rikzeesche Nieuwsbode Rijwielbanden ABONNEMENT: NOV. 1917. (ZIERIKZEESCHE COURANT). ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. R !~C LAMES. Firma tï. ÖLOM-SêNS» HaVcnpucin D37A. Zierikaee. St-Nicolaas-Cadeaux. HAAIJER, Tholen. Lijnzaad, Blauwmaanzaad, enz. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post/1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ets., elke regel .meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract 74ste JAARGANG. No. 10085. Sdingeop0dengdag van uitr Oir. A. J. DE LOOZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. 1—5 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. tegen Regeeringsprijzen. Telef. 7. De BURGEMEESTER tan Ziirikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbonw, Nijverheid en Handel van 16 November jl. no. 28165, 2e af deeling. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gelet op artikel 8, lid 3 der Diatnbutie- wet 1916; Met aanvulling vau zgne beschikking van 21 Augustus 1917, Directie van den Land bouw, La Q, 2e Afdeeling (Staatscourant no. 196), zooals die gewjjzigd is bjj zjjne beschikkingen- van 4 September 1917, Direc tie van den Landbouw, 2e Afdeeling, no. 23775/1 (Staatscourant no. 206) en van 14 September 1917, Directie van den Landbouw, 2e Af deeling, no. 23775/11 (Staatscourant no. 215) Oordeelende, dat het gewenscht is de landbouwers in staat te stellen^ boterzaad, dederzaad, blauwmaanzaad en lgnzaad voor de zaai geschikt te koopen of te verkoopen Heeft goedgevonden: te bepalen Artikel I. Alle in de bovengenoemde beschikkingen gestelde voorschriiten zullen, voor zooverre zjj daarvoor vatbaar zgn, ook van toepassing zjja op boterzaad, dederzaad, blauwmaanzaad en lgnzaad, zoodat overal, waar in boven genoemde beschikkingen staathet graan en de peulvruchten, worde gelezen het graan, de peulvruchten, het boterzaad, dederzaad, blauwmaanzaad en lgnzaad. Artikel II. Artikel 10«z van bovengenoemde beschik king zal worden aangevuld met: boterzaadf 95,— dederzaad5a>— blauwmaanzaad. jjlp- lgnzaad. 61, Artikel III. Artikel 10& van bovengenoemde beschik king zal worden aangevuld met: boterzaadf 80,— dederzaad45,— blauwmaanzaad lgnzaad. 52, Zierikzee, 17 November 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRA.YESTEYN VAN RENGERSKERKE. Van de oorlogsfronten is weinig be langwekkend nieuws binnengekomen. Op het .Westelijk front is het vrij rustig. Het laatste door de Engelsche troepen behaald succesje wordt nog wel door de Engelsche bladen breed uitgemeten, maar ernstige menschen laten zich daardoor niet meer langer misleiden. Zij begrijpen maar al te goed, dat al die succes jes, waarbij eenige door de Duitschers bezette dorpjes verloren gingen, eenige kilo meters terrein veroverd werden, eenige duizenden gevangenen gemaakt en eenige kanonnen buitgemaakt werden, kunstmatig opgeblazen worden, maar in het niet wegzinken bij hetgeen de Centralen bereiken. De Engelsche Mi nister Lloyd Georges heeft dit zelf in een te Parijs gehoudene redevoering volmondig erkend en daarbij den staf gebroken over hen, die van een jgroote overwinning spreken, wanneer slechts een paar onnoozele dorpjes veroverd zijn. Dit wordt hem in Groot-Brit- tannië wel hoog kwalijk genomen, dat hij den sluier der werkelijkheid heeft opgelicht, 't Was, zegt men, dom van den Britschen staatsman om zóó zijn mond voorbij te praten. Asquite zal hem daarover lieden in 't parlement kapittelen. Zijn ministerieel leven hangt door die noodlottige rede aqn 'n zijden draadje. Zoo ziet men, zwijgen is vaak beter dan spreken. In het algemeen hebben de Eng. Ministers in dezen oorlog te veel gesproken. Met redevoeringen wint men geen veldslagen. In Frankrijk hebben wij 'n nieuw Ministerie gekregen. Wié had het ooit kunnen denken* ,dat de aartsvijand van Poincaréde zeven-en-zevenlig jarige Clémenceau, nog Minister-Pre sident zal worden. En toch is het gebeurd. Het onwaarschijnlijke is waarheid geworden. Clémenceau zit als Praeses nog wel aan de Minister tafel. Of hij er lang den hamer zal zwaaien betwijfelen wij. Het is een noodschot van Poincaré geweest. Deze ziet in, dat 't met dezen oorlog spaak loopt, en dat Duitschland niet te ver pletteren is. Daarom grijpt hij naar een stroohalm om zich te redden. WanL Clemenceau, de étrangleur van zoovele Ministers, de redacteur en chef van het dagblad Vhomme enchainè de man, die tegen ons volk een inge- kankerden haat heeft, omdat wij in dezen oorlog neutraal bleven, zal blij ken niets anders dan een stroohalm te zijn. Hij wil den oorlog volhouden, totdat de Entente zegeviert. En zoo iemand moest Poincaré juist hebben. Daarom nam hij hem dan ook. Maar Clémenceau kan wel mooi spreken en mooi schrijven, maar hij kan ook geen jjzer met handen breken. Zou het hem gelukken, wat aan beproefde veld- heeren tot nu toe mislukt is? Alleen een schitterende overwinning op de Centralen, waarop vooreerst nog geen kijk is, zou hem kunnen staande hou den. Want zelf heeft hij te veel per soonlijke vijanden. De socialisten kunnen 't hem nooit vergeven,, dat, toen hij vroeger Minister was, hij last gaf op de stakende werklieden te Parijs te vuren, waardoor een bloed bad onder hen werd aangericht. En naast hem op de Minis terbank .zetelt Jonnart, die als regeeringscommissaris in Griekenland de nobele rol vervuld heeft Koning Cons tan tij n van de troon te stooten en uit het land te verjagen, omdat deze niet wilde, dat Grieken land aan den Europeeschen oorlog deelnam. J In Italië zetten de Oostenrijksche en Duitsche troepen hun opmarsch geregeld voort. Aziago ten westen van do rivier de Brenta, en Cisman ten oosten van deze rivier, werd door hen bezet. Het aantal Italianen, hetwelk door de Centralen in dezen veldtocht gevangen is genomen, is thans tot 300.00Q gestegen. De berichten, die verspreid zijn ge worden, dat Kerenski de maxima listen zou verslagen hebben en Peters burg was binnengerukt, blijken on juist te zijn geweest. Deze schijnen} aan de winnende hand te zijn en zelfs wordt gemeld, dat zij mevrouw Ke renski en Miljoekoff, den leider der kadetien hebben gevangen genomen Onder de Esthen en de Letten is een sterke beweging voor onafhanke lijkheid gaande. De Russische over heid heeft reeds Reval verlaten. Hier op heeft de stedelijke magistraat be sloten de Esthnische taal voor het geheele stadsbestuur in te voeren. Ook zijn door den Esthnischen magistraat reeds nieuwe rechters gekozen. De Lettische socialisten en andere politieke organisators hebben besloten een parlement hijeen te roepen, het welk uit zestig vertegenwoordigers samengesteld zich met de nationale vraagstukken zal bezig houden. In Finland hebben de socialisten 'n staatsgreep ondernomen, waarbij ze door de maximalistische soldalen werden gesteund. Zij maakten zich meester van de telegraaflijnen en van alle officiëele instellingen, en trokken naar den Senaat, dien zij ontbonden verklaarden. Ook de Landdag is ont bonden, en de onde Landdag met zijn socialistische meerderheid zal weldra worden bijeen geroepen. NEDERLAND IJMUIDEN. De van de treilervis- scherij teruggekeerde zeillogger YM 216 rapporteert in de Noordzee door een Britschen torpedojager te zijn aangehouden. Een der, Britsche offi cieren kwam opden zeillogger aver en deelde den schipper mede, dat hoewel het hein zeer speel, het schip naar een Britsche haven .zou worden medegevoerd, daar liet zich in 't door Engeland als onveilig verklaarde ge bied ophield. De schipper verwon derde zich ten zeerste over deze be wering én verzocht den Britschen officier le mogen aantoonen, dat zijn vaartuig niet in de verboden zone was. De officier, een zeer hoffelijk' man-, wenschle op dit verzoek wel in le gaan in tegenstelling met zijn Duitsche collega's, die onzen vis- schers, als zij in hun recht zijn, niet eens lijd gunnen om zich op be hoorlijke wijze te verdedigen tegen de meestal ongegronde beweringen en liet zich de lca'art toonen. Onmiddellijk nadat gebleken was, dat de opgegeven peilingen van den Nederl. schipper juist waren en het schip zich wel degelijk in het vrije gebied bevond, gaf de officier last den reeds door xlen torpedojager uit- gebrachten sleeptros los te werpen en gaf toestemming de onderbroken reis voort te zetten. Een door den schipper aangeboden zootje visch werd met beleefden dank door den officier aanvaard. Hij wenschle onzen zeelieden een voorspoedige reis eiube- houden thuiskomst, waarna hij naar zijn schip terugging, dat weldra uit het gezicht verdween. Alle opvaren den van den logger Ada spraken hun tevredenheid uit over de goede be handeling van de zijde van den Brit schen officier. DEN HAAG. Alhier zijn aangehou den een korporaal van de infanterie en een hotelbediende, ter zake van spionnage. In beslag werden geno men geheime kaarten en plannen no pens opstelling van het geschut, loop graven, geheime gangen enz., uitma kende de verdedigingswerken op Z.- Beveland, welke een Duitscher te koop werden aangeboden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. is ten huize van een alleen wonende bejaarde dame in de Bali- straat ingebroken en" ontvreemd een trommel inhoudende een" bedrag van f 75.000 aan effecten, benevens eenig zilverwerk. Vermoedelijk heeft men zich door middel van een valschen sleutel toegang tot de woning ver schaft. Naar men verneemt^is de wacht meester der veldartillerie v. d. B. uit Leiden, verdacht van den moord op den adjudant-onderofficier Galle in de Alexanderkazerne alhier, thans ter beschikking gesteld van den auditeur militair in liet le militair arrondis sement te 's-Gravenhage, die de zaak naar de openbare terechtzitting van den krijgsraad heeft verwezen. Het zal echter nog. wel eenigen -tijd duren, voor de zaak in behandeling komt. De stopzetting van den zand- en grind- doorvoer. GOUDA. De politie alhier lieef14300 paren schoenen in beslag genomen bij den kaashandelaar G. de B. alhier. Ontploffing te Rotterdam. ROTTERDAM. Het westelijk deel van Rotterdam werd Zaterdagmor gen opgeschrikt door een geweldigen knal, die in deil geheelen omtrek de ruiten verwoestte. Bij onderzoek is gebleken, dat een ontploffing heeft plaats gehad in den motor schoener „Carolina Klazina" die, geladen met 150 ton calcum car bid, uit Noorwegen 'hier was aange komen. Reeds tijdens den overtocht had men gemerkt, dat er een lekkage in het schip was. Den gelieelen nacht had men gepompt, ten einde 't schip droog te houden. Zaterdagmorgen zijn twee personen met een kaars in het ruim van het schip afgedaald, om naar het lek te zoeken. Doordat het water, dat door het lek in het schip was gekomen, zich .niet carbid had vermengd, hadden zich gassen ont wikkeld, die, toen men met een kaars in het ruim afdaalde, met een gewel digen knal ontplofte. Op dat oogenblik bevonden zich vijf man der equipage aan boord, be nevens een visiteur en twee rijks ambtenaren, die het schip moesten inklaren. De kapitein Van Teilingen vloog van het dek van het schip in het ruim van het naastliggende vaar tuig „Feijenoord". In bedenkeljjken toestand werd hij opgenomen en per politiebqot naar de Leuvehaven gebracht. Tijdens het vervoer is hij over leden. De in het ziekenhuis opgenomen motordrijver van het in de lucht ge vlogen scheepje is overleden. De man. laat een vrouw en vier kinderen ach ter. Een als werkend passagier mee- gekomene is eveneens naar 't zieken huis gebracht en nog steeds bewuste loos. Men vreest ook voor zijn leven. Van den stuurman is niets bekend. Vermoed wordt, dat nog 2 man zich onder in den motorschoener bevin den. Zekerheid zal .echter pas te krij gen zijn, als het scheepje gelicht kan worden. Er zijn dus hoogstwaar schijnlijk vier dooden. De zich uit het carbid ontwikkelde gassen blijven nog steeds opborrelen. LOBITII. Alhier zijn 39 schepen met grindzand en basaltslag van Duitschland naar België gearriveerd. Aan al deze schepen is de doortocht echter geweigerd, zoodat zij onver- ichterzake naar Duitschland moesten terugkeeren. OSS. Gebruik makende van de af wezigheid van den landbouwer G. R. te Bereiiem, vervoegden zich twee net gekleede dametjes bij diens eclitge- noote met het verzoek of zij eens na kon zien of ze ook guldens met den beeldenaar Willem II in bezit had. De goedgeloovige boerin voldeed aan haar verzoek en haalde uit de kast een ijzeren geldkistje te voorschijn, doch daar de boer den sleutel in zijn bezit had, kon ze de dames niet ge rieven. Een der dames verzocht thans een glas water, waarop de boerin met de dorstige juffer naar het ach terhuis ging. Van deze afwezigheid maakte de andere juffer gebruik om zich het ijzeren geldkistje, inhoudende ruim 1100 gulden, toe te eigenen. Bij thuiskomst van den boer bemerkte men eerst den diefstal, doch de vogels waren gevlogen. De naspeuring der politie heeft tot dusverre geen resul taat opgeleverd. Norm.-lessen le Zierikzee, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een open bare school in de gemeente Ede (G.) Landbouw en veeteelt. MIDDELBURG, 16 Nov. De afdee- ling Middelburg van de ''Zeeuwsche Landbouw-Mij. vereenigde zich heden in principe met de reorganisatie plannen. Kerknieuws SEROOSKERKE. Op de gehouden vergadering der Liberale Kiesvereeni- ging zijn op de groslijst geplaatst de heerenKakebeeke, v. d. Weijde, mr. Van Geuns, De Jong, Van 'Raalte en De Murall". ST.-FILIPSLAND. In deze ge meente zijn in den loop; van eenige maanden vele treurige sterfgevallen te constateeren. Binnen enkele weken zijn reeds 3 jongens van ongeveer 15 jaar overleden. Hoewel de oorzaak van dit hoog sterftecijfer niet bekend Is, is men licht geneigd het in ver band te brengen met de schaarschte van levensmiddelen. In sommige kringen alhier heerscht groot bijgeloof. Men verze kert u, dat er menschen zijn, die kunnen tooveren. Vooral aan vrouwen wordt die geheime macht toegeschre ven. Zoo beweert men stellig, dat een knaap, die verschijnselen van vallende ziekte vertoont, betooverd is. De vrouw, die den jongen zoogenaamd in haar macht .heeft, wordt door velen geschuwd. Men zou niet zeggen, dat men in de 20ste eeuw leeft! Verkoopingen, enz. ZIERIKZEE, 16 Nov. Teil over staan van notaris Kor te weg werden heden alhier in het openbaar ver kocht: i 1 Aan den Scheepstimmerdijk: 03.40 A. tuin, voor f 350; 02.65 A, ld., voor f 225; 02.65 A. id., voor f250 02.70 A. idem, voor f 225 03.25 A, id., voor f 250; 06.17 A. id., voor f 550. 04.20 A. id., voor f 450; 03.85 A. idem, voor f 325; 04.10 A. id., voor f 30 03.95 A. id., voor f 300; In den Weversh o elc. Het woonhuis en erf, wijk G n. 63. voor f 1500. Bij Cauiuelsinlaag: Het hoefje, groot 21.50 A., bewoond door Jacob de Haan, voor f 1051. ST.-MAARTENSDIJK. Ten over staan van de notarissen Meulenberg te St.-Maartensdijk en Van der Moei te Terneuzen werd Donderdagavond alhier voor de erven van Baron Hein- derijcx te Gent publiek ingezet: Het perceel dijk te St.-Maartensdijk, groot 3.3102 H.A., voor f 1555. De St. Crt. no. 200 bevat de Rijks voorschriften voor de Mosselconlröle- vereeniging. Onderwijs De heer Joh.s Nikerk Jz., geb. te Nie.livierkerk, oud-leerling van de R. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Dedemsvaart, F. W. A. Kor ff Jr. te Hoogersmilde. Te Groot-Ammers, P. van Toorn te Rotter dam. Te Beetsterzwtfag (toez), Y. Kalma te Oudshoorh. Te Kampen, C. B. Holland te Raamsdonk; - Te Steenwijk J. de Jong te J: Iphaa? Te Wierden, N. 'van der SLoek te Ameide Aangenomen: Naar Nijland, C. E. F. de Vries te.Heeg. Naar Lopper- sum (toez.), J. J. P. Heeringa te Niehove. Bedankt: Voor Maassluis, dr. W. Lodder te Ijlst. Voor Gouderak P. Kuylman te Lunteren. Voor Wijekei, J. de Jong te Jutphaas. Voor Gameren, J. H. Ko'ster te 's-Greveldui* Capelle. Voor Zeerijp, C. Sunder- meijer te Lellens. BRUINISSE. Bij de verkiezing voor 2 notabelen werd herkozen de heer J. C. Bolier, terwijl in de vacature van wijlen den •lieer Jac. Goudzwaard, ge kozen werd de lieer A. II. Stols. STAVENISSE. Bij de 1.1. Zaterdag alhier gehouden verkiezing van drie notabelen werden de aftredenden, de heeren A. van Luijk, M. P. Tazelaar en K. A. de Graaff, met groole meer derheid van stemmen herkozen. Geref. Kerk. - Beroepen: Te Koudurc.V. J. de Boer te Garrelsweer. Te Wijekei en Balk, J. Voerman te Warns. Te Dom burg, F. J. v. d. Ende te We-tkapelle. Bedankt: Voor Wilnis, K. van der Veen te Gasselternijeveen. Voor De Krim (O.), J. Ozinga te Hasselt. Prettige brievenbus. Bij het verplaatsen van een brie venbus te Stratum (N.-Br.) werd onder in den bak een aanzienlijk aantal oude brieven, briefkaarten en drukwerken gevonden, die voor een groot gedeelte verteerd bleken te zijn. De smokkelhandel. Men schrijft uit Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen Ondanks de scherpe maatregelen tiert de smokkelhandel, die vooral- door Belgen wordt gedrevenhier weeldrig voort. Zelfs kleine jongens doen mede en beschikken dan over, voor hun leeftijd veel te groote som;- men geld, waardoor zij tot kwaaddoen vervallen. De herbergiers helpen ook maar al te veel mede, door het ge legenheid geven smokkelwaar op te slaan en het uitzetten van posten om de aankomst van kommiezen of po litie te melden. Het sluiten der her bergen van deze helpens der smok kelaars ware zeker zeer gewenscht. Te TEede gingen deze week nog 41 stuks vee op een nacht over de grens. Een smokkelaar, die te IJzendijke was opgesloten om uit Zeeland te worden gezet, kreeg van buiten een zaag en wist met behulp daarvan uit te breken. Ingezonden stuKken. Mijnheer de RcdaeteurI Naar aanleiding van het ingezonden stukje van den heer Panny in cwe courant van Woensdag 11. meenen wg nog enkele woorden omtrent de eventueele oprichting vr.n oou centrale keuken hier ter stede ter alg toont kennis te brengen. De hoor anny ?s- looven wij, de zaak veel te g^oot?cheeps p. ZEd. is van meening, dat „een houten gebouw nooit zindelgk genoeg kan gehouden worden", Wg raden hem daarom aan eens een kgkje te gaan nemen in de centrale kouken io Amsterdam, waar ook de geheele inrichting in houten loodsen is ondergebracht en waa zooals hg zelf op den propaganda-avond v mej. Snyder heeft kunnen vernemen, uiterste zindelijkheid woidt betiaoht. Met zeep- en soda-oplossing toch ia alle vet ei zgn alle onreinheden van het hout te ver wijderen. Gemetselde gebouwen met voor- raadkeldors zgn dus onnoodig. De heer Panny moet niet uit het oog verliezen, dat centrale keukens noodinrichtingen zgn, die_noodzake lijk zgn. geworden door do moeilgker ge worden omstandigheden. Door de schaarschte en duurte der levens middelen worden de middagmalen in vele gezinnen zoodanig samengesteld dat niet meer het noodige aantal voedingseenheden wordt verkregen, hetgeen tengevolge heeft: of dat men op andere wgze daaraan zoekt tegemoet te komen, b v. door meer brood te gebruiken, of dat er ondervoeding plaats zal hebben. De centrale keuken onder des kundige leiding weet hare menu's zcodanig in te riohten, dat een ieder zelfs meer voedingseenheden krijgt al» voor deinctnud-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1