Zierikzeesche Nieuwsbod ABONNEMENT: Vrijdag 9 Nov. 1917. ADVERTENTIËN: (ZIERIKZEESCHE COURANT). DilTi. ui„-Ho»fd, A. Sl. £38 van uit" EERSTE BLAD. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Sad en Provincie. Ingezonden Mededeelingen. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames "15 ets. per regel. Bij contract N mnoi belangrijke korting." 74ste JAARGANG. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Engelsche troepen of juister de Canadeezen, hebben in Vlaanderen 't dorp Passchendaele heroverd, en bij die gelegenheid 400 nian en 21 officie ren gevangen genomen, terwijl drie stukken geschut door lien werden buitgemaakt. In Italië hebben Duitsche en Oos- tenrijksche divisies den overgang over de rivier Livenza geforceerd. Deze rivier ligt halverwege tusschen de rivieren Tagliamenlo en Piave. Ge vangen werden genomen. 17000 Itali- aansclie soldaten, terwijl 80 kanonnen werden buitgemaakt. De Centra- ten hebben sedert hun opmarsch in Italië 250.000 man gevangen genomen en 2300 kanonnen veroverd. In Palestina hebben de Engelschen Gaza bezet. In Petersburg hebben de 'maxima listen zich meester gemaakt van de stadj nadat de voornaamste openbare gebouwen door hen bezet zijn gewor den. Hun aanvoerderLeninheeft een onmiddellijken wapenstilstand en vrede gevraagd. Dit alles was te voorzien. De militaire gouverneur vun St.-Petersburg had namelijk op bevel van de Voorloopige regeering gedurende den nacht troepen uit de voorsteden Peterhof, Paflovsk en Tsarskoye Selo ontboden. In verband hiermede had het militair revoluti- onnair comité van den Sovjet deze troepen gelast de regeering niet te ge hoorzamen. Ook waren op bevel van de regeering de bruggen tusschen de arbeiderswijken en het centrum van de stad afgesloten, waardoor 't tram verkeer werd stopgezet. Naar uit Ko- penhage aan de Berliner Lokfil An- zeiger gemeld werd, is in Petersburg de burgeroorlog uitgebroken. In vele stralen werden barricades opgericht en vonden er reeds bloedige gevechten plaats tusschen de volksmenigte *en de troepen. In de arbeiderswijken is het oproer in vollen gang. Als de hoofdoorzaak van dit oproer is te be schouwen de onwil van de Voorloopige. Regeering om met de Centrale Staten vrede te sluiten, 't Volk is den oorlog moe. De zónen des volks vochten voor een zaak, die niet de hunne was, en werden, terwijl achter hun gelederen de kanonnen stonden opgesteld, om op hen te vuren, wanneer zij wilden vluchten, in den doodelijken kogel regen gejaagd. Bij duizenden en dui zenden zijn zij gevallen. Van geen natie zijn in dezen oorlog dan ook zooveel gesneuveld, als van de Russi sche. Is het te verwonderen, dat men in Rusland den oorlog meer dan moede is en dat men er vurig clen vrede ver langt? Maar de Voorloopige Regeering, geketend als zij is aan de Entente doordat zij wegens gebrek aan geld leening op leening bij haar sloot, bleef voor dat verlangen Oost-Indisch doof. Maar de kruik gaat zoolang te water, totdat zij barst. En zij is gebarsten. Gelijk men weet, zijn indertijd ook Russische troepen naar het Fransche front gezonden. Deze zijn, toen de re volutie in Rusland uitbrak, aan het muiten geraakt. De Russische afge vaardigden, die Frankrijk bezocht hebben, hebben over die muiterij het volgend verslag uitgebracht: Het muitérskamp „La Bourlin" werd door de Russische artillerie be schoten waarop 180 muiters zich ^vergaven. Later werd het kamp weer onder vuur genomen, waarop witte vlaggen geheschen werden. Onge wapend verlieten toen de meeste mui ters ten getale van 8300 het kamp. Al deze werden in hechtenis genomen. Er bleven in het kamp nog 150 mui ters overr die een sterk machinege weervuur openden. Na een heftig ge vecht werd het kamp geheel bezet. De muiters hadden 8 dooden en 44 gewonden. NEDERLAND AMSTERDAM. Woensdagavond heb ben twee mannen, die, na te hebben aangebeld, toegang hadden verkregen tot een perceel in de M. Costerstraat in de gang de 76-jarige bewoonster met een touw aan armen en beenen gebonden en haar den mond met een badhanddoek gesnoerd, waarna zij uit haar rokzak een bos sleutels namen en daarop uit de brandkast f 230 aan bankpapier, en een aantal gouden en zilveren sieraden hebben gestolen. Een valsche snor en puntbaard werden later op den grond gevonden. Lezing van Mr. Salm. ZIERIKZEE. Woensdagavond trad in café „Juliana" mi;. Salm uit Am sterdam, die reeds meermalen te dezer stede een spreekbeurt vervuld heeft, voor de vereeniging „Algemeene Ont wikkeling" als spreker op. Gelijk de voorzitter, mr. H. 'Potvliet, in zijn inleidingswoord constateerde, was de talrijke opkomst van het publiek een bewijs, dat het bestuur goed had ge daan mr. Sahri uit te noodigen de eerste bijeenkomst in dit seizoen met een voordracht te openen. Mr. Salm, die ons den oorsprong van hel hemellichaam, hetwelk wij bewonen, zou mededeelen, zeide, dat het scheppingsverhaal dei* aarde in den Bijbel niet met de huidige weten schap overeen te brengen is. De we tenschap leert, dat de aarde in de grijze oudheid een gloeiende in het onmetelijke wereldruim zwevende bol is geweest, waarvan de buitenrand allengs is afgekoeld, een zon in minia tuur. Hel inwendige van de aarde bevindt zich, gelijk bij de uitbarsting van vuurspuwende bergen blijkt, nog steeds in een gloeienden vloeibaren, gasvormigen toestand. Het feit der afplatting van de aarde, is een bewijs, dat zij vroeger geheel en al vloeibaar is geweest. Hoe lang dat geleden is, kan men niet met zekerheid zeggen, maar vermoedelijk ligt dat stadium meer dan 100 millioen jaren achter ons. Bizonder interessant waren de spi raalvormige nevelmassa's, die spr. uit voerig besprak en later na de pauze op het doek ons liet zien. Spreker zeide, dat de dag zal ko men, dat de aarde, die haar tijd van opkomst had, en van bloei heefte en- maal in verval zal geraken. Dat is nu wel geen aangenaam vrolijk vooruil- zicht voor ons stervelingen, maar laten wij ons troosten met de gedachte, dat in de eerste duizend jaar dat wel niet gebeuren zal. Ook onze zon, die een millioen maal grooter is dan onze aarde, zal eenmaal haar roeping aan het firmament vervuld hebben. Met ingespannen aandacht luisterde 'het auditorium naar de belangwek kende rede, die keurig van vorm en boeiend van voordrachtlevendig werd toegejuicht. De voorzitter dankte in warme be woordingen den spreker. Rechtzaken MIDDELBURG. Door de rechtbank jalhier is K. J. J., 42 jaar, huisvrouw van H. v. d. H. te Vlissingen, wegens abortus veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf^- met aftrek van liet voorarrest. De 60-jarige vrouw J. L. uit Vrouwepolder, die lot tweemaal toe tol tweemaal toe trachtte een hout stapel in brand te steken, is door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 9 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd. De koopman A. P. G. uit Middel burg, -die 400 L. petroleum verkocht aan gravin v. Lynden te Koudekerke voor 80 ct. per liter, terwijl de maxi mum-prijs^ 25 ct. was, werd door de rech tbank alhier veroordeeld tot f 200 boete, subs. 3 maanden hechtenis. Dc rechtbank alhier veroordeelde J. A. C., 54 jaar, commissionnair te. Rilland-Balh, die aangaf voor de rijks- ink-belasting te verdienen f 6100, ter wijl hij f 14200 had verdiend, tot f 400 boete subsidiair 2 maanden hechtenis. De herbergier J. G. de G. te Goes, die f 190Ö opgaf in plaats van f 3300, werd veroordeeld tot f 300 boete, subs. 2 maanden hechtenis. De zand- en grindkwestie. Bij informatie op het ministerie van Buitenlandsche ZakCn is gebleken, dat de nota betreffende bovengenoemde kwestie reeds door onze regeering is -ontvangen. Door Engeland wordt er nogmaals op gewezen,: dat de Nederlandsche Regeering eerst slechts den doorvoer van een beperkte hoeveelheid zand en grind toestond, en dat later na aan drang van Duilschland, die hoeveel heid is vergroot. De Nederlandsche regeering heeft jeers t een betrekkelijk geringe hoe veelheid voor doorvoer toegestaan. Dit géschieddê echter met een be paalde bedoeling, namelijk om dc Duitsche regeering te noodzaken met bewijzen voor den dag te komen, dat grcoïcre hoeveelheden voor burgerlijke doeleinden inderdaad nóodig waren. Toen die bewijzen werden overgelegd bestond er bij onze regeering geen bezwaar meer, de toegestane hoeveel heid te vergroeien. Uit tiet feil, dat zij eerst een kleine hoeveelheid voor doorvoer toestond, mag dus niet wor den afgeleid, dat zij die hoeveelheid als 't maximum beschouwde. Zij had toen echter nog geen gegevens, die haar de overtuiging schonken, dat een groolere voorraad Ivoor burgerlijke doeleinden noodzakelijk was. Later zijn haar die gegevéns overgelegd. Dc voorzitter van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Am sterdam en Rotterdam zijn door den Minister van Buitenlandsche Zaken in audiëntie ontvangen, waarbij zij den Minister hebben gewezen opdegroole belangen, die de handel heeft bij her stel van de telegrafische gemeenschap van Nederland met het buitenland, in het bizonder met de Nederlandsche koloniën. Onder verantwoordelfjkh. u_.n den iuzmder) Van 1- 5 regels 75 Cts.elke reg> l n.eet 15 Cts De oplossing voor twee vrouwelijke vooroordeelen. De vrouw heeft fjelgk als zg het er voor houdt, dat de fcischheid van de kleur en de glans van _den blik twee wezenlijke voor waarden zgn, om er lief uit te zien. Hoe zuiver ook de Iguen van haar gelaat zgn, een vrouw ziet er dan eerst lief uit, wanneer geheel haar wezen gezondheid ademt. Van daar komen alle kunstmiddelen om zich kleur te geven en schitterende oogan te hebben. Maar de kostbaarste zalven.en de zeldzaamste reukwaren zullen nooit iets anders geven dan een voorbijgaanden scbgn, want noch zalven noch reukwaren kunnen ooit de zuiverheid en den rgkdom van het bloed verschaffen, waarvan alleen de frisch- haid der kleur en de glans van den blik afhangen. Om de zuiverheid en den rgkdom van het bloed te bewaren of weer te krggeD, i»_ het noodig gebruik te maken van de Pink Pillen, die het van zgne onzuiverheden be- vrgden en da roode bolletjes ervan vermeer deren. Bovendien zgn de Pink Pillen om meer dan eene reden onmisbaar voor de vrouw. Deze pillen zijn niet uitsluitend de groote herstellers van het bloed; zjj maken ook een krachtig versterkingsmiddel voor de zonuwen uit en zetten alle levensfuncties tot werkzaamheid aan. De'Pink Pillen zgn onovertroffen tegen de ongemakken en onge- vaUen, die zoo dikwijls bg vrouwen voor komen, als bloedarmoede, bleekzucht der jonge meisjes, zenuwuitputting, maagpijnen, verlies van eetlust, neurasthenie, kritieke leeftijd. De Pink Pillen zgn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9.— per 6 doozen bg het Hoofd-Depöt der Piek Pillen, Nassaukade 314, Av sterdamvoor Zierikzee en Omstreken bg J. W. Gudde, drogisterij, Oude Haven firma W. v. d, Leur. Kaaistraat, Steenbergen M. Schot te Tholen en in alle goede apolh ken oc droghteigen. Klompen, schoenen en sajet. Omtrent de voorziening van gced- koope klompen, schoenen en sajet kan 't Bureau voor Mededeelingen inzake dc Voedselvoorziening het volgende berichten. Het spreekt vanzelf, dat de verzen ding van 1.600.000 bons voor klompen én van niet minder dan 2.000.000 bons voor schoenen groote technische en administratieve moeilijkheden op levert. Men is nu evenwel zoo ver, dat de klompenbons verzonden zijn. De distributie van klompen zal deze maand plaats vinden. Inlusschen wordt de verzending der schoenenbons voorbereid. Er zullen echter nog wel een paar weken mede jgemoeid zijn, voordat men daar mede gereed is. Behalve de bons voor goedkoope schoenen zullen ook 60.000 paren schoenen ter beschikking der gemeen ten worden gesteldwaarop dezer dagen ide hand js gelegd. Dit zijn afge keurde militaire schoenendie in orde worden gemaakt en dan nog zeer goed bruikbaar zijn voor particulier gebruik. Deze schoenen, zuilen op ongeveer f 3 pér paar komen. Wat de sajet betreft, blijkt thans, dat de beschikbare wolvoorraden toe laten ongeveer Vs der aangevraagde hoeveelheid ,le verstrekken. De fabrikanten zijn met den aan maak bezig: door enkelen is niet de aflevering reeds een begin gemaakt. De te leveren sajet zal zijn 3-draad- sche (sajet (10.000 meter per K.G.); de 'kleur wordt z.g. grijs méléc, een samenstelling uit rood, zwart en wit, die niet in den handel is. De wijze van distributie wordt aan de gemeente- bésturen overgelaten, mits de distri- bulieprijs niet hooger wordt dan' f 6 per K.G., d. i. 50 cent per 100 gram of f 0,30 per halve knol. Trommelvuur. Die Freie Zeiting van Bern bevat een fragment uit éen van betrouwbare zijde aan dit blad ter beschikking ge.stelden brief, die niet geheel is opgenomen ten einde den briefschrijver niet te schaden. (in Zuid-Duitschland), 17 Oct. Twee dagen geleden is mijn zwager, een man van 38 jaar, met „ver lof' van liet westelijk front teruggekeerd of liever teruggebracht. Toen de trein -binnenreed en wij het gelaat van den terugkeerende achter een der coupé vensters in 't oog kregen, meenden wij, dat' hij van vreugde den wagen uit zou snellen en ons om den hals zou vallen. Maar het ging zoo heel anders. Twee medereizigers hielpen hem de treden af en gaven hem aan ons over. „Gewond", vroegen we angstig. „Neen, niet gewond, maar verdoofd door het trommelvuur", luidde het antwoord. Wij spraken hem toe, maar hij zweeg. Hij bleef stom, staarde ons als verwezen aan met tril lende beenen en sidderende handen. Wij brachten hem in een rijtuig naar huis en légden hem te bed, waar hij spoedig insliep. Hevig schokte zijn lichaam ge durende den slaap en van tijd tot tijd stiet hij ongearticuleerde geluiden uit. Den volgenden morgen werd de zieke wakker. Hij had de spraak herkregen, herkende ons allen en kon ons in den loop van den morgen vertellen van de redenen van zijn onverwacht verlof. Hij sprak met moeite, terwijl het trillen van lichaam en armen onophoudelijk voort duurde. Mijn arme zwager vertelde: Drie dagen geleden lag ik nog aan het front in Vlaanderen, in eender allervoorste onderstanden. Het Engelsche trommelvuur, dat eigenlijk sedert weken niet ophield, was vele dagen voor mijn vertrek tot een hel geworden, gelijk men niet mogelijk zou hebben geacht. Het kwam voor, dat de Engelschen binnen twintig minuten 125000 granaten op ons lieten neerhagelen. De Engelsche artil lerie is iets vreeselijks, waarvan onze boogere aanvoerders nooit hebben ge droomd. Wij soldaten hebben 't gevoel dat heden de verhouding 1 tot 100 is, d. w. z. wij hebben tegen honderd Engel sche projectielen, slechts één projectiel als antwoord. Geen onderstand kan zulke orkanen van projectielen weerstaangeen onder stand biedt blijvend bescherming. Het meest verschrikkelijke is echter niet het bombardement zelf, maar het ontploffen der projectielen. Deze uren- en dagen lange ontploffingen werken zoo zenuw verwoestend, dat de meeste soldaten en officieren, nog eer de bommen den onder stand vernielen en de bewoners dooden of wonden, reeds gebroken menschen zijn. Het is vreeselijk! Uit een verniel den onderstand hebben eenige kameraden me weggesleept. Zonder ook maar in het minst gekwetst te zijn, moest ik tengevolge van den zwaren zenuwschok, tengevolge van het voortdurend beven van armen en beenen, naar het lazeret worden gebracht. Op mijn dringend ver zoek gaf men mij verlof en reeds den volgenden dag liet men mij naar huis transporteeren, „tot ik weer beter zou zijn", zeiden ze Voor onze Jieden in Vlaanderen, ja, aan het gehe*èle westelijk front, is een gruwelijke tijd aangebroken. Vroeger werd men elke drie dagen in de loop graven afgelost, thans echter slechts elke zes dagen. Zijn onze reserves zoo ver minderd? Een andere verklaring kunnen we niet vinden Wij hebben een beroemd dokter laten komen. Hij heeft onzen patiënt lang onderzocht, maar liet zich tegenover hem niet uit. Tot mij echter zeide de dokter bij zijn heengaan, dat hij niet geloofde dat de zieke ooit weer een „normaal" mensch zou kunnen worden. Wij moeten ons er op voorbereiden, gelijk]duizenden Duitsche families, voor taan een ongeneeselijken zenuwpatiënt te moeten verplegen. Het dreigende gevaar. De heer W. P. J. H. Bouman, architect te Breda, doet het volgende denkbeeld aan de hand om buitenland sche vliegers opmerkzaam te maken, dat zij boven ons grondgebied zijn: Men profiteere b.v. van groote, platte grintdaken van aaneengebouwde heeren huizen enz. nabij bruggen en stations, en plaatse op die platten, die dikwijls 8 12. Meter breed en 40 k 60 Meter lang zijn het woord „Holland", zoodat elke letter een lengte heeft van zeven k tien meter. Deze letters zijn als volgt gemakkelijk te maken: men plaatse in het grint strooken op hun kant op de twee kantlijnen van. de bloldei'.ter; vuile de inwendige ruimte van de letter, die 75 c.M. k 1 Meter breed is, op met witte, gewasschen grint, vervange liet overige grint op het dak door stuk ge slagen klinkers op l1/» 2 c.M. in 't vierkant zooals dio welke voor beton werk gebruikt worden en doope die steenslag in gloeiencl asphalt of teer. Men heeft dan helldere, wiitte letters op zwarten grond, die op duizenden meters afstand gelezon kunnen worden. Onze vliegers zouden door een vlucht zich kannen overtuigen of dit middel ten volle aan de verwachting voldoet. Dit herkenningsmiddel vereischt in jaren geen onderhoud én de kosten van het aanbrengen zijn miniem. Een lang pannendak of in elkanders ver lengde liggende schuine daken leenen zich b.v. om met wit verglaasde pannen het woord „Holland" in te dekken; op zeven dito naast elkander staande huisjes op een dorp, plaatse men op elk liiiis een reuzenletter; 't schoone moet des noods tijdelijk wijken ter voorkoming van levensgevaar. Voor den nacht kan men snoeren electr. lichtjes over de letters aanbren gen. Bij gemis aan een centrale kieze men een plaatsing nabij fabrieken, die- .'s nachts werken. Het licht behoeft alle nachten niet te branden, men ontsteke het als men vliegtuigen hoort hun komst vreest en als ze gesignaleerd zijn; door een telkens, in- en uitgehakeleil zal oogenblikkelijk de attentie der vliegers getrokken worden. Tweede Kamer. Verhooging van Onderwijzerswedden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een wetsontwerp tot verhooging van onderwijzerswedden ingediend. Daarbij werd o. a. voorgesteld dat uit 's Rijks kas onverminderd de bijdragen, welke krachtens andere wettelijke voor schriften worden verleend, de volgende weddeverhoogingen worden toegekend aan hoofden of onderwijzers van bijstand van openbare scholen of van scholen welke voldoen aan de in art. 59, eerste en Iweode lid der L O. wet gestelde eischen, a. Indien zij minder dan vijf dienst jaren vervuld hebben en een bezoldi ging genoten van minder dan f 10Ö boven de minimum- aanvangswedde volgens art. '26 der L. O.wet, het bedrag dat vereischt wordt om de wedde tot hónderd grilden boven de minimum- aanvangswedde op te voeren b-r indien zij vijf of meer dienstjaren hebben volbracht, en een bezoldiging genieten van minder dan twee honderd gulden boven de minima-wedden volgens art. 26 der L. O. wet, het bedrag dat vereischt wordt om.de wedde tot twee honderd gulden boven cle minimum- wedde op te voeren. Ter berekening "van de genoten be zoldiging komt in aanmerking de wedde welke het hoofd of den onderwijzer van bijstand toekomt, volgens de op 1 October 1917 geldende salarisregeliug zonder dat rekening wordt gehouden met de verhooging voor het bezit van lioofd- of andere akten, met tegemoet-, koraingen voor huishuur of gemis van genot van vrije woning of met uit- keeringen, ingevolge de wet van 6 Juni 1913. De onder b. bedoelde verlioogingen worden slechts toegekend tot het bedrag waarop aanspraak kan ontstaan wegens een 'diensttijd van vijf cn meer doch minder dan tien dienstjaren, aan vrouwe lijke hoofden van scholen, onderwijze ressen van bijstand en aan onderwijzers <Iie bindende geloften hebben afgelegd, niet in het huwplijk te zullen treden Voorgesteld wordt dat deze wet geacht wordt in werking te zijn getreden met 1 Januari 1917. TELEGRAMMEN. ROTTERDAM, 9 Nov. In de heden alhier gehouden buitengewone vergadering van Aandeelhouders der Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee, werd het voorstel der directie om genoemde bank naar 's-Gravenhage te verplaatsen, verworpen. MIDDELBURG, 9 Nov. .De com- mandaat in Zcclaiur-heeft aan var- ordening vastgesteld, waarbij voor zoover door den Minister van Land bouw geen algemeen of bizonder' ver bod lol vellen van "hoornen, bosschen en andere hotitopstaiiden is uitgevaar digd ol door deze autoriteit niét voor waardelijk is loegeslaan ol' mocht worden toegestaandit vellen ver boden is zonder toestemming van den Commandant in -Zeeland. AXEL, 9 Nov. Omtrent de hier plaats gehad hebbende gebeurtenissen wordt nog gemeld, dal de 35-jarige vrouw, die aan de. keel werd gel rot ten, in haar woning te bed lag toen •een scl\erl' van dc bom door den buiten- eii den binnenmuur heen sloeg; baar locsland is ernstig. De 30— jarige vróuw van wie 3 vingers wer den afgeslagen, keek door een zolder raam haar buiten op het oogenblik, dat de bom ontplofte.' Verscheidene .scherven van de boni zijn gevonden en door den militairen commandant in beslag genomen. Direct na de ont ploffing stegen eenige Duilscliers te Selzaetc op ter vervolging, mam waar-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1