Zierikzeesche euwsbode Maximumprijzen Groenten, Woensdag 24 Oct. 1917. (zierikzeesche courant). ADVERTENTIËN: Strandvonderij. Landstorm-Keuring. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. •van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract 74ste JAARGANG. - No. 10074. Dir. J. DE LOOZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. Rechthebbenden op een vat*-Benzine, gedeeltelijk gevuld, ongemerkt, wegende bruto 150 K.G., en een vat gedistilleerd (rum), inhoudende 197 liter, ongemerkt, beide gevischt op de Ooster-Schelde, worden voor de eerste maal opgeroe pen om zich aan te melden bij den BURGEMEESTER van Zierilczee, bij wien dit strandgoed is aangebracht. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister v8n Landbouw, Ng verheid en Handel van 19 October j.l, no. 1365a, afdeeliDg, Crisis zaken (Bureau Landbouw), DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL, - Heeft goedgevonden: met ingang van 6 November 1917, I. aan te wazen krachtens artikel 1 der Distributie wet 1916, 1°. de navolgende stapel groenten, roode kool, gele kool, uien, Friesche- en andere soorten fijne peea en knolrapen; 2°. de navolgende vatgroenten: pronk- sngboonen, enkele en dubbele spersieboonen en zuurkool; II. ingevolge artikel 3 der Distributiewet 1916, A. vast te stellen de navolgende maximum inkoopprijzen voor de gemeenten: 1°. voor stapelgroenten: Roode kool'per k.g. f 0,04® Gele kool B 0,03® Uien a - 0,06 Friesohe en andere soorten fijae peen per k.g- 0,04 Knolrapen per.k.g- 0,02 2°. voor vatgroenten Pronktnjjboonen per 100 k.g.- 8,25 Enkt-le spersieboonen per 100 k.g. onafgehaald- 7,75 Dubbele spersieboonen per 100 k.g. onafgehaald- 5,25 Zuurkool per 100 kg- 4,75 B. den gemeentebesturen in overweging te geven, vorenvermelde stapel- en vat groenten ter distributie te verstrekken aan detaillisten tegen de sub a genoemde prijzen III. vast te stellen: A. ingevolge artikelen 2 en 8 der Distri- bntiewet 1916 de navolgende maximum- kleinhandelprjjzen voor groenten: 1°. voor stap el groenten Roode kool per k.gf 0,06 Gele kool - 0,06 Uien m m - 0,08 Friesche en andere soorten fijne peen per k.g- 0,06 e. Knolrapen per k.g- 0,03® 2°. voor vatgroenten: f. proaksngboonen per k.g. - 0,18 g. enkele spersieboonen per k.g. onafgehaald- 0,20 h. dubbele spersieboonen per k.g. onafgehaald- 0,16 i. Zuurkool per k.g. 0,10 B. ingevolge artikel 8 der distributiewet 1916 de navolgende maximum tuisohen- handelprjjzen voor groenten: 1°. voor stapelgroenten: a. Roode kool per k.gf 0.04® b. Gele kool a - 0.03® c. Uien - 0,06 d. Friesche en andere soorten fijne peen per kg.. - 0,04 e. Knolrapen per k.g - 0,02 2°. voor vatgroenten g, Proaksngboonen per 100 k.g. - 8,25 h. Enkele spersieboonen per 100 k.g. onafgehaald- 7,75 Dubbele spersieboonen per 100 k.g. onafgehaald- 5,25 j. Zuurkool per 100 k.g. - 4,75 IV. te bepalen, dat de sub II A en B en de sub III B bedoelde prijzen zijn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer. Zierikzee, den 22 Ootober 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE. By zulk een aanvraag moet worden over gelegd een door twee geneeskundigen afge geven verklaring; ook kunnen ivorden overgelegd twee afzonderlijke verklaringen, elk geteekend door één geneeskundige. De -handteekenivg van di n geneeskundige op de verkering moet gelegaliseerd zijn dooi den burgemeester der gemeenteu-aar de geneeskundige woonplaats heeft. Is de ingeschrevtne in het buitenland gevestigd, dan mag de verklaring ook zjn afgegeve door twee personen, bevoegd tot uitoeftuing van de geneeskunde in het Bjk, waar hy gevestigd is. De verklaring moet dan even zeer behoorlijk gelegaliseerd zijn Zierikzeb, 23 October 1917. De Burgemeester voornoemd, A J F. FOKKER VAN CRAYESTKYN VAN RENGERSK£R«E. b. c. d. J- b. c. d. i. JAARKLASSËNJ898 en 1899 De BURGEMEESTER van Zierikzeb; Breagt ter algemeene kennis, dat de ingeschrevenen voor den landstorm der jaarklassen 1898 en 1899 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bjj den keuringsraad, die zitting houdt te Zierikzee in het gemeentehuis, op Donderdag 15 November 1917, voormiddags 9x/2 uur, voor de jaarklasse 1898, de nommers 130, en te 17a uur des namiddags de overigen dier jaarklasse, en op Vrfjdag 16 November 1917, voormiddags 9 uur, voor de jaBrklasse 1899. Het welbegrepen eigenbelang van de ingeschrevenen maakt het zeer wenschelQk, dat zjj zich voor deze keuring aanmelden, o.a., omdat zg ingeval zg ongeschikt moch ten bljjken, van het inschrgvingsregister worden afgevoerd, wat voor hen van groot belang kan zjjn, wanneer tot oproeping van hun jaarklasse mocht worden overgegaan. Wenscht een ingeschrevene bij een anderen keuringsraad het onderzoek te ondergaan, dan kan de Voorzitter van eerstbedoelden keuringsraad hem daartoe op zfjn verzoek toestemming verleenen. - De ingeschrevene, die niet voor den keuringsraad kan verschijnen of bij de keuring niet ongeschikt is verklaard, heeft bovendien de gelegenheid een aanvraag welke niet aan een termijn gebonden is .aan den Minister van Oorlog te richten om op grond van ziekte of gebreken van het inschrijvingsregister te worden afgevoerd. Op liet Westelijk gevechtsterrein, met name in Vlaanderen hij Yeld- hoek hebben de Engels'chon, hierin gesteund door de Franschen, cenig plaatselijk terreinvoordeel behaald. Zij hebben namelijk de Zuidelijke ver dedigingswerken van het bosch van Houthulst veroverdmaar werden door een tegenaanval van de Duit- scliers int een deel er van terugge worpen. Bij Soissons heeft een artillerieslag gewoed, waarop een iiifanterieslag ge volgd is. Te Londen hebben de leidende Brit- scbe staatslieden voor 'n vergadering van 10.000 menschen redevoeringen gehouden, die de strekking hadden den moed er in te houden en tot voortzelling van den oorlog aan le sporen. Ook de vroegere Boeren generaal Smuls hield een daverend toegejuichte redevoering. Als de nog weinig overgeblevene vrouwen uit de Concenlraliekampen teens vernemen, welke, rol genoemde generaal nu speelt, dan zal hun gemoed met bit terheid vervuld worden jegens den man, die weleer zoo moedig en dap per legen de belagers der vrijheid en onafhankelijkheid van liün vaderland streed. De Duitschers betten hun op.* ra lies in de Oostzee voort. Zij hebben zich geheel en al van het eiland Dagoe meester gemaakt en hebben op twee punten vari het vasteland van Estland troepen ontscheept. Gegist wordt, dat deze ontscheping ten doel heeft zich meester te maken van de belangrijke zeevesting Reval, die de hoofdbasis vormt voor de Russische vloot. De geheele "buit van de operaties tegen de eilanden ih de Golf van Riga bedraagt ruim 20.000 gevangenen 100 kanonnen, 150 machinegeweren en mijnwerpers, 1200 voertuigen, on geveer 2000 paarden, 30 automobielen, 10 vliegtuigen, clrie staatskassen, in houdende 365000 roebels en groote voorraden aan verplegingsmiddelen en oorlogs materieel. In het Maria-paleis te Petersburg is het Russische parlenïent door den Minister-President Kerenski mei een rede geopend. Toen deze goed en wel aan den .gang was,, verscheen Trolzky, de voorzitter van den Raad van Soldaten en Arbeidersafgevaar digden met zijn geheelen aanhang, Nadat Kerenski had uitgesproken, viel hij de regcering in een vlijmscherpe redevoering heftig aan. Hierop ver lieten hij en de Bolzjewiki de zittings zaal. De Zeppelins, die in Frankrijk zijn neergekomen, of juister naar beneden gescholen, kwamen van 'n tocht naar Engeland. Zij waren tengevolge van den storm den koers kwijt geraakt, Het Fransche Ministerie Painlevó heeft hij den President der republic! zijn ontslag ingediend. Deze heeft de ontslagaanvrage geweigerd aan nemen. Onlangs moet een gevecht hebben plaats gehad tusschen een kleinen Amerikaanschen kruiser en Iwce Ita- liaansche duikbooten. Een van deze werd tot zinken gebracht. De com mandant van de tweede duikboot werd zwaar gekwetst. Met motor- en handspuiten heeft men den geheelen dag en nacht het'vuur bestreden. In.het Veem waren groote mtfssa's go.ederen opgeslagen, als kaas, cacao, kwatla, noodrantscens voor militairen, veevoeder, phuiLenvel enz., dal alles verloren is gegaan. Een hor veelheid regeeringsrijst, vet en carbid werd gered. De oorzaak, is vermoed, lijk broei in melasse. De schade is zeer groot. Men spreekt van een la id rag van 3 a 5 ton. Alles is op beurs- polis verzekerd. De inhoud van het veem is ver zekerd voor 1' 539.000. 'i gebouw voor f 38000.- Voor- ruim honderdduizend ulden is gered. De Potbuurt is intijds geholpen door het doorsteken vaneen 1 dijk, waardoor nachllogies in de Loods an liet spoor werd voorkomen. Nog steeds stijgen rookkolommen uit liet erbrande pand op, HARDERWIJK. Zaterdagavond heeft hier een ernstige vechtpartij tusschen militairen plaats gehad. Ken der' swl- aten werd' met een 'mes •levcnsg.-- aarlijk verwond. Hij is ter verpleging in het mil. hospitaal opgenomen. IJMUIDEN. Bij den verbouw van het bijkantoor van de Haarlemsche Bankvereeniging alhier ;is door 't weg zakken der fundeering een oude ge metselde muur omgevallenwaar door clrie werklieden werclen getrof fen. Een bekwam een ernstige hoofd wond, een tweede wercl licht ge wond, doch cle derde A. K. van Sand- poorl, is gedood. Vermoedelijk-is zijn uggestreng gebroken. AMSTERDAM. Een koóprnmi mi Apeldoorn, die zich in eer, pc-nv aan den O. Z. Achterburgwal niet een vrouw had opgehouden, werd daar door een man met' een revolver be dreigd tot 't ieekenen van een schuld bekentenis. Genoemde man en vrouw zijn door de politie naar een der bureaux geleid. ROTTERDAM. Wederom zijn op Fcijenoord drommen vrouwen de win kels binnengedrongen, waar petro leum aanwezig was. De meeste vrou wen, die aan deze demonstratie deal- namen, kwamen uit stralen, waar «Ie woningen geheel, van gas versbF. u zijn. Ten eiucle le kunnen Koken j hadden cle gezinnen dezer vrouwen j hun kolenrantsoen reeds geheel op ge- j bruikt. Daardoor komen zij tot wan- j hoopsdaden. Zaterdagavond werd een j wagen met kolen aangehouden en ge- j plundercl. Wat den petroleum be- j treft, heerscht er verontwaardiging over liet feit, dal de bij winkeliers aanwezige voorraad nog niet afgege ven kon worden, omdat de bons nog niet verstrekt waren door 't distribu- ticbureau. Evenals bij een vorige ge legenheid hebben de vrouwen cle olie. die zij zelve tapten, betaald mei M cent cle liter. Tocli werd tegen som mige vrouwen, wier namen bekend waren, later proces-verbaal opge maakt. NIEUW-VOSMEER. Dc onder deze gemeente gelegen Beciuspolder heei'l bij publieke verkooping f 75000 v In gebracht. De verkooper kocht destijds dezen polder voor f 4700 en-heeft dus een aardig winstje. Diphtheritis heerscht in deze gemeente in erge mate, en last ook gróoteren aan. Gelukkig hoorden we nog niet van sterfgevallen. DINTELOORD. Bij 't j.l. Zaterdag te Breda geliouden examen in de vrije en ordeoefeningen, der gymnastiek is geslaagd mej. W. Iveijzer, kweekc- linge der Rijksnormaallessen alhier. Twee nieuwe leclen traden lot >nds tóe. Herkozen werd tol be- d. Werf. Regie- RUSLAND 't Pe trograder Telegraafagentschap cleelt mede, dat de verkiezingen voor de Constituante bepaald ziju op den 25en Nov. en dal de voorloopige re geering de vierde Doema heeft opge heven en de mandalen der afgevaar digden voor nietig verklaard. NEDERLAND SNEEK. Het gebouw van de N. V Friescheveen, is Zondag uitgebrand, in eet liet f stuurslid de heer G, menlswijziging had niet plaats. STAVENISSE. Naar wij vernemen, blijft dc veiling ..De Eendracht" le 1 holen* uitsluitend, door de rijks-com missie van toezicht op de Fruit- en Groen leiicentrale, belast met 'l veilen 'i- export in hel eiland Tholen. Hel ligt in de bedoeling, vermoedelijk reeds volgende week, van wege cle hnolsche veiling ook één dag te Slavenisse veiling te houden, zoo- als dit reeds le St.-Maartensdijk en Si.-Anna-land' geschiedt. V GISSINGEN. De armenraad alhier heeft zich tot de burgerij gewend met het dringend verzoek noch aan kinderen noch aan volwassenen aalmoezen aan de. deur te geven of "door het koopeh aan de deur'de bedekte bedelarij*in de hand te werken. Hierdoor worden kin deren in dc bedelarij opgevoed en de armen, die het werkelijk noodig hebben en niet bedelen, worden tekort gedaan, in on geve liever aan de bekende instel lingen van liefdadigheid .of wende zich tot den armenraad om advies over de personen die vragen. Geref. Kerk. Beroepen: Te Doetinchem, J. Oos- lërveeii ie Geesterên-Gelselaar. Te De Krim (O.), J. Ozinga te Klundert. Te Beetgum, P. Cli. van der Vliet le Oosterend (Fr.) Te Hijlaard, dr. C. Veltenaar te Suawoude. Te Ten Post J. II. Broek Roelofs te Schild- wolde. Aangenomen: Naar Sliedrecht, A. Schippers te Doesburg. Bedankt: Voor Haarlem R. E. van Yrkel te Soest. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Steenwijk, M. Koo- ans le Kornhorn. Geref. Gem. Renoênen: Te Ridderkerk, M. Hof man, cand. te Beekbergen. Rechtszaken ZIERIKZEE, 23 Oct. Door cle ar- rondissemenls-reehlbaiik zijn lieden veroordeeld: - Ovcrlrerfiny der Dislribuliewel 1916. Wegens opzettelijk een maatregel ilixir ,ieu Minister van Landbouw, Xli rrnei.i en Handel, genomen in i bduog der. distributie van gocde- •vn. belemmeren i \V. S., 46 jaar, arbeider, wo- oi ode ie Nieuwerkerk, bij verstek, t.'l 10 boete, subs. 14 dagen hechte- i XLscli f 15; x'. J. O., 61 jaar, klein-landbou- v.er. wonende te Nieuwerkerk, lot iü boete, subs. 11 dagen hechtenis. Liscli 15; 3°. J. S., 56 jaar, landbouwer, wo nende le Nieuwerkerk, lot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis. Eisch f 15; •1°. .T. S., 69 "jaar, klein-landbouwer wonende le Nieuwerkerk, lot f 10 boete, subs. 14 chrgen hechtenis. Eise.li f 15; 5°. K. S., 11 jaar, landbouwer, wo nende le Nieuwerkerk, tot f 15 boete, subs. 1 niaaiid hechtenis. Eisch f25. 6°. G. J. van B., 40 jaar, klein-land bouwer. wonende le Nieuwerkerk, tot. f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis, Eisch f 15; 7°. L. S., 30 jaar, landbouwer, wo nende te Ouwerkerk, tot f 15 boete sub's. 1 maand hechtenis. Eisch f25; 8°. J. van B., 53 jaar, klein-land- houwer, wonende te Zierikzee, tot f 15 boelesubs, één maand hechtenis. Eisch f 25. Y rij ut sproken: L. V., 53 jaar, win: 'kedic-r, w.inc'nde te 'St.-Philipsland beklaagd geweest van diefstal van aardappelen. MIDDELBURG. De rechtbank alhier heeft rechtsingang met last tot instructie en gevangenhouding- van bekl. verleend in de zaak tegen B. S., cargadoor te Vlissingen, die verleden week werd aangehouden, als verdacht van spionnage. Verkoopingen, enz. Vergadering Staatspensionneering. ZIERIKZEE. Aanstaand^ Zaterdag avond zal de Afdeeling Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneering een zeer belangrijke vergadering in het Huis van Nassau houden. Wij hopen, dat deze vergadering nu beter zal bezocht worden dan in de laatste jaren het geval was. Belangrijke kwesties zullen ter tafel gebracht, besproken en beslist moeten worden. En bovendien zal wegens het bedanken van den voorzitter en den penningmeester in de daardoor ontstane vacature moeten voorzien worden. RENESSE. De leden van 'l Toe- laagfonds voor werklieden hielden op 13 October de gewone jaarvergade ring. Uil het verslag van den boek houder bleek, dal aan zieke leden in den loop van het jaar was uitgekeerd 1155. Jt Batig saldo beliep 1' 1587,15'. Het aantal leden bedroeg 63. Drie leden vertrokken naar elders, terwijl één lid werd overgeschreven uit Elle- DUIVENDIJK, 23 Oct. Heden werd alhier ten verzoeke van mej. de wed. Joh.s Bool—Boot, ten overslaan van notaris Biermaszpubliek ver kocht: Een paard voor f 400, koeien voor f 109, f 150, f 180, f 193, f 202, f 231. f 233 en f 245; ossen voor 1' 25, 1' 36, f 41, f 63, f 66, f 116, f 126, f 130. f-131, f 210 en 1' 235; vaarzen voor f 20, f 21, f 31 en f 91; stieren voor f 30. f 37, f 50 en f 151. Onderwijs. Op dc aanbeveling Ier benoeming van een 'leeraar in de Fransche taal aan het Gymnasium en de Hoogen Burgerschool te Schiedam komt o. a. 'voor de lieer J. Bauwens, leeraar aan de R. II. B. S. le Zierikzee. Vredesvoorstellen van Duitschland? De Manchester Guardian verneemt uil Parijs d.d. Woensdag ('l telegram is blijkbaar door de censuur opgehou- len.i: Bri^ind heetl in gesprekken me degedeeld, dal Biilow liem bij zijn jongste bezoek aan Zwitserland voor stellen nopens een algemeenen vrede liel toekomen. Duitschland bood aan om de volledige onafhankelijkheid van België te herstellen, Elzas-Lotha- ringen aan Frankrijk en Triest aan Italië af te slaan, maar eischte zekere vergoedingen, waarvan enkele ten koste van Rusland. Briand gaf er bericht óver aan Ribot, die aan de geallieerde regee ringen mededeelde, dat 'hij vredes voorstellen had ontvangen, welke blijk baar :n valstrik waren. De zaak bleef daarbij. De stemming in de Kamer van Dinsdag bewijst, dat Ribol's ophelde ring in een geheime vergadering door vele afgevaardigden als zeer Onvol doende werd beschouwd. De alge meene indruk was, dal de valstrik in de Duitsche voorstellen niét duidelijk was, daar Duilschland geen wapen stilstand vroeg. Zelf-s Hervé, dien men zoo weinig van pacifisme kan verdenken, zegt in zijn blad Victoire. dat 't ongerijmd) is om van een valstrik-te— sjieken, als de andere geallieerden hel er mee eens zijn. Er kan geen kwaad in schui len om le pralen. Niemand zou toe stemmen in een vrede op kosten van Rusland, maar men kan niet ver- wacliLen, dat Duilschland dadelijk zijn ininimimi-voorwaardèn zal nemen. Kolenschaarschte. De besturen der tcxlielarbeiclers- vercenigingen te Hengelo hebben zich enkele dagen geleden lot den minister van landbouw, nijverheid en handel gewend, mol. het verzoek, fabrieken, die 'moesten stop zetten, zoo spoedig mogelijk van kolen Le voorzien. Het antwoord van den minister luidt, dal de fabrieken kolen zullen ontvangen, zoodra de gasfabrieken, voorzien zijn. Steenkolen. Sedert enkele dagen komen er langs Lobilli uil Duitschland per schip on geveer 2500 ton kolen per dag. Eerst daags worden er groolerc hoeveel heden verwacht. Opgeslagen goederen. De politie le Gorinchem heeft de vorige week voor meer dan f 50.000 cacao, gecondenseerde melk, koffie, bioem, carbid, spek en grootè par tijen meel in beslag' genomen. Te VIaardingen zijn bij speculan ten in levensmiddelen groote partijen maïzena, gecondenseerde melk, ver micelli, stijfsel, harde zeep en andere artikelen in beslag genomen. Onze rijstvoorziening. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Maassluis dr. W. Lodder le IJlst. Te Gouderak, P. Kuylman le Lunteren. AangenomenNaar Amsterdam vac. wijlen M. Göpner), H. G. W. Briedé le Franeker. Naar Loon op Zand W. J. Kolkert te Ter Aar. Bedankl: Voor Amsterdam, G.- W. G. Yunderink te Haarlem. In aansluiting" met de mededeeling omtrent het toenemend tekort aan rijst, verstrekt door het Bureau voor Mededeelingeii in zake de Voedsel voorziening, vernemen we nader, dat het de bedoeling der regcering is, om eerlang de verstrekking vaii rijst slop te zetten. De aanwezige voorraden iu 't land" zullen binnenkort door de regeering worden opgevorderd. Houtaanvoer. Naar wij vernemen, zullen te Delf zijl binnen kórten tijd nog circa 50 Duitsche schepen hout aanvoeren. De hoeveelheid zou ongeveer 40.000 stan-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1