wêsëêjê Zierikzeesche Nieuwsbode- Maandag 12 Nov. 1917. Verordening. Verzameling Peulvruchten. Terpentijn. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Gevonden op den openbaren weg: Een pak Bezemseen Rozenkrans een Kouseen Tabaksdooseen Hand- tascheen gouden Belletje. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De Commandant der Stelling van de Mon den der Maas en der Schelde (Commando Zeeland); gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustas 1914 (Staatsblad no. 435), vau 8 September 1914 (Staatsblad no. 448), van 25 .September 1914 (Staatsblad no. 463) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad no. 81). waarbg de gemeenten in de Provincie Zeeland zgn verklaard „in Staat van Beleg" overwegende, dat het wetischeljjk js in het belang van 's Lands defensie bepalingen in het leven te roepen ten aanzien van hét behoud- van bosschen en andere houtop standen gelet op de Wet van 23 Mei 1899 (Staats blad no. 128); stelfc bjj deze de navolgende Verordening vast Artikel 1. Voor zooverre voor het in hoofde dezes genoemde gezagsgebied of gedeelten daarvan krachtens do wet van 30 Augustus 1917 (Staatsblad no. 575), (Nood-Boschwet), door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geen algemeen of bijzonder verbod tot het vellen van bosschen en andere houtopstanden is uitgevaardigd of mocht worden uitgevaardigd, dan wel voor zooverre zulks door deze autoriteit niet voorwaardelijk is toegestaan of mocht worden toegestaan, is het vellen van bosschen en houtopstanden verboden anders dan met toestemming van den Commandant in Zeeland. Artikel 2. Het in artikel 1 bedoelde verbod is niet van toepassing op bosschen 6n andere hout opstanden welke Bjjks-eigendom zjjn of mochten worden. Artikel 3. Overtreding van Art. 1 dezer verordening wordt gestraft overeenkomstig de bepalingen vervat in Hoofdstuk IV der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128). Artikel 4. Met het opsporen van de feiten, bg Art. 1 dezer Verordening strafbaar gesteld, zjjn, behalve de bij Art 8 van het Wetboek van Strafvordering aangewezen personen, belast- alle als fjjdeljjk onbezoldigd rgksveldwachter, dan wel krachtens art. 50 der wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) aangestelde en beëedigde personen, alsmede alle ambte naren der Rijks-, en Gemeente-Politie. Uitgevaardigd te Middelbukg, den 6en November 1917. De Commandant voornoemd, De Vice-Admiraalf W. C. J. SMIT. Afgekondigd te Zierikzee als ter plaatse gebruikelijk, den 9 Nov. 1917. De Burgemeester, L. KOOPMAN Cz., Weth. l.°-Burg. De BURGEMEESTER van Ziekikzee; Gelet op de circulaire van den Minister van Landbouw, Njj verheid en Handel van 25 October j.L, no. 23338/43; Noodigt, voor zoover zulks niet is opgegeven, alle houders van gele erwten (alle soorten), grauwe erwten (alle soorten), gele boonen (alle soorten) en witte boonen (alle soorten), van den oogst 1916 of ouder, uit, aan hem onverwijld, doch uiterlijk vóór 15 November e.k., opgave te doen van de hoeveelheden dier peulvrachten, welke zjj, anders dan voor eigen huishoudelijk gebruik, onder zich hebben. Ziekikzee, .den 10 November 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belaaghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 8 November j 1. no. 1710, afdeeling Crisiszaken (Bureau Nijverheid). De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien zgne beschikking van 15 October 1917, no. 10171, IV afdeeling Crisiszaken (Bureau Nijverheid); Heeft goedgevonden te bepalen: dat de sub 2 gestelde vrijstelling van het verbod van vervoer van terpentjjn, met wjjzi- ging van het daarin bepaalde worde gelezen als volgt: 2. Het sub 1 gestelde verbod van vervoer is niet van toepassing op hoeieelheden van niet meer dan 1 liter. Het sub 1 gestelde verbod van verkoop, aflevering en vervoer is niet van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 2 deciliter. Ziekikzee, den 12 November 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Wij beginnen in den regel ons overzicht met 't vermelden der krijgs verrichtingen op, het .Westelijk front. Heden kunnen wij van dit front alleen mededeelen, dat de Engelsche troepen een krachtigen aanval op de Duitsche stellingen ten Noorden van Passchendaele ondernomen hebben, dat de Engelsehen bericht hebben, dat zij goed opschieten, terwijl van Duit sche zijde verklaard wordt, dat de Engclsclie aanval is mislukt. Met liet oog op deze tegenstrijdigheid is hel raadzaam nadere berichten af te wachten. In Italië gaat het den geallieerden niet voor den-wind. Aan de Oos- tenrijksehe-Hongaarsche troepen, die onvermoeid de terugtrekkende Itali- aansche leger-afdeelingen op de hie len zitten, en in de provincie Venetië diep doordringen, is het gelukt zich van Vigo en Pieve de Cadöre meester te maken. Tienduizend Italianen gaven zich hier over, terwijl 91 kanonnen werden buitgemaakt. Ook werd Asiago genomen en Agardo bezet. Nu de Italianen zoo ontzettend in de klem zitten, hebben de geallieer den ter elfder ure besloten hun te hulp te komen. Zij hebben namelijk een Frarisch-Engelsch hulpleger van 50.000 man gezonden, dat reeds op het Italiaansche oorlogstooneel is aange komen. Dat zwarte hulpleger, want het bestaat hoofdzakelijk uit Senega- lezen en andere kleurlingen, is veel te klein om met vrucht tegen de zegevie rende legers der Centralen iets van bebeekenis te kunnen ondernomen. Vermoedelijk kan de Entente op het Westelijk front niet zooveel troepen missen, als zij wel voor Italië zou willen afstaan. Zij zou namelijk, als zij genoemd front te veel ontblootte, zelf wel eens in de penarie kunnen komen. Ook hebben de geallieerden naar aanleiding van den tegenvaller in Italië besloten een Centralen op persten krijgsraad voor het geheel Westelijk front in te stellen, 't welk nu loopen zal van den Yser lot aan de Brenta. Tot leden van dien krijgs raad zijn benoemd generaal Cadorna voor Italië, generaal Fock voor Frank rijk, en generaal Wilson voor Enge land. Het zitting iiemerj in dien op persten krijgsraad is voor Cadorna, die van het opperbevel van het Itali aansche leger ontheven is ,een mooie retraite. De revolutie in Petersburg, waarbij de Voorloopige regeering gevangen werd genomen met uitzondering van Kerenski, die wist te ontkomen, is niet zoo vreedzaam voltrokken, als velen geloofden. Er is wel degelijk gevochten. Het Winterpaleis, waarin de Voorloopige Regeering zich be vond, is door de troepen der "Sovjet belegerd geworden. De belegeraars verzochten de Ministers 't5 Winter paleis te verlaten waarvoor zij 20 minuten lijd kregen. De Ministers weigerden echter te vertrekken. Het paleis werd nu volkomen ingesloten en bedreigd door liet vuur uit de Pe ter- en Paulsvesting op den rechter Newa-oever, die reeds in handen van de Sovjet was. Wegens den tegen stand, die door het paleis geboden werd, dat verdedigd werd door een officier, kadetten en een vrouwen- balaillon, schoten twee torpedojagers die op de Newa voor anker lagen, vier granaten op 't paleis ,af. Tegelijkertijd beschoten ook de pantserauto's 't ge bouw. Een vuurgevecht ontstond waarbij de mitrailleurs zich bij tus- schenpoozen deden hooiien. Terwijl de strijd aan den gang was, stelde de Voorloopige Regeering 'n proclamatie op, waarin verklaard werd: „De re geering kan haar macht alleen in handen geVen van de constitueerende vergadering. Zij heef t daarom besloten zich niet over te geven ,maar zich te stellen onder bescherming van het volk en het leger. De strijd bij het paleis werd voortgezet, die tot in den nacht voortduurde. Om twee uur des nachts slaagden de troepen van de Sovjet er in' het paleis binnen te dringen, waarop de Voorloopige Re geering zich overgaf. Volgens de laatste berichten zouden Kerenski, Kornilof en Kaledin met troepen tegen Petersburg oprukken, teneinde de revolutiewaarvan de hoofdoorzaak in liet voortzetten van den oorlog te zoeken is, in bloed te smoren. NEDERLAND HEERENVEEN. De oud-veldwach ter H. Bakker hielp Vrijdag een be schonken vrouw vervoeren naar de politiewacht. Naar men wil, kreeg B. van haar een schop- hij zeeg ineen en was een lijk. Het geval verwekte heel wat consternatie. ROLDE Aangaande den vermoede- lijken moord te Eldersloo meldt men nog: Zekere T P., die met een woon wagen onder Eldersloo huist, kwam bij den dokter te Rolde hulp halen voor den lG-jarigen. v. S., den zoon van de vrouw met wie P. samen leeft, daar de jongen, naar hij zeide, in een mes was gevallen. De dokter constateerde den dood en waarschuw de de politie omdat hij geweldple ging vermoedde. Het lijk werd daarop naar het gemeentehuis te Rolde ver voerd. Bij schouwing werd, behalve een steek- of snij wond aan den hals, ook een bloeduitstorting in de hersenen geconstateerd. De vropw heeft intusschen reeds bekend, dat P. den jongen met een nies had gestoken. P. is gevankelijk naar Assen overgebracht. ZAANDAM. De politie alhier heeft in een week tijds in beklag genomen de volgende goederen: -21.750 K.G. tapiocameel, 33.0S0 K.G. cacaoboter, 27.975 K.G. cacao, 1825 K.G. foelie, 6000 K.G. kaneelstokken, 4000 K.G. cacao-massa, 230 K.G. eiwit, 300 K.G. gruttersmeel ,1800 kislen lucifers, 1797 kisten gecondenseerde melk, 180 kisten zeep en 9 kisten slaolie. In zake overtreding van de distribu- tiewet 1916 heeft in de afgeloopen maand de politie aldaar 30 processen- verbaal opgemaakt. HARDERWIJK. In de buurtschap Niesden komt het meermalen tot schermutselingen tusschen boerenjpn- gens en Belgische geïnterneerden. De Niesdensche schoenen schijnen den Belgen niet ongenegen te zijn en dit verdroot de boerenzonen, die zich nu tegen hun medeminnaars kantten. Meermalen reeds moest politie en marécliaussée tusschenbeide komen. ABCOUDE. Donderdagavond heeft alhier een laffe moordaanslag plaats gehad. Een daar vwnende boer werd door iemand uit zijn huis gelokt, on der het voorwendsel ,dat een zijner koeien in de sloot was' geraakt en dat men nu bezig was het dier er uit te halen. - De boer nam een lantaarn in de hand en begaf zien daarmee in de donkere* straat, waar hij plotseling lievig met een schop werd aange rand. Hij liep verscheidene bloedende verwondingen over 't gefieele lichaam •op, maar wist door zich te verweren, ook verscheidene klappen te ontloo- pen en vervolgens zijn huis binnen te vluchten, waarna hij de deur sloot en de dader heensnelde. Doordat de man tot nog toe zware wondkoortsen had, kon hij nog niet worden verhoord. Intusschen heeft de Amslerdamsche politie op verzoek van de. rijkspolitie in een verdacht huis op de Gelderschekade den onge veer 21-jarigen G. aangehouden, op. wien zware verdenking rust. G. is, vroeger in dienst geweest van de vrouw van het slachtoffer, toon zij nog weduwe was. Men vermoedt, dat het de bedoeling van G. is geweest, den boer te dooden of althans on schadelijk te maken, om vervolgens diefstal te plegen. 'De schop bleek bij een verderop wonenden boer gestolen te zijn. De aangehoudene ontkent Lot dusver alle schuld. NIJMEGEN. Aan het postkantoor alhier zijn uit een verstopt privaat een groot aantal geopende poststuk ken voor den dag gekomen. Hiermede is verklaard liet niet terecht komen in den laatsten tijd .van voor Nijmege- naars bestemde brieven, sommige met geld en eenige, voor militairen, met broodkaarten. De zaak is bij de justi tie in onderzoek. GENNEP. Bij visitatie van 'n kolen- trein is van onder een lading kolen een Rus te voorschijn gekomen, die op die wijze uit Duitschland was ont snapt. De man was uitgehongerd. Nut8bijeenkomst ZIERIKZEE. Mevrouw Boldingh— Goemans hield Vrijdagavond in de Concertzaal voor het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen 'n interessante lezing en gaf tevens eenige boeiende voor drachten ten beste. Lezing en voor drachten stonden met elkander in nauw verband. Vóór de pauze werd een interessante schets van het Roe- meensche volkskarakter gegeven en een belangwekkende uiteenzet ling van de Roemeensche dichtkunst van Ile- lene Vacarexo, vermoedelijk voor de meeslen van het publick een onbe kende, wier levenshoop geschilderd werd en waarbij tevens werd verhaald hoe deze tengevolge vah de diepste smart, die den menseh treffen kan, dichteres geworden was. Vervolgens deed in aansluiting daarmede de spreekster ons kennis maken met werkelijk zeer schoone balladen en spilleliederen van genoemde dichte res. Na de pauze sprak mevrouw BoldingGoemans over oorlogspoëzie en over de vernietiging van de Kathe draal van Rheims, waarbij wij voor drachten te lioören kregen van liederen gedicht door Albert Verweij en Mau- rits Hy-ldert. Met 'n tweetal gedichten van Adama v an Scheltema besloot spreekster, die - levendige toejuichin gen mocht inoogsten, den avond. De waarnemende voorzitter, de heer Hu- vers, dankte onder algemeene instem ming mevr. Boldingh—Goemans voor de nuttige en aangename wijze, waar op zij de leden van het Departement met hunne dames had bezig gehouden. De heer C. D. Cal jouw, tijdelijk opzichter alhier is aangesteld als op zichter bij de Bouw ver eeniging te Zierikzee. Aan den heer F. W. Loewer, vroeger secretaris-boekhouder van 't burgerlijk armbestuur alhier, is °een jaarlijksch pensioen van f 267 ver leend. De Brandstoffencommissie ver zoekt ons onder de aandacht der lezers te brengen, naar aanleiding van een door ons opgenomen bericht over Ex tra rantsoen huisbrand", dal zij van 'l Rij ks -Kolendis Irib ul ieka n loor beri ch l ontving, dat de commissie „per ge zinshoofd van groep A beschikken kan over een hoeveelheid van c.a. 6 eenheden vóór 1 December te ver strekken en dat het Rijksbureau voor deze maand geen verdere toewijzing voor deze groep kan doen". Vrijdagavond j.L werd door het bestuur der afd. S. D. A. P. een open bare vergadering belegd. Als sprekers traden op de heeren L. Bouter en Ch. L Verbeke. De heer Bouter gaf een kort overzicht van hetgeen door de afdeeling alhier was verricht in, verband met de distri butie enz. Tot sprekers spijt is, hoewel in deze ook gewerkt is, nog geen huur- commissie opgericht. De Raad heeft het schijnbaar niet noodig gevonden. Ook de kwestie der Schouwsche turf, die reeds door enkele gemeenten ge weigerd werd, is opgelost door de be moeiing der afdeeling. Die turf n 1. zal niet voor haardbrand beschikbaar wor den gesteld. De werking der Brandstoffen- commissie werd door spreker uitvoerig behandeld, ook de grieven die tegen genoemde commissie bestaan, n.L de grief van de afdeeling dat niemand dei- arbeidersbeweging in die commissie zit en de grief der kolenhandelaars dat ze te weinig verdienen. In principe ver klaarde spr. voor de thans geldende levering te zijn. Spr. juichte het rtoe dat de Raad besloten heeft toe te treden tot het Werkeloosheidsfonds. De verhoogde melkprijs is ook nog eenigen tijd uit gesteld geworden, nadat door de afdee ling die te vroege verhooging aan den minister was bekend gemaakt. Hierna., sprak de heer Verbeke over de Centrale keuken, op welk onderwerp reeds een paar maal in ons blad door ingezonden stukken de aandacht werd gevestigd en hetgeen "ook dezer dagen door de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen werd ter hand genomen, door hiervoor een spreekster te laten komen, die zulks verduidelijkte en door aanbieding van een adres in den Raad. Spr. behandelde op keurige, maar wellicht voor niet alle aanwezigen duidelijke wijze, de centrale voedselbereiding. De groote voordeelen, als brandstof- en voedselbesparing wer den door spr. naar voren gebracht. Den oorsprong van de centrale keukens moet men in Duitschland zoeken en spreker meent, dat wanneer het Duitsche volk dezen winter de kongerkuur zal door staan, zij dit in hoofdzaak te danken zal hebben aan hun rationeel yerdeelings- systeem van voedsel. Spreker drong er op aan, wanneer hier ter stede mocht worden besloten tot oprichting van een centrale keuken, die keuken moet wor den gesticht van gemeentewege, daar zij anders fiasco lijdt. Van de gelegenheid om met den spr. van gedachten te wisselen werd gebruik gemaakt door de heeren L. M. van den Ende en P. J. Ochtman, eerstgenoemde sprak voorn, over de huidige brandstoffen- verdeeling, waarbij de handelaars worden .uitgeschakeld en laatstgenoemde over de centrale keuken, welke naar spreker meende op technische bezwaren zou stuiten bij de oprichting. Spr. vroeg tevens of de afd. der S. D. A. P. een uitgewerkt plan had voor een dergelijke inrichting, wat door den heer Verbeke bevestigend werd beantwoord, maar waarover hij zich niet wenschte uit te laten. Mocht echter de Raad zooveel vertrouwen stellen in de afd., dan zal deze gaarne bereid zijn alle gewenschte inlichtingen te geven. De vergadering wasslechts matig bezocht. ZONEMAIRE. De betonglooiing aan den dijk van den polder Zonnemaire verkeert in 'n zeer slechten toestand, zoodat er in de laatst gehouden ver gadering van ingelanden reeds ernstig sprake van was ze door een andere verdediging te vervangen. Herstel is in elk geval dringend noodig. ST.-PHILIPSLAND. Tot directeur van liet Levensmiddelenhedrijf "werd met ingang vah 15" dezer benoemd de heer J. J. v. Nieuwenhuijzen al hier. De vorige week zijn hier een flinke partij klompen aangekomen voor de distributie. Vergadering van den Gemeenteraad van St.-Annaland, op Donderdag 8 Nov., des voorm. te 10 Ure. Voorzitter de heer A. J. Bierens. Alle leden zijn aanwezig.- Notulen goed gekeurd, Een missive van Gedep. Staten vestigde de aandacht op grooter brand gevaar in dezen tijd. Niet noodig een nieuwe bepaling in de verordening op te nemen. Een schrijven van 't gemeente bestuur van Soest'aangaande den prijs van petroleum werd voor kennisgeving aangenomen. Nu volgde de salarisregeling der onderwijzers. Het hoofd ontvangt als aanvangssalaris f1200 met 5 driejaar lij ksche verhoogingen van f75 tot een maximum van f 1575, de onderwijzers ontvangen f600 met 5 driej aarlij ksche verhoogingen van f 100 tot een maximum van f 1100. De hoofdacte geeft f 150 meer, de verplichte f250. Voor de landbouwacte wordt f100 gegeven, voor het Fransch f 50. Het hoofd zal bij gemis eener vrije woning f225 ontvangen, de gehuwde onderwijzer boven de 28 jaar krijgt als tegemoetkoming in de huishuur f75 per jaar. Met algemeene stemmen werd deze verordening aan genomen. |Het tractement van den tele foonhouder werd verhoogd van f 275 tot f 350, ook weer met algemeene stemmen. De begrooting voor 't volgende jaar werd, na een Opmerking van den heer Polderman aangaande den nacht waker, voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 38740,445. In verband met de verhooging der onderwijzerstractementen en de kosten der distributie wordt de hoofdelijke omslag verhoogd van f 7000 tot f 14000. De heer Heijboer acht het noodig om ter stijving van de gemeentekas, die 't nu wel noodig heeft, de honden belasting te verhoogen van f3 tot f 5. Zes leden zijn er voor, de heer Goede- gebuure stemt tegen. Na een uitvoerige gedachtenwisseling omtrent de heffing van schoolgeld, waaraan wordt deel genomen door de heeren Heijboer, Quakkelaar, Polderman, Bierens en 'Kodde, wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten daarin geen wijziging te brengen. Dat er geen billijker regeling te treffen zou zijn,was door niemand weersproken. Nadat de waterleiding nog een poos de aandacht had gevraagd, werd de be grooting van de weezenarmen voor 1918 goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op de som van f 12794,94-. Het adres van den heer Kabbedijk aangaande duurte- toeslag werd van de hand gewezen. Een wijziging van de begrooting van het loopende jaar werd 'goedgekeurd. De tuintjes achter 't ziekenhuis en het brandspuithuisje zullen bij inschrijving verpacht worden voor den tijd van 7 jaar. Waar niet anders gemeld is, werden de besluiten met algemeene stemmen genomen. De vergadering werd in geheime zitting voortgezet ter be handeling van het suppletoir kohier voor den hoofdelijken omslag. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Kethel c.a. G. A. den Hertog, cand. te Streefkerk. Te Papen- drecht, G. Benes te Delft. Te Blauw kapel, F. de Gidts te Goedereede. Te Zuilichem, A. van der Kooy te Ouddorp. Aangenomen naar Serooskerke (toez.) A. C. Diederics. Naar Thesinge K. Hendriks te Aduard, Bedankt: Voor Delft B. Batelaan te De Bildt (U.). Voor Putten (Veluwe) P. Kuylman te Lunteren. RENESSE. In een gehouden vergade ring zijn als lid van het Kiescollege ter beroeping van predikanten, herkozen de aftredende leden M. Jonker en W. Steur. Herkozen zijn tot leden van het Kiescollege ter benoeming van ouder lingen en diakenen, de leden C. v. d. Hoek en A. Blom. ST.-ANNALAND. Woensdag 14 Nov. (Dankdag) 's voorm. half tien en s nam. 2 ure, ds De Bres van Bruchem.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1