Zierikzeesche mNieuwsbode Deiffsoh Aardewerk* advertenties: Woensdag 28 Nov. 1917. (zier.kzeeschè~courant). EERSTE BLAD. Petroleum, Benzine, enz. Rijwielbanden. Maximum inkoopprijs Zeep. publicatie. Oorlogsoverzicht. tvBuciivicra i: Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post ƒ1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ets.; elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract Dit nummer bestaat uit twee bladen. Firma Kj. BLOM-S&INS HaVer\pLsir\ ÜZ7&. KueriKaes. De aanvraagbil- jetten voor d&n ver* bouw van handels gewassen voor het oogstjaar 1918 zijn ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar. De BURGEMEESTER van Zieeixzeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel van 22 November j 1. no. 2641, afdeeling Crisis zaken. By de inbezitneming van vaten petroleum, benziae en andere vloeistoffen heeft zich, naar men my van eenige zyden mededeelt, het feit voorgedaan, dat, nadat van belang hebbenden een opgave was verlangd en de goederen, krachtens artikel 9 van de Distri- butiewet in bezit waren genomen, de inhoud der vaten by het weghalen der goederen bleek te zyn verminderd of een andere bleek te zyn, dan'blykens den opgegeven voorraad het geval moest zyn. Met het oog hierop acht >k het wensche- lyk dat in alle gevallen waar znlks practisch uitvoerbaar zal blyken, goederen, waarvan kraohtens de bepalingen van de diatributie- wet inbezitneming plaats heeft, in verzekerde bewaring worden gesteld, hetzij door deze over te brengen naar een gemeentelijke bergplaats, hetzy, indien zulks niet mogelijk is, door ze te verzegelen of op andere wyze ontoegankelijk te maken voor derden. Zierikzee, den 26 November 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel van 22 November j.l., no. 2640, De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne beschikkingen van 17 October 1917, no. 192 A, B en C, afdeeling Crisis zaken (Bureau Njjveiheid), Heeft goedgevonden te bepalen 1*. dat de in beschikking no. 192 C vastgestelde maximum-groothandel, tusschen- handel- en k'einhandelprjjzen voor rijwiel- binnenbanden gemerkt A, B, C en D zyn te verstaan voor volledige banden voorzien van ventiel en dat voor binnenbanden, niet voorden van een ventiel, deze pryzea alle 35 ct. per stuk lager worden ge»teld. 2°. dat het verbod voor handelaren om ongestempelde banden te verkoopen, ten verkoop in voorraad te hebben en af te leveren (artikel 6 der distribntieregeling voor rijwielbanden) in .werking treedt óp 15 December 1917. Zierikzee, den 26 November 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 22 November j.l., no. 906, afdeeling Crisiszaken. De Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel, Gezien art. 3 der Distributiewet 1916: Heeft goedgevonden: onder intrekking van zyne beschikking van 10 Augustus 1917, no. 65715, afdeeling Handel, met ingang van 6 November j.l. vast te stellen een msximum-inkoopprys voor zaohte zeep, door gemeenten te besteden, van f 44,50 per 100 K.G. Zierikzee, den 26 November 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER der gemeente Zierik zee brengt by deze ter kennis van de inge zetenen, dat by hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is verzonden, het kohier der Personeele belasting no. 7, voor het dienst jaar 1917, met uitnoodiging aan een iegeljjk wien zulks aangaat, om na bekomene kennis geving van zyuen aanslag, ten spoedigste het door hem versohuldigdo te kwjjten, met herinnering tevens dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Zierikzee, den 27 November 1917. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Ce., Weth., lVBurgem. Wanneer men de berichten over den voortgezetten strijd om Kamerijk, zoowel die van Engelsclie zijde, als die van Duitschen kant opmerkzaam iléest, dan verkrijgt men den indruk, dat, hoe lievig de Britsche aanval we derom geweest is, de Eng. troepen er niet in geslaagd zijn liet door lien behaald succes verder uit te breiden. De onder bescherming der duisternis door de Engèlsclie infanterie onder nomen aanval op het dorp en liet bosch van Bourlon is in een strijd van man tegen man heslist afgesla gen. Door liet aanrukken van krach tige reserves hebben de Duitscbers een verder doordringen van de Engel sclie troepen belet. Op den rechteroever van den Maas,- bij Samogneux, hebben de Fransche troepen een plaatselijk succes behaald, hetwelk echter niet van ingrijpend belang is. Venizelos toeft nog steeds in Ènge- laiid. Zijn reis naar de Ententestaten heeft ten doel deze te weerhouden van de uitvoering van hun plan de troe pen van Sarrail uit Saloniki terug te trekken en naar Italië over te bren gen. De geallieerden zien in hun on derneming op den Balkan, die veel geld verslindt en vele nienschenlevens kost, niet het minste heil. Vandaar liun voornemen. Venizelos nu vreest, dat, wanneer dat voornemen in een daad wordt omgezet, hij zich niet lan ger in Griekenland zal kunnen staande houden. De Krctenser weet maar al te goed, dat wegens de leelijlce rol, die hij in Griekenland gespeeld heeft, hij bij de Grieksclie natie niet in hoog aanzien staat. Zijn regeeringsdagen zouden dan geleld wezen. Dit tracht hij door een persoonlijk bezoek aan de toongevende ministers der gealli eerden te voorkomen. Kerenski heeft van het Minister- Presidentschap en van het opperbevel afstand gedaan, en aan de voorloopige regeering zijn bevoegdheden overge dragen. Geheel vrijwillig zal wel dit niet in zijn werk zijn gegaan. Lenin en Trolzky hebben dus ten opzichte van hein het pleit gewonnen. Zij hebben echter nog met Kaledin af te rekenen. Deze, zedelijk gesteund door de Entente, wil den oorlog legen de Centrale Staten voortzetten. Gemeld wordt, dat de Bolsjewiki, die den vrede willen, gesteund wor den door het leger, de vloot en het grootste deel van 't Russische rijk. De lagere spoorwegbeambten hebben ook de zijde der Bolsjewiki gekozen. De verkiezingen in Rusland voor de oonslitutioneele vergadering zij n th ans in vollen gang. Bij het leger en bij de vloot hebben zij reeds plaats gehad. Het is dus te verwachten, dat Rusland eerlang in 't bezit zal geraken van een wettige nationale volksvertegen woordiging. Aan al de oorlogvoerende staten hebben de Bolsjewiki een voorstel ge daan tot het sluiten van een onmiddel- 'lijken wapenstilstand aan alle fronten ten behoeve van vredesonderhandelin gen. In het Engelsclie Lagerhuis er kende de minister Balfour op een des betreffende 'vraag, dat een dergelijk voorstel werkelijk was ingekomen, maar dat daarop geen antwoord ge geven is. Het voorwendsel der geallieerden geen vrede met Duitscbland te willen sluiten, zoolang deze staat" niet op dcmokratische grondslagen gevestigd is, kan, nu dooi' de Pruisische regee ring een wetsontwerp tot herziening van hel kiesrecht is ingediepd, niet langer opgeld doen. Immers gelijke kiesbevoegdheid zal voortaan aan alle mannelijke ingezetenen worden toe gekend. De stemming zal zijn, niet trapsgewijze, gelijk tot nu toe, maar direct, en ook niet mondeling en pu bliek, zopals tot heden, maar geheim. Om kiezer in Pruisen te zijn, moet men den leeftijd van 25 jaar bereikt hebben en drie jaren lang Pruisisch staatsburger wczeii. Uilgesloten van het kiesrecht - zijn bedeelden, militai ren, veroordeelden en g;ef affleerden. Om verkiesbaar te wezen moet men 30 jaar Oud zijn. Itet drie klassenslel- sel, de openbare stemming en het college van kiesmannen zullen dus, naar wij hopen, spoedig in Pruisen lot het verleden behooren. Tevens is door de regeering een wetsontwerp ingediend lot wijziging der samen stelling van liet Heerenhuis. Het aan tal der erfelijke leden en der vertegen- I woordigers van liet groole grondbe zit zal aanmerkelijk beperkt worden. In sommige gevallen zal hel Heeren huis liet recht van regres erlangen, waaronder te verstaan is het recht om aan hel Huis van Afgevaardigden Lot nader onderzoek wetsontwerpen terug te zenden. NIEUWSTIJDINGEN. ZUID-AFRIKA. De staatsman, Stan Jameson, bekend geworden door zijn op aanstoken van Cecil Rhodes gedanen inval in de Zuid- Afrikaansche Republiek, welke een der oorzaken was van den Boerenoorlog, is te Londen overleden. Gelijk men zich herinnert, waren de Boeren destijds op hun hoede. Bij Krugerdorp kwamhet tot een treffen met deBoeren. Jameson werd belegerd en moest zich overgeven. Op verzoek Jvan de Engelsche regeering werd hij aan Groot-Britannië uitgeleverd en te Londen tot 10 maanden gevangenis straf veroordeeld. In 1896 werd hij echter wegens zijn slechten gezondheids toestand in vrijheid gesteld. Hij keerde naar Zuid-Afrika terug, en bekleedde van 1904 tot 1908 de waar digheid van premier van Kaapland. RUSLAND De bevelhebbers aan het front gaan voort zeer onrustbarende Inrichten te zenden betreffende de uitputting dei- troepen. Zij beginnen reeds tafereelen op te hangen van hongerige soldatenhorden, die invallen doen in de centra van be volkte streken. NEDERLAND AMSTERDAM. In de laatste maan den werden uit 't magazijn der firma De Rijk aan de Kloveniersburgwal een groot aantal pijpen, sigarenkokers en portefeuilles gestolen. In verband hier mede zijn door de Amslerdamsclie politie te Zaandam gearresteerd een reiziger en diens zoon, terwijl aldaar een groot deel dezer artikelen bij ver schillende sigarenwinkeliers in beslng genomen werden. In de woning van den reiziger werd voor een waarde van ongeveer 15000 gulden van deze goederen in beslag genomen. Ook een tweede zoon werd aangehouden. SPAKENBURG. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd een veehou der opgeschrikt door het hulpgeroep van zijn knecht, die op den zolder slaapt. Hij vond den knecht aan han den en voeten gebonden. Een bedrag van f 740 aan bankbiljetten werd ver mist en was volgens zijn zeggen van d-en knecht gestolen door twee ge maskerde mannen, die hem hadden overvallen. De twee geldkistjes, waar in de biljetten geborgen waren, wer den ledig buiten de deur gevonden. Daar men den knecht ervan verdenkt meer van ,de zaak te weten, is hij gearresteerd. De man ontkent echter alle schuld. KATWIJK-AAN-ZEE. Maandagmor gen werd een soldaat vermist, die hij een aangespoelde mijn op post stond. De mijn was ontploft de sol daat werd gevonden achter de eerste duinenrij, door de ontploffing daar neergeworpen. Hij bleef ongedeerd. DELFT. Bij 's Rijks conslrucliewerk- plaatsen zijn gedurende de laatste. 14 dagen niet minder dan vier-en-twintig werklieden ontslagen wegens diefstal. ROTTERDAM. Voor de regeering is door de „centrale contröle op distri butiewet" in bezit genomen570.000 kg. katoenzaadolie en '180.000 k.g reu zel. Alleen de reuzel vertegenwoordigt een waarde van' pl.m. f 450.000. Deze voorraden waren reeds gedurende eenige jaren in verschillende veem en en pakhuizen Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Dezer dagen zal in dieze gemeente, evenals in de andere plaatsen van Schouwen en Duiveland, een aanvang gemaakt worden met de collecte voor „Aanpakken". Een cir culaire wordt reeds verspreid en deze geefl wel eenig licht omtrent het doel dezer collecte. Toch in 't misschien niet pverbodig in dit blad «enigszins nader de aan dacht te vestigen op deze zaak. „Aanpakken", zoo heeft men ge noemd het fonds, dat men wil vor men om de schraalste predikantstrak tementen in de Ned. Hervormde Kerk althans op f 1400 te brengen. Men stelt zich voor één milliioen gulden bij een te brengen en daartoe in alle ge meenten van ons vaderland te collec teeren. Ook hier is de zaak ter hand genomen door de leden van de com missie voor Zeeland, de heeren mr. J. P. Can, mr. P. v. d. Eist en ds. J. Gouverneur. Verschillende predikan- ten en kerkvoogdijen uit den omtrek hebben reeds mede den schouder onder dit werk gezet. Het geldt hier een geestelijk belang van den 'eersten rang: de positie, niet slechts van de predikanten, van wie velen armoede lijden in dezen tijd, maar niet minder van onze Ned. Hervormde Kerk. Wanneer de provincie Zeeland naar haar bevolkingspercentage zou hij- dragen, zou zij een som van f 60.000 moeten bijeenbrengen. Velen zegt dit misschien niets. Wij geven daarom hier de cijfers, zooals die in een be- grooling door de Prov. commissie zijn gegeven. Het volgende zou dan moe ten worden bijeengebracht om het millioen tot stand te doen komen: Door Brouwershaven f 500, Zonne- maire f 380, Burgh f 250, Eikerzee f 500, Haamstede f 350, Kerkwerve f 200, Noordgouwe f 350, Renesse en Noordwelle f 300, Serooskerke f 140, Zierikzee f 2000, Bruinisse. f 900, Drei- schor f 550, Sirjansland f 190, Nieu- wérkerk f 480, O os Ierland f 650, Ouwerkerk f 340. Het bestuur van 't Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't-Algemeen deelt ons mede, dat hare plannen omtrent de oprichting' van een openbare leeszaal hier ter slede vasteren vorm hebben aangeno men. Zij droeg de uitvoering daarvan op aan hare Bibliotheekcommissie. Na veel moeiten slaagde deze er in een localiteit daarvoor te verkrijgen. Tevens ontvingen zij bericht, dat het Kolendistribulie-bureau in Den Haag de noodige hoeveelheid brandstoffen toestond om de localiteit "behoorlijk te verwannen. Als openbare leesge- legenheid zal dan ingericht worden het benedenzaalLje van-het „Huis van Nassau", waar tegenwoordig de Nuls- bibliotheek is ondergebracht, ingang Ilooge Molenstraat. Deze localiteit wórdt kosteloos toegankelijk gesteld voor lieden hoven de 14 jaar, te be ginnen met Zaterdagavond 1 Decem ber, gedurende eiken avond van 7—10 uur. Het zaaltje zal behoorlijk ver warmd en verlicht worden;-bovendien zullen zooveel mogelijk weekbladen en couranten ter lezing' gelegd wor den. Tevens zal er gelegenheid zijn van de uitgebreide Volksbibliotheek, waarin ook vele illustraties pla tenboeken aanwezig zijn, gebruik te maken. Hiertoe zal steeds iemand aan wezig zijn, de geleende werken moeten echter voor sluiting van het locaaltje worden teruggegeven. Immers houdt de Commissie der Volksbibliotheek op eiken Dinsdag van 5—6 uur in dit zelfde lokaal zitting om boeken uil te leenen, die kunnen worden mede genomen. Gelegenheid om schriftelijk werk te verrichten zal ook worden gegeven. Consumptie mag door den kastelein worden verstrekt, doch geen sterken drank. Wij juichen deze poging van het Nut om tot stichting eener openbare leeszaal te geraken bizonder toe, vooral ook nu, omdat daardoor aan velen de gelegenheid wordt geboden in een verwarmd lokaal te vertoeven, terwijl men zich tevens aangenaam verpoost en geestelijk ontwikkelen, kan. Vol gaarne voldoen wij dan ook aan het verzoek om hierbij te vragen of zij, die weekbladen lezen, zoo vriendelijk willen zijn, deze voor dit mooie doel, na er kennis van genomen te heb ben, af te staan. Zoo vaak toch wor den deze na ze gelezen te hebben op geborgen óf weggedaan terwijl dan velen er nog misschien van -kunnen profiteeren. De voorzitter der Biblio theekcommissie, de lieer mr. J. A. G. van Heusde, zal ze gaarne ten zijnen huize (Oude -Haven D 415) in ont vangst nemen. Wij vertrouwen dan ook, dat velen aan dit verzoek zullen voldoen en mede willen werken deze sympathieke poging van het Nut te steunen. Wij hopen, dat van deze nieuwe open bare instelling een druk gebruik zal gemaakt worden, omdat dit een proef is gedurende de maand December, die, als zij slaagt, misschien zal leiden tot liet tot stand komen van een defi nitive openbare leeszaal ook in onze gemeente. Tengevolge van de Sl.-Nicolaas- drukte kan het raadsverslag eerst in ons volgend nummer worden opge nomen. Wij vestigen de opmerkzaamheid ,op de advertentie in ons blad, waarin de directie van de Flora-Bioscope be richt,' dat zij 1 en 2 December^ dus op a.s. Zaterdag- en Zondagavond we derom in de Concertzaal eenige voor stellingen zal geven. „Griep de Ban neling", een drama in 3 acten, zal den hoofdschotel vormen. BRUINISSE. Door het stormachtige weer der laatste dagen is Maandag alhier een mijn kómen drijven lot in de onmiddellijke n.ff ijheid der gemeente. Terstond werden maatrege len genomen om de nieuwsgierigen op behoorlijken afstand te houden. De bewoners der in.de nabijheid gelegen huizen verlieten voor alle zekerheid hunne woningen. Des middags werd de mijn vastgelegd, terwijl in den avond dioor de genie het gevaarlijke voor werp werd weggehaald, zeker lot groole gerustheid der ïieele gemeente. STAVENISSE. Door de gezamelijke melkverkoopers alhier is de prijs der melk gebracht op 15 ct. per L. Dat is in den tijd van enkele maanden een verhooging van 50 pCt. OUWERKERK. Een onzer vroe- gci-e dorpsgenoolen, de heer Hugo Hoogerhuis, thans te Apeldoorn woon achtig, had 'liet ongeluk met zijn paard op hol te gaan. Tengevolge van het breken van de as sloeg de wagen tegen een telefoonpaal, waardoor de heer II. er af geslingerd werd en be wusteloos werd opgenomen. Korten tijd later overleed 'hij in" het Zieken huis te Apeldoorn. ANNA JACOBA-POLDER. Alhier is een volksleeskring op christelijke grond slag opgericht. Elk lid ontvangt een portefeuille, in de wintermaanden om de week, in dé zomermaanden om de twee weken. De contributie wordt ge- regokl naar de uitgaven, maar mag niet meer bedragen dan f 2,50 per lid. STAVENISSE. Naar men verneemt, is door den hevigfen storm der laatste dagen nog al wat schade berokkend aan de oeververdedigingswerken .1 den polder Moggershil en aan den. provincialen steiger alhier. Het water kwam zóó hoog, dat de vloedplanken in den laalsten nacht moesten gezet worden. De heide weegbrug' n den natuurlijk geheel onder water. GOES. Gedep. Staten van Zeeland hebben niet goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad om een leeiiing van f 60.000 aan te gaan, voor het aankoopen van gaskolen. WISSEKERKE. De vrijzinnige kies verenigingen alhier en te Camperland, hebben voor de gemeenteraads-vacalure Dieleman, den heer A. C. van Nieuwen- huizen candidaat gesteld. Verbetering. Ten gevel ge -van een minder juiste lezing van het ons ge zonden telegram meldden wij in ons vorig nummer, dat van alle huizen in het dorp Wissekerke de ruiten waren stuk geslagen. Bedoeld was: ongeveer alle ruiten van de Directielceet aan den Anna Frisopolder, op een afstand van ongeveer 50 M. waarvan de ontploffing plaats had. Onderwijs Bij de Maandag le Rotterdam ge houden examens vrije- en ordeoefe ningen slaagden" o. a. J. van Elsacker, G. W. Egmoiid te Tholen en II. A. Mosselman le Poortvliet. Kerknieuws Ned. Ilerv. Kerk. RENESSE. In een gehouden ver gadering van de leden van hel kies college' ter benoeming van ouderlin gen en diakenen, zijn gekozen de heeren J. Houtman Gz. en L. Dorre man Mz. THOLEN. Bij de Zaterdag gehou den stemming voor notabele en kerk voogden werden gekozen als kerk voogd de heeren Iz. van 't Hoi' (aftr. tot notabel, W. Geluk (aftr.) lot no tabele, (vac. C. H. v. d. Velde), den heer C. H. Koppenhol, resp. meb 20, 20 en 23 stemmen. Rechtzaken ZIERIKZEE,'27 Nov. Dc al-rond.- rechtbank veroordeelde lieden J. B., 18 jaar, smidsknecht, wonende te Zie rikzee, thans gedetineerd in het Huis

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1