Z.zeesctie Nieuwsbode BIJVOEGSEL behoorende bij de van WOENSDAG 28 NOVE-'BER 1917, no. 10089. SINT-NICILAAS. II. Het was al gauw in Zierikzee be kend. dat de ex-Cztr van Rusland ten onzent zijn intrek genomen had. Het j liep heden storm van inenschen, die j hem zien wilden. Niet Je zien, zeiden wij: Sire is moe, Si/e slaapt. En inderdaad sliep Sire /jen slaap van alle rechtvaardigen, yij hadden met het oog op onzen hocgen gast natuur lijk voor een behoojijk slaapkamer ameublement gezor/d. Gebr. Lokker uit de Nieuwstraaf en de lieeren K. Pk. Zevenboom fP het Ilavenplein hadden het z/ lot hnn eer gezegd ons flink inspannen. Voor bedden en dekens ha* de heer p- A KIok> firma Joh. pchtman op de Appel markt op /rdierislelijke wijze zorg gedragen. ««et de versiering van het slaapvert'ek had zicli de heer A. G ruide MP de Schuithaven belast, die hft mot Smyrnasche tapijten en Pers/Sche kleeden, met Chineesche lampen en Japansche vazen op smaak volle en vorstelijke wijze had inge richt. Zelfs de toilettafel was niet ver geten. De kappers Blom-Sens op het Havenplein en H. v. d. MVglf op den hoek van de Appelmarkt, hadden hier voor de fijnste en kostbaarste toilet artikelen geleverd. Mej. A. C. Wel tevreden—N ij veld op de Nieuwe Ha ven, die behalve meubels ook allerlei muziekinstrumenten verkoopt, had op ons verzoek ons een gramm.oph.one gezonden, teneinde Sire, die begrij pelijkerwijze af en toe droefgeestig gestemd is, wat op te vrolijken. Zoo zqng heden door de grammophone een pracht van een tenor het Russische Volkslied. Tijdens dien zang was de Czar in diep gepeins verzonken ge raakt. „Sie transit gloria mundi", zal hij gedacht hebben. Om hem tot an dere gedachten te brengen, stelden wij hem voor de fraaie St.-Nicolaas-éta- lages der winkeliers in oogenschouw te gaan nemen. Het voorstel viel in goede aarde. .Wij gingen op stap. De boekhandelaren, de heeren L. Ocht- man Szop den hoek van de Appel markt, A. C. de Mojoi] op het Kraan- plein, en H. G. Kram op, het Haven- plein, kwamen het eerst aan de beurt. Sire keek zijn oogen uit. Hij was nog nooit in een Hollandschen boekwinkel geweest. Niet alleen boe ken in kostbare prachtbanden wer den aangekochtmaar ook allerlei nuttige voorwerpen, die in een recht- streeksch of in een meer verwijderd v»rband met den boekhandel staan. Hf* moesten meermalen een z.achlen dratq op Sire oefenen, om hem tot heengaan te bewegen, anders zou hij oog in één Wn deze winkels toeven. Zóó boeide h\t vele, hetwelk hij te zien krees. Bij den heer R. W. J. Ochtman op de Appelmarkt werd een reuzencollectie fot^s aangekocht, van adressen voorzien en naar Tobolsk erzonden. Dit had nog al wat tijd op houden, zoodat wte besloten onze rdere bezoeken wat as te korten. Bij n heer Heimbach óp de Appel- arkt, voorzag de ex-CzV zich van nige dozijnen boorden, Manchetten en dassen, zoodat gene in dó meening Verkeerde met een wederverkooper te doen te hebben. De ex-Czar, wien dit niet ontging, had schik in het geval, en kocht om den heer Heimbach in zijn meening te sterken, opzettelijk meer dan hij noodig had. Toen wiji diens winkel verlieten, kwam De Vin op ons toe met het verzoek onmiddel lijk op het Bureau te komen. De Czar, wien wij dit mededeelden, ontstelde hierop zeer. Nitchewo, zeiden wij ge ruststellend. Op het Bureau gekomen, vroeg de commissariswie is die vreemdeling? Wij helderden het geval op, waarop wij veilig onzen weg kon den vervolgen. Wij richtten onze schre den naar het bekende photographisch atelier van wijlen den heer B. de J/ong> thans Van de Burg Je in de Korte St.-Janstraat, teneinde van den Czar, die daartoe den wensch te ken nien had gegeven, een kiekje te laten nemen. Nadiat dit genomen was, brach ten wij een bezoek aan de bekende zaak van den heer F. W. PIgum op den hoek van de Posts tra at, waarin omnibussenvrachtwagenstrams spoortreinen, auto's, dit alles natuur lijk in miniatuur, en uitnemend ge schikt voor geschenken aan kinderen, ter verzending naar Rusland werd in gekocht. Van forten en kanonnen, van vestingen en oorlogsschepen, die de lieer Plaum hem o,ok toonde, wilde hjj absoluut niets weten, zeggend, dat hij een walging van den oorlog gekre gen had en dat hij dergelijk oorlogs tuig zelfs niet als speeltuig voor zijn kroost begeerde. Wij namen Stee gauw mede, omdat wij bevreesd waren, dal hij zich door zijn spreken zou ver raden. En daar wij gemerkt hadden, dal wij den heer G. IV. Risc/i, die op de Appelmarkt een moderne manufac- luurzaak heeft, hadden overgeslagen, haastten wij ons dit onopzettelijk veiv- zuim te herstellen door diens winkel binnen le treden en een en ander te bestellen, waaronder een dozijn van binnen gevoerde heerenhandschoenen, waaraan Sire, die te Tobolsk veel van de Siberische koude te lijden heeft gehad, dringend behoefte had. Ook voor zijn gemalin kocht hij 'n dozijn, evenwel niet bij den heer Risch, maar bij mevr. de wed. I. M. de Jong Ezerman, die op de Oude Haven een winkel heeft, waarin, men lal van nuttige damesartikelen voor een sur prise ter gelegenheid van' St.-Nicolaas zal vinden. Uit Stad en Provincie. WISSENKERKE. Alhier had Zater- dag j.l. in het café „De Kroon" een niet alledaagsche vergadering plaats, bijeengeroepen door den burgemeester als voorzitter der plaatselijke Brand- stoffencommissie. Ais verklaring dezer samenkomst deelde hij mede, dat er vooral in den la'atsten tijd klachten bij de commissie waren ingekomen, getuigende van een geest, die in 't be lang van de stemming in de gemeente noodzakelijk moest worden bestreden. Als beste middel daartoe achtte hij een openbare bespreking van de han delingen der commissie en van de bij haar ingekomen grieven. In de eerste plaats de klachten over onge lijke rantsoeneering: de een ontving 2 H.L., de ander 1 of minder. Uit het onderzoek, door den voorzitter ter stond na zijn optreden ingesteld, bleek hem, dat werkelijk zulke gevallen waren voorgekomen als gevolg van een schipperen tusschen leverancier en klanten. Het eerstcwerk der com missie is toen geweest een overzicht samen te stellen uit de opgaven der leveranciers en bij de eerstvolgende distributie de ongelijkheden te her stellen. Dan was er geklaagd over het niet ontvangen van aangevraagde turf. Bij 't nagaan der beslelkaarten bleek toen, dat menige klager zich alleen verbeeld had, turf gevraagd te hebben, terwijl enkele gevallen verklaard wer den uit gelijkluidendheid van sommige namen. Ook was er opgemerkt, dat sommigen kolen ontvingen van een anderen dan hun gewonen leverancier, wat dan toegeschreven werd aan de zucht van een der leverancies, om den ander klanten af te trekken. Bij onderzoek was gebleken, dat de kla gers zelf de oorzaak daarvan waren, omdat op tal van \bestélkaarten twee leveranciers waren opgegeven: Ter wille der controle had dan het bu reau te Goes denat\veeden leverancier geschrapt, waardoor dan cle aanvrager door den verkeerden bediend werd. Van leverancies fraude kon dus geen sprake zijn. Nog was geklaagd over de samenstelling der commissie, waarin aan den kolenhandel aar als lid te groote invloed werd toege schreven. De voorzitter wees er op, dat de samenstelling juist was zooals 3e minister die had voorge schreven en dat het lid-kolenhande laar 'dankbaar zijn zou, als hij van zijn lidmaatschap ontheven zou wor den. In verband daarmee riep de voorzitter de personen uit de vergade ring op, die bereid waren deel van de commissie uit te maken. Verder was de commissie meegedeeld, dat bij twee met name .aangewezen ingezete pen een groote voorraad kolen aan wezig was: „ze stikken in de kolen". Uit het onderzoek door den voorzitter ingesteld, bleek, dat er in 't leene geval van geen te veel sprake was. In het andere geval werd tien II. Iy, aange troffen. Daarvan waren 2II.L. te dan ken aan de zuinigheid van het vorige jaar. De andere behoorden voor de helft aan 's bewoners schoonzoon, die zijn rantsoen tijdens een verbouwing aan zijn woning bij schoonpapa ge borgen had. Dus evenmin een te veel. Een laatste opmerking betrof de „\veld"kolen. Tegen den houder daar van is de maatregel toegepast, hem van de distributie van brandstof uit te sluiten. Zijn aandeel koriit nu ande ren ten goede. Alshu werd gelegen heid gegeven tot vragen en opmerkin gen. De heer Swenne sprak de mee ning uil. dat de meeste klachten voort kwamen uit onbekendheid of licht vaardig oordeel. Ook kwam het hem voor dat de klachten minder bedoeld waren als grieven tegen de commissie, maar als een inroepen van haar lus- schenkomst. tol rechtzetting van wat scheef stond, of verondersteld werd. Dat sommige opmerkingen terecht gemaakt werden, bleek uit hetgeen de voorzitter gevonden had aangaande de onregelmatigheden in de eerste distri buties. Ook bleek uit 's voorzitters me- ded reling, dat een richtig onderzoek 't beste middel was om dwaze bewe ringen. uit de wereld te helpen. Daar om noodigde spreker den hem onbe kenden man, die verklaard had, dat spr. 16 H.L. turf ontvangen had, uit, een_ paar personen aan te wijzen, die deze zaak in loco zouden onderzoeken. (Die onbekende lag op 't kerkhof, althans hij deed zich niet op). Spr. was van gevoelen, dat de commissie haar werk zorgvol had verricht, doch ten onrechte de klachten en opmer kingen als tegen haar gericht be schouwde. Wat de aanvulling der commissie betrof, stond het aan nie mand zich daarvoor op te geven, maar aan de vergadering een of meer ver trouwensmannen aan le wijzen. Ds. v. d. Linde vroeg, hoe hij verklaren moest, dat sommige personen die uit hoofde van hun beroep verplicht waren meer dan een kachel te stoken, b.v. predikanten en geneesheeren en aan wie ook volgens den minister een toeslag van 5 H.L. was toegewe zen, nog niets van dien toeslag ont vingen. Tevens wees hij er op, dat liet met de distributie van levensmid delen al even slecht gesteld was, al thans volgens de distributie-publicatie hadden de ingezetenen in de laatste weken enkel van bak- en braadvet en zeep moeten leven. Hij schrikte terug bij de gedachte aan den toestand bij stremming der scheepvaart. De heer S. J. .de Regt meende, dat bij een gelijke rantsoeneering tot 12 H.L. aan ieder een onbillijkheid begaan werd tegenover hen, die aanspraak hadden op 22 en meer H.L. Hij had gehoopt, dat. deze menschen een rantsoen zou den ontvangen hebben in evenredig heid met hun aanspraken. De heer v. D amine, bakker v vroeg, of de turf aan industriëelen toebedeeld in min dering gebracht werd op hun rant soen van huisbrand. De heer De Bak ker informeerde of zij, die geen turf hadden aangevraagd, nog in aanmer king konden komen voor eventueele overschotten - bij een volgende turf- aanvoer. De verschillende «prekers werden door den voorzitter tot hun tevredenheid ingelicht. Onder meer verklaarde hij, dat hij eerstdaags den minister persoonlijk op de hoogte van den toestand zou brengen. Naar aan leiding van een opmerking van het commissielid v. d. Heijde sprak de vergadering den wensch uit, dat ook door een motie de tusschenkomst van den minister zou worden ingeroepen. De redactie daarvan werd opgedra gen aan de heeren v. d. Linde en Swenne, waarna staande de vergade ring door ruim honderd ingezetenen geteekend werd als bewijs van instem ming. Ook aan-Camperland zou ge legenheid tot aansluiting gegeven wor den. Daarna werd de vergadering, welker verloop algemeene voldoening gaf, door den voorzitter gesloten. WISSENKERKE. Ongeveer kwart over elf werd Maandagmorgen brand ontdekt in de schuur van den land bouwer Bom alhier. In 'enkele oogen- blikken stond het gebouw geheel in vlammen. De schuur zat propvol tarwe, haver, peulvruchten en veevoeder. Niets kon daarvan gered worden. Het vee liep buiten en de aangebouwde stallen bleven gespaard. De brandweer was zoo snel mogelijk ter plaatse, maar kon weinig meer doen, dan de bijgebouwen beschermen, daar de schuur op onge veer een uur gaans buiten de kom staat. Een treurige omstandigheid beeft zich daar bijgevoegd. Iemand die verleden Vrijdag zich per fiets naar Wissenkerke begaf, bemerkte op bet fietspad een groot stul$ steen. Om dit ongerief voor volgende fietsers weg te ruimen stapt bij af, neemt den steen op en leest daarop" de met potlood geschreven woorden „De schuur van Bom zal bin nen eenige dagen afbranden" (of met eenigszins andere woorden). Die fietser, aan een- kinderachtigheid denkende, werpt den steen in de sloot en schenkt er verder geen aandacht aan. Maar nu de bedreiging werkelijkheid geworden was, deelde hij het geval aan den burgemeester mede, op wiens ver zoek de steen werd opgezocht en voor de helft weer werd teruggevonden. De burgemeester heeft het corpus delicti in bewaring genomen, dat mogelijk 't middel kan' zijn om licht in de zaak te brengen. Hoe moet het er toch in het hart of in den geest uitzien van iemand, die in deze tijden van voedselnood opzettelijk een rijken oogst vernietigen kan! De eigenaar verklaarde, dat hij geen enkele reden had om iemand van zijn personeel te verdenken. Mogelijk dat politie en justitie nog een spoor ontdekken, dat naar den dader leidt. Onderwijs. ZIERIKZEE. Voor het te 's Graven- hage gehouden examen in Boekhouden en Handelsrekenen (praktijk-diploma) slaagde o. a.^mej. M. W. van der Have alhier. De lieer M. Kamerman tijdelijk onderwijzer aan de opènbare school te Bruinisse, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een openbare school gemeente Emmen, prov. Drente. Post en Telegrafie. De directeur-generaal der poste rijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 28 dezer het hulp- telegraaf- en hulpkantoor te Colijns- plaat op werkdagen tijdelijk zal wor den opengesteld van 9-12, 1-3 en 6-7. Verkoopingen, enz. ZIERIKZEE, 26 Nov. Heden werd alhier ten verzoeke van verschillende eigenaren, ten overslaan van notaris Biermasz, publiek verkocht een woon huis en erf aan de Nieuwe Haven, voor f 2000. ZIERIKZEE, 27 Nov. Ten over slaan van notaris Korteweg werd lieden in het openbaar verkocht 1.01 II.A. bouw- en weiland in het Gouwe- veer, voor f 1125 per Geniet. Marine en Leger. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald, dat de dienst plichtige onderofficieren van de lich ting 1912 der infanterie, vesting artillerie, genie en pontonniers, als mede de dienstplichtige onderofficie ren van de lichting 1911 en 1912 der pantserfortartillerie en der torpedis- 'ten, op 30 November e.k., de dienst plichtige korporaals en manschappen van het nog onder de Wapenen zijnde, gedeelte der lichting 1914 van de in fanterie, pontoniers, pantserfortartil lerie en torpedisten omstreeks 21 December e.k. in het genot van onbe paald (klein) verlof zullen gesteld worden. 't Vervoer der omstreeks 21 Dec. vertrekkende verlofgangers kan, om opeenhooping op de spoorweglij nen te voorkomen, over 18, 19, 20 en 21 December worden verdoeld De storm. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bildl deelt het volgende mede: De storm, die aan de kust bijna onafgebroken van Zaterdagmiddag tot Maandagochtend heeft gewoedbe hoort tot de langdurigste en zwaarste, die bekend zijn. Op de Noordzee is Zondagmorgen windkracht 10, dat is „zware storm", gemeld. Aan de kust op verschillende plaatsen achtereen volgens Z.W. 9, W. 9, en N.W. 9. De berichten uit het buitenland ontbreken grootendeels door den storm, maar de barometer moet in de Oostzee Zon dagmorgen onder 720 m.M. hebben gestaan, en tot diep in Zuid-Duitsch- land heeft de wind stormkracht be reikt. Zaterdagmiddag is 'n elfjarig meisje, wonende in de Bickerstraat te Amster dam, door den zwaren wind in de gracht gewaaid en verdronken. Een tot dusver onbekende vrouw van het Prinseneiland is in het water gewaaid. De drenkelinge werd naar het Binnengasthuis vervoerd; de daar aan gewende pogingen ter opwekking van de levensgeesten mochten niet meer baten, Te Nieuwe Pekela verdronk Zater dag het achtjarig dochtertje eenig kind van den arbeider D. Gerringa. Vermoedelijk waaide zij van een brug in het kanaal. MARKEN. In den nacht van Zondag op Maandag liep het eiland Marken weer onder. De toestand liet zich zeer zorgelijk aanzien. Algemeen was er vrees voor een herhaling van den watersnood in 1916. De buurten stonden blank en ongeveer de helft der woningen kregen 't water binnenshuis. Alleen op de Kerkbuurt waren nog eenige vierkante meters boven. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De bottervlbot heeft niets geleden. WOLVEGA. 'Op de rivier de Linde is een melkboot omgeslagen, waarin drie personen zaten. Twee daarvan zijn jammerlijk verdronken. De derde wist zwemmende den oever te bereiken. HARDERWIJK. De hevige storm van Zondag op Maandag deed liet zee water op verschillende punten weder in de stad strooinen. Zondagmiddag heesch net tjalkschip „De vijf Ge broeders", geladen met aardappelen en komende van Dokkum, bestemd voor Bunschoten, in hét zicht van de kust de noodvlag. De schippers van de schuiten II.K. 15 en H.K. 72 wisten met veel moeite de haven uit te zeilen. Daar het echter niet mogelijk was, onmiddellijk hulp te bieden, keerde de II.K. 72 terug en bleef de H.K. 15 gedurende den nacht in de nabijheid van het in nood verkeerend vaartuig. Toen 'de storm bedaard was, is het schip, dat het roer verloren had, met vereenigde krachten binnengebracht. Een houten tjalkschip „De vrouw Jantje", geladen met turf, komende uit de venen en bestemd voor Monni kendam, liet na vergeefsclie pogingen le hebben aangewend om de haven te bereiken, het anker vallen op eeni- gen afstand van^de kust. In een mini mum van tijd was de tros gebroken, het tweede anker hield het tot mid dernacht; toen de vliegende storm' overging in een orkaan, brak ook daarvan de tros. Toen de dag aanbrak, lag hel schip tegen de havendam, hon derden meters op het ondergeloopen land geslingerd. Hoogstwaarschijnlijk zal het oude vaartuig daar ter plaatse moeten worden gesloopt. In beide gevallen zijn geen men- schenlevens te betreuren. Het in het voorjaar na den storm herstelde havenhoofd te Medemblik is door den storm weder aanmerkelijk beschadigd. Wegens het hooge water heeft het bestuur van den polder de Vier Noor der Vlagen de sluitstukken laten aan brengen in de havendijkmuren. Bij' de dijken wordt gewaakt. De pas her stelde en verhoogde dijken hebben het zwaar te verantwoorden. STELLENDAM. Maandagnacht is de Scharrezeepolder ingevloeid. De eleotriciteltsvoorziening in Zeeland. In het rapport van prof. C. Feld- mann uit Delft over de mogelijkheid van 'n provinciale electriciteitsvoor- ziening in Zeeland wijst hij er op, dat Zeeland door zijn eigenaardigen vorm allerlei technische moeilijk heden oplevert, wanneer men poogt het van een centraal-station uit van. stroom te voorzien. Geenerlei techni sche moeilijkheden van eenige betee- kenis ontmoet de oplossing, waarbij ieder onderdeel van zijn eigen centrale wordt gevoed. Maar deze oplossing stuit door den kleinen omzet op on overkomelijke bezwaren. Daarom heeft hel rapport de verdeeling der provin cie in 3 groepen aangenomen. Voor Schouwen en Duiveland en St.-Phi- lipsland aansluiting op 't Brabantsche net te Steenbergen, voor Tholen aan sluiting op hetzelfde net te Bergen- op-Zoom, voor Noord- en Zuid-Beve land en Walcheren een centrale te Middelburg of Vlissingen en voor Zeenwsch-Vlaanderen een centrale te Sas-van-Gent. Het rapport komt tot de volgende verliescijfers over lfet derde jaar der exploitatie: Schouwen en Duiveland f 2100, St.-Philipsland f 2400, Tholen f 1100, Noord-Beveland f 2000, Wal cheren f 7800, Zuid-Beveland f 5700, Zeeuwsch-Vlaanderen, oostelijk deel f 22.500 en westelijk deel f 16.100. Bij een aanlegkapitaal van f 1.695.000 voor de netten en f 1.160.000 voor de twee centrales, te zamen ongeveer 2.9 millioen gulden, zou er in het derde jaar een batig bedrijfssaldo zijn van f 58.950 óf 3.5 pCt. van het totale aanlegkapitaal van het net. Ongeveer f 10.000 zal gedurende elf jaar 'per jaar moeten worden bijgepast. Nederl. vlieger in België geland. De vlieger v. d. Drift, die Donder dag Van Soesterberg met zijn vlieg machine vertrok voor het behalen van het militaire brevet, is niet terugge keerd. Men vermoedt, dat hij, door mist verdwaald, op Belgisch grond gebied is geland. Donderdagmiddag omstreeks half- twaalf is hij te Antwerpen neerge komen. Hij is ongedeerd. Vermoede lijk zal hij spoedig terugkeeren. Marktberichten THOLEN, 24 Nov. Tarwe f 18 A f 19; haver f17 f 18wintergerst f 17 a f 18,50 zomergerst f 18 a f 19 per 100 K.G. Rogge f 18 tl 119 per H.L. Bruine Boonen f 29 ft f 31witte boonen f 29 a f 31 kookerwten f 20 ft f 29kroon- erwten f20 a f29; Aardappelen f4,20 per 100 K.G. Ajuin f 9,50 It f 10 per 60 K.G. Eieren fll per 100 stubs. Boter fl,625 per halve K.G. ZIERIKZEE, 27 Nov. Op de veiling bestedde men heden de volgende prijzen: Groote uien „Fabrieken" over land en over zee A kwal. 15 cent, B kwal. 13Vs centneutrale Staten 57—63 ct.C kwal. alleen fabrieken 8 ct. Kleine uien Fa brieken en over zee 15 cent; Neutrale Staten 32—38 cent. Selderij fabrieken 20 cent; alles per K.G. ROTTERDAM, 27 Nov. VEE. Ter markt waren heden aangevoerd131 paarden, 5 veulens, 2 ezels, 1905 magere runderen, 980 vette runderen, 205 vette kalveren, 518 nuchtere kalveren, 531 graskalveren, 47 schapen of lammeren, 65 varkens, 113 biggen, 5 bokken of geiten. Prijzen per l/2 kilokoeien van 40/421/a ets. tot 60—70 ets.ossen van 45 ets. tot 52i/s—60 ets.; stieren van 40 tot 45 ets.; kalveren van 45 ets. tot 60—75/77Vs ets. Prijzen per stuk van mager vee: melk koeien f 185 It f 425, kalfkoeien f 175 i f 400, stieren f 130 a f 350, pinken f 90 f 150, graskalveren f 60 a f 80, vaarzen f 140 a f 200, paarden f 300 ft f 500, biggen f7 f 28, slachtpaarden f 150 a f 225, biggen p. week f 1,80 a f 2, hitten f 200 a f 350, fok nuchtere kal- T veren van f 28 tot f 32, slacht nuchtere kalvéren van f 12 tot f 18.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5