieuwe Crt. gemeld op Groot Persijn een buitengewoon brutale hout diefstal ontdekt. Niet minder dan een 20-tal flinke boomen waren reeds in dit bosch afgezaagd en zouden juist op een sleperswagen naar Den Haag worden vervoerd. Een veldwachter zorgde, dat de buit niet vervoerd kon worden. Alle goede zaken beetaan in drie. ZIERIKZEE. «Wij waren drie avonden achtereenvolgens als ver slaggever werkzaam, en wel Vrij dag- en Zaterdagavond op het ge bied der Kunst en Zondagavond op dat der politiek. Beginnen wjj met Vrijdagavond. Toen trad voor het Departement Zierikzee der Maat schappij „Tot Nut van 'l Algemeen" in het Concertgebouw alhier mej. An toinette van Dijk op. Op hel program ma stond, dat zij door mej. Mary Talc zou geaccompagneerd worden maar, gelijk de waarnemende voor-, ziller, de heer Prakke, in zijn openings woord mededeelde, was tle/.e dame verhinderd te komen, en zou haar: taak vervuld worden door den heer Lornars, die zich daarvoor, welwillend had bereid verklaard. Wij kregen den geheelen avond oud-Hollaiidsche lie deren te hooren, waarvan, alvorens zij werden voorgedragen, de historische bizonderheden ons door inej. Van-Dijk in een pakkende causerie werden medegedeeld. Mej. Van Dijk bleek een begaafde, onvermoeide zangeres te wezen. Door haar mooie, wel luidende stem en door een gelukkige keuze van de liederen, die zij, of daar bij zich zelve vaak op dé luit be geleidend, of daarbij op de piano door den heer Lomars geaccompagneerd, op keurige wijze ten gehoore bracht, weet zij het publiek te boeien. Zij is echter tevens een beschaafde, gevatte spreekster, die de kunst verstaat liet auditorium aangenaam bezig te hou den. Uit 't daverend applaus, hetwelk haar telken male, als zij een lied ge ëindigd had, ten deel viel, zal zij wel ontwaard hebben, dat het publiek genoten heeft. De waarnemende voor zitter was dan ook de vertolker an alle aanwezigen, toen hij haar dank zeide voor het genotene. Ook lot den heer Lomars werd voor zijn wel willend accompagnement een waar- deerend woord gesproken. Die perzik smaakt naar meer. Zaterdagavond togen wij weer naar het Concertgebouw en wel om door het Haagsch Tooneel-Ensemble Ie zien opvoeren „Iiötel de Groene Krokodil" een uit het Duitsch vertaald blijspel in drie bedrijven van Max Reimann en Otto Schwartz. Het publiek was lot bijwoning van die opvoering in grooten getale opge komen, hetgeen niet le verwonderen iel, daar genoemd gezelschap door zijn jongste opvoering zeer in den algemeenen smaak was gevallen. De zaal was dan ook goed bezet. Ook nu heeft men volop genoten. Inzonderheid 't uitnemend spel van den heer Ilenri Poolman, die voor den rentenier Ilageman speelde, en de hoofdrol vervulde, vermaakte in hooge mate liet publiek. Ook de dames en de andere heeren arlisten gaven mooi spel te zien, zoodat het blijspel, hetwelk los en vlug gespeeld werd, volkomen tot zijn recht kwam. De levendige toejuichingen, die het ge zelschap mocht inoogsten, zullen hem het bewijs geleverd hebben, dat zijn optreden te dezer stede aan de bevol king steeds welkom zal wezen. Gisterenavond kregen wij iels anders ie hooren en wel op politiek gebied. Aangekondigd was namelijk door het bestuur der afdeeling Zierikzee van de S. D. A. P., dat er een groote feest- vergadering Zondagavond zou gehou den worden in 't hotel „De Faam" en dat daar als spreekster zou optreden mej. Suze Graeneweg, lid van het partijbestuur der S. D. A. P. Nu bij een ieestvergadering zijn wij steeds present en als daar dan een dame als spreekster optreedt, bestaat er voor ons een dubbele reden aan wezig te wezen. Maar nog een derde grond wekte onze belangstelling in hooge mate. Het onderwerp namelijk Onze kiesrechtoverwinning", 't welk door genoemde dame zou behandeld worden, werkte als liet ware op ons magnetisch, Want ook wij behooren tot hen, die, zij het dan ook in stilte, gejuicht hebben, toen in onze Grond wet het beginsel van algemeen man nenkiesrecht werd vastgelegd. Voor dat beginsel hadden wij toch vroeger, toen wij nog geen journalist waren, liet socialisme in Nederland nog in zijn kindsheid was, reeds de pen gevoerd. Vandaar dat wij een drie dubbelen reden hadden op te gaan tot deze feestvergadering. De voorzitter der afdeeling Zierik zee van de S. D. A. P., de heer Verbeke. opende' de talrijk bezochte bijeen komst niet een welkomstgroet aan allen, inzonderheid aan de spreekster van den avond. De plechtige afkondi ging van de Grondwetsherziening die verstreken Woensdag had plaats gehad, waardoor een nieuwe rege ling van het kiesrecht en Het onder wijs was tot stand gekomen, was voiornamelijk met het oog op de wijzi ging van het kiesrcchtartikel van groqt belang. Immers algemeen man- nenkiesrecht en passief vrouwenkies recht waren verkregen. Dit was, zeide spreker, vóór de S. D. A. P. een groote overwinning. Die te vieren is hel doel van dezen feestavond. Hiertoe was mej. Suze Groeneweg uilgenoodigd. En deze heeft aan die uiinoodiging welwillend gehoor gegeven. Hierop kreeg mej. Suze Groene weg 'l woord. Zij schetste in levendige kleuren de vreugde en de belangstel ling, die in de groote gemeenten, in zonderheid in Rotterdam, op den dag Her afkondiging van de Grondwetsher ziening heerschtehoe arbeiders en kleine burgers in grooten getale wa ren opgekomen öpi getuigen van deze openbare plechtigheid le wezen, en met welke geestdrift, toen de plech tigheid was afgeloopen, dc Internatio nale door duizenden gezongen is ge- Worden. Spreekster beweerde, dat deze Grondwetsherziening op aandrang van liet Proletariaat i s tot stand gekomen. Zij erkent dat de strijd voor algemeen kiesrecht is ingezet geworden door mannen die geen socialisten waren, zooals Veegens, Pekelharing, Goeman Borgesius, Kerdijk enz., en dat het Algemeen Nederlandsch Werklieden- 'erbond er zijn schouders heeft on- dergezet, maar zegt, dat de groote stoot gegeven 'is geworden door de S. D. A. P. Zij bespreekt, de kiesrecht- uitbreiding in 1887 onder Heemskerk, het wetsontwerp van Tak van Poort- liet en de kieswet Van Houlen, die, zooals deze beweerde, menschel ij leer wijze volmaakt was. Na deze histori sche uitweiding werd door haar be handeld 't geen de S. D. A.P. voor hel algemeen kiesrecht gedaan heeft, eerst in samenwerking met de Vrijzinnig- Demokraten, en later toen men met deze ruzie; kreeg, zelfstandig alleen. Nadat Heemskerk, die de afgevaar digden welke hem de door 300.000 menschen geteekende petitie voor al gemeen kiesrecht wilden aanbieden, op de vloermat van het Binnenhof liet staan, gevallen was, kwam. de concentratie aan T bewind, die dit igenaardig schouwspel aanbood, dat de oud-liberalen plotseling lot 't alge meen kiesrecht en dat de Vrijz.-Dem. eensklaps lol 't staatspensioen bekeerd waren. Corl van der Linde heeft on danks de moeilijke omstandigheden eroorzaakl door den wereldoorlog zijn woord loyaal gesLand gedaan. Wij hebben algemeen mannenkicsrecht verkregen, pacificatie op onderwijs gebied, en passief vrouwenkiesrecht. Thans is het zaak van het veroverde wapen een goed gebruik le maken. Met Kerstmis zal aan liet socialistisch congres een nieuw slrijdprogram worden voorgelegd. Algemeen vrou wenkiesrecht en sociale verzekering staan bovenaan. Staatspensioen heb ben wij niet verkregen. De Tweede Kamer nam hel aan, maar op den onwil van de Eerste Kamer is hel afgestuit. Blijft de Eerste Kamer op dat punt zich tegen den geopenbaar- den volkswil verzetten, dan delft zij haar eigen graf.. Tol bestrijding der stijgende staatsuitgaven moeten ver schillende bedrijven in slaats-exploi- tatie worden gebracht. Aan hel slot van haar uitvoerige rede, die langer llan Iwee uur duurde, wees zij nog op den slemplicht, zoodal thans nie mand meer naar den stembus ge dreven behoeft le worden, en weer legde wat de heer Kosten hier gezegd heeft, die beweerd had, dat Troelslra den klassenstrijd verloochend had. Met een opwekking zich bij de S. D, A. P. aan te sluiten en abonnement te nemen op het dagblad Het Volk besloot spreekster haar toegejuichte rede. Van de gelegenheid tol, debat werd geen gebruik gemaakt. De voorzitter sloot met een warme dankbetuiging aan spreekster voor haar leerzame rede de bijeenkomst. Wij betreuren het ten zeerste, dat gedurende de rede door baldadige jon gens herhaaldelijk op de ruiten geklopt werd en stoorniswekkende geluiden werden aangeheven. Het was zoo hin derlijk, dat ctespreekster de aan wezige poli lie verzocht aan deze bal dadigheden een einde te maken, het geen dan aok geschiedde. RENESSE. De afdeeling „Renesse" van het Departement tot Nut van 't Algemeen mocht Zaterdagavond het ge noegen smaken voor haar te zien optreden mej. Antoinette van Dijk uit Amsterdam. De zaal was zeer goed bezet; de afwe zigen hebben groot ongelijk gehad, want wat de gewiekste dame ten gehoor» bracht is boven allen lof verheven. Keur uit Oud-Nederlandsche liederen van af de 13e tot de 20ste eeuw, heeft zij met talent zingend voorgedragen, begeleid door luit of piano (welwillend afgestaan door onzen Edelachtb. Heer Burgemeester) en op een wijze, die onze bewondering afdwingt. Niet slechts sohafte zij ons een zeer prettigen, aan- genamen avond, neen, door hare schoone liederen, eerst door haar verklaard, wer den de aanwezigen gestichthet aesthe- tisch gevoel voor de smedige taal ont wikkeld; het kunstgenot bevorderd en versterkt. De begaafde dame wist met het eenvoudige, simpele lied te treffen, stille wijding te geven, liefde, vreugde, hartstocht,verlangens en droefenis uit te beelden in kleurig, glanzend materiaal haar door de rijke taal aangeboden. Telkens werd het reëele beeld met ont roering aangevoeld, opgewekt van wat de inhoud van het lied behelsde; wij leeiden en gevoelden mede; wij zagen in onze verbeelding door haar zang en muziek het wei'kelijkgebeuren der dingen. Een woord van hulde en dank mag niet- uitbly ven aan haar, die dezen avond heeft gemaakt tot een avond van rein kunstgenot, van ontwikkeling van ver stand en hart! Gaarne zien wij deze talentvolle dame nog eens voor onze afdeeling optreden. (Van onzen gewonen Corres2)orndent.) Wederom zijn twee groote mijnen uit zee op het strand geworpen. Ook zijn er kistjes bedorven boter en eenig hout aangespoeld. HAAMSTEDE. In de Vrijdagavond alhier gehouden vergadering van de Afdeeling Haamstede en Burgh van het Groene Kruis", is de begrooting van hc-t volgende Boekjaar vastgesteld ter somme van f 322,09. Alle rentelooze aandeelen zullen worden afgelost uit die begrooting. Tot bestuursleden werden~herbenoemd, Mej. A. A. H. Schilt te Burgh en de heeren Z. Z. Bolle en M. A. Vis te Haamstede en de heer J. Fokker te Burgh. BROUWERSHAVEN. L.l. Zaterdag avond trad alhier in het hotel Dekker ten verzoeke van de Unie-Liberale Kiesvereeniging Brouwershaven in een door haar gehouden openbare ver gadering', toegankelijk gesteld voor mannen en vrouwen als spreker op de heer jhr. R. R. L. de Muralt, lid der Tweede Kamer der Stalen-Gene- raal. Nadat de heer J. M. v. d. Bout Fz. als voorzitter hem een woord van welkom had toegesproken en aan den spreker het woord verleend, begon deze zijn rede over de evenredige ver tegenwoordiging met een herinnering hoe onder dit tegenwoordig Ministe rie Gort van der Linden in deze veel bewogen tijden de Grondwetsherzie ning was lot stand gekomen en 1.1. Woensdag overal in den lande plechtig werd afgekondigd. Ilij zeide, dat het hem genoegen deed hier dezen avond nader te mogen verklaren de wijzi ging van art. 80 "dier Grondwet, dat hij liever deed dan over de wijziging van art. 192 der Grondwet een rede te moeten houden. Hij zeide, dal dit nieuwe artikel 80 der Grondwet drie groote punten ons brengt. In dc eerste plaats liet algemeen stemrecht voor de mannen boven de 25 jaren, de ver kiesbaarheid van vrouwen in onze staatslichamen de Eerste en Tweede Kamer, de Provinciale Stalen en de Gemeenteraden, en de stemplicht niet dc evenredige vertegenwoordiging. Bovendien zal de nieuwe Grondwet geen beletsel meer zijn, dat de gewone wetgever ook aan de vrouwen het kiesrecht toekent. Overgaande lol de behandeling van evenredige vertegenwoordiging begon hij te zeggen, dat voortaan evenals tegenwoordig iedere kiezer naai* het Gemeentehuis gaal om zijn stem daar uit te brengen op dezelfde wijze voor een stembureau. Daartoe behoeft hij nu niet meer zooals vroeger aange spoord te worden, doch daartoe is hij verplicht. Gaat hij daar niet zon der geldige redenen van verhindering heen dan wordt hij gestraft en moet om te beginnen daarvoor verschijnen voor den kantonrechter, dat hem reeds bepaald meer tijdverlies zal kosten dan den lijd noodig om zijn slemplicht le vervullen. Het stem bureau verzamelt die stemmen op lijsten en die worden overgebracht in eiken kieskring naar het hoofdstem- bureau in dien kieskring. Door dat liopfdstembureau worden die stem men weer bij elkaar geteld en den uitslag overgebracht naar '1 Centraal stembureau in Den Haag, waar .de uitslagen van hel gelieele land of wel van 't geheele kiesdistrict bijeenkomen en nader wordt uitgerekend wie ver kozen zijn en bij voorkomende vaca turen als plaatsvervangers zullen ge boekt worden. Ons land bestaat niet meer uit verschillende kiesdistricten waarin telkens een lid door een meer derheid van kiezers wordt gekozen, doch T geheele land is een kiesdistrict, Voor de regelmaat en bijeenbrengen der uitgebrachte stemmen is 't' land evenwel verdeelt in kieskringen, die hij nader beschreef, waarbij hij voor de verkiezing van leden der Tweede Knier mededeelde dal deze gemeente behoort tot den kieskring Zeeland met het hoofdstem 1)Pea'ü idd'èlburg en hij bij zijn verdere besprekingen den kieskring Utrecht lot voorbeeld nam. Iedere kiezer zal nu voortaan ook maar een sjem mogen uitbrengen tot verkiezing van de 100 leden waaruit de T weede Kamer der Sta ten-Generaal blijft bestaan. Hel stembiljet waar op hij dat eene witte puntje zijner keuze moet zwart maken beval even wel Veel meer namen dan thans,'•daar kunnen wel meer dan 100 namen op voorkomen, dat nader door hem wordt verklaard en waarbij hij met nadruk wijst dat hoeveel namen daar op ook staan moge toch maar 1 vakje zwart gemaakt mag worden, wil dit stembiljet geldig kunnen zijn. In de zaal heeft hij laten ophangen 'n kaart waarop de kieskringen zijn aange wezen en hoe zoo'n slembiljet er voortaan waarschijnlijk uil zal zien in den kieskring Utrecht, waarvan hij eene nadere beschrijving geeft en aan wijst de verschillende groepen van candidalen daarop geplaatst, als de Unie-LiberalenVrijzinnig-Democra ten, Vrij-Liberalen, Anti-Revoiulion- nairen, Chr.-IIislorischen, Katholie ken Sociaal-DemocratenChristen- Democraten, Anarchisten, enz., enz., verschillende partijen in den lande die zich allen tot een groep, zullen ver eenigen. De kiezer nu moet eerst beslissen- uil welke groep hij een keuze zal doen en maakt alsdan een wil puntje zwart achter een der namen in die groep, bij voorkeur die bovenaan- staan, omdat daardoor de meeste kans van slagen verkregen wordt Hel kan evenwel ook anders zijn, heigeen spr. nader verklaart, doch dit zijn uitzon deringen. Verder geeft hij 'n beschrij ving hoe de uitgebrachte stemmen voor iedere groep (partij) worden samengesteldop welke wijze iiet Centr.-Bureau berekent hoeveel s cm- nien iedere partij moet verkrijgen voor eiken caudidaal om recht te ver krijgen op een zét el in de Tweede Kamer en wie dan van de personen uit elke groep als verkozen worden verklaard en lol plaatsvervangers worden aangewezen. Hoe komt nu dal stembiljet tot stand? Spreker geeft daarvan een be schrijving, wijst er ,op dat 25 kiezers een candidatenlijst met ten hoogste 10 namen kunnen indienen aan 't hoofd- stembureau van den kieskring waar toe zij behooren, doch loont aan dat zulk een ingediende lijst geen resul taat geeft, wanneer dit niet geschiedt door een groep van kiezers aangeslo ten bij een vëreeniging met vertakkin gen over hel geheele land en "n Centr. Bureau in Den Haag, die voor het opmaken van t stembiljet T Centr. hoofdslcmbureau aan kan wijzen lot welke groep (partij) de volgens die- lijst uitgebrachte stemmen gerekend moeten te behooren. Verder geeft hij een beschrijving hoe hel plaatsen van dc namen op de in ie dienen candidalenlijslen door de Liberale Unie geschiedt, hoe men door lid van '11 Unie-Liberale Kiesvereeni ging te zijn invloed verkrijgt up de le stellen candidalen, hoe in '11 groote vergadering door stemming wordt be paald, welke candidalen en in welke volgorde die daarop zullen geplaatst worden en hoe verder door ecnige ge lijkluidende candidatenlijslen in ver schillende kieskringen te verbinden men meerdere resultaten verkrijgt voor de daarop geplaatste personen. In de daarop gehouden pauze wer den onder de aanwezigen boekjes rondgedeeld, waarin de dooi* spreker over dal onderwerp uitgesproken rede te Dordrecht nader wordt omschre- ven en waarvan kennisneming door meerderen ten zeerste wordt aanbe volen. Na de pauze besprak hij dc ge schiedenis der Liberale partij: dc partij der vrijheid, wal door haar lal lot stand is gebracht in vroegere jaren, vrijheid van godsdienst, vrijheid van drukpers, vrijheid van vergado- - ring, enz., hoe de verdeeldheid in die partij is ontslaan, wanneer de Libe rale Unie lot stand kwam, hoe daar van eerst zich afscheidde een gedeelte der liberalen, voor wie dc vooruil- gang le vlug ging (de oud-liberalen) en later weer een gedeelte voor wie deze te langzaam ging (de Vrijz.-De- Dem.) en hoe bij aansluiting dezer groepen telkens nieuwe overwinnin gen werden behaald tegen andere par tijen, die met een dogma werkten en niet zooals de anderen de partij der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1