^^NJan"E/Njo: 7iciriLr7$fiCf*lifi NiQiiiAfchnrEfi -D,VE^E-l!ENk: fciw iiifcCCööiiii iiiyynouuiiG a-asas,*--"* EERSTE BLAD. Verkooping Strandgoed. Strandgoederen Oorlogsoverzicht. franco per post 1,70. Voor het B M R SK |N£ KsS a g H MH Wf® {«J 8 fl I I 11 IS 11™ reSel meer 10 cts- Reclames Verschijit Maandag, Woensdag UriiHün 1Q flf»t 1Q17 /TirDIIfTCrCPUC milDAMTN 74Ste JAAKUANb. NO. 10072. Inzending op den dag van uit- enVrijdig. VllJUdlJ 13 Ulil. lull" ^AitKi ia&btOvnL OUU tXAfi. I Jm Dir. A. J. DE L00ZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De BURGEMEESTER-STRANDVON DER van Zierïkzee zal, op Zaterdag den 20 October 1917, des namiddags te 2 uur, in het Waaglokaal dezer ge meente, in het openbaar verkoopen de navolgende bij hem aangebrachte 5 vuren Platen, breed 18—28 cM., lang 3—^4,75 M.; 7 vuren Schroten, breed 10 c.M., lang 34 M.12 grenen Platen, breed 10—12 c.M., lang 2VS—4 M.; 1 groote Afzetboom, lang10 M.; 1 Vaarboom, enz., en een vat geperste Citroenschillen. Zierikzee, den 16 October 1917. De Burgemeester-Strandvonder voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Draadnagels. du BURGEMEESTER rsn Zierikzee Biengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, -Ngverheid en Handel van 16 October j I., l.a F, afdeeling Crisiszaken, Bureau Ng verheid: De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel vestigt de aandacht van alle ver bruikers van draadnagels op de schaarschte aan grondstoffen voor de vervaardiging van dit artikel, en geeft in overweging bg het gebruik de uiterste zuinigheid te betrachten en het opnieuw gebruiken van oude draad nagels zooveel mogelgk te bevorderen. Indien aan verbruikers voorraden bekend zijn, die nit speculatieve doeleinden, worden vastgehouden, zal daarvan gaarne aan de Afdeeling Criiiszaken van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel opgave worden ontvangen. Zierikzee, den 18 October 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKER&E. Roggeprijs. De BURGEMEESTER van Zibrikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 15 October j.l„ no. 66455/8bis; De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien zgne beschikking van 3 April 1917, Staatscourant no. 78, no. 28600 A, Afdeeling Handel, met intrekking van zgne beschikkiug van 30 Augustus 1917, no. 66455/8bis Bijks- bureau voor de Distributie van Graan en Meel, Staatscourant no. 203, Heeft goedgevonden te bepalen: dat sub A. Levensmiddelen no. 2 instede van „Rogge" en daarachter genoemde prgzen moeten worden gelezen: Inkoopprijs gemeente artikel 3 Distributiewet 1916. Rogge per 100 K.G. f 21,50 Roggemeel100 - 22,25 Verkoopprijs, welke aan gemeenten in overweging wordt gegeven. Aan detaillisten. Rogge per 100 K.G. f 10,50 Roggemeel 100 - 11,25 Zierikzee, den 18 October 1917- De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. T e r p e n t ij n. De BURGEMEESTER van Zierikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van 15 October j.l., No. 10l71iv, afdeeling Crisis zaken, bureau Ng verheid. De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, en voor zoover betreft het hieronder te stellen verbod van vervoer, artikel I, sub b van de wet van 1 September 1917 (Staatsbl. no. 578); Heeft goedgevonden te bepalen: 1. De verkoop, de aflevering en het ver voer van terpentijn is verboden; 2. Het verbod sub 1 gesteld, is niet van toepassing voor zoo vér het vervoer plaats vindt in hoeveelheden van niet meer dan 1 K.G. 3. Van het sub 1 gestelde verbod kan, zoo noodig onder daarbg te stellen voor waarden ontheffing worden verleend door de Toewgzingscommissie voor Benzine, Park straat 109, 's-Gravenhage. Zierikzee, den 18 Ootober 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De Duitsché troepen hebben het ge- lieele eiland Oesel bezet. De Russische strijdkrachten, die den dijk naar het eiland Molm dekten, zijn teruggewor pen. De verbinding tusschen Mohu en Oesel is over land verbroken, zoo dat de Russische strijdkrachten op het eiland afgesneden zijn. De Duitsché vloot is de Golf van Riga binnengestoomd. Ook hebben de Duitschers '1 eiland Dagoe bezet. Het verlies der eilanden Ocscl en Dagoe heeft in St.-Petersburg een ver1 pletterenden indruk gemaaktDe be volking legt een stijgende verbittering tegenover de regeering aan den dag. Niettegenstaande een dagorder der re geering, waarin de bevolking aange spoord wordt alle binnenlandsche on lusten ter zijde te stellen, ten einde den biiitenlandscben vijand te kunnen bestrijden, wordt nog steeds in woord cn daad een verbitterende strijd tus schen de burgerlijke partijen on He Bolsjewiki gevoerd. Voor bet Engel- sche gezantschap en het Winterpaleis hebben gedurende de laatste dagen rumoerige De toogingen tegen de regee ring en Engeland plaats gevonden. De lijding van de landing op Oesel beeft zich als een loopend vuurtje door heel Finland verspreid. De be volking verkeert dientengevolge in een koortsachtige stemming. Zij is er van overtuigd, dat 't beslissende uur voor Finland nadert. Sedert Zaterdag zijn de naar St.-Petersburg vertrekkende treinen opgepropt met vluchtende Russische burgers en soldaten. Op het station le 'Helsingfore, de hoofdstad van Finlandspeelden zich onbe schrijflijke tooneelen af. De comman dant der vesting Sveaborg heeft bevel gegeven, dat de burgerij bet vesting- gebied onverwijld verlaten moet. Aan gezien men vreest, dat de Russische bezettingstroepen bij een mogelijken terugtocht zich aan ernstige balda digheden zullen schuldig maken, beeft men in verschillende steden burger wachten gevormd. In Bcssarabië zijn wegens gebrek aan levensmiddelen ernstige onlusten uitgebroken. De Novoja Schisu beeft van den verdediger van generaal Kornilof, den advokaat 'Faklokoff, vernomen, datdc aanklacht wegens hoogverraad terug genomen is, aangezien de regeering zelf bevolen bad, dal jhet 3e cavallerie- corps op de hoofdstad zou aanrukken. Verder werd vastgesteld, dat de strijd aan het front door den ,opmarsch naar St.-Petersburg niet beïnvloed is ge worden. Ook de aanklacht wegens muiterij en opstand tegen de overheid is ingetrokken, aangezien bet besluit tot afzetting van Kornilof slechts door Kerenski onderteekend werd, terwijl zijn benoeming tol opperbevelhebber de onderleekening droeg van alle leden van 't Ministerie. Dientengevolge had Kornilof bel recht zijn afzetting niel te erkennen. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLAND Stoomtram gederailleerd. GRONINGEN. Tusschen Roden en Peize is de Drachtster stoomtram ge derailleerd, doordat een koe op de rails stond, 't Dier werd aan stukken gereden. De passagiers werden per rijtuig verder naar Groningen ver voerd. DEN HAAG. Eenige vrouwen uit de Bloemstraat, die reeds weken bij gebrek aan gas en petroleum dès avonds in bet duister zitten, hebben een inval gedaan in den winkel van den heer 'Tesselaar en de daar aan wezige petroleum op eigen houtje ge distribueerd. De vorige weekzoo vertelden zij, hadden ze van het clis- Iributiebureau een kaart ontvangen, waarop ingevuld moest worden, hoe veel petroleum zij meenden noodig te hebben. Daarop hadden zij weder om een kaart ontvangen, waarop zij moesten vermelden ,van welken win kelier zij de petroleum wilden betrek ken. In tusschen bleven zij maar zonder licht en moesten de mannen, wanneer zij des avonds na het werk thuis kwa men, in het donker eten en zitten. Daar de vrouwen wisten, dat de Win keliers reeds van petroleum voorzien, waren, maar' deze nog niet mochten verkoopen, gingen een dertig vrouwen met flesschen gewapend naar boven- genoemden winkel, waar zij het vat met petroleum hebben leeggepompt. De winkelier móest machteloos toe zien. De ontboden politie kon met veel moeite ten slotte den winkel ontrui men. De veroverde buit werd in triomf rondgedragen en met minder gelukki gen gedeeld. De winkelier verzekerde, dat hij er geen schade bij geleden had, 't groot ste deel was onmiddellijk betaald, ter wijl hij voor het overige deel niet bezorgd was. ROTTERDAM. Twee poetsers, in dienst van de Rotterdamsche Electr. Tramweg-Maatschappij, misten, toen zij Woensdagnacht omstreeks kwart over drieën in de remise van de tram op den Oostzeedijk' alhier in dienst kwamen, den waker J. van der Voorde, een man van 40 jaar. De remise doorloopende, vonden zij den waker dood op den grond liggen, te midden van een plas bloed. Onmiddellijk waarschuwden zij de politie, terwijl de hulp van dr. V. Winkler Prins werd ingeroepen. Na. onderzoek stelde deze gcneeslicer vast dat Van der Voorden tusschen één en drie uur in den nacht is overleden nadat men hem den schedel heeft ingeslagen. Dit is geschied met een wisselijzer, toehehoorende aan de Iramwcgmaalschappij eïi in de remise -gevonden. Uit het ingestelde onderzoek maakt men op, dat het geval zich als volgt heeft toegedragen De daders hebben zich Woensdag avond laat vermoedelijk laten inslui ten of zich verscholen in een van de •laatste wagens, toen deze de remise werden binnengereden. De laatste tramwagen kwam om half één binnen. Nadat de waker Van der Voorde daar op de deur der remise^ zooals gebrui kelijk, aan de binnenzijde liad geslo ten, 'heeft hij zich naar het kantoor, achter in de remise gelegen, begeven en is daar zijn krant gaan lezen. Toen alles in diepe rusl was, zijn de daders uit hun schuilplaats le voorschijn gekomen. Van der Voorde heeft gerucht gehoord, is uil het kan toor de remise ingeloopen cn heeft hen ontdekt. Een worsteling heeft plaats gehad en den man is met het wisselijzer de schedel ingeslagen. Op het kantoor vond de politie bij haar komsl de--krant liggen, waarin Van der Voorde heeft gelezen, zijn pet en zijn boterhammen in een zakje. Na het plegen van den moord zijn de daders liet kantoor binnengegaan en hebben-daar vermoedelijk met het zelfde wisselijzer, twee kasten open gebroken waarin de geldtrommels van de tramconducteurs bewaard worden, die zij 's avonds na het uit dienst gaan, daar inleveren. Van deze trommels zijn er dertig opengebroken en is het zich daarin bevindende geld, hetgeen voor elke trommel wisselt van f 15 'tot f 30, gestolen. Een 14-1 al van deze geld trommels ,met bloed bevlekt, zijn door de politie in beslag genomen. Naar. schatting is ongeveer f 600 tot f 700 gestolen. De daders zijn daarbij zeer over haast te werk gegaan, want een aantal geldtrommels is niet geopend. 't Lijk van den vermoorden waker, die een vrouw en zes kinderen nalaat, is voor de gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. Van de daders is geen spoor ont dekt. Uit Stad en Provincie. Zeeuwsche Bond van Mosselkweekers. ZIERIKZEE. Wij maken belang hebbenden opmerkzaam op de in dit blad voorkomende advertentie, waarin het bestuur van bovenstaanden Bond verklaart zijn werkzaamheden te heb ben aangevangen en waarin zij, die nog niet als lid zijn toegetreden, wor den aangespoord zich. ten spoedigste aan te melden bij één der bestuurs leden. Brandstoffen. De secretaris der Brandstoffencom- missie verzoekt ons onder de aan dacht te brengen, dat bij het huidige gebrek aan steenkolen, aan de gas fabriek verkrijgbaar is, briescokes 't welk met andere brandstoffen ver mengd, best te gebruiken is. Bij de Nutsspaarbank werd in 1916 in 1995 (1807) posten ingelegd f213.752 (155.024), in 1136 (1243) pos ten terugbetaald f 223.205 (191.040;. Door bijschrijving der rente ad f 24.790, vermeerderde liet tegoed der inleggers per saldo nog met f 15.337 én be draagt thans f 861.740. I-Iet aantal inleggers verminderde in 1916 met 42 en daalde daardoor tot 2954, onder welk getal niet be grepen is het aantal schoolspaarders. De bezittingen der bank zijn ver deeld als volgt: effecten f 475.332 (f389.334), hyp. f 252.350 377.050) geldleeningen aan publiekrechtelijke instellingen f 98.865 (f 84.286), vast goed f 4000 (f 4250), kas en kas sier f 114.974 (f 42.270), rente tegoed f 13.335 (f 11.259); meubilair f 526 (f 526). ITet saldo winst over 1918 was f 11.975, waarvan, na uitkeering aan eenige nuttige instellingen, f 10.875 wordt gevoegd bij het reservefonds. Hierdoor en door koersavans steeg dit van f 56.573 tot f 97.613. Spaarbusjes waren sinds 1916 174 in omloop, 'die bij lediging in dat jaar opbrachten f 1053. Het tegoed der schoolkinderen steeg van f 2134 tot f 2422. In omloop wa ren 319 schoolspaarbankboekjes. Er hadden *541 inlagen en 346 uitbetalin gen plaats. NOORDWELLE. In een gehouden vergaderingv van den gemeenteraad werd de jaarwedde van den gemeente secretaris, den heer G. Bonder, met f 100 verhoogd. BROUWERSHAVEN. In de alhier gehouden vergadering van de Libe- rale kiesvereeniging Brouwershaven, Zonnemaire en Duivendijke werden naar de te Middelburg te houden ver gadering tot oprichting eener Cenlr. Kiesvereeniging (afd. der Lib. Unie) afgevaardigd de heeren J. M. van den Bout Fz. en J. W. Gast, terwijl bij ver hindering als plaatsvervangers zullen optreden de heeren N. W. van Putte en G. A. Seveniiuijzen. BRUINISSE. Inde Woensdagavond gehouden vergadering van den ge meenteraad, die door alle leden be halve den heer M. Jumelet, werd bij gewoond werd na voorlezing en goedkeuring derTiolulen medegedeeld dat was ingekomen een goedgekeurd raadsbesluit behelzende een wijziging in de begrooling 1917. Ook is ingekomen een circulaire van dat college over het geven van herhalingsonderwijs en een circulaire van den districts-schoolopziener over deze zaak. Medegedeeld wordt 't ad vies-van het hoofd der school in zake het verzetten der uren met het oog op lichtbesparing. Overeenkomstig dit advies worden de uren geregeld. Inge komen waren verzoekschriften van A. Jumelet over afschrijving van zes maanden schoolgeld en van St. Jume let idem van 5 maanden schoolgeld. Beide verzoeken worden toegestaan. Tot leden van het stembureau wor den aangewezen de heeren Iz. Jumelet en Wemmers en als plaatsvervangers 1de heeren Hoogerlieide en v. (Meurs. Behandeld wordt na een voorstel van B. en W. tot vaststelling der sala risregeling van liet onderwijzend per soneel der openb. school. Deze wordl volgens 't voorstel van B. en W. vast gesteld. De aanvangsjaarwedde van '1 hoofd der school wordt bepaald op f 1200 met drie 3-j aarlij ksche verhoogingen van f 100, maximum f 1500. Die van de onderwijzers wordt gesteld op f 600 aanvang met vier 3-jaarlij ksche ver hoogingen'van f 100, maximum f 1000. De onderwijzer met hoofdakte krijgt f 100 meer, die met verplichte hoofd akte f 200 meer, beiden met een ver hooging van f 100, 2 jaar na de vier verhoogingen, die ieder onderwijzer geniet. De tegemoetkoming in de huishuur wordl bepaald op f 75. De huurwaarde van de ambtswoning van het hoofd der schooi wordt gesteld op f S00. De belooning voor het handwerksonder- wijs zal f 0,80 per wekelijksche les uur bedragen, die voor 't herhalings onderwijs ook f 0,80 per uur. Met algemeene stemmen wordt deze rege ling aangenomen. De verordening op den H. O. wordt opnieuw vastgesteld op een maximum van f 18000. Op voorstel van den heer Wemmers wordt besloten een telefoon in het ge meentehuis aan te leggen. VLISSINGEN. Dinsdagmiddag werd door den commissaris van de rijkspolitie gearresteerd de heer Scargadoor, een algemeen bekend ingezetene dezer ge meente als verdacht van'spionnage. Deze aanhouding heeft alhier heel wat op schudding gewekt. De heer S. bevindt zich nog onder politiebewaking. Over de arrestatie verdiept men zich nog in gissingen. Toch staan reeds eenige feiten vast. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te St.-Annaland, J. Seve- rijn le Wilnis c.a. BROUWERSHAVEN. Tot notabele is benoemd de heer L. Krijger. ST.-MAARTENSDIJK. Bij de Woens dag gehouden verkiezing van 4 ge machtigden in het kiescollege waren uitgebracht 79 geldige stemmen; het aantal stemgerechtigden bedraagt on geveer 450. Hiervan verkregen de hee ren A. Geluk Jz. Sen. 66, M. P. Groe- newege Lz. 66, B. J. van Oost 74, A. V. Snouck 70 st., zoodat de 4 boven staande heeren gekozen zijn. Allen waren periodiek aftredend. Visscherijberichten Deze week zijn van hier weel een tweetal booten met mosselen naar Antwerpen vertrokken. Het is lang geleden, dat van hier mosselen naar België konden gebracht worden. Het geschiedt door bemiddeling der vcr- eeniging „Mosselcontröle". Onderwijs OUWERKERK. De Raad dezer ge meente heeft in-zijn op 17 dezer ge houden vergadering de salarissen van liet onderwijzend personeel aan de openbare lagere school herzien als volgt: voor het hoofd:, aanvangsjaar- wedde f 1200, met 5 verhoogingen om •de 2 jaren van f 100, akte Fransch f 100 onderwijzers aanvangsjaar- wedde f 600, met 5 verhoogingen om de 2 jaren van f 100, akte nuttige handwerken f 100; bezit der hoofd akte f 200, met 2 periodieke verhoo gingen van f 100 om de. 2 jaren; tege moetkoming huishuur voor gehuwde onderwijzers f 100; belooning voor 't geven van herhalingsonderwijs f 0,80 per lesuur. DINTELOORD. Bij het j.l. Dins dag te Breda gehouden examen in de vrije- en orde-oefeningen der gymna stiek is geslaagd de iheer G. van Ilooij- donkkweekeling der Rijksnormaal lessen alhier. Landbouw en veeteelt. Op de najaarskeuring, te Rotter dam gehouden voor de paardenfok kerij in Zuid-Holland werden o. a. goedgekeurd „Elias" 'van den heer J. Wisse, en „George" van den heer A. Wisse te Anna-Jacobapolder. Rechtszaken Het O. M. te Breda eischté 17 Oct. tegen den directeur eener lakenfabriek te Tilburg een maand gevangenisstraf wegens het te weinig opgeven van circa f" 21.000 aan inkomsten. - MIDDELBURG. De rechtbank al hier veroordeelde heden C. F. K. en J. K., schippers te Zierikzee, wegens strooperij, ieder tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Wegens overtreding der wet op de rijksbelasting werden I. W., 47 jaar, C. H. v. d. B., 51 jaar, W. de J., 35 jaar, allen landbouwers te Wissenkerkë, P. Z., 38 jaar, land bouwer te Kats, ieder veroordeeld tot f 500 boete, subs, drie maanden hech- tenis, II. v.,d. M., landbouwer te Kats, tot f 400 boete of drie maanden hechtenis, en J. P. v. O., 37 jaar, le Kortgene, tot f 50. of een maand. Het broodrantsoen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt: Blijkens berichten in de dagbladen is medegedeeld, dat de regeering ern stig overweegt, het broodrantsoen van 11 dagen terug te brengen, op 9 dagen, in "Verband met de vermenging mei aardappelmeel. Deze mededeeling moet op een mis verstand berusten. Twee methoden zouden mogelijk zijn, n.l. de aard appelen drogen en daarna tot poeder vermalen, of wel in de aardappel meelfabrieken zich de vezelsdie anders eerst later worden verwerkt, reeds aanstonds ten nutte te maken, om liet z.g. aardappelgries te krijgen. Tegen de eerste methode rijzen echter overwegende practisclie be zwaren. Immers, de aardappelen zou den uit het Noorden moeten worden vervoerd naar de groentendrogerijen, die zich voor het meerendeel in Hol land en het Zuiden des lands bevin den. Met dit vervoer en niet minder met het drogen zelf zou een zoodanig kolengebruik gemoeid zijn, dat aan deze wijze van werken niet kan wor den gedacht. Toch wórdt deze methode zooveel mogelijk in toepassing gebracht inde dex trinefabrieken, maar het resultaat hiervan zal zijn, dat in het gunstigste geval slechts een onbetéekende ver meerdering van 'broodmateriaal te verwachten is. Een verlaging van den duur der broodkaart van 11 tot 9 dagen zou echter 22 a 23 pCt. meer broodmaleriaal vereischen. Ook van de tweede methode make men zich geen illusies. Bedenkt mendat onze huidige voorraden, ook bij 't huidige brood-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1