Zierikzeesche mNieuwsbode abonnement: advertentiën: Wosnsdag 14 Nov. 1917. (zierikzeesche courant). Dir. A. J. DE L00ZE Jr. Uitg.-Hopfdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. Openbare Aanbesteding Verpachting perceelen Grasgewas. Herhaalde oproeping nieuwstijdingen. Oorlogsoverzicht. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke, nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. op Woensdag 21 November a.s., des namiddags tel 2 uur ten Gemeente huize van het uitgeven van het Ge meenteblad van Zierikzee, over het jaar 1918. De voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing ten Gemeentehuize. Zierikzee, den 14 November 1917. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Gegadigden voor het pachten van de volgende perceelen grasgewas voor 1918: De le Wandeling (van de Noordhavenpoort tot de Nobelpoort) dè 2e Wandeling (van de Nobelpoort tot de Zuid- wellebrug) de 4e Wandeling (van de Westbrug tot de Hoofd poortstraat), worden uitgenoodigd hunne aanbiedingen in te zenden aan Burgemeester en Wet houders van Zierikzee, vóó.r 21 Novem ber a.s. Zierikzee, den 14 November 1917. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris, Onderwijzer of Onderwijzeres met akte Fransch. Voor de Openbare School voor L. en M. U. L. O te Zierikzee(Hoofd de Heer S. DE GRAAF) wordt opgeroepen een ONDERWIJZER of ONDERWIJZERES, in het bezit der akte Fransch. Jaarwedde f 700, met minder dan drie dienstjaren en zes driejaarlijksche verhoogingen van f 50, met verhooging van f 125 voor hoofdakte en f 150 voor akte Fransch. In bewerking is een verhoogde salarisregeling, waaromtrent desverlaDgd - inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij den Gemeente-Secretaris. Infunctietreding zoo spoedig mogelijk. ggSollicitatiën worden franco ingewacht hij den Burgemeester vóór of op 24 November e.k. Zierikzee, 14 November 1917. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. portefeuille met ruim f 600 aan bank papier ontstolen. De portefeuille is terecht. Het boefje had ze geruild tegen een griffeldoos. Het geld was echter verdwenen. De dader beweert dat hij de bankbiljetten ver scheurd en in het kanaal geworpen had. IJMUIDEN. In den nacht van Zon dag op Maandag zijn aan boord van Hr. Ms. Monitor „Ever", die als logement schip dienst doet, acht militairen, in het slaapvertrek bedwelmd geraakt, vermoedelijk doordat zich in de steen kolen, waarmede de kachel was aange houden, schadelijke stoffen hebben be vonden. die gassen hebben ontwikkeld, welke bij de geringe ventilatie niet konden ontsnappen. Toen zij gewekt werden en in de frissche lucht aan dek kwamen, vielen enkelen hunner flauw. Voor de meesten moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Zij konden allen bijgebracht worden, doch klaagden uren daarna nog over sufheid en zware hoofdpijnen. ARNHEM. Op de Groote Markt heeft :n woordentwist plaats gehad tusschen eenige personen. Deze gingen na eenigen tijd uiteen, doch spoedig daarop kreeg de politie kennis van het feit, dat een der mannen bewegingloos was blijven liggen. Bij onderzoek bleek, dat deze man een ernstige verwonding had aan het achterhoofd. Hij werd per brancard naar het ziekenhuis overgebracht, waar alleen de dood kon worden vastgesteld. Het vermoeden is'gerezen, dat de man op gewelddadige wijze werd gedood. Verschillende personen zijn in verband met deze zaak door de politie in verhoor genomen, terwijl op het lijk van den gevonden man sectie zal plaats hebben. DELFT. Zondagavond is het 5-jarig dochtertje van den werkman van Z, alhier, tijdens de afwezigheid der ouders, in de ouderlijke woning in brand ge raakt. Met vreeselijke brandwonden overdekt werd de arme kleine door de moeder gevonden. In het Gasthuis is het overleden. STAMPROY (L.) Bij de grens was 's nachts een meisje de doodelijke draden gepasseerd, toen zij haar hond, die ze aan een ijzeren ketting vast had, over de draden trok, raakte deze er even met een poot aan, dit kostte èn den hond èn het meisje het leven. TILBURG. Achter het Trappisten klooster is, zoo meldt het Dgbl. v. Nbr., een Fransche ballon gevonden, waaraan een blikken bus bevestigd was, be vattende een preparaat om den ballon te vullen. Voorts waren een pakje met inlichtingsstaten omtrent bewegingen van Duitsche troepen en een in het Fransch en Nederlandsch gestelde pro clamatie aan den ballon bevestigd. De kantonnements-commandant heeft alles in beslag genomen. ENGELAND. Bij een brand in het ziekenhuis te Manchester zijn negentien vrouwelijke patiënten omgekomen. NEDERLAND BEERTA. Na verhoor door de justitie te Winschoten zijn Frans en Geert K., polderwerkers, en Engelke G., stelmakers- knecht, allen alhier, verdacht van de overrompeling te Zandhoogte, bij den landbouwer Koster, in voorarrest gesteld. 't Is nog gebleken, dat een gevonden breekijzer door een der bovengenoemde personen was vervaardigd. HOORN. Door den burgemeester, bijgestaan door den commissaris van politie en acht agenten werd een inval gedaan bij' den molenaar F. Nieuwpoort. In beslag werden genomen 80 kisten Rona cacao, 100 kisten stijfsel, kisten vermicelli, groene peper en geconden seerde melk, ter gezamenlijke waarde van ruim f 20,000. ALMELO. De politie alhier heeft de hand gelegd op een dievenbende be staande uit een 4-tal knapen van 11 13 jaar. Van de firma Jamin hadden zij een kistje chocolade gestolen, hetwelk zij verborgen in een bosch. Herhaaldelijk trokken zij naar dat bosch om den buit danig aan te spreken. Een der knapen heeft verder den winkelier P., uit Manderveen, die met zijn vrachtwagen in Almelo was, een Uit Stad en Provincie. IERSEKE. Bij het oesters visschen een man overboord verdronken. VLISSINGEN. Het Reliefvaartuig de „Hoelen" is om hier onbekende redenen naar Swinemünde opgebracht. Het schip s op weg van Montreal naar Rotter dam. Hier ter stede is uit Swiuemünde bij familieleden bericht ontvangen van leden der bemanning, dat alles wel was. Het Reliefcomité beschikt slechts over een zéér geringen voorraad levensmid delen. Reeds geruiinen tijd is dan ook het gevaar voor een hongersnood in België uiterst groot. De opbrenging van de „Hoelen" heeft thans dit gevaar zeer ernstig verscherpt. Verkoopingen, enz. WISSENKERKE. Heden werd alhier aanbesteed het aanbrengen van ver dedigingswerken aan den oever van de polders Jacoba en Onrust. De uitslag Was als volgt: R. Ver- schelling, Terneuzen, f 7600; H. J. Keulemans, Middelburg, f 7365; M. Hoogesteger, Wemeldinge, f 7300; W. L. Klos, Scherpenisse, 7196; A. v. Hee, Wissenkerke, f 7149. Raming f 6756,20. Onderwijs der Zanden te Harmeien. Te Loenen- Vreeland, H. Brinkman te Glanerbrug. Aangenomen: Naar Bloemendaal, J. C. Brussaard te Meppel. Bedankt: Voor Doetinchem, J. Oos terveen te Geesteren-Gelselaar. Voor Beetgum, P. Ch. van der Vliet te Oosterend (Fr.). Voor Heemstede, R. E. van Arkel te Soest. Vergadering van den Gemeenteraad te Wissenkerke, op Maandag 12 November 1917. Aanwezig alle leden behalve Joh. v. d. Maas en C. Janseéén vacature. De notulenwaarvan de voorlezing ongeveer 20 minuten duurdewerden onveranderd goedgekeurd. Onder de van Gedep. Staten ingekomen stukken be hoorde ook een schrijven, waarin werd medegedeeld, dat de onlang der finan- cieele gemeente-administratie nog niet van dien aard was, dat de jaarwedde van den gemeente-ontvanger in eene hoogere klasse gebracht moest worden. Toch was die omvang aanzienlijk genoeg om burgem. en weth. aanleiding te geven tot het voorstel, bedoelde jaarwedde van 540 op f 600 te brengen. Dit voorstel werd zonder discussie aangenomen. Hierna was de agenda afgewerkt. Bij de omvraag informeerde het lid De Regt, of aan zijn wensch, in de vorige vergadering uitgesprokengratis tele- ^rambestelling ook buiten de gemeente som, kon worden tegemoet gekomen. De voorzitter antwoordde, dat zulk een verzoek tot de Regeering behoorde ge richt te worden. Het lid De Regt merkt op, dat die gratis bestelling naar buiten- toch in sommige gemeenten is ingevoerd. De voorzitter zegt, dat de Raad onge twijfeld dat bestelloon voor gemeente rekening nemen kan. Hij geeft den vrager in overweging zijn verzoek tot de Regeering te richten. Mocht dit niet het gewenschte resultaat hebben, dan kon later de Raad de zaak in overwe ging nemen. Het slotwoord van het lid De Regt was voor de pers onverstaan baar. Het lid Abrahamse vraagt, hoe het komt dat in deze gemeente verschillende distributie-artikelen niet te bekomen zijn. De voorzitter antwoordt, dat de aangevraagde artikelen onbetamelijk lang uitblijven. Reeds 14 dagen geleden is het bericht van afzending ontvangen, maar de goederen laten zich wachten. Een tweede vraag van hetzelfde lid luidde: wat is de reden, dat sommige rantsoenen zoo klein zijn, b.v. van de havermout een half ons per bon. De voorzitter antwoordt, dat bij een vroegére regeling, toen 't rantsoen 5 ons was, er talrijke klachten inkwamen over ver- geefsche bestelling in de winkels. Om nu een meer rationeele verdeeling te krijgen, werd het rantsoen verlaagd en sinds bleven de klachten uit. Het lid De Ridder wijst nu op een ander gevolg der kleine rantsoenen, de winkeliers raken maar de helft der havermout kwijt, omdat bijna geen enkel gezin met'het kleine rantsoen gebaat is en dus" de bons grootendeels ongebruikt blijven. Het verschil tusschen een half ons van thans en de 5 ons van vroeger is ook te groot. De middelweg ongeveer zou voor beide partijen gewenscht zijn. De voorzitter zal het geval ter kennis brengen van de Directeur der Rijksdis tributie. Verder vraagt het lid De Ridder of het niet mogelijk is, de hier geteelde erwten en boonen ook hier te distri- bueeren. De voorzitter antwoordt, dat alles via de Regeering gaat. Daarna deelt de voorzitter nog mede, dat hij met zijn Noord-Bevelandsche collega's geconfereerd heeft over de vraag of de woonwagens waarover in de vorige vergadering geklaagd was niet van 't eiland geweerd konden worden, Men was tot de conclusie gekomen, dat de komst dier wagens niet belet kon worden. Een politie-verordening zou evenwel zoo preventief kunnen werken, dat het gewenschte resultaat kon be reikt worden. Men had dan altijd een wapen in de handen tegenover lastige Aussliinder. Daarna werd de openbare vergadering gesloten en bleef de Raad in petit comité nog eenigen tijd bijeen. dertig monsters van beton van verschil lende deelen van het Vlaamsche front zijn onderzocht door de „Geological Survey Office" en in twee en dertig gevallen is het gebruikte grint gebleken ongetwijfeld Rijngrint te zijn. Het tijdelijk staken van den aanvoer, na 15 November, in overeenstemming met de Duitscli-Nederlandsche overeen komst, zal niet voldoende zijn om de Britsche regeering er toe te brengen het embargo op de Engelsche telegraaflijnen voor Nederland op te heffen. BRUINISSE. Mej. C. Zoeter alhier komt voor op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school te Papendrecht. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te ^s-Graveland, H. van Dijken Gzn. te Giessen-Oudkerk. Aangenomen: Naar Hoogvliet, C. van der Waa te Waal en Koog (op Texel). Naar Yelsen (standplaats Velseroord), J. C. Helders te Voi'den, Naar Haulerwijk, P. van der Sluys, hulppred. te Numansdorp. Geref. Kerk1. Beroepen: Te Numansdorp en Klaaswaal en te Nieuw-Loosdrecht, E. J. van Voorst te Borsele-Driewegen. Te Baarland, M. M. Horjus te Oud-Loos- drecht. Te Den Ham (O.), H. van voor aanslagen over het jaar loopende van 2 Augustus 1913 tot en met 1 Augustus 1914, terwijl het ten gevolge van de vele werkzaamheden, die de uitvoering - van de wet medebrengt, zelfs nog niet mogelijk is geweest, alle aanslagen over het jaar, waartoe 1 Augustus 1914 behoort, tot stand te brengen. Het wordt daarom noodig geacht, den genoemden termijn met twee jaar te verlengen. Een Scheveningsche logger tot zinken gebracht. Te IJmuiden zijn door den haringlogger YM. 203 aangebracht de opvarenden, onder wie 1 doode, van den logger Sch. 242, te Scheveningen. De Huibertje lag tusschen IJmuiden en Scheveningen aan de haringvleet, en schijnt eenige mijlen in het versperde gebied geweest te zijn, toen onverwachts een duikboot boven kwam, die zonder waarschuwing drie schoten op den logger loste. Het eerste schot ging vlak langs den boeg, het tweede trof den logger boven de water lijn, doch het derde schot trof het dek en doodde den scheepsjongen Grootvelc van Scheveningen. Toen de logger daarop nog niet zonk, werd van de Duitsche duikboot een aantal bommen aan boord gebracht, waarna de logger tot zinken werd gebracht. Engeland en de grind-quaestie. Reuter seint uit Londen: Negen en Nieuwerwetsche rechtspraak. Men schrijft uit Haarlemmermeer aan de Rott Er was in de maand October 1916 een boer, die moest invullen zijn be- stelbiljet voor veevoeder over de maanden November en December. Hij had toen op dat oogenblik maar drie koeien. Hij was echter van .plan er nog tien bij te koopen iu het begin van November den tijd, dat de boeren hun vee gaan op stallen. Hij vulde daarom in dat hij 13 koeien had. Nu wilde het ongeluk, dat er iemand kwam controleeren juist op. den dag dat de koeien waren gekocht, maar nog niet op stal stonden. De dieren waren nog onderweg. Dit verzuim werd den boer al zeer zwaar aangerekendhij werd op de „zwarte lijst" geplaatst en ontving be richt, dat hij f 50 boete zou moeten betalen. Hij werd niet opgeroepen, niet ge hoord kreeg geen gelegenheid om zich te verantwoorden of verzachtende om standigheden te pleiten; niets van dat alles. Hij kreeg zijn vonnis thuis en moest betalen of zijn bedrijf stop zetten 1 Want niet alleen dat hij geen vee voeder meer zou ontvangenhij mocht ook van zijn eigen gewas niets behouden. En als wij wel zijn ingelicht, zijn er een kleine vijftig landbouwers in dezen jolder, die zoo in de klem zitten en reeft de boerenbond zich er nu voor gespannen, om een uitspraak in deze zaak uit te lokken. Men wil beginnen om te betalen onder protest en met reserve van alle rechten en zal dan zien het geld terug te vorderen. Uit een rechtskundig oogpunt zeker een zeer belangrijke kwestie, naar den afloop waarvan vele met belangstelling uitzien. Toch rijst de vraag of door eendrachtige samenwerking van alle boeren niet ware te verkrijgen, dat dergelijke vreemde handelingen van een der als paddestoelen uit den grond gerezen Haagsche com missies eens gaan ophouden. Nog onlangs heeft eenjurist ge schreven dat hier is een rechtspraak door rechters, die niet bij een wet zijn be noemd en dat er vonnissen worden ge veld, zonder dat de verdachte wordt gehoord of op verzachtende omstandig heden wordt gelet. Het solidariteitsgevoelis blijkbaar bij de. werklieden rbeter ontwikkeld dan bij de boeren. Zouden de machtige landbouw-orgauisaties in den tijd van beperkingen niet meer kunnen doen als ze actief waren en het groote leger van hun duizenden leden wisten te organi- seeren. Waar is de agrarische Hindenburg, die hun aanvoerder wezen kan? Nu is de tijd rijp voor een vakver- eeniging voor de boeren. Nu of nooit'! Gort voor „reserve". Met het oog op eventueele stremming het vervoer gedurende den winter, zal, desgevraagd aan de gemeentebe sturen een extra rantsoen gort verstrekt worden, voldoende voor 4 weken. Gort, mits droog bewaard, kan min stens 2 maanden goed blijven. Aan de gemeentebesturen is in overweging ge geven door het R. D. K., zoodra gort voor een nieuw tijdperk ontvangen wordt, deze bij de reservete voegen en een zelfde aantal balen van de reserve te nemen. De reserve-voorraad blijft dan steeds uit vefsche gort bestaan. De schade te Sas van Gent. De schade aan de beide Rijnschepen, die bij het bommen gooien op Sas van Gent getroffen werden, wordt respec tievelijk op" f 7000 en op f 100 geraamd. Naar de Zeewwsche Koerier van bevoegde zijde verneemt, zullen de aard en de. merken van de gevonden bomonder- deelen te Sas van Gent tot besliste vast stelling van de identiteit van den schuldigen vlieger leiden. Te Axel is een commissie, onder voorzitterschap van den burgemeester, gevormd, om gelden bijeen te brengen voor de slachtoffers der bommen. Mocht de schade van andere zijde worden ver goed, dan zal het geld worden gebruikt voor een fonds om eventueele andere oorlogsrampen te bestrijden. Duitsche en Engelsche krijgsgevangenen Te Wolf heeze is een kampement voor 3000 militairen en te Hattem een voor 1000 burgers in aanbouw. Woonbarakken en hulpmiddelen voor den bouw van het kampement worden uit Duitschland aangevoerd. Behalve in deze barakken zullen in bovengenoemde plaatsen Duit- schers in hotels en pensions worden gehuisvest. Engelsche krijgsgevangenen zullen te 's-Gravenhage, Scheveningen, Rijswijk en Voorburg worden ondergebracht in pen sions, huizen en hotels. Er zijn maat regelen in voorbereiding om de chirurgi sche patiënten te kunnen behandelen in Ne.derlandsche ziekenhuizen en hospita len. Voor de andere zieken worden legenheden ter verpleging ingericht. De voor het vervoer per schip en per spoor en de voor de verpleging en ver warming noodige kolen worden door de betrokken mogendheden aangevoer. De toezending van levensmiddelen en verdere behoeften doordebetrokken mogendheden is in voorbereiding. Maatregelen voor tewerkstelling en voor het geven van onderwijs aan deze geïnterneerden wor den genomen. Kleeding wordt binnenkort aangevoerd. He't plan tot het maken van inrichtingen voor kunst-ledematen is onderhanden. Oorlogswinstbelasting. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van art. 54 der wet op de oorlogswinstbelasting 1916. De termij van drie jaren, gedurende welken na vordering van oorlogswinstbelasting is toegelaten, is in de practijk gebleken te kort te zijn. Immers op 2 Augustus j.l. was bedoelde termijn reeds verstreken De Oostenrijksche Keizer in levensgevaar. Keizer Karei heeft met Koning Ferdi nand van Bulgarije een bezoek gebracht aan Görz en Palmanova. Bij den terugtocht bleef de auto van den keizer bij een poging om een van de in de Isonzo uitloopende bergstroomen over te trekken, steken. De auto kon niet uit de rivierbedding gehaald worden. Een lijfjager en een wachtmeester der garde trachtten daarop den keizer naai den oever te dragen. De jager werd door den stroom weggesleurd en de keizer liet in zijn levensgevaarlijken toestand den jager niet los en werd eveneens door den stroom weggeslagen. Dank zij de houding van zijn gezel schap, werd de keizer na veel moeite weer op het land gebracht. De Ver. Staten en Nederland. Reuter seint uit Washington, dat het departement voor de voedselvoorziening in onderhandeling is met de buiten- landsche eigenaren van voedingsmidde len, die in New York zijn opgeslagen. Het doel dier onderhandelingen is, be doelde voorraden aan te koopen en ze de Ver. Staten aan de markt te brengen. Naar het heet, zal indien de goed keuring (der Nederlandscfie eigenaars) niet 'wordt verkregen alsnog een uitweg kunnen »vorden gevonden om dit resultaat te bereiken. De Amerikaansche ambtenaren wijzen er op, dat onder de voedingsmiddelen in quaestie een paar millioen bushels haver voorkomen, geconsigneerd aan kooplieden in Nederland. Van het Westelijk front valt heden niets belangrijks te vermelden. In Italië zetten de troepen der Cen- tralen hun zegetocht onvermoeid voort, waarbij zij geheele Italiaansche leger afdelingen gevangen nemen. Zoo worden bij Longarone, waar de Oostenrijksche en Duitsche troepen aan do terugtrek kende Italianen den weg versperden, tien duizend van deze genoodzaakt zich over te geven, en ten westen van Bellona vier duizend. De stad Asiago is door de Centralen bezet. En Venetië wordt reeds ontruimd. Zoo gaat het trouwelooze Italië, hetwelk door zijne deelneming aan de zijde van de Entente de verachtelijkste rol van al de oorlogvoerende Staten in dezen wereldkamp gespeeld heeft, zijn verdiend lot met rassche schreden tegemoet. De in het leven geroepen oorlogsraad, die eens per maand !in Versailles zal samenkomen, zal Italië naar alle waarschijnlijkheid nu niet meer kunnen redden. En ook de zwarte hulptroepen, die door Frankrijk en Engeland gezonden zijn en veel te gering in aantal zijn, zullen dat niet vermogen. Uit Rusland komen de tegenstrijdigste berichten. Volgens die berichten zou Kerenski, die met een leger tegen Petera burg is opgerukt, een gevecht tegen de Bolsjewiki hebben geleverd, waarin deze verslagen werden. Volgens een Londensch blad zou de stemming in Petersburg plotseling veranderd zyn. Onder den indruk dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1