Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Vrijdag 7 Dec. 1917. SSSSS-* EERSTE BLAD. R E C L A M E S. Broodrendement. Oorlogsoverzicht. Maximumprijzen voor Koffie. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie; Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 1-5 regels 75 ct. Elke re meer^lö ot. oog op het a t. worden de lezers Met At Nieuwjaar attent gemaakt dat ter drukkerij van R. W. J. OGHTMAN Naamkaartjege leverd wordenook bij kleine getallen van 25 en 50 stuks. De BURGEMEESTER van Zibbikeib; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende besohikking van den Min. van Landbouw, Ng verheid en Handel van 1 December j.l. no. 70835/36,! De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien artikel 12, lid 2, der Distributie- regeling voor brood, bloem, meel en rogge van 27 December 1916 (Staatscourant 803); Heeft goedgevonden te bepalen: dat in zgne beschikking van 5 September j.l. Staatscourant no. 207 moet worden ge lezen onder B. B. dat, zoodra in plaats van tarwebloem (Inlandsch of Amerikaansch) en tarwemeel zal worden geleverd, bloem en meel van een bepaalde samenstelling, voor het vastgestelde Sub. A. 1° moet worden geleten voor 100 kg. W bons wordt verstrekt óf 75 k.g. regeering*bloem, of 70 k g rogge, terwijl voor het vastgestelde Sub A. 2®. als dan moet worden gelezen: voor 100 k g. B bons wordt verstrekt 71 k.g. regeeringsmeel. Deze bepaling treedt in werking met ingang van 28 November, met dien verstande, dat zjj voor het eerst van toepassing zal zijn op de bons der broodkaarten gemerkt 33ste week. Zieeikzbb, 5 December 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAÏESTÏÏYN VAN RENGERSKERKE. WeHscheljjk is de betrokkenen bij de op gaven eene verklaring te laten teekenen, waarin sg erkennen te weten, dat bet onder hen berustende zaad Rgkseigendom is ge worden. De opgaven gelieve U ten spoedigste in te zenden bg den Regeerings-Commissaris belast met de Rgksgraanverzameling in Uwe provinoie. De inbezitgenomen voorraden dienen bjj den Regeeringt-Commissaris voornoemd te worden ingeleverd. Deze zal voor de nitbetaling der verschul digde gelden zorg dragen. Beleefd veizo8k ik U toe te zien, dat geen verboden vervoer plaats vindt en bg over treding onverwijld in te grijpen. De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 artikel 1 van de wet van 1 September 1917 (Staatsblad no. 578), Heeft goedgevonden te bepalen Artikel 1. De aflevering en het vervoer van: Rood klaverzaad, Wit klaverzaad, Zwaedsch klaverzaad, Lnoerne zaad, Hoppernpssaad, Lupinenzaad, Wikkenzaad en Serradellasaad, verboden. Artikel II. Het verbod, gesteld in artikel I, geldt niet: a. voor partgen, geadresseerd aan een Regeerings-Commissarif, belast met de Rjjks- gr aan verzameling, b. voor partgen, vervoerd op last van een Regeerings-Commissaris voor de Rgksgraan- verzameling, e. voor partgen, waarvoor een vervoer- bewgs is afgegeven door den Voorzitter der „Distributie-Commissie voor landbouwzaden, met uitzondering van granen". De Ministei van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien artikel 8, lid 3 der Distributiewet 1916. Heeft goedgevonden te bepalen: dat voor de hiernavolgende producten de daarbij genoemde maximumprijzen voor de verschillende kwaliteiten zgn vastgesteld Maximumprijzen per K.G. Groep. Witta Roode Zweedsche Lucer- Vervoer en aflevering van ^Spiering en Haring. De BURGEMEESTER van Zibbikzii; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 1 December j.l., no. 880, afdeeling Crisis zaken De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien artikel I sub 1 van de wet van 1 September 1917 (Staatsblad no. 578) Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 Heeft goedgevonden te bepalen: I. het vérvoer en de aflevering van haring kleiner dan 13 c.M. eu van spiering kleiner dan 10 o.M. is verboden met ingang van 8 December e. k. II van het sub I bedoelde verbod van vervoer en aflevering kan op aohrifteljjke aanvrage namens voornoemden Minister ont heffing worden verleend door den Hoofd inspecteur der Visschergen, tan Galenatraat 41—43 s;Gravenhageof door de Inspecteurs der Visschergen in het betrokken district. "Ziebiezeb, den 5 December 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Inzending opgaven verbouw gewassen. De BURGEMEESTER van Ziibikzbb Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 1 December j.l., no. 2710, De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, gezien zgne beschikking van 16 November 1917, Afdeeling Ciisiazaken, Bureau Land bouw, no. 1956Ö, houdende bepalingen omtrent de beperking van den verbouw van bepaalde gewassen, ingevolge artikel 7 der Distributiewet 1916 Heeft goedgevonden te bepalen: dat de datum tot welken verbonwors ge legenheid hebben de opgaven aan de burge meesters te doen tot het bekomen van het in artikel 2 van genoemde beschikking be doelde vergunningsbewijs wordt versohoven tot 10 Deoember 1917. Zibbikzbb, den 5 December 1917. De Bnrgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Opgaaf en in bezitneming voorraden Zaden. De BURGEMEESTER van Ziibikzii; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 1 December j 1, no. 25531/43. Ik heb de eer U hiernevens ter kennis neming te doen toekomen eene afdrnk van mijne beschikkingen van heden, met de op dracht, ingevolge artikel 9, lid 1, aan land bouwers, handelaren en andere houders, van de in vorengenoemde beschikking genoemde zaden, opgave te vragen van de hoeveelheden, die zg anders dan ten behoeve van den zaai op eigen landerijen onder zich hebben, wijders de opgegeven voorraden ingevolge artikel 9, lid 2, in bezit te nemen en den betreffenden personen dit mede te deelen. Koffie f 1,04 per V, k.g., los; f 1,07 per 7t kg., netto verpakt1); f 1,20 per 7» k.g.aj. Koffie-extract, bevattende ten minste 80 koffie, f 0,12 per deciliter exclusief fl.1); f 0,18 per deciliter excl. flesch*). 1°. ten aanzien van vorenbedoelde prijzen te bepalen: ^o. dat vorenstaande tusschenhandelprgzen zgn gesteld met inbegrip van distribute- koiten, le/ering franco station van be- stemiüiDg spoor, boot of laatste veer en emballage, voor zoover deze emballage niet bestaat uit jute-zakken; b. dat koffie-extraot, bevattende minder dau 80 koffie niet zal mogeu worden afgeleverd; c. dat de flesch, waarin koffie-extract wordt verkocht, tegen kostenden prijs mag worden berekend en tegen dienzelfden prijs, mits onbeschadigd, moet worden terug genomen. 2°. deze besohikking treedt in werking op 1 December 1917. tnsschenhandelprijs, d. i. prijs aan detaillisten iu rekening t£s brengen. kleinhandelprgs. Zibbikzbb, d?n 5 December 1917. De Bargemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8 Groep 1. 2. klaver, klaver. lol. Buitl. f0,- f0,- f 0,— - 8,— -0,— -2,80 - 2,70 - 4,— - 2,50 - 2,30 - 3,50 - 2,20 -2,- -3,— -1,90 -1/70 - 2,50 -1 60 -1,40 -2,- -1,30 -1,10 -1,50 -1,— Hoppe- rups. klaver. nen. f 0,— -0,- -3,- -2.60 -2,S0 -1,90 -1,50 -1,10 Serra- Lupinen, della. f0,- -0,- 2,— -1,75 -1,50 -1,25 -1- -0,70 -0,- f0,— -0,- -0- -0,- -0,81 -0,72 -0,64 -0,54 -0,45 4. 5. 6. 7. 8. 9. 5. dat de kwaliteits-indeeling in groepen als volgt zal zgn: Indeeling der groepen. Ie groep: 96 tot en met 100 ®/0 gebruiks waarde. f 0,— -o,- -0,- -0,45 -0,42 -0,39 -0.36 •0,33 -0,30 f 0,— -0,- -3,25 -2,8 -2,40 -2,- -1,60 -1,20 Wikken. f 0,— -0,- -0,50 '- 0,47 -0,43 -0,40 -0,37 -0,34 -0,30 91 86 81 76 71 61 51 41 95 90 85 80 75 70 60 50 dat de gebruikswaarde zal worden be rekend door aftrek van 17a voor elke korrel warkruidzaad, die in 50 gram witte klaver-, roode klaver- en Zweedich klaverzaad, lucerne- en hopperups-zaad, aanwezig is; d. dat roode klaverzaad, waarin méér dan twee warkruidszaden per 50 gram aanwezig zgn, als bnitenlandsch roode-klaverzaad sal worden beschouwd en betaald; e. dat de maximumprijs van witte klaver zaad, roode klaverzaad, Zweedsche klaverzaad, hopperups-zaad en lucerne-zaad, waarvan de gebruikswaarde minder dan 51 pCt. en Serra- dellazaad, lupinen- en wikkenzaad, waarvan de gebruikswaarde minder dan 41 pCt. be draagt, vijftig procent zal bedragen van den voor de 8e groep vastgestelden prijs; f. dat het verboden is, de in dit artikel genoemde zaadsoorten eenigerlei bewerking of vermenging van welken aard ook te doen ondergaan, waardoor de gebruikswaarde tot beneden de onder e genoemde minima zon kunnen worden verlaagd. De in het hoofd dezes bedoelde opgaven behooren vóór .14 Deeember e.k. bjj den Bwgemeester te zfjn ingezonden. Ziibikzbb, den 5 December 1917. De Bargemeester voornoemd, A. J. P. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Ziibikzbb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 3 Deoember j.l. No. 907, afdeeling Crisiszaken DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL, Gesien artikel 8 der Distributiewet 1916; Gezien zgne beschikking van 5 Ostober 1917 afdeeling Crisiszaken No. 808 C, bureau A. Z., Heeft goedgevonden: A. in te trekken vorengenoemde besohikking voor zoover deze betrekking heeft op koffie; B. vast te stellen de volgende: Maximum- prtyien Teer keffle. Do Duitsche troepen hebben ten gevolge van hun tegenoffensief op het Westel. front de Engelschen genoopt tot ontruiming van de door hen ver overde stellingen Lusschen Mocvres en Marcoing, zoodat gene dc dorpen GrainccJurt, Cantaign, Noyelles en de boschhoogten ten noorden van Mar- caing weder bezet hebben. De En gelschen zelve geven die ontruiming toe, maar zwijgen over de door then geleden verliezen, die niet gering zijn. De Duitschers hebben in de gevech ten bij Kamerrijk tot nu toe 9000 ge vangenen gemaakt, terwijl zij 148 ka nonnen én 716 machinegeweren heb ben buitgemaakt. In Italië hebben Oostenrijksche Hongaarsclie troepen, gesteund door Duitsche artillerie de sterke stellin gen in het Melettagebergte bestormd. Tot nu toe zijn 11000 Italianen gevan gen genomen en 60 kanonnen buit gemaakt. Dit zijn de voornaamste krijgsbe drijven, die wij te vermelden hebben. Terwijl in het Westen nog steeds fel gevochten wordt, rusten op het Oostelijk front van de Oostzee af tot de Zwarte Zee toe de wapenen. Een liendaagsche wapenstilstand is tus- schen de gedelegeerden van Rusland, DuitschlandOostenrijk, Bulgarije Turkije en Rumenië gesloten gewor den. Op 5 December, den dag van St.- Nicolaas, werd deze wapenstilstand gesloten. Hij gaat in hedennamiddag om 12 uur,-en zal tien dagen duren, In dien tusschentijd zal over een defi- nitieven wapenstilstand onderhandeld worden. Toen de onderhandelaars bijeenkwamen, stelden de Russische gedelegeerden voor de vredesdoelein den te bespreken. De vertegenwoordi gers der Centralen verklaarden zich hiertoe onbevoegd. Zij zeiden, dat deze behoorden tot het terrein van de poli tici. Zij, als militairen, waren uitsluit tend afgevaardigd om over 'n wapen stilstand te onderhandelenniet over een algemeenen, die alle oorlog voerenden omvat, maar alleen over een aan het oostelijk front. Ook het verlangen, dat de Centralen geen strijdkrachten van het Russische front naar dal der gealliëerden mochten overbrengen, en dat de Duitschers zich van het eiland Moon zouden le rugtrekken, werd voor geen inwilli ging vatbaar geacht, wijl zulke eischen alleen aan een veroverd land konden worden gesteld. De Russische onder handelaars verzochten, dat de vol gende bijeenkomst op Russisch bied zou worden gehouden. Intusschen gaan Trotzky en Lenin voort, met de publicatie van de ge heime diplomatieke stukken, die men in de archieven van 't Ministerie van Builenlandsche Zaken gevonden heeft. De jongste openbaarmaking had be trekking op de belooning, welke Italië voor zijn deelpeming aan den Europeeschen oorlog aan de zijde der gealliëerden verkreeg. Men ziet daar uit opnieuw, dat de staatslieden der gealliëerden het volk zand in de oogen strooiden door te beweren, dat zij tegen Duitschland de wapenen hadden opgevat, om te strijden voor Üe zegepraal der demokratische begin selen, voor den ondergang van het Pruisische militairisme en voor de rechten van de kleine staten. Men krijgt al lezende de geheime stukkén de overtuiging, dat al die beweringen door en dobr valsch waren en slechts dienden om de openbare meening te winnen vqo.r de Entente, die uiterlijk een nobele taak heette te vervullen, maar in werkelijkheid een roof oorlog voerde. Do afgezette Russische opperbevel hebber Doechonin ïs, toen hij in den trein naar Petersburg wou stappen, door een troep matrozen omsingeld en gedood. De pogingen van Ivyrlenko •hem te redden, faalden. Kornilof is op vrije voelen. Zondag verscheen een officier in dc uniform van een staf-officier te Bychof, en haalde-een bevel voor den dag, gelce- kend door den procureur. Sjablowski, tot onmiddellijke vrijlating van Korni lof en alle anderen, die daar gevangen zaten. De directeur van de gevangenis twijfelde aan de echtheid van 't bevel, maar gaf wegens de dreigende houding van de aanwezige Kaukasische solda ten er gevolg aan. Kornilof werd on middellijk in vrijheid gesteld. Met de soldaten verliet hij de stad en sloeg den weg naar het Zuiden in. Het kerkelijk huwelijk is voor de wel in Riisland afgeschaft. Alleen het burgerlijk huwelijk wordt erkend. Het is niet verboden kerkelijk te trouwen, mam- de inzegening in kerk, moskee of synagoge is in rechten geen bewijs, dal men gehuwd is. Ook zullen bui tenechtelijke kinderen dezelfde rech ten hebben als de echtelijke. De echtscheiding is vergemakkelijkt. De Nationale vergadering zal den llden dezer ten twee ure in 't Tau- ische Paleis bijeen komen. Wilson, de president der Vereenigde Staten van Amerika, heeft bij de ope ning van het congres een oorlogsrede gehouden. In die rede traqht hij stoor nis te brengen in de goede verstand houding tusschen Oostenrijk-Hongarije en Duitschland. Hij stelt het namelijk voor, alsof eerstgenoemd rijk geheel en al aan den leiband van laatstge noemd rijk loopt. Voorgesteld wordt door liein ook aan Oostenrijk-Hon garije den oorlog te verklaren. In 't Pruiisische Huis van Afgevaar digden hebben de beraadslagingen over de belangrijke kiesrechthervor ming 'n aanvang genomen. Wij hopen dat de rechterzijde, die ook in dezen tak der volksvertegenwoordiging de meerderheid vormt, door vaderlands liefde gedreven zal worden en met op offering van haar eigen persoonlijke belangen de regeeringsontwerpen zal aannemen, zoodat ook Pruisen het rechts treeksche, algemeene, geheime kiesrecht bekomen zal. NEDERLAND SCHEVEN1NGEN. Een in bui-ger- kleeding dienstdoend agent van politie van het hulppoliliebureau heeft een inbreker op heelerdaad betrapt, die in de Villa Maryke, de laatste aan den zeekant voorbij het Oranje-IIötel, zijn slag had geslagen en- juist met zijn buit. een grooten zak met allerlei voorwerpen van waarde zich zou verwijderen. Bij de worsteling .ge lukte het den aangehoudene zich los le rukken en naar het strand te ont komen. De agent achtervolgde hem tot in zee, waar hij hem opnieuw greep en na een hevige worsteling overmande en op het droge bracht. VLAARDINGEN. Zaterdag j.l. wa ren een paar bedienden van de Rot terdamsche Bankvereeniging uitgezon den om f 45.000 in Schiedam te innen, Bij aankomst te Vlaardingen bleek de geheele som afwezig, zonder dat de bedienden rekenschap konden geven van de verdwijning. Thans is na uit voerig onderzoek der Vlaardingschc politie gebleken, dal de bediende De R. 't geheele bedrag verduisterd heeft. ZIERIKZEE. De Brandstoffencom- missie verzoekt ons onder de aan dacht te brengen, dat aan alle ver bruikers van groep A de eerste 10 brandstofeenheden legen de oude de tailprijzen moeten worden afgeleverd,, zoodat de eenheden, welke thans nog aan deze 10 ontbreken, tegen de oude detailprijzen in rekening worden ge bracht; voor alle overige leveringen zullen echter verhoogde prijzen moe ten worden vastgesteld. De na 30 Nov. geproduceerde gascokes zal ten hoog ste voor f 3 per H.L. ter beschikking worden gesteld, echter zullen de op eind November aanwezige voorraden tegen de oude prijzen worden af ge leverd. De Leeszaal In het Huis van Nassau. Wij vestigen de opmerkzaamheid van onz§ lezers en lezeressen pp. een in dit nummer voorkomend ingezon den stuk van mr. J. P. Cau, waarin door dezen het groote nut, vooral in dezen tijd, van de op. initiatief van het Nuts-Deparlement Zierikzee in 't leven geroepene leeszaal wordt aan getoond. Velen zullen vermoedelijk er: niet meer aan gedacht hebben, dat men eiken avond door in een goed verwarmde en verlichte zaal kosteloos couranten, verschillende tijdschriften en boeken kan lezen. Vandaar dat wij de aandacht op dit ingezonden Stuk van mr. Cau vestigen. Hedenmiddag werd door den lieer Nieuwenhuizenchef-publicist der firma Pennock Cy. te 's-Gra- 'enliage 'n demonstratie gegeven van Korker" puncture cure. Het geen ons werd getoond en uitgelegd door genoemden heer was wezenlijk een uitkomst voor den wielrijder. Een lekken band, ieder fietser weet het, is een verdriet. Doch voortaan geen zorg meer daarvoor. Wanneer een Korker"vulling in den band is ge spoten, dicht het lek zich van zelf.; Bij hel leger en ook bij de posterijen kent men reeds het gemak en het voordeel van deze uitvinding, wat ons uit de vele fraaie foto's bleek. Hoofd agent voor de Firma Pennock Cy. is de firma A. Timmerman Cz., Dam, alhier. Bij Kon. besluit is ongegrond erklaard het beroep van W. H. ïtt- mann, arts te Brouwershaven, tegen liet besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij is besloten hem niet toe te laten als lid van den raad der gemeente Brouwershaven, uit over weging, dat hij is belast met de richtingen van de kostelooze vacci. a- tie en van den doodschouw en die verrichtingen niet zijn begrepen in die, welke hem zijn opgedragen als geneesheer belast met de armenprak tijk, zoodat hij is ambtenaar bedoeld in art. 23/ der. Gemeentewet, waar mede hel lidmaatschap van den ge meenteraad niet vereenigbaar is. BROUWERSHAVEN. Zooals uit de in ons blad voorkomende advertentie blijkt, zullen wij hier het genoegen hebben den heer jhr. De Muralt te zien optreden en hem een verklaring hooren geven hoe voorlaan de leden der Tweede Kamer van de St.-Gene- raal, der Provinciale Staten en van den Raad worden gekozen, dat daar voor zich aan le sluiten bij een ver- eeniging, wil men over die keuze medespreken, noodzakelijk is, en dal de Liberale Unie de partij der vrij heid daarvoor de aangewezene is. OUWERKERK. Bij Kon. besluit van 4 dezer is dc heer A. C. Visser benoemd tol burgemeester dc/.; r e ineenle. BRUINISSE. In de Woensdagavond gehouden raadsvergadering wérd het nieuw gekozen raadslid, dé lieer M. Ilage, beëedigd en door den voorzitter met eenige hartelijke woorden geïn stalleerd, waarvoor de* heer Ilage dankte Daarna werden de notulen voorge lezen en onveranderd goedgekeurd. Tot weth. in de vac. M. Jumelet werd met 4 stemmen gekozen de heer Van Meurs; op den heer Hoogerheide waren drie stemmen uitgebracht. Afschrijving van Hoofdei. Omslag werd verleend aan de erfgenamen van L. van Popering voor 2 maanden en aan die van D. v. d. Have voor 5 maanden; idem aan J. Kooman te Middelburg voor 3 maanden. Op een adres van Mar. van Pope- ring en J. Reinhout, resp. klokkenist en klokluider en op een idem van mej. Vink, gemeente-vroedvrouw, om een duur te toe slag, werd op voorstel van B. en W. met algemeene stem men afwijzend beschikt. In de begrooting voor 1917 werdén eenige af- en overschrijvingen ge bracht. B. en W. stellen den Raad voor aan Gedep. Staten te vragen of het kind van Cath. de Waal voor rekening der „gemeente mag verpleegd worden. Dit wordt met algemeene stemmen goed gevonden. Alsnu ging de openbare vergadering over in een beslotene, ter behandeling van eenige reclames tegen den H. O. Na heropening werd de vergadering gesloten. ANNA-JACOBA-PQLDER. De vijf stuks alhier aangespoelde mijnen zijn. na onschadelijk gemaakt tc zijn op geborgen in de remise Van de Rott. Tramweg-Mij. alhier en onder laire bewaking gesteld. Bij ondc zovk is gebleken, dat ze van Engelsch fa brikaat zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1