ABONNEMENT: Maandag 15 ADVERTENTIËN: (Z1ERIKZEESCHE COURANT). ",k Prijslijst Turf. Marktplaatsen. Donkere wolken. Uit Stad en Provincie. NIEUWSTIJDINGEN. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post/1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt I en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. De BÜRGIMEISTER van Zii- eikzee maakt bekend dat bg den Havenmeester alhier, voor de top-, boord- en ankerlichten voor de «chip pers van binnenvaartuigen (daaronder be grepen visschersvaartnigen) stoom-, motor en sleepbooten, op een door het Gemeente bestuur af tegeven kaart PETROLEUM wordt verstrekt, en wel één Liter per week; dat geen petroleum wordt verstrekt aan vaartuigen, die niet varen dat motor-visschersvaartuigen als tot dus ver, hun petroleum alleen kunnen bekomen bg den Voorzitter van het Visscherpbestuur. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSRERKE. De BURGEMEESTER van Zibrikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Gemeente-Seoretarie ter inzage ligt eene beschikking van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van den 9 October j.l., no. 10367, af deeling Crisis- zaken, Bureau Ng verheid, bevattende eene prijslijst van Turf. Zibkiczee, den 12 Ootober 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGKRSKEBKI. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziebikzee; Gelet op artikel 126 der Al gemeene Politie verordening voor deze gemeente; Brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van heden door hen als marktplaats tot verkoop van varkens niet langer de Varremarkt, maar de 8CHUITHAYEN is aangewezen. Ziebikzee, 13 October 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Saoretaris. In den loop van dezen wereldoorlog is het -meermalen voorgekomen, dat ons politiek firmament door dreigende onweerswolken verduisterd is gewor den, maai* gelukkig voor land en volk dreven zij af, verhelderde de atmos- pheer. Nu de oorlog op zijn einde schijnt te loopen, en in de hoop nog een beslissing te verkrijgen in Vlaanderen- land verwoed wordt gestreden, zijn opnieuw aan onzen staatkundigen ho rizon verschijnselen van een ernstigen onheilspellenden aard waar te nemen. Vurig hopen wij, dat het aan onze regeering, 'die dank zij haar eerlijke en onpartijdige houding tegenover al de oorlogvoerenden ons tot nu toe- bui ten den oorlog heeft weten te houden, gelukken moge de moeilijkheden waarin ons vaderland thans gewik keld is tot een gunstige oplossing te brengen. Die moeilijkheden zijn van econo- mischen en van politieken aard. Sedert geruimen tijd reeds belet Amerika het .uitvaren van onze zijn havens liggende en met graan en andere voor ons land onmisbare producten beladen handelsschepen. De nadeelige gevolgen van deze wille keurige handelwijze zijn voor ons land niet uitgebleven. Immers nu lijden wij, wijl noch broodkoren,noch vee voeder, noch grondstoffen voor de industrie kunnen aangevoerd worden, aan dat alles gebrek. Het brood toch. hetwelk wij nuttigen, is afgezien van zijn samenstelling ien zijn daardoor veel verminderde hoedanigheid, met het oog op zijn ons toegemetene hoe veelheid voor de verzadiging van de meesten onzer onvoldoendeterwijl helaas! het door de Nederlandschc Tegeering aangekochte kostbare graan in de Amerikaansche havens ligt te rotten: het veevoeder is zoo schaarsch geworden, dat een groot deel van onzen voortreffelijken veestapel moet opgeruimd worden. Tot overmaat van ramp, moeten tal van fabrieken haar deuren sluiten en haar werkvolk af danken, niet alleen uit gebrek aan kolen, maar ook wegens gemis van de voor de fabricage zoo noodige grondstoffen. Amerika tracht ons volk, waarmede het tot heden toe in vrede en vriend schap geleeefd heeft uit te hongeren en doemt een deel van onze nijver heid tot stilstand. En alsof dat alles nog niet genoeg was, weigert 't thans aan de schepen, die uit Nederlandsch Indië komenen Amerikaansche ha vens moeten aandoen, om zich van de noodige bunkerkolen te voorzien, ten einde de reis te kunnen vervolgen, de zoo onmisbare kolen, zoodat deze schepen de terugreis naar Nederland niet kunnen ondernemen en gedoemd zijn in de Amerikaansche havens te blijven liggen. Zelfs is er sprake van dat Amerika op. al de Nederlandsche schepen, die nu in zijn haven liggen, beslag zal leggen, teneinde ze zelf te gebruiken. Zoo handelt de machtige Ameri kaansche republiek, die voorgeeft te strijden voor recht, vrijheid en demo- kratie, ten opzichte van het kleine Nederland. Waarom handelt Amerika aldus? Omdat wij aan Duitschland, en nog wel tegen grof geld, de producten van onzen bodem leveren. Amerika verlangt ,dat wij de han delsbetrekkingen met Duitschland, die niet van den oorlog af dateeren, maar j an veel ouderen datum zijn, finaal I afbreken. Voldeden wij aan dit ver- langen, dan zouden wij niet alleen een hoogst onvriendelijke, maar zelfs een vijandige daad jegens Duitschland plegen, want wij zouden dan actief deelnemen aan de uithongering van de Duitsche bevolking door de gealli eerden. En hoe handelde Amerika zelf, toen het nog met Duitschland in vrede leefde. Leverde het om van levensmiddelen niet te spreken, niet uitsluitend aan de geallieerden kanonnen, geweren, ammunitie en. alle krijgsbenodigd heden, waardoor -het millioenen en millioenen verdiende? Welk opmerkelijk verschil met onze natie! Ons volk, dat van den handel en industrie bestaan moet, Voerde geen wapenen of oorlogsbehoeften uit maar alleen de voortbrengselen van zijn teigen landbouw en veeteelt, en de visch, die het in de Noordzee en Zuiderzee ving, en niet slechts aan Duitschland, maar ook aan Engeland. Wij wenschen, om binnen de per ken te blijven, 't gedrag van Amerika, ten opzichte van ons land, niet te qüalifi'céeren; wij stippen de feiten slechts aan, en laten het aan den on- bevooroordeelden lezer over daaruit de conclusie te trekken. Ook van Engeland ondervinden wij thans groote moeilijkheden. Wanneer men de redevoeringen van zijn leidende staatslieden leest, dan geraakt menigeen daarover in extase, zoo mooi spreken die heeren, maar let men op hun handelingen, dan ont waart men tot zijn ontnuchtering, dat zij doen als de dominé, die opmerk zaam gemaakt op zijn met zijn pre dikatiën strijdige gedragingen cynisch ten antwoord gaf, „let op mijn woor den, maar zie niet naar mijn daden". Waarin bestaan die moeilijkheden met Engeland? De regeering van Groot-Brittannië heeft aan onze regeering den eisch ge steld om den doorvoer door ons land van metalen uit België naar Duitsch land, en van zand, grind en steenslag uit Duitschland naar België volledig te beletten. Willigde ons gouvernement dien eisch in, dan zou het zich schuldig maken aan schending zoowel van het olkenrecht als van de Rijnvaartakte. Krachtens de Rijnvaartakte is de Nederl. regeering zelfs verplicht, de vrije vaart op den Rijn en de water wegen, die dezen met België verbin den, te eerbiedigen. Tot straf, dat onze regeering de door Nederland gesloten tractaten niet als scheurpapier beschouwde, maar ze getrouw naleefde, heeft Engeland de kabelverbinding voor handels- en finantiëele telegrammen stopgezet. Met dezen dwangmaatregel tracht het Britsche gouvernement onze re geering te noodzaken om ten nadeele van Duitschland inbreuk te maken op het volkenrecht en de Rijnvaartakte. En zoo, wat niet te verwachten is. onze regeering voor dien dwang zou zwichten, dan ware daarmede het neutraliteitsstandpunt, hetwelk, gelijk door den Engelschen Minister Carson erkend werd, zij tot den hhidigen, dag toe in weerwil van de vele moei lijkheden zoo schitterend handhaafde, prijs gegeven. Onder deze omstandigheden is de taak van onze regeering uiterst zwaar. Zij staat voor 't niet benijdenswaar dig alternatief van toegeven of vol harden, tenzij Engeland kan besluiten om het gerezen geschil aan 'de uit spraak van een uit neutrale staten samengesteld scheidsgerecht te onder werpen. den spoordijk. Alle passagiers, waar van 8 gedood en 50 gewond waren, zijn beroofd. NEDERLAND. LUTTE. Dc kippen van landbou wer B. alhier kakelden geregeld, doch als B. de eieren wilde uithalen waren deze verdwenen. Nu is het bekend, dat bunsings vaak de eierdieven zijn en daarom legde boer B. op 'n goeden avond een biinsingsklem in het nest om den eierdief te vangen. In het bolst van den nacht door dringt plotseling hulpgeroep het ge- heele huis, waarop de boer met zijn gezin verschrikt wakker wordt, in - nachtgewaad op het hulpgeroep toe snelt en, tot zijn groole verbazing vindt in plaats van een bunzing, een... ingekwartierd soldaat in de klem welker stevige tanden zich met kracht in 't vleesch van den voorarm hadden vastgegrepen. ENSCHEDE. Gedurende 1917 is de 14-jarige De J., wonende te Glaner- brug, niet minder dan 38 maal be keurd wegens verboden uitvoer. Hij gaat nu op bevel der autoriteiten naar een tuchtschool. Het werd ook zoo langzamerhand tijd. MAARSSEN. Zaterdag a.s. wordt de sigarenfabriek van de firma G. de Vries Co. gesloten, tengevolge van een ernstig conflict dat is ontstaan tusschen fabrikant en de sigarenma kers over de loonregeling. GOUDA. Alhier zijn twee, gewoon lijk te Rotterdam vertoevende Duitsche deserteurs gearresteerd, die zich heb ben schuldig gemaakt aan verschil lende inbraken. Te Reeuwijk hebben zij -op drie plaatsen ingebroken. Zij worden mede verdacht van een dezer dagen gepleegde inbraak in de tijde lijk onbewoonde villa te Gouda. Ver mist worden daar eenige lijfsieraden en een som geld. HELMOND. Omtrent den kinder moord te Mierle meldt men nog het volgende De twee aangehouden Duitsche de serteurs hebben bekend bij de wed. J. ingebroken en het kind geworgd te hebben. Het zijn de 41-jarige V. de 21-jarige B., die reeds lang in den omtrek rondzwierven. Zij waren in het bezit van revolvers, messen en maskers. Ook werden op hen gevon den een bij dokter M. te Ileene gestolen revolver, cigarettenkoker èn horloge. Ook deze inbraak hebben zij bekend, Zij zijn na confrontatie te Heene en Mierle naar de gevangeniste Roer mond overgebracht. gewicht heeft van ruim 90 pond, bij eeu omtrek van 2 M. Een zusje van haar kon maar 58 pond halen, omdat door vriendelijke handen(?) te vroeg de levensader werd doorgesneden. Ja zelfs een pompoen kan jaloezie van niet 'bezitters opwekken. SCHOUWEN. Zondagmiddag vloog weer een watervliegtuig langs den westrand van ons eiland. Hij kwam uit het noordoosten en koerste naar het zuidwesten. OUWERKERK. Bij enkele candi- j daatstelling is j.l. Zaterdag tot lid van den Raad gekozen de lieer A. N. van Langeraad. WISSENKERKE. Aan het strand van den Spieringpolder is aangespoeld het lijk van een zeeman, gekleed in witte trui, zwarte leeren broek, witte kousen en laarzen. HULST. Op den weg van Graauw naai* hier is de vlashandelaar J. de P. door een drietal personen, die uit een boschje te voorschijn sprongen, aan gevallen. De heer De P. verweerde zich, doch werd op den grond ge gooid. Hem werden eenige snij wonden op het hoofd toegebracht, terwijl een der aanvallers hem in 't gelaat trapte waardoor het linkeroog ernstig werd verwond. Toen de drie onverlaten, yermoedelijk omdat zij menschen meenden te hooren, de vlucht namen en de heer De P. bij een der omwo nenden had aangeklopt, bleek dat de struikroovers wel 'n portefeuille met papieren, doch niet die met geld en ook niet de portemonnaie hadden ge vonden. De verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. RUSLAND Een bende misdadigers heeft op de Wladikawka-spoor een sneltrein doen ontsporen door 't opbreken van de. j-ails. Zes waggons stortten van Een gouden Jubilaeum. ZIERIKZEE. A.s. Donderdag zal 't een halve eeuw geleden zijn, dat onze geachte stadgenoot, de heer A. C. de Mooij, den op liet Kraanplein be- staanden boekhandel van den heer C. E. Chivat overnam. Door noesten vlijt en door de aangename wijze, waarop genoemde heer een ieder, die in zijn winkel kwam, te woord stond, heeft hijjzijn zaak tot een hoogen trap van bloei weten te brengen. Met groote zelfvoldoening kan hij op het geen hij in die vijftig jaar voor zijn zaak tot stand heeft gebracht, terug zien. Moge het hem gegeven wezen nog zeer vele jaren deze in Schouwen en Duiveland alom bekende zaak te lei den! KERKWERVE. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 1.1., sloeg bij den landbouwer A. v. d. Hoek een mijn tegen de glooiing van den dijk en ontplofte. 'Door de hevige explosie sprongen de ruilen stuk, vlogen pan nen van het dak en werd de schuur zoodanig gehavend, dat zij uit haar voegen is gerukt. Van het nabijgelegen stoomgemaal „Schouwen" en andere omliggende woningen werden de rui ten en de ijzeren kruisen uit de jramen gerukt. De schok was zoo groot, dat zelfs op 't Schuitje twee ruiten zijn gesprongen. Zaterdagmorgen lag een mijn in de haven te Flaauwers, terwijl er één voor den ingang lag. Ze werden onder militaire bewaking gesteld. De men schen, die daar kort in de buurt woonden, moesten hun huis verlaten. Den geheelen dag mochten geen bieten worden aangevoerd. Naar men ons meedeelt, zijn er dien morgen 5 mij nen onschadelijk gemaakt. HAAMSTEDE. Geen regeeringsvciv- kens. In den tuin van den heer Ver ton, gemeente-arbeider, is een reuzen pompoen gegroeid, die het respectabel OUWERKERK. Zondag nam ds. Pijnacker Hordijk afscheid van deze gemeente naar aanleiding van 1 Thes- salonicensen 2, vers 9—13. De consu- lent, ds. v. d. Linde van Nieuwerkerk, sprak hem namens de gemeente toe, hem toewenschende, dat het dominé en zijn gezin in zijn nieuwe gemeente wel moge gaan. De gemeente zong den scheidenden leeraar ps. 121 4 toe. Geref. Kerk. Beroepen: Te Zwammerdam, J. J. Berends te Maasland. ZIERIKZEE. Ds. J. Sybesma denkt D.V. Zondag 11 Nov. a.s. afscheid ie nemen van zijn tegenwoordige ge meente en intrede le doen te Koude kerk a/d. Rijn op Zondag 18 Nov. d.a.v. Als bevestiger hóópt daarbij op te treden zijn vader, ds. G. Sybesma te Wij lie. Geref. Gem. Beroepen: Te Rijssen, M. Hofman, cand. te Beekbergen. Rechtszaken ZIERIKZEE, 13 Oct. Door den rechter-commissarisbelast met de instructie van strafzaken, is heden- namiddag een bevel van voorloopige aanhouding verleend tegen J. B., oud 18 jaar, smidsknecht, wonende te Zierikzee, verdacht van diefstal met braak van een bedrag van ongeveer f 400, in het tramstation alhier, ge pleegd inden avond van 7 October 1.1. Genoemde B. is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het O. M. der rechtbank te Rotter dam heeft geëischt tegen Ch. A. R. 28 jaar, koopman en logementhouder te Oud-Vossemeer, die in Februari 1917 een hoeveelheid bruine boonen, van ongeveer 50 K.G. had doen ver voeren van Oud-Vossemëèr naar hier. f 100 boete, subs. 25 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in be slag genomen partij bruine boonen. wegens het opzettelijk doen vervoeren "van waren, waarvan het vervoer bij de distributie verboden is. 't Gerechtshof le Leeuwarden heeft arrest gewezen in de zaak van H. P., notaris te Giekerk, beschuldigd van als zijn zuiver inkomen voor het be lastingjaar 1915/1916 te hebben op gegeven f 3511,73, terwijl hij wist, dat het meer was dan f 8200, althans veel meer dan door hem was opgegeven. De rechtbank te Leeuwarden ver oordeelde hem wegens overtreding van de wet op de Inkomstenbelasting tot ,een geldboete van f 900, of hech tenis van' 2 maanden, welk vonnis in hooger beroep door het Hof, met over neming der gronden, is bevestigd. De krijgsraad te Arnhem heeft den korporaal van het Belgische leger H. V., thans gedetineerd, die terecht heeft gestaan wegens inoord op het 6-jarige meisje W. v. d. V. te Harder wijk, welk kind hij met oneerbare bedoelingen had meegelokt, vrijge sproken, met last tot zijn plaatsing in een rijkskrankzinnigengesticht voor den proeftijd van één jaar. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk'. Beroepen: Te Elburg, J. H. van Paddenburgh te Staphorst. Te Hoogeveen (toez.), te Wierden en te Schoonhoven, Ph. J. Vreugdenhil te Sprang. Te Brakel, J. Ronge te Hoog-Blokland. Te Harderwijk, F. Kijftenbelt 1e Leerdam. Te Den Bürg (Texel), W. Kroese Jr. te Vrouwen polder. Aangenomen: Naar Groningen, Joh. Langman te Harlingen. Naar Asch (G.; toez.), J.„ H. Ch. Israël, cand. te Hoenderloo.. Bedankt: Voor Kampen, Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden te Feije- noord (Rotterdam). Voor Leerbroek en voor Benschop, Anth. C. Enke laar te Jaarsveld. Nederland en de Entente. Die Dailif News zegt in een beschou wing over het stop zetten van de tele grafische verbinding met Nederland) voor handels- en i'inanciëele telegram men en het Amerikaansche bunkerko- lenverbod, in verband met het dalen van den wisselkoers op Nederland} tot f 10,55, dat, welke de beweegrede nen daarvoor mogen zijn, de gevolgen voor Nederland rampspoedig zijn. Het land wordt door deze maatregelen •metterdaad bedreigd door iets, dat bijna met een commerciëele en eco nomische vernietiging gelijk staat en dat nog wel op een oogenblik, waar op zijn positie reeds zonder deze ver ergering bijna wanhopig is. Het is duidelijk, dat {men zulke drastische maatregelen niet heeft kunnen nemen zonder de crisis te voorzien, die zij moesten veroorzaken. Het kan zijn, dat "er meer gebeurd is dan gebleken is, maar in elk geval kan de nu ge schapen toestand niet duren. De strijd vraag is veel te ernstig, dan dat men er zonder meer licht ampel over kan beraadslagen. Al wat men kan zeggen is, dat alles wijst op de nadering van een nieuw dramatisch oogenblik in het ernstige oorlogstreurspel, want Nederland kan op zulke voorwaarden ternauwernood het leven houden. Een luchtaanval op Londen. De Loiidenscne correspondent der N.ÉyCrt. schrijft: Welnu, ik heb het meegemaakt. Terwijl ik schrijf, in de kamer waar heel de familie bijeengekropen is, de kinderen in gerusten slaap gelukkig, bonzen veraf van lijd tot tijd nog de kanonnen. Maar gisteren was toch ernstiger. Vergelijkenderwijze. Want heel ernstig is het heusch niet. En men went er zoo aan. Gisteren voelde ik tusschenbeideeen vreemde be klemming en telkens een onbedwing bare nieuwsgierigheid om naar bui ten te gaan en te kijken wat er nu eigenlijk gebeurde. Vandaag blijf ik rustig aan mijn werk. Het was een heldere hemel, met m ronde, helle maan. Licht, da^ men er bij lezen kon. Huizen en hoo rnen duidelijk te onderscheiden. Haast geen sterren. Wintersch koud, en bladstil. Het geschiet is legen achten begonnen, 't Komt van over Londen, daarginds achter die hoornen. Net doffe donderklappen. Ieder oogenblik ziet men in die klare lucht als sterren uiteenspatten: dat .zijn de granaten. Lichten schieten op van achter de boomen en zeilen een poos lang statig door de lucht: de. vuurpijlen. Soms in de verte boven de zwijgende stad op eens een grelle lichtgloed en doffe slagen een poos erna. Dan wordt het weer stil, doodstil. Nacht breidt zich ineens met 'n ont zagwekkende eenzaamheid over alles uit. Een oogenblik later leven de ge luiden van de groote stad weer op. Ik hoor menschen praten en lachen. Trams ratelen langs de rails, motor bussen, treinen, alles begint weer door te dringen. Maar daar is het weer. De dubbele donderklappen komen weer over Londen. Links antwoordt het. Ik zie de granate-sterretjes nu opflikkeren in een wijden boog. Bons bons, daar komt het, ook van rechts. De nacht is opeens vol van dof weer kaatsende geluiden. Naar-geestig ge gier gaat nu niet de zware slagen ge paard. Dat zijn dichtbije granaten, die opschieten. Dat ellendige geluid dringt door alles heen. Als ge thuis zit, klinkt liet als kermende katten en het slaat u koud op. het hart. Volgens mijn nog

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1