Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Woensdag 31 Oct. 1917. (ZIERIKZEESCHE COURANT). Dir. A.J. DE L00ZE Jr. Ultg.-Hoofdr.A.FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. EERSTE BLAD. Maximumprijs gebakken Regeeringsvisch. Verzameling Peulvruchten! Vervoer Aardappelen. Vordering Notenhout. WOL en HOOI. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. 74st0 JAARGANG. No. 10077. Inzending op den dag van uit- Dit nammer bestaat uit 2 bladen. Samenstelling Regeeringsbloem en Regeeringsmeel. De BURGEMEESTER va. Zibrikze,; Brengt ter kennia van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van"26 October j.l., No. 69403/36; De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien zjjno beschikking vao 3 April 1917, No. 28600&, Afdeeling Handel, Nederlandsche Staatscourant No 78 en zgne beschikking van 5 April No. 57146 Rgk«bure*u voor de Distributie van Graan en Meel, Nederlandsche Staatscourant No. 81; Heeft goedgevonden te bepalen: dat de eerstgenoemde beschikking met in gang van 29 October 1917 als volgt zal worden gelezen, voor zoover betreft de hier onder genoemde artikelen: Maximum-prijzen vastgesteld ingevolge ar tikel 8, iid 3, Distributiewet 1916, tcsschen- handel f 30 per 100 K.G.; kleinhandel f0,38 per K G. Da Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zgne beschikking van 25 September 1917, Staatsblad No. 224, Heeft goedgevonden te bepalen! dat met ingang van 29 October 1917 zal worden verstaan onder Regeeringsbloem: 60 tarwebloem en/of roggebloem, 80 aardappelmeel, 10 Amerikaansche bloem, en onder Regeeringsmeel: 45 on gebuild tarwemeel, 25 on gebuild maïsmeel, 25 7o aardappelmeel, 5 gries en/of grind. Zibbikzee, den 29 October 1917. De Burgemeestor voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RFNGSRSKBRR». De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende besohikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 26 October j 1. no. 438, afdeeling Crisiszaken (Bureau Volksvoeding). DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL, Gezien artikel 2 der Distribntiewet 1916; Heeft goedgevonden: Onder intrekking van zflne beschikking van 3 Juli 1917, no. 51434, afdeeling Handel, de volgende msximumprgzen in den klein handel vast te stellen a. voor gebakken Regeeringsvisch (andere dan spiering), 90 ets. per K.G. b. voor gebakken spiering, f 1,30 p. K.G. Zierikzee, den 29 October 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kènnis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van 25 October j.l., no. 23338/43: Onder verwijzing naar mgue circulaire van 15 Maart 1917 no. 12669/43, Rgksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, heb ik de ee: U mede te deelen, dat ten aanzien van de inzameling van peulvrachten de plaats van de Peulvruchten Veroeniging is ingenomen door de Regeeringscommissaris- sen voor de Rgksgraanverzameling. In dit verband verzoek ik U om de par tgen bruine boonen, kleine groene erwten, schokkererwten, kroonerwten en kaapiche groene erwten ingevolge bovengenoemde circulaire in bezit genomen voorzoover zg nog niet geleverd zgn aan de Peulvruchten- Vereeniging, ten spoedigste te doen leveren aan den Regeerings-Commissari* voor de Rgksgraanverzameling in Uwe Provincie. Voor deze partgen blgft de prgs bepaald op f 31,65 per 100 K.G. voor puike qualiteit, waaronder onder meer wordt verstaan „goed kokend", boordvrjj plaats van levering, kor tingen wegens qualiteitsafwgkingen naar plaatselijk gebrnik, terwijl de landbouwers sedert 15 Maait j.l. recht hebben op een bewaarloon van 3 cents per week per 100 K.G. Wijders draag ik U op onverwgld aan alle houders van: gele erwten (alle soorten); grauwe erwten (alle soorten) gele boonen (alle soorten); witte boonen (alle soorten); van den oogst 1916 of ouder bg schrifte lijke vordering ex artikel 9, lid 1der Distribntiewet 1916 te vragen welke hoeveel heden zg daarvan onder zich hebben anders dan voor eigen huishoudelijk gebruik, ver volgens om deze goederen in bezit te nemen volgens artikel 9, lid 2, der Distributiewet en te doen leveren aan den Regeerings- commissaris voor de Rgksgraanverzameling Uwer provincie, die voor schatting en betaling zal zorg dragen. De door U verzamelde opgaven, omtrent de in Uwe gemeente aanwezige voorraden relieve U ten spoedigste aan bedoelden Regeerings-Commissaris te doen toekomen. Voor deze peulvruchten worden in ornmo- .taande beschikking de maximomprgzen gesteld voor die van den oogst 1917, opge nomen in de Staatscourant van 6 October 1917 no 234 en van 16 October d a.v. no. 241, ingevolge artikel 8, lid 3, der Distribntiewet 1916 geldig verklaard. ZiBBiKZEE, den 29 October 1917. De Burgemeester voornoemd, A J F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN BENGIRSKERKE. Maximumprijzen van gele- en grauwe Erwten, gele- en witte Boonen, van den oogst 1916 en ander. De BURGEMBEbTSR van Zurtkkbp. Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister tan Landbouw, Nijverheid en Handel, bg zijne beschikking 7an 25 October j.l heeft bepaald, dat de msximum- ptnzen, gr-noemd in «ijne beschikkingen van 6 October 1917 (Stct. no 234) en 16 October 1917 (Stct. no 242), ook gelden voor alle soorten van g»le en grauwe erwten, gele en witte boonen van don oogst 1916 en ander. Zierikzee, den 29 October 1917. - De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RKNGERSKERKE. Do BURGEMEESTER vaa Zurikzbb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van 25 October j.l., no. 2034, afdeeling Crisiszaken (Bureau Landbouw); De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distribntiewet 1916; Gezien zgne beschikking tan 24 Septem ber 1917, Afdeeling Crisiszaken, Barean Algemeens Zaken, no. 501 C; Heeft goedgevonden te bepalen 1°.Artikel 2, snb a van genoemde be schikking wordt gelezen als volgt .op het vervoer van aardappelen van het veld naar de opslagplaats van den verbouwer, mits het vervoer plaats vindt langs den kortst mogelgken weg en tusschen 1 uur vóór zonsopgang en 1 uur n& zonsondergang". 2°. Artikel 4 (1) van genoemde beschikking vervalthet 2e lid van art. 4 wordt 1ste lid, het 3e lid van artikel 4 wordt 2e lid. Zierikzee, 30 October 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYE8TEYN VAN RENGERS KERKE. De BURGEMEESTER van Ziebikzbe Gelet op het schrgven van den Officier, belast met de vordering van Notenhout van 28 October j.l., no. 1 D; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht is besloten, dat zal worden aangevangen met de voorbereidende maat regelen om zoo spoedig mogelgk opnieuw te kunnen overgaan tot de vordering van Noteboomen in dit seizoen. Noodigt" d<x«.—11- »l«mn««rO VOÏA Noteboomen ln deze gemeente nit, om vóór 10 NOVEMBER e.k. aan hem schriftelijk opgave te doen van dergelijke boomen^ welker stammen een omtrek van ten minste één Meter hebben. Zierikzee, den 30 October 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKF-. De BURGEMEESTER van Zierikzee; MAAKT BEKEND, dat de gelden, wegeüs gevorderde Wol en vervoer van gevorderd Hooi, door belang hebbenden ter Secretarie kunnen worden afgehaald. Zierikzee, 31 October 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Dc Engelschen zijn gisteren ten N. van den spoorweg Yperen—Roesse- laere offensief opgetreden, nadat de gewone artilleriestrijd, die tot roffel- vuur overging, was voorafgegaan. Ook bij den Chemin des Dames is een hevige artiilerieactiewaaraan de Frhnsche troepen deelnemen, gaande. Of de geallieerden op het Westelijk front al hifn kracht nu ontplooien zullen, en voort zullen gaan op de Duitsche linies te beuken, teneinde op die wijze aan de in het nauw zittende Italianen te helpen, moet men afwachten. Want Italië, de voor malige bondgenoot van Duitschland en Oostenrijk, zit thans deerlijk in de knel. Het heeft in den korten tijd van een week al het gebied verloren, voor de Verovering waarvan het twee-en- een-half jaar in elf veldslagen en met opoffering van duizende en duizende manschappen onvermoeid gestreden heeft. Het Italiaansche leger stond reeds op eenige uren afstand van Triest, het zoo vurig begeerde gebied. En nu moest het in een korte spanne tijds het met zooveel moeite ver- kregene prijsgeven. Het ergste is nog, dat de vereenigde Duitsche en Oosten- rij ksche legers zich reeds in de vlakte van Venetië bevinden, en nadat zij zich van Udine, het hoofdkwartier van den Italiaanschen opperbevelheb ber, Cadornahebben meester ge maakt oprukken naar de rivier Tagliamento, voor zich uitdrijvend [het verslagen vluchtend Italiaansche leger. Reeds zijn 130.000 man gevan gen genomen en 900 kanonnen buit gemaakt. Naar Havas en Reuter melden, zullen de Engelsehen en Franschen de Italianen Ie hulp ko men. De geschiedenis van dezen oor log leert echter, dat die hulp bij België, Servië, Rumenië en Rusland te laat gekomen is, zoodat het ons niet bevreemden zou, dat zij ook hier eerst zal komen, wanneer aan Italië de genadeslag is toegebracht. Italië, hetwelk in dezen oorlog een rol heeft gespeeld, die zelfs door hen wordt afgekeurd, die meer voorliefde voor Engeland, dan voor Duitschland heb ben, ontvangt zijn verdiend loon. Zon der oorlog had het in bezit kunnen komen van Italia irridenta. Maai* wanend, dat Duitschland en Oosten rijk door de Entente zouden lamge slagen, zoo niet vernietigd worden, keerde 't zijn wapenen tegen zijn bondgenooten, in de hoop daardoor een flink brokstuk van Oostenrijk en Turkije te bemachtigen. Het zal nu de vruchten van zijn snood verraad plukken. Gezegd moet worden, dat een groot deel van het Italiaansche volk, inzonderheid de socialisten, fel tegen den oorlog geijverd hebben. Uit de indrukken, die de Russische Sovjet- afgevaardigde, Goedenberg, in Italië heeft ontvangen, blijkt dit ten duide lijkste. Aan al de stations, waar hij kwam, werd hij door duizenden op gewacht, die bij zijn verschijning „weg met den oorlog" riepen. „Ik kreeg", schrijft hij, „voor het eerst „het gevoel, dat de vredesbeweging „in Italië reeds haar hoogtepunt be reikt heeft, zoodat locale revoluties „te wachten zijn". Ieder woord over de Russische revolutie scheen de menigte te eleclriseeren. In Bologna en Ravenna, waar de vergaderingen door 5 6000 menschen werd bijgewoond, heerschte bepaald een revolutionnaire stemming. Te Milaan werd hij aan het station door 20.000 menschen be groet, die onder het ontplooien van roode vaandels „weg met den oorlog" riepen. Dit alles geschiedde, toen Italië nog aan de Isonzo stond, en Görz en ander Oostenrijksch gebied bezet hield. Men kan zich dus levendig voor- ïtalië verslagen en aan den vooravond van een débacle staat. Engclsche en Fransche vliegers hebben in den nacht van Zondag op Maandag 150 bommen op Antwerpen geworpen. Tengevolge hiervan moeten in de Montignystraat 18 menschen getroffen en gedood zijn. Van je vrien den moet je het hebben. De Duitsche rijkskanselier, Michae- lis, heeft zijn ontslag bij den Keizer ingediend en verkregen. Als zijn op volger wordt genoemd Graaf Hert- ling, de Min.-President van Beieren. Of men in Duitschland met deze verwisseling iets winnen zalmag ernstig betwijfeld worden, want de hoogbejaarde Hertling hij is 74 jaar is door en door conservatief. ?t Is dus lood om oud ijzer. FRANKRIJK Huiszoekingen hebben plaats ge had, waarbij verscheidene depots van överboden wapenen, die sedert het begin van den oorlog waren aange legd, alsmede zeer ernstige docu menten in beslag werden genomen. Er is een instructie geopend, betref fende een manoeuvre om een burger oorlog uit te lokken door de bur gers legen elkaar te wapenen. NEDERLAND LEEUWARDEN. Zaterdagavond heeft ten huize van mevr. de wed. Bisschop een brutale inbraak plaats gehad. De politie vond de weduwe en de dienstbode met touwen ver bonden liggen. De oude dame ver telde, dat ze een verschrikkelijken nacht had doorgebracht. Zaterdag avond omstreeks 8 uur was een man bij haar de kamer binnengedrongen en had haar gekneveld. Het dienst meisje, dat den man had open ge daan, was gebonden en daarna, nadat mevrouw B. was overmand, uit de gang naar een kamer gedragen en op een canapé gelegd. Politie en justitie stelden een uit gebreid onderzoek in en spoedig werd de dienstbode, die losser was gebon den dan mevrouw, om wier armen en beenen steviger touw was ge snoerd, verdacht, meer van de zaak te welen, evenals haar vrijer, de schil dersknecht D. S., die heiden 'n lang durig verhoor ondergingen. D.e pak huisknecht W. werd als inbreker aangewezen, waarna ook deze werd aangehouden. In een der boven-ver- trekken werden zilveren lepels en vorken verstrooid gevonden, welke voorwerpen in een der beneden kamers waren weggenomen. Of er iets vermist wordt, kan nog niet worden vastgesteld. Nader meldt men, dat de 22-jarige dienstbode, haar vrijer D. S. en de pakhuisknecht D. W. naar het huis van bewaring zijn overgebracht. Er blijkt een kostbare collectie gouden en juweelen sieraden te zijn ont vreemd. Een en ander is reeds dooi de politie in beslag genomen. Allen hebben bekend, de eerste twee mede plichtig te zijn aan den diefstal door den derden gepleegd. Overtreding distributiewet. ALKMAAR. In den loop van de vorige week nam de politie alhier bij verschillende handelaren, waar onder raadsleden en strooinannen van een der wethouders, in beslag 23.520 K.G. draadnagels, 52000 K.G. cacao, 15 vaten plantenvet van 250 K.G. inhoud, 89 vaten zeep, 14 kisten lucifers, 25 kisten stijfsel, 450 kisten gecondenseerde melk, 10 kisten ver- micelle en 3 vaten rum. Het inbeslaggenomene is door de politie verzekerd voor f 275.000. 'b GRAVENHAGE. De DeutscherNacht- richten Dienst alhier, schrijft het volgende „Ofschoon het niet op onzen weg ligt mede jte werken tot eene verdere verspreiding van officieele Engelsche verklaringen, willen wij ditmaal toch eene uitzondering maken en de aan dacht vestigen op een karakteristiek bericht, dat wij in het ochtendblad van de Telegraaf van 30 October aan treffen „Maandag is bij de Reedersvereeniging te IJmuiden uit 's Gravenhage van den vertegenwoordiger van het Engelsche vischbureau officieel bericht ontvangen, dat de stoomtrawlers „Union 1JM. 67" en „Margaretha IJM. 23" veilig in een Britsche haven zijn aangekomen (lees opgebracht). Het verdient werkelijk de aandacht, dat de Redactie van De Telegraaf, die hare Engelsche sympathiën niet onder stoelen of banken pleegt te steken, den het woord" „"aangekomen'^"cloor" ëëh redactionneele opmerking: „lees opge bracht" in een juister daglicht te stellen. LEIDEN. In den nacht van Zater dag op Zondag zag de agent Slimmers dat een achttal jonge mannen in het plantsoen allerlei baldadigheid pleeg den. Toen hij hen aanmaande hier mede op le houden, weigerden de mannen, die onder den invloed van sterken drank waren, hieraan te vol doen. De agent wilde hen toen ver wijderen waarlegen zij zich ver zetten. Om aan zijn eisch kracht bij te zetten, loste hij een schot uit een revolver en toen dit niet hielp, zou hij nog eens schieten. Het wapen ketste echter, waarop de mannen hém opnieuw aanvielen en deerlijk mis handelden. In bewusteloozen toestand lieten zij hem liggen. Toen hij weer bijgekomen was, sleepte hij zich naar het politiebureau, van waar hij naai zij n woning werd vervoerd. De daders zijn onbekend. GORINCHEM. De 18-jarige tele- grambesleller en hulp-brievenbesteller v. 't S. alhier, is gearresteerd en ter beschikking van den 'officier van justitie te Dordrecht gesteld, ver dacht van een onaangeteekenden brief opengebroken en zich de daarin be vindende zilverbons toegeëigend te hebben. In den laatsten tijd werden hier nogal brieven vermist. OSS. Zondagavond brandde de boerderij met woonhuis van den landbouwer Van Uden Le Geffen tot den grond af Behalve den geheelen inboedel en landbouwinventaris, kwa men nog eenige koeien en een paard in-de vlammen om. De eigenaar, wiens vrouw wegens huiselijke on- eenigheden niet thuis was, kon zich nauwelijks redden. Verzekering dekt slechts ten deele de schade. Oorzaak tpt nu toe onbekend. SIEBENGEWALD (L.) Alhier ko men gevallen voor van roode loop, een gevaarlijke, besmettelijke ziekte, die zicli in het naburige Duitsche plaatsje Goch in nog veel heviger mate openbaart. Er liggen dooreen 200 personen aan die ziekte, terwijl er reeds 17 aan overleden zijn. RENESSE. Aan het strand onder déze gemeente ia wederom pen mijn, waaraan twee .vangarmen, uit zee aangespoeld. BURGIISLUIS. Door de strandvon derij is een groot aantal vaten met olie opgeborgen, gedeeltelijk aange spoeld aan het strand en aan den zee dijk, ten deele door schippers uit zee aangebracht. ST.-MAARTENSDIJK. In de giste ren gehouden vergadering van den ge meenteraad werd de salarisregeling der onderwijzers vastgesteld als volgt: Hoofd jf 1200 -f- 4 verh. van f 100, max. f 1600 -j— f 50 voor lesgeven in 't Fransch en f 50 voor verplicht les geven in 't Engelsch, met wijziging van 't leerplan. Onderwijzers: f 700 met 4 verh. van f 100, max. f 1100 -f- f 75 huishuur; hoofdakte f 150; verpl. hoofdakte f 250. Herhalings- onderwijs zal getracht worden Zater dags te geven. De belooning aan de distributie-ambtenaren werd verhoogd van f 400 tot f 600. De distributie- kosten gebracht van f 3000 op f 4500. Alle ambtenaren behouden tot 1 Jan. 191S hun duurtetoeslag, dit is nog 3 maanden, daarna zal een nieuwe regeling voorgesteld worden. Aan den len ambtenaar ter secretarie werd f 100 salarisverhooging toegekend; aan den 2en f 50. De gemeente-ontvanger kreeg f 50 salarisverhooging. De be schikking op een verzoek om grond op de Rest, ingediend door H. van Nieuwenhuijzekomt hierop neer, dat wanneer grond in gebruik ge geven wordt, deze aanvrager de voor keur zal hebben. MIDDELBURG. Uit het kanaal door Walcheren is opgehaald 't lijk van een slager, die reeds drie weken vermist werd. Rond den hals zat een touw, waaraan een gewicht van 5 K.G. hing, dat sinds het verdwijnen van den man uit diens winkel werd; vermist. Verkoopingen, enz. ZONNEMAIRE, 30 Oct. Ten over staan van notaris Korteweg werden heden alhier in het openbaar ver kocht: ïj'ïm. iZnr,'"uua;sg..roet bouw- en weiland in Zonnemaire en Duivendijke, voor f 847 per gemot. 17.20 A. dreef in Zonnemaire, voor f 100 den hoop. 9.52.83 II.A. bouw- en weiland, in Zonnemaire en Duivendijkevoor f 763. 2.50.80 H.A. bouwland aan den Bosch weg in Zonnemaire, voor f 1301. 92.10 A. bouwland aldaar, genaamd „Van Staalen's hofstede", voor f 1080. 5.51.20 H.A. bouwland, aan den Langen dijk aldaar, genaamd liet „Moerland", voor f 876. Alles per gemet. 06.53 A. erf, aan den Langen dijk aldaar, waarvan 02.53 A. in opstal zijn uitgegeven, voor f 151 den hoop. Een schuur en erf op het dorp Zonnemaire, voor f 2076 den hoop. 1.71.80 H.A. bouwland aan den Blooischen dijk, voor f 1328. 1.76.30 H.A. bouwhind aldaar, voor f 980. 2.44.20 H.A. bouwland aan den Boschweg aldaar, voor f 1250. Alles per gemet. 25 tuinen bij het Tramstation te Zonnemaire, voor f 101 a f 450 den hoop. 1.11.20 H.A. bouwland aan den Molenweg te Bruinisse, voor f 1345 per geniet, Onderwijs. STAVENISSE. Tengevolge van licht- gebrek zullen met November te be ginnen de schooluren alhier vervroegd worden. Men zal school houden in den voormiddag van half negen tol half twaalf en in den namiddag van één tot drie uur, v^aarna dadelijk daarna aangevangen wordt met het herhalings- en handwerk onderwijs. Tramwegen op de Zuid-Hollandsche eilanden. Onder dagteekening van 1 Oct is tusschen den Staat der Nederlanden en de Rott. Tramweg Maatschappij eene nieuwe overeenkomst gesloten betreffende de spoorweglijnen op de eilanden in Zuid-Holland en van Burgh over Brouwershaven naar Steenbergen en betreffende stoombootveerdiensten tus schen Middelharnis en Hellevoetsluis en van Zijpe naar Numansdorp en naar Willempolder, zulks onder intrekking van de vroegere overeenkomsten. In de nieuwe overeenkomst is als nieuwe verbinding opgeiomen eene spoorweg- lijn van Oostvoorne naar Rokanje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1