Zierikzeesche iü Nieuwsbode NNEMENT: ADVERTENTIËN: Woensdag 3 Oct. 1917. (zierikzeeschecourant). d^.^lo^i^uitmoof.ta.sl. vaq uit" VEEMARKT. Maximum-prijzen Lucifers. Distributieregeling Petroleum. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Prijs per 3 maarteen 1,40, franco per post 1,70. Voor-het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10. ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract De VEEMARKT te Zierikzee wordt gehouden op eiken Donderdag in de maanden Au gustus, September, October en November en in de eerste helft van December op de Schuithaven. De markt vangt aan des voormiddags 9 uur en eindigt des namiddags 3 uur. Lokken van werklieden naar Engeland. De BURGEMEESTER tan Ziebikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolge» de circulaire van den commissaris der Koningin in deze provincie van den 22 September j 1., A. no. 4200, 3e afdeeling; .Het is herhaaldelijk gebeurd, dat Neder- .landsche ambachts- en werklieden zich naar .Engeland hebben begeven op mondelinge .beloften van vastwerk en hoog loon. Aan- gezien dit vaak tot groote teleurstelling .heeft geleid, is het goed, om alvorens .op zoodanige beloften in te gaan in lichtingen in te winnen bjj eene Neder- .landsche arbeidsbeurs.De belanghebbende .behoort in geen geval te vertrekken voor .dat iemand, die zga vaste adres in Neder- ,land heeft, uit naam van den met name te .noemen Britschea werkgever schriftelijk .een minimum loon heeft verzekerd, welk .loon aanstonds bg aankomst in Engeland .ingaat en ook gedurende tgdelgke stop- zetting der werkzaamheden wordt uitbe- „taald". Zierikzee, 29 September 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENG1RSKERK*. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis yah belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngvfrheid en Handel van 29 September 1917, La. A. De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel. Gezien artikel 8 der Distributie wet 1916, Heeft goedgevonden: A. voor Zweedsche lucifers vast te stellen een maximum-groothandelprgs van f 174.50 per kist, inhoudende minstens 10 000 doosjes, een maximnm-tusscheuhandelprgs van 19 ct. per pak, inhcudende minstens lO doosjes. een maximn.m-kleinhandelprgs van 22 ct. per pak, inhoudende minstens 10 doosjes en van 21/» cent per doosje, inhoudende minstens 55 stnks B. voor Hollandsche lucifers vast te stel len een maximum-groothandelprgs^ van f 162.per kist, inhoudende minstens 10.000 doosjes; een maximum-tusschenhandelprgs van l"7i cent per pak, inhoudende minstens 10 doosjes een maximum-kleinhandelprgs van 20 ct. per pak, inhoudende minstens 10 doosjes en van 21/, cent per doosje, inhoudende minstens 55 stuks C. te bepalen, dat de vorenbedoelde maximum-groothandelprgzen zgn te verstaan loCo Amsterdam, Rotterdam af fabriek en de maximnm-tusschenhandelprgzeu af pak huis grossier. Zierikzee, 3 October 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKI. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van 29 September j.l, no. 751. Ik heb de eer U hieronder te doen toe komen afdruk van mgne beschikking, hou dende vaststelling eener distributieregeling voor petroleum. De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel. Gezien art. 8 der Distributiewet 1916, Heeft goedgevonden: vast te stellen de volgende Distributieregeling voor Petroleum, uitsluitend ten behoeve van huishoudelgk gebruik. Artikel 1. 1. Van Rgkswege worden petroleum-dis- tributiekaarten ter beschikking van de gemeentebesturen gesteld. 2. Iedere kaart is voorzien van een aantal genummerde bons. 3. van iederen bon wordt door den Mi nister van Landbouw, Ngverheid en Handel de geldigheidsduur bepaald; op iederen bon kan tgdens zgn geldigheidsduur de aflevering worden verzocht van een door den Minister te bepalen hoeveelheid petroleum. Artikel 2. 1. Voor de ontvangst van een petroleum- distributiekaart komen alleen in aanmerking: a. hoofden van gezinnen, die in het door dat gezin bewoonde perceel of nerceelsge- deelte noch eenig gas noch electriciteit voor verlichting» of kookdoeleinden kannen be zigen, en niet zelve oorzaak zgn geweest dat z'd van overheidswege van bedoeld gebruik zijn uitgesloten. b. schippers, die op schepen wonen en voor kunstlicht noch eenig gas noch eleoftn- oiteit kunnen bezigen. 2, Het verzoek om voor uitreiking van een petroleumdistribntiekaart in aanmerking te komen, wordt door belanghebbende ge- rioht tot het Gemeentebestuur, onder opgave van zijn gewonen leverancier. Laatstbedoelde opgave wordt niet gedaan door schipper». 8. Ieder, wien een petroleumdistribntie kaart is uitgereikt, is verplicht, deze bg hst gemeentebestuur ia te leveren, zoodra hg niet langer voldoet aan de vereiochten voor uitreiking, gesteld in het eerste lid van dit artikel. 4. De petroleumdittributiekaa,rt staat op naam vau den aanvrager en is uitsluitend ten dienste van diens gezin. Zjj mag niet door of voor anderen gebruikt worden, op straffe van intrekking. Artikel 3. 1. De toewgzing?comumsie van Petroleum (na te noemen T.C P zendt aan ieder Ge meentebestuur het aaDtal door hem ingevolge de ciicalaire van 27 Augustas 1917, No. 66495. Afd. Handel, gevraagde kaarten, tenzjj de T.CF-. tot vermindering van dat aantal aanleiding vindt. 2. Van zoodanige vermindering door de T. C. P, bg gemotiveerd besluit ter kennis van het gemeentebestuur te brengen, staat beroep open op den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel. 3 De gemeentebesturen dragon zorg voor de uitreiking der petroleum-distributiekaarten aan hen, die daarvoor in aanmerking komen. Artikel 4. 1. In gemeenten, waar door het stopzetten van het gas- of electrisch bedrjjf tgddijk de onmogelijkheid bestaat gas of electriciteit voor kook- of verlichtingsdoeleinden te ver krijgen, kunnen voor den duur dier onmo gelijkheid, tijdelijke petroleumdistribntie- kaarten worden uitgereikt. Hetzelfde geldt ten aanzien van hoofden van gezinnen die tengevolge van omstandigheden buiten hun schuld het door hen bewoonde percsel niet op de gebruikelijke wijze kunnen verlichten. 2. Het daartoe strekkende verzoek, wordt onder opgaaf van het benoodigde aantal kaar ten, door het gemeentebestuur gericht tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, en ingediend bg de T C. P., die zulk een verzoek, voorzien van haar advies, aan den Minister toezendt. Bg ganstig advies voegt de T. C. P. daaibjj de voorwzarden, waar onder, naar haar oordeel, het verzoek zoude kunnen worden ingewilligd. Aitikel 5. 1. Door of vanwege het gemeentebestuur wordt op de daarvoor bestemde plaat» op iedere uitgereikte petrolenm-diitribatiekaart naam en woonplaats van den houder inge vuld en aan de keerzijde dor kaart, voor zooverre deze niet wordt uitgereikt aan schippers, de naam geschreven van den in gevolge art. 2, 2e alinea, aangewezen ge wonen leverancier. Op kaarten voor schippers wordt ook de naam van hun schip vermeld. 2. Ieder, aan wien een petroleumdistri- butiekaart wordt uitgereikt, met uitzondering van schippers, i» verplicht op deze kaart ter daarvoor bestemde plaatse, door zgn gewonen leverancier van petrolem (detaillist), diens naam te doen stellen. In de art. 4, sub 1, genoemde geval len kan de houder eener kaart, eenen leverancier naar verkiezing aanwjjzen dezen detaillist diens naam op de kaart doen plaatsen. 4. Door het doen plaatsen van den naam door eenen detaillist, verplicht de houder der kaart z:ch, uitsluitend bg dien detaillist petroleum te koopen. Door het plaatsen van zgn naam op de kaart verplicht de detaillist zich, voor zooverre zgn voorraad strekt, aan den houder der kaart petroleum te leveren een en ander met inachtneming der be palingen dezer regeling. De detaillist is bevoegd, contante betaling te vorderen. 5. Schippers kunnen voor het koopen van petroleum tegen den betreffenden bon levering verzoeken van eenen detaillist naar hunne keuze of bg een brugwachter of bg een sluismeester. Door de gemeenten zal van de uitge reikte kaarten kennis worden gegeven aan de voor levering aangewezen detaillisten, ieder voor zooveel hem betreft. Artikel 6. Verkoop en aflevering van petroleum aan verbrsikers is slechts geoorloofd tögèn een door den detaillist of diens personeel van de kaart af te scheuren bon, welke overeen komstig het bepaalde in art. 1, 3e lid, voor de af te leveren hoeveelheid geldig is op het tgdstip der aflevering. Artikel 7. 1. De detaillisten kannen met inrcli- neming van den bg hem aanwezigen voor raad aanvalling van hun voorraad petrolenm aan hun gewonen leverancier verzoeken tot zoodanige hoeveelheid als zjj, blgkens daarbij te voegen bous aan verbruikers hebben af geleverd, tenzjj door den Minister van Land bouw, Ngverheid en Handel voor deze aan valling een andere hoeveelheid per bon w<-rdt vastgesteld. 2. De in het voorgaande lid bedoelde leverancier, voor zooverre tusschenhandelaar, kan op dezelfde voorwaarde aanvulling van zjjn voorraad aan eenen importeur verzoeken, als voor aanvulling van den voorraad van een detaillist in het voorafgaande lid werd voorgeschreven. Evenwel is het den importeur toegestaan, tu*schenhandelaars in verhouding tot hun aflevering voldoende voorraad petroleum te verstrekken, onder verantwoordelijkheid van de importeurs tegenover de T. C P. voor de richtige inlevering der bons. De importeurs verantwoorden de afle veringen voor huishoudelgk gebruik uit hunne voorraden petroleum door inzending bg de T. C. P. van de door hen in ontvangst genomen bons. Artikel 8. Behoudens het in de slotalina van art. 7 sub 2 bepaalde, geschiedt de vorantwoording der in ontvangst genomen bons, uiterljjk op den 15den dag der maand, volgende op die, waarin de levering plaats vond. Artikel 9. Ter bestrjjd'ng van de kosten der T. C. P. is ieder importeur verplicht, aan haar prorata zjjner aflevering bg te dragen. .Artikel 10. 1. Het is aan den houder van de petro- leumdistributie verboden, de kaart aan een detaillist in bewaring te geven en het is een detaillist verboden, zoodanige kaart in be waring te nemen. 2. Het i* verboden, bons af te geven, zonder daarvoor petroleum te ontvangen. Artikel 1!. Onverminderd do strafbepalingen der Dis tributiewet 1916 voor zoover tot hare toe passing aanleiding bestaat is de T. C.be voegd, behoudens beroep op den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, bjj overtreding der gestelde bepalingen, ver bruikers, detallisten', tusschenhandelaren en importeurs, uit .te slaiten van de petro- leumdistributie. Artikel 12. Deze regeling treedt in werking op 15 Ootober 1917. Zierikzee, 3 October 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De Duitschers hebben een aanval gedaan op de j.l. door de Engelschen eroverde stellingen in Vlaanderen en het gelukte hun eenige daarvan te heroveren. Aan het Isonzofroht hebben de Italianen een voordeel behaald. Zij veroverden bij Madoni en Polaka eenige hoogten, waarbij zij 3000 Oos tenrijkers gevangen namen. Ii\ Mesopotamië hebben de Brit- sche troepen tengevolge van de Turk- >7nrrf,ol:riftohiPifl ifll Lil VfilTHSSlIlS schc zorgeloosheid zich bij verrassing van Ilamadi meester gemaakt, een stad, die ongeveer 100 K.M. ten westen vjan Bagdad aan de Enphraat ligt. Zij namen den bevelhebber Ackmed- bei met zijn geheelen staf ;en om streeks 2000 man gevangen. Het is er natuurlijk den Engelschen om te doen om geheel Mesopotamië in hun bezit te krijgen. En wat de Engelsch- man eenmaal te pakken heeft, laat hij niet zoo ligt weer los. De Duitschers hebben met hun vliegtuigen eenige dagen achtereen een aanval op Engeland, inzonder heid op Londen, gedaan. Of de bom men groote schade hebben aangericht weten wij niet. Wierpende Duit schers bommen op Engelandde Franschen deden het op Stuttgart. Entente en gealliëerden hebben in dit opzicht elkander niets te verwijten. Het werpen van bommen uit vlieg tuigen wordt tegenwoordig als een geoorloofd iets beschouwd. Belgische arbeiders hebben een verklaring de wereld ingezonden waarin zij nadrukkelijk tegen de voortzetting van den oorlog opkomen. Zij willen zoo spoedig mogelijk vrede. In Finland is de ontbonden Land dag toch te zaïnen gekomen. In weer wil dat het vergaderlokaal verzegeld! was, hebben de socialistische leden daarin toch vergaderd, nadat de zegels door den voorzitter verbroken waren. De troepen le Helsingford hebben aan hel bevel de vergadering le beletten, geen 'gevolg gegeven. Dc nieuwe, gouv.- generaal van Finland, Nekrasof, heeft verklaard, dat deze met 't ontbindings- besluit strijdige samenkomst ernstige gevolgen zal hebben. Of de regecring van Kerenski, die tengevolge van het toenemend verlangen der Russische natie tot het sluiten van een afzonder lijken vrede met dc Centrale Staten, zeer zwak' staat, de macht zal heb ben de deelnemers aan die samen komst, die een .groot deel van het .Finsche volk achter zich hebben, te tuchtigen, zal te bezien staan. In Rus land is de toestand oogenblikkelijk zeer kritiek. Het volk wil vrede. En Kerenski, die in weerwil dat hij' nooit de officiersuniform, maar wel de toga van advokaat gedragen heeft, zoodat hij beter pleiten dan vechten kan, zich zeiven tot opperbevelheb ber van het Russische leger heeft op geworpen, is in Rusland niet meer de gewilde man. Men ziet in hem den dictator, die naar de pijpen van de Entente danst, en men twijfelt aan zijn demokralische betuigingen, daar zijn daarmede strijdige handelingen een autokralisch karakter dragen. Toen hij op de jongste vergadering van de demokralische conferentie te Petersburg het woord voerde, werd hij voortdurend door hoongeroep van alle zijden onderbroken. Ook de St- Petersburgsche correspondent van de Times noemt het onwaarschijnlijk, dal Kerenski op zijn post zal blijven. Het zou ons niet verwonderen,, als zijn dagen geteld waren. De ex-Czar heeft aan de regeering verwittigd, dat het Siberische klimaat voor de voormalige Czarin en de kin2 deren schadelijk is. Hij verlangd voorts een andere verblijfplaats, daar het gouvernementsgebouw Le Tabolsk zich in slechten toestand bevindt. Maxim Gorki valt in een scherp artikel de oorlogspolitiek' der Entente aan. Hij deelde mede, dat de comv missie van onderzoek in de zaak Kor- niloff heeft vastgesteld, dat onder de tegen Petersburg oprukkende troepen van Korniloff Eng. pantser-automobie len, voorzien van een Eng. bezetting, aanwezig waren. Hij zegt, dat de gealliëerden reeds een plan gereed hadden om op Ruslands kosten een afzonderlijken vrede met de Centrale Stalen te sluiten. Het Engelsche Jingoblad de Truth (heeft een fel artikel tegen Zweden geschreven. Onder anderen zégt dit j blad: „aan den Zweedschen Koning en zijn kliek zou men het lot vfan Constantijn en Czar, Nicolaas, die zich onder de werkeloozen der Koninklijke vakvereeniging bevindenkunnen voorhouden. Dé socialist Branting kan de rol van Venizelos spelen". De Norddeutsche Allgem. Zeitung bericht, dat de kiesrechthervonüing voor den Pruisischen Landdag hetzij op het einde van deze maand of in het begin van de volgende maand aan de orde zal komen. Als het kiesrecht op demokratischen grondslag geves tigd wordt, dan vervalt daarmede het voorwendsel der Entente, waarmede zij haar bestendiging van den oorlog tracht te rechtvaardigen. Trouwens geen verstandig1 mensch hecht nog eenige- waarde aan dat voorwendsel. Het kan Poincaré, Lloyd George, en Wilson weinig schelen, of 'Pruisen al of niet algemeen kiesrecht heeft. Wat Wilson betreft, er is in geheel Europa geen enkele vorst, die een zoo groote macht heeft als de President der repu bliek van de Vereenigde Staten van Amerika. RUSLAND Tidens Tegn verneemt uit Petro- grad, icM het Petrograd Tel. Agent schap heeft medegedeeld, dat sinds 28 Sept. j.l. de prijs van telegram men naar het buitenland verdubbeld is. Het ministerie van Financiën lieeft verklaard, dat tot en met 14 Sept. j.l. de Russische oorlogsuitga ven 41 milliard roebel bedroegen. Dit bedrag is nadien nog belangrijk ver hoogd, vooral wegens de groote loons- verhoogingen. Het ministerie verzoekt het Russi sche v,olk alle vorderingen op dep staat tot na den oorlog te laten rusten. NEDERLAND WINSCHOTEN. Alhier was het 10-jarig zoontje van den heer F. K. Obezig met eikelsschudden. Hij viel uit den boom, brak beide polsen, en de dokter constateerde hersenschud ding, waaraan de jongen is overleden. NIJMEGEN. Van 3 soldalen onzer grenswacht, die 't gezin te Wijier van een Duitschen deserteur behulpzaam waren bij het brengen van het huis raad over onze grens en die zich met een geladen geweer een flink eind op Duitsch gebied begeven hadden, werden er twee door Duifsche mili tairen ontwapend en in den Zwanen- toren te Kleef opgesloten. Zij hadden voor hunne arrestatie een Duitschen gendarme bedreigd. De derde wist den dans le ontspringen. AMSTERDAM. Door twee recher cheurs is een 30-jarig persoon ge arresteerd, verdacht van heling van manufacturen :ten nadeele van ver schillende firma's hier ter stede, ter waarde van 10.000 gulden. ARNHEM. De heer M., bedrijfschef van een rijwielfabriek, is onder Door werth, bif de buitenplaats Hoogsteden op den Utrechtschen weg, onder deze gemeente, met zijn motorfiets tegen een boom gereden^-en aan de verwon dingen overleden. ZOETERWOUDE. In de veevoe derfabriek van 't dep. van landbouw, waar 't nieuwe veevoeder wordt ver vaardigd volgens 't* procédé van prof. Van Calcar, aan den Heerenweg, zijn in den nacht van Zondag op Maandag de drijfriemen, vertegenwoordigend 'n waarde van eenige duizenden guldens, gestolen. De fabriek staat stil. ROTTERDAM. De agenten van po litie J. N. en L. van D. zijn in de Sikkelstraat alhier door drie mannen diie de nachtrust verstoorden en zich niet ordelijk wilden gedragen, toen zij door hen tot rust werden aan-J gemaand, zoo mishandeld, dat zij buiten dienst gesteld moesten wor den. De mannen bleven onbekend. Een vierde persoon, die onder den invloed van sterken drank was, zich in hun gezelschap, bevond en op. den Dordtschen straatweg woont, is ge arresteerd. BERGSCHENHOEK. Alhier heeft in tèen door drie gezinnen 'bewoqndf perceel 'n lievige brongasontploffing plaats gehad, tengevolge van een ver zuim van den aanlegger va(n de in stallatie, die vergeten had, een gelei dingsbuis behoorlijk af te sluiten. Het geheele gebouw is ontwricht, en een bewoner kreeg hevige brandwonden aan gezicht en handen. NIEUWENHAGEN (L.) Bij een twist in een herberg werd de mijn werker C. door een militair, uit een naburige gemeente 'doodgeschoten. De dader is gearresteerd. Uit Stad en Provincie. Gewetensgeld. Ten behoeve van 's Rijks schatkiisft is bij den inspecteur der directe be lastingen te Zierikzee ontvangen van N. N., wegens te weinig betaalde ver mogens- en ink.-belasting, f 1691*66. RENESSE. Onze gemeente is ont heven van het accepleeren van zoute turf (Scho.uwsch'e), die, het moet ge zegd, als ze droog is wel goe$ brandt en bruikbaar is, maar in prijs veel te duur is. Andere beter droge turf is voor deze gemeente in aan tocht. RENESSE. Vrijdagavond werd al hier een vereeniging voor dorps belangen opgericht, ten doel heb bende de behartiging der belangen van de ingezetenen alhier in den meest uitgebreiden zin. In 't bestuur werden gekozen de heeren P. J, Bon- gers, J. Braber Jz., S. Hart, C. van den Nieuwenhuijzeii en J. P. Pau- lusse. Besloten werd een onderzoek naar het aantal gezinshoofden in le stellen, dat hout als brandstof ver langt. De vereeniging telt thans 25 leden. De brands tof fencommissie alhier heeft zich reeds sedert (een maant! bezig gehouden plannen te beramen de ingezetenen, die 't verlangen dezen winter van hout als brandstof te voor zien. Het hout uit een gemeentebosch wordt daartoe al in gereedheid ge bracht. Blijkt er een tekort te zijn, dan zal te gelegener tijd en op nader te bepalen wijze de commissie daarin trachten te voorzien. Een aandrang van zekere zijde om hout le distribu- eeren is dus vrijwel .overbodig. BRUINISSE. De kiesvereeniging Burgerplicht" alhier heeft zich aan gesloten bij de Liberale Unie. Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zijn 79 zeehonden als ge dood in de Grevelingen en liet Zij pc aangegeven, waarbij 52 door één per soon le St.-Filipsland. Als belooning werd voor iederen zeehond drie gul den betaald, totaal f 237. ST.-FILIPSLAND. 1 October deed onize nieuwe burgemeester, de heer L. NiJ^nt, zijn intrede, 's Morgens werd hij door eenige landbouwers met rij tuigen van Anna-Jacoba afgehaald. Het muziekgezelschap ginig den klei- nejn stoet een eindweegs tegemoet, stelde zich aan het jhoofd en maakte spelend een omgang door Wet dorp. Op Wet gemeentehuis had daarna de installatie plaats. Daar, de eerste wet houder door familieomstandigheden afwezig was, moest de tweede wet houder, de heer Aarnoudse het wel komstwoord spreken. Hij hoopte, dat de nieuwe burgemeester met vaste hand de teugets van het bewind zou lnouden en de belangen der gemeente goed zou behartigen. Ofschoon het in deze abnormale tijden moeilijk is, het burgemeestersambt te aanvaarden, vertrouwde spreker toch, dat de erva ring van den nieuwbenoemde in andere gemeenten opgedaan, hem ge noeg geleerd zou hebben, om het be stuur eener nieuwe gemeente op zich te nemen. En mocht er soms in den gemeenteraad verschil van meening zijn, dan, hoopte spreker, hoefde de (loon daaronder niet te lijden en mochten persoonlijke belangen geens zins aan het algemeen belang worden opgeofferd. Na 't omhangen van den ambtsketen eindigde de heer Aar noudse zijn toespraak. De burgemeester hierna het woord nemende, sprak ongeveer aldus: Mijne Heeren! In de eerste plaats een woord van dank ,aan II. M. de Koningin, den Minister van Binnenl. Zaken en den Commissaris der Ko ningin voor mijn benoeming, voor dracht en aanbeveling. Het deed me leed mijn vorige gemeente te moeten verlaten, waar ik steeds met genoegen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1