Ingezonden Mededeelingen. ADVERTENTIEN. Aanbeveling. Dr. REGENSBURG, Consult Donderdag 8 Nov. Prive-Bibliotheek. Leesgeld een Gulden Centrale Veiling Schouwen-Duiveland. Maandag 5 Nov. kunnen goed klaarge maakte Poter-Uien afge leverd worden in het Pakhuis van HOUTKAMP aan het Karsteil te Zierik zee, om, bijeengevoegd, Dinsdag daarop op de Veiling te worden verkocht. HET BESTUUR. komenden trein aansluitende boot van de provincie Zeeland is aangewezen voor het vervoer van aangeteekende stukken. 'De Directeur voornoemd S. BEUMÊ. Onderwijs. 2IERIKZEE. Woensdag slaagde te Leiden voor het doctoraal examen in de rechten mej. A.M. Beumée. OUD-VOSSEMEER. Mej. Cato A. Lindhout, onderwijzeres te Greup (ge meente Mijnshèerenlandis in gelijke betrekking benoemd te Strijen. Verkoopingen, enz. ZIERIKZEE, 2 Nov. Heden werden alhier ten verzoeke van verschillende eigenaren, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht, de vol gende onroerende goederen, gelegen aldaar: Een woonhuis, erf en tuin, aan de Oude Haven, wijk A n. 414, voor f 3676. Een woonhuis en erf aldaar, wijk D no. 477, voor f 1600. Een "woonhuis 'met erf en tuin, aan de Nieuwe Haven, voor f 1625. Een woonhuis en erf, aan de Hoofd poortstraat, voor f 650. Een woonhuis en erf aan de Molen straat, voor f 1025. Een pakhuis en erf aldaar, voor f 676. Een woonhuis en erf, aan de Ven kelstraat, wijk D no. 146, voor f 650. Een woonhuis en erf aldaar, wijk D no. 190, voor 875. Een woon- en winkelhuis en erf, aan de Breestraat, voor f 1925. Landbouw en veeteelt. BRUINISSE. Donderdagavond werd er in het „Hotel Storm" een alge meene vergadering gehouden van de Varkensvereeniging „Onderl. Hulp". Uit het verslag bleek', dat er in kas was f 3103,62, hetwelk thans uitge zet is op de Nutsspaarbank te Zierik- zee. Het vereenigingsjaar sloot met een voordeelig saldo van f 241,50. Het 'aantal leden bedraagt thans 209. Bij de periodieke verkiezing van het be stuur werden de aftredende leden, de heeren A. I. Schipper en F. D. van Vessem met groote meerderheid her kozen en in de vacature wijlen den heer Jac. Goudzwaard werd gekozen de heer Jan Goudzwaard. De geko zenen namen hunne benoeming aan. .Tot voorzitter werd in de later gehou den bestuursvergadering gekozen de heer J. L'. Muller. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Foudgum en Raard (toez.), P. Beijer te RottevaUe. Te Zeerijp, C. Sundermeijer te Lellens. Te Hoogvliet, C. van der Waa Ie Waal en Koog (op Texel). Aangenomen: "Naar Den Burg (op Texel), W. Kroese te Vrouwepolder. Naar Peperga, Ch. Boerendonk te Oudendijk. Naar Hoogkarspel, F. E. van Santen te Hekelingen. Bedankt: Voor Eext (Dr.) F. Tam- mens te Zuidbroek. Voor Steenwijk dr. W. Lodder te IJlst. Voor Groot- Ammers, J. H. Koster te 's-Grevel- duin Capelle. 4e Eeuwfeest der Kerkhervorming. ZIERIKZEE. Woensdagavond had in de Kleine Kerkwelke geheel gevuld was, de herdenking plaats van het groote feit: „de Kerkhervorming van Maarten Luther in •1517". Nadat Ids. De Roode voorgegaan was in ge bed, gaf een dameskoor, speciaal voor deze gelegenheid gevormd, een tweetal liederen ten beste. Daarna sprak ge noemd predikant over „de wereld, waarin Luther optrad". Die wereld schetste spreker in grove, algemeene trekken; de wereldlijke en geeste lijke macht des Pausen werd langza merhand minder erkend door het despotisch optreden tegen alles wat tegen hun wil was. Voorloopers der hervorming vond men in die dagen ook in ons vaderland, die werkten voor geestelijke volksvrijheid. Mar telaren voor de groote hervormings zaak lieten het leven op den brand stapel, vóór. Maarten Luther openlijk met zijn oude geloof brak. Van Lu ther's leven verhaalde ds. De Jongh, nadat gemeenschappelijk Ps. 89 7 en 8 gezongen waren. Spr. schetste Luther's leven en strijden èer hij tot de openlijke breuk met Rome kwam, wat vooral in de hand is gewerkt door zijn strijd tegen den z.g.n. „af laathandel". Staande werd daarna door de gemeente het overbekende „Een vaste burg enz." gezongen met begeleiding van koperinstrumenten. De derde spr., ds. Gouverneur, be handelde „Het wezen der Hervo.r- ming" in het algemeen en voor iede.r persoonlijk in" het bizonder. Spreker noemde ook Calvijri een groote refor mator, die juist op onze vaderland- sche hervorming zijn stempel had ge drukt en evenzoo Prins Willem van Oranje in den strijd om onze vrijheid, ook om de vrijheid van het geloof. Het dameskoor bracht hierna ten ge- hoore „Geestverwantschap" en „Ziels verheffing", welk laatste lied indruk wekkend door het ruime kerkgebouw klonk. Door dr. Helder werd de slotpredi- katie gehouden, waarin hij dank zegde iaan allen dietot het welslagén van dezen gedenkdag hadden medege werkt. Spr. huldigde, hoewel hfj in stemde met „los van Rome voor altijd", tocli de leer der verdraagzaamheid, welke eigenschap door al de spr. op Iden voorgrond was gesteld, vooral ook met 't oog op de bange tijden waarin ons vaderland verkeert. Tot slotzang was gekozen Gez. 50 vers 4, welk gezang ook 100 jaar ge leden bij de herdenking van het derde eeuwfeest in de Groote Kerk tot na- 'zang werd gezongen. NOORDGOUWE. Kerkvoogden en notabelen hebben met algemeene slem- men besloten over 1918 aan den pre dikant een duurtetoeslag van 10 pCt. van zijn traktement of f 175 te ver- leenen en aan de beambten der kerk eveneens 10 pCt. van hun salaris. ELKERZEE. In een zeer druk be zochte avond-godsdienstoefening werd door ds. Beernink op 31 Oct. de her vorming herdacht naar aanleiding van het tekstwoord van Deut 5 6: „Ik ben de Heere Uw God, die U uit het diensthuis uitgeleid heb". Heerlijk schoon orgelspel, door ds. Van Maanen ten gehoore gebracht, luisterde de bijeenkomst op. Mel dankbaarheid werd aan de gemeente alhier bekend gemaakt, dat in de godsdienstoefening van 'Zondag onder meer gecollecteerd werden 2 schuldbrieven ten laste van de kerk, zijnde een bedrag van f 50. Dank den milden gever. BRUINISSE. Tot leden van 't kies college werdén Woensdagavond her kozen de heeren Adr. Kik,; Mar. Krijger en C. Bolijn. Voor de vacature wijlen den heer^Jac. Goudzwaard moet een herstemmTng plaats hebben tusschen de heeren J. Goudzwaard en L. Kardol. Tot leden van het kiescollege zijn in twee vacatures gekozen de heeren Iz. Hage en J. Krijger. Geref. Kerk. Beroepen: Te Ten Post en te Schouwerzijl, J. H. Broek Roelofs tc Schildwolde. Aangenomen: Naar Duurswoude, J. M. de Jong te Wons. Bedankt: Voor Paesens c. a. H. Popma te Oudega (W.) Voor Nieuw- Vennep (Haarlemmermeer), R. K. M. Hummelen te Heeren veen. Voor Wormerveer, H. Brouwer H.Mz. te Schoondijke. Voor Deventer (A.) IJ. van der Zee te Zwagerveen. Geref. Gemeente. Bedankt: Voor Opheusden, M. Hof man, cand. te Beekbergen. Rechtszaken MIDDELBURG. De rechtbank al hier veroordeelde P. S. te Clinge, die een postwissel vervalschlewaar door zij f 26 in plaats van f 20 ont ving, tot een voorwaardelijke-gevan genisstraf van drie weken met een jaar proeftijd. Prov. Staten van Zeeland. De opening van de najaarszitting der Prov. Staten van Zeeland is be paald op Dinsdag 4 December, des morgens te half tien. Anders had de opening des avonds plaats, maar dit is veranderd met het oog op de licht- besparing. Dien zelfden dag zullen dan ook bij daglicht de sectiever gaderingen kunnen plaats hebben. Het gebied ontzegd. Door de elkander opvolgende mili taire commandanten in Zeeland, zijn gedurende den oorlog lot heden 430 personen uitgewezen uit het in staat van beleg verklaarde gebied dezer provincie, aan 165 personen werd later weder voorwaardelijk vergun ning verleend terug te koeren. Haring naar Amerika. Vanwege de Eiigelsche -autoriteiten is aan de Reedersvereeniging voor de Nederl. haringvisscherij medegedeeld dat de mogelijkheid beslaat, om een schikking te treffen voor den uitvoer van haring naar Amerika. De Ree dersvereeniging heeft zich onmiddel lijk daarop gewend tot alle reeders en kooplieden, met het verzoek, op te geven, welke houders van haring- voorraden bereid zijn hun voorraden geheel of gedeeltelijk voor spoedige verscheping naar Amerika beschik baar te stellen. Uitvoer aanr Engeland. Tegelijk met de 900 geslachte gras kalveren gaan 16.000 schapen naar Engeland. Er zullen dan in totaal 25.300 schapen zijn uitgevoerd. De 'commissie voor uitvoer heeft opnieuw consent aangevraagd voor een paar milljpen K.G. schapen- vleesch. Onder verantwoordeigkh. van den inzender Van 1—5 regels 75 Cts.; elke régel meer 15 Ct« Te bleek om mooi te zijn. Geloofd niet, jonge meisje», dat de bleek heid de aantrekkelijkheid van uw gelaat verhoogt, noch dat een donkere rand om uwe oogen de vlam er van bekoorlijker maakt. De blik van den voorbij ganger dien gij op u gericht zaagt en waarin uw koket- terrie een stille bewondering had meenen te ontdekken, was integendeel vol medelijden voor de zwakheid^ die uw glanslooze kleur verried. Bovendien is de bleekheid geen mode meer. Wg leven niét meer in de tjjden van het romantisme, toen een kwijnend uiterlijk in den smaak viel. Tegenwoordig staat het goed frisch, levendig, gezond te zijn. Onze eeuw van bracht wil niets weten van alles watftreurig, wat zwak is; gjj moet daaraan denken, zelfs zoo gg het betreurt. Val dus in den smaak, waarvoor gg in zoo vele andere opzichten zorgvuldig uw best doet. En deze maal zal niemand u daarover, iets verwijten, want het behoeft u weinig te kosten. Wat toch is er voor noodig? O, heel weinig 1 Gg hebt er eenvoudig oenige doosjes Pink Pillen voor te nemen, die men in alle apotheken kan vinden. Zg zullen u het zuivere en krachtige bloed geven dat gg noodig hebt om uw kleur, uw gezondheid en de vroolgkheid weer te vinden die bg uw leeftijd behooren. Hebt vertrouwen in onze ondervinding, de Pink Pillen zullen wel dadig zjju voor uw teer gestelzg zullen de bloedarmoede overwinnen, evenals de zenuwverzwakking die u bleek doen zjjn, uwe oogen met zwarte kringen omgeven en u langzaam aan doen vervallen. De Pink Pillen zgn verkrijgbaar a f 1.75 per dooi en f 9.— per 6 doozen bg het Hoofd-Depót der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdamvoor Zierikzee en OmstreJcen bg J. W. Gndde, drogisterij, Oude Haven firma W. v. d. Leur, Kaaistraut, Steenbergen M. Schot te Thol&n en in alle goede apotheken en drogistergen. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 2 Nov. Tweede Ka mer. Nadat het voorstel, om de nota van wijziging betreffende de suppl. Indische begrooling in de af- deelingen te onderzoeken zonder stem ming is aangenomen, wordt voortge gaan met de behandeling van het ont werp „grond aan landarbeiders". Mi nister Postliuma verklaart alle amen dementen op Art. 1 strijdig met den opzet van Let ontwerp', dat Staats hulp zal verleenen aan hen, die ge spaard hebben en nog willen sparen met volle gebruiksvrijheid van liet plaatsje of liet land van den aanvang af. Daarom wijst spreker alle vier onvoorwaardelijk af. De heer De Jong trekt zijn amende ment, de mogelijkheid uitsprekende van erfpacht ten aanzien van land met woning, in, evenals de heer Rut gers de mogelijkheid van pacht voor land met woning en de heer Fles- kens de mogelijkheid tot verkrijging in eigendom vau 'los land. Het amendement-Schaper, ook land met woning alléén in pacht, wordt verworpen met 52 tegen 10 stemmen. Art. 1 is aangenomen met 51 tegen 10 stemmen. BERLIJN, 2 Nov. Aan de Tag- liamento werden op den O. oever van de Pinzano en Latisana de stand houdende Italianen teruggeworpen of gevangen genomen. ROME, 2 Nov. De Italiaansche voor posten hebben, hoewel onder uiterst moeilijke omstandigheden hun terug tocht op de Tagliamento volbracht. Hel derde leger bood bijna in zijn ge heel een prachtig voorbeeld van standvastigheid en kracht. Centrale vliegers bombardeerden verscheidene steden zonder verdediging, waarbij vooral slachtoffers onder de burger lijke bevolking werdén gemaakt. De Koning heeft van morgen een bezoek gebracht aan de oorlogszone, vergezeld door minister Orlando. LONDEN, 2 Nov. De Britsche troe pen in Palestina hebben Berseba ver overd, waarbij zij ongeveer 1800 man schappen gevangen namen en negen kanonnen buit maakten. Deze ver overing mag als een belangrijk succes worden aangemerkt en wijst op een krachtige herleving der krijgsbedrij ven op dit front. PARIJS, 2 Nov. Levendige artille rie gevechten hebben plaats gehad op de nieuwe stellingen in België en op het front ten N. van de Aisne. De Duilschers hebben zonder succes een overval op de Fransche posten ten N.-W. van Reims beproefd. Hunner zijds hebben de Fransclien verschil lende invallen biiinen de Duitsche linies gedaan. De Fransclien hébben gevangenen gemaakt en den vijand ernstige verliezen toegebracht. LONDEN, 2 Nov. Krachtige her haalde aanvallen hebben gisteren plaats gehad door 8 troepen Duitsche vliegtuigen op Engeland. Totaal be droeg hun aantal 30. Drie vliegtuigen slaagden er werkelijk in tot het hart van Londen door te dringen. Het totaal aantal slachtoffers dat in alle districten werd gemaakt, bedraagt 8 dooden en 21 gewonden. De materi- eele schade is gering. Een groot aantal Engelsche vliegers steeg op en keer de- alle veilig terug. Ingezonden Stukken Ziekikzee, 1 November 1917. Mijnheer de Redacteur l Naar aanleiding vau het ingezonden stuk van den Heer L. Doeleman in Uw Blad van Woensdag j.l., verzoeken wg U beleefd plaatsing van het volgende: De mededeeling van den geachten inzender in den aanhef van zgn stuk dat o. m. door negen Hollandsche Commissarissen van de Insulaire Hypotheekbank wordt voorgesteld deze instelling naar 's-Gravenhage te ver plaatsen, is minder volledig, omdat ook van Zierikzeesohe zgde medewerkicg daartoe wordt verleend. In is het wonder? Ieder onbevooroordeelde zal tooh moeten inzien dat het op den duur onmogelgk goed kan gaan wanneer de Insulaire te Zierikzee gevestigd blgft, omdat zg haar arbeidsveld, wat het sluiten van hypotheken betreft, ge heel in Holland heeft liggen. Juist de werk zaamheden dus, welker behandeling alle zorg vereischt, wil de soliditeit der Bank op den duur niet volkomen ondermijnd worden, moeten thans verricht worden iu eeu ander deel des lands. In Zeeland zjju met voldoende profjjt geen hypotheken in noemenswaardige hoeveelheid door onze instelling af te sluiten. De heer Doeleman merkt verder op dat onze toelichting op de voorgestelde statuten wijziging zelve de stelling weerspreekt dat de afgelegen ligging van Zierikzee den bloei der Bank zou tegenhouden, aangezien daarin immers de mededeeling voorkomt dat in dit jaar voor meer dan twee en' een kwart millioeu gulden aan hypotheken werd nf- gesloten. De geaohte inzender laat echter na om tevens op te merken dat in bedoelde toe lichting zeer uitvoerig de redenen worden uiteengezet waarom de Directie juist ten gevolge van den toenemenden omvang van het bedrgf langzamerhand practisch in de onmogelijkheid komt te verkeeren om si die maatregelen en voorzorgen te nemen, welke een goed beleid en een voorzichtig beheer vorderen; wg wgzen hier op het bezichtigen van onderpanden, het onderzoek naar de soliditeit der aanvragers om hypotheek, het vaststellen van de voorwaarden der leeningen, enz. Voorts wordt door den Heer Doeleman nog medegedeeld dat naar zgn idee de statutenwijziging niet zou worden naar voren gebracht, indien wg hier hadden tweè Zierikzeesohe Directeuren en een meerderheid van in Schouwen en Duivelaud wonende Comissarissen. Dit denkbeeld zal om zgn plaatselijke kleur zeker wel eenige aan trekkelijkheid hebben voor sommigen, doch wg zgn van oordeel dat men met gevoels argumenten op den verkeerden weg is, wanneer het betreft het beheeren" en be leggen vau toevertrouwde gelden. Het zal toch eeu ieder duidelgk zgn, dat eene zóó groote beperking in de keuze van directeuren en commissarissen, als door den geaohten inzender bedoeld, een beletsel moet opleveren tot het verkrijgen van een zoo be kwaam en deskundig mogelijk bestuur voor de Insulaire, en dus ook daarom reeds moet worden geacht in strgd te zgn met de be langen van pandbrief- en aandeelhouders. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Doeleman dat de uitgeschreven algemeene vergadering .natnurlgk te Rotter dam" wordt gehouden, merken wg op, dat slécht» ongeveer een vierde deel der ge plaatste asndeelen der Insulaire op naam staat van op Schouwen en Duivelaud geves tigde personen, zoodat de overgroots meer derheid der aandeelhouders elders woont. Aangezien voor -deze laatsten Rotterdam veel gemakkelijker te bereiken is dan Zie rikzee, zou het dus hoogst onbillijk zgn als de vergadering in laatstgenoemde plaats werd gehouden. Ten slotte spreken wg ons vertrouwen uit in het oordeel onzer alhier wonende aandeel houders. Wg houden ons er van overtuigd dat zg, die onze uitvoerig toegelichte no- tiéven hebben kunnen lezen, zullen moeten toestemmen dat een achterwege big ven der voorgenomen verplaatsing van den zetel onzer Instelling op den duur voor de soli diteit en deu verderen bloei der Bank on getwijfeld hoogst nadeelige gevolgen met zioh moet brengen. U, Mjjuheer de Redacteur, dankend voor <le verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Directeuren der Insulaire Hypotheekbank D. J. JONGENEEL. H. J. KORLVINKE. Correspondentie Het ingezonden stuk uit St.-Maar- tensdijk in ons volgend nummer. Burgerlijke Stand van Zierikzee.^. Geboren: 25 Oct. Jacomina, d. v. Cornelis ten Haaf en van Hendrika Boogerd. 29 Jacob, z. v. Johannes van Beveren en van Johanna Sohoonen. 29 Helena Aalbertina, d. v. Willem Pieter Lambertus Bakker en van Margaretha Helena van Rootaelaar. Overleden: 29 Oct. Adam van Stegu, 79 j., wedn. van Willemina Stoel. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt,.- naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Nov. 1917. Verwacht tot den avond van 3 Nov.: zwakke tot matigen zuidelijken tot zuid westelijken wind, nevelig tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Marktberichten. STAVENISSE. Veiling van land- bouwproducten alhier op Woensdag 31 Oct.: 'Uien (buitenland) h 131/2 ct. per K.G. THOLEN. Veilingsvej-eeniging ,De Eendracht" te Tholen. Veiling van 31 Oct.: Uien voor overland f 13,50; voor overzee f 13,50, voor drogerij f 13,50, voor neutrale staten f 34,10 tot f 36,50; poteruien voor overzee f 13; poteruien voor neutrale staten f 19,90; distributie-uien f 23,50 per 100 K.G. Veemarkt te Dreischor. Woensdag 31 October.. Aanvoer 20 stuks vee. Tamelijke handel. GEBOREN: JOPPA Dochter van M. v. d. HOEK en J. M. v. d. HOEK—Quant. Kerkwerve, 1 November 1917. ONDERTROUWD: D. VAN LEENEN Dz. en J. H. VAN DIENST Md. scheveningen 1 Nov. Goudswaard (Tien Gemeten), 1917. GETROUWD: K. VAN DER MAAS en SARA JOHANNA OVERBEEKE, die, mede namens wederzijdsche Familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun. huwelijk ondervonden. OoSTERLAND, 2 NOV. 1917. Voör de vele bewijzen van be langstelling en deelneming, ontvangen tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffr. AAGTJE JOPPE, weduwe van den Heer Adriaan Cor- neeis Anker, betuigen wij onzen har- telljken dank. Zierikzee, 2 November 1917. Uit aller naam, W. ANKER Czn. Voor de zeer vele bewijzen van belangstelling, ondervonden tijdens de ziekte en na bet overlijden van onzen innig geliefden Man en Vader, betuigen wij onzen hartelfjken dank. Nieuwerkerk, 2 November 1917. Wed. P. HEIJBOER en Kinderen. Door de Eerste Nederl. Onderl. Paarden- en Vceverz. M.pijte 's Gravenhage, Dir. FOLKERTS, werd mijn gestorven Paard prompt uitbetaaldwijl deze M.pij steeds hare verplichtingen nakomt en tevens werkt met lage premie en hooge uit- keering, is bet voor houders van Paar den en Vee niet moeilijk te beslissen, bij welke M.pij zij moeten verzekeren. Zierikzee, 2 October 1917, J. VAN STRIEN Bz. 's-GRAVENHAGE. van 8l/s tot 1,15 uur. voor het geheele Lëesseizoen met bet recht een Boek op te geven, dat men wensebt aangeschaft te zien door de Commissie. Uitgifte of inname der Boeken iederen Maandag en Dinsdag van 5—6 uur. Ingang Bibliotheeklokaal, Hooge Molen straat, 't „Huis van Nassau".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 2