Zierikzeesche Nieuwsbode eersteTblad. abonnement: Vrijdag 26 Oct. 1917. (zierikzeesche courant) advertentiën: Vaseline. Oorlogsoverzicht. nieuwstijdingen. Ingezonden Mededeelingen. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per-post '1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonde -lijke nummers 5 cent. Verschij tt Maandag, Woensdag en Vrijd ig. van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract 74ste JAARGANG. - No. 10075. 3£^<£d^ibg van uit- Dir. A. J. DE L00ZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De BURGEMEESTER van Zi*k:kiez Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Hardel van 23 October j 1. no. 296, afdeeling Cns-szakeD (Bureau Volksvoeding): De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien artikel S eerste lid der Distnbutie- wet 1916 en artikel 1 eerste lid sub b 'an de wet van 1 September 1917 Staatsbl. 578); Heeft goedgevonden te bepalen: 1°. de verkoop,-de aflevering en het ver voer van vaselinum album (witte vaseline) is verboden 2°. bet verbod sub 1 gesteld i» met van toepassing op hoeverlbed<n a. van ten hoogste 5 b.g. bestemd voor ziekenhuizen en apothekers, b. van ten hoogste 2 k.g. bestemd voor apotheekhoudende geneeskundigen en vee artsen. een en ander onder voorwaarde, dat door de ontvangers aan hun leveranciers van het artikel scbriftelgk de verzekering zg gegeven, dat bedoelde hoeveelheden alleen zullen strekken voor geneeskundig gebruik c. van ten hoogste 25 gram aan particu lieren ter.zjj bij)kens over te leggen dokters recept grootere hoeveelheid vereischt wordt; 8°. van het tub geste'de verbod kan, zoo noodig onder daarbjj te stellen voor waarden, ontheffing worden verleend door den Minister van Landbouw. Njjverheid en Handel; 4°. aanvragen tot onthtffing van het ver bod als snb 3 bedeeld, moeten schriftelijk worden ingediend bjj de afdeeling Crisiszaken van het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel. Kneuterdijk 8, 's Gravenhage. Zibbikzeï, 26 October 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE De Fransche troepen hebben op liet Westelijk front aan den Chemin des Dames, nadat zij de stellingen der Duitschers eenige dagen achtereen met hun artillerie hevig gebombar deerd hadden, een feilen aanval op deze met hun infanterie gedaan. Het gelukte hun door de versterkte plat geschoten linies der Duitschers door te breken en tot Chavignon door te dringen. Hier werd lietFransche offensief tot staan gebracht. De Fran sche troepen hebben hij dien_ aanval niet alleen 'terrein gewonnen', inaar ook 8000 man gevangen genomen en 70 kanonnen80 machinegeweren en 30 mijnwerpers buitgemaakt. De Frarschen zijn nu bezig het Veroverd terrein stevig te bevestigen, terwijl de Duitschers ijverig aan het werk zijn om een nieuwe verdedigingslinie ie vormen. Tegen het door de Fransche troe pen "aan de Aisne behaald wapen succes weegt' ruimschoots op 't voor deel, hetwelk de Duitsche en OoSten- rijksche troepen aan het Italiaansche front te boeken hebben. Daar heb ben genoemde strijdmachten over meer dan 30 K.M. breedte na korte, krachtige voorbereiding door de artil lerie het Isonzo-frout in het bekken van Flitsch-Tolmein doorbroken. De sterke stellingen van de Italianen werden in den eersten aanval geno men, en ondanks taaien tegenstand beklommen de Duitsche en Oosten- rijksclie troepen de steile berghellin gen. Trots sneeuw en regen wer den in storm de steunpunten geno men, die de hoogten beschermden. De hardnekkige tegenstand der Itali anen moest herhaaldelijk in verbit terde gevechten op korten afstand worden gebroken. Meer dan 10.000 gevangenen werden gemaakt, terwijl vele kanonnen werden bemachtigd. De geblokkeerde Russische vloot in de Oostzee schijnt thans in een zeer benarde positie te verkeeren. Wan neer zij door de Duitschers in de Finsche Golf wordt gedreven, dan moet zij in Duitsche handen vallen. Zoekt zij echter, wat waarschijnlijk is, aan de Zweedsche kust een schuil plaats, dan zal zij en haar beman ning vermoedelijk geïnterneerd wor den. Of de Zweden echter met het oog op de groote schaarschte aan levens middelen in hun land de bemanning van de Russische Oostzee-vloot, die 30.000 man sterk is, met open armen zullen ontvangen, betwijfelen wij, ten zeerste. De Raad van arbeiders en Solda ten te Petersburg heeft den gewezen Minister Skobelef naar de te houdene conferentie der geallieerden te Parijs -afgevaardigd. Zijn instructies betref fende de vredeskweslie luiden in hoofdzaak als volgt: Rusland moet ,door de Duitsche en Oostenrijksche troepen ontruimd worden. Polen, Li- tauèr en de Lettische provincies zullen autonomie verkrijgen. Het vraagstuk van Elzas-Lotharingen zal door een volksstemming tot oplossing worden gebracht. België zal hersteld en uit een internationaal fonds schadeloos worden gesteld. Servië en Montene gro zullen hersteld en ook uil een internationaal fonds schadeloos wor den gesteld. Servië krijgt toegang lot de Adriatische ZeeBosnië en de Herzegowina worden autonome staten, Rumenië wordt in zijn ouden staat hersteld, moet echter aan de Dobroedzja autonomie verleenen, en aan de Joden gelijke rechten toeken nen. Al de kolonies worden aan Duitschland teruggegeven. Alle zee straten, .die tot binnen-zeéën toegang geven, en het Suez- en Panamakanaal zullen neutraal verklaard worden. De koopvaardij vaart wordt vrij verklaard. Afgeschaft wordt het recht lot tor pedeering en ook dat tot het kapen van koopvaardijschepen. Geen schat tingen of schadeloosstellingen wor den opgelegd. Elk land verbindt zich van de handelsblokkade na den oorlog af te zien. De vredesvoorwaarden worden vastgesteld door vcrlegenw., benoemd door de parlementen cn moe ten door deze bekrachtigd worden. Geleidelijke ontwapening te water en te land. Alle hindernissen, die aan de conferentie te Stockholm in den weg staan, moeten uit den weg worden geruimd. Over deze instructie valt te praten. Amerika heeft voor neutrale onder danen een termijn van 3 maanden vastgesteld, waarop zij 't land kunnen verlaten, indien zij niet tot dienstne ming in 't Amerikaansche leger wil len verplicht worden. In de Zweed sche bladen komen tal van ingezon den stukken voor van bloedverwan ten van Zweedsche jongelieden, die zich reeds in de gelederen van het Amerikaansche leger -bevinden. Een brief werd gepubliceerdwaarin stond; „wij hadden wel is waar 90 dagen tijd Óm' het land te verlaten, maar de autoriteiten legden ons dus danige moeilijkheden in den weg, dat het feitelijk onmogelijk^ was 0111 aan de dwangbepaling te ontkomen. RUSLAND Naar uit Petrograd wordt gemeld, zullen de buitenl, diplomatieke ver tegenwoordigers, indien de regeering Petrograd verlaat, eveneens naai* Mos kou verhuizen. Dc regeeringscom- missaris Kisjkin heeft de opdracht gekregen in Moskou geschikte wonin gen te huren. De No ivo je Sjisn zegt, dat door de ontruiming van Petro grad het steunpunt der revolutie in onmiddellijk gevaar geraakt. NEDERLAND NIEUWLEUSEN. Het hoofd der school, de heer M-. alhier, is óp den openbaren weg door een paar opge schoten knapen onverhoeds aange vallen. Den heer M. werden met messen ernstige verwondingen toege bracht. De politie is de daders op 't spoor. LOOSDUINEN. Eenige ambtenaren der distributie hebben hier lveel wat in "beslaggenomen. Een tuinder had een "knecht ontslagen en deze bracht toen uit, dat zijn patroon aandeel had in een groote opslagplaats van goede ren. In het pakhuis van een brand stoffen handelaar werden dan ook ge- yonden heele stapels kistjes met Kwatta-reepen en kisten met cacao, duizenden pakken lucifers, honderden flesschen gecondenseerde melk, koffie, suiker enz., totaal voor meer dan der tig duizend gulden. Een winkelier en die tuinder zijn de eigenaars. Bij een caféhouder werd een groote berg plaats van steenkolen en petroleum ontdekt. DELFT. Dinsdagmiddag is in den St.-Anna-Boógerd een bakkerswagen door vrouwen bijna leeggeplunderd. -ROTTERDAM. Op het hoofdbureau van politie zijn opgesloten een man en een vrouw, die betrokken zijn in den moord, gepleegd op den waker J. van der Voorde in de remise van de 'R. E. T. M. op den Oostzeedijk alhier. L'. Hofman, in Amsterdam aan gehouden heeft bekend Maandag avond vóór den moord met J. Leef lang te hebben afgesproken in de re mise van de tram op den Oostzee dijk alhier in te breken. Met dat doel ontmoetten zij elkander den vol genden Woensdagavond in de Zand straat. Zij gingen toen naar den Oost zeedijk, sprongen daar in een bij wagen van een tram ,dic de remise inreed en verstopten zich onder de banken. Anderhalf uur ongeveer ble ven zij, inafwachting van 't vertrek van hel werkvolk, daaronder liggen. Hun plan was, den waker Van dei- Voorde te overvallen en te hinden. Omstreeks één uur in den nacht kwamen Hofman en Leeflang uit hun schuilplaats te voorschijn. Zij had den dc schoenen uitgetrokken. Zij zagen licht op het kantoor branden en de waker kwam uil het kantoor, 0111 naar het privaat te'gaan. Op dat oogenblik zeide Leeflang tegen Hof man: pak beét. Hofman, is toen op Van der Voorde gesprongen. Er ontstond een gewel dige worsteling. Van dqr Voorde riep herhaaldelijk om hulp.'en toen Hof man voelde, dat hij alleen niet in staat' was, den waker te overmannen, heeft hij de hulp van Leeflang inge roepen. Dadelijk heeft deze, zich over Hofman heen-buigende, die met zijn knieën Van der Voorde tegen den grond drukte, den waker met een stuk ijzer een paar harde slagen. op het achterhoofd gegeven. Hofman, die bloed over zijn handen voelde loopen heeft toen Vap der Voorde, die tot hel laatst toe bleef doorgaan met gillen en kermen, een hand voor den mond gehouden en den waker bij de keel gepakt, waarvan de sporen op 't lijk zichtbaar waren. Eerst toen de waker geheel be wusteloos was, is Leeflang het kan toor binnengegaan; hij heeft daar een paar kasten opengebroken, alsmede dertig zicli daarin bevindende trom mels van tramconducteurs en de zak jes mét geld er uitgehaald. Leeflang blijft tot nog toe alle mede plichtigheid ontkennen. L. Hofman is 23 jaar. Negen maan den geleden is hij gedeserteerd van het 6de regiment infanterie te Har derwijk. Hij is al eens veroordeeld tot zes maanden tuchtschool en een maand gevangenisstraf wegens dief stal. Zijn kennismaking en samen leven met Bleeke Tonia, een onge huwde jonge meid, dateert van de laatste weken. Meermalen is hij met de politie .in aanraking gekomen. J. Leeflang is 22 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Hij is als soldaat ingedeeld bij het kustbewa- kingsdelachcment te Zandvoort en was van verlof achtergebleven. Te Zand voort zon hij bij den houder van de militaire cantine zijn aandeel in het gestolen geld gedeeltelijk in bewa ring hebben gegeven. Dit wordt onder zocht. Van beiden zijn de kleedingstükkcn, die zij den nacht van den moord droe gen in beslag genomen voor het onderzoek naar sporen van bloed. Twee rechercheurs hebben in de Zandstraat nog een caféhouder opge spoord, die voor Bleeke Tonia hon derd dubbeltjes gewisseld heeft. Uit Stad en Provincie. Vergadering Ambachtsschool. ZIERIKZEE. Woensdagnamiddag werd in de bestuurskamer van de Ambachtsschool een algemeene ver gadering gehouden van dé Vereeniging tot in stand houding van de Am bachtsschool. De voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, opende de ver gadering, waarop door den secretaris den heer P. van der Have, de notulen gelezen werden. Vervolgens werd het ontwerp-reglement op de pensionnee- ring van weduwen en weezen artikels- ge wij ze. behandeld en aangenomen. De goedkeuring van Gedep. Staten zal daarop worden gevraagd. De. begroo ting voor 1918 werd vastgesteld. Zij isluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 10518,12. Het nadeelig saldo van f 3000 zal (men trachten van het Rijk te verkrijgen. Herkozen wer den met schier algemeene stemmen de periodiek aftredende bestuursleden de lieeren mr. Bakker, IL van Dijke en A. Timmerman Cz. Mede aanbe volen waren de heeren 1111*. Zijlstra, Van Tilburg en Heimbach. Tot het nazien der rekening werden benoemd dc heeren Heimbach en Franke!In de te Haamslede gehoudene vergade ring van burgemeesters en secreta rissen van Schouwen cn Duiveland werd besloten, dal de buitengemeenten ponds-pondsgewijze f 1000 in de kosten van liet onderwijs zullen bij dragen, wanneer de reorganisatie van de school tót stand komt. Hierop werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Door den Raad van State is be handeld het beroep van W. II. Ilt- mann te Brouwershaven, tegen 't be stuit van Gedep. Staten van Zeeland van 10 Aug. 1917, waarbij, met hand having van het besluit van den raad der gemeente Brouwershaven van 31 Juli 1917 besloten is 'hem niet toe te laten als lid van dien raad, omdat hij als gemeente-geneesheer niet alleen belast is met de armenpraktijk, doch tevens met het kosteloos verrichten van de vaccinatiën en de doodschouw. Rapporteur over deze zaak was staats raad 1111-. De Vries. De Kon. beslis sing volgt later. 't Il.bl. meldt, dat de heer mr. R. J. H. Patijn op van verscheidene zijden tot hem gerichte vragen heeft geantwoord, dat hij in 19ÏS geene Kamercaiididaluur meer wènscht te aanvaarden. Hier ter stede is van een besluit van mr. Patijn zich voor een Kamer- candidatuur niet meer besóhikbaar te stellen, niets bekend, zoodat wij zoo vrij zijn de juistheid van boven staand bericht alsnog in twijfel te trekken. Vergadering Staatspensionneering. Wij maken de leden der afdeeling nogmaals opmerkzaam op de be langrijke algemeene vergadering, die morgen (Zaterdag) avond ten. half kiegen in het „Huis van Nassau" zal gehouden worden. RENESSE. Gisterenmorgen is op liet strand uit zee aangespoeld een in verren staat van ontbinding verkee- rend lijk, vermoedelijk van een En gel sch vliegenier. Op het vliegers- costuura een paar onleesbare letters. Op het lijk werden gevonden: een chèqu, eenig bankpapier en Eransch geld en 'n vulpenhouder. Naar schat ting was de 'ongelukkige 20—22 jaar oud. 't Lijk is in de duinen begraven. In een gehouden vergadering van de leden van de afdeeling „Renesse" van-het Departement tot Nut van -t Algemeen, bracht de secretaris't jaar verslag uit van de werkzaamheden der afdeeling en haar bestuur. De secretaris deelde mede, dat was aangevraagd een „Reizende- Biblio theek", die gezonden zal worden. Tevens maakte hij melding, dal het ledental van 31 tot 41 was aan gegroeid. De penningmeester deed verslag van zijn gehouden beheerder geldmiddelen. Uit zijn verslag bleek, dat de rekening sloot met een batig saldo van f 11,43. De aftredende be stuursleden, de heeren C. Davidse en J. Hoogenboomwerden herkozen, terwijl in de plaats van mevr. Blom- Vis als bestuurslid gekozen werd mevr. W. A. G. Scholder. Besloten werd mej. Ant. van Dijk als spreekster voor de afdeeling uit te noodigen, zoo mogelijk in Decem ber, terwijl de heer Roest Crollius als 'Spreker in Januari of Februari zal worden gevraagd. Niets meer aano ide orde zijnde sluit de voorzitter de* vergadering. BRUINISSE. Door den zwareh storm raakte Donderdagochtend voor deze gemeente het anker los van den beurtschipper van Brouwershaven waardoor de toestand van 't vaartuig gevaarlijk werd. Het mocht echter gelukken het vaartuig alhier in de haven te brengen. In het begin der week was in deze gemeente geen meel, geen, haver mout, geen broodsuiker, geen zouten geen kaarsen te bekomen. STAVENISSE. Aan den Scheld- sclien zeedijk alhier is een mijn aan gespoeld, welke onder bewaking is gesteld. VLISSINGEN. Burgem. en Wetk. stellen den Raad voor 15 pCt. bij te dragen van het loon dat'de werklieden van de Kon. Maatschappij „de Schelde" zullen derven, als de werktijd binnen kort van 60 op 40 uur per week wordt gebracht. Burgera. en Wetk. stellen voor 22 H.A. gemeentegrond uit de pacht te nemen en voor zoover het weiland is te scheuren en alles voor verbouw van voedingsgewassen te bestemmen. De commissie voor de financiën wil dit slechts met' 5 H.A. doen. BIERVLIET. In het begin der week was in deze gemeente geen meel, geen havermout, geen broodsuiker, geen zout en geen kaarsen te bekomen. zou voornemens zijn, zelf een andere regeling bij de Kamers in te dienen, welke echter voor de onderwijzers minder tegemoetkomend zou zijn. BIERVLIET. Tot hoofd der Clir. bewaarschool is met ingang van 1 November a.s. Woensdag j.l. benoemd mej. G. Houtman, hoofd van de af deeling voor kinderen beneden de 7 jaar aan de Weesinrichting te Huis duinen, bij den Helder. Rechtzaken ZIERIKZEE, 26 Oct. Bij bevel- schrift der arrond-rechtbank is de zaak tegen J. B., 18 jaar, smidsknecht, wonende te Zierikzee, thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring, be klaagd van diefstal van ongeveer f 400, gepleegd door middel van braak in liet tramstation alhier, verwezen naar de openbare terechtzitting, met hevel lol gevangenhouding van den be klaagde. Aan den beklaagde is ambts halve als raadsman toegevoegd 1111*. J. A. C. van Ileusde. Voor de rechtbank te Arnhem is behandeld cle zaak tegen A. M. van Zundert wien doodslag ten laste was gelegd. In den avond van 17 Sept. was er in haar woning aan de Boek horststraat te Arnhem een feestje waarbij de gasten ten slotte door drankmisbruik aan hel vechten raak ten en het huisraad vernielden. Bij die gelegenheid is 'n korporaal-trom- petter van de rijdende artillerie, die mede op bezoek was door een mes steek in de borst gedood. Deze dood slag was aan beklaagde ten laste ge legd, doch- zij ontkende liet feit. Het O.M. eischte vijf jaren gevan genisstraf. Het O. M. hij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen een veehou der uit Terwoude f 2000 boete of 4 maanden hechtenis en één maand gevangenisstraf gevraagd wegens het onjuist invullen van biljetten voor de inkomstenbelasting en voor de oorlogswinslbelasting. Hij gaf resp. f 2277 en 4400 op, terwijl dat in beide gevallen meer dan f 6000 was. Bij verstek is door het gerechtshof' te '8-Gravenhage behandeld de zaak tegen J. F. L., L. H. L., W. L. en P. J. D.. door de rechtbank te Zierikzee wegens poging tot verboden uitvoer en mede plichtigheid daaraan, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, de 4e tot 2 maanden gevangenisstraf. De procureur- generaal heeft bevestiging van 't vonnis gevraagd. Onderwijs. Er verluidt, dat het wetsontwerp- Marchant tot verhooging der onder wijzers j aarwedden niet door de Kroon zal worden bekrachtigd. De regeering Onder verantwoordél{jkh, van den ir.z"nder) Van 1—5 regels 75 Cts.elke regel meer 15 Cts Men zoekt soms ver af, wat men dicht bij zich heeft. Dd grouto fout van menschea, die voort durend onderhevig zjju aan allerlei onge makbeo, als hoofdpijn, maagpijn, moeilijke spijsvertering, gevoel van afmatting en neerslachtigheid, is zich te verbeelden dat alleen een strenge leefregel met velerlei voorschriften hun nuttig kan zjjn. Dat is een ein-tige vergissing. Een behardel'ng moet zoo, weinig mogelijk de gewoonten hinderensaam gestelde geneeswijzen zjjn niet goed voor het organisme. Het is niet noodig zoover te gaan zoeken, wat men dicht hg zich heeft. Al die onge makken, waarover wg zooeven spraken, hebben meestal tot oorzaak een verarming van het bloed en een verzwakking van het zenuwstelsel, waartegen de eenvoudigste behandeling die met de Pi'k Pillen is._Deze behandeling heeft een krachtige uitwerking, want zg werkt direct op het bloed, dat er door gezuiverd en hersteld wordt en op de zenuwen, welker krachten er door hernieuwd worden. Er is bovendien dit kostbare voor deel aan verbonden, geen bijzondere leefregel noodig te maken. De Pink Pillen zjjn vooral goed voor ver zwakte en ontredderde gestellen. Zjj herstellen het bloed, versterken de zenuwen, prikkelen de eetlust en de veiteringsfonctifs. De Pink Pillen zjjn ve krjjgbaar a f 1.75 per doos en f 9 pe* 6 doozen bjj het Hoofd-Depöt der Phk Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam) voor Zierikzee en Omstreken bjj J. W. Gudde, drogisterij, Oude Haven fi'rma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen M. Schot te Tholen en in alle goede apotheken en drogistergen. Post- en Telegrafie Uit vertrouwbare bron wordt-ver nomen, dat voor 1918 de toeslag aan personeel bij Post en Telegrafie en Telefonie als volgt gewijzigd zal wor den. De 12 toeslag wordt 15 0/0, het minimum komt van f 30 op f 120, het maximum van f 120 op f 200, kindertoeslag zal zijn f 25 per kind. De grens voor loon toeslag zal zijh een inkomen van f 2500, terwijl kindertoeslag doorgaat tot een inko men van f 3400.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1