Postcheque- en Girodienst. ADVERTENTIEN. 1919 reeds met den aanleg te beginnen. Het voorstel werd hierop aangenomen. Subsidie aan Ambachtsscholen. Naar aanleiding van het voorstel tot afwijzing van het verzoek om de subsidie aan de ambachtsschool le Goes te verhoogen en dat van den heer De Veer c.s. om het subsidie der ambachtsscholen te verhoogen tot f 35 per leerling en het maximum ,vast te stellen voor Middelburg op f 3400, Goes 4200 en voor Zierikzee, Hulst en Oostburg op f 2000, waren er in salie aifdeelingen leden, die dit laat ste voorstel verdedigden, waarlegen van de zijde van Gedep. Staten werd opgemerkt, dat dan ook wellicht an dere inrichtingen van onderwijs om meer subsidie zullen aankloppen. Voor het voorstel De Veer stemden in .een afdeeling 6 leden, 2 er legen en 2 behielden zich hun stem voor. In een andere afdeeling werd voorge steld het bedrag per leerling opf30 te bepalen, hiervoor verklaarden zich 5 leden, 4 stemden tegen en 4 be hielden zich hun stem voor. In de derde afdeeling hield een der leden een uitvoerig, betoog om het verschil in leerwijze te doen uitkomen aan de verschillende scholen, waarbij hij het systeem, dat te Oostburg gevolgd wordt, zeer prees en tevens om te doen uitkomen, dat Oostburg veel duurdere aanvoerkosten voor de mate rialen moet betalen, wat een ander lid ook voor Hulst betoogde, daarbij voegend de groote noodzakelijkheid van verhooging der salarissen, mede om verder mutatie te voorkomen. liet voorstel De Veer vindt in deze afdee ling steun bij 7 leden, 2 zijn er tegen en 3 behouden zich hun stem voor. Ambachtsschool Tcmeuzen. In de af deelingen werd alleen ver wezen naar hetgeen bij het vorige voorstel was opgemerkt en gezegd, dat ;als dit werd aangenomen, ook voor 'deze school dezelfde regeling moet worden getroffen. De heer De Veer verdedigde uitvoe rig zijn voorstel en werd daarbij on dersteund door de heéren Van der iWeijde, Dekker, Waesberghe en Maar- leveld. Het standpunt van Gedep. St. werd verdedigd door den heer Blum. Het voorstel De Veer werd met 30 tegen 8 stemmen aangenomen. De subsidie voor |de Ambachtsschool te Terneuzen werd bepaald als voor andere ambachtsscholen, totieen ma5i mum van f 2800. Aangenomen werd het voorstel tot wijziging van het besluit tot het ver- leenen van een renteloos voorschot voor den aanleg en de exploitatie van een xtramweg van Knocke naar Bres- kens, waardoor de termijn, waar bin nen de lijn gereed moet zijn, tot uiter lijk 1 Juli 1920 wordt'verlengd. Aangenomen werd eveneens 't voor stel om den termijn, waar binnen de tramlijnen Philippine naar Terneu zen en van Hoofdplaat naar Pyramide moeten zijn aangelegd te wijzigen in 1 Januari 1919. In een der af deelingen was namens Gedep. Staten toegezegd Üat zij met de aansluiting der tramlijn van de kom der gemeente Hoofdplaat tot de haven rekening zullen houden. Aangenomen werden de voorstellen tot- verhooging van hef crediet aan de Z.L. M. voor de paardenfokkerij en van het subsidie aan! de vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland. Nog werden aangenomen de voor stellen tot wijziging van de begrooting voor 1917 en van die voor 1918. In een afdeeling was toegezegd door Gedep. Staten, dat zoo beperking van den xlienst niet mocht kunnen uitble ven. deze zeker in de laatste plaats op den dienst Vlissingen—Breskens zal worden toegepast. Vervolg. Werd in het vorig schrijven vermeld, dat het belastingbetalen in de toekomst steeds per girodienst zal kunnen ge schieden, alle andere betalingen aan het Rijk zullen voortaan eveneens door middel van storting of giro kunnen plaats hebben ten behoeve van de postrekening van 's Rijks schatkist. Men behoeft dan slechts aan de keer zijde van de kennisgeving van storting, van 't stortingsbiljet of op de kennis geving van bijschrijving van zijn giro biljet, nauwkeurig aan te geven, waarvoor men de betaling doet. Eveneens zullen de betalingen door het Rijk verschuldigd aan aannemers, leveranciers, alsmede aan gepensionneer- den kunnen geschieden per post giro. Ieder die geld te vorderen heeft van 't Rijk en dit op zijne postrekening wenscht bij te laten schrijven, verzoekt zulks aan het Departement of de admi nistratie, die voor die betaling heeft te zorgen. Zoodra zulk een bijschrijving heeft plaats gehad ontvangt men hiervan be richt van den directeur van het kantoor alwaar zijn postrekening berust. Werd in de vorige stukken eene be schrijving gegeven van de cheque en van 't stortingsbiljet, hieronder volgt eveneens eene beschrijving van het girobiljet, het biljet, dat feitelijk wel 't meest zal worden gebruikt, wanneer ieder zakenmeusch zich heeft aangesloten bij den nieuwen dienst. Het girobiljet, ook wel overschrijvings- biljet gekeeten, kan slechts gebruikt worden om overschrijvingen van de eene rekening op de andere te doen en wordt dus slechts gebruikt tusschen de reke ninghouders onderling. Dit biljet bestaat evenals eene cheque en eeü stortingsbiljet uit drie deelen. Deel I heet kennisgeving van bij- schrij ving. Yan dit gedeelte kan gebruik worden w maakt van de keerzijde voor het ver strekken van inlichtingen aangaande de storting. Deel II heet postgirobiljet. Verzoek tot overschrijving. Deel III. Bewijs van afschrijving. Het bewijs van afschrijving wordt uit gereikt bij de eerstvolgende opgaaf van den stand van zijne postrekening. Het bedrag, dat men wil overschrijven, is onbeperkt. De kosten bedragen 3 cent voor overschrijving op eenzelfde kantoor en 5 cent per f 200 of gedeelte van f 200, als het betreft overschrijvingen op eene rekening elders.. Dat ieder handelsman zichzelven ten zeerste zal bevoordeelen, door rekening houder te worden, blijkt wel uit de groote kostenbesparing bij het overmaken, van gelden door middel van den giro dienst. Iemand, die f 500 overmaken moet, betaalt per postwissel f 1,10 en per giro f 0,15. Iedere rekeninghouder kan zijn gelden, welke hij per postwissel krijgt toege zonden of welke hij ontvangen moet wegens de afrekeningen van quitanties, door hem afgegeven, op zijne rekening laten bijschrijven. Deze bedragen worden steeds gratis geboekt. Zijne postwissels dient hij in op eene lijst, nadat ze door hem zijn geteekend voor voldaan er voorzien zijn van zijn rekeningnummer Op zijn aan te bieden borderellen plaatst hij het woord giro nr Wegens de tegoed-schrij vingen van deze gelden wordt den rekeninghouder eene gewone kennisgeving van storting toegezonden. Op de keerzijde van deze kennisgeving worden de afrekeningen omschreven en de niet-betaalde quitanties als bijlagen daarbij gevoegd. Wil hij van deze bevoegdheid gebruik maken, zoo dient hij een daartoe strek kend schriftelijk verzoek in aan den directeur van het postkantoor ter plaatse. De bedragen voor de te verzenden postwissels, alsmede die, verschuldigd voor abonnementen op nieuwsbladen en tijdschriften, door tusschenkomst van de post geleverd, kunnen steeds per giro verrekend worden. Deze postwissels c. q. abonnements- opgaven, worden vergezeld van een giro biljet tot het verschuldigde bedrag op de rekening van den postdirecteur. De postwissels dienen natuurlijk door den rekening-houder van de b'enoodigde frankeerzegels te zijn voorzien. Het zal kunnen gebeuren, dat een rekeninghouder te goeder trouw zijnde natuurlijk, een chèque of eene over schrijving afgeeft, zonder dat zijn saldo te goed voldoende groot is. In zoo'n geval wordt nagegaan, of inmiddels te goed schrijvingen voor zijne postrekening zijn ingekomen, waardoor die afschrij vingen wel zouden kunnen geschieden. Is dit in den loop van den dag niet het geval, dan wordt de rekeninghouder uitgenoodigd, zijn saldo ten spoedigste aan te vullentot zoo lang worden dan de afgegeven girobiljetten, c. q.'de adviezen van chèque's aangehouden. Alle verschillen der postrekeningen moeten door de rekeninghouders bij den directeur van 'den postcheque- en Giro dienst te 's Gravenhage aanhangig worden gemaakt, binnen drie maanden na den dag, waarop de handeling plaats had. De rente, welke vergoed wordt, be draagt 1V8 Per jaai'- Het maximum rentegevende bedrag is f 10.000. De rente wordt berekend over ronde sommen van f 100, die een volle kalender-maand hebben uitgestaan. Die rente-berekening wordt op het centraal bureau te 's Gra venhage vastgesteld en na afloop van elk kalender-jaar op de rekeningen bij Als men in aanmerking neemt, dat ieder rekeninghouder dagelijks over zijn tegoed kan beschikken, zal een ieder begrijpen, dat de gelden bij den post cheque en girodient dus nimmer zullen kunnen worden aangewend om eene geregelde belegging van die gelden mogelijk te maken, zooals dat bij de gelden der Rijkspostspaarbank plaats heeft. Vandaar dat de rentestandaard noodwendig kleiner moet zijn, dan die bij laatstgonoemde inrichting 't geval is, Men vergelijke dus deze rente niet bij die van de Rijkspostspaarbank, doch met die welke voor ééndaags geld bij de bankiers wordt gegeven. Ook de be woners van het platteland zullen van dezen nieuwen dienst gebruik kunnen maken, al is het dan in vele gevallen eenigszins beperkt, dan de stadsbewoners, Voor opening als rekeninghouder wende men zich tot den brievengaarder, die dan voor de noodige formulieren zorg draagt. Men wordt steeds als rekening houder ingeschreven op het hoofd postkantoor. Iemand, die te Nieuwerkerk of te Dreischor woont, wordt dus reke ninghouder te Zierikzee. De stortingen, die men op 't platte land kan doen, mogen niet liooger zijn dan f 300; doch komt diezelfde reke ninghouder op het hoofdpostkantoor, zoo kan hij op zijn rekening een on beperkte som storten. Cheques kunnen tot een bedrag van f 75 door tusschenkomst der brieven gaarders worden uitbetaald, mits deze cheques betaalbaar zijn gesteld op het hoofdpostkantoor. De plattelandsbode mag op zijn buiten bestellingen stortingen aannemen tot f75. Ieder rekeninghouder kan meer dan eene postrekening nemen, 't zij op 't kan- ;oor zijner woonplaats, 't zij op andere kantoren. Een groote zaak, welke uit verschil lende branches bestaat en welke filialen in de zelfde plaats, zoowel als elders heeft, kan door deze bepaling voor elke branche en voor elk filiaal afzonder lijk eene postrekening openen. De centrale boekhouding kan hierdoor zeer vergemakkelijkt worden, terwijl de filiaalhouders, door eene storting te doen op de rekening van hunnen patroon, de duurdere wijze van over making der gelden per postwissel of per aangeteekende brief achterwege kunnen laten. Voor den koopman, die veel op reis is en dikwijls op dezelfde plaatsen komt, kan 't nemen van meerdere postreke ningen eveneens van groot nut zijn. Hij behoeft immers op reis nooit veel geld bij zich te hebben, waardoor de moge lijkheid van geld verliezen of van be- rooving gedurende de reis uitgesloten is. Heeft hij geld noodig, zoo neemt hij geld van zijn rekening op; heeft hij veel geld ontvangen, zoo stort hij op zijn rekening. Zoodra een rekeninghouder het be heer over zijne goederen heeft verloren (onder curateele staat dus) of zoodra een rekeninghouder overleden is, of wel ingeval gerechtelijk beslag wordt gelegd op het saldo tegoed, kunnen geen af schrijvingen op zijn postrekening plaats hebben, vooral eer is vastgesteld, wie daartoe volgens de wet bevoegd is. Zoodra iemand zijn postrekening wenschte op te heften, geeft hij hiervan schriftelijk kennis aan den Directeur van 't kantoor, alwaar hij is ingeschreven. De ongebruikte chèque- en girobiljetten worden ingeleverd en tegen den kostenden prijs teruggenomen. De verschuldigde rente wordt op zijn rekening bijge schreven, waarop de eindafrekening yolgti Bij verhuizing naar een andere plaats kan men zijn postrekening op de nieuwe woonplaats laten overschrijven. Door deze beknopte uiteenzetting zullen, naar ik hoop, de lezers zich een idee kunnen vormen van het doel en wezen van den binnenkort in te voeren Postcheque- en Girodienst. Alle gewenschte inlichtingen worden steeds op aanvrage ten spoedigste ver strekt door den directeur, den heer G. M. de Bloeme te 's-Gravenhage. Jarenlang is gevraagd om deze in stelling dat 't publiek nu blijk geve prijs te stellen op deze tegemoetkoming van Z.Ex. den Minister van Waterstaat, door zich in massa als rekeninghouder aan te melden. Op elk post- en liulp- postkantoor der posterijen bestaat hier voor sedert 19 Nov. 1.1. gelegenheid, thans idem aan de gemeente H.B. S. te Sneek. NEW-YORK, 14 Dec. Een telegram van Cuba meldt, dat de Kamer van Vertegenwoordigers heeft aangenomen 't voorstel, waarbij de oorlogstoestand wordt afgekondigd tusschen Cuba en O o ste n rij k-Hongarij e PARIJS, 14 Dec. De Franschen hebben belangrijke aanvallen door de Duitscbers in bet bosch van Caurières beproefd, afgeslagen. Van 1013 Dec. zijn 9 Duitsche vliegtuigen door Fran- sche vliegers geveld. In hetzelfde tijd vak volbrachten Fransche bombarde mentvliegers verschillende operaties en wierpen tienduizend K.G. pro jectielen. Doeltreffende resultaten zijn vastgesteld. PETROGRAD, 14 Dcc. De bolsji viki-regeering vaardigde een 'lang* proclamatie uitwaarin de consti tutionele democratie wordt aangeval len en verklaard wordt dat de cadetten- partij oproerlingen en vijanden des volks zijn. V.ele leiders dei- cadetten zijn gearresteerd. WEENEN, 14 Dec. Sneeuw en nevel beletten gisteren in het Vene- tiaansche gebergte alle gevechtsaclie. De troepen van veldmaarschalk Con rad brachten volgens de telling tot nu toe in de 4-daagsche gevechten om 't Melettagebied 639 Italiaansche officieren en meer dan zestien dui zend manschappen aan gevangenen binnen. De buit bestaal uit 93 stukken geschut, 233 machinegeweren, vier mitrailleuses, 81 mijn werpers en veel ander oorlogstuig. Ingezonden Stukken Het Middelbaar Onderwi]s en de ouders van leerlingen der H.B.S. te Zierikzee. Zeker, het voortbestaan van een natie kan door de wapenen bevochten worden, doch de plaats, welke zij in de rij der mogendheden zal innemen, wordt niet daardoor bepaald. Dit hangt af van de geestelijke krachten van het volk, van zijn willen, van zijn kennen en van zijn kunnen. Wil Nederland dan ook bij het sluiten van den vrede een eervolle plaats j in de rij der naties innemen en blijven innemen, wii ons land een tijdperk van bloei tegemoet gaan, dan zorge het er voor, dat het onderwijs in- 't bizonder op een zoo boog mogelijke trap van i ontwikkeling sta. I Dat de bloei van handel en nijverheid door verbetering van de zeewegen naar Amsterdam en Rotterdam ten zeerste Spoedige aangifte is gewenscht om bevorderd zou worden, voorzag de groote de alphabetische lijst der rekening- i Thorbecke zeer goed, doch hij begreep houders bij de opening van den dienst tevens, dat de welvaart van het land zoo volledig' mogelijk te doen zijn. uitsluitend door de bevordering Erratum: Voor spoedbehandeling is dezer stoffelijke middelen wordt bepaald, een recht van 40 cent verschuldigd en j maar dat het voor alles afhangt van niet, zooals werd aangegeven, een recht van 10 cent. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 14 Dec. - Eerste Ka mer. Aan de orde is hel wetsont werp tot het aangaan van een gcldlec- ning, groot 500 millioen gulden en de conversie van de 5 o/o leening 1914. Mi nister Treub zegt naar aanleiding van de aanmerkingen van de heeren Van Nierop en Stork toe, dat bij de beta ling van den koers van uitgifte rekening zal' worden gehouden met den koers van den dag. De minister voelt veel voor het denkbeeld van de heeren Van der Hoeven en De Gijzelaar om indien lot gedwongen leening moet worden overgegaan, de groote inkomens niet uit vermogens verkregen, te zwaar te treffen. Het wetsontwerp wordt z. h.s. aangenomen. Uit een interruptie van den heer Van Nierop legen 's Mi nisters rede bleek, dat aan de beurs hedenmorgen bericht werd ontvangen dal de rentebetaling van Russische leeningen is geslaakt. Voorts werden aangenomen zonder stemming de hoofdstukken I la en 12 der Staatsbegrooting 1918 ep de wet op de middëlen. Tweede Kamer. Aan clcn heer Beumer wordt verlof verleend den Mi nister van Landbouw le inlerpelleeren over de regeling der brandstof fenprij- zen en de navordering. Besloten wordt de interpellatie Woensdag te houden. De Minister van Marine zet hierna zijn gisteren afgebroken rede voort en zegt dat 't lichtschip „Noord-Hinder" is weggenomen op verzoek van dc scheepvaart-maatschappijen. Ook bij het ongeval van de „Noordam" treft de marine geen blaam. Op verzoek is eervol ontslagen de heer J, Bauwens als leeraar aan de R. H. B. S. Le Zierikzee en benoemd als zoodanig de heer J. S. Wijier, de geestelijke krachten van het volk. v Daarom stichtte hij de hoogere burger- scholen. Gedurende een halve eeuw is dit instituut een zegen voor het land ('geweest. Thans echter dreigt het in te storten. En wat is hiervan de oorzaak De jarenlange ernstige verwaarloozing j der stoffelijke belangen der leeraren waarin de Nederlandsche Staat voor gaat. Voor een ieder is dit duidelijk. De thans geldende salaris-regeling voor de docenten dateert van 1901 en is bij hare totstandkoming door Z.E. Minister Goeman Borgesius een stap in de goede richting genoemd en niet zoo zeer een salarisverbetering beoogde, als wel om eene zooveel mogelijke uniforme regeling in de salarissen te brengen. Waar dus bijna zeventien jaren ge leden de salarieering der leeraren door de Regeering als onvoldoende werd ge noemd, zal het wel niemand verwonderen, dat Z. E. Minister Cort v. d. Linden in Januari 1914 erkende, dal een behoorlijke salarieering van het Middelbaar Onderwijs een zeer grootmaar ook een urgent belang was. Zijne Excellentie ging nog verdel en zeide een paar maanden later, dat hij zonder eenig .voorbehoud erkende dat de thans geldende salarisregeling van 1901 geheel onvoldoende was. Men verwachtte dan ook niet anders, of de salarisherziening zou nu wel spoe dig komen. Er kwam echter een kink in den kabel In Aug. 1914 stond op eens Europa in vuur en vlam en bracht ook in ons land malaise, waarvan de leeraren ruimschoots hun deel kregen. Wel droegen de leer aren een groot deel de lasten voor den Staat, door zonder vergoeding les te geven voor Collega's in militairen dienst of dierven velen een deel van hunne inkomsten door het niet splitsen van klassen. Dat in dezen abnormalen tijd dan ook spoedig verbeuring in de positie der leeraren moest komen, begrepen nage noeg alle gemeentebesturen en zijn dan ook aanvele gemeentelijke Hoogere Burgerscholen gedurende den crisis de salarissen aanmerkelijk verhoogd, maar niet onze Regeering. Bovendien geven vele gemeenten nog een duurte-toeslag. Dat het Rijk in dezen niet is mede- gegaan, heeft zich op het Rijks Middel baar Ónderwijs geducht gewroken; In de laatste jaren toch is het uiterst moeilijk gebleken bekwame krachten aan de R. H. B. S. en te verbinden, ja, moesten in steeds toenemend aantal, onbevoegden of gedeeltelijk bevoegden benoemd worden, terwijl vele goede leerkrachten hunne school vaarwel zei den en zich een betere positie veroverden aan gemeentelijke H. B. S. of in andere betrekkingen in de maatschappij, waar door hun salaris dan gemeenlijk met een duizend gulden of meer steeg. Zoo zijn b. v. wat de R. H. B. S. te Zierikzee betreft, gedurende de laatste jaren een tiental leeraren voor deze school verloren gegaan. Dat die voort durende verandering van personeel van storenden invloed op het onderwijs moet zijn, behoeft geen betoog. Het onderwijs moet er onder lijden. En daarmede is ten zeerste de toekomst der leerlingen en 't belang der ouders gemoeid. Voor Zierikzee, als centrum van Schouwen en Duiveland, is het van het grootste belang, dat wij hier hebben eene R. H. B S. met uitnemende leer krachten. Meer nog dan voor plaatsen in Holland, waar de leerlingen de scholen gemakkelijk kunnen bereiken', waar de leerlingen onvermoeid ter school kunnen komen en niet, zooals hier, waar een groot deel der leerlingen reeds een fiets; tocht van een paar uur achter den rug heeft, of reeds om vijf uur van huis moet, om per tram de stad. té kunnen bereiken. Om dezen leerlingen hetzelfde bij te brengen als de stadskinderen, wordt heel wat meer energie en toewij ding gevergd van de leeraren hier, dan van hunne collega's in de grootere steden. Willen de ouders van leerlingen, die de R. H. B. S. te Zierikzee bezoeken, dat hun kinderen goed onderwijs gewaar borgd zij en blijvê, dan doen.zij datgene, wat hun belang is, wat zij verplicht zijn voor zichzelven en hunne kinderen. Zij teekenen dan allen de adressen, welke hun dezer dagen ter teekening zullen worden voorgelegd en waarin zij den Ministerraad en de Tweede Kamer in hun belang uitnoodigen, het daarheen te leiden, dat ten spoedigste een be langrijke verbetering wordt gebracht in de finantiëele positie der leeraren aan R. H. B. Scholen. Eenige Ouders. Zierikzee, Dec. 1917. Marktberichten THOLEN. Veilingsver. de „Eendracht". Veiling van 12 Dec. Uien groote bruine Zeeuwsche overzee f 15; overland f15; Neutrale Staten f 32,10 k 34,60; Poter uien overzee f 15overland f 15 Neutrale Staten f 26, per 100 Kilo. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, onze, zeer geliefde Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer DIRK ADRIAAN LABRIJN, in den ouderdom van bijna 72 jaren. 13 December 1917. N. LABRIJN— i van Putte. I W. N. BREESNEE— Nieuwer- LabrtjN. kerk. l A. B. BREESNEE. M. L. BOOGERD- Labrijn. M. J. W. BOOGERD. Duicen- j J. P. GAST—Labrijn. dVke. S. J. GAST. En Kleinkinderen. Heden overleed, na éen langdurig en smartelijk lijden, onze innig geliefde Broedei> én Behuwdbroeder, de Heer DIRK ADRIAAN LABRIJN, in den ouderdom van bij na 72.jaren. 13 December 1917. M. W. LABRIJN. A. P. LABRIJN. J. C. v. d. BOUT— Labiiijn. N. v. d. BOUT, Nieuwer kerk. Zierik zee. Nieuioer- kerk. Nieuwer- kerk J. J. CAPELLE. Wed. C. J. LABRIJN— v. d. Have. R. A. GAANDERSE. Heden overleed onze geliefde Broeder en Zwager, de Heer D. A. LABRIJN, in den ouderdom van 71 jaar. Zonnemaire, 13 Dec. 1917. C. J. VAN PUTTE— Lab'ri.tn. M. VAN PUTTE. Zonne- Wed. J. VAN PUTTE— maire, Delst. P. VERSEPUT. J. P. VERSEPUT- van. Putte. P. J. VAN DER C1NGEL. A. VAN DER CINGEL- van PUTTB. Kerk- tverve

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 2