Zieesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende bij de van WOENSDAG 17 OCTOBER 1917, no. 10071. Vergadering van den Gemeenteraad van Zierikzee, op Zaterdag 13 Oct. 's nam. '2 ure. De burgemeester, mr. Fokker, opent de vergadering niet de mededeeling, .dat de heer Van den Bout verhinderd is de| zitting bij te wonen. Aanwezig zijif de lieeren Pol vliet, Ribbens, Doeleman, Panny, ,Van Os, TimmermanDen Boer, Van Nou- huys,Gelderman en Koopman. Nadat de notulen zijn goedgekeurd werden de volgende brieven voor kennisgeving aangenomen van Gedep. Staten, waarbij deze toe zenden de Koninklijk goedgekeurde raadsbesluiten tot heffing van een nieuwe lielasting op de openbare ver makelijkheden met de verordening op de invordering, zoomede betreffende de verhooging van bet maxmum te hei'ffen bedrag van den boofdelijken Omslag; van den heer J. Hoogs tra, meldende, dat hij zijn benoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie niet aan neemt; van de hoofden der beide openbare lagere scholen en van den directeur der Avondschool voor Vakonderwijs waarin zij dank betuigen voor den bun toegekenden duurtetoeslag; van mej. Tilli, dank betuigend voor haar benoeming tot onderwijzeres met akte Fransch aan de school voor L. O. en M. U. L.O. en houdende verklaring van aanneming der benoeming; van mej. C. T. Wittenberg, hou dende bericht van aanneming harer benoeming tot tijdelijk onderwijzeres aan de Herhalingsschool, met dank betuiging; van Gedep. Staten, bevattende de goedkeuring van bet raadsbesluit tot wijziging der begrooting 1917; van 't zelfde college tot goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der verordening van de gasfabriek. Aan den beer P. D. de Vos wordt' met ingang van 1 Januari op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als regent van het Burgerlijk Armbestuur. Voor kennisgeving wordt nog aange nomen 'n circulaire van Gedep. Staten gevende wenken aangaande het ge bruik van kunstlicht voor avond- en berhalingsonderwij s. Afschrijving van den Hoofdelij ken Omslag wordt wegens vertrek uit de gemeente verleend aan J. Heuseveld, voor den tijd van drie maanden tot, een bedrag van f 1,025, en aan J. B. Schuyt, voor den tijd van 3 maanden, tot een bedrag van f 4,10. Het adres van den beer M. de Graaf en andere kooplieden in varkens tot verplaatsing van bun markt naar de Schuithaven wordt ter afdoening in handen van, Burgem. en Weth. gesteld, tot wier competentie deze zaak be hoort. Het adres van de afdeeling Zierik zee der S. D. A. P., verzoekende de arbeiders in de levensmiddelencom- missie en zoo mogelijk ook in de Brandstofffencommissie te doen ver tegenwoordigen, wordt voor kennis geving aangenomen. liet adres van den lieer A. Geluk Mz., onderwijzer aan de School voor L. O. en M. U.L.O.betreffende ver goeding voor meerdere lesuren, wordt in handen van Bnrgêm. en Weth. ge steld om daarop te letten, als de her ziening van de verordening op de jaarwedden der onderwijzers aan de1 orde komt. Ingekomen Is een adres van de Vrij zinnige Demokratische Kiesvereeni- ging, verzoekende invoering van een progressieven Hoofdei ij ken Omslag. De voorzitter stelt voor bet adres voor de leden op de secretarie ter visie te leggen om daarop te letten bij de behandeling der begrooting voor 1918 of bij de bespreking van den Hoofdelijken Omslag. De heer Van Os zou bet adres liever in handen van Burgem. en Weth. ge steld zien ter fine van prae-advies. Hij stelt er prijs op de meening van bet college van Burgem. en Weth. daar over te vernemen. Daartegen is geen bezwaar, zoodat overeenkomstig den wensch van den heer Van Os besloten wordt. Overeenkomstig bet advies der com missie, uitgebracht bij monde van haar rapporteur, den lieer Den Boer, werd de begrooting van bet 'Burger-Wees huis in ontvang en uitgaaf tot een be drag van f 10.003.33" vastgesteld niet een post van onvoorzien van f 373,335. De rekening van bet Burger-Wees- buis werd overeenkomstig bet advies der commissie, uitgebracht bij monde van den heer Doeleman tot de vastge stelde cijfers goedgekeurd. Ingekomen is een verzoekschrift van de afdeeling Schouwen en Duiveland van den Bond van Nederlandsche On derwijzers om aan de tijdelijke leer kracht bij het Lager Onderwijs een salaris toe te kennen gelijk aan de aanvangsjaarwedde' der vaste leer krachten. Burgem. en Weth. zijn van gevoelen, dat een belooning van f 600 per jaar, zooals hier steeds aan tijde lijke leerkrachten wordt toegekend, voldoende is te achten, aangezien de personen, die tijdelijk optreden, in den regel nimmer iets op het gebied van het onderwijs hebben gepraesteerd. Zij stellen dharom voor afwijzend op bet verzoek te beschikken. Conform het voorstel werd besloten. Verlenging van duurtetoeslag wordt verleend aan de gemeente-ambtenaren, aan de vaste arbeiders in dienst dei- gemeente, aan den straatmaker in vasten dienst, aan de agenten van politie, aan den ambtenaar tör secre tarie J. Kramer, aan de gemeente- boden, J. C. Lunenberg en P. J. Schulling en aan de brugwachters. Aan de onderwijzers en onderwijze ressen W. E. W. de Jonge, C. P. de Jonge—van Rijssel, J. L. van Roon, J. A. van Roon—Voorn wordt, daar zij slechts een toeslag van bet Rijk genieten van resp. f 30 en ff 25, een .duurtetoeslag toegekend gelijk aan 10 pCt. van de jaarwedde, welke de resp. eebtgenooten te zamen als onder-" wijzers bij gemelde scholen genieten, onder aftrek van de van het rijk genoten bijdragen. Op het verzoek van den heer S. Klimmerboom, stads-muziekdirecteur en klokkenist, om duurtetoeslag wordt afwijzend beschikt, wijl het niet ge- wenscht is, af te wijken van den( regel om alleen aan die ambtenaren duurtetoeslag te verleenen, wier hoofd betrekking in dienst der gemeente is, Op het verzoek van den onderwij zei N. A. Quist om duurtetoeslag wordt afwijzend beschikt, wijl deze onge huwd is en bij zijn ouders inwoont. Ingekomen is een adres van een aantal winkeliers om het hun toe-, bedeelde gas te mogen gebruiken waar zij dit het meest doelmatig ach ten. Burgem. en Weth. stellen voor de verordening tot beperking van het ge bruik van gas in deze gemeente in dien zin te wijzigen, dat in art. 1 in plaats van 's avonds om 8 uur gelezen wordt 's avonds om 9 uur. De voorzitter zegt, dat het verzoek van de winkeliers is om in hun win kels tot elf uur 's avonds gas te mogen branden. De heer Timmerman vindt, dat waai- aan de winkeliers een zeker quantum gas wordt toebedeeld, het onverschillig is, waar zij dat gebrui ken. Waarom zijn zij minder dan andere burgers? Willen de winkeliers bun zaken open hebben tot 10 uur 's avonds, dan/beeft niemand er iets mee te maken, waar zij hun gas ge bruiken. Zij! willen bet daar gebruiken waar zij bun brood verdienen. De voorz. vindt dit een verkeerde stelling. Hoe minder gas verbruikt wordt, des te beter. En nu vreest spr. dat, wanneer de winkeliers permis sie krijgen, bun winkels zoolang te mogen verlichten als zij wenschen, dit een nadeeligen invloed op het gasver bruik zal hebben. Willigt men 't ver zoek in, hetwelk niet eens door vele winkeliers is geteekend, dan forceert men wegens de concurrentie alle win keliers des ayonds bun winkels lan ger open te houden, dan zij zelve} wenschen. 't'Gevolg van een en ander zal wezen meerder gasverbruik. In, tal van andere gemeenten trouwens zijn tegenwoordig de winkels reedsl om acht uur gesloten. De heer Timmerman interrumpeert: tapperijen en herbergen? De voorzitter: Tapperijen en her bergen niet. Die vallen er overal bui ten. Wij spreken nu over de winke liers. Als wij wisten, dat wjj voor den gehéelen winter voldoende kolen hadden, dan was Het nog iets anders, maar wij hebben slechts voor twee maanden kolen in voorraad. De heer Koopman nam aanvanke lijk het standpunt van den heer Tim merman in, maai' is van meening ver anderd. Hij voelt wel iets voor 't geen de voorzitter gezegd heeft. Laat men de winkeliers toch geheel vrij, dan zullen zij al heel gauw zeggen, dat zij te weinig hebben. Nu stellen B. en W(. 9 uur sluiting voor. Spreker dacht, dat de heer Timmerman met 9 uur sluiting genoegen zou nemen, en hoopt, dat requestranten met de sluiting op genoemd uur tevreden zullen wezen. De heer Panny gaat geheel en al met bet voorstel van B. en W. mede. Bij vroege winkelsluiting zijn de men- schen ook vroeger van de straat. De heer Doeleman gaat met den voorzitter accoord, dat het gasver bruik grooter zal worden, wanneer men voldoet aan 't verzoek van adres santen. 't Voorstel van B. en W. vindt spreker een goede oplossing. De heer' Timmerman kan daarmede tevreden wezen. En de requestranten zullen ook tevreden zijn. De heer Timmerman: De winkelier is door het voorstel van B. en W. ge bonden aan den tijd van 9 uur. Komt klokslag 9 uur een klant binnen, dan mag hij hem niet meer helpen. De voorzitter: Als iemand klokslag 9 uur in den winkel is, dan wolrdt; geen verbaal opgemaakt. De heer. Timmerman verklaart zich

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5