Zierikzeesche Nieuwsbode c Saksisch Porselein. abonnement: Vrijdag 23 Nov. 1917. (zierikzeesche courant) advertentiën: Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Firma *a. Oorlogsoverzicht. nieuwstijdingen. Uit Stad en Provincie. ADVERTENTIEN. Firma AUG. VAN DYCK-PETIT, steenhouwerij. grafmonumenten, Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract 74ste JAARGANG. - No. 10087. inzSg^fcag van uit- 1 Dir. A. J. DE L00ZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. HaVer\puvir\ Q37S. Zierikaee. De Engelschen hebben in Arlois een niet onbelangrijke overwinning op de Duitschers bevochten. Zij hebben n.L over een frontbreedtc van zestien K.M. een aanzienlijk deel der Duitsclie stelling genomen. Tengevolge van* deze overwinning gingen voor de Duitschers zes dorpen verloren, wer den 8000 man, waaronder ISO officie ren van hen gevangen genomen, en verloren zij vele kanonnen, waaronder ook zware ingemetselde. Dit is voor zeker een niet te miskennen tegenslag voor de Duitsclie wapenen. De En- gelschen staan nu in een halven cir kel om Kamerijk. Het schijnt, dat de Duitschers op dezen aanval niet voorbereid waren. Gewoonlijk gaat aan eiken Engelschen aanval 'n lang durige artillerievoorbereiding vooraf, zoodat alles wordt -platgeschoten. Nu bleef deze artillèrievoorbereiding ge heel achterwege. Een groot aantal tanks renden in woeslen vaart voor uit, braken door de draadversperrin gen en vernielden de eerste Duitsclie stellingen. Zij werden op den voet gevolgd door de ruiterij en de in dichte drommen aanrukkende Brit- sche, Schotsche en Iersche regimen ten, die wel zware verliezen leden, maar niettemin zegevierend zich een weg baanden. Van officiëele Duitsclie zijde wordt bericht, dat de slag ten Zuidwesten van Kamerrijk nog voort duurt, en dat door '11 massaal gebruik van gepantserde auto's en 'infanterie en door het vooruit brengen van hun ruiterij de Engelschen getracht heb ben de 'doorbraak te forceeren, wat hun echter niet gelukt is. De Fran schen hebben doior een gelijk tij digen aanval tusschen Craonne en Berry- au-Bac, den Engelschen aanval krach tig ondersteund. De Franschen heb ben daarbij 400 man gevangen geno men, waaronder 9 officieren. Op het Italiaansche oorlogsterrein hebben Tiroolsche en Wurtemburg- sche troepen tusschen de rivieren de Brenta en Piave eenige strategisch belangrijke bergtoppen bestormd. De nieuwe regeering van Lenin te Petersburg heeft aan de bevelhebbers der Russische troepen gelast bij de Duitschers een wapenstilstand aan te vragen. De regeeringsanibtenaren, inzonder heid die op de verschillende ministe ries weigeren de bevelen van de nieuwe regeering op te volgen. Zij hebben het bijltje er bij neergelegd. De Bolsjewiki's zijn in Moskou en in Petersburg heer en meester. Woechaniiide opperbevelhebber van het Russische leger, weigert troe pen naar Petersburg te zenden. Hij wil echter de nieuwe regeering niet erkennen. In Petersburg lieerscht groot gebrek aan levensmiddelen. Gemeld wordt, dat de Maximalisten het recht der verschillende nationa liteiten om zich van Rusland te schei den en zich onafhankelijk te verkla ren, hebben geproclameerd. De Ukraine heeft zich reeds onafhanke lijk verklaard. Het Russische Ministerie 'bestaat thans uit Lenin, Minister-President, Trotski, Buitenl. Zaken, Krestjanski, Justitie, Eljebon, Post- en Telegraaf, en Lunatsjarski, levensmiddelenvoor- ziening. De Amer. regeering heeft alle oor logscontracten met Rusland vervallen verklaard, tot zoolang Rusland weer in het bezit zal zijn van een wettige regeering, waarmede, om in Entente- geest te spreken, bedoeld wordt een regeering, die den oorlog tegen de Cen trale Staten bestendigen wil. De te Londen verschijnende Obser ver is van oordeel, dat door de En gelsclïe regeering iets dient te worden gedaan teil einde de belangstelling van het volk voor den oorlog gaande te houden. „Tal van oprechte perso nen aldus betoogt het blad staan weifelend tegenover den oprlog en zijn de regeering onvriendelijk gezind, alleen tengevolge van een misver stand. In hunne hoofden heeft het denkbeeld postgevat, dat 'n krachtigs •oorlogvoering niet kan samengaan met sociale hervorm in gen. Het is van belang, dat deze onjuiste opvatting wordt •weggenomen. Dit moet echter niet door beloften geschieden, doch door daden. Groote ontwerpen, zoo als de onderwijswet en de wet op de volksgezondheid moeten worden ingediend en tot stand gebracht. In dien dit geschiedt, zal Lloyd George ervaren, dat zelfs in 'oorlogstijd de moreele steun der sociale hervorming een der beste bronnen van zijn kracht zal blijken". Het doet weldadig aan eindelijk eens 'n Engelsclïe persstem le hooren, waarin openlijk wordt toegegeven, dat de stemming onder de Engelsclïe bevolking niet is, zobals Lloyd George en zijne trawanten dit wel zouden wenschen. In dit licht beschouwd, verliest ook het oratorische succes door den Engelschen Minister-Presi dent deze week in het Lagerhuis be haald, veel van zijn beteekenis. Fraai ïs overigens de raad om door sociale hervormingen khet oorlogsmoede volk aan de lijn te houden. NEDERLAND HOEK-VAN-HOLLAND. De balter „G. O. 27" heeft alhier aangebracht 9 man van het stoomschip „Nederland" van de Scheepvaart- en Steenkolen- Maatschappij. Dit schip1, dat uit den Nieuwen Wa terweg naar Engeland is vertrokken, is getorpedeerd, 3 mijl N. W. van den Noord-Hinder door een duikboot, die look de „Megres" heeft getorpedeerd. Elf man van de bemanning van de „Nederland" worden nog vermist. Onder de geredden bevindt zich de gezagvoerder. De overige 11 man zijn naar alle waarschijnlijkheid gered door vis- schers, die in de nabijheid van de plaats, waar het schip werd getor pedeerd, aan het visschen waren. Tentoonstelling in de Ambachtsschool. ZIERIKZEE Wij maken onze lezers en lezeressen opmerkzaam op de tentoonstelling van de inzendingen op de prijsvraag voor 'n uitbreidings plan van de gemeente Oosterland, uit geschreven door baar bestuur, en te bezichtigen van morgen (Zaterdag) af "tot en met Donderdag in het gebouw van de Ambachtsschool alhier. Het bestuur van genoemde gemeente heeft namelijk een terrein nabij de kom der gemeente ter grootte van pl.m. twee Hectare, en gelegen tusschen den St.- Joostdijk en den derden Heiligen weg, voor den bouw van een 45-tal arbei ders- en kleine burgerwoningen aan gekocht, en teneinde een huizencom plex te verkrijgen, hetwelk aan de eischen van doelmatigheid, hygiene en architectuur beantwoordt, 'n prijs vraag uitgeschreven, waarbij o. a. als voorwaarde gesteld is, dat elke wo- ininjg 4 of 5 aren grond bevatten moet. Zestien ontwerpen zijn ingediend, waarvan ongeveer de helft van inzen ders, wonend buiten het gebied .van dit eiland, afkomstig is. Het Oosler- landsche gemeentebestuur lieeft over die ontwerpen liet advies ingewonnen van de heeren jhr. De Graaf, bouw kundig ingenieur en Van Boven, bei den tevens inspecteurs van de Volks gezondheid, en naar aanleiding van dat advies den eersten prijs toegewe zen aan den heer Wesseling, directeur der Ambachtsschool te dezer stede. Wij waren gisteren door 't bestuur der Ambachtsschool in de gelegen heid gesteld de verschillende teeke- ningen in oogenschouw te nemen. Op grond van hetgeen wij gezien heb ben, kunnen wij een ieder, die in woningbouw slechts eenigszins belang stelt, aanraden deze teekeningen te gaan bezichtigen. Men kan dan £ien, hoe de woningen, waarvan de weke- lijksche huurprijs f 2 tot f 4,50 zal bedragen, en die aan de eisclien van geriefelijkheid, hygiene en smaak vol doen, geprojecteerd zijn geworden. Het voorbeeld van Oosterland een prijsvraag voor woningbouw te heb ben uitgeschreven, verdient alleszins navolging. Wij zoudcu wenschen, dat ook Zierikzee, waar een bouwcomité in het-leven is geroepen, dit voorbeeld volgde. „Mogen wij zwijgen". Aldus heet het lendenzstuk, hetwelk Woensdagavond door het Haagsche Tooneel-Ensemble odder de artistieke leiding van den lieer Ilenri Poolman in. de Concertzaal ten 'tooneele werd gebracht. Wij zullen, <3aa> ons blad ook door de opkomende jeugd gelezen wordt, den inhoud van dit uit het leven ge- grepene stuk niet weergeven, maar ons bepalen tot den indruk, dien wij van het mooie spel kregen. En dan kunnen wij met veel genoegen ver klaren, dat vlot en goed gespeeld is geworden, dat zoowel de dames als de. lieeren artfisten levendig werden toegejuicht, en dat de voortreffelijke wijze, waarop zij het stuk opvoerden, ons aanleiding geeft den wenscli uit de spreken, dat het Zierikzeesche pu bliek nog dezen winter in de ge legenheid gesteld worde liet gezel schap weer te hooren. Woensdagnamiddag is te Goes aangehouden een persoon, zich noe mend jhr. Van Riemsdijk, die ver dacht wordt des morgens onder die benaming getracht le hebben ver schillende gegoede ingezetenen op te lichten, hetgeen hem een enkele maal gelukt moet zijn. De. St.Crt. 273 bevat de statuten van de metsclaarsverecniging „St.- Ontcommes" alhier. THOLEN. De Comniissionnairsver- eeniging „Eendracht maakt Macht" te St.-Aniialancl, ontving- gedurende deze week de Koninklijke goedkeu ring op de door liaar ingezonden sta tuten en huishoudelijk reglement. Verkoopingen, enz. ST.-MAARTENSDIJK, 22 Nov. Ten overstaan van de notarissen Meulen- berg te St.-Maartensclijk en Van 'dei- Moer te Ter neuzen werd hedenavond voor de erven van Baron Heynderijcx te Gent in tweede veiling publiek ver kocht het perceel dijk te Si-Maar tensdijk, groot 3.31.02 H.A., voor f 2245. Graan uit Argentinië. Volgens een Reuter telegram uit Buenos Ayres heeft de Argenlijnsche regeering het verzoek van Nederland en Spanje om van de tarweoogst van dit seizoen onderscheidenlijk 500.000 en 300.000 ton te ontvangen, ingewil ligd onder dit voorbehoud echter dat Argentinië den uitvoer, van dit graan kan beperken of geheel verbieden, in dien de behoeften van het land zulk een stap noodzakelijk maken. Een correspondent van 'n Engelsch blad bevestigd bovenstaand bericht, maar zegt, dat Argentinië's voorbe houd is, dat de oogst van nu tot aan den oogsttijd geen groote schade be loopt en dat de prijzen niet veel be neden het peil van thans dalen. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 23 Nov. - Tweede. Kamer. Algemeene beschouwing Slaat s b eg rooting. De heer De Visser v.an IJzendoorn schrijft llbtniet tot stand komen Van groote werken, toe aan het onvermogen van het par lement. Steeds meer wordt overge laten aan algemeene maatregelen van liet bestuur en aan commissies uit het parlement. Keert men niet van dien weg terug dan zal men onder den schijn van democratie, geraken tot het meest krasse despotisme. Spr. ge looft niet dat deze oorlog de laatste zal zijn en meent, dat de regeering rekening moet houden met de moge lijkheid van een nieuwen krijg. Vijf groote Ned'erl. Stoomvaart- Maatschappijen hebben tijdens den duur van den oorlog 5000 franks maandelijks ter beschikking gesteld van 't Nationaal Steuncomité te Brus sel, als blijk van sympathie voor de zwaar beproefdg Belgische bevolking. Het station voor draadlooze tele grafie te Scheveningen had heden draadloos verbinding met het pp de thuisreis zijnde Nederlandsche oor logsschip „Tromp". Op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer, betreffende de grond- wetherzieningsontwerpen, heeft liet regeeringsantwoord die Kamer reeds bereikt. Verwacht wordt, dat het lid voor Gelderland, inr. 't Hooft, zal tegenstemmen. HOEK-VAN-HOLLAND, 23 Nov. Het s.s. „Nederland" van de 'NedSrl. Lloyd is Woensdagmiddag te 12 uur drie mijl van den Noord-Hinder door een Duitsche onderzeeër in den grond geschoten. Het volk redde zich in 2 booten, welke elkaar met donker kwijt raakten. Een boot met 9 man is hier aangebracht. Behalve de te IIoek-vaii-Holland aangebrachte op varenden zijn ook 11 opvarenden te Veere aangebracht. Alle opvarenden zijn dus gered. LONDEN, 23 Nov. Gisteren deden de Brilsclie troepen een aanval ten N. van Caintaing en veroverden het dorp Fonlain Notre Dame. Zij na men het dorp niet een aantal gevan genen. BERLIJN, 23 Nov. Ten Z.-W. van Kamerijk hebben nieuwe en krach tig voorbereide Engelsclïe aanvallen schipbreuk geleden. PARIJS, 23 Nov. Ten W. van de Mi-lette is de 'artilleriestrijd in den loop van den nacht levendiger gewor den. De Duitschers hebben op de nieuwe stellingen ten Zuiden van Ju- vincourt een tegenaanval gedaan, die door de Franschen is teruggeslagen en den Duitschers ernstige verliezen heeft gekost. Het aantal gevangenen bedraagt 400, o. w. 9 officieren. Ver scheidene aanvallen op kleine Fran- sche posten zijn zonder succes geweest. ROME, 23 Nov. Gisteren deden de Centrale troepen verscheidene aan vallen tusschen de Brenta en de Piave. Zij werden op bloedige wijze met de bajonet afgeslagen. In de eerste uren van den afgeloopen nacht deden groote Centrale strijdkrachten op het plateau van Asiago een hevigen aan val op de Italiaansche stellingen maar de Italianen deden met held haftigheid en snellen weérstand een tegenaanval en sloegen hen terug in de uitgangsstellingen. Ingezonden Stukken Reïjesse, 23 Nov. 1917, de Bcdaeteur Toen begin October door bemiddeling van uw correspondent te Renesse in uw blad een bericht verscheen betreffende de oprichting van ^Dorpsbelang" aldaar, stond onmiddellijk daar onder een. ander bericht, waarin werd meegedeeld, dat de plaatselijke Distr, Comm. reeds een maand voordien plannen had be raamd tot het ter hand nemen van hput- distribatie; de aandrang van .zekere zjj de" heette daarom overbodig. Wjj tasten wel niet mis, als we veronder stellen, dat het van uw cot respondent was, tevens Directeur vau het gemeentelijk distr. bedrijf, die deze niet bijster welwillende mededeeling onmiddellijk onder bedoeld opricbtingsberichtje plaatste. Zonderlinge persmanieren, maar waarover we ons meer geë gerd dan verwonderd hebben. Maar wat te zeggen van den zakeljjken inbond van dit wel van uw correspondent afkomstig bericht. En wat te denken van de daarin gegeven verzekering, welke ons toen weerhield van actie ter zake, dat spoedig een onderzoek zou worden ingesteld naar het aantal ge zinshoofden, die hout verlangden. We leven nu bjjna 2 maanden later en nog steeds is van zoodanig onderzoek niets gekomen, ter wijl wel eerst een begin werd gemaakt met het vellen, van gemeentewege, van een aan tal boomen voor brandhout bestemd, waar van de hoeveelheid zelfs voor or ze kleine gemeente onevenredig gering zal blijken. Ia vele gemeenten heeft men groote massa's hoat opgeslagen, vaak tegen hooge prijzen van elders betrokken en wat gebeurt hier, waar we midden in het hoat zitten Men heeft ons de oprichting onzer nieuwe vereeniging van meer dan één egde euvel geduid, doch nu bljjkt hoe zeer „Dorps belang' in een bestaande behoefte voorziet. Met alle waardeering overigens voor den arbeid onzer D. C. dringen we er op aan. Dat bet zoolang reeds toegezegde onder zoek bovenbedoeld, spoedig plaats hebbe. Dat de te kappen hontvoorraad geëven- redigd zal zjju aan de behoefte. Dat het hout zoo billyk mogelyk worde verkocht en de gemeente er geen onnoodige wiist uit make. Ten slotte zjj geconstateerd, dat de aan drang van „zekere zijde" wel verre van over bodig, hoogst noodig gebleken is, teiwjjl wij de verzekering geven dat we ons ook verder, roo vaak we dat in het belang der gemeentenaren wenichelyk aohten, zullen doen gelden. U, Mynheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Het Bestuur va.n Dorpsbelang". Marktberichten ZIERIKZEE, 22 Nov. Dc aanvoer was klein en bestond hoofdzakelijk uit peulvruchten; het aanbod van tarwe en gerst was onbeduidend. Prij zen volgens regeerings-taxatie. STAVENISSE. Op de veiling van Woensdag 1.1. werd. alhier aange boden 138205 K.G. groote bruine uien en 3715 K.G. kleine, beide a f 15 per 100 K.G. ST.-ANNALAND, 21 Nov. Op de veiling alhier werden verhandeld 48411 K.G. groote en 4648 K.G. kleine uien Prijs van beide f 15 per 100 K.G.; het uitschot bracht op 6, 7 of 8 gulden per 100 K.G. THOLEN, 21 Nov. Veilingsvergeni- ging ,(De EendrachtUien: groote bruine Zeeuwsche, overzee f 15, over land f 15, voor de drogerij f 15, neu trale staten f 63,40 a f 65; poleruien: over zee f 15, neutrale staten f 39,80. Alles per 100 K.G. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 Nov. 1917. Verwacht tot den avond van 24 Nov. zwakke tot matigen westelijken tot zuid- westelijken^ wind, nevelig tot zwaar be wolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. GEBOREN: G O RNELIS, Zoon van A. C. BOLLE en E. BOLLE—Fondse. Zierikzee, 21 November 1917. GETROUWD: JAN BEI JE Jacz. en JOHANNA HANSE Cd., die, mede namens wederzijdsche Familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de belangstelling, bij bun Huwelijk ondervonden. Zierikzee, 21 November 1917. 1892. 24 NOVEMBER. 1917. 25-Jarige Echtvereeniging. van GEORGE ABRAHAM GEBRAAD en JAC0BA GEBRAAD-v. d. BERGE. Z Namens hunne dankbare Kinderen: n xt m?dd a a ta GEBRAAD. Z J. GEBRAAD. Heden overleed te Hilversum onze geliefde Broeder, Behuwd- broeder, Oom en Neef, den Heer C0RNELIS BETHE, in leven leeraar M. O. te Amstr:- p dam, op den leeftijd van 39 jaar. Zierikzee, 23 November 1917. Namens de Familie, C. J. BETHE Jr. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, C0RNELIS VAN DE KASTEELE, in den ouderdom van 88 jaar en 8 maanden. C. ZWEEKHORST— Den, Haag. v. d. Kasteele. H. ZWEEKHORST. i A. NEERHOUT— v. d. Kasteele. A. NEERHOUT. P. v. d. KASTEELE. D. v. d. MEERE. JAN v. d. KASTEELE. G. v. d VELDE. Zierikzee. Rotterdam. Zierikzee. n f C. DE VLIEGER Gcmdyk en Kinderen. Den Haag. C. VISSER en Kinderen Door bet verbindend worden der slotuitdeelingslijst beeft bet faillissement van J. E. MULOCK HOUWER een einde genomen. Zierikzee, 23 November 1917. De Curator, Mr. H. POLVLIET. Stationstraat 19 en 21, Bergen-op-Zoom. Telef. Interc. No. 146. Hardsteen voor Sluizen, Bruggen en Gebouwen. ZANDSTEENEN SLIJPSTEENEN, TROTTOIRBANDEN, STRAATKEIEN, Groot-Magazijn van marmeren Schoorsteenmantels In alle stijlen en kleuren, marmeren Salonkolommen en Zullen enz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1