Zierikzeesche Nieuwsbode Reisnécessaires - Portefeuilles. ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Firma QL0M-Se«S HaV«r\pLeir\ QuS7S. ZieriKacc. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Siad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract Woenttlari 91 Nnv 1Q17 ^7irRBS(7rF^rUFV74sfef JAARGANG. No. 10086. Inzending op den^ag van uit- VVUClldUdy Cl IlUV. 191/. (ZIERI1KZEESCHE COURAlMT). Dir. AJ.de looze Jr. Uitg.-Hoofdr. A. frankel. gave vóór 1,30 ure. RECLAMES. 15 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Oorlogsnieuws van ingrijpenden aard valt ook heden niet te vermel den. Op. schier al de fronten wordt dagelijks gevochten, maar al die ge vechten hebben geen resultaten van noemenswaardig aanbelang. In Italië hebben de Ilaliaansche troepen, die aan de rivier de Piave stand houden, zich van de paniek hersteld, die hen bevangen had. Vooral de omstandigheid, dat Fransche en Engelsche hulptroepen in aantocht zijn, draagt er niet weinig toe bij, hun moed en slagvaardigheid te verhoogen. Toch is het den Centralen gelukt op den Westelijken oever van de Piave troepen over te brengen. Ook is het aan 't leger /van Krobatin gelukt zich van het plaatsje QuerO meester te maken. In Palestina hebben de Engelschen Jaffa bezet. De Bolzjewiki, de volgelingen van Lenin, hebben Moskou geheel en al in hun macht, en zijn in Petersburg volkomen heer en meester. De kozak ken-generaal Kaledin heeft het Danitz- kolenbekken bezet, Sjarkof genomen, en 200 voor St.-Petersburg bestemde wagons levensmiddelen in beslag ge nomen. In navolging van de Engel schen, die het geheele Duitsche volk gepoogd hebben uit te hongeren, tracht deze Russische generaal Petersburg met hetzelfde wapen tot overgave te noodzaken. Hoe deze strijd tusschen Lenin en Kaledin ook moge uitvallen, voor de Centralen kan hel vrij onver schillig zijn, wie van beiden in dien strijd zegeviert. Zij .hebben daarbij al bitter weinig belang. Gesteld dat Kaledin, die' naar de pijpen van de geallieerden danst, de overwinning be haalt, dan verandert daardoor de toestand niet. Immers Rusland heeft wat dezen oorlog betreft, uitge diend. Het volk wil den vrede, en de soldaten willen, waar zij schoon ge lijk aan hebben, niet langer meer vechten. Reusachtig groot is dan ook 't aantal militairen, hetwelk naar de Bolzjewicki is overgeloopen. Maandag was het Engelsche Lager huis dicht bezet. Ook de publieke en gereserveerde tribunes waren overvol. Op, een van deze bevond zich Yeni- zelos, de Cretenzer, die wegens de diensten, die hij aan de geallieerden heeft bewezen, maar Italië, Frankrijk en Engeland gereisd is om zich te laten bewierooken. Hij wilde natuur lijk in de belangrijke zitting, waar zijn verschijning moest opgemerkt worden, niet ontbreken. Die zitting was daarom zóó belangrijk, omdat Asquith Lloyd George over diens rede te Parijs zou interpelleer en. Asquith was opzettelijk in zijn kritiek zeer gematigd en Lloyd George was in zijn verdediging zeer handig. Hij haalde bakzeil, krabbelde terug, wat admiraal ,Mense aanleiding gaf te zeggen, dat hetgeen de Minister nu gesproken hadhemelsbreed ver schilde van 't geen hij te Parijs ge zegd had. Ook liet Parlementslid, ka pitein Wedgwood noemde de verdedi ging van Lloyd George: een jammerlijk terugkrabbelen op zijn Parijsche rede. Lynch en Pingle noemden Lloyd George's rede goedkoope rhetriek. De [Minister was ondanks zijn verbeel dingskracht en voortvarendheid in alle aangelegenheden, die 't levensbe lang van het land raakten, tekort ge schoten. Daar hij dus geen goede gids was, zoo was het in Js lands belang, dat deze regeering zoo, spoedig moge- lij k zou ophoepelenLloyd George ech ter zal dank zijn mooipraterij nog wel een poos aan het bewind blijven. In den Amerikaanschen Senaat heeft de senator La Follette ter ver dediging van zijn vredespogingen een merkwaardige rede gehouden, die drie •uren duurde en door den geheelen se naat en de stampvolle tribunes in eerbiedige stilte werd aangehoord. Spreker gaf, terwijl hij wees op tallooze voorgekomene inhechtenis- nemingesn, een afschrikwekkend beeld van het terrorisme en de rechtsver krachting in de groote republiek waarvan een tegenhanger slechts in het Rusland van de laatste dagen van het Tsarendom kon worden gevonden. Vóór de oorlogsverklaring, zeide hij, werd ieder, die tegen ons meedoen aan den oorlog gekant was, voorge steld als een vloekwaardige lafaard. Na de oorlogsverklaring tracteerdede triomfeerende oorlogspartij alle sena toren en afgevaardigden, die zich tegen den oorlog verklaard hadden, op een verguizingscampagne, welke er niet voor terugdeinsde de-betrokken volks vertegenwoordigers te brandmerken als hoogverraders. Het zijn echter niet enkel volksvertegenwoordigersdie men op deze wijze hoopt te overdon deren. Sinds weken en maanden wor den eerbiedwaardige, vaderlandslie vende burgers in het land aan een schrikbewind onderworpen, en van hun rechten beroofd dóór hen, die gezworen hebben die rechten te ver dedigen. Ik heb in mijn bezit tallooze beëedigde verklaringen, die bewijzen, dat tal van lieden op onwettige ma nier zijn in hechtenis genomen, 'ge vangen gezet, en volkomen van ge meenschap met de buitenwereld afgesneden om dan op een goeden dag te worden vrijgelaten, zonder dat een gerechtelijke vervolging tegen hen werd ingesteld, wijl hun in werkelijk heid niets te verwijten was. Ik zeg U, dat er sedert meer dan honderdvijftig jaar nooit een tijd geweest is, dat het recht van hét vrije woord, de vrij heid der drukpers, het recht van ver gadering, en het recht van het volk om te beraadslagen dermate zijn ver kracht als thans in de 'Vereenigde Sta ten geschiedt. De gouverneurs, burge meesters, politiemannen, houden zich er mee bezig vreedzame vergaderin gen uiteen te jagen, opdat aan de oorlogsgolf niets in den weg worde gesteld. Daarbij is wel het treurigste, dat zelfs de; gerechtshoven met slechts weinige opmerkelijke uilzonderingen, volkomen le kort schieten in de ver dediging van de burgerlijke rechten. Zoowel de volksvertegenwoordiging [als het volk is niet koortsachtige op winding en in innerlijke, verwarring den oorlog ingegaan. Men heef t zonder vragen té stellen, de leiding van den President gevolgd in 't gelopf, dat hij T een of ander ontzaglijke en na tuurlijk geheim gehouden plan had, waardoor de vrede, die hem in de pogen van de geheele wereld zou rechtvaardigen, zou tot stand komen. Langzaam en met tegenzin be ginnen nu echter Congres en land te ontdekken, dat wij dezen oorlog niet zijn ingegaan om onrecht te wreken. ZWITSERLAND Zaterdagavond is le Zurich voor het districtsgebouw (witar de leiders van •een pacifistische beLooging, welke zich tegen de munitie-fabrieken richtte, ge vangen zitten) een betooging.gelioir den. Dei beweging ging uit van opge schoten jongens. Verscheidene duizen den menschen namen er deel aan. Het kwam1 tot ernstige rustverstoring. De politie! trok de blanke sabel en schoot met revolvers. Er werden bar ricades opgeworpen en er vielen zes dooden en vele gewonden. Een ma- chine-geweerafdeeling zuiverde het plein me.t losse schoten, 's Nachts om een uur was de rust hersteld. DUITSCHLAND De onafhankelijke sociaal-democrati sche partij had tegen Zondag vergade ringen uitgeschreven, die van hooger hand niet toegelaten konden worden. In aansluiting daarop beproefde een klein aantal deelnemers in 't oosten van Berlijn straatdemonstraties te organiseeren. Deze werden echter zon der eenige moeite dogr de politie- uit- efin gedreven. NEDERLAND AMSTERDAM. In het bij kant,por der posterijen op den Binnen-Am- stel is een brutale diefstal gepleegd. Een jeugdig bediende van een firma hier ter stede, kwant aan dit kantoor ont een postwissel te incasseeren. Hij legde een portefeuille, waarin zich 4 cheques tot een totale waarde van f 30.000 bevonden, naast zich neer. Even later was de portefeuille met inhoud verdwenen. In verband met de;i diefstal aan het Frederiksplein meldt men nog, dat Zaterdagnacht aan de De Ruyter- kadc aldaar twee mannen zijn aan gehouden, die de onlvreemde en open gebroken brandkast op een handkar vervoerden. Het dienstmeisje, dat ge bonden in de vestibule werd gevonden, is onder verdenking van medeplich tigheid nog in bewaring. BEEKBERGEN. Zaterdagnacht is er ingebroken ten huize van den heer H. Bij liet vernemen van gerucht in een der vertrekken, ging de heer II. met een bij hem verblij venden vriend naar builen, om zicli van de inbrekers meester le maken, "die in 'l nachtelijk duister verdwenen. De vriend van den heer H. loste toen eenige schoten, waarvan een den heer II. aan den hals trof. ALPHEN. Aan de Gouwsluis onder deze gemeente, werd Zondagmorgen de 76-jarige V"an Beek, die in een arbeiders woning geheel alleen woonde, geworgd op den grond gevonden. Vermoedelijk hebben dieven den moord gepleegd. Hoewel alles er ar moedig uitziet in deze woning, werd de man geacht nogal geld te hebben. Men denkt, dat de oude man de dieven heeft gehoord en toen van het bed is gegaan, waarna deze hem hebben geworgd. WIJK BIJ DUURSTEDE. Zaterdag avond brak plotseling een felle brand uit in een gebouw op de Wijksche Steen fabriek, dat vroeger dienst had gedaan als machinekamer, doch nu als nood woning werd gebruikt door een familie, bestaande uit ouders met drie kinderen, waarvan het oudste nauwelijks zes jaar telde. Het gebouwtje deed evenwel ook dienst als bergpiaats' van hout. riet matten en getaand touwwerk, terwijl het achterste gedeelte de stalling van een koe en een varken uitmaakte. De ouders waren even afwezig, toen door 'ombekende oorzaak de rietmatten vlam vatten. Een paar minuten latei- was alles één vuurzee. De noodkreten der kinderen klonken hartverscheurend naar buiten. Zonder zich te bedenken begaven de ouders, die enkele meters verder met eenkennis hadden staan praten, zich in den vuurpoel. Het was evenwel reeds te laat. De moeder kwam naar buiten met een der kinderen, dat gestikt was. De vader, meenende de twee anderen te hebben, bracht slechts zijn oudste, ook dood; in plaats van het derde, had hij een kussen gegrepen. Later werd het verkoolde lijkje gevon den. De vader liep bij zijn redding- poging ernstige brandwonden op aan gelaat en armen. Zijn toestand is ook niet geheel zonder gevaar, Intusschen was de brandspuit aange komen. Eerst na elf uur kon een straal op het vuur worden gericht. Er was derhalve niets meer te redden. Ook het vee was gestikt. De familie 'woonde pas enkele dagen in deze gemeente. DORDRECHT. Het met 200 II.L. legpolers geladen vaartuig van schip per Padmos van Bruinisse, is Maan dagmorgen in de: Noord aangevaren door de van Rotterdam komende goe derenboot „Valk I" en gezonken. De lading was verzekerd. HERKENBOSCH *(L.) In het ge hucht Meinweg is de 73-jarige wed, W. vermoord in haar woning gevon den. Het hoofd was haar t ingeslagen, Diefstal schijnt de drijfveer le zijn geweest, althans uit een kast werden gestolen 7800 mark en 1000 gulden. De vermoedelijke dader,* een Duitsch deserteur, zou gearresteerd zijn. MAASTRICHT. Ernstig verwond is naar het gesticht Calvariënberg ge bracht de chef-dienstgeleidcr Bakker, die in den trein tussclien Schin-op,- Geul en Valkenburg controleerde. Hij trof daar een smokkelenden soldaat ,aan, die zich ontdekt ziende, uit den trein sprong, achtervolgd door den kommies. Een uur daarna vond men laatstgenoemde in het veld liggen, ver wond door verschillende messteken. Een soldalenkepi werd eveneens ge vonden. BROUWERSHAVEN. .Wederom is tegen een der petroleumventers alhier proces-verbaal opgemaaktwegens overtreding der pelroleumdislributie- regelhig; de petroleumkaart der mede schuldige is in beslag genomen. BURGH. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van den ge meenteraad (vacature Romeijn) zijn candidaat gesteld de heeren Joh. Bij kerk, J. Fokker en J. Kloet. De stem ming is bepaald op 30 Nov. a.s. OUWERKERK. Dinsdagnacht vloog betrekkelijk laag een vliegtuig over Viane en langs onze gemeente. De machine werkte met zoeklicht, blijkbaar om zich te oriënteeren. De 2 inzittenden waren duidelijk te onderscheiden. Naar verluidt heeft het vliegtuig in het Keeten een noodlanding gemaakt, is daarna weer opgestegen en in de richting van België gevloden. Men vermoedt dat het een Duitsche hydroplane geweest is. KORTGENE. Op verzoek is eervol ontslagen de heer A. G. C. Dar.ckaerls als burgemeester dezer gemeente. KORTGENE. Aan Mej. T. de Graaf, wonende alhier en geboren te Bruinisse, weduwe van den beer J. Kerpesteyn, in leven hoofd der school alhier, is een pensioen verleend van f 307 's jaars. Onderwijs. Tot leeraar aan het Gymnasium te Schiedam is benoemd Dr. Visser, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Zierikzee. Aanbestedingen. MIDDELBURG, 21 Nov. Heden werd door Gedep. Staten van Zeeland aan besteed het onderhouden van verschil lende provinciale werkengedurende 1918, in 91 perceelen. Perc. 1. Straatweg ZierikzeeZijpe; minste inschrijver A. Oosters te Willem stad, voor f 4997. Perc- 2. Veerdam en steiger te'Zijpe, geen biljetten. Perc. 3. Steiger, toegangsweg en wachthuisjes te Stavenisse; minste inschrijver H. W. Zachariasse, voor f948. Perc. 12. Steiger, veerdam, heuvel, op- en afrit en wacht huisje te Kamperland; minste inschrij ver A. van Hee te Kamperland, voor f 339,50. Perc. 13. Steiger, veerdam te Cortgene; minste inschrijver J. de Kater te Cortgene, voor f 945. Combinatie van deze perceelen, minste inschrijver J. de Kater, voor f 1295. Vergadering van den Gemeenteraad te Brouwershaven, op Vrijdag 16 November 1917. De notulen van de vorige vergadering worden goedgekeurd. Er is o. a. inge komen een mededeeling van het Bur gerlijk Armbestuur, dat de bijdrage aan het Ziekenhuis te Noordgouwe is ge bracht op f 25, te vinden uit de post onvoorziene uitgaven, van Gedeputeerde Staten de goedkeuring op verschillende raadsbesluiten, een schrijven yan den Algemeenen Politiebond met het verzoek voor een behoorlijke bezoldiging van den gemeente-veld wachter te zorgen, welk stuk voor kennisgeving wordt aangenomen. De heer Joh.s Gaanderse wordt over 3 maanden ontheffing H. O. verleend en aan de erven Joh. Gast Cz. eveneens over twee maanden. Er is ingekomen een schrijven van het waterleidingscomité, om reeds nu tot de oprichting van de naamlooze ven nootschap over te gaan. Zonder discussie wordt met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. om in beginsel tot de oprichting te besluiten aangenom en Met algemeene stemmen wordt Mej. P. M. C. Willemse tegen 1 Januari 1918 op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan® de O. L. school. Met algemeene stemmen wordt tot klokluider de eenige sollicitant C. Soons benoemd op een salaris van f 35. Het salaris van de klokkeniste wordt van f 40 op f 60 gebracht. Tot bestuurslid van de bouwvereeni- ging wordt in plaats van den heer L. van Sluis Cz., afgetreden gemeente raadslid, de heer J. L. Smits gekoz die de benoeming aanneemt. Het salaris van den administrateur van het distributiebedrijf wordt ingaande 1 Juli 1917 gebracht van f25 óp f40 per maand wegens meerdere werkzaam heden enz. en aan den heer J. C. Blaas wordt over 1917 f100 duurtetoeslag ge geven wegens duurdere kleeding enz. Burgem. en weth. stellen voor inzake de wijziging van de jaarwedden van het onderwijzend personeel het aanvangs salaris van het hoofd te brengen op f1000 en na vijf diènstjaren vijf 2 jaavlijksche verhoogingen van f100 te geven, zoodat na 13 jaar een salaris van f 1500 wordt bereikt en voor het onder wijzend personeel het aanvangssalaris te brengen op f 6Q0 en na 2 jaar vijf 2 jaarlijksche verhoogingen van f100, zoodat na tien jaar een salaris van f '1100 wordt bereikt. De heer J. M. v. d. Bout, die aan vankelijk meeging met het voorstel van burgem. en weth., komt hier op terug. Hij wil voor de eer van Brouwershaven en van het onderwijzend personeel en om in het vervolg goede nieuwe leer krachten te kunnen krijgen verder gaan en voor het hoofd een aanvangssalaris van f1200 met na vijf jaar vijf drie jaarlijksche verhoogingen van f100 en voor het onderwijzend personeel een aanvangssalaris van f700 met na 2 jaar dezelfde verhoogingen. De heer Smits gaat met den heer v. d. Bout accoord. Hij zag alleen liever twee jaarlijksche verhoogingen in plaats van drie jaarlijksche toegestaan. Na eenige discussie werden de voor stellen van de heeren Smits en Van den Bout verworpen en het voorstel van B. en W. aangenomen. In de verordening \vordt nog opgenomen de bepaling, dat aau alle onderwijzers voor de vakken 1, m, n, p en r voor 1 akte f50 wordt vergoed, voor twee af meer f 100 en bij het geven van onderwijs in een of meer vakken f150, het hoofd der school ontvangt echter voor vak 1, f 175, de onderwijzeressen voor nuttige hand werken buiten de schooluren f25 per jaar, de onderwijzers voor het geven van berhalings-onderwijs ,f 1 per uur en het hoofd f25 per uur en het hoofd f25 per jaar extra. Wijziging begrootiug JJ17 wordt goedgekeurd wegens meerdere uitgaven. De begrooting voor 1918 wordt vast gesteld tot een bedrag van f36900. Er is f 3000 uitgetl-okken voor distributie- kosten en de H. O. is bepaald op f 700' Naar aanleiding van de begrootiog merkt de heer van den Bout op,, dat hij nog betreurt, dat de woningbouw niet tot stand is gekomen; ook brengt hij de actie voor de lokaalspoor ter sprake, de pogingen van Zierikzee om vooruit te streven, ten koste van het platteland, de houding van de „Zierik zeesche Nieuwsbode", die over vergade ringen onvolledige verslagen geeft en de toewijzing van de Schouwsche turf. De Voorzitter merkt naar aanleiding daarvan op, dat de prijs van de turf nog niet is bepaald, maar dat hij ver wacht dat ze voor een billijken prijs geleverd zal worden. B. en W. stellen voor op verschillende punten het rioolstelsel uit te breiden, daar er voor alle bewoners geen be hoorlijke gelegenheid tot afvoer van water is en wel achter de woningen van de heeren de Keijzer, een deel van de Sleepstraat, achter het stadhuis, in het Bagijnenhof, achter Zuidzijde Molen straat. De kosten daarvoor bedragen f3000 en er zal een leening gesloten moeten worden van f 3000 tegen mini mumrente van 5 pCt., af te lossen in 20 jaar, waarop reeds is gerekend in de begrooting. Dit voorstelwordt met algemeene stemmen goedgekeurd. B. en W. stellen voor de gemerkte boomen op diverse plaatsen publiek te verkoopen en het hout, dat niet geschikt is voor werkhout, bij inschrijving ter beschikking te stel len voor de ingezetenen,, evenals het hakhout van het plantsoen Aan de discussie hieiover nemén deel de heeren J. Lopse Hocke, J. M. van den Bout en J. L. Smits. Het voorstel om te hakken wordt aangenc- men, alleen weet de heer J. Lopse Hocke te bewerken, dat liet plantsoen in 7 jaar tijds in zijn geheel omgehakt zal worden, dus elk jaar een zevende van de heele oppervlakte. Je beer Smits stemt tegen. Het hakhout zal van ge meentewege gehakt worden. De huur van de fairbanken wordt van f 15 op f 25 gebracht. Bij de rond vraag wijst de heer Smits op te weinig spuien, vraagt verbetering bij het neer gooien van de suikerbieten en dringt op betere verlichting bij het tramstation aan. Aan die verzoeken zal voldaan worden. De Voorzitter is in zake ver lichting tramstation al aan het werk geweest. De heer Lopse Hocke leest een groot stuk voor in zake de verstrekking van de Schouwsche turf voor de ingezetenen. Het bevat onvolledige inlichtingen over de actie van de Centrale brandstoffen- commissie in deze zaak, het is een kritiek op het beleid van de commissie in dezen, dit mag de aanleiding zijn tot het voorlezen van het stuk, het maakte geheel den indruk bij het voorlezen, van bedoeld te zijn als een persoonlijke aanval op den voorzitter van den ge meenteraad, die aan de leden duv andere commissie's de raadzaal voor een ver gadering zou geweigerd nebbi n o>•.dei- invloed van den vom zitter der rU:ü« brandstoffencommissie en op genoemden Voorzitter. Het stuk is te lang om geheel weer te geven. De voorzitter vraagt, wie de inlich tingen heeft gegeven. De heer Lopse Hocke deelt mede de heer De Bruijn te Ellemeet. De voorzitter merkt dan op. dat hij zijn collega De Bruijn heeft, leeren kennen als iemand, die alleen weet af te breken en niets weet op te bouwen en dat bij den gang van zaken onwaar heeft voorgesteld. De heer Lopse Hocke durft te be weren, dat de Brandstoffencommissie alhier de schouwsche turf tegen beter weten in heeft geaccepteerd. De heer Smits verdedigt vurig, het werk van de Brandstoffencommissie. Het blijkt daaruit, dat de schouwsche turf nog steeds niet is betaald, voor hem een bewijs, dat de commissie in deze voor de belangen der ingezetenen opkomt. De voorzitter maakt aan de discussie's een eind door te zeggen, dat.de gemeente-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1