Zierikzeesche S Nieuwsbode ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Vrijdag 12 Oct. 1917. CMwon^i'oouwUn).^»^^ EERSTE BLAD. Strandvonderij. BRANDGEVAAR. Besparing van Brandstof. Maximum-inkoopprijzen Gort en Havermout. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdig. van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Rechthebbenden op een ijzeren scheep»- anker, zwaar ongeveer 200 k.g., zonder zichtbare merken, gevischt op de Ooiter- Schelde, bij den Schelphoek, worden voor de derde maal opgeroepen zich aan te melden bjj den Burgemeester van Zibbikzbe, bg wien dit strandgoed is aangebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiEBIKZBK Gezien de circulaire van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 5 October j.l., no. 127, 3e afdeeling WAARSCHU WIE N de ingezetenen voor het bnitengewoon groot brandgevaar dat dezen winter te duchten is, wegens h6t te .verwaohten ruim gebruik van hout voor huisbrand, maar ook van minderwaardig materiaal, ter vervanging van steenkolen en van aanwending van primitieve verlichtingsmiddelen, als gevolg van het gebrek aan de gebruikelijke brand stof voor de kamerlamp Wjjzen voorts de ingezetenen op de nood lottige gevolgen, welke, in het bizonder in den tegenwoordigen tijd van schaarschte op elk gebied, aan brand zonden kunnen verbonden zjjr, waardoor de nog beschikbare ▼oorraden goederen, die nauwelijks voldoende zjjn voor het onderhoud van de bevolking, konden verloren gaan. Ziebtkzbe, 11 Ootober 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZlBBIKZEE Gezien de circulaire van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 5 October j.l., no. 128, 3e afdeeling; Vestigen de aandacht van het publiek op de omitandigheid, dat, in het belang van' steenkolenbe8paring, door de Nederlandiche Spoorwegmaatschappijen alles in het werk wordt gesteld, om het reizigersverkeer zoo veel mogelijk te bepeiken, teiwgl herhaalde lijk op verschillende plaatsen feestelijkheden en plechtigheden worden georganiseerd, welke aanleiding geven tot eene belangrijke toeneming van het aantal op bepaalde tijd stippen te vervoeren reizigers Herinneren er aan, dat, hoewel alle aan vragen, om voor dergerlgke gelegenheden extra-treinen beschikbaar te stellen, worden afgewezen, de spoorwegmaatschappijen, ter vermijding van onregelmatigheden, toch genoodzaakt zgn tot belangrijke versterking van de treinen der gewone dienstregeling, wat eene vethooging van het kolenverbruik tengevolge heeft. Noodigen het publiek uit, ter bespaiing van brandstof, met de boven omsohreven omstandigheid rekening te houden. Zibbikzbe, 11 October 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zibbikzbe; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van 9 October j.l., No. 20197; DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL, heeft goedgevonden te bepalen dat de bg zjjne beschikking van 27-Sept. 1917 La A. Afdeeling Crisiszaken, Bureau Volksvoeding, vastgestelde inkoopprijzen van havermout en gort zullen van kracht zgn met ingang van 9 October 1917. Zierikzee, den 12 October 1917. De Burgemeester vrornoemd, A. 3. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Op het Westelijk front is na den geslaagden aanval van de Engelschen en Franschen op de Duilsche stellin gen, waarbij 2038 manschappen en 29 officieren gevangen werden geno men en eenige dorpen veroverd wer den, door de Duitsche reserve-troepen een tegenaanval ondernomen, die het gevolg had, dat van 't verloren gegane terrein eenige strooken heroverd wer den. Storm- en regenvlagen belemme ren, gelijk te begrijpen is, nu de krijgs verrichtingen. De Engelschen en Franschen zijn er vast van overtuigd dat het hun gelukken zal een wig te drijven tusschen de Duitsclie stellin gen bij Rijssel en de kust. Vol ver trouwen deze overwinning te zullen behalen, zijn en blijven hun leidende staatslieden en veldheeren ontoegan kelijk voor de vredesgedachte. De En- gelschman of de Franschman, die 't wagen mocht die te uiten, staat aan het groote gevaar bloot voor iemand te worden, aangezien, die door Duitsch geld is omgekocht. Wie dan ook in Londen pf Parijs tot het houden van een pacifistische vergadering 't initi atief neemt, mag blij wezen, als hij er slechts met een blauw oog afkomt. In den Rijksdag is door Kühlmaim nadrukkelijk verklaard, dat men er niet aan denkt Elzas-Lolharingen aan Frankrijk af te staan. Al de politieke partijen in Duitschland nemen een parig dat standpunt in. Gepoogd heeft men óp de Duitsche vloot een revolutionnaire actie in het leven te roepen. De manschappen werden aangespoord dienst te wei geren, ten einde op die manier aan den oorlog een einde te maken. Indien die actie gelukt ware, dan zoude dit natuurlijk koren op den molen der Entente geweest zijn. Maar de toeleg is, gelijk uit de mededeeling van den admiraal Capelle in den Duitschen Rijksdag valt op te maken, mislukt. De voorloopige regeering in Rus land heeft eenige manifesten uitge vaardigd, waarin onder anderen ge zegd wordt, dat het in het belang van Rusland zou wezen, indien de vrede tot stand kwam, en dat daarom de regeering pp, 't sluiten van den vrede aanstuurt. Zij is voornemens aan de op handen zijnde conferentie van de geallieerden deel te nemen, waar zij zich tegen elke veroveringsactie ver zetten zal. Te Leipzig is 'n opzienbarend spi- onnage-proces gevoerd, waarin Zwe den, Denen, Nederlanders, Zwitsers en onderdanen van de gealliëerden betrokken zijn. In een koffer werden papieren gevonden, die scheikundig onderzocht werden, en waarin on derscheidene geheime mededeelingen voorkomen. Een spionnagedienst was georganiseerd, die tegen Duitschland gericht, in geheel Duitschland zijn vertakkingen had. De spionnen ston den door middel van schijnbaar on schuldige advertenties in Duitsclie dagbladen, als het Berliner Tageblalt en het Hamburger Fremdenblatt met elkander in verbinding. Zoo luidde in laatst genoemd blad een annonce; „Ik koop a contant 400 paar gedragen kaplaarzen, Magazijn voor ongere gelde goederen Lubeck". De ware be- teekenis van deze advertentie wag: „Vier treinen niet zware artillerie zijn naar het Oostelijk front vertrokken". Een andere advertentie luidde: „Bui- te nlandsche handelaar is kooper van 600 paar dameslaarzen: offertes Sta tionshotel Hannover". Na ontcijfering bleek hiermede bedoeld te zijn: „Zes treinen met infanterie zijn naar het Westel. front vertrokken". De arres tanten hadden langs veel omwegen in verbinding igestaan met agenten der Entente in neutrale landen. Uit het proces bleek voorts, welke opdrachten de beschuldigden; te vervullen hadden. Bij één der spionnen werden papieren gevonden, waaruit bleek, dat hij zich op de hoogte moest houden, of de Vulkan-werf den bouw van 'n tweetal kruisers reeds had voltooid. Een ander had opdracht vast te stellen, waar Duitschland nieuwe regimenten werden gevormd, en hoe groot" hunne sterkte was, wanneer zij afgericht waren. Hoe slim ook alles was aan gelegd, de deelnemers aan dit spion- nagecomplot zijn toch tegen de lamp gevlogen. overzetting plaats van het stoffelijk overschot van Z. M. Koning Willem III in een bronsmetalen sarcophaag, vervaardigd in de fabriek der firma Braat ;te Delft. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de grootmeester van het Iiuis vail H. M. de Koningin- Moeder en de burgemeester van Delft. HELMOND. Onder de gemeente Mierlo is een kind van 4 jaren van de weduwe J. door twee tot heden onbekende personen vermoord. Omtrent bovenslaanden moord j wordt nader gemeld: Nadat de daders de vrouw op een stoel hadden gebonden, hebben zij de kast opengebroken en naar geld ge zocht. Toen het kind begon te schreien, hebben zij het geworgd. De vermoedelijke daders, twee Duitsche deserteurs, zijn te vicldrop door de maréchaussee aang^ouden en naar hier overgebracht. Vermoed wordt, dat dezelfde personen de vorige week hij dokter M. te Heeze hebben inge broken en diens echtgenoote ernstig mishandeld. SOMMELSDIJK. Aan den Gemeen teraad is het volgend adres gezonden: Het bestuur van den Bond Heem schut, die zich, onder bescherming van Hare Majesteit de Koningin het behouden van de schoonheid in Ne derland ten doel stelt, heeft vernomen dat uw Raad besloten heeft de iepe- boornen om de kerk te doen vellen. Daar hierdoor de schoonheid van Sommelsdijk ten zeersle zou worden geschaad, verzoekt het bestuur uwen Raad met den meesten aandrang op dit besluit terug te komen en de hoo rnen te sparen. weer zoo'n dito vat voor het strand, doch de sterke golfslag wierp het stuk tegen het paalhoofd. Hierbij ging de geheele inhoud verloren. Kerknieuws RUSLAND De Retsj meldt, dat een groot ge deelte der stad Aischew door brand is verwoest. ;De brand ontstond een huis, waar 100 Oostenrijksche krijgsgevangen waren ondergebracht. Het gerucht liep, dat de Oostenrijk sche gevangenen de stad in brand hadden gestoken, waarop de zinlooze menigte zich in de brandende stralen op de gevangenen wierp en deze af maakte. NEDERLAND AMERSFOORT. Op het kantoor der graanfirma/ J. Bast Zn. is sedert Maandag de jongste bediende afwezig. Vermist wordt ongeveer f 19.000. NIEUWER-AMSTEL. Eenige arbei ders, bezig met baggeren in de ring- sloot nabij de kruitfabriek hebben de brandkast gevonden, die onlangs ge stolen dn de gemeentelijke arbeids beurs op de Heerengracht te Amster dam. In de kast waren nog een be drag van f 15 aan geld, een chèque ter waarde van f 10.000, eenige con tracten en andere bescheiden. DELFT. Donderdagochtend had ^n den Koninklijken grafkelder in de Nieuwe Kerk alhier de plechtige Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Groot-Aimners, J. H. Koster te 's-Grevelduin-Capelle. —Te Haarlem S. C. Boenders te Utrecht. Te Hoogkarspel F. E. van Santen te Hekelingen. Aangenomen: Naar Uithuizen (als hulppred.), W. A. Zeydner, cand. te 's-Gravenhage. Naar Klundert, G. Tichelaar te Wilsum. Gieref. Kerk. Beroepen: Te Nieuw-Weerdinge, H. Lanning te Dwingelo. Te Wor- merveer, H. Brouwer H.Mz. te Schoon- dijke. Te Nieuw-Vennep, R. K. M. Hummelen te Heèrenveen. Bedankt: Voor Bloemendaal en voor- Giesseri-Oudekerk, G. R. Kuijper te Alblasserdam. Aangenomen: Naar 's-Graveland dr. H. W. Smit, prop. te Ierseke. POORTVLIET. De op 7 dezer ge houden oogstcollecte bracht op f390. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Utrecht, L. deBruyne te .Zaamslag. Geref. Gem. Beroepen: Te Opheusden, M. Hof man, cand. te Beekbergen. Rechtzaken Adres van Mr. J. P. Cau in zake den Prov. Stoombootdienst op de Ooster-Schelde. ZIERIKZEE. In verband met het in dit nummer voorkomend ingezon den stuk van mr. J. P. Cau, waarin wordt aangetoond, dat een betere ver binding gedurende het winterseizoen tusschen Zierikzee—Katsche Veer— Korlgene mogelijk en zeer gewenscht is, maken wij allen die bij die ver binding min of meer belang hebben, opmerkzaam op het adres, hetwelk door mr. Cau bij de boekhandelaren S. Ochtman Zoon alhier ter teeke- ning is gelegd. Men heeft tot en met Donderdag a.s. gelegenheid dit adres te teekenen. Centraal Israëlietisch Krankzinnigengesticht. Voor het in ontvangst nemen van gelden ten behoeve van bovengenoemd gesticht heeft zich alhier een com missie gevormd, bestaande uit de hee- ren N. Polak, J. Labzowski en A. Frankel. THOLEN. De heer L. Rietveld brig.-tit. te Groot-Ammers, is benoemd tot brigade-commandant der rijks- veldwacht alhier. WISSENKERKE. Woensdag j.l. is liet alhier'begraven lijk van den Duit schen vlieger-officier opgegraven en verkist en per rouwkoets onder ge leide van den burgemeester naar Cort- gene gebracht. Vandaar wordt het stoffelijk overschot per boot naar Rotterdam en verder naar Wezel ver voerd. Op het strand van Noord-Beve- lands noordwestkust liggen 5 mijnen, één voor het duin van den Onrust polder, één voor den Jacobapolder„ één voor den Anna-Friso, ongeveen ter plaatse, waar twee dagen geleden een andere werd gedemonteerd en 2 voor den Thoornpolder. Zoo leven wij langzamerhand in dubbelen staat van beleg. OOSTKAPELLE. Aan het strand alhier, zoo meldt De Zeeuw^ spoelde Dinsdagmiddag een vat gevuld met wislty aan, bevattende ongeveer 200 Liter van dien drank, en vertegen woordigende een groote waarde. Eenige passeerende soldaten namen de gelegenheid te baat om in het vat een opening te maken, teneinde van den drank te proeven. Het scheen blijkbaar goed te smaken, want wel dra begon men, gevolgd door meerde ren, emmers en drinkbussen te vullen zoodat het geheele vat werd geledii Doch dit gevaarlijke goedje miste zijn uitwerking niet. Het was des avonds in de gemeente te merken, dat er te veel geproefd was. Verscheidene sol daten hadden te veel gedronken en gedroegen zich daarbij op de straat wanordelijk. Een zelfs had zooveel gedronken, dat de dokter bij hem te pas moest komen. Opk Wpensdagypormiddag dreef al- ZIERIKZEE, 12 Oct. Bij bevel schrift der arrond.-rechtbank zijn: 1°. J. B., 20 jaar, los-werkman, ge boren te Antwerpenwonende te Breda, en 2°. G. V., 17 jaar, geboren te IMinderlio.ut (België), zonder be roep, wonende te Breda, beiden thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring alhier, beklaagd van diefstal van koperen gewichten, gepleegd in de gemeenten Poortvliet, St.-Maartensi- dijk en Tholen, verwezen naar de openbare terechtzitting, met bevel tot ge v angenh onding. Aan de beklaagden is als raadsman toegevoegd mr. H. Polvliet. MIDDELBURG. Voor de rechtbank alhier werden heden zes. zaken behandeld betreffende landbouwers uit Noord-Beveland, die veel te lage aangifte van hun inkomsten voor de belasting hadden gedaan. Tegen C. II. v. d. B., I. W., W|. de J., alle drie te Wissekerke en P. Z. te Kats, werd resp. f 500 boete of drie maanden hechtenis geëischt. Tegen II. van der M. te Kats f 400 boete of 3 maanden hech tenis, en tegen J. P. van O. te Kojrt- gene f 50 boete of één maand hech tenis. Diefstal van geheime telegrammen. F. J. A. B., telegrafist, is door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 1 jaar voorwaardelijk, wegens het schenden van zijn ambtsgeheim door geheime telegrammen mede te deelen aan de vertegenwoordigers der Centr. mogendheden. De officier van justitie was tegen dit vonnis in appèl geko men. Beklaagde bekende; hij was door D. overgehaald mededeelingen te doen. Hij heeft! niet dien D. in café Centraal gedineerd, waar zwaré wijn gedron ken werd en toen is de overeenkomst tot stand gekomen. Beklaagde gaf toe, dat hij met zijn meisje veel schuld maakte en daar door in geldverlegenheid ratdstc. Hij heeft .aan het hoofdkantoor controle- rollen weggenomen en deze aan D. ter inzage gegeven. De procureur-generaal vroeg beves tiging van het gewezen vonnis. De ev-tsaar. Volgens een aan een Siberisch blad olntleend bericht van, de N two je Wrem- ja werd de tsarenfamilie van Tobolsk overgebrachtnaajr het ongeveer 20 werst daarvan verwijderd klooster Abaladsk. De Roeskaja W,olja meldt, dat de familie Romanoff in de eerste week van ihaar verblijf te Tobolsk formeel belegerd werd door nieuws gierigen, zoodat men was genoodzaakt ten slotte een zeer hooge omheining om haar woning te maken. Het zand en grindvervoer. De Engelsche legatie deelt mede, dat alle telegrafische gemeenschap voor den handel met Nederland ver broken is op bevel van de Engelsche regeering, tot het tijdstip waarop de Nederl. regeering ier in zal hebben toegestemd, -een einde te maken aan 't vervoer van zand, grind en metaal splinters van Duitschland naar België door Nederland. De oogst in Amerika. De Daily News verneemt uit New- York: Van officiëele zijde wordt verze kerd, dat de oogst in Amerika dit jaar tot de grootste zal behooren, die dit land ooit heeft geproduceerd. Dit is het gevolg van Wilson's oproep tot de landbouwers. De graan opbrengst bedraagt teen millioen bushel meer1 dan het vorige jaar, terwijl die der aardappelen en andere levensmidde len ook buitengewoon hoog is. De kwaliteit is goed en ofschoon de aanvraag van Europa veel grooter is dan vroeger, zal ook hierin voorzien kunnen worden. Steenkolen. Von Kuhlmann, de staatssecretaris van builenlandsche zaken, heeft in den Rijksdag gezegd, dat de onder handelingen tusschen Duitschland en Nederland aangaande een steenkool- cn crediet-overeenkomst zoover ge vorderd zijn, dat voor 't in werking treden nog slechts enkele formalitei ten noodig zijn. Zeer waarschijnlijk zullen aanst. Maandag de eerste treinen met kolen uit Duitschland aankomen. Deze trei nen zullen ongeveer in totaal 5000 tón kolen aanbrengen. 1 Onze schepen in Amerika. De New-York Times commentari eert de is tij f hoofdigheid van de Ne derl. regeering en de eigenaars van Noderlandsche schepen in de Ame- rikaansche havens, die de ladingen aan boord houden, waar ze spoedig bederven, in plaats van met de Ame- rikaansche regeering in overleg te treden. Vier-en-taciilig van die sche pen worden nu vastgehouden. De New-York Times merkt op, dat het de Nederl andsche regeer in g dui delijk moet zijn, dat er geen verlof zal worden gegeven om die ladingen naar Nederland te vervoeren en er gevaar bestaat, dat deze ladingen in beslag zullen worden genomen, tenzij er spoedig een overeenkomst wordt gesloten. Als de schepen de ladingen lossen, kunnen ze voor de kustvaart in aanmerking komen, maar 't graan begint nu reeds te rotten. Het is dwaas om te veronderstellen, dat de regee ring der Vereenigde Staten er zich bij neer zal leggen, dat het grajan bederft, wanneer het voor de voeding van Amerika en zijn bondgenooten gebruikt kan worden. Zóó handelt ,de groote republiek, die voorgeef^ te strijden voor de demo- kratische beginselen tegenover het kleine Nederland. Steenkolen uit Engeland. Een deputatie uit het bestuur van de Nederlandscke Vereeniging van gezag voerders en stuurlieden ter koopvaardij heeft Woensdagmiddag een onderhoud gehad met den minister van landbouw, nijverheid en handel, over de te ver wachten steenkolenvaart op Engeland. In den loop van dit onderhoud is ^ebleken, dat in tegenstelling met de ïoopende geruchten, de regeering geen enkel schip voor die vaart heeft gere- quireerd en dat van regeeringswege geen enkele waarborg hoegenaamd voor de navigatie in het versperde gebied wordt gP.gP.VPTÏ - Uitvoer van papier. Bij Kon. besluit van 9 dezer is de uitvoer van papier in alle soorten, hetzij als zoodanig, hetzij in den vorm van ongebruikte kantoorboeken of schrijf boeken enveloppenformulieren of andore dergelijke papierwaren al of niet gedeeltelijk bedrukt, met uitzondering van drukwerk, boeken, muziekdruk, gravuren, prenten, platen, speelkaarten en andere papierwaren, die geen han delswaarde als papier als zoodanig bezitten, verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Petroleum. De Haagsche Levensmiddelencom missie uit de arbeidersbeweging heeft aan den Minister van Landbouw een adres gezonden, waarin met het oog op den enorm hoogen prijs van petroleum, waardoor de Nederlandsche arbeiders, die geen gas of electrisch licht in hun woning hebben, in de onmogelijkheid worden gebracht zich het voor hen on ontbeerlijk artikel te verschaffen, wordt verzocht den aanwezigen voorraad petro leum ter beschikking van de gemeente-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1