7.zeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD Strandvonderij. SINT-NICOLAAS. NIEUWSTIJDINGEN. behoorende bij de van MAANDAG 26 NOVEMBER 1917, no. 10088. Gevonden op den openbaren weg: Een broche, een bagagedrager voor een fiets,-een schrijfgarnituur, een mes met ketting, een konijn. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Rechthebbenden op een vat Benzine, gedeeltelijk gevuld, ongemerkt, wegende bruto 150 K.G., en een vat gedistilleerd (rum), inhoudende 197 liter, ongemerkt, beide gevischt op de Ooster-Schelde, worden voor de tweede maal opgeroe pen om zich aan te melden bij den BURGEMEESTER van Zierikzee, bij wien dit strandgoed is aangebracht. De tijd om een St.-Nicolaasrevue te schrijven, is weer aangebroken. Heusch! geen benijdenswaardige taak al de in ons blad adverteerende win keliers te bezoeken en er zijn er heel wat inzonderheid in dezen duren tijd, waarin men verplicht is zijn kooplust in toom te houden. Uit ervaring weten wij, dat de winkeliers liever koopers dan kijkers zien. Met het oog hierop hebben wij een stouter stap ondernomen en aan de regeering die tegenwoordig te Petersburg aan het roer zit, het volgend telegram metje gezonden: Aan Lenin en Trotzky. Uit naam van St.-Nicolaas richten wij tot uw regeering het beleefd ver zoek den Ex-Czar Nicalaas te vergun nen het St.-Nicolaasfeest hier te mo gen vieren. De Redactie der Zierikzeesclie Nieuwsbode. Wij mochten hierop het volgend antwoord ontvangen. Aan de Redactie van de Zierik- zeesche Nieuwsbode. Uw verzoek ingewilligd. Burger Nikolaas zal Zaterdagnacht per vlieg machine in Zierikzee aankomen. Lenin en Trotzky. En inderdaad is de ex-Czar Nikolaas Zaterdagnacht onder een hevigen storm en een dichten regen verwaaid en doornat in een tweedekker te Zie rikzee geland. Hij toog De Vin wees hem den weg terstond naar onze woning, waar hij bij een warm fornuis onder het veroberen van een dikken oorlogsboterharn en het drin ken van 'n glas heete thee zich her stelde van de vermoeienissen en on behagelijkheden van den verren, nat ten, en al te frisschen tocht door het hemelruim. Sire was., blij hier te wezen. Het was in Tobolsk zoo ver velend eentonig zeide hij. Nu had hij eens een. aangenaam verzetje, waar voor hij ons zeer dankbaar was. „Nitchewo", zeiden wij, om hem te toonen, dat'wij ook Russisch kenden. Wij kwamen echter overeen om voor de conversatie ons van de taal der diplomaten te bedienen. Sire logeert bij ons, 1ste etage van boven af. Den volgenden ochtend bezochten wij per pedes apostalorum de merk waardigheden van Zierikzee. Sire kreeg blijkbaar van onze gemeente een goéden dunk, en die zou nog beter geweest zijn, indien hij niet eenige. malen tengevolge van de hobbelige straatkeien zijn vorstelijk evenwicht verloren had. Daar lag nu de Keizer lijke Majesteit, die zoovelen, toen hij Hog regeerend Czar was, in het stof had doen buigen, zelf in het stof ter aarde, tusschen de tanden iets in de Russische taal mompelend, wat wij niet konden verstaan, maar wat, naar ffet ons voorkwam, veel op een ver- wensching geleek. Wij boden natuur lijk Sire bij het opstaan de behulp zame hand, en om hem weer in goede stemming te brengen, richtten wij onze schreden naar den sigarenwinkel van den heer C. de Mooij op het Ha venplein, waar wij een doos Russi sche sigaretten kochten, en deze Zijn Majesteit ten geschenke boden, die onmiddellijk één opstak .Op zijn vraag, of er meer winkels in Zierik zee - waren, waar sigaren,) sigaretten en tabak verkocht werden, wezen wij hem aan den winkel van den heer M. F. de Vos op den Dam en dien van D. F. Wijsman op de Melk markt. Daar het Zondag was/vonden wij heL beter het bezoeken van den win kelstand tot den volgenden dag uit te stellen. Wij keèrden huiswaarts en begaven omdat wij zuinig op het gas licht moeten wezen, ons vroeg ter ruste. Heden bij het krieken van den dag waren wij reeds uit de veeren. Wij hadden afgesproken, daar 't kei zerlijk gewaad, vermoedelijk door Jt slechte weer gedurende de luchtreis, er erg gehavend uitzag, in. 't eerste het beste confectie-magazijn een stel nieuwe kleeren aan te schaffen. Wij landden hiervoor aan bij den lieer C. Meuwese aan de Mol, die zijn Ma jesteit in een vloek en een zucht in een solled en keurig pak stak, dat hem als geschilderd zat. Rekening houdend met het Keizerlijk verlan gen zooveel mogelijk al de winkeliers te dezer stede te begunstigen, die daar voor in aanmerking konden komen, verzuimden wij niet in de bekende confectie-magazijnen van de hoeren A. E. Halty op den .Dam, J. Thien op het Havenplein en De Stad Pa rijs" van A. den Boer eenige inkoo- pen te doen. Toen de Czar van uDe Stad Parijshoorde, was hij zicht baar ontroerd. In geuren en kleuren verhaalde hij ons, dat de tegenwoor dige President der Fransche repu bliek, Monsieur Poincaré, kort vóór het uitbreken van dezen rampzaligen oorlog in Rusland geweest was en met hem en zijn raadslieden belang rijke staatkundige afspraken ge maakt had. Iladde ik maar niet het oor daarvoor geleenddan ware deze voor mij zoo noodlottige oorlog niet uitgebroken, .de revolutie ware uitgebleven en ik zat nog als regee- rende Czar rustig in het Winterpaleis te St.-Petersburg. En hier pinkte de Czar een traan uit zijn óog, hetgeen ons geheel overstuur maakte. Sire, zeiden wij, neem een propje als hart versterking, het za!l u goed doen. De Czar liet zich dit geen tweemaal zeggen. Uit zijn met wodka gevulde ve'ldflesch nam hij,- terwijl wij hem een „Prosit" toewenschten, 'n flinken teug. Welgemoed togen wij nu verder. Verlangend hem een aangename ver rassing te bereidenbrachten wij Sire naar het welvoorziene mantel magazijn van den heer'7. Labzowski op de Oude Haven en deelde hem mede, dat deze een landgenoot van hem was. De heeren onderhielden zich tot groot vermaak van de win keldames, die er geen sikkepit van begrepen, een geruime poos met el kaar in het Russisch. De Czar deed er aanzienlijke inkoopcn voor zijn familie. Het spreekt van zeiven, dat wij ook den daarnaast gelegen winkel van de Gebr. Wiebois bezochten, 'die door zijn keurige etalage van allerlei nuttige St.-Nicolaas-surprises al da delijk des Czaren opmerkzaamheid getrokken had. De heer Wiebois, die ons persoonlijk te woord stond, en niet het minste vermoeden had, dat de ex-gebieder van het uitgestrekte Russische rijk in levenden lijve voor hem stond, keek wel verwonderd op, dat zijn nieuwe klant het door hem gekochte in papieren roebels be taalde We behoeven niet te zeggen, dat de waarde van den roebel be paald werd, naar den koers van den dag, tot vaststelling waarvan de N. Rotterdamsche Courant geraadpleegd werd. Toen wij den winkel van den heer Wiebois verlieten, kwamen wij overeen, dat wij eerst het Russische geld voor het gangbare Hollandsche geld zouden gaan inwisselen, ten einde moeilijkheden bij de betaling te voorkomen'. Zoo gezegd, zoo gedaan. Wij gingen bij de Firma Koole. Sire wilde niet binnengaan, maar bleef buiten staan, na ons 50.000 roebel ter hand te hebben gesteld. De heer Van der Vliet zette groote oogen op, toen wij hem genoemd bedrag ter inwisseling aanboden. Hoe komt U in 's Hemels naam aan zooveel Rus sisch geld, vroeg hij ons verbaasd? „Persgeheim", antwoordden wij la chend. De koers werd nagezien, de waarde berekend, en het bedrag uit gekeerd hetwelk wij hierop aan Sire die voor de Heerensocieteit heen en weer. drentelde, ter hand stelden. Wij vervolgden daarna onzen weg, koch ten bij den heer B. II. Idejerdie, zooals een ieder in Schouwen en Dui vel and weet, een mooie manufactuur- zaak aan dé .Mol heeft, en in liet goed gesorteerde'mantelmagazijn :De Nijverheidop den Dam verschiF- lende artikelen, waarvan niet alleen de hoedanigheid, maar ook de niet te hooge prijs met het oog op het stop zetten van allen uitvoer naar de neu trale staten ons erg meeviel. NEDERLAND ROTTERDAM. De centrale distributie- dienst der politie alhier heeft in bezit genomen: 100.000 kg. reuzel, 20.000 kg. smeerolie, 62.000 kg. machineolie, 50.000 kg. traan, 22.000 kg. slaolie, 25.000 kg. katoenzaadolie*5000 kg. katoenolie, 10.000 kg. sesamolie, 600 kg. standolie, 1800 kg. cacao, 500 kg. eikels, 200 kisten zeep, 85 kisten gecondenseerde melk, 47 kisten kwatta en 45_yaten margarine. Al deze koopwaren zijn eigendom vttn handelaren, die de partijen hadden op geslagen in veemen of particuliere pak huizen. Onder de reuzel en de oliën zijn groote .partijen, die al twee jaar geleden werden opgeslagen. Zaterdagmiddag zijn alhier, bij de lossing van de door ontploffing zwaar beschadigde motorschoener „Cor nelia Clazina", in het ruim gevonden de vrijwel onherkenbare overblijfselen van een mensch. Zij zijn naar de alge- meene begraafplaats overgebracht. De millioenenjuffrouw. Geldschieters en geldschietst'ers van de kasteleines V. alhier, die er van door is, zijn in intiem en kring in een café op de Hoogstraat bijeengekomen, om te beraadslagen, wat hen te doen staat. Een paar uren lang is er in een verwarde, maar strikt huishoudelijke vergadering druk gediscusieerd, vóór men her besluit ram, om uit belang hebbenden een commissie van 5 personen hoofdzakelijk uit den kleinen winkel stand te benoemen, aan welke de ver gadering machtiging - erleende om naar bevind van zaken te handelen. Staande de vergadering bleek, dat de verdwenen kasteleines de laatste weken onder haar klanten mocht rekenen een paar per sonen, die haar f 14000 en f 19000 toe vertrouwden en die daarvan tot nog toe geen cent rente zagen. Men vreest dat ook deze bedragen totaal afgeschreven moeten worden. De geldschieters en geldschietsters onderling raamden het aan haar geleende bedrag op f 200.000, doch erkennen, dat er onder hen zijn, die aan rente het geleende terug ont vingen. Het schijnt, dat de man van de kasteleines wel degelijk gekend werd in het opmaken van de contracten. Juffr. V., die vernomen had, dat de politie haar zocht en niet gaarne aangehouden wilde worden, heeft zich uit eigen beweging bij den commissaris van politie vervoegd. Zij deelde mede, dat er bij haar geen bezwaren bestaan om aan haar verplichtingen tegenover de menschen, van wie zij geld leende te voldoen. Na zijn gesprek met juffr. V. heeft de commissaris gemeend geen reden, te hebben om in haar particuliere aange legenheden in te grijpen. Een dievenbende. EINDHOVEN. De diefstallen met braak zijn weer aan de orde. Deze week tellen wij reeds 6 k 7 vrij ernstige inbraken. Bij den molenaar R. te Woensel. In de broodfabrieken Vle Nijverheid en Volksbelang, waar brood, brood bons, meel en geld werd ontvreemd. In de sigarenfabrieken van de firma's Altink en Burgers, te Eindhoven, en C. Kor- pershoek, te Gestel, bij wie te zamen aan tabak voor ruim f 330 ontvreemd werd. Verder werd ingebroken in de sigarenfabriek van v. d. Tak Co. en is daar op het directeurskantoor de brandkast geforceerd. De dieven hebben daarin ruim f 500 gevonden, die zij zich hebben toegeëigend. Prov. Staten van Zeeland. N&jaarszitfing. Iu de op 4 Dec. te openen najaars zitting der Staten van Zeeland zullen behalve de ingekomen stukken de vol gende voorstellen van Gedep. Staten behandeld worden: Voorstellen tot wij ziging der verordening tot rege ling'van de jaarwedden van de ambte naren en bedienden ter Provinciale Griffie en van de regeling der bezol diging van het personeel, verbonden aan de door de Provincie geëxploi teerde stoombootdiensten en tramlijn, welke voorstellen nog niet in druk zijn verschenen. Een voorstel tot verleening van een duurteloeslag over 1918, op dezelfde beginselen gegrond als voor 1917, in 't desbetreffend ontwerp besluit zijn echter enkele redactiewijzigingen aan gebracht, omdat enkele bepalingen van het vroeger besluit aanleiding konden geven tot verschil van opvatting.' Ver volgens voorstellen om 'n nadere-rege ling van den duurtetoeslag voor de verpleging van armlastige krankzin nigen te treffen en een om af te wij zen een adres van J. K. Smit's scheepswerven te Kinderdijk om ge deeltelijke vergoeding van schade, door de tijdsomstandigheden geleden bij den bouw van twee stoomschepen, ook deze twee voorstellen verschenen mog niet in druk. Het volgende voorstel is, dat om naar aanleiding van een zeer uitvoe rig rapport van prof. Feldmann uit Delft in beginsel te verklaren, dat de electriciteitsvoorzieningen in Zeeland van wege de Provincie zal ter hand genomen worden, met dien verstande, dat over den vorm, waarin dit zal geschieden en de verdere wijze van uitvoering nader zal worden beslist, en om aan Gedep. Staten onder ver leening van een blanco crediet, op te dragen daartoe de noodige voor stellen te ontwerpen. Na een breedvoerige uiteenzetting, dat het niet goed mogelijk is om met behartiging der billijkheid een andere regeling Ie treffen voor de subsidi- eering van de ambachtsscholen door de provincie en na er op gewezen 'te hebben, dat Zeeland reeds hoogere subsidies verstrekt dan eenige andere provincie, stellen Gedep. Staten voor afwijzend te beschikken op het ver zoek van het bestuur der vereeniging „De Ambachtsschool te Goes" om het het voor die school toegekende sub sidie te verhoogen tot f 35 per leerling, maar om wel te besluiten tot verhoo- giugën van het maximum van die sub sidie van f 2000 op f 3000 te brengen. Overeenkomstig een verzoek van de ver. „Ambachtsschool voor Ter- neuzen en Omstreken" wordt voorge steld aan die school een subsidie te verleenen van f 25 per leerling en per jaar, met een minimum van f 1000 en een maximum van f 2000. Verder vermeld de agenda dan de reeds gepubliceerde voorstellen in zake verlenging van den termijn waar binnen de lijnen der Zeeuwsch-Vlaam- sche tramweg-maatschappij in ex ploitatie moeten zijn genomen, tot wijziging van het besluit voor 't ver leenen van een renteloos voorschot voor een tramweg Knocke—Breskens, tot aanleg van den verbindingsweg tusschen de beide deelen van Zeeuwsch Vlaanderen en tot vaststelling van de grenzen der werken tot zeewering en oeververdediging van den calamiteu- zen Jacobapolder. Hierop volgt een voorstel om afwij zend te beschikken op een verzoek van de „Propaganda-commissie der Maria-Ver. van Zeeuwsch-Vlaanderen O. D." en de Commissieder Drank bestrijding van Zeeuwsch-Vlaanderen O. D." om een subsidie .van f 1000. Door B. en W. van Ter neuzen was medegedeeld, dat naar hunne mee ning bij de werking dier vercenigin- gen geen zoodanig algemeen provin ciaal belang is betrokken,; dat daar door'een subsidie uit de provinciale fondsen zoude gewettigd zijn. Gedep. Staten juichen het doel der genoemde commissies zeer toe, maar meenen 'toch, dat met het oog op de Provin ciale finantien geen ternjen tot1 inwil liging van het verzoek aanwezig zijn; werd daarop gunstig beschikt, dan zou aan allerlei vereenigingen, welke 'dezelfde of verwante doeleinden na streven bezwaarlijk een subsidie kun nen worden geweigerd, zoodat beper king in dezen geraden is. Verder vermeldt de agenda ten slotte de reeds gepubliceerde voor stellen tot verleenen van f 150 subsidie aan Üe R.-K. inilitairenvereeniging te Terneuzèn. en tot verhooging van het subsidie aan de vereeniging tot ver betering van het geitenras en de nog niet in druk verschenen voorstellen tot verhooging van het crediet aan de Z. L. M. voor de paardenfokkerij en tot wijziging van de begrooting voor 1917 en voor 1918. De electriciteitsvoorziening. In zijn zeer uitgebreid rapport be-* treffende dev mogelijkheid van een prov. electriciteitsvoorziening komt prof. Feldmann tot de volgende con clusies: 1. Een voorzichtige raming leert, dat bij onderstelling van ongeveer normale prijzen voor de aan te koo- pen kabels, machines zooals zij voor den oorlog golden, een electriciteits voorziening van Zeeland wel moge lijk is. v 2. Dit bedrijf zal na verloop van de eerste moeilijke jaren zich kunnen bedruipen. 3. Ik adviseer daarom te besluiten de Prov. electriciteitsvoorziening ter "hand te nemen, wanneer de prijzen der kabels en machines weer onge veer normaal zullen zijn geworden. 4. Schouwen en Duiveland, St.-Plii- lipsland en Tholen zullen met voor deel uit Noord-Brabant kunnen wor den gevoed. 5. Voor Walcheren, Zuid- en Noord- Beveland verdient eigen productie de voorkeur boven aankoop uit Noord- Brabant. Ook verdient gecentraliseerde verdeeling van den zelf geproduceer- den stroom om economische rede nen de voorkeur boven splitsing "in twee groepen, waarvan Walcheren uit 'n eigen centrale, Beveland uit Noord- Brabant gevoed zou worden. Om deze redenen dient overwogen te worden de stichting van een centrale op Wal cheren, hetzij te Middelburg of te Vlissingen, of in de plaats daarvan de overneming van dé bestaande centrale te Vlissingen, die door verbouwing en uitbreiding geschikt moest worden ge maakt voor het doel. 6. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen wordt aanbevolen de oprichting van een eigen neutraal station te Sas-van-Gent dat mettertijd ook het westelijk ge deelte van Zeeuwsch-Vlaanderen zou moeten verzorgen. 7. Het verdient aanbeveling de aan vankelijk te lijden verdiensten te dek ken door kostelooze voorschotten van de provincie, die door het electrici- leitsbedrijf terugbetaald zouden moe ten worden, zoodra en tot het bedrag dat er winst wordt gemaakt. S. Als bedrijfsvorm zou met het oog op de in Zeeland sedert vijl jaar met den stoombootdienst opge dane ervaring een Provinciaal electri- cileitsbedrijf dienen te worden opge richt, waarbij 't overweging zou ver dienen, of niet met het oog op de in Zeeland onvermijdelijke decentra lisatie ook de aanleg en de exploita tie van laagspanningsnetten ter hand zou worden genomen, voor zoover er een aandrang in deze richting door de gemeenten wordt uitgeoefend. Gedep. Staten zijn van oordeel, dat wie dit rapport leest zal wórden ge troffen door den bondigen betoogtrant en de grondigheid van het onderzoek; men gevoelt, dat hier inderdaad de waarheid benaderd wordt, voor zoo veel dat bij een dergelijk problema tiek onderwerp mogelijk is. Terwijl Gedep. Staten 16 Mei 1913 aan den Minister van L. N. en II. schreven: „de eigenaardige samenstelling van onze-provincie, zou, indien zij de elec triciteitsvoorziening zelf ter hand nam, vermoedelijk leiden lot de oprich ting van verscheidene centrales en als gevolg daarvan tot geregeld terugkee- rende uitgaven, waarvan de omvang niet te begrooten is, wordt in dit rap port met groote klaarheid en over redingskracht betoogd, dat een raming van inkomsten en uitgaven zeer wei mogelijk is en dat het van de Pro vincie 'gevergdeoffer hare krachten geenszins te boven gaat. Zooals uit 't rapport blijkt, zoude bij oprichting van twee centrales en voeding der noordelijke eilanden uit Noord-Brabant aanvankelijk met verlies gewerkt worden en - draagt de raming der totale verlic in het vijfde jaar f309.290, welk na- dee'lig saldo vervolgens door de jaar- lijksche winsten tusschen het 11e en 12de jaar geheel afgeboekt zou kunnen worden. Dit tijdelijk tekort kan gedekt worden door een verhoo ging der opcenten, welke in de Pro vinciale begrooting voor 1918 op f 383.900 zijn geraamd, met gemid deld f 60.000 gedurende de 5 jaren, of wel bestreden worden door bij den aanvang der onderneming te vens een reserve te leenen, waaruit dan in de eerste jaren de rente zou worden betaald. Feitelijk wordt de provincie door hetzij de eene, hetzij de andere methode toe te passen, niet rijker of nier. doelt r. hei laatste géval woruen de ik g lij kei ij k over een grooter ar dal j a re;"1, verdeeld; prof. Feldmann rekent uit, dat daartoe gedurende 11 jaar een aanvulling van ongeveer f 10.000 de provinciale kas 'sjaars noodig zo^. zijn. Een dergelijke bijdrage kan, ver geleken met wat de provincie voor andere doeleinden uitgeeft, geen ern stig bezwaar opleveren, zooab ui' ver schillende genoemde getal! bi 't Eindcijfer der begroot ing voor 1918 wijst f 1.245.845 in ontvang en uitgaaf aan, en zal dus een som van i' 10.000 niet te veel daarop 'druk ken, terwijl de heffing van een enke len opcent op de Rijksinkomstcnbe- lasting niet minder dan f 10.000 zou opleveren. Gedep. Staten achten de uitgaaf van f 10.000 gedurende 11 jaar dan ook geenszins te groot in verband met het overwegende belang der zaak, welke het hier geldt, want naast de belan gen van verkeer en onderwijs, waar voor duizenden worden en werden uitgegeven, staat met niet minder recht de verspreiding van electrici- teit, omdat ook zij aan het algemeen in hooge mate ten goede komt. Zij is dienstbaar aan de productie zoowel van kracht en licht en wat het eerste betreft, verkeeren wij ongetwijfeld no^ slechts in het eerste stadium van ont wikkeling. Groot- en kleinbedrijf, landbouw, polderbemaling en spoor- wegtractie staan op het programma. Zooals prof. Feldmann uitvoerig uit eenzet, 'is zelfs een vrij belangrijke toepassing te verwachten van het electrisch ploegen, dorschen en be reiden van voeder,hetzij (dan coöpe ratief of wel met eigen motoren, wat voor een landbouwende provincie een 'bizonder gewicht in de schaal legt. De exploitatie door de Provincie heeft, de voorkeur omdat dan ook de minst winst gevende deelen niet wor den overgeslagen, waarvoor bij parti culiere exploitatie veel gevaar bestaat. De tegenwoordige ongeregelde toe stand, waarbij op kleine plaatsen centrales zonder onderling vtu en met verspilling van kapitaal arbeidskrachten worden opgericht, kan zonder schade voor de gemeen schap in geen geval langer worde gedoogd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5