w phisch aan de Duitsche duikboot commandanten kennis zijn gegeven. De prijs der Duitscke steenkolen zal f 45 per ton zijn, terwijl voor elke f 45, aldus betaald, tevens f 55 crediet moet worden verleend. Het totaal ver-„ leende crediet zal echter de 9 millioen gulden per maand niet mogen over schrijden. Hiervan wordt een deel ver strekt door de steenkool-consumenten, een deel door de Export-Centrale. Verder zijn nog verschillende voordeelen, be trekking hebbende op de levering van staal en enkele andere grondstoffen, bedongen. De Haagsche Grt. meldt nog, dat in de overeenkomst naast de kolenvopr- ziening ook de invoer van ijzer en staal is opgenomen. Zachte zeep. De minister van landbouw heeft den burgemeesters bericht, dat, met ingang van 9 dezer, onder intrekking van het ter zake bepaalde bij circulaire van 12 Februari j.l., het van Rijkswege te ver strekken rantsoen zachte zeep zal be dragen 0,4 K.G. per hoofd en per 4 weken. Witte kool en uien. Van de witte kool, die voor export geveild wordt, moet 60 pet. „overland" en 40 pet. „overzee" geveild worden. Datzelfde geldt ook voor het uitschot. Het uitschot van witte kool mag voor geen hoogeren prijs gekocht worden dan den daarvoor dóór het Centraal Bureau voor de Veilingen vastgestelden prijs. Van de voor export geveild wordende uien moet 75 pet. voor „overland" en 25 pet. voor „overzee" bestemd worden. Van alle partijen die aangevoerd worden moet 25 pet. in het binnenland blijven en mag dus-75 pet. worden uitgevoerd. Dit geldt voor alle soorten uien, zoowel sjalotten, gele nep of welke soort ook. Voor elke hoeveelheid van 100 K.G. uien, waarvoor consent wordt aange vraagd, moeten de exporteurs beschik baar stellen voor binnenlandsch verbruik 30 K.G. prima, bewaarbare ongestaarte zaaiuien. De levering geschiedt franco aan de daarvoor aangewezen plaatsen. Verder moeten zij nog beschikbaar houden in eigen bewaarplaatsen 20 K.G. Friesche of Brakelsche knolrapen voor latere levering. Voor de uien krijgen zij SVa, voor rapen llj2 ct. per K.G. vergoed. Van alle geveilde uien, dus zoowel de voor de distributie als voor fabrieken en het buitenland bestemde hoeveelheden, moet door de veilingsbesturen 20 pet. van de opbrengst worden ingehouden ten bate der voedselvoorziening van het binnenland. Deze bepaling heeft terug werkende kracht en geldt reeds voor de sedert 4 October geveilde partijen. Schepen door de regeering in beslag genomen. Gisteren hebben een aantal sleep- booten, hiertoe gerequireerd door de regeering, een aanvang gemaakt de schepen, liggende in het Noorden van ons land, geladen met gedroogde aard- appelen, bestemd als veevoeder voor de Hollandsche boeren, weg te slee pen. De eigenaars dier 'schepen wei gerden voor de geboden vrachten te varen, zoodat zij reeds geruimen tijd stilliggen. D aar de Noord-Iiollandsche boeren echter op veevoeder wachten, zouden zij de regeering hebben aan gezegd, dat zij hun vee zouden af slachten. De regeering nam toen het besluit de schepen door gerequireerde sleep- booten weg te laten sleepen. Onge veer 36 schuiten zijn thans op weg. Ieder schip is bewapend met eenige toegeruste militairen. Op den weg langs de vaart rijden bovendien een 40-tal gewapende wielrijders, alsmede een militaire auto. Van de zijde der beurtschippers heerscht weinig oppositie. Het mijnengevaar. Onze provincie is tijdens de storm dagen weder zeer door mijnen bezocht. Te Westkapelle waar reeds een En- gelsche mijn ami den zeedijk 'lag, dreef weder een Fransche mijn aan, die ontplofte, tegevolge waarvan rui ten en dakpannen van een landbou werswoning in de buurt werden ver nield en de stukken van den mijn tot over den dijk wegsprongen. Zondag dreven weder eenige mijnen langs de kust. Op Noord-Beveland had eveneens een ontploffing plaats en wel aan den Vlietepolder, waar eenige stukken uit de glooiing werden geslagen en in een keet op den dijk ramen werden uitge slagen en de geheele keet werd ont wricht. Op een hofstede werden dak pannen verschoven en op den zolder werd een en ander van zijn plaats ge gooid. Verder liggen nog twee mijnen aan de kust, waarvan een gemerkt „Ark III", terwijl een drietal met eb weer wegdreef. Doorvoer van grind en zand. Naar de Tel. verneemt, heeft de Engelsciie regeering 'n nota gezonden aan onze regeering met betrekking tot den uitvoer van zand en grint naar België. Indisch-Amerikaansche vaart. Uit Batavia seint mendat de Stoomvaart-Mij. Nederland" en de „Rotterdamsche Loyd" bericht heb ben jontvangen van hun agenten in Amerika, dat aan schepen uit Ame rika op Indië varende, slechts, zal worden toegestaan te bunkeren, indien zij bereid zijn, denzelfden weg terug te nemen met een lading uitsluitend voor de Ver. Staten. Intusschen zal, bij wijze van uitzondering, 10 pCt. laadruimte voor Canada worden toe gestaan. Smokkelen. In verband met het den laatsten tijd veelvuldig voorkomende smok kelen van ondergoed, voorzien de douane-ambtenaren en visiteuses aan de grens het lijfgoed van personen, die geregeld of herhaaldelijk over de grens komen, van een stempel. Wor den die personen dim later met onge stempeld ondergoed aangetroffen, dan wordt dat ondergoed als smokkelwaar beschouwd. ;Men is tot dezen maat regel gekomen, omdat Duitsche man nen enkel gekleed in bovenkleeren en vrouwen met enkel een mantel aan werden aangetroffen, die zich dan van het noodige in ons land ge kochte ondergoed voorzien en terug- keeren. Brongas, Tengevolge van het gebrek aan petroleum en de enorm hooge car- bidprijzen worden in Hollands lage streken nog steeds méér brongas installaties aangelegd. Dit gas voldoet als licht- en kookgas uitstekend. De prijsopdrijving der sigaren. De drukbezochte vergadering der, Amsterdainsche Vereeniging van Siga renwinkeliers besloot met algemeene stemmen op het oogenblik niet toe te geven aan de van de zijde der siga renfabrikanten geoefende pressie om de prijsopdrijving te aanvaarden. Nederland en de Vereenigde Staten. Reuter seint uit Ne^-York, dat de correspondent te Washington van het Associated Press Nieuwsagentschap 't volgende heeft gemeld: De Amerikaansche regeering heeft definitief geweigerd, toestemming te verschaffen aan de „Nieuw-Amster- dam" om bunkerkolen in te nemen, omdat Nederland geen belofte heeft afgelegd, dat het schip naar de Ver. Staten zal terugkeeren, na zijn lading [voor de commissie "tot hulpverleening aan België te hebben gelost. Deze actie van de regeering is naar het heet de voorbode van een volledig uitvoerverbod tegen de verstrekking van' bunkerkool aan de groote vloot'van Nederlandsche sche pen, welke thans in de haven van New-York ligt, tenzij Nederland toe stemming geeft, dat de schepen voor de Ver. Staten ladingen vervoeren. Ingezonden Stukken Mynheer de Redacteur Gelieve het volgende op te nemen. Er zgn de laattte paar weken 5 schepen tarf aangekomen. De turf is opgeborgen iu de pakhuizen van firma Ribbens en Verseput, en verder op het plein van W. P. v. Pagé achter Leviticus (lid van de Brandstoffen- Commissie). Omdat laatstgenoemde heer geen pakhnizen heeft worden ze buiten opgestapeld, en liggen ze in regen en wind, terwgl er bergplaats is bg de turfhandelaren alhier, die voorheen daarin hun bestaan hadden. Mag de Brandstoffen-Commissie aldus handelen en op die wgze aan de handelaren hun bestaan ontnemen? Met dank voor de plaatsing. Een lid der Middenstandsvereeniging. Marktberichten. Veilingsvereeniging voor SchouwenDuive- land en St.-Philipsland. ZIERIKZEE, 8 Oct. Op de veiling besteedde men heden de volgende prijzen: Groote veiling: Uien „overland" 11 13 cent; „overzee" 1113; „Fabrieken" 1113; „Neutralen" 22—30 cent, alles per K.G. Kleine veiling: Peren 7—16 cent, Appels 1016 cent per K.G. Witte Kool 1013 cent per stuk. ROTTERDAM, 9 October. Ter vee markt waren aangevoerd: 94 paarden, 3 veulens, 1857 magere runderen, 725 vette dito, 106 vette kalveren, 259 nuch tere dito, 439 graskalveren, 30 schapen of lammeren, 15 varkens, 183 biggen, 1 bok of geit. Prijzen per V2 k.g.. koeien 40—55— 60 c., ossen 4550—55 c., stieren 35 40—45 c„ kalveren 456080 c. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f 175385, kalf koeien f170 370, stieren f 125—476, pinken f 85 135, graskalveren f 3050, vaarzen f 130185, paarden f 400600, biggen f 4—24 (f 1,20—1,60 per week), slacht- paarden f 100225, hitten f 200350, fok nuchtere kalveren f 2832, slacht dito f 9—14. Rotterdamsche Eierenveiling Weena- plein .9 (gedeponeerd handelsmerk: R. C.V.): gegarandeerd versche hoender eieren f 12,13,52, dito eendeneieren f 10,25 11,49, kalkoeneieren f 12. Aanvoer 41,400 gtuks. Rotterdamsche Eierenveiling (in ex- Floitatie bij de V.P.N.)kippeneieren 11,65 f 13.50, eendeneieren f 10,40 11,65, kipeieren van handelaren f 9,05 a 12,50, eendeieren van handelaren, f 10,35 10,50, alles per 100 stuks. Aanvoer 41,808 eieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 6