Znche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende bij de van WOENSDAG 10 OCTOBER 1917., no. 10068. NIEUWSTIJDINGEN. JAPAN De lijst van slachtoffers van den tyfoon groeit gestadig. De verliezen en de schade zijn zoo groot, dat een. globale schatting' nog niet mogelijk is. De stoffelijke schade, zal in elk geval de 100 millioen yen te boven gaan. Alleen in de prefectuur Tokio zijn meer dan 500 dooden en zijn 3000 huizen vernield. In 150.000 hui zen stroomde 't water binnen, 200.000 menschen zijn dakloos. Verscheidene dorpen in den omtrek van Tokio zijn geheel verwoest. Alleen in Soena- moera zijn 300 lijken gevonden. Driehonderd bewoners van een eilandje Dij de kust bij Oeroejasoe zijn met dat eilandje door de golven en slijk verzwolgen. Er zijn maatregelen genomen om overal hulp te verschaffen. AMERIKA Wilson heeft de wet, waarbij een oorlogscrediet van 7 milliard 738 mil lioen dollars wordt toegestaan, getee- kend. DUITSCHLAND In Duitscliland houdt men zich op het oogenblik bezig met het vraagstuk der buiten echt geboren kinderen. Er is 15 Februari 1.1. ook al in het Prui sische huis van afgevaardigden over dat onderwerp gesproken. Gebleken is n.l., dat van iOOjO zulke kinderen slechts 136 negentien jaar worden, tegen 512 in het huwelijk geboren 'kinderen. In het Zondagsblad van de Vorwarts wordt thans voorgesteld in de eerste plaats de positie der onge huwde moeders te verbéteren, door voor ha^r kind een „gewoon" ge boortebewijs af te geven en de moe der, evenals gehuwde vrouwen, den titel van „Frau" te verleenen. Daar door zouden het buiten-echtelijk kind en zijn moeder voor vele dagelijks terugkeerende onaangenaamheden be schermd worden. Het aantal onge huwde moeders in Duitschland be draagt niet minder dan 200.000, dat is 10 pCt van alle. Uit Stad en Provincie. BRUINISSE. In het Hótel „Storm" trad voor eene vergadering van mossel schippers, mosselhandelaars, enz., als spreker op de heer B. J. Gelder, Hoofd- Redacteur-Directeur van de Visscherij- Courant. Na met een kort woord te zijn inge leid door den heer Joh. de Waal Rz., voorzitter der Zeeuwsche mosselvereeni- ging deelde spreker mede, dat hij met, belangstelling de pogingen van den heer Bottemanne, Hoofd-Inspecteur der vis- scherijen had nagegaan' om eene ver- eeniging „Mosselcontróle" te stichten en had deze de zaken in de goede richting geleid, hij zich er zeker niet mede bemoeid zou hebben. Hij toch heeft zelf geen belang bij de zaak en ging deze slechts na als economisch journalist. Doch daar spreker den heer Bottemanne kende, achtte hij het zijn plicht dubbel waakzaam te zijn. Men moet toch als de heer Bottemanne zich ergens mede bemoeid, goed oppassen, daar de hoofd-inspecteur gaarne ieder onder.dén duim houdt. Spreker betoogde, dat de heer Botte manne in deze geen steun waardig was. In de eerste plaats, omdat de zaken niet op de juiste wijze waren aangepakt. De heer B. is veel te vurig naar de Z. E. G. gegaan om over de levering van mosselen te spreken, nl. in den tijd toen Duitschland volstrekt niet om mossels verlegen was. Spreker is overtuigd, dat de tijd niet zoo heel ver meer is, of Duitschland zal om mossels vragen; En nu is het een uitgemaakte zaak in den handel, dat als de kooper zelf moet vragen, de verkoopen een hoogeren prijs bedingt dan omgekeerd. Er zijn zegt spreker nu menschen naai de Z. E. G. maar die hebben geen resultaat, ze krijgen geen contract of als ze het krijgen een contract zonder waarde. De Z. E. G. kan niet betalen voor mosselen die nog niet noodig zijn. Men kan afspraken maken met den heer Beumer of Stein ma-ar men kan daarop niet vertrouwen, niet omdat die heeren onbetrouwbaar zijn, maar omdat zij afhangen van Berlijn. Bovendien als de Z. E. G. koopt, neemt hij dan? Het is de vraag of er wagens zullen zijn om een waar te vervoeren, die 85 pCt. ver liest als ze gekookt of gepeld is. Het was de plicht van den heer Bottemanne geweest naar de Z. E. G. te gaan en te zeggen, het is voor u een voordeel, dat de mossels gepeld worden ik zal zorgen voor controle. B. had naar de reliefcommissie moeten gaan en daar moeten vragen, wat wij kunnen doen om mossels naar België te krijgen. Ook de Engelschen vragen naar mossels en de gelegenheid om die naar Engeland te vervoeren is véél verbeterd. Dan neemt spr. de statuten onderhanden en wijst op de groote willekeur en den. zwaren druk, waaraan de leden der contröle-vereeniging zullen onderworpen zijn. Alles, zegt spreker, is tenslotte overgelaten aan het Dagelij ksch Bestuur en daarin heeft de heer Bottemannne de leiding. Wil men lid worden, het bestuur moet het goedvinden en kan dus de lastige lieden uit de vereeniging houden. Wil men bedanken, dan moet dit 3 maanden tevoren geschieden bij aan- geteekenden brief. De kosten als lid zullen zijn f 1,— maar er. worden volgens art. 7 bijdragen geheven voor de gecontroleerde mosselen, naar het oordeel alweer van het Dagelijksch Bestuur. Naar verluidt, zal van iedere ton 25 pet. verschuldigd zijn, dat maakt over 300.000 ton de kapitale som van f 75000. Ge ziet, waar zich de heer Bottemanne met de zaken bemoeit, wordt het duur. Men heeft maar in de begrooting van de Visscherijen te zien in de staatsbegrooting. Daar wordt thans' f317640 voor aangevraagd, veel meer dan vroeger, en is er vraagt spr. verbeterd. Veel ambtenaren worden aangesteld en Bottemanne plaagt de visschers met zijne controle. Dat hebben de ansjovis-visschers in de Zuiderzee ondervonden. Bij art. 8 verbinden zich de leden, alle bepalingen der statuten na te leven en de opgelegde boeten te betalen. Zij doen dit door een rechtsgeldig-contract te teekenen. Daardoor zijn ze geheel aan de willekeur van het bestuur dus aan den heer Bottemanne overgeleverd, die de leden als 't ware met een strop om den hals laat rondloopeneen strop, dien men naar willekeur wat dichter kan aanhalen of wat laten vieren. Men kan klachten indienen bij het Dag. Bestuur, maar waaruit bestaat dit Het geheele bestuur bestaat uit 16 leden, gekozen door de leden der Ver eeniging en 5 leden, geen menschen van het vak, gekozen uit dubbeltallen, opgemaakt door den Hoofd-Inspecteur. Van bet Dagelijksch bestuur mogen 4 leden geen leden der vereeniging zijn, doch gekozen worden uit de leden dooi den heer Bottemanne aangewezen. Deze heeft dus geheel het heft in handen. Ook het art. dat over ontbinding handelt is merkwaardig. Door Vio der led^H kan een vergadering aangevraagd worden, doch het is natuurlijk zeer moeielijk, waar de leden zoover uit elkaar wonen, zeg van 1000 een 100 tal te vinden, dat daartoe wil medewerken. Wordt nu zoo'n aangevraagde vergadering gehouden, dan moeten twee derde van het geheele aantal leden zich voor het outbinden verklaren, dus van 1000 leden 667. Men kan dus wel begrijpen, dat zoo moeilijk tot ontbinding is over te gaan. Spreker raadt ten sterkste af lid te worden der contröle-vereeniging en zegt „Teekent vooral het contract niet, dat u aan handen en voeten bindt". Neen, richt spoedig eene Vereeniging op, waarin de statuten op democratischen grondslag- zijn ontworpenorganiseert u, niet alleen voor nu, maar ook voor later. Laat ook gij uwe mosselen controleeren door de u bekende ambtenaren dat behoeft u niet de enorme som te kosten, die men nu van u zal vergen. Contróle' is noodig, omdat niet door geknoei met slechte waar onze mosselhandèl onbe rekenbare schade lijdt. Maar laat het geen'' strijd worden om de heeren Fokker of Bottemanne. Vereenigt u om uwe rechten te verdedigen, waar en door wien ook ze worden bedreigd. Nogmaals wees de spreker op het groote belang van vereeniging. Hij meende, dat er spoedig een tijd zou komen, dat de mosselhandel weer zou opleven en dan moest men klaar zijn. Vooral moest gewerkt worden, dat de Zeeuwsche mossel, die toch ontegen zeggelijk de beste is, overal gevraagd werd. Hij meende, dat ook in Engeland weer zou geleverd kunnen worden; indien belanghebbenden eene vertegen woordiging naar Londen zonden, zou er kans bestaan van slagen. De heer van Gelder, die met de grootste aandacht door de talrijke aan wezigen aangehoord werd, had den dank in ontvangst te nemen'van den voorzitter voor zijne duidelijke rede. Rechtzaken De zaak-Schröder. Voor 't gerechtshof in Den Bosch is behandeld de békende zaak tegen den heer S., gewezen hoofdredacteur van de Telegraaf. Er waren geen getuigen gedag vaard. Het O. M. heeft vrijspraak ge vraagd. Ontduiking der inkomstenbelasting. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond terecht de 67-jarige De B., koop man in huiden, vellen en wol te Fra- neker, beschuldigd op zijn bil jet voor den aanslag over het tijdvak 1 Mei 1916-1917 als zuivere winst in zijn zaak over het dienstjaar 1 Mei 1915- 1916 te hebben opgegeven f 1769, ter wijl dat belangrijk meer dan f 6000 is geweest. De rechtbank veroordeelde hem wegens overtreding der wet op de Ink. bel., overeenkomstig den eisch, tot f 900 boete of 3 maanden hech tenis. Kolen uit Duitschland. Een der voorwaarden, bij het afsluiten van den koop van Duitsche steenkolen bedongen, is meldt het Hbld. dat het vervoer van Engelsche steen kolen ongehinderd zal kunnen plaats grijpen. De schepen zullen op een bizondere wijze gemerkt zijn, terwijl s een schip van bizonder type waarschijn lijk een raderboot, ze zal convoyeeren Van een en ander moet reeds telegra-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5