Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen Kennisgeving. Oorlogsoverzicht. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ets., elk# regel meer 10 ets. Reelsmes 15 ets. per regel. Bij contraot Vriidan 14 Dec 1917 rZIERIKZrKCHE COURANTI 74ste JAARGANG. No. 10096. Inzonding op den dag van »H- VllJUdy l«t UCln 1011. l.Z.ltKIIS.Z.t.bSOHt CUUKANTJ. Dir. A.J.OELOOZE Ir. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLADr RECLAMES. 1-5 regels 75 ct. Elke regel meer|l5 ct. Met het oog op het a 8. Nieuwjaar, worden de lezere attent gemaakt dat ter drukkerij van R. W. J. OCH TM AN Naamkaartje* ge leverd worden, ook bij kleine getallen va/n 25 m 50 stuks. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot I Januari a.s. verschijnende nummers GRATIS. In het met 1 Jan. a.s. verschijnend nummer van ons blad worden weer opgenomen tegen den prijs van 60 cta. Het nummer, yan 1 Jan. 1918 wordt des Dinsdagsmorgens hier ter stede be zorgd, tevens wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen op de eilanden SchouwenDuiveland, Tholen en Sint- Philipsland wordt ontvangen. De inzending kan geschieden tot en met Maandag 31 .Dec. uiterlijk 's morgens 12 De Directeur. De BURGMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzse maken bekend, dat het eerite suppletoir kohier van den Hoofdelpken Om slag dezer gemeente, over het dienitjaar 1917, op dan 8 December 1917 door de Gede puteerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering ia gezoaden, en van heden af gedurende vgf maanden ter Sooretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Voorts wordt in herinnering gebraoht, dat binnen tweo maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden nè die uitreiking de aan geslagen en tegen hun aan slag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bjj verzoekschrift op ongezegeld papier, als mede dat ieder verplioht is zijn aanslag op den bjj de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zibaikebb, den 14 December 1917. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. D, Dl VOS, l'.-Secretaris. Bij Kamerijk hebben, gelijk uit een Engelsch bericht blijkt, de Duitsclie troepen een voordeel behaald. Zij heb ben zich namelijk oostelijk van Bulle- court van een deel der eerste loopgra ven meester gemaakt. De troepen der Centralen hebben in de gevechten om het Meletta-gebied, die vier dagen geduurd hebben, 630 Ilaliaansche officieren en meer dan 16000 manschappen gevangen geno men, terwijl niet minder dan 203 kanonnen, 233 machinegeweren, vier mitrailleuses en 81 mijnwerpers wer den buitgemaakt. De Engelsche generaal Alienby werd, gelijk hij aan de Britsche regee ring geseind heeft, bij zijn binnenruk ken in Jeruzalem door de bevolking jgoed ontvangen. Bij ide heilige plaatsen waren wachten geplaatst. Een offi cier is met het toezicht daarop belast; De beroemde moskee van Omar en het daarbij belioorende terrein is onder controle der Mohammedanen gesteld. Rondom deze moskee is een militair cordon van Indisch-Moham- inedaansche officieren en soldaten op gesteld. Hij heeft van dei treden van de citadel de volgende proclamatie aan de bevolking in het Arabisch, He- breeuwsck, Engelsch ,Fransch, Itali- aansch, Grieksch en Russisch doen voorlezen en haar op die muren der stad 'laten aanplakken: „De nederlaag door de onder mijn bevelen staande troepen den Turken toegebracht, hoeft geleid tot de bezetting van uw stad door mijn strijdkrachten. De krijgs wet wordt bij deze afgekondigd. Opdat niet een uwer ongerust behoeft te zijn, verklaar ik bij deze,i dat het mijn wensch is, dal elkeen zijn werkzaam heden zonder vrees voor stoornis moet voortzetten. Aangezien voorts uw stad wordt geëerd door de belijders van drie der grootste godsdiensten der we reld en haar bodem sedert vele eeuwen geheiligd is door de gebeden en pel grimstochten van een groot aantal vrome lieden, die lot deze godsdien sten behooren, maak ik bekend, dat elk heilig gebouw, monument, Jieilige plaats, reliquie of gebruikelijke bede plaats van elke soort der drie gods diensten zullen worden gehandhaafd en beschermd. Wachten zijn te Beth lehem en aan Rachel's graf geplaatst. Het graf le Hebron is onder uitsluitend ;Mohamm«d*ianscfte controle glèplaatsl. De Osseruatore Romano, he.t offi- ciëele orgaan van het Vatikaan, zegt dat de intocht van de Britsche troepen in Jeruzalem door iedereen met vol doening begroet wordt. Naar de Morning Posl mededeel!, zou het bericht onwaar zijn, dat de strijdkrachten van de maximalisten bij Bielgorod een beslissende over winning behaald hebben. De maxi malisten hadden aanmerkelijke strijd krachten uitgezonden om Kornilof den weg af te snijden. Een botsing had plaats in de buurt van Bielgorod. Kor nilof had bevolen, toen hij van Bychof vertrok, waai* hij gevangen had ge zeten, om een half dozijn generaals, die met hem ontkomen waren, een heenkomen te zoeken, door zich te verspreiden en zich als gewone sol daten vermomd naar een gemeen schappelijke verzamelplaats te be geven. Kornilof nam zelf hel bevel op zich over eenige bataljons. Zijn generaals bereikten veilig hun bestem ming. Bij Bielgorod stootte Kornilof op de troepen van de maximalisten, waarbij zich Poolsche legioenen ge voegd hadden. Kornilof verdeelde zijn strijdmacht in vieren. Een, die geen artillerie had, zond hij met den trein vooruit. Deze kleine afdeeling werd door de maximalisten in den pan ge hakt. De hoofdmacht echter tastte de maximalisten in den rug aan. De ma trozen geraakten in verwarring, en gingen er van door, terwijl vele sol daten de wapenen wegwierpen of naar Kornilof overliepen. Tot zoover de Morning, Post. Bericht wordt, dat de gealliëerden aan de Russische regeering hebben doen weten, dat zij in het uitbreiden van de onderhandelingen met de Cen trale Mogendheden tot hun oorlogs front hebben toegestemd. Als dit be richt juist is, en als het den geallieer den met die mededeeling werkelijk ernst is, dan is zij een belangrijke stap nader tot den algemeenen vrede. Maar met hel oog op de oorlog zuchtige personen, die nu in Engeland ten Frankrijk de leidende staatslieden zijn, is twijfel aan dien ernst ten volle gerechtvaardigd, en is het vermoeden gewettigd, dat het aan de gealliëerden alleen te doen is om roet in het eten te gooien. Vrede toch tusschen de Centrale staten en Rusland zou zoowel in militair als in politiek opzicht de positie der Entente ten zeerste ver zwakken. De Centrale Staten zouden immers hun geheele militaire macht, vermeerderd met de vrijkomende krijgsgevangenen in Rusland op het Westelijk front kunnen werpen, wat voorzeker aan de Fransclien minder aangenaam zou wezen. Van den toestand, waarin Rusland zich thans bevindt, schijnen Japan en China thans gebruik te maken. Japansche troepen namelijk zijn te Wladiwostock aangekomen en Chi- neesche troepen zijn Charbin binnen gerukt. De Raad van Volkscommissa rissen heeft den Japanschen gezant om opheldering gevraagd. Deze 'heeft geantwoord, dat Japan er niet aan denkt om aan Rusland den oorlog te verklaren. Intusschen schijnt Japan zonder oorlog het neemrecht in toe passing te willen brengen. Christelijk Militair Tehuis. ZIERIKZEE. Gisterenavond werd hel gezellig ingerichte Militair Tehuis op den hoek van de Melkmarkt.alhier feestelijk geopend. De voorzitter van het bestuur, hetwelk tot de oprichting van dit Tehuis het initiatief had geno taren, de heer C. Bij de Vate, heette in zijn openingswoord allen welkom en sprak de verwachting uit, dat de militairen, die hier in garnizoen liggen er hun tehuis zullen vinden. lederen dag na vieren zal het zijn deuren voor de militairen openen. Men vindt er gelegenheid zich door spel te ver maken en tevens ..schrijfgereedschap voor het voeren van correspondentie. Eiken avond om1 9 uur zal tot geeste lijke stichting een stuk uit den Bijbel worden voorgelezen. Hij wenschte, dat do instelling geen langdurig bestaan vail noode had, maar hoopte, dat zoo lang zij bestond, dat zij zou bloeien, met andere woorden, dat zij zich in een druk bezoek zal mogen verheugen. Hierop hield ds. Gouverneur een toe spraak, waarin hij het nut van een Christelijk Tehuis uiteenzette, en het bestuur in warme bewoordingen dank zei voor hetgeen het tol stand had ge- braclit. De bezoekers werden door het besluur onthaald. Het volgend telegram is gezon den aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid en aan de Com missie van Bijstand In zake distribu tie wel: -Namens het bestuur van den Prov. Bond der Zeeuwsche Veehandelaren verzoeken wij Uwe Excellentie bij cventuëelc distributie van rundvleesch ongeveer acht dagen van te voren be langhebbenden daarmee in kennis te stellen, opdat bij evenluëele voorkoop van vee aan belanghebbenden geen groote schadeposten zou worden toe gebracht. Secretaris: J. GLOUDE, Zierikzee. NIEUWERKERK. Donderdagmor gen werd hier bekend gemaakt het overlijden van den lieer D. A. Labrijn, lid van den gemeenteraad en tot vóór korten tijd wethouder dezer gemeente. De overledene was gedurende vele jaren lid van hel bestuur van he't waterschap De Vier Bannen en van vele andere corporaties, als notabele der Ned. Herv. Kerk, als bestuurslid der Kolenverbruiksvereeniging. Met hem is weggegaan het laatste mannelijke lid eencr zeer geziene familie, wier naam langen tijd met die dezer gemeente verbonden is ge weest. OUD-VOSSEMEER. Alhier is door notaris Van de Velde te Tholen voor het waterschap Oud-Vossemeer ver kocht 18 gemeten 199 roeden weiland (karreveld) in den polder Slabbe- coorn. Koopel* is geworden de heer J. L. van Gorsel te Oud-Vossemeer, voor. f 6718,80. Rechtzaken Een gravin-smokkelaarster. Op den 13den October j.l. kregen do kommiezen te Zevenaar van een ambtenaar van iiel departement van buitenlandsche zaken telefonisch me dedeeling, dat spoedig te Zevenaar op haar reis naar Duitschland zou aan komen gravin E. C. F., von P., geboren baronesse Van A., die met eenig res pect moest worden behandeld en niet aan den lijve mocht worden gevisi teerd. Spoedig daarop kwam reeds de ba gage van de barones, bestaande uit niet minder dan elf colli. In afwach ting van de komst van de eigenaresse werden deze zoolang in het visitatie lokaal opgeborgen. Geliéel in strijd met de aan de kom miezen gegeven instructies kwam even later te Zevenaar aan de opper wachtmeester der maréchaussée uit Arnhem, die aan de kommiezen mee deelde, dat hij op last van zijn superi euren een zeer nauwkeurig onderzoek móest instelleii naar de bagage van de gravin Von P. De komniiezen deel den mede, dat zij ingevolge hun op dracht geen medewerking konden ver- ieenen, waarop de wachtmeester ver klaarde slechts le handelen ingevolge zijn instructies en dus de verantwoor ding op zich le zullen nemen. Eerst den volgenden dag kwam de gravin, vergezeld van haar dochtertje en de gouvernante van het meisje, terwijl ze als bagage nog 5 colli meebracht. Toen de wachtmeester haar ver zocht hem te volgen om licm in slaat tc stellen de bagage te onderzoeken, vroeg de gravin hoogst verbaasd, of hij dan geen order uit Den Haag had gekregen. De wachtmeester deelde haar mede, dat hij slechts zijn instructies volgde en dientengevolge genoodzaakt was een nauwkeurig onderzoek in te stel len. Onder protest was de gravin ge noodzaakt hem le volgen. Toen de koffers geopend werden, bleek, dat deze ©ogenschijnlijk slechts de gewone reisbenoodigdheden, als ge bruikte ondergoederen, toiletartikelen enz., bevatten, maar bij nader onder zoek bleek, dat onder in de koffers een groote hoeveelheid smokkelwaar was verborgen, zoodanig verpakt, dat dit bij een vluchtig onderzoek niet ontdekt zou zijn. De verboden waar bestond uit een groote voorraad nieu we manufacturen, ongeveer 25 paar nieuwe schoenenpl. m. 100 K.G, levensmiddelen, koffie, thee, enz., Ja, zelfs 100 nieuwe spenen voor ziiig- flesschen. De geheele voorraad, die een waarde van eenige 'duizenden gul I dens vertegenwoordigde, werd in be slag genomen. Zoozeer was de gravin overtuigd, dat de geheele zaak op een misverstand berustte, dat ze -de kom miezen verzocht haar zoo spoedig mogelijk de goederen na te zenden aan haar tijdelijk domicilie bij den onder staatssecretaris van buitenl. zaken te Berlijn. In afwachting van nadere bevelen werd de gravin niet aangehouden, maai* werd haar toegestaan den nacht in een hótel door te brengen. Zondagsmiddags mocht ze met ach terlating van haar bagage doorreizen. Met den trein, die te Zevenaar aan kwam, stapte toen een andere dame, die zich hield of zij gravin Von P. niet kendè, doch die zich voorstellende als gravin von P. uit Berlijn, verzocht spoedig haar bagage te onderzoeken, omdat ze met denzelfden trein wilde doorreizen. Spoedig bleek, dat ook deze dame een zeer groote bagage bij zich had, die maar weinig verschilde met die van gravin Van P.a gfrboren van A., diejiaar zuster bleek te zijn. Ook deze bagage werd in beslag ge nomen. Eerstgenoemde dame, wier zaak voor de rechtbank te Arnhem behan deld werd, was niet verschenen. De chef-verificateur verklaarde nog, dat de mededeeling uit Den Haag hem niet bevreemd had, daar hij wel meer zulke mededeelingen van het ministerie van buitenlandsche zaken ontving. Met wien hij nad gesproken wist getuige niet. Het O. M. wees er op, dat het op treden van bekl. getuigde van een bui tengewone brutaliteit. Misbruik ma kende van haar 'positie had' ze gepoogd een groote hoeveelheid artikelen uit (te voeren. Een strenge straf, achtte jspr. dan ook gemotiveerd. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf met last tot onmiddellijke gevan genneming en verbeurdverklaring dei- goederen. Prov. Staten van Zeeland. Najaarszitting. Vergadering van Vrijdag 14 Dec. 1917, dés voormiddags le 10 uur. Voorzitter: de heer mr. II. J. Dijck- i noes ter, Commissaris der Koningin. Aanwezig 38 leden. Afwezig de hee- ren Hollestelle, Wondergem, Elenbaas en W. van Oeveren. Ingekomen is een adres van den gemeenteraad van Zierikzee om de bijdrage van het op diepte houden der haven steeds in December uit te keeren. Het werd in handen gesteld van Gedep. Staten ter fine van prae- advies. Aan de orde zijn de algëmecne ver- slagen der afdeelingen over de vei*- schillende voorstellen van Gedep. SI. Jaarwedden ambtenaren en bedienden Provinciale Griffie. Naai* aanleiding van liet desbetref fend voorstel werden in iedere afdee ling opmerkingen gemaakt. Deze gaven aan de leden van Gedep. Stalen o. a. aanleiding mede te deelen,. dat het tarief der jaarwedden van de hoofdambtenaren der gemeente pas 2 jaren geleden herzien is en dal de .salarisregeling der overige gemeente ambtenaren hunne volle aandacht heeft. Ook waarschuwden Gedep. St. legen het incidendeel ingrijpen in de door hen na rijpe overweging ver deelde schaal voor de jaarwedden der ambtenaren en bedienden ter griffie. Vqoi* .een voorstel om zoowel het aanvangssalaris als 't maximum voor de adjunct-commiezen f 100 hooger tc stellen dan in liet voorstel van Gedep Staten, verklaarden zich in een afdee ling 3 leden voor; 9 waren er legen en een behield zich zijn stem voor. Een voorstel om de aanvangsjaar wedde van de tweede klerken te verhoogen loL f 700, verwierf bij een afdeeling 5 stemmen en 8 leden ver klaarden er zich legen. Naar aanleiding van een adres van de boden om ook hunne jaarwedden te verhoogen, werd in een afdeeling voorgesteld om het aanvangssalaris en het maximum der boden elk met f 100 te verhoogen en hel schrijfwerk af zonderlijk te behouden. Hiermede ver- eenigden zich 2 'leden, 7 waren er tegen en 4 behielden zich hun stem voor. Nog werden verschillende andere opmerkingen gemaakt, o. a. dat de opklimming der salariëeriug zoo vel schillend is. Een lid bepleit vlug gere periodieke verhooging voor de commiezen en de adjunct-commiezen, daarentegen achtte een ander lid de opklimming voor referendaris, hoofd commies en commies te snel. Een voorstel om voor de laatste categorie de opklimming le stellen om de drie in plaats van om de twee jaren, ver dierf 7 stemmen, tegen waren 2 leden en 4 leden behielden zich hun stem voor. De heer De Veer stelde voor de periodieke verhooging van den den referendaris niet om de twee, maar om de drie jaren te doen plaats heb ben. Het werd verworpen met 25 tegen 13 stemmen, waarna het geheele voor stel van Gedep. Staten werd aangeno-- men. Bezoldigfng personeel Stoombool- dienslcn en Tr.am. Het voorstel tot nadere regeling der bezoldiging van hel personeel ver bonden aan de stoombootdiensten en den tramdienst lokte eenige bespre king in de afdeelingen uit, waarbij o. a. werd gewezen op de wensche- lijkheid om de jaarwedde van depan- lonknechls te Vlissingen te brengen op 1' 550—f 650. liet aanstellen van een walkapitein vond instemming, vooral omdat ge klaagd werd over liet vuil zijn dei- booten. Met 26 tegen 12 stemmen werd een amendement van Van de Putte aan genomen om de jaarwedde der pon tonknechts te Vlissingen met f 50 te yerlioogen. Het geheele voorstel wordt daarna aangenomen. Duur te toeslag. In eene afdeeling werd door Gedep. Staten medegedeeld, dat in het voor stel nog enkele redactiewijzigingen zijn aangebracht. In twee afdeelingen werd gevraagd of als het rijk daarin voor gaat, ook voor de Provincie de rege ling moet worden toegepast op hoo- gere categoriën van ambtenaren. Ecu lid van Gedep. Staten merkte -p, u: dit onlzaglijk veel geld zal kosten, het kan echter door Gedep. Staten worden overwogen. Duur lel oe slag armlastige krgnk- zinnigpn, In een afdeeling werd, naar aanlei ding van 't voorstel tot, nadere regeling van den duurte toeslag voor de ver pleging van armlastige krankzinni gen de vraag gesteld of Gedep. Staten steeds toegang tot de gestichten heb ben om toezicht te houden, vooral op voeding en ontspanning der Ver pleegden en of de toeslag wel vol doende is om die ongelukkigen liet beste voedsel te verschaffen, dat te krijgen is. Geantwoord werd, dat Ged. Staten geen toegang hebben, doch dal de rapporten der inspecteurs en het niet vernemen van klachten be wijzen, dat er geen reden tot klagen is. De kosten van ontspanning wor den geheel of bijna geheel uit vrij willige bijdragen betaald. Conform het voorstel werd besloten. Aangenomen werd het voorstel tot afwijzing van het verzoek van J. en K. Smit's scheepswerven te Kinder dijk om gedeeltelijke vergoeding van schade, door de omstandigheden ge leden hij den bouw van twee schepen voor de provincie. De electricileitsuoorzicning. Het voorstel van Gedep. Staten in zake de electriciteitsvoorziening werd in alle afdeelingen ten zeerste toege juicht en de wensch werd uitgespro ken, dat Gedep. Stalen in slaat zullen zijn spoedig uitgewerkte voorstellen (aan de Stalen in te zenden; hulde werd gebracht aan 't zeer interessant rapport van prof. Feldmann. Op een desbetreffende vraag werd namens Gedep. Stalen nog eens betoogd, dat thans alleen wordt voorgesteld in principe uil te maken, dat de elec- triciteitsvoöi-ziening vanwege de pro vincie zal worden ter hand genomen. De wenschelijkheid werd uitgespro ken, .dal de kabelnetten worden door getrokken tol alle havens van eenige beleekenis en dal ook het deel der provincie aan dc Oostzijde van den Dam door de Oosterschelde, gren zende aan den vasten wal van Noord- Brabant aan het kabelnet van Noord- Brabant worde aangesloten. Gedep. Stalen 'zeiden toe daaraan hun aan dacht te wijden De heer Van der Vliet bracht hulde aan Gedep. Staten en aan den rappor teur. Hij drong op zoo groot mogelijken spoed aan, vooral voor St.-Phiïips- land en Schouwen. De heer Dieleman wees op do vele te overwinnen administratieve moei lijkheden, doch getracht zal worden in de eerstvolgende zitting nadere voor stellen te doen, en zoo mogelijk in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1