Zierikzeesche f» Nieuwsbode Vrijdag 21 Sept. 1917. (ZIERIKZEESCHE COURANT") n4 flt0| Jnt?nnG7ANG No. 10060. ïnzending00p0dengdag van uit- EERSTE BLAD. RECLAMES. Maximumprijzen Bessensap. C r i s i s z a k e n. Oorlogsoverzicht. Ingezonden Mededeelingen. 415e Staatsloterij. Brieven uit Zierikzee. ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ADVERTENTIËN: van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 ets. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract J *-■ IUI f ^lcnil\4.ti:svnEi LUJKflrl Dir. A.J.DELOOZEJr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 1-5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Wederverkoopers der echte Zweed- sche Lucifers Zwaluwkunnen zich voor toewijzing van beperkte hoeveelheid wenden tot de Firma R. W. J. OCHTMAN te Zierikzee. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot I October a.s. verschijnende nummers GRATIS. §99" Het Bureau van dit blad, hoek Schuithaven, is van af heden geopend van 's mor gens 9 tot 's avonds 6 ure. De BURGEMEESTER van Zibrikzbe Brengt ter kenoi* van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minist«r van Landbouw, Njjverheid en Handel van 18 September j.l., no. 25446, afdeeling B. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL, Gelet op artikel 8, derde lid der Diatri- butiewet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen: a. de aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van Bessensap met een extractgehalte van minder dan 8 pCt. i» \erboden; b. voor Bessensap met een extractgehalte van 8 pCt. of mser worden vastgesteld de volgende maximnmprgien: Prgs van x/i flesch Bessentap door den fabrikant franco laatste spoor of veer af te leveren aan den winkelier f 0,38 idem van Va flssch- 0,20 Prjja van Vi flesch voor de consu ment - 0,45 Idem Va flesch- 0.23 Als staangeld voor de flesch mag door den verkooper ten hoogste 8 oent worden be rekend, welk bedrag bg franco teruggave moet worden gerestitueerd. De winkelier zal aan den consument geen kosten van thuisbezorging in rekening mogen brengen of hen den aankoop van andere artikelen als voorwaarde opleggen. Zierikzee, den 20 September 1917. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz- Weth.. loco-Burgemeester. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden, de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 18 September j.l., No. 1462, afdeeling A S. Ten vervolge op mjjne circulaire van 12 September j.l., no. 1409, Afd A. Sheb ik de eet U alsnog te beiiohten, dat door de bij mijn departement ingestelde afdeeling „Criuszaken" mede zullen worden behandeld alle aangelegenbeden, betrekking hebbende op de bemoeiingen der Regeringscommis sarissen voor de Graaninzameling. Mitsdien zullen van nu af ook alle aan my te riobten stukken, op bedoelde aangelegen heden betrekking hebbende, zgn te adres- seeren: Ministerie van Landbouw, Ngverheid en Handel, afd. „Crisiszaken" Kneuterdijk 8, 's Graveubage. Zierikzee, 20 September 1917. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., l'.-Burgem. Wij kunnen, wat den strijd aan de verschillende gevechtsfronten betreft, heden volstaan met de mededeeling, dat in Vlaanderen de Engelschen, na met hun artillerie de Duitsche stel lingen te hebben gebombardeerd, met hun infanterie deze hebben aange vallen, waarbij zij, naar zij melden, groote voordeelen behaald hebben. Het is zaak nadere berichten af te wachten. Ribot heeft in zijn hoedanigheid van Minister van Buitenlandsche Za ken in de Fransche Kamer een rede gehouden, waarin hij vooreerst zich verontschuldigde, dat hij zijn belofte de geheime verdragen te publiceeren, die Frankrijk gesloten had, niet na kwam. Alleen mocht hij daartoe niet overgaan. En zijn mede-contractanten weigerden tot de publicatie hun toe stemming te verleenen. Maar dat hij die toestemming noodig had, wist Ribot ook, toen 'hij de belofte gaf, dat de geheime diplomatieke stukken zouden openbaar gemaakt worden. De zaak is deze, dat er in die stukken dingen staan, die het daglicht niet kunnen verdragen. Daarna weidde de Minister uit over de vredesvoorwaar den die Frankrijk zou stellen.' Op de vredesnota, die de Paus tot de ooilog- voerende Staten gericht had, zullen, verklaarde de Minister, de geallieerden niet antwoorden. „Wij behoeven met te antwoorden op alle uitnoodigihgen tot bespreking". Ons dunkt, als hel geëerbiedigd Hoofd der Katholieke kerk, in volkomen overeenstemming met zijn Jiooge waardigheid, een lof waardige poging doet een einde aan den verschrik kei ij ken oorlog le maken dan mag menafgezien van alle hoffelijkheid, die poging niet onbeant woord laten, maar is men gehouden of de vredeshand aan te nemen, of te verklaren, dat de tijd om over den vrede te onderhandelen nog niet ge komen is. Vervolgens zeide Ribot, dal Frankrijk geneigd is yrede le sluiten, wanneer hel Elzas-Lotharingen terug krijgt, een vergoeding erlangt voor de geledene schade en wanneer de Centr. Staten bereid zijn lot den te stichten volkerenbond toe te treden. Uit Ribot's verklaring blijkt, dat Frankrijk afziet van de verovering van den Rijnoever. Het beschouwt zich echter wat clou eisch tot teruggaaf van Elzas-Lotharin- gen be treil, en wat zijn vordering lot schadevergoeding aangaat als over winnaar, wat, gezien de oorlogskaart het feitelijk niet is. Wegens poging tot oproer en verzet tegen de regeering zal Kornilof voor een krijgsraad terecht staan. Ter wille van de geallieerden, die aan dat verzet niet zoo onschuldig zijn, zal 't proces wel met 'n sisser afloopen. Begrijpelijk is het, dat de Doema tegen het voornemen der regeering haar te ontbinden fel gekant is. In een redevoering zeide Rodsianko, dat de ontbinding een onmogelijkheid is, daar de Doema het eenige wetgevende lichaam is en de eenige bron van Ruslands macht vormt. De Oekraine is voornemens een eigen constitueerende vergadering bij een te roepen. Het plan is door deze Nationale Vergadering te laten be slissen de vraag, welken staatsvorm de Oekraine zal hebben, en in welke verhouding de Oekraine tot Rusland zal staan. De Raad van Arbeiders en Soldaten heeft zich reeds verklaard vóór de autonomie van de Oekraine, Finland, Lijfland, Estland en Koerland, met dien verstande, dat genoemde autono me staten deel zullen uitmaken van den Bondsstaat Rusland. VolgenS de Pifttpl*cHiiT*.rre^nn 7?/3.»r.o courant is generaal Goerko, die door de Voorloopige Russische regeering verbannen is, maar zich nog te Pe tersburg in huisarrest bevond, korte lings spoorloos op een wandeling ver dwenen. De toestand te Petersburg is niet tegenstaande de oogenblikkelijke over winning van Kereski, nog steeds zeer onzeker. Bizonder opvallend is het verschijnen'van Miljoekof en AleSjeff in de politieke arena. Men meent in den eenen een a.s. Minister-President en in den ander een a.s. Minister van Oorlog te zien. Terwijl de Russische bladen over de botsing tusschen de troepen van Kerenski en Kornilof zwijgen, ont ving een Finsch blad van particuliere zijde de mededeeling ,dat de vorige week Maandag te Petersburg duidelijk kanongebulder der bij het kruispunt Tosna aan den spoorweg naar Mos kou staande artillerie van Kornilof hoorbaar was. Petersburg had intus- schen het aanzien eener belegerde stad. De bevolking der omstreken was in groote scharen naar Petersburg ge vlucht, terwijl anderszijds de stad in Noordelijke en Oostelijke rich Ling door vluchtelingen verlaten werd. De regeering van de Russische repu bliek heeft besloten het Gzarenpaar te begenadigen en het zijn vrijheid te geven, zoodra de constitueerende ver gadering de republiek heeft goed gekeurd-en alle Mogendheden haar erkend hebben. DUITSCHLAND Ia ecu fabriek had een ontploffing plaats, waardoor 34 personen gedood en 24 gewond werden. Uk Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Aan notabelen der kerkvoogden der Nederduitsche -Herv. Gemeente te dezer stede is de vol gende brief gezonden: „Het bestuur van den Bond Heem schut, die zich, onder bescherming van Hare Majesteit de Koningin, hel behouden van de schoonheid in Ne derland ten doel stelt, nam kennis van 't besluit door Uw College geno men, om de grootste hoornen; staande rondom de St.-Lievens- of Monster- kerk, wegens de waarde, die zij als houl hebben, le doen vellen. Werd aan dit voornemen gevolg ge geven, dan zou de schoonheid van Zierikzee ten ernstigste worden ge schaad. Daarom verzoekt het bestuur voornoemd Uw College met den mee- slen aandrang, op zijn besluit lerug te komen en de boornen niet te doen vellen". POORTVLIET. Woensdagavond 1.1. vergaderde hier in het café „De Gou den Leeuw" een aantal ingezetenen; liet doel dezer vergadering was, het oprichten eener electrische centrale voor de verlichting van de gemeente Poortvliet. Personen werden in het werk gesteld om in onderhandeling te treden. Voorwaar zou het voor Poortvliet een groote uitkomst zijn, wanneer de burgers in dezen tijd zich konden voorzien van eleclrisch licht. Landbouw en veeteelt. Door de gezamenlijke contractan ten der beetwortelsuikerfabriek Van Loon Co. te Steenbergen is aange steld als weger op het wissel „Doorn- dreefje" te Bruinisse, de heer Mar. Beekman Az. te Bruinisse. De aardappeloogst in Zeeland. Men schrijft ons: Had aanvankelijk de hoop bestaan, dat wij dit jaar in onze provincie wL.Snrin°iiigo.nstelling mét ver- leden jaar, toen het slecht was te noemen; de hevige regens in Augustus hebben vooral aan de late soorten^ veel kwaad gedaan. Toch is de schade door die regens aangericht niet zoo groot, of er kan nog van een goed beschot worden gesproken en zal de opbrengst dit jaar middelmatig kun nen worden genoemd. Kerknieuws De turfdistributie. Naar vernomen wordt zijn plannen in voorbereiding tot vordering van schepen voor het vervoer van turf van de venen naar de verschillende streken van het land. Onter verantwoordelfjkh. v->n den inzender Van 1—5 regels 75 Cts.elke r^gol meer 15 Ct* Het is beter te voorkomen dan te genezen. Wacht niet met u te behandelen, tot de ziekte u ter neer geworpen heeft. Aarzelt niet alles krachtig te bestrjjden, wat u hare nadering doet vermoeden. De ziekte heeft dit goeds, dat zg niet uitbreekt zonder dat men, met 6en weinig oplettendheid en zelfkennis, haar aankomst bemerkt. Eerst neemt men 6en vertraging, een soort van traagheid der organisohe functies waar, daarop doen zich ongemakken voor, die eerst goedaardig zgn, maar die spoedig verergeien. Men heeft hoofdpijnen, maag pijnen, men verteert slecht, de slaap bljjft uit en men ondervindt dikwijls een gevoel van groote afmatting. Men kan zich over den aard dezer verschijnselen niet vergissen Zjj vormen, om zoo te zeggen, de benaderings- werken der ziekte. Verdrjjf ze terwjjl het nog tijd is, en maak daartoe gebruik der Pink Pillen die u krachtig zallen helpen. Door aan het bloed zgn bedorven rgkdom en zuiverheid weer te geven, door uw zenuwstelsel te versterken en door uwe organisohe functies te prikkelen, zullen de Pink Pillen spoedig de ongemakken waar door gij zjjt aangetast, doen verdwijnen en uw lichamelijk evenwicht herstellen. De Pink Pillen zgn ve krggbaar a f 1.75 per doos en f 9,per 6 doozen bg het Hoofd-Depót der Pick Pillen, Nassaukade 314, A vsterdamvoor Zip ikzee en Omstreken bg J. W. Godde, drogisterij. Oude Haven; firma W. v. d. Leur, Kasistraat, Steenbergen M. Schot te Tholen en in alle goede apotheken en drogistergen. NIEUWSTIJDINGEN. AMERIKA 400C' dokwerkers van Engelsche Fransche en Hollandsche Trans-At- lantische maatschappijen hebben het werk neergelegd, omdat geweigerd werd een strengen opzichter te ont slaan. De arbeiders verklaren, dat de staking zich over 50.000 man zal uit breiden. Argentinië en Duitschland. BUENOS AIRES. De Senaat nam met bijna algemeene stemmen een voorstel aan, tot verbreking der diplo matieke betrekking met Duitschland. Het besluit gaat nu naar de Kamer van Afgevaardigden. De openbare meening uit zich krach tig voor de aanneming ervan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Zevenhuizen (Z.-H.), G-. Alers te Ctoudriaan. Te Klevers- kerke (toez.), W. C. Hinmanider te Uitwijk. Te Oosterwolde, M. A. G. Vorstman te Watergang. Te Almelo (toez.), A. C. Enklaar te Bprkhout. Te Slochteren, A. Vrij landt te Terhorne. Aangenomen: Naar Olde- en Nijeberkoop, A. N. Pijnacker Hordijk te Ouwerkerk. Naar Wanneperveen, Anth. J. W. Grolman, hulppred. te Capelle a. d. IJsel. Dinsdag 18 September 1.1. vergaderde het Provinciaal Comité voor Zeeland van „Aanpakken" in de consistoriekamer der Herv. kerk te Goes. Daar het de wensch van het Hoofd-Comité is, dat de collecte door geheel Nederland in de maand October gehouden zal worden, kwam het Provinciaal Comité nu samen om de laatste voorbereidingen voor dit werk in onze provincie te treffen. Het Provin ciaal Comité heeft zich, naar den aard van de provincie Zeeland, verdeeld in verschillende eilanden-comité's. Deze eilanden-comité's zullen zorgen voor al de gemeenten binnen hun ressort. Een circulaire zal worden verspreid aan de huizen der leden der Herv. Kerk, waarin noodzakelijkheid en doel van het'streven van „Aanpakken" wordt uiteengezet en een week na het verspreiden van deze circulaire zal de collecte worden ge houden. De arbeid is nu verdeeld en geordend, moge nu in de maand October Hervormd Zeeland daadwerkelijk be wijzen dat het mede wil helpen om aan vele schreiende nooden en vernederende toestanden in de predikantswereld een einde te maken. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Ter Aar, H. van der Zanden te Harmeien. Te Lands meer, J. H. Beumee te Stedum. Aangenomen: Naar Sclierpenzeel (G.), G. Menken, cand. te Driebergen. Oude schulden. Bij het provinciaal jaarverslag van Zeeland over 1916, behoort o. m. een bijlage, welke een overzicht geeft van den stand der schulden van de ge meenten en inrichtingen door haar beheerd, haast alle dateerende uit de laatste jaren. Enkele echter vindt men daartusschen, die door hun ouderdom een eenigszins eigenaardigen indruk maken, o. m.: Brouwershaven: ca. 1595L__AfLo^5-in'j voortgevloeid uit schulden van den koop der stad Brouwershaven en de fortificatie, groot f 9300, rente f 279; 1655 idem f 600, rente f 18; 1681: ma ken van een steenen sluis en herstel kaai, f 1200, rente f 36, met de aan- teekening: „wordt niet afgelost". Voor Bruinisse geldt: 1742. Oude schuld van het Burgerlijk Armbe stuur f1200, rente 36; 1743 idem f 600, rente f 18; 1778 idem f 900, rente f 27; 1793 idem f 1200, rente f 36, en nog eens 1793, f 264,42V2, rente f 6,56, mede met de aanteekening: „wordt niet afgelost". PARIJS, 21 Sept. Een Duitsche aan val, voorafgegaan door een hevig bom bardement, werd ten Z.O. van Cerny door het Fransche vuur tot staan ge bracht. Het gewone kanonvuur op het overige front. LONDEN, 21 Sept. De Engelschen een aanval over een front van 12,8 K.M. en hebben veel succes. Stel lingen van bijzondere beteekenis werden veroverd en den Duitschers werden zware verliezen toegebracht. De eerste doel einden van de Engelschen werden vroeg veroverd. De Engelschen namen het kreupelbosch van Infernes, een geheele linie van hoeven en een krachtig punt, bekend als Gallipoli. De Engel schen kwamen op den rechtervleugel en in het midden tot de eindlinie van doeleinden. Zij drongen een mijl diep door in de Duitsche stellingen, Hllö rvol mrJ av. _1 i i van N, BLtU-UIlgeiI, doeleinden veroverend en een deel Colignybosch. Meer naar het veroverden de Engelschen Zevenkop. t aantal gevangenen bedraagt tot heden toe 2000. Het Weer duurdere sigaren. Eerstdaags wordt weder een prijs- verhopging van sigaren verwacht. De aardappeloogst. Naar gebleken is uit een ondeFzoek, pp aandrang van en door deskundigen ingesteld, is de aardappeloogst van dit jaar buitengewoon gunstig. De met aardappelen bebouwde op pervlakte in ons land bedraagt thans consumptie-aardappelen 137.000 H.A. (vorig jaar 131.000 H.A.); fabrieks aardappelen 32.000 H.A. (vorig jaar 35.000 H.A.) De bebouwde oppervlakte consump tie-aardappelen is dus thans 6000 H.A. meer dan vorig jaar, wat, gere kend naar een gemiddeld van boven gegeven opbrengstcijfcrs, een produc tievermeerdering geeft van 1.800.000 H.L., daargelaten nog de in het alge meen veel hoogere opbrengst. Dit alles is evenwel geen reden om nu maar nonchalant met de aard appelen om te gaan, en, in zekeren zin toch voedselvernietiging te plegen, te minder daar de aardappel wel licht andere voedingsmiddelen zal moeten vervangen. Wie thans reeds aardappelen inslaat, loopt vrij groote kans, dat wel 50 pCt. van den inge slagen voorraad bederft. Eerst over 14 dagen, 3 weken, zullen de aard appelen geschikt zijn voor inslag. En er is in 't geheel geen reden gezien den gunstigen oogst om' nu reeds met zenuwachtige haast voorraden in te slaan waai'bij men dan N.B.! rekent op wegrotten, dus bewust voedselvernietiging pleegt. Telegrammen BERLIJN, 21 Sept. In Vlaanderen ia de slag op het aanvalsfront der Engelschen van Langemark tot Holle- beeke nog in vollen gang. Om het voorste gedeelte der Duitsche verdedi- gingszóne wordt verbitterd en met af wisselend succes gestreden. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 15 Sept. Cornelia Jacoba, d. van Willem Johannes van Tiggelhoven en He lena Maria Rodoe. Maria Klazina, d van Johannes Marinas Dekker en Johanna Marina Flikweert. Albert Angnsta Francisous, z. van Gnstaf Joannes van der Spiegel en Mar'a Magdelena Theresia Huy gen», ii Pieternella Jacoba, d. van Willem Frederik van den En<3e en Cornelia Krijger. I, Wilhelmina Christina Johanna, dochter van Christiaan Marie van Wanrooy en Johanna Maria Wetting Overleden: 20 Sept. Carolina Livina Willemkens, 66 j., wed. van Leonard de Cngper. Collecten nit het 2e district ran Zeeland. 5e klasse. Trekkingen van 17, 19 en 20 September 1917. Pr 5 sen van f70: 689 5250 5257 5292 5310 14358 5238 5254 5288 5296 14312 14366 Nieten: 660 884 5253 5307 14311 14344 690 5220 5276 5315 14327 Er werd aan de deur geklopt. •Binnen. Een meneer trad binnen, en stelde zich voor als Janus Vegetarius. Mag ik vragen, waaraan ik de eer van uw bezoek te danken heb. Dat zal ik U zeggen. U, bent immers Brinio, die af en toe brieven in de Nieuwsbode schrijft. Om U le dienen; wat is er van uw verlangen. Nu, Brinio, U kunt me een grooten dienst bewijzen. U moet namelijk welen, dat in de drie oorlogsjaren, die achter ons liggen, de menschen in in deze streek vanwege den veeuitvoer naar Engeland en Duitschland duur vleesch gegeten hebben. Dit was, om U de waarheid te zeggen, koren op mijn molen. Hoe duurder 't vleesch werd, hoe liever ik het had. Immers dan moeten de menschen gaande weg het vleescheten staken en de vegetarische leefwijze volgen. Eu inderdaad hadden reeds vele gezinnen het vleesch van hun middagnienu ge schrapt. Ik groeide daarin. Maar wat gebeurde! Een vreemde eend kwam in de bijt. Uit de Maasstad zwom het beestje naar de Scheldestad, nestelde zich in de Vleesdihal, en zette de vleeschprijzen zóó laag, dat de sla gers van Zierikzee er van ontzet waren, de koppen bij elkaar slaken, de handen ineensloegen en om den kwaden concurrent te verdrijven, be sloten in het andere gedeelte van de vleeschhal ook goedkoop vleesch voor het publiek beschikbaar te stellen. Het gevolg van een en ander is ge weest, dat mijn standje, 't welk reeds aardig aan het opkomen was, geheel en al verliep, daar een, ieder, tot zelfs de armste toe, mij' den' rug toekeerde, en zich aan biefstuk en runderlappen te goed deed. Ik behoef U niet te zeggen, hoe het mij nu te moede is. Wat daartegen ledoen?ZoudtU,beste Brinio, nu zoo vriendelijk willen wezen om aan al die vleeschhande laren, die mijn levensbestaan bedrei gen, eens flink hun vet te geven. Hoeveel respect ik ook voor U heb, ik kan U dat niet beloven. Ik wil er wel over schrijven, en zeggen, hoe de steel in de vork zit, maar verder ga ik ook niet, om de doodeenvoudige reden, dat ik het voor de werklieden,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1