leriKzeesche Nieuwsbode advertentiën: Woensdag 5 Dec. 1917. (zierikzeesche courant) RECLAMES. ~y~'Ë~E~M AR Kfi". Kleinhandelprijzen Brandhout, Maximumprijzen Kaas. Vervoer van hout. Vervoer Voederbieten. nieuwstijdingen. Uit Stad en Provincie. Mkivivi: Prijs per 3 maanden 1,40, fr.anco per post 1,70. "Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract Ni. mnoo belangrijke korting, nu. IUUJ&. Inzending op den dag van uit- Dir. A. J. DE L00ZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. 74ste JAARGANG. 1-5 regels 75 et. Elke regel meerJ5 ct. Met liet oog op het a s. Nieuwjaar, worden de lezers attent ge/naakt dat ter drukkérij van R. W. J. OCH TM AN Naamkaartjes ge leverd worden, ook bij kleine getallen van 25 en 50 stuks. De» VEEMARKT te Zierikzee wordt gehouden op eiken Donderdag in de maanden Au gustus, September, October en November en in de eerste helft van December op de Schuithaven. De markt vangt aan des voormiddags 9 uur en eindigt des-namiddags uur. Toelating leerlingen 0. L. school A op 1 Januari 1918. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan Zierikzee maken bekend: dat de aangifte voor toelating van leerlingen tot de Openbare Lagere School A, kan plaats hebben op Zaterdag 8 December 1017, aan het schoolgebouw aan de Zuidzijde van het Kerkhof, des avonds 7 nar. De leerlingen moeten op 1 Januari a.*. een leeftijd hebbeu bereikt van minstens 5 jaar en 6 maandenzfy moeten das geboren ztjn vóór of op 1 Jall 1912. Zierikzee, 1 December 1917. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEÏN VAN KENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van 28 November j.l., no. 845, afdeeling Criiii- zaken De Minister vau Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 Heeft goedgevonden: vaat te stellen 1°. de volgende maxiaum-kleinliandel- prgzan voor brandhout Dennen- Berken- Iepen- Eikent Beuken hout. hout. hout. hout. hout Moterhout f2,70 f4,70 f5,00 f5,70 f 6,2C Halve meterhout f3,20 f5,20 f5,20 f6,00 f6,50. Blokjes van 15 c.M. geklooid f 4,20 f 5,70 f 6,00 f 6,70 f 7,! 2°. te bepalen, dat alle vorenstaande prijzen zjju te verstaan franco in kuis per 100 K.G. Zibrikzsb, den 3 December 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTKTN VAN KENGERSKERKE De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschiktiug van den Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel van 29 November j.l., no. 1034, Afdeeling Crisiszaken. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Heeft goedgevonden: Ingevolge artikelen 2 en 8 der Distributie- wet 1916 vast te stellen de navolgende maximnm-kleinhandelprgzen voor kaas a. volvette jonge Gouda met Rgksmerk 84 ct. per Vs E.G., 17 ct. per 0.1 K.G. b. volvette jonge Gouda zonder Rgks merk 81 ct. per Vs K.G., 16® ot. per 0.1 K.G. jonge Gonda. Edammer 40 plus 80 ot. per Vs K.G., 16* ct. per 0.1 K.G. d. jonge Gonda. Edammer 30 plns 70 ct. per Vs K.G., 14* ct. per 0.1 K.G. jonge Gonda. Edammer 20 plns 58 et. per Vs K.G., 12 ct. per 0.1 K.G. f. nagelkaas 51 ct. per Vs KG., 11 ot. per 0 1 K.G. g. witte kaas 51 ot. pet Vs K.GK, 11 et. per 0.1 K.G. Zibrikzre, den 3 December 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTHYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 29 November j.l., No. 913, afdeelig CriBiszaken: De Minister van Landbonw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne beschikking van 26 November 1917, Afdeeling Crisiszaken N'. 1177, Bureau Vervoer, houdende verbod van vervoer van hout. Heeft goedgevonden te bepalen: Vorenbedoeldverbod is niet van toe passing op: 1°. Teen- of griendhont, ook genaamd twgghout; 2°. waarden- of rjjshoat, mits geen brandt hout zgnde; 3°. essehenhakhout, bestemd voor den tuinbouw of voor waterwerken. Zierikzee, den 3 December 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTF.YN VAN KENGERSKERKE. De BURGEMEESTER «au Zifiukzee Brengt tor. kennis vau belanghebbenden de navolgende circuleire van den Minister van Landbonw, Nijverheid Handel van 10 November j.l, no. 2230, Afdeeling CiisPzateu. U gelieve ommestaand een afdruk aan te treffen mgner beschikking houdende wjjzi- ging der bepalingen inzake voederbieten enzwelke in de Nederlandsehe Staats coura' t verschjjnt. De aangebrachte wijzigingen zjjn de volgende De maximumprijzen worden met ingang van 1 December per 1000 K.G. verhoogd met f 0.75 bewaarloon per maand. De bepaling, dat de aflevering en het vervoer yan partijen beuéden 500 K.G., zoomede de aflevering binnen de grenzen eener gemeente vrg kan geschieden, is vervallen. Wel is toegestaan zonder vervoerbewgs het vervoer binnen de grenzen eeDer ge meente en naar de bewaarplaats van den producent. Zierikzee, den 4 December 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE AMERIKA Maandagavond heeft le Brooklyn een groote brand gewoed, die vier groote gebouwen van de Norse Dry- dock Cy. heelt vernield. De schade wordt geraamd op 1.000.000 dollar DUITSCHLAND Te Recklinghausen zijn drie met naar haar werk gaande fabrieksarbeidsters gevulde tramwagens ontspoord en om geslagen, waarbij drie vrouwen gedood, tien levensgevaarlijk en twintig lichter werden gewond. In Düitschland komen tegenwoordig veel tramongelukken voor, die worden toegeschreven aan den slechten toestand van het materieel, gevolg van den oor logstoestand. Bij de ontploffing van de benzol locomotief in de mijn te Eschweiier schijnen 59 menschen te zijn omgekomen. Tot dusver zijn 27 lijken geborgen. Het gas, dat uit de mijn stroomt, verhindert het reddingswerk. NEDERLAND HENGELO. De gemeente-poli tie heeft 63 processen-verbaal opgemaakt tegen winkeliers, die in strijd met de verordening hun etalages verlicht hadden. Zaterdag hebben drie landjoo- pers te Deurningen, gemeente Weer- selo, bij den landbouwer S. alle rui ten ingeslagen, met een hakmes een paneel van de voordeur vernield en den landbouwer L. met dat mes een vrij- diepe wonde onder het oog en vier slagen op het hoofd toegebracht. De maréchaussée's uit Hengelo en 01 denzaal hebben T drietal ingerekend. GOUDA. Door den gemeente-veld wachter te Gouda werden te Vrijhoe- ven-Capelle 25.000 kippeneieren in beslag genomen. De eieren waren met een speculatief doeleinde bijeenver gaard. ZIERIKZEE. Het Leger des Heii's te dezer stede zal niet het oog op het aanstaande Kerstfeest alhier een in zameling houden, teneinde door de ontvangen bijdragen in slaat te wezen de nooden van de behoeftigen en ar men «enigszins te lenigen. Wij twij felen niet of velen zullen ioij de gedachte, dat dooi- hun gave vreugde in menige armoedige woning zal ge bracht worden, het liefdadig doel van het Leger des Heils naai* vermogen helpen bevorderen. Door den Raad van Beheer der Nederl. Indische Spoorweg-Mij., ge vestigd te 's-Gravenhage, is met in gang van 1 Januari 1918 benoemd tot commies 3de klasse, inej. M. P. J. Geluk, geb. alhier. - Bij Kon. besl. zijn, met ingang van 1 dezer, herbenoemd tot lid van den voogdijraad te Zierikzee de hee- ren A. F. Hanssens en W. Gr. Boot. NOORDSCHOUWEN. Op het noorder- strand van ons eiland zijn weer ver scheidene ontplofbare mijnen, sommige van zeer grooten omvang, uit zee aan gedreven. Zijafworden door militairen Dewaakt. Ook zijn er münstutten, klompen en kistjes bedorven boter aangespoeld. DREJBCHOR. D# heer E. H. P. van Nahuys alhier, is bèuoerad tot contro leur vau den Regeeringscommissaris in zake de Rijksgraanverzameling en is belast met het controleeren van de gemeentebesturen en de bakkers op Schouwen en Duiveland. BRUINISSE. Het stormweer van Zondag en Maandag was oorzaak, dat er weer mij hen door kwamen drijven. Een drietal kwamen aan de Anna- Jacobapolder terecht. Door den storm werd bier en daar een enkele ruit inge waaid en is ook een schoorsteen van een woning omgewaaid. Dinsdag, ongeveer tusschen 12 en 1 uur, is een kast met suikerbieten ge laden tegen een ander vaartuig gestooten met het gevolg, dat het een groot lek kreeg en tusschen de Peilschaal en de Tramhaven zonk. Een sleepboot trachtte het nog naar den wal aan den Anna- Jacobapolder te trekken doch dit mis lukte. De opvarenden werden gelukkig in veiligheid gebracht. ANNA-JACOBA POLDER. Maan dagvoormiddag zijn alhier aan den zeedijk van den Anna-Jacoba- en Wil lempolder vier mijnen aangespoeld. Na den middag zijn ze onschadelijk gemaakt, wat dc gemoederen bij de ingezetenen heel wat kalmeerde. ST.-FILIPSLAND. Tengevolge van den hevigen ,\yind en liet hooge water zijn op verschillende plaatsen in deze gemeente mijnen aangespoeld. Hel aantal steeg in den loop van den dag reeds tot 7. Ze zijn onder militaire bewaking gesteld. SCHERPENISSE. Dinsdag 4 Decem ber hield de dijkraad te Scherpenisse een vergadering en nam in die ver gadering een besluit, om 1000 scheeps- ton zuil en basalt aan te koopen, welke in Januari en Februari a.s. dan zouden worden geleverd, om verzekerd te zijn dat in den zomèr van 1918, 1500 M2. basalt glooing kan gemaakt worden. Verder werden de overschrijvingen der gewone en buitengewone werken voor 1918 behandeld, welke werden vastgesteld a.v. Aankoop 1000 scheeps- ton basaltsteen voor ongeveer f 12000, buitengewone werken te maken f 2006,99, gewone werken f 2262,32. W1SSENKERKE. Alhier had Zater dag j.l. een volksvoordracht plaats georganiseerd door het Departement Noord-Beveland van de Mij. lot Nut van T Algemeen. D*->Ueer J. Vijver berg van Noord gouwe, een goede be kende voor de vogelvrienden, hield een causerie over de vogels van Schouwen. Na een beknopt overzicht !van de Schouwsche natuur en een schets vafi het Lage van Schouwen, besprak de heer Vijverberg eerst het uiterlijke, den aard, de leefwijze en de broedplaatsen van de vogels der inlagen, daarna van die der. duin streek. Dit deed hij aan de hand van ■een lange reeks zijner deels uitstekend gelukte lantaarnplaatjes, die 'n helder beeld gaven van de vogels in verschil lende houding en gemoedsbeweging van hun nesten, eieren en jongen. Die plaatjes waren momentopnamen ten koste van veel moeite, geduld, vernuft en opoffering, door spreker te midden der vogelwereld verzameld. Met on verdeelden aandacht werd spr. door een volle zaal hoorders gevolgd. De voorzitter dankte onder applaus spr. voor zijn leerzame rede en wees er op, dat meerdere bekendheid met de natuur het beste middel is om de be langstelling er voor le vermeerderen en de bewondering te verhoogen. In zijn slotwoord wees hij er nog op onder herinnering aan 't geen't kleine departement in eigen kring in 't maat schappelijk belang lied beproefd, hoe gewenscht net is, dat velen zich als Nutslid aansloten, wat na de jongste contributie-regeling financieel gemak kelijker viel dan vroeger. De dijkraad van het nieuwe waterschap Anna-Friso-Jacoba-Onrust benoemde in zijn vergadering van Maandag j.l. tot ontvanger-griffier den heer N. D. van der Heijde, tot water bouwkundig ambtenaar den heer A. C. Swenne en lot bode den heer A. Lootens, allen thans in gelijke functie bij heL oude waterschap Anna-Friso. Aan het strand van den Sophia- polder zijn zes mijnen aangespoeld. Aan den Thoornpolder evenveel. Rechtzaken ZIERIKZEE, 4 Dec. Door de ar- rondissemenls-rechlbank werden he den veroordeeld: C. L. Wz., 37. j., 'Winkelier en L. H. L. Wz., 39 jaar, visscher, bei den wonende te Bergen-op-Zoom ieder tot een maand gevangenisstraf, met verbeurtverklaring van 198 K.G. vet, wegens verboden- uitvoer. Eisch voor no. 1 een maand, voor no. 2 twee maanden met verbeurdverkla ring. Overtreding Dislributieivel 1916. J. M. van de V., 39 jaar, landbou wer, wonende te Duivendijke, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis, we gens opzettelijk een maatregel dooi den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel genomen in 't belang der distributie van goederen, ver ijdelen. Eisch f 25. L. II., 62 j., land bouwer, wonende te Duivendijke, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis, wegens gelijk misdrijf. Eisch f 15. C. P., 49 jaar, landbouwer, wonende te Duivendijke, tot f 5 boete, subs, een week hechtenis, wegens gelijk mis drijf Eisch f 10. C. N., 43 jaar,, venter, wonende te Brouwershaven, tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis, we gens gelijk misdrijf. Eisch f 5. P. G., 63 jaar, landbouwer, wonende te SL.- Maartensdijk, lot f 5 boete, subs.' 7 dagen hechtenis, wegens mishandeling met vrijspraak van hel meerder ten laste gelegde. Eisch f 5. F. de R., 36 jaar, veklarbeider, wo nende le Zierikzee, tol f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis, wegens diefstal. Eisch. 14 dagen,gevangenisstraf. A. M. van der W., 33-jaar, landbouwers- knecht, wonende te St.-Annaland, bij verstek, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis, wegens diefstal. Eisch f 10. P. K., 34 jaar, koopman, wonende te Poortvliet, thans uit "anderen 'hoofde gedetineerd in de strafgevangenis te Scheveningen, tot een maand gevange- nisstraf, wegens diefstal. Eisch zes maanden. R. K. F., 18 jaar, los werk man, wonende le Zierikzee, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis, we gens hel aan zijn schuld te wijten hebben, dat gevaar ontstaat voor liet verkeer door stoomvermogen vaneen spoorweg. Eisch f 15. W. van B., 14 jaar, arbeider, wonende te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. een week tucht school, wegens poging tol diefstal. Eisch f 5. Voor beklaagde was ambts halve als raadsman opgetreden mr. H. Pol vliet. Ontslagen van alle rechlsvervolging: W. de K., 62 jaar, landbouwer, wo nende te Duivendijke, beklaagd ge weest van overtreding der Distributie- wet 1916. Eisch f 25. Vrijgesproken: C. B., 66 jaar, land bouwer, wonende te St.-Maartensdijk, beklaagd geweest van overtreding der Distributiewet 1916. Eisch f 25. Verkoopingen, enz. Te Oud-Vossemeer is door notaris D. van de Velde in het'openbaar ver kocht, een Heerenhuis met Tuin te O ad-Vossemeer, voor de erfgenamen van wijlen Mevrouw de Weduwe De Graaff— Romeijn. Kooper werd de heer A. de Rijke aldaar, voor f 5100,Een vrouwenzitplaats in de Ned. Herv. Kerk, mede eigendom van genoemde eigenares, werd gekocht door den heer J. Deurloo voor f 186, Onderwijs. ÜREISCHOR. IleL herhalingsonder- wijs is alhier begonnen mei 22 meis jes en 11 jongens. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Numansdorp (als hulppred.), A. N. Tonsbeek, cand. te Roswinkel. Te Putten (o. d. Veluwe), I. Kievit te Garderen. SEROOSKERKE. Zondagnamiddag nam ds. Adriani na een 4,/2-jarig ver blijf afscheid van de gemeente met een rede naar aanleiding van 2 Petr.18. Het kerkgebouw was overvol. Na den dienst sprak de consulent ds. Blankert een hartelijk woord namens de ring broeders, er tevens op wijzende, wat door ds. Adriani in de gemeente is tot stand gekomen. De heer Verboom sprak daarna nog een hartelijk woord van dank namens de gemeente en verzocht den scheidenden predikant toe te zingen Ps. 121 vers. 4. Geref. Kerk. Aangenomen: Naar Haarlem G. R. Kugper te Alblasserdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te HarlingenH. Biesma, cand. te Sneek. Bedankt: Voor Vlissingen, G. Molenaar te den Helder. Marine en Leger. Herziening van tractementen van militairen. Naar wij vernemen, is de instelling eener Staatscommissie te verwachten welke in opdracht zal hebben de re geering voor te lichten in zake een mogelijk noodige herziening van de tractementen van officieren en perso neel beneden dien rang van land- en zeemacht. Vergadering van den Gemeenteraad te St.-Phllipsland. op Maandag 3 December, voorm. 10 u. Voorzitter: de heer Nilant. Aanwezig 4 leden; afwezig de hee- ren Van Dijke, Van Rooijen en Aar- noudse, Na de gewone formaliteiten wérden in hoofdzaak de volgende zaken afgehandeld Ten behoeve van de verbouwing van hel gemeentehuis en van aanschaf fing van daartoe benoodigd meubilair werd de geldleening van f 2000 op f 3000 gebracht. De' salarisregeling van liet onderwij zend personeel, die in de vorige ver gadering was vastgesteld, maar die door Gcd. Staten niet is' goedgekeurd, werd op eenige punten gewijzigd. De jaarwedden der hoofden van scholen zullen ook met tweejaarlijksche ver hoogingen opklimmenn.l. drie van I' 100 en twee van f 50. Bovendien blijven de verhoogingen, die aan de thans in functie zijnde hoofden waren toegekend voor akte. I en z niet ge handhaafd. Aan hoofdaktebezitters wordt nog een verhooging van f 100 toegekend, 2 jaar na de gewone ver hoogingen. Les in de nuttige handwer ken, buiten de gewone schooluren ge geven, wordt betaald met f 1 per uur. Aan gehuwde onderwijzeressen, die wegens haar bevalling niet in school aanwezig kunnen zijn, zal het halve traktement worden uitgejeeerd gedu rende een tijdperk, dat loopt van drie maanden voor de bevalling tot twee mgaiiden daarna. De aanleg en verfraaiing der be graafplaats in een vorige zitting be sloten, werd' gegund aan de Naaml. Venn. Boomkweekerij en Zaadhandel „Walcheren"7 le Middelburg, directeur de heer F. A. Hansen. De heplanLing zal voornamelijk bestaan in linden, taxus en treurberken. B. en W. worden gemachtigd het schoon houden der nieuwe schooi aan te besteden. Daartoe zal zoo spoedig mogelijk worden overgegaan. Naar aanleiding van een verzoek vau den telefoonhoudêr. van Anna-Jacobapol- der ontspon zich een discussie, die tot resultaat had, dat men beide tele foonhouders zou aanraden tegen de a.s. vergadering een gezamenlijk adres in le zenclen, om een toeslag te ver zoeken op de tegemoetkoming in hun uitgaven voor vuur en licht. De ge meenterekening over 1916 is goedge keurd. De1' ontvangsten bedroegen f 24169,23s en de uitgaven f ^3976,59, alzoo met een goed slot van f 192,64s. In de commissie van advies in zake landbouwgewassen voor de oogst 1918 werden naast den burgemeester geko zen de heeren J. A. Stols, L. J. v. Nieu- wenhuijzen, A. Wisse, Jac. Aarnoudse (landbouwers) en P. J. de Ruijtcr (raadslid). Nog werd medegedeeld,da; .e;; u nieuwe stoelen vo< r de beide vehoP-n wai;en aangekomen. Uit het pro-es verbaal van kasopname bleek, daL in dit jaar lot 24 Nov. was ontvangen J'30295,54s en uitgegeven f 27849,12s. Koienrelletje te Poortvliet. Lezen en hooren we, dat in aiu.;\e gemeenten bijna iedere weck van de Brandsloffencommissie kolen en turf te bekomen zijn, in Poortvliet is d. zoo niet het geval. Een keer in de maand krijgen de Ingezetenen i 65 K.G. kolen. Turf is er nog niet geweest. (De commissie adviseerde een poosje geleden, dat er geen turf noodig was). .Het gevoig daarvan is, dat er groot gebrek heerscht aan brandstoffen. Dit laat zich vooral met de laatste koude dagen goed voelen. Vele huisgezinnen zaten al een heele week zonder kolen, hetgeen ontevre denen maakte. Daarom zijn Vrijdag avond eenige honderden menschen naar liet Gemeentehuis getogen om de Brandsloffencommissie aan te sporen hun meer kolen te doen toekomen. Een poosje nam de menigte zelfs een dreigende houding aan, maar door be loften gepaaid, ging de menigte lang zamerhand uiteen. Het gevolg van dit koienrelletje is geweest, dat ieder, die erg gebrek aan brandstof had, den volgenden morgen gratis een zak brandhout bij den burgemeester kon halen en des middags kon ieder van hen 25 K.G. kolen bekomen. Hel is te hopen, dat de Brands tof fencom- missie kan zorgen, daL in het vervolg de nood niet meer zoo dringend zal worden, waardoor erger onlusten kun nen voprkomen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1