Z.zeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD Postcheque- en Girodienst. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Gemengd Nieuws. behoorende bij de van VRIJDAG 23 NOVEMBER 1917, no. 10087. Reeds herhaalde malen is in de pers de wenschelijkheid uitgesproken, dat ook in ons land, evenals in 't buiten land, een postcheque- en girodienst zou worden ingevoerd. Aan invoering van dien dienst moest echter wetswijziging voorafgaan. Bij de wet van 29 Juli 1916 Staatsblad no. 642), houdende aanvulling van de wet tot regeling der brievenposterij werd be sloten den dienst der posterijen uit te breiden met den Cheque- en Girodienst. Het Kon. Besluit van 10 October 1916 Staatsblad no. 594 etc. geeft in 29 Artikelen aan hoe de Postcheque- en Girodienst zal werken en stelt tevens de daarbij geldende tarieven vast. Ieder der lezers zal wel eens gehoord hebben wat een cheque isdoch velen zullen hoogstwaarschijnlijk minder be kend zijn met het woord Giro. Giro beteekent omloop geldomloop het overdragen van een wissel op een ander of wel het overschrijven van een zeker bedrag van de eene rekening op de ander. Een girobank is dus een over- schrijvingsbank, bij welke geldsommen door enkel bij- en afschrijven van den een op den ander worden overgedragen. De Postcheque- en Girodienst belast zich dus met het overmaken van gelden van den een aan den ander, 't zij door middel van 't cheque-, 't zij door middel van het giro-stelsel. Een ieder, die gebruik wil maken van dezen dienst, moet beginnen met zich als rekeninghouder aan te melden, welke aanmelding van af 19 November a.s. kan plaats hebben aan 't post- of hulp- postkantöor ter plaatse en ontvangt dan kosteloos twee aanvraagformulieren, welke beide door hem moeten worden ingevuld en onderteekend. Door de onderteekening van die for mulieren onderwerpt men zich aan de bepalingen t ot regeling van den dienst, zooals deze zijn of nader worden vast gesteld. Bij elke aanvraag wordt tevens een opgave gedaan van 't gewenschte aan tal boekjes met cheque- en giro-biljetten, benevens van het aantal omslagen voor verzendingen aan de kantoren en van de lijsteh van rekeninghouders. De boekjes met cheques- en giro-biljetten worden uitgegeven in stokboekformaat en be ratten elk 100 stuks. Ze worden tegen den prijs van f 1 per boekje ver strekt. De omslagen zullen zoo goedkoop mogelijk in rekening worden gebracht. Bovenbedoelde onkosten worden afge schreven op de rekening. De directie - der bank deelt onder opgaaf van het nummer der rekening mede, of de aangevraagde postrekening wordt geopend. De directeur van het postkantoor zendt den betrokkene eene uitnoodiging tot het storten van minstens f 50 plus de kosten der aangevraagde formulieren. Als waarborg dient steeds een bedrag van f 50 voor elke rekening. Over dit bedrag kan dus niet worden beschikt, dan bij opheffing der rekening. Ieder rekeninghouder kan gemach tigden aanstellen om over zijn te goed te beschikken. Hiervoor dient, evenals bij de aanvragen tot opening eener postrekening, een formulier (in twee voud) te worden ingevuld. Elke wijziging in die lijst diefit schriftelijk aan den directeur van het postkantoor ter plaatse te worden mede gedeeld. Elke postrekening heeft een vastgesteld nummer, welk nummer eveneens voor komt op de girobiljetten en de cheques van den rekeninghouder. Behalve dit nummer komen ook op genoemde cheques-en girobiljetten voor de naam, woonplaats van den rekening houder; hieruit volgt dus van zelf, dat met de levering van die stukken eenige tijd gemoeid is en is 'tdus steeds zaak, om tijdig nieuwe cheques en girobiljetten te bestellen. Bestaat echter bij de directie bezwaar om iemand als rekeninghouder op te nemen, dan wordt hem zulks eveneens medegedeeld. Tegen deze uitspraak kan dej aanvrager in beroep gaan bij den Directeur Generaal der Posterijen en Telegrafie. Ieder kan een postrekening openen, behalve de gehuwde vrouw, de zondebok onzer wetgeving; immers voor haar is de bijstand van haren echtge noot noodig. De echtgenooten geven dien vereisch- ten bijstand door onderteekening van de navolgende, op het aanvraagformulier te stellen verklaring: De ondergeteekende verklaart in te stemmen met het openen van bovenbedoelde rekening op naam van zijne genoemde echtgenoote, aan wie hij door deze de vereischte wette lijke machtiging geeft om zonder zijn bijstand over de daarop in te schrijven sommen te beschikken. Elke rekeninghouder kan over zijn saldo door middel van chéque's of door girobiljetten beschikken. De girobiljetten of overschrijvingsbiljetten kunnen alleen dienst doen tusschen rekeninghouders onderling, terwijl de cheque op een ieder kan worden afgegeven. Een Post cheque bestaat uit drie deelen: Deel I van 't formulier is de eigenlijke cheque; Deel II is een strook, die gebezigd kan worden voor mededeelingen aan gaande de betaling, terwijl deel III advies heet. Deel I en II blijven steeds aan'elkaar, terwijl deel III altijd afgescheurd en opgezonden moet worden aan den direc teur van het postkantoor, waar de rekeninghouder staat ingeschreven. Deel I en II worden door den rekening houder bij voorkeur aangeteekend opge zonden aan den rechthebbende. Men zorge steeds, ter bespoediging van de uitbetaling, het advies vroegtijdig aan den directeur van het postkantoor op te zenden, want de uitbetaling ter bestemder plaatse kan niet plaats hebben, alvorens het advies in handen is van den directeur van het postkantoor op de cheque vermeld. De cheque's zijn geldig gedurende tien dagen na den dag der afgifte. Veranderingen, welke ook, mogen niet plaats hebben, terwijl de invulling steeds in inkt moet geschieden. Elke cheque mag niet hooger zijn dan f 5000. Als recht is verschuldigd 5 cent per f 100, of gedeelte van f 100. Dit recht wordt steeds afgeschreven .op de post rekening van hem, die een cheque afgeeft. (Wordt vervolgd). NEDERLAND WORMERVEER. Alhier is Dins- dagnacht in een achterbuurt een hevi- 'gen twist ontstaan. Een jong paartje stond voor liet huis van het meisje, toen een paar personen voorbij kwa men, en een van hen voegde 't vrijend paartje hier niet te noemen woorden toe. De jongen ging hen te lijfl Het 'meisje hief 'n angstgegil aan, waarop haar vader en beide broers den jongen te hulp snelden. Een algemeen ge vecht ontstond, waarbij van messen werd gebruik gemaakt. De vader van het meisje riep plotseling: O, ik ben gestoken en zakte zwaar gewond in een. Hierop namen de daders de- vlucht. Hun namen zijn echter be kend. IJMUIDEN. De zeillogger „Jacoba Kw. 146", van hier ter visscherij ver trokken, kwam weder binnen met verlies van voorsteven en kluiverhout. De schipper rapporteert in den nacht van Dinsdag op Woensdag te ongeveer 1 uur bij Terschelling te zijn aangevaren door een onbekend gebleven oorlogsschip, welk schip met gedoofde lichten voer. De logger heeft zware lekkage, doch men kan het schip drijvende houden. Omtrent schade aan het oorlogs schip is niets bekend. Het behoorde tot een groep van vier schepen waarvan de andere drie rakelings langs den logger waren gestoomd. Ook deze voeren alle met gedoofde lichten. Nederlandsche Anti-Oorlograad. ZIERIKZEE. Te Noordwelle zal op 26 dezer door den heer C. van den Berg uit Rotterdam de eerste cursus avond gehouden worden. Alhoewel wij niet meer het stand punt van den "Nederl. Anti-Oorfog- Raad innemen, maar van meening zijn, dat wil de vrede, die op dezen vreeselijken oorlog volgen zal, een duurzaam karakter verkrijgen, andere middelen moeten aangewend wor den, dan die de Nederl. Anti-Oorlog- Raad aangeeft, dat om dien vrede te verkrijgen het noodig is, dat de vol keren tot het bewustzijn komen, dat ter bereiking van omschreven doel al- gelieele ontwapening van legers en vloten en ontmanteling van al de ves tingen, de le voorwaarde is, z,oo hebben wij toch geen bezwaar om in ons blad het minimum-program, hetwelk de Ned. Anti-Oorlog-Raad voorstaat, in ons blad af te drukken. Dit program luidt: Minimum-Program. 1. Geen annexatie of overgang van grondgebied tegen de belangen en wenschen der bevolking, wier goed keuring, waar dit kan, door volks stemming of op andere wijze moet worden gevraagd. Rechtsgelij kheid, godsdienstvrij heid en taalvrijheid, dqor iederen Staat ge waarborgd aan alle nationaliteiten binnen zijn gebied. 2. In alle koloniën, protectoraten en sferen van invloed vrijheid van handel of althans gelijke behandeling van alle nationaliteiten, krachtens in ternationale overeenkomst. 3. Krachtige ontwikkeling van het werk der Vredesconferenties ter or ganisatie van de vreedzame gemeen schap der Staten. Vaste organisatie van de Vredescon ferentie met geregelde samenkomsten. Algemeen verplichte onderwerping van internationale geschillen aan eën behandeling ter vreedzame oplossing. Daartoe worde, naast het bestaande Hof van Arbitrage, in het leven geroe pen: a. een werkelijk permanent in ternationaal Gerechtshof, en b. een evenzeer permanente internationale Raad van Onderzoek en Bemiddeling. De Staten verplichten zich in gemeen overleg op te treden diplomatiek, economisch of militair ingeval een Staat militaire maatregelen mocht nemen in plaats van een geschil aan rechterlijke beslissing te onderwer pen of de tusschcnkomst van den Raad van Onderzoek en Bemiddeling in te roepen. 4. Vermindering van bewapening krachtens internationale overeen komst. Ter bevordering van dit doel, mede afschaffing van 't zee-buitrccht cn verzekering yan "de vrijheid der zee. 5. Medezeggenschap van de volks vertegenwoordiging in de buitenland- sche staatkunde. Nietigheid van ge heime verdragen. Visscherijberichten BRUINISSE. Gedurende de vorige week werden van hier verzonden 2500 tonnen mosselen naar B'elgië, ad f2,75 per ton. Naar Holland werden verzonden 250 tonnen mosselen ad f 1 tot f 2,50 per ton naar kwaliteit. Rechtzaken De Vijfde Kamer der. Amsterdam- sche rechtbank deed uitspraak in het noodlottig drama, dat in den avond van 3 Augustus 1.1. in een perceel op de Prinsengracht zich afspeelde. De daar woonachtige 40-jarige koopman loste destijds uit een met scherpe patronen geladen revolver een aantal schoten op zijn 40-jarige echtgenoote die hij In de rechterhand en den linker-bovenarm trof. Tevens schoot hij echter bij ongeluk zijn 16-jarig zoontje dood. Het O. M. eisclite wegens poging tot doodslag zes maanden gevange nisstraf onder aftrek der preventieve hechtenis. Op verzoek van den ver dediger ontsloeg de rechtbank den beklaagde op 7 November, toen de zaak behandeld werd, uit de preven tieve hechtenis. De rechtbank nam in zijn vonnis ook de primair ten laste gelegde poging tot doodslag aan en veroor deelde beklaagde tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek der geheele preventieve hechtenis. Vier politie-agenten veroordeeld. De Roermondsche rechtbank ver oordeelde in haar zitting van Dinsdag een agent van politie uit Venlo tof S maanden en drie anderen ieder tot zés maanden gevangenisstraf, allen wegens smokkelarij. Een miilioenen-jufFrouw. Rotterdam is wederom in rep en roer gebracht door een zoogenaamde millioenenjuffrouw, wier woekerhan del gedurende lange jaren naar wensch gegaanis, totdat thans de bom gebarsten is, schrijft de Tel. Het betreft hier een zekere mej. Valk, die alhier een café heeft, dat eigenlijk gedreven wordt door haar man. Zij is een verbazend geslepen vrouw, die geheel alleen haar bank zaken behartigde. Haar omzet liep in de honderdduizenden, totdat plot seling het gerucht ging, dat mej. Valk haar betalingen staakte. Het bericht, dat de Nederl. Bank gesprongen was, had niet meer con sternatie in de middenstad kunnen brengen dan dit gerucht. Honderden personen, meerendeels vrouwen ver zamelden zich voor 't café van mej. Valk, om het geld',, dat zij belegd hadden, terug te eiscfien. Haar man kon al dezen personen evenwel slechts mededeelen ,dat hij van de „zaken" niets afwist en dat mej. Valk afwezig was. Er bewogen zich een 6 a 700 personen voor het icafé op jen neer in de grootste conster natie en verwarring. Bij politie-onderzoek kwam aan het licht, welke geweldige bedragen in 't bankbedrijf van mej. Valk werden omgezet. Het klom in de honderddui zenden. Er zijn er, die meer dan der tigduizend gulden in de zaken hadden. Een groot aantal van hen zijn lieden, die een café of iets dergelii^s hadden ,en die hun zaak overgedaah hebben. Zij belegden hun geld dan tegen 4 o/o per week bij mej. Valk, die het aan personen, die in geldverlegenheid wa ren in leen gaf tegen 6, 8 of 10 pCtr per week. Thans echter worden er bijna geen nieuwe zaken meer opgericht en me juffrouw Valk kon dus van het bij haar belegde geld niet zulk een woe kerrente meer maken, dat zij 4 pCt. per week geven en er zelf nog op verdienen kon. Zij zou het geld dus moeten terugbetalen aan de inleggers en dit scheen haar bezwaaldijk te zijn voorgekomen. Zij is er althans bij tijds tusschen uit gegaan, het aan haar man overlatend de teleurge stelde inleggers te woord te staan. De politie heeft thans overal order gegeven haar aan te houden cn een aantal rechercheurs aan het speuren gezet. Inmiddels blijven de klachten steeds toestroomen. De tot zinken gebrachte visschersvaartuigen. Men meldt uit IJmuiden: Woensdagavond zijn alhier aange komen zes zeelieden van de 48, die te Wilhelmshaven waren aangebracht, onder wie één doode, en. herkomstig waren van 5 lot zinken gebrachte Nederl. visschersvaartuigen. De ove rigen zijn gedeeltelijk naar Scheve- ningen en gedeeltelijk naar Katwijk doorgereisd. Omtrent het tot zinken brengen dezer schepen werd medegedeeld, dat ze niet getorpedeerd zijn, noch met duikbooten in aanraking zijn geweest en ook niet door mijnen zijn gètroffen. Zij zijn allen door Duitsche torpedo booten in den avond van den 12den Nov. door middel van brandbommen tot zinken gebracht, toen zij kort bij elkander visschende waren Z.-O. ten O. van IJmuiden, ter hoogte van Zandvoort, op 20 tot 30 mijl uit de kust. De flotille van Duitsche torpe dobooten, waarvan er zich 5 hebben afgezonderd om deze visschersvaar tuigen tot zinken te brengen, bestond in het geheel uit 18 torpedobooten, Waaronder o. m. ook werd gezien de „V 69", de bekende torpedoboot, die na een treffen op zee te IJmuiden gedeeltelijk werd gerepareerd. Van het meerendeel der visschersvaartuigen werden, alvorens ze tot zinken wer den gebracht, de kompassen, de oc tanten en barometers medegenomen, waarmede tevens verklaard wordt het vinden van een barometer in de scheepsboot van den logger IJM 173. De bemanningen van de visschers- schepen, verdeeld over 5 torpedoboo ten, maakten met de geheele flotille eerst een tocht naar den Noordhinder en vandaar naar Wilhelmshaven. Na dat zij daar 5 dagen in een kazerne waren opgesloten geweest, werden ze vervoerd naar Bremen, waar ze in vier hotels werden ondergebracht en voor het eerst een goede behandeling genoten. Door tusschenkomst van den Ned. consul aldaar werd zorg gedragen, dat zij de reis naar Nieuweschans konden vervolgen, waar zij een zeer hartelijke en vriendelijke ontvangst genoten van den burgemeester aldaar die hen deed voorzien van voedsel, kleeren en het benoodigde reisgeld. Getorpedeerd. Op den Noordhinder zijn aange bracht 23 schipbreukelingen van het Nederl. s.s. „Megres". Allen bevinden zich in goeden toestand; er zijn geen gewonden. Zij worden naar Vlissin- gen gebracht. Aardappelen. Het bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt: In verschillende plaatsen is 't voor gekomen, dat een regeling werd ge troffen, waardoor aan gezinnen, die meer. dan 4 K.G. aardappelen per hoofd cn per week kunnen gebruiken, took meer wordt verstrekt. Het levens- middelenbedrijf neemt dan bijv. van hen, die hun aardappelenrantsoen niet of slechts gedeeltelijk gebruiken de resteerende bons terug. Hetgeen op die wijze overblijft van het gemeen telijk rantsoen, zijnde evenzoovcel malen 4 K.G. als de gemeente inwo ners lelt, wordt dan verdeeld onder hen, die meer dan 4 K.G. kunnen gebruiken. Op die wijze slaagt men er in, zonder het gemeentelijk rant soen te overschrijden, tegemoet te komen aan de minst gegoeden, die doorgaans de grootste consumenten van aardappelen zijn. Waar in een der dagbladen twijfel is uilgesproken, of deze regeling wel overeenstemt met de bedoelingen van den minister van landbouw, nijver heid en handel, is het wellicht'nuttig mede te deelen, dat dit wel degelijk het geval is. Het hierboven omschre- ,ven gemeentelijk rantsoen mag niet worden overschreden. Een regeling als nu reeds in sommige gemeenten wordt getroffen en waardoor de min- gegoeden gebaat wordenis echter vooralsnog toegelaten. De „Blommersdijk" en „Rijndijk" vergoed. Naar men verneemt, heeft de Duit sche regeering de getorpedeerde Ne derlandsche schepen „Blommersdijk" en „Rijndijk" vergoed voor respectie velijk f 1.000.000 en f 1.300.000 in Hollandsch geld. Ex-tsaar Nicolaas als gedaagde. Het Hof van den staat New-York heeft beslag gelegd op het eigendom van den ex-tsaar in den sta^t, in ver hand met een eiscli tot betaling van 2.800.000 dollars wegens - oem pa >T- breuk. Eischeres is de „Marine Transpor tation service corporation", welke ver klaart in 1915 een verbintenis te heb ben aangegaan tot het overbrengen van goederen naar Rusland. Daar Rusland evenwel in gebral o is gebleven, is een eisch inges Ti tegen tsaar Nicolaas als vertegen woordiger van de toenmaals bestaande regcering. Spionnage. Naar de Dordtsche Crt. meldt, heeft de politie een gegradueerd militair gearresteerd en tot nu toe in arrest gehouden toen deze te Dordrecht met den trein aankwam; Tegen hem beslaan ernstige ver moedens van het verkoopen aan een vreemde mogendheid van teekeningen omtrent kort geleden in de provincie Zuid-Holland aangelegde versterkin gen. Ten onrechte gediend In Mei van het vorig jaar 'werd' zekere Hellingh, oud-huzaa: te Am sterdam, Amor den militairea dienst opgeroepen cn als landslormcr ing' deeld bij een infanterie-brigade in een der Friesche plaatsen. Hij werd echter steeds in den militairen dienst ten onrechte Hellingha genoemd en dus blijkbaar met een ander verward. Dit heeft tot verschillende moeilijk heden geleid. Toen zijn vader, voor wien Hellingh kostwinner was, zich aanmeldde voor ondersteuning, werd hem b.v. geantwoord.... dat hij geen zoon had, die in dienst was, ondanks het feit, dat Hellingh's vader herhaal delijk het tegendeel beweerde. Einde lijk, in October 1.1., werd de vergis sing ontdekt en werd Hellingh, na dus gedurende 16 maanden ten on rechte in dienst te zijn geweest', naar huis gezonden. Naar men verneemt, hebben Hel lingh en zijn vader een verzoekschrift aan den Minister van Oorlog gezonden waarin verzocht wordt het toekennen van Ti schadevergoeding van minstens f 1500 aan Hellingh, in verband met de door hém ten onrechte volbrachten diensttijd als landsLormer, alsmede het toekennen van een bedrag van ongeveer f 500 aan Iiellingh's vader ter vergoeding van de financiëele schade, tengevolge der indiensthou- ding van zijn zoon geleden. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn in openbare ver gadering bijeengeroepen legen Dins dag, des avonds te 8Vb uur. De drankzucht der ure,uwe ft iKvml toe in Engeland en Frankrijk. T kunnen wij wijzen op het getuigenis van Dr. Flaig te Berlijn, dat het aantal drankzuchtigen ook onder de Duitsche vrouwen stijgende is. De consultatiè-bureaux moeten telkens nieuwe vrouwelijke drinksters in be handeling nemen. Hij schrijft tli: aan den buitengewonen, echt abn malen toestand, waarin vele vrouwen thans verkeeren, nu zij meer. buiten, hun huis gedreven worden om man nenwerk te doen en zeer velen hier mee abnormaal veel geld verdienen. Dure grap. Zekere Ten B. te Losser plaatste dezerdagen voor.de grap een advertentie in een van de Twehlsche bladen, waarin hij kennis making verzocht met een nette bur gerjuffrouw om na wederzijdsch goed vinden een huwelijk aan te gaan. Donderdag kwam een nette dame uit Beverwijk, die niet ongenegen scheen te zijn, Hymens juk te dragen, zich aanbieden bij Ten B., maar wat keek dé dame vreemd op, meldt men aan het II sg., toen zij T h bedrogen vond In plaats van een flink geb mwT, n« bemiddeld persoon vond zij een arm, getrouwd man, die zich niet in licha melijke schoonheid mocht verheugen, daar hij, zcoals Staring dat in een van zijn gedichten uitdrukt, „een pak van achteren droeg". De vreugde van den persoon in kwestie was van kor ten duur. Zijn „succes", zooals hij het noemde, moest betaald worden. De juffrouw eischte vergoeding voor reis- en verblijfkosten, die haar na bemiddeling van de politie ter hand gesteld werd. Een raadslid in het kippenhok. Te Meerssen was het sluitingsuur ter gelegenheid der kermis een uur later gesteld. Maar zelfs na dien tijd werd bij den herbergier N. nog licht gezien en werden stemmen vernomen. Toen de veldwachter Sch. om half- twaalf ging kijken, was alles in de gelagkamer doodstil. Bij nader onder zoek vond hij echter een raadslid in het kippenhok verborgen. Ook bij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5