Zierikzeesche mNieuwsbode ABONNEMENT: advertentiën: Maandag 10 Dec. 1917. (zierikzeesche courant). ™sate,itïï' RECLAMES. AANBESTEDING. Voor de Belgische Vluchtelingen. Vervoerverbod motorbrandstof. Maximumprijzen Brandspiritus. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per postƒ1,70. Voorliet buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdiig. van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contraot Mn innQ4 belangrijke korting, lil). IUltü'4. Inzending op den dag van uit- Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. 1-5 regels 75 ct. Elke regel meerei5 ct. igWBSgggfc' Met het oog op het a s. Nieuwjaarworden de lezers attent gemaakt dat ter drukkerij van R. W. J. O CE TM AN Naamkaartjes ge leverd wordenook bij kleine getallen vm 25 en 50 stuks. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Zier ik zee zullen, op ^Zaterdag 22 December 1917, des middags te 12 uur, ten Raadhuize, in het openbaar aanbesteden, in 8 perceelen Ie. De onderhoudswerken aan de -Openbare Gebouwen. De onderhoudswerken aan de Kaaimuren. De onderhoudswerken aan de Beschoeiingen en Paalwerken. De Onderhoudswerken aan de Bruggen. De onderhoudswerken aan de Onderwijsgebouwen. De onderhoudswerken aan de Sluis in het Dijkwater. De onderhoudswerken aan de Begraafplaats. De onderhoudswerken aan dé Pompen en de Banken in de Wandeling. Het bestek wordt van af heden ter Gemeente-Secretarie en aan het Bureau van Gemeentewerken, tegen betaling van f 0,25 per exemplaar, verkrijgbaar gesteld. Aanwijzing zal geschieden op Donder dag 20 December, des voormiddags ten 10 ure, aan het Bureau van Ge meentewerken. 2e. 3e. 4e. 5e. 7e. 8e. 9e. Zg, die in het bezit zgn van een Vaartuig, worden verzocht vóór 31 December a.s. ten kantore van den Havenmeester hun haven geld te voldoen. Bg verzuim zullen zy naar „de Val" ver wezen wordendaar zijn ze vig van Havengeld. Zierikzee, den 8 December 1917. De Burgemeester van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGIRSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 4 December 1917; De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien art. I, 1 sub b Staatsblad no. 578 en ait. 8 der Distribntiewet 1916; Geletl9 op zgne beschikking van 3 April 1917, no. 30007, Afd. Handel; 2°. Op zgne beschikking van 21 April 1917, no. 38015, Afd. Handel, voor zoover betreft het bepaalde onder 2°; 3°. Op zgne beschikking, van 4 April 1917, no. 30177, Afd. Handel, (gelgk deze werü gewijzigd bg beschikking van 29 October 1917, no. 884, Afd. CrisiszakenBureau Ngver heid), voor zoover betreft het bepaalde onder III en IV, betrekking hebbende op benzine, nader aangevuld bg zgne beschikking van 18 Juni 1917, no. 49236, Afd. Handel: Heeft goedgevonden: met ingang van 6 December 1917 in te trékken: de beschikking hiervoor sub 1° genoemd, alsmede het bepaalde sub 2° van de voormelde beschikking van 21 April 1917, no. 38015, en het bepaalde sub III en IV van de voormelde beschikking van 4 April 1917, no. 30177, voor zoover betrekking heb bende op benzine, zoomede zgne voormelde beschikking van 18 Juni 1917, no. 49236; vast te stéllen de volgende Distributieregeling voor benzine, alsmede voor vloeibare brandstoffen, geschikt lot voortbeweging van motorrij-, motorvoer- en motorvaartuigen. Artikel 1. 1) De verkoop, de aflevering en het ver voer van benzine, anders dan in reservoirs van motorrg-, motorvoer- en motorvaartuigen is verboden. 2) Onder benzine worden verstaan: ruwe benzine en benzol en al hare derivaten, als mede mengsels daarvan, een en ander ter beoordeeling van de Toewgzingsoommissie voor Benzine (na te noemen T. C. B Artikel 2. 1) Het vervoer van motorbrandstof in reser voirs van motorrg-, motorvoer- en motorvaar tuigen is verboden. 2) Onder motorbrandstoffen worden ver staan: benzine en alle andere vloeibare brand stoffen geschikt tot voortbeweging van motorrg-, motorvoer- en motorvaartuigen, met uitzondering van petroleum en gasolie. Artikel 3. 1) De verbodsbepalingen van artikelen 1 en 2 zgn niet van toepassing op verkoop, aflevering en vervoer van bensine en motor brandstoffen ten behoeve van. of ia militairen dien t. 2) De verbodsbepaling in artikel 1 ge- .steld voor zoover betreft het vervoor, is niet van toepassiug op hoeveelheden van niet moer dan 1 Liter. 3) De verbodsbepaling in artikel l ge steld voor zoover betreft bet vervoer, is niet van toepassiog op de Spoorwegmaatschap pijen ten opzichte van verplaatsing vru de bg haar aanwozigo voorraden ton dienst van haar bedrjjf. 4) Do verbodsbepaling van artikel 2 is niet van toepassing op motirbrandspuiton, motorslangenwagens, motorsuilniswagons en motorspioei wagens. Artikel 4. 1) Van de verbodsbepalingen in art. 1 gesteld kan onder daarbg te stellen voor waarden ontheffing worden verleend door de .C.B. 2) Van de verbodsbepaling in art. 2 ge steld kan ontheffing worden verleend door den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, of ingevolge zgne machtiging door de T.C B. Artikel 5. 1) Een verzoek tot ontheffing van het in art. 2 gestelde verbod zal niot in gunstige o*6Twegiag worden genomen dan in het geval dat het gebruik maken van een motorrg- motorvoer- of motorvaartuig onvermjjdeljjk is, hetzg in verband met ambt, beroep of bedrgf van den aanvrager, hetzg wegens andere dringende omstandigheden. 2) Aan een ontheffing kunnen voorwaarden worden verbonden; eene ontheffing kan te allen tg de worden ingetrokken. Artikel 6. 1) Een verzoek tot ontheffing van het verbod in art. 2 gesteld wordt door den be langhebbende ingediend bg de T.C.B. met gebruikmaking van het formulier, als bjjl- I aan deze regeling toegevoegd. Door de zorgen van belanghebbende wordt dit verzoek na te zgn ingevuld, aan den Burgemeester van de plaats zijner woning aangeboden, ten einde daarop diens advies te doen plaatsen, en ver volgens aan de T. C. B. toegezonden. 2) De T. C. B. doet het verzoek, begeleid van haar advies, en, bg gunstig advies onder mededeeling van de voorwaarden, welke naar hare meening aan de ontheffing moeten wor den verbonden, aan den Minister van Land bouw, Ngverheid en Handel toekomen. Artikel 7." 1) Eene ontheffing van het verbod, gesteld in artikel 2, wordt verleend in den vorm van een ontheffingsbewgs volgens bjjlage II, b6- hoorende tot deze regeling. 2) Te zamen met bet ontheffingsbewgs, in het voorgaand lid bedoeld, wordt ten be hoeve van elk motorrg-, motorvoer- of motor vaartuig, voor hetwelk e9ne afzonderlijke ontheffing is verleend, een herkenningsteeken (waarvan het model als bijlage III aan deze regeling is toegevoegd) uitgereikt, tegen betaling Aan f 5,— per stuk- 3) Het herkenningsteeken, in het voor gaande lid bedoeld, behoort bg het gebruik maken van het motorrg-, motorvoer- of motor vaartuig duidelijk zichtbaar c-p de voorzijde daarvan te zgn aangebraoht, op de wijze, te bepalen door de T. C. B. 4) Duplicaten van ontheffingen als in het lste lid van dit artikel bedoeld, of van het herkenningsteeken, in het 2de lid van dit artikel bedoeld, kunnen door de T. C. B. wor den uitgereikt tegen inlevering van het on bruikbaar geworden origineel. 5) Een ontheffingsbewgs als in het lste lid van dit artikel bedoeld, wordt niet uitgereikt dan na onderteekening en toézending aan de T.C B. van de verklaring, welke als bijlage IV aan deze regeling is toegevoegd, entegen betaling van het in het 2de lid van dit artikel genoemde bedrag. Artikel 8. Met ingang van 17 December 1917 ia ver voer van "motorbrandstof in reservoirs van motorrg-, motorvoer- en motorvaartuigen, ook al werd eene ontheffing als in artikel 7 le lid bedoeld, verleend, verbonden, tenzg aan de bg die ontheffing gestelde voorwaarden wordt voldaan, het herkenningsteeken is aangebracht overeenkomstig de voorschriften van artikel 7, 3e lid, en het ontheffings bewgs, bedoeld in artikel 7, le lid, op eerste aanvraag vertoond kan worden. Artikel 9. Het verbod van vervoer van motorbrand stof in reservoirs van motorrg-, motor* oer- en motorvaartuigen treedt in werking: voor vrachtauto's en motorvaartuigen op 24 December; voor alle andere motorrg-, motorvoer- en motorvaartuigen op6 December. Artikel 10. Overtreding van een der bepalingen van de onderwerpelgke regeling zoowel als het niet nakomen van eene voorwaarde^ waar onder ontheffing der gestelde verbodsbepa lingen werd verleend, zal, onverminderd de toepassing der strafbepalingen van de Distri bntiewet 1916, indien daartoe termen zgn, aanleiding zgn tot intrekking der verleende ontheffing. Zierikzee, den 8 December 1917. De Bnrgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTKYN VAN RENGERSKERKI. Bg lévoring van 21/, EL. Gemotbyl. spiritus 95 pet. f 103 75 92 - 10050 '90" - 9850 >t 85 - 93. Bovenstaande prjjzen goldon borftant zon der korting, franco alle plaatsen in Neder land, bg verzending in 66a fast, ledig fast ocgefrankeerd te retourneefen. Verhooging bg afname van: 6 HL. ineens op okshoofd of H.L. fust f 0.25 per H.L. boven 6 H.L, prijs- 3 a 5 H.L. ineens op H.L. fust f 0.25 per H.L. boven 2l/j H L piy». B. Tusschenhandelp?gzen Gemethyl. spiritus. Bg levering van 1 H.L. 50 Lr. 25 Lr. 10 Li. 95 pot. f 106 75 f 108.25 f 109.75 f 113.75 92 - 103.50 - 105.— - 106.50 - 110.50 90 - 101.50 - 103.— - 104.50 - 108.50 85 - 96.- - 97.- - 99.- - 103.- Bovenstaande prjjzen gelden contant zonder korting, franco alle plaatsen in Nederland (bg verzending in één fust) ledig fust ongefrankeerd te retburi.eeren. Verhooging bg afname van: H L. ineens op 7i H.L. fust f 0.25 pe* H L. boven H L. prga. Bg levering in flessohen van 7 Liter ad 85 pot. bedraagt de prgs f 0.721/» exol. flosch, franco geleverd, embal lage ongefrankeerd te rotourneeren. C. Kleinhandelpigzen Per flefch van 0,7 Lr. ad 85 pot. f 0 90 exclusief flesch, afgehaald in den winkel, fhsschen door afnemers te stellen of door den winkelier tegen berekenden prjjs terug te nemen. Zierikzee, 10 December 1917. De Burgemeester van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE.' De BURGEMEESTER van Zierikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van i December j.l., No. 3469, afdeelig Crisiszaken De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distribntiewet 1916, Heóft goedgevonden: vast te stellen de volgende maximumprijzen voor Brandspiritus. A. Groothandelprjjzen Bg levering van 6 HL. of meer. Gemotbyl. spiritus 95 pet. f 103,25 92 - 100— 90 - i> 85 - 92,50 De nieuwe Russische regeering heeft een dekreet uitgevaardigd, waarbij de rentebetaling van al de leeningen, die in het buitenland geplaatst zijn, wordt gestaakt, en waarbij tevens door de geheele nationale schuld een streep wordt gehaald. Dit dekreet is een anl woord van de maxinialislische regee ring op de tegenover haar aangenomen dreigende houding van de Entente, Deze had namelijk aangekondigd, dat zij alle militaire economische en finan- tiëele betrekkingen met de huidige machthebbers in Rusland zou verbre ken. De verbreking der finantiëele be trekkingen beteekende, dat de gealli eerden zullen ophouden de gelden voor te schieten, "die voor de betaling der coupons op de Russische staats schuld en de Russische spoorweglce ningen benoodigd zijn. Frankrijk heeft reeds aan Rusland drie milliard frank voor eouponbelnling voorgeschoten, en Engeland heeft sedert het uitbreken van dezen oorlog aan Rusland de klei nigheid van zeven milliard roebel ge leend. Door dit alles haalt de huidige regeering in Rusland de pen. Maar dat is nog niet 't ergste. Dit is, dat de Russische regeering alle in het buiten land aangegane leeningen kortweg heeft geannuleerd. Frankrijk, T welk 20 milliard in de fondsen van zijn Russischen bondgenoot had gesloken, en Nederland, hetwelk voor anderhalf milliard er bij betrokken is, lijden enorme schade. In Frankrijk vooral zal de stap van Lenin en Trotzky een geweldige paniek onder de be vol king, die vol zit met Russische papie ren, veroorzaken. En deze paniek kan wellicht de aanleiding wezen, dat de Fransche regeering haar oorlogzueh tige houding 'tegenover de Centrale Slaten laat varen, en teneinde een bin- nenlandsche revolutie Le voorkomen op een vrede langs minnelijk vergelijk zal aansturen. ITet is best mogelijk, dat Lenin en Trotzky met hun stap dit hebben beoogd,.zoodat wanneer dc Entente-stalen er van afzien Duitsch land te verpletteren, wat hun, zelfs met Amerika's hulp toch niet zoo ge makkelijk zal vallen, en zij het Russi sche beginsel aanvaarden den oorlog lo beëindigen zonder annexaties zonder schadevergoedingen, de maat regel van dc maximalistische regee ring slechts zal blijken le zijn geweest een paardemiddel ter bereiking van het vredesdoel. Want als dat doel be reikt is, dan beslaat er groot kans,, dat de maximalisten, die om Rusland op dé been te helpen, zeer zeker nieuw crediel noodig hebben, hun besluit tot annuleering van de Russische schulden zullen intrekken. Laten wij dit al thans hopen. Trotzky heeft betreffende de builen- landsche militaire attache's de vol gende verklaring gepubliceerd: „De vertegenwoordiger der Vereenigde Sta ten bij den Russischen generalen staf, en de leider der Fransche missie, meenden zich tot den* afgezetten op perbevelhebber Doeclianin met voor stellen te moeten wenden, welke een aansporing tot opstand tegen de tegen woordige regeering bevatten. Dit óp- Ircdeij kan ik niet onopgemerkt laten. De tegenwoordige regeering dringt niet aan op erkenning door de ambassa deurs en de agenten der geallieerden. Zij vestigt er hun opmerkzaamheid op, dat tegenwerking niet geduld wordt, dat de voortzetting der tol dus ver gevoerde tactiek zeer ernstige ge volgen zou hebben, en dat de Raad van Commissarissen bij voorbaat elke 'erantwoordelij kheid van de hand wijst. Men is in Petersburg tot de onldek- ing gekomen, dat de Russische kroon- juwcelen, die een waarde van 500 iniliioen francs vertegenwoordigen, erdwenen zijn. Waarschijnlijk zijn zij in liet begin van den oorlog naar het buitenland in veiligheid gebracht. Het verhaal van de avontuurlijke vlucht van grootvorstin Totjana, is een 'erzinsel geweest van een Amcrikaan- schën impressario. De grootvorstin leeft met haar familie in een klooster nabij Tobolsk onder bewaking van 300 soldalen, die onder bevel staan van een vroegeren politieken banneling. Reuter meldt, dat in Lissabon een revolutie is uitgebroken. Ook in Oporto moet liet tot troebelen gekomen zijn, De bakkerijen werden geplunderd. 60 gewonden zijn in het ziekenhuis opge nomen, terwijl 70 personen werden gevangen genomen. De menigte juichte de soldaten toe, die zich op 'n afstand hielden. De sociaal-demokraten in Engeland scharen zich aan de zijde van Lord Lansdowne, die den moed had të schrijven, dat de verlenging van dezen oorlog tot den ondergang van de be schaafde wereld zal leiden. Henderson die eenige maanden geleden nog Mi nister was, heeft in de Daily News verklaard, dal het dwaasheid en een misdaad zou wezen den strijd voort le zetten, zonder een poging te doen om lot verzoening en overeenstemming le geraken. Hij hoopt, dat alle in 't open bare leven staande mannen in Enge land, die eveneens van die meening zijn, zich bij elkaar zullen aansluiten óm een druk te oefenen op de open: hare meening en dus de regeering te noodzaken haar óorlogsbedoelingcn kort, zakelijk en duidelijk uit le spreken. De Engelsche troepen hebben in Palestina Hebron genomen. Amerika- hepft aan Ooslenrijk-IIon- garije den oorlog verklaard. AMERIKA Zware brand te Halifax. Een stuk van Halifax staat in brand tengevolge van de botsing tusschen 2 stoomschepen. Een daarvan was een Amerikaansch met munitie. De ont ploffing verbrak de telegrafische ver binding mei Halifax. Een telegram over de ramp schat het aantal dooden op tusschen de 300 en 1000. Bovendien zijn veel menschen gewond. De ontploffing'greep om acht uur in den ochtend in de haven tegen over Rockingham, een voorstad van Halifax, plaats, tusschen een met mu nitie bevracht schip en een Noorsch, dat voedsel aan boord had. Dc schok deed de munitie ontploffen. De vlam men verspreidden zich over de aan legsteigers en belendende gebouwen, waarvan er vele door de ontploffing gehavend werden. Hel munitieschip voer achterwaarts van, den steiger ter voorbereiding van de vaart. De bemanning deed dappere, maar vergeefsche pogingen om de vlammen le blusschen. Toen zij de ruimen na derden, waar munitie in was, gelastte de gezagvoerder beschermingsmaat regelen te nemen, voor het schip zou zinken. Hel dreef evenwel naar de steiger en enkele oogenblikken daarna kwam de ontploffing, die het schip aan stukken scheurde. De helft van de wijk Richmond, ter hoogte waarvan de ramp geschiedde, werd verwoest en het vuur raast nog door. Slachtoffers van de ontploffing liggen dood op straat. De hospitalen zijn vol gewonden, terwijl er ettelijke die geen verpleging konden vinden, ofschoon ze leelijk gewond werden, hulpeloos door de stad zwerven. Geen huis te Halifax is onbescha digd. Hel totale verlies aan eigendom men wordt op millioenen dollars ge raamd. Een zware storm woedde in de haven op het oogenblik van de ramp, De schrikkelijke stoot vernielde de telegraaf- en telefoon-inrichtingen in een gebied van 30 mijl om Halifax. De opslagplaatsen aan den waterkant zijn beschadigd over een afstand van 1V* mijl en over een afstand van twee mijl zijn goederenwagens van de spoor omvergeworpen Geneeskundige benoodigdheden, voed sel en andere hulp wordt in allerijl naar Halifax vervoerd, waar, naar men verneem lgroote hoeveelheden leeftocht uit alle deelen van Nieuw- Schotland zijn vernietigd. Aanstonds na het ontvangen van het bericht over de ramp te Halifax heeft het Amerikaanschc Roode Kruis bizondere hulp treinen afgezonden. Ze spoeden zich al naar Halifax. Uit Nëw-York, Boston en Portland .(Maine). komen menschen met ge neeskundige en andere voorraden te hulp. WASHINGTON. Bij Huis en Senaat is een gemeenschappelijke resolutie ingediendstrekkende om 5.000.000 beschikbaar le stellen voor de geteis terde inwoners van Halifax. De Daily Mail 'verneemt uil New-Work: Het vervaarlijke geweld van de ontploffing deed zich m de geheele streek om Halifax heen g Iden en veroorzaakte ook groote schade te Dartmouth aan den overkant van de baai. Op een afstand van 110 K.M. sprongen nog ruiten. De schok doodde een telegrafist bij zijn toestel, 6500 M. ver. Het munitie-schip, dat uit New-York kwam, was bijna door de nauwe geul gevaren, die van de buiten haven naar de haven van, Reüford voert, toen de aanvaring plaats had met het Belgische steunschip „Iiïio", dat 'in westelijke richting stevende, om in zee te steken. De joods van het steunschip, die er het leven afbracht, zegt, dat brandende olie zich spoedig na de aanvaring over liet voorschip verspreidde. De mooiste gebouwen en woonhui zen in Halifax zijn voor de vlammen gespaard gebleven, maar de ontplof fing schudde ze heen en weer en alle ruiten werden vernield. Het grootste verlies aan mensch-enlevens kwam voor in de wijk Richmond, die mee- rendëels uit houten huizen met nau we straten er tusschen bestond. Het grootste gedeelte van deze wijk van de stad is met den grond gelijk gemaakt. De menschen werden plotseling onder de instortende huizen bedolven. De vreeselijkc. hitLe van de munitiegassen verspreidde zich en stak 't jaoutwerk. brand. Er viel aan geen redden te denken en de Riphmond-wijk brandde over een groote uitgestrekt heid af. Wie er omgekomen zijn, zal men vermoedelijk slechts bij benade ring te welen komen, daar van vele gezinnen geen spoor nicer over is, be halve. verbrande beenderen. De bit tere koude verergert het lijden van de onbehuisde slachtoffers. De door den brand geteisterde wijk is overdekt met ijs van het water uit de spuiten. Uit dc baai zijn vele lijken öpgevischt. Dc Daily Mail verneemt uil Mon treal: ITel hoofd van de politie té Halifax schat het aantal dooden óp ruim 2000. 27 waggons vol lijken zijn naar de Morgue gevoerd en er moeten er nog meer weggehaald worden. Te Halifax wachtten op het oogenblik van de ontploffing geen troepen op in scheping. Aan hel departement van buiten- land'sche zaken is van den gezant tc Washington een telegram ontvangen, meldende, dat de schepen „Nieuw- Amslerdam" en „Gooiland" le Halifax veilig zijn. ELKERZEE. Vrijdag werd het huwe lijk van onzen burgemeester ingezegend, waarbij ds. Beerninck tot tekst bad ge kozen „Zie toe, dat Gij den Heer Uwen God niet vergeet". Na dezen dienst werd bet pas gehuwd 'paar in de Openbare School door het hoofd der school, den heer Amclunxee. hartelijk geluk gewenscht, terwijl de kinderen, na aanbieding v... i een bouquet, onder leiding van mej. La Roy, eenige toepasselijke liederen zongen. De burgemeester betuigde voor een en ander zijn bizonderen dank. Ook te Scharendijke en later te Ellemeet zongen de schoolkinderen bij de aankomst van den stoet hun gelukwenscbend feestlied. NOORDWELLE. In een gehouden vergadering van den gemeenteraad is de salaris regeling van de ondo ijz? - vastgesteld als volgt: het m au van het hoofd der school f 1LÜ0 met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100;-de onderwijzers: minimum f 600 met 5 tweejaarlijksche verhoogingen a f 100. Tegemoetkoming woning huur f 100. Handwerksonderwijs f 50.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1