zieriKzeesche 9 nieuwsbode Woensdag 7 Nov. 1917. (zier,kzeesch£courant). 51 - - VEEMARKT. BRANDSCHOUWING. Oorlogsoverzicht. nieuwstijdingen. H!Ntivibiti: Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract De VEEMARKT te Zierikzee wordt gehouden op eiken onderdag in de maanden Au- ustus, September, October n November en in de eerste lelft van December op de chuithaven. De markt vangt aan des voormiddags 9 uur en eindigt des namiddags 3 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibbikzeb brengen ter kennip van de Inge zetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag, den 12 November eerstkomende en volgende dagen eene Algemeene Brandschouwing i» de woningen der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen 'der Verorde ning tot voorkoming en blussching van brand' in deze gemeente. Zibbikzeb, den 7 November 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., l.°-Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Vlaanderen blijft bij voortduring het tooneel van den bloêdigen strijd. De gealliëerden trachten nog steeds op het Westelijk front de beslissing van den oorlog te verkrijgen. Maan dagavond werd een hevig artillerie gevecht geleverd, 't welk in den nacht aanhield en Dinsdagochtend in rof- felvuur overging. Hierop werd door de Engelsche infanterie, die uit haar loopgraven te voorschijn kwam, een heftige aanval op de Duitsche stellin gen ondernomen. Of zij veel succes van dien aanval gehad heeft, betwij felen wij. Want de Engelschen zijn, als zij een voordeeltje behaald heb ben, er als de kippen bij, niet alleen om het wijd en zijd in alle geuren en kleuren te berichten, maar om het ook zoo breed mogelijk uit te meten. Van grooler beteekenis en in grijpender belang echter voor dezen oorlog zijn de snel elkaar opvolgende krijgsverrichtingen in Italië. De Oos tenrijksche generaal Felix Schwar- zenberg namelijk, heeft den overgang over de rivier de Tagliamento be vochten en daarbij 6000 Italianen ge vangen genomen en vele kanonnen buit gemaakt. Daardoor zijn de Itali aansche troepen genoodzaakt gewor den de gehcele Tagliamento-linie tot aan de kust van de Adriatische Zee te ontruimen. Dc druk van den aan val der Oostenrijksche en Duitsche legermacht heeft de Italianen tevens gedwongen hun bergfront over een breedte van meer dan 150 K.M. op te geven. Ook Kèizer Karei heeft de ri vier de Tagliamento overschreden. De Italiaansche troepen zullen zich nu op de Piavelinie, waar de Fransche en Engelsche hulptroepen verwacht worden, moeten terugtrekken. Met het oog op de omstandigheid echter, dat het Dolomietenfront begint te wan kelen, waardoor, zoo althans de Duit sche en Oostenrijksche troepen in hun opzet mochten slagen de Italianen uit genoemd front te verjagen, deze zich genoopt zullen gevoelen ook de Pia velinie prijs te geven, willen zij voor komen, dat zij in den rug worden aangevallen. In dat geval zouden de Italianen zich achter de door Heine bezongene rivier de Brenta moeten terugtrekken. De toestand voor de Italianen is uiterst hachelijk. En zij zijn pas in Genesis van de ram pen die hen treffen. Cadorna heeft taet 't oog op dien toestand zij n hoofd kwartier reeds naar Padua overge bracht. De gealliëerden schijnen "het ook donker in te zien. Vandaar dat hun leiders en woordvoerders zich gehaast hebben zich naar Rome te begeven, teneinde door hun tegenwoor digheid te beproeven er den moed in te houden, en tot eiken prijs te voor komen, dat de Italiaansche regeering een afzonderlijken vrede sluit. Niets toch zou hun op dit oogenblik onge legener komen, dan dit. Want sloot Italië vrede, dan volgde onmiddellijk het uitgeputte Rusland, verbrekend de finantiëele banden, waardoor het aan de Entente geketend is, dit voor beeld. In Rusland is de toestand even ern stig als in Italië. De Minister van Oorlog, Werschofsky, is van zijn ambt ontheven en tijdelijk vervangen door generaal Manikofsky, terwijt Kerens- ky, toezicht oefenen zal. Met deze persoonsverwisseling zal Rusland niet gered worden. Het Russische volk smacht naar vrede. En wanneer de regeering dit verlangen langer weer streeft, dan staat een revolutie voor de deur. Reeds nemen de monarchis tische demonstraties te Petersburg steeds meer toe. Deze .worden meestal veroorzaakt door officieren en leer lingen van militaire onderwijsinrich tingen, die niettegenstaande het ver bod in de schouwburgen hel Tsaren- lied aanheffen. Grootvorst Michaël Alexandrowilsch weigert pertinent naar Engeland te vertrekken, naar hij voorgeeft, met het oog op de a.s. bijeenkomst van het Voorparlement. De.regeering kan zich geenszins op het geheele Pelersburgsche garnizoen verlaten. Juist in de laatste dagen •hebben zich bij verschillende troe- pen-onderdeelen tafereelen afgespeeld idie van een vijandige .'stemming jegens .de regeering getuigen. Het Finsche garderegiment heeft Zaterdag een parig besloten om aan' de voorloopige regeering mede te deelen, dat het re- geeringsgezag onverwijld aan 't uit voerend comité der vereenigde Sowiels dient te worden overgedragen, en dat Kerenski voor een revolutionnaire rechtbank der Sowiets moet verschij nen, teneinde zich te verantwoorden. De uit soldaten bestaande bataljons- comité's van 't garderegiment Pafloff heeft besloten zich tegen een eventu- eele ontruiming der hoofdstad te ver zetten en. eveneens om een mogelijk bevel tot afmarsch naar het front niét te gehoorzamen. Op de districts.-con- ferentie der Noord-Russische Sowiets, die le Petersburg nu gehouden wordt verklaarden de vertegenwoordigers der matrozen van de Oostzee-vloot, dat deze, nu zij vernomen hebben, dat Kerensky van plan is St.-Petersburg te ontruimen, het besliste voornemen hebben alle hiertoe strekkende bevelen der voorloopige regeering te trotseeren. Zoo noodig zouden de matrozen er niet voor terugdeinzen de leden gevangen te nemen, aangezien deze door het prijsgeven van het middelpunt der revolutie! de geheele revolutie willen opgeven. CHINA In China is het nog steeds niet rustig. Nu weer wordt via St.-Peters burg uit Peking bericht, dat in de provincie Kir in Mantsjoerijede troepen geweigerd hebben de nieuwe bevelhebbers te erkennen, iliun uit de centrale hoofdstad toegezonden. Zij hebben de provincie voor zelfstandig verklaard. In de prov. Hoenan en Tsetsjoean d. i. dus in Midden-China duren de botsingen tusschen de regeerings- troepen en de opstandelingen voort. RUSLAND. Er hebben ernstige wanordelijkheden plaats gehad onder de .troepen te Theo- dosia in de Krim, waar de staat van beleg is afgekondigd. Ingevolge den wensch van de Ukrai- nische troepen, werden alle wijnwinkels in de stad vernield. Rivieren wijns stroomden door de straten en de kelder- vaten werden op straat leeggeheveld. De schade wordtop 1.500.000 roebel NEDERLAND BEERTA. Te Zandhoogle, onder deze gemeente, hebben drie gemas kerde mannen ingebroken in de wo ning van den landbouwer W. Koster, dien zij vastbonden, waarna van de huishoudster geld en goed werden ge eischt. De heer Koster heeft ander half uur gebonden gelegen. IJMUIDEN. Volgens medcdeeling van de bemanning van den alhier binnengekomen logger KW 85, is de logger „Twee Gezusters SCH. 45 bij den jongsten storm omgeslagen en ge zonken. Men vreest, dat de bemanning is omgekomen. AMSTERDAM. Een vrouw zonder vaste woonplaats heeft voor een per ceel in de Van Hogendorpstraat haar in ziekelijlcen toestand verkeerend 3- jarig jongetje neergezet. Het kind, dat met wonden bedekt was en vol on gedierte zat, is naar een gasthuis ge bracht. 's-GRAVENHAGE. Drie dagen ge leden vond men bij de Waterpartij in de Scheveningsche Boschjes het lijk van een jonge vrouw; het ver toonde verwondingen, die aan mis handeling deden denken. Eerst na 2 dagen slaagde men er in, haar iden titeit vast te stellen: het bleek de 20- jarige mej. K. uit Rotterdam te zijn, Men brengt 't vinden van 't lichaam in verband met een te Rotterdam gepleegde inbraak, waarvan menden dader, een Diptschen deserteur, rgeds eenigen lijd vergeefs zoekt. VLAARDINGEN. De 40-jarige met selaar xK. D. alhier kreeg de vorige week een onbeduidend wondje aan een zijner handen. Hij sloeg er geen lacht op en bleef aan zijn werk. Thans evenwei is de man reeds overleden tengevolge van bloedvergiftiging. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Onder de telegram men in het nummer van Vrijdag avond stond gemeld, dat het Gerechts- Jiof le 's-Hage bevestigd had.'n vonnis van de rechtbank te Zierikzee, waar bij de Gebr. L. wegens smokkelarij lot gevangenisstraf veroordeeld waren. Nu is het jammer, dat men uit Den Haag er. niet bij geseind heeft dat het de drie gebroeders L. uit Be.rgen-op- Zoom waren, die het voniiis gold, want nu zagen velen de heeren Ge broeders Lokker alhier voor de perso nen aan, die veroordeeld waren, wat voor genoemde heeren natuurlijk zeer onaangenaam was. Met deze ophel dering hopen wij aan alle praatjes, die de ronde deden, nu een afdoend einde te maken. Ter openbare civiele terechtzit ting der arrond.-rechlbank van !hedcn, werd de heer mr. C. F. M. de Witt beëedigd als griffier bij het kanton gerecht alhier. OOSTERLAND. De beslissing om trent de prijsvraag, uitgeschreven in verband met de stichting van een nieuwe wijk ter uitbreiding van de kom van het dorp Oosterlajid, is gevallen. De eerste prijs werd toegekend aan het ontwerp onder motto „Tuindorpswijk", ingezonden door den heer J. J. Wesse- ling, arch.-directeur der Ambachtsschool te Zierikzee, de 2e prijs verwierf de inzending onder motto „Goed wonen'', de 3e prijs het ontwerp „de Roos". Zes tien ontwerpen waren ingezonden. De beoordeeling geschiedde door het ge meentebestuur, voorgelicht door de h.h. Jhr. De Graaff en Van Boven, inspec teurs van de Volksgezondheid. De ingezonden ontwerpen worden voor belangstellenden ter bezichtiging gesteld in een der lokalen ven het gemeente huis, op Maandag 12 en Dinsdag 13 dezer van voorm. 10 - tot 's nam. 4 uur. BRU1NISSE. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 290 stemmen, van onwaarde 4. Gekozen werd de heer 'M. Hage, met 145 stemmen; op den heer W. van den Berg Dz. werden 141 stemmen uitgebracht. STAVENISSE. Naar men met ge noegen verneemt, hebben heeren Ge- dep. Staten dezer provincie conces sie verleend, o. a. aan de heeren C. de Rooij c. s. alhier voor den aanleg der electrische verlichting in deze ge meente. ANNA-JACOBA-POLDER. J.l. Maan dag is alhier een vergadering belegd tot het oprichten van een Christelijken werkmansbond, die geslaagd mag heeten. 44 personen sloten zieh hierbij aan. Tot het voorloopige bestuur werden gekozenA. Verstrate Iz., voorz.Jac. Verstrate Az., Secr.J. I. van Putten, Penningm. THOLEN. Een 8-jarig zoontje van den heer C. Jansen Pz. had de on voorzichtigheid. op een geladen bie tenwagen te klimmen, terwijl deze naar de haven reed. Het knaapje ge raakte met den voet tusschen het wiel en de wagen bekneld^ De voerman, die onmiddellijk op liet gillen ophield zag zich genoodzaakt' met toegeschor ten hulp het ventje uit zijn benarde positie te verlossen. Met zwaar gebro ken been is het ventje opgenomen, terwijl dr. A. Jekel onmiddellijk een noodverband aanlegde. Hij is naar Bergen-op-Zoom vervoerd, alwaar 't been gezet is. De toestand van het knaapje is redelijk. BRESKENS. De vorige week werd door de Duitschers naar Zeebruggen en verder naar Brugge opgebracht de motorvischsloep „Br. 7". Na een verblijf tot Zaterdag werd zij in vrij heid gesteld en naar builen de zee haven gebracht, vanwaar zij Zater dagavond wederom behouden in de haven van Breskens terugkeerde. Een^ Belgische knecht, die bij den schip per in dienst voer, moest evenwel te Brugge achterblijven. bouwland, aan den Ouden Heiligen weg, voor f 1450 per geniet. Onderwijs BROUWERSHAVEN. Mej. P.M.L. Willemse, onderwijzeres aan de openb. lagere school alhier, is als zoodanig benoemd te Bleiswijk. Rechtzaken Kerknieuws Verkoopingen, enz. OOSTERLAND, 2 Nov. Ten over- staan van notaris Kor te weg ..werden heden alhier .in het openbaar voor de erven van mej. de wed. J. Zoeter Vijverberg, Verkocht: 2.38.10 H.A. ZIERIKZEE, 7 Nov. Door de ar- ondissements-rechtbank zijn op 2 en 6 November j.l. veroordeeld: I. B. N. B., 8 jaar, J. van D,, 10 jaar, A. J. B., 9 jaar, I. L. ,van A., [12 jaar, en A. S., 10 jaar, allen zonder beroep en wonende te Zierikzee, no. 4, I. L. van A., tot plaatsing in een tuchtschool voor 6 maanden, met be vel dat de overige beklaagden zul len worden teruggegeven, aan li unne ouders, zonder toepassing van eenige straf, wegens diefstal door 'twee of meer vereenigde personen, door be- iklaagden 1 en 2 driemaal gepleegd en door beklaagde no. 3 tweemaal ge pleegd. Eisch conform. II. I. L. van A., 12 jaar, J. van D., 10 jaar, beiden zonder beroep, wo nende te Zierikzee, tot teruggave aan de ouders, zonder toepassing van eenige straf, wegens diefstal. Eisch conform. III. J. van D.* 10 jaar, zonder be roep, wonende te Zierikzee, tot te ruggave aan zijn ouders, zonder toe passing van eenige straf, wegens dief stal. Eisch conform. IV. J. L., 13 jaar, zonder beroep, wonende te Zierikzee, tot plaatsing in een tuchtschool voor 6 maanden, wegens diefstal, tweemaal gepleegd. Eisch 6 maanden tuchtschool. V. S. M. P., 16 jaar, C. F., 15 jaar, en G. H., 16 jaar, allen arbeiders, wondende te St.-Maartensdijk, ieder tot f 15 boete, subs, plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van een maand, wegens feitelijke aanranding van de eerbaarheid. Eisch f 20. In lal ideze zaken Jrad als toegevoegd raadsman op mr. H. Polvliet. VII. M. H., 30 jaar, schipper, wo nende te Yerseke, en G. L., 38 jaar, koopman, wonende te Kapelle (Zuid- Beveland), ieder tot f 5 boete, subs. 1 week hechtenis, wegens het in tijd van oorlogsgevaar in een visschers- vaartuig vervoeren van0 goederen waarvan de üitvoer verboden was terwijl die goederen niet noodig zijn voor uitsluitend gebruik aan böórd. Eisch f 10. VII. J. B., 20 jaar, los werkman, wonende te Breda, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, tot een maand gevangenisstraf (zonder aftrek van preventieve hechtenis), wegens diefstalviermaal gepleegd. Eisch conform. VIII. G. V., eigenlijk genaamd F. Tt., 17 jaar, zonder beroep, wonende te Princenhage, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, tot 1 maand gevangenisstraf (zonder aftrek van preventieve hechtenis), wegens dief stal, tweemaal gepleegd. Eisch con form. Als toegevoegd raadsman trad op mr. II. Polvliet. IX. J. D., 37 jaar, schipper, wo nende te Yerseke, tot f 50 boete, subs. 1 maand hechtenis, wegens het in tijd van oorlogsgevaar in 'n visschers- vaartuig vervoeren van goederen waarvan de uitvoer verboden is, lei- wijl die goederen niet noodig zijn voor uitsluitend gebruik aan boord, met last tot teruggave van de in beslag genomen steenkolen van den be klaagde. Eisch f 25. V rij'gesproken: I. H. J. van B., 31 jaar, opkooper te Zierikzee, beklaagd geweest van heling van door misdrijf verkregen voorwerpen. Eisch 2 maanden. II. J. A. V., huisvrouw van C. van L., 70 jaar, winkelierster te Zierikzee. beklaagd geweest van heling van door misdrijf verkregen voorwerpen. Eisch 14 dagen. III. D., K 24 jaar, opkooper te Zie rikzee, wegens heling van door mis drijf verkregen voorwerpen. Eisch 2 maanden. (Deze vrijspraken staan in verband met de onder I—IV vermelde zaken). Voor het kantongerecht te Rotter dam heeft terecht gestaan E. J., filiaal houder aldaar ter zake dat hij als beheerder van de aan een openbare straat gevestigde fotografiezaak een portret van een vrouw, zonder daartoe gerechtigd te zijn, in het openbaar tentoon, heeft ge steld. Ned. Herv. Kerk'. Beroepen: Te Montfoort, N. War- molta Nzn. te Ncerlangbroek. Te Heerlen (2de pred. pl.), W. J. Kan te Ter Apel. Te Oosthuizen (toez), A. H. J. le Gras te Egmond-Binnen. Te Kolham (Gr.), J. L. Gregorie te Blokzijl. Te Benschop, N. van der Snoek te Ameide. Aangenomen: Naai- Rkeneni J. G. Hooijer te Ankeveen. ZIERIKZEE. Ds. J. H. de Roode, N. H. Pred. alhier, herdacht den g.ien November zijne 25-jarige Evangelie bediening, begonnen in Metslawier (prov. Fries!.), vervolgens Rolde, Stads kanaal, Ezinge en daarna te Zierikzee. Namens een groot aantal belangstel lende gemeenteleden werd den Jubelaris een ameublement voor de studeerkamer' aangeboden. Commissiën uit den Biz. Kerkéraad, Diaconie, Kerkvoogden en Notabelen, brachten ds. de R. hunne gelukwenschen, hem dankende voor de toewijding en nauwgezetheid, waarmede hij steeds zijn ambt vervult en met den 'wensch, dat hij nog vele jaren ten zegen van de gemeente mag werkzaam zijn. Ook afgevaardigden van den ring Zierikzee en van het classikaal bestuur kwamen gelukwenschen. 't Ontbrak bovendien niet aan blijken van hartelijke belangstelling, zoowel van hier als elders. Geref. Kerk. Beroepen: Te Ter Aar, J. H. A. Bosch te Andel. Te Stellendam, G. W. Akkerhuis te Sleeuwijk. Te Haarlem, G. R. Kuijpër te Alblasserdain. Bedankt: Voor Hoofddorp, C. Bouma te Schoonebeek. Voor Oude en Nieuwe-Bildtzijl, G. D. Scheepsma te Roodeschool. Voor Zwammerdam, J. J. Berends te Maasland. Aangenomen: Naar Nieuw Weer- dinge, H. Lanning te Dwingelo. Chr. Geref. Kerk'. Bedankt: Voor Utrecht, L. de Bruyne te Zaamslag. Belgische vluchtelingen. Het Eindh. Dagbl. verneemt, dat hot aantal vluchtelingen in hel kamp te Veghel binnenkort aanmerkelijk zal stijgen; .al de Belgische vluchtelingen die in de provincie Zeeland verblijf houden, moeten dit gewest verlaten en zullen in het vluchtoord te Veghel ondergebracht worden. De bevolking telt thans 6500 zielen. Bond voor Staatspensionneering. 't Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft besloten, 'n derde congres voor staatspensioen te houden te 's-Gravenhage, op den tweeden Paaschdag van 191S. De Liberale Unie, de Vrijzinnig-Demo cratische Bond, de Bond van Vrije Liberalen en de Bond van Christen- Socialisten hebben medewerking toe gezegd. Burgerlijke dienstplicht en buitengewoon oorlogscrediet. Het wetsontwerp betreffende een regeling van den burgerlijken dienst plicht is thans van den Raad van State terug ontvangen bij het departement van .oorlog. Eveneens 't wetsontwerp nopens een builengewoon oorlogscre diet voor liet 2de halfjaar van 1917. Dc indiening van beide ontwerpen bij de tweede Kamer is thans eerlang te verwachten. De Nederlandsche regeoring en het interneeren van duikbooten. In het Engelsche Lagerhuis heeft Hunt de vraag gesteld of de Engel sche duikboot E 17, welke eenigen tijd geleden buiten de Nederlandsche territoriale 'wateren onklaar was ge worden, in Nederland was geïnter neerd. Ten andere, of de Duitsche duikboot, welke te voren in Neder land was geïnterneerd, weer was vrij gelaten, evenals hare bemanning. Minister Balfour beantwoordde de eerste vraag bevestigend. Ten aanzien van de tweede vraag zeide hij, dat de Duitsche zeelieden waren vrij ge laten, omdat de Nederlandsche re geering, na een onderzoek door een internationale commissie had uitge maakt, dat die duikboot ten onrechte was geïnterneerd. De redenen voor het vrijlaten van de Duitsche duik boot zijn aan de Britsche regeering niet voldoende opgehelderd. De geheele zaak, te samen met het geval van de E. 17, wordt nog verder overwogen. Distributie van vet. Er worden thans geregeld bruin kolen van de bruinkolen-exploitatie Bergerode le Heerlen verzonden, ter beschikking van de Rijkskolendislri- butie. Het voornemen bestaat,; de zen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1