Zierikzeesche mNieuwsbode ABONNEMENT: Maandag 29 Oct. 1917. (zierikzeesche courant). advertentiën: Prijzen en rantsoenen Peulvruchten. Oorlogsoverzicht. nieuwstijdingen. üat Sfad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 74ste JAARGANG. No. 10076. van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. Maximumprijzen Vermicelli en Macaroni. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter konnis van belanghebbenden de# navolgende beschikking van den Miniiter van Landbouw, Nijverheid en Handel van 24 October j.l,, L a A, afdeeling Crisiszaken (Bureau Volksvoeding): De Minister van Landbouw, Nijverheid on Handel, Gezien art. 8 der Distributiewet 1916; HEEFT GOEDGEVONDEN: I. vast te stellen de navolgende maximum prijzen voor vermicelli en vermicellifiguien: verpakt of onverpakt: 1°. in den groothandel f 60,per 10Ö K.G. 2°. B m tuwchenhandel - 63,100 B 3®. kleinhandel; - 0,75 B 1 - 0,08 0,1 II. va:t te stellen de navolgende maximum prijzen voor macaroni en macaronihorens en -coquilles: A. onverpakt: 1°. in den groothandel f 95,per 100 E.G. 2°. 8 m tusschen handel -100,100 B 3°. B 0 kleinhandel - 1,30 I B of - 0,15 0,1 B B. in origineele verpakking: 1°. in den groothandel f 110,per 100 E G 2*. B m tusschenhandel -120,— B 100 B 3°. B kleinhandel - 0,75 B V» III. te bepalen, dat vorenvermelde maxi mum groot- eu tusschenhandelprjjzen zjjn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer. IV. te bepalen, dat ingeval van ontbreken van onverpakte macaroni, macaronihorens- en coquilles near het oordeel van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel de maximumprgzon voor het Oaverpakte product ook van toepassing zjju op het verpakte artikel. Zierikzee, den 27 October 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSEER5B. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belasghebbendèn de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel van 24 October j 1. no. 406, afdeeling Crisiszaken (Bureau Volksvoeding). DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL, Heeft goedgevonden: met ingang van 6 November 1917: I. ingevolge artikel 8 der Distributiewet 1916 vast te stellen voor groene erwten en bruine boonen een maximum-inkooppijjs door gemeenten te besteden van f 37,per 100 E.G.; II. den gemeentebesturen in overweging te geven, groene erwten en bruine boonen ter distributie te veritrekken: aan grossiers tegen f 17,per 100 k.g. en aan detaillisten tegen f 18,— per 100 k g. bg levering van hoeveelheden van 50 k.g. en meer, en tegen f 18,85 par 100 k.g. bg levering van kleinere hoeveelheden dan 50 k.g. III. vast te stellen ingevolge artikel 2 der Distributiewet 1916 een maximum-kleinhan- delprjjs voor groene erwten en voor bruine boonen van 22 cents per 1 k.g. en van 11 cents per Vs h.g. IV. vast te stellpn ingevolge artikel 8 der Distributiewet 1916 de navolgende maximum prijzen, respectievelijk in den groothandel, den tusschenhandel en den kleinhandel: Groene erwten en bruine boonen f 17 per 100 k.g.1); f 18 p9r 100k.g. bij hoeveelheden van 50 k.g. en meer, f 18,85 per 100 k g. bg kleinere hoeveelheden dan 50 k.g.2); 22 ets per 1 k.g., 11 cents per Va h g. sj. Capucjjners, grauwe erwten en daarmede gelijk te stellen soorten f 45 per 100 k.g f 46 per 100 k.g.2); 54 cents per 1 k.g, 27 cents per Va k.g.3). Witte boonen, kievitsboonen en daarmede gelijk te stellen soorten f 37 per 100 k g.x); f38 per 100 k.g.2); 45 cents per 1 k.g., 23 cents per V» h.g. Duivenboonenpaardenboonen en daar mede gelijk te stellen soorten f 27 per 100 k.g. V; f 28 per 100 k.g. 2);k35 cents per 1 k.g., 17Va cents per Va k.g.8). V. te bepalendat vorenvermelde prgzen in den groot- en in den tusschenhandel zijn te verstaan exclusief baal, franco station van bestemmingspoor, boot of laatste veer, terwjjl terugzending der ledige balen zal moeten geichieden franco aan een nader op te geven adres. Zierikzee, den 27 October 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGIRSKERKÏ. i) Groothandel. 2) Tussohenhandel. 8) Kleinhandel. Zoowel in Vlaanderen als aan de Aisne hebben de Engelschen en Fran- schen niet onbelangrijke voordeelen behaald, waardoor het Duitsche front werd ingedrukt. Van een doorbraak der Duitsche linies is echter tot heden toe geen sprake. Wel hebben de Duit- schers tengevolge van de successen der geallieerde troepen, die in nauwe samenwerking met elkander opereer den, een aantal kanonnen, machine geweren en ander oorlogsmateriaal verloren, eenige dorpen moeten prijs geven en ook betrekkelijk vele gevan genen in handen van hun vijanden Sioeten laten. Maai* waar de Centralen wegens hun offensief op Andere fron ten niet al hun krachten nu op het Westelijk front kunnen concentreeren, is hun tijdelijke tegenspoed aan ge noemd front zeer verklaarbaar. Zoo zij den kern van hun strijdkrachten uit Rusland en Italië naar Frankrijk kunnen overbrengen, is de kans groot, dat de militaire toestand in 't Westen een groöle verandering zal ondergaan. Ilel Russische leger, hetwelk zich in éen slaat van desorganisatie bevindt, zal vermoedelijk in den eersten tijd niet bij machte wezen zijn offensief legen Duitschland en Oostenrijk te hervatten. Bovendien heeft Rusland tegenwoordig.Ie veel le doen met de regeling van zijn verwarden binncnl. toestand, dan dat liet zich met geheel zijn kracht kan wijden aan den oorlog tegen de Centrale Staten. In verband met een en ander staat dan ook 't feit, dat sterke Duitsche strijdkrachten nu aan het Oostenrijksch offensief op het Isonzofront deelnemen. Dit offensief, hetwelk staat onder de persoonlijke opperste leiding van den Oostenrijk- Keizer. Karei, en ouder die van den bekenden Duitschen generaal Von Mackensen, is gericht tegen de hoofd macht van liet Italiaansche leger. En als resultaat daarvan kan gemeld worden, dat het tweede Italiaansche leger geslagen is. Zestig (luizend Itali anen werden gevangen genomen, ter wijl 500 kanonnen werden buitge maakt. 't Geheele Italiaansche Izon- sofront is door dit krijgsbedrijf aan het wankelen gebracht. De bekende Monte Santo, dien de Italiaansche troepen in den elfden Isonzoslag ver overden, werd nu heroverd. Wij zullen iaan deze ernstige nederlaag geen be schouwingen vastknoopen, maar den loop der verdere krijgsverrichtingen pp Italiaanschen bodem afwachten, en dan de feiten laten spreken. Maar hoe ook die' loop moge zijn, Italië staat er ©ogenblikkelijk niet gunstig voor, hetgeen ook blijkt uit de-om standigheid, dat het Italiaansche Mi nisterie in de Kamer een nederlaag geleden heeft, en zich dientengevolge genoodzaakt zag zijn demissie te nemen. Naar wij reeds vroeger hebben medegedeeld, zal te Parijs binnen kort een vergadering van de geallieer den gehouden worden, waarop Rus land door Skobelef zal -vcriegcjiwxw digd zijn. De vredelievende instructies, die Skobelef medebrengt, vallen blijk baar bij de gealliëerden in geen goede aarde. De Matindie zich tot spreektrom pet maakt van de Fransche regeering, schrijft: „De samenspreking te Pa rijs zal geen conferentie zijn, maar een eenvoudige bijeenkomst, waai* ver schillende maatregelen besproken zul len worden betreffende de voering van den oorlog. De kwestie van den vrede zal er niet worden behandeld. Alleen de geaccrediteerde vertegenwoordigers van de regeering zullen er toegang hebben. In volkomen overeenstemming zullen de gealliëerden niet toestaan, dat de eischen van de Sovjets zelfs maar een oogenblik worden bespro ken, terwijl het mandaat van Skobelef niet in overweging zal worden geno men. Wat zal men in Rusland daar van zeggen? In Rusland, hetwelk op zettelijk Skobelef heeft afgevaardigd om op die conferentie te Parijs voor den vrede te werken, is men den oorlog reeds sedert lang moede. Het blad van Maxim Gorki eischt, dat op de conferentie te Parijs defenitieve stappen voor den vrede zullen gedaan worden. Brazilië hééft thans ook den oorlog aan Duitschland verklaard. De Presi dent lieeft namelijk de verklaring van het bestaan van den staat,van oorlog tusschen Brazilië en Duitschland be krachtigd. In de Vereenigde Staten wonen dui- zende Mexicaansche arbeiders. Deze worden krachtens de dienstplichtwet voor den legerdienst ingeschreven. Nu wordt wel verzekerd, dat ze niet zullen worden ingelijfd, maar de schrik is er door deze inschrijving bij de Mexicanen ingekomen en dui zenden zijn weer naar hun land terug gekeerd of zijn voornemens dat te doen. De Amerikaansche ambtenaren, die met de inschrijving zijn heiast, weigeren op verschillende plaatsen om de verklaringen te aanvaarden van de Mexicaansche consuls, waaruit blijkt, idat de houder van zulk een verkla ring Mex.caansch burger is. En tal van klachten komen bij de Mexicaan sche legatie te Washington in met verzoek om bescherming. Brazilië en Duitschland. De Kamei* en de Senaat van Brazilië hebben eenstemmig het bestaan van den oorlogstoestand tusschen Brazilië en Duitscliland bekrachtigd. De president der republiek heeft dit besluit met een proclamatie be krachtigd. NEDERLAND DEVENTER. De veld-artillerist II. L., die gestraft zijnde, niet mocht uit gaan, wist langs de omheining bij de kazerne deze heimelijk te verlaten, om een kort bezoek te brengen bij kennissen in de stad. Langs denzelf den weg werd de terugtocht onder nomen, doch iiij het overklimmen ver loor de soldaat zijn evenwicht, stortte in de gracht en is waarschijnlijk met de borstkas tereent gekomen op den onder water zijnde ijzeren buis. Door toegeschoten hulp werd hij op het droge gebracht en in (leerniswaardigen toestand naar de kazerne vervoerd, waar spoedig geneeskundige hulp aan wezig was. Later werd de man per brancard naar het militaire hospi taal overgebrachtwaar hij eenige oogenblikken daarna overleed. HARDERWIJK. Onlangs is nabij het kamp alhier het lijk van een Bel gischen geïnterneerde gevonden, die, naar het scheen, door den trein was gegrepen. Thans moet zijn gebleken, dat de man door 'n misdaad 't leven verloor en toen op |de rails is gelegd. Van de daders is tot heden geen spoor gevonden. LAREN. Bij schietoefeningen is een militair door een kogel getroffen. In nog al ernstigen toestand werd hij in het militair hospitaal te Amsterdam opgenomen. De kogel had hem in de buik getroffen. Onmiddellijk na aankomst werd hij geopereerd. Zijn toestand is redelijk wel. In beslag genomen. ALKMAAR. De politie alhier heeft nog in beslag genomen: 42.000 K.G. cacao, 89 kisten zeep, 14 kisten luci fers, 25 kisten stijfsel, 450 kisten ge condenseerde melk, 10 kisten vermi celli, 15 balen pindas, 100 vaten pek en 3 vaten rum. VLAARDINGEN. Alhier zijn de •lciciloU, xlngvn 111 lrcuU;}- ox kisten gecondenseerde melk, 74 kisten inaizena, 30 kisten stijfsel, 258 kisten harde zeep, 29 kisten vermicelli, 35 pakken lucifers, 9 vaten roode menie, 50 vaten cocosvet. De in beslag ge nomen goederen vertegenwoordigen een bedrag van f 35.000. GOUDA. De politie alhier heeft in beslag genomen 38.500 pakjes luci fers en 370 zakken veevoeder. ROTTERDAM. Zaterdagavond is een goederentrein van de H. IJ. S. M., die van het station D. P. alhier naar Den Haag vertrok, door tot nog toe onbekende oorzaak gederailleerd. Drie ledige waggons uit het middenge deelte van den trein zijn ontspoord. Ze zijn grootendeels vernield en ver sperren den weg voor de goederen treinen. Persoonlijke ongelukken heb ben niet plaats gehad. In verband met den moord in de tramremise heeft Leeflang op1 het hoofdbureau van politie een volledige bekentenis afgelegd. Zooals men weet, had hij tot dusverre ontkend. Door het overstelpend bewijsmateriaal, dat voortkwam uit de verklaringen van zijn medeplichtige Hofman en de bleeke Tonia, bleef hem niets anders over dan te bekennen. Twee rechercheurs hebben huis zoeking gedaan in de woning van een familielid van Leeflang. In den kelder vonden zij een portefeuille met f 30 "en 200 dubbeltjes. Leeflang en Hofman zijn naar het huis van bewaring overgebracht. De rechter van instructie zal de zaak ver der instrueeren, waarna uitgemaakt zal worden of er termen bestaan om' de zaak naar den krijgsraad te ver wijzen. ZIERIKZEE. Op een desbetreffende vraag van het bestuur der Liberale Kiesvereeniging naar aanleiding van het bericht in de bladen over de Ka rn ercandidatuur van mr. Patijn, heeft deze gemeend te moeten antwoorden, dat hij geen nieuwe candidatuur meer aannemen zal. Vergadering Staatspensionneering. Zaterdagavond vergaderde in het „Huis van Nassau" de afdeeling Zie- rikzee van den Bond voor Staatspen sionneering. De voorzitter, de heer A. Frankel, opende de vergadering, en gaf, nadat de notulen door den secre taris, den heer J. van der Valk, ge lezen waren, het woord aan den heer Klok, den afgevaardigde naar de te Utrecht gehoudeDe algemecne verga dering. Deze kweet zich van zijn taak en bracht een zaakrijk verslag uit, waarvoor hem door den voorzitter de dank der vergadering gebracht werd. Hierop werden cle voorstellen van het hoofdbestuur ter sprake gebracht. Het eerste voorstel, luidende: De Bond stelt aan de nieuwe wetgevende periode, die Zich na de evenredige verkiezing 1918 opent, als eersten eisch, dat het recht op staatspensioen voor bejaarde mannen en vrouwen wordt erkend, dat het staatspensioen ten spoedigste wordt toegewezen aan allen, dié zon der dat niet op menschwaardige wijze in eigen onderhoud kunnen voorzien, en zulks zoodanig wordt geregeld, dat vervroeging van aanvangsleeftijd en verhooging van bedrag mogelijk blijft, werd met algemeene stemmen aange nomen. Eveneens mocht het 2de voor stel: „De Bond trekt binnen zijn aan dacht verbetering van de verzorging van ouden van dagen, in het bizondcr de gestichtsverzorging" de algemeene instemming van de vergadering ver werven. De voorstellen drie en vier van het hoofdbestuur werden ver worpen, nadat in beginsel was uitge maakt, dat men uitbreiding van het programma van den Bond niet wen- schelijk achtte. Een gelijk lot viel te beurt aan het voorstel van het hoofd bestuur, waarbij de wenschelijkheid werd uitgedrukt, dat de Bond aan de evenredige verkiezing in 1918 met eigen candidalen zal deelnemen. Men Was algemeen van gevoelen, dat de aan neming van hel voorstel ongewenscht was, wijl schier een ieder zijn stem zou uitbrengen op den candidaat van de politieke partij, waartoe hij be hoorde, en men bovendien niet de deur wilde openzellen voor personen die de staatspensionneering als de brug wilden gebruiken om in de Tweede Kamer te komen. In de plaats van den heer Frankel, die als voorzitter en bestuurslid be dankte, werd gekozen ds. Dé Jong, idie zich de keuze liet welgevallen. Door den heer Biermasz werd aan IUCII— tUgdlTJUJOll ïuui iimvi bracht voor hetgeen door hem voor de Staatspensionneering in 't algemeen en voor de afdeeling in het bizonder verricht was. Door den heer Van der Valk werd mededeeling gedaan, dat door de Fe deratie besloten was te dezer stede als spreker te doen optreden den heer Dorhout. Niemand het woord meer verlan gend, werd door den voorzitter de vergadering gesloten. Verjaardagkalender. Door de Victoria-bron wordt tegen betaling van 20 cent\een zeer practi- sche verjaardagkalender beschikbaar gesteld, die zeker in menig huishou den weldra onmisbaar zal zijn. Deze kalender dient levens om weder eens door eenige aardige kiekjes -de aandacht op het zoo gunstig bekende Victoria-water te vestigen. NOORDSCHOUWEN. Aan't strand zijn aangespoeld uit zee eenige vaten benzine, cylinder-olie, veel wrakhout en eenige kistjes bedorven boter. RENESSE. Alhier is uit zee aange spoeld een vat cylinder-olie. Zondag morgen is aan het noorderstrand een mijn, die tegen een strandhoofcl stootte met geweldige explosie ontploft. BROUWERSHAVEN. Vrijdag 26 Oc tober hield de afdeeling Brouwershaven van den' Bond van Staatspensionnneering een algemeene vergadering in „Hötel Ringelberg". De vergadering was matig bezocht. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering werden de af tredende bestuursleden P. Provoost en W. H. Ittmann herkozen en werd ge kozen in de plaats van het vertrokken bestuurslid J. Slabbekoorn de heer P. Ringelberg, die tevens werd aangewezen als plaatsvervangend lid ter federatie voor Schouwen en Duiveland. Met al- meene stemmèn werd besloten dat de Bond het Staatspensioen als eerste eisch stellende, zijn program van actie niet zal uitbreiden envdat de Bónd aan de evenredige vertegenwoordiging in 1918 niet met zijn eigen candidaten zal deelnemen. De rekening en verantwoor ding over 1916 werd door de heeren J. Ringelberg en C. Klaasse onderzocht en in orde bevonden met een batig saldo van plm. zeven gulden. Daarna werd de vergadering gesloten. ZONNEMAIRE, Alhier is eene Libe rale Kiesvereeniging opgericht, voor- loopig met 18 leden. Het bestuur be staat uit de heeren N. W. van Putte, voorzitter; C. J. Beije, secretaris en J. Verseput, Penningmeester. In intiemen kring werd Vrijdag- fl°.ncl °P eenigszins feestelijke wijze het 10-jarig bestaan van 't Zanggezelschap „Nieuw Leven" herdacht. Met genoegen vernemen we dat het gezelschap dezen winter weer haar jaarlij ksche uitvoering zal geven. BRUINISSE. Bij de Vrijdag gehouden verkiezing van een lid voor den ge meenteraad kwamen van de 634 kiezers 269 ter stembus. Van onwaarde waren 8 st. Uitgebracht werden op den heer Hage 83 st. en op den heer Jumelet 64 stemmen; alzoo herstemming tusschen den heer van den Berg en -Hage. Zaterdag is een mijn naar Zijpe gedreven. Door eenige militairen werd zij tot zinken gebracht. ST.-MAARTENSDIJK. Wij wetenden tijd niet dat er geregeld wekelijks zoo veel rundvleesch geslacht werd als tegen woordig. Zoo werd de laatste week weder 2600 kilogram aan den man ge bracht. Bij één slager werden geslacht 8 stuks van gem. 200 kilogram, bene vens 5 schapen. De schaarschte en duurte van het varkensvleesch zijn hierop van grooten invloed, mede in verband met den .betrekkelijk goedkoopen prijs van 't rundvleesch. y Verkoopingen, enz. OOSTERLAND, 24 Oct. Ten over staan van notaris Korteweg werden heden alhier in het openbaar ver kocht: 10.24.48 II.A. bouw- en weiland, aan den Blinden - en den Breedenweg, on der Oosterland, voor f 800; 73.40 A. bouwland aldaar, aan den Breedenweg, voor f 753. Alles per Duivelandsch gemet. ST.-ANNALAND. Ten overslaan van notaris Timmerman werd ver leden Donderdag ten verzoeke van de erven Fierens in het „Veerhuis" ver kocht eén huis, erf en tuin, groot 81 Roeden, aan de Nieuwstraat, voor de som van f 3100. Kooper is geworden de heer I. van den Boogaard. Onderwijs. Bij het eind der vorige week te Rot terdam gehouden examen voor de akte vrije - en ordeoefeningen, slaagden o. a. ie. laaf, leerlingen der R. N. L. te Zierikzee. Tot leeraar aan het gymnasium en en de H B. S. te Schiedam is benoemd de heer J. Bauwens, leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee. HAAMSTEDE. Benoemd tot onder wijzer aan de openbare lagere school te Hooge Zwaluwe, de heer M. J. Vlaander alhier. RENESSE. In de Zaterdag gehouden vergadering van onderwijzers der afdee ling Westelijk Schouwen van het N. O. G. had de stemming plaats voor een lid van het H. B. (vacature M. H. van der Horst) die 13 stemmen op zich ver eenigde. Voor een lid voor de provincie N.-Brabant en Zeeland verwierf de heer Weckerhause ook 13 stemmen, en voor een lid voor de provincie N.-Holland de heer G. Holle, eveneens 13 stem men. Voor lid van de Weerstandscom missie verkreeg de heer K. Hoogland 13 stemmen. In aansluiting aan het dezer dagen medegedeelde, dat bekrachtiging door de Kroon van het door de Staten-Generaal overgenomen wetsontwerp tot verbetering der onderwijzers-salarissen (voorstel Marchant c. s.) niet te verwachten schijnt, meldt het Ned. Corr.-Bureaudat een nadere regling der jaarwedden van de onderwijzers bij het lager onderwijs, thans van regeeringswege, reeds bij den Raad van State in behandeling is. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk1. Beroepen: Te Gameren, J. H. Koster të 's-Grevelduin-Capelle. Te Nijland (bij Sneek), C. E. F. de Vries te Heeg. Te Loppersum (toez.), J. J. P. 'Heeringa te Niehove. Bedankt voor Giessendam-Neder- Hardinxveld, P. ,de Looze te Barneveld. Voor Dedemsvaart, dr. Th. L. W. van Ravesteyn te Eerbeek. SEROOSKE RKE. Woensdag 31 Oct., 's avonds half 8, Herdenking Kerk hervorming. Sprekers ds. Van der Linden en ds. Adriani (Collecte voor 'tPemba- roeanfonds). NOORDGOUWE. De oogstcollecte heeft alhier f 55,49 opgebracht. NIEUWERKERK. Donderdagavond a.s., te half zeven, Herdenking 400sten jaardag der Hervorming. Sprekers de heeren ds. P. van der Linden en ds. Adriani (van Serooskerke), terwijl een bizondere collecte zal worden gehouden voor de Martha-stichting te Alphen a/d. Rijn. De oogstcollecte op den vorigen Zondag (21 October) heeft opgebracht de som van tweehonderd vijf-en-vijftig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1