Gemengd Nieuws. Aan de inzenders van Ingezonden Stukken. ADVERTENTIEN. op. 't gehucht Molenvliet, toebehoo- rende aan den heer P. Geuze; ver kocht voor f 650, aau den heer J. M. iW agemaker. Onderwijs ZIERIKZEE. Het bestuur van de Bizondere School op het Havenplein nam het besluit om de schooluren niet te verzetten, omdat het eenerzijds geen invloed heeft op besparing van gas en anderzijds groote verwarring veroorzaakt in de huisgezinnen. Wel zullen in de wintermaanden de na middagschooltijden een half uur wor den vervroegd. Aanbestedingen MIDDELBURG, 19 Sept. Bij de heden gehouden aanbesteding tot het ver beteren van den Rijksstraatweg Mid- delburg-Nieuwland (raming f 14.300) was de minste inschrijver de heer iW'. Wandel te Nieuwerkerk, voor f 15.695. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te IClundert en te Nijega c.a., J. Tichelaar te Wilsuni. Bedankt: Voor Rhenen, G. A. van der Hooft te Overschie. Aangenomen: Naar WprkumJ. Nauta Az. teMijnsheerenlabd. Naar iWehe en Zuurdijk P. E. C. Boonstra te Loppersum. Geref. Kerk. Beroepen: Te Dussen, Dr. H. W. Smit, prop. te Ierseke. Te Lop persum, D. Steenhuis te IJselmonde. Aangenomen: Naar 's-Hertogen- bosch, S. Doornbos te Doetinchem. Bedankt: Voor Veenendaal, G. R. Kuijper te Alblasserdam. Voor Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) D. Hogenbirk Jz. te Charlois. Voor Sliedrecht, H. v. d. Zanden te Har- melen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Groningen, J. W. Pol man te Hoogeveen. Geref. Gemeenten. Tweetal: Te Barneveld, J. R. van Oordt te Middelburg en J. Fr aan je te Goes. Staten-Generaal. Vereenigde vergadering van de-beide Kamers, op Dinsdag 18 Sept. tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De heer Van Voorst tot Voorst, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich naar de vergaderzaal der Tweede Ka mer hebben begeven, de vergadering. De ministers, die de commissie van opening uitmaken, worden te één uur de vergaderzaal binnengeleid en ne men plaats achter de ministerstafel. De heer Gort van der Linden, mi nister van binnenl. zaken, houdt daarop de volgende rede: Mijne Heeren! De Koningin heeft ons opgedragen in Haren naam de gewone zitting der Staten-Generaal te openen. In den korten tijd sedert H. M. per soonlijk in uw midden was, is geen belangrijke wijziging-gekomen inden binnen- en buitenlandschen toestand. De vooruitzichten voor den komen den winter zijn weinig bevredigend. De pogingen van verschillende zijde ondernomen om aan de verschrikke lijke worsteling der volken een einde te maken, door pns volk met warme belangstelling begroet, hebben 't be oogde doel nog niet bereikt. Wij zijn nog steeds verplicht, te midden van elkaar fel bestokende vijanden ons gereed te houden lot af weer van mogelijke inbreuk op onze neutraliteit. De voorziening van ons volk met levensbehoeften en grondstoffen voor onze nijverheid wordt voortdurend moeilijker. Maatregelen, om in den meest drin genden nood te voorzien, zullen u weldra worden voorgesteld. In af wachting van het rapport der Staats commissie in zake de salariëering van de Rijksambtenaren zal een nieuwe regeling der duurtetoeslagen aan uwe goedkeuring worden onderworpen. Het verkeer met de Koloniën is in toenemende mate belemmerd; .Voor den afvoer der voortbrengselen van den Indischen bodem ontbreekt de noodige scheepsruimte, en aanvoer van hetgeen van elders moet worden ingevoerd, kan niet in voldoende mate plaats vinden. Meer dan ooit is samenwerking van allen, zonder onderscheid van klasse of stand, onmisbaar om ons te mid den van den stijgenden nood der we- reld staande te houden. De Regeering vertrouwt, Mijne Hee- i ren, met uwe voorlichting en mede werking de onvermijdelijke moeilijk heden te kunnen overwinnen. In naam van de Koningin en daartoe door Haar. gemachtigd, verklaren wij de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Verg. van den Gemeenteraad gehouden te Oud-Vossemeer, op Vrijdag 14 Sept. 1917, Voorzitter de heer W. H. van Gor- sel, wethouder. Aanwezig alle leden, uitgezonderd de heer F. J. Ampt. Na opening der vergadering geschiedt voorlezing van 'n schrijven van den burgemeester, waarin deze mededeelt, dat hij verninderd is de vergadering te presideeren. Voorgelezen wordt thans een adres van de winkeliers, houdende verzoek om over te gaan tot het vaststellen eener verordening op de verplichte winkelsluiting met liet oog op de schaarschte aan petro leum. Adressanten zagen een en ander gaarne zoo geregeld, dat de winkels in de week moeien zijn gesloten om 7 uur 's avonds, uitgezonderd Zater dagavond, voor welken avond als slui tingsuur 9 uur wordt gewcnscht. Be sloten wordt het adres te stellen in handen van B. en W. ter onderzoek. Aan de orde is een adres van mej. C. A. de Graaff, houdende verzoek om verhooging barer jaarwedde van f 275 als hulptelegraaf- en telcphoon- kantoorhoudster, met f.125. Dit adres wordt in handen van B. ent W. gesteld om prae-advies. Alsnu wordt overge gaan tot de benoeming van een wet houder. De voorzitter deelt mede, dal de herbenoemde wethouder, de heer F. J. Ampt, in den aanvang bereid was zijn benoeming te aanvaarden, doch dat hij volgens zijn mcdedeeling, bij nadere overweging blijkbaar zijn krachten heeft overschat en daarom onder dankzegging voor het in hem gestelde verlrouwen, de benoeming niet aanneemt; door deze niet-aan- neming moest volgens de wet weder om een vergadering worden belegd, ter voorziening in de vacature. Bij eerste stemming wordt in de vaca ture F. J. Ampt benoemd tot wet houder de lieer M. C. Polderman met 5 van de 6 stemmen (1 stem op den heer Friderichs), die verklaarde de benoeming aan te nemen. De voorz. wenscht den benoemde geluk met zijn benoeming en hoopt aangenaam te zullen samenwerken in 't belang der gemeente, terwijl de benoemde voor de gelukwenschen en voor hel in hem gestelde vertrouwen zijn dank betuigde. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Graanprijzen en verbouw van voedings gewassen. De Minister van Landbouw heeft de volgende veranderde prijzen be kend gemaakt, die aan de landbou wers voor den oogst 1918 worden ge garandeerd. De garantieprijzen voor den oogst 1918 worden gesteld voor tarwe op f21, voor rogge op f 22 en voor wintergerst op f 1850 per 100 K.G. De prijzen van het broodkoren zijn thans geheel in overeenstemming met de voorstellen, die de minister voor de z.g.n. prijzen-commissiesbe staande uit vertegenwoordigers van den landbouw, zijn gedaan, zoodat mag worden verwacht, dat thans aan den uitzaai van broodkoren de noo dige uitbreiding zal worden gegeven, te meer nu ook aan de andere grie ven van de landbouwers zooveel is tegemoet gekomen als maar eenigs- zins mogelijk is. Mocht blijken, dat deze verwachting niet zal worden ver vuld, zoo zal de minister zich ge noodzaakt zien tot zeer ingrijpende maatregelen zijn toevlucht te nemen, maatregelen, die veel ernstiger in het landbouwbedrijf zouden moeten in grijpen dan tot dusverre het geval is geweest. Onze kolenvoorziening. De eiscli van Duilschland, dat als contraprestatie voor lcolenlevering van Nederl. zijde officiéél zou worden deelgenomen aan een Duitsche lee ning, is definitief afgewezen. Daarop zijn van Duitsche zijde weer andere eischen gestelddie evenmin voor inwilliging vatbaar zijn. De politiek van de Duitsche re geering is er op 't opgenblik blijkbaar op gericht, om de vroegere voorwaar den zooveel mogelijk te verscherpen, maar zijj stuit daarbij op verzet bij onze autoriteiten. Met Engeland wordt nog altijd onderhandeld op de basis van het voorstel dat de vorige week door ons is medegedeeld. Er zijn daarbij eenigc nevenzaken te regelen, die op defini tieve beslissing wachten. De toestand is echter op 't oogen- blik aldus, dat er geen ton kolen ons land binnenkomt. De Rljkskoleiidistri- butie heeft in verband hiermee alle maatregelen genomen, die maar èenigs- zins mogelijk zijn, om de producti viteit van onze Limburgschc mijnen opte voeren. Zij beschikt op het oogenblik voor de distributie enkel en alleen over hetgeen Limburg op levert. Z e I fk e n n I 8. De rantsoeneering van koffie heeft onmiddellijk tot gevolg gehad, dal kleine knoeiertjes minderwaardige koffie aan den man probeerden te brengen. Een kooper is dermate ver ontwaardigd over de hem afgeleverde „Erselz"-koffie, dat hij een adverten tie in zijn buurtblaadje plaatst: „Heden kocht ik in een der win kels in onze buurt een kilo koffie waarvan minstens een half kilo min derwaardig mengsel. Indien de win kelier, die mij dit bedrog1 leverde, mij niet onmiddellijk een kilo zuivere koffie zendt, zal ik zijn naam in het volgende nummer van dit blad plaat sen". Den volgenden ochtend ontving hij van 7 verschillende winkeliers een kilo koffie. Duitsche granaten op Nederlandsch gebied. Gealliëerde—vliegers kwamen bom men gooien op Duitsche-stellingen tusschen Knokke aan Zee en het ge hucht Haazegaas. De Duilschers be schoten lievig de vliegtuigen. Drie granaten zijn daarbij op Ilollandsch gebied gevallen tusschen Retranche- ment en de kust. Ze, ontploften; eenige ruilen zijn gesprongen. Een der gra naten barstte op korten afstand van twee Hollandsche militairen, die ge lukkig ongedeerd bleven. Aardappelen. De. oogst der aardappelen in de Betuwe is zeer overvloedig en er zijn minder zieke knollen dan aanvanke lijk werd vermoed. In Westel. Noord- Brabant'is de oogst eveneens over vloedig en zijn er minder rotte aard appelen dan in Maas en Waal. Lijnkoeken. De Minister van Landbouw hééft bepaald, dal prijs van Amerikaan- sche lijnkoeken, die in Sept. worden toegewezen, zal zijn f 25 per 100K.G. basis onbepaalde merken van La Platazaad geslagen, liepaakle merken en soorten, ook schilfers naar de ge wone verhouding. Te vlug er bij. Zaterdagavond kwam de burge meester van 's-Gravenmoer den doniiné en koster verwittigen, dal hij in den nacht van Zaterdag op Zondag een eind aan den zomertijd zou maken, zoodat de kerkdiensten Zondag leelijk in de war liepen. Te Amsterdam moet het voorge komen zijn, dat een gereformeerd predikant een uur te laat op den preekstoel kwam, eveneens in de mee ning, dat de winter al begonnen was. De Amerikaansche uitvoer. De administratieve Raad van Uit voer maakt bekend, dat na 20 Sept. geen vergunningen voor uitvoer meer zullen worden verleend voor Skandi- naviëNederlandSpanje, Zwitser land, Griekenland en voor lief gebied, dat de Centrale mogendheden heb ben bezet. Landelijke eenvoudin Limburg. In een gemeente van 'L Land van Kessel zijn tyvee wethouders, wier levenswandel vrij veel te wenschen over laat. Namen doen hier minder ter zake; noemen wij ze gemakheids- halve A. en B. Wethouder A. heeft in vijf jaren lijds tien processen gehad: zes we gens dronkenschap,, eenwegens ver nielen van glasruiten, een wegens we- derspannigbeid legen de politie, een wegens mishandeling van de politie, een wegens bedreiging van de politie. Voor mishandeling van de politie onderging hij veertien dagen gevan genisstraf. Tegen wethouder B. werd een viertal verhalen opgemaakt in twee jaar lijd, o. a. voor verkoop van te licht brood (de man is winkelier ook), beleediging van de politie en huis vredebreuk. Hij verkocht wekelijks (in dezen tijd) een groot aantal brooden aan een ingezetene, die het brood als veevoer gebruikte. Die zaak is' in den doofpot gestopt. De gemeente-veld wachter had er echter wel werk van gemaakt. De eerstvolgende raadsver gadering stelde wethouder B. voor, liet salaris van dien veldwachter met vijftig gulden te verminderen! In den nacht, volgende op, den dag, dat deze wethouder was bekeurd wegens verkoop van te 'licht brood, werden bij den veldwachter de ruiten ingegooid Tot 'hoofd van de distributie is be noemd een zoon van wethouder A. Dc benoemde had vóórdien een eigen zaak, maar verwaarloosde die zoo lang door café-bezoek e. d. tot hij failliet werd verklaard. Tot gemeente-bode is aangesteld iemand, die zes maanden gevangenis straf heeft ondergaan voor brandstich ting en twee maanden voor diefstal. En zoo rolt het leven rustig daar heen in die gemeente! De „kaarten"-woede in Duilsch land. Waarschijnlijk om 't door de overheid ingevoerde kaart-sysleem voor alle mogelijke levensmiddelen, die evenwel niet dan voor groote beurzen te verkrijgen zijn, bespottelijk te maken, wordt thans in Duitsch- land op groote schaal een kaart ver spreid, waarop het volgende „Bur gerlijk Kookrecept" is afgedrukt: „Men neemt de vleeschkaart, rol haar in de eierenkaarl en braadt haar in de boterkaarl. De aardappelkaart en de groentekaart worden gekookt en de meelkaart bijgevoegd. Als nage recht warme men de koffiekaart op en voege de mclkkaart bij. Fijnproe vers lossen hierin nog de' suikerkaart op. Na het eten wasschè men zich met de zeepkaart en droge zich af met de kaart waarop men de overige levensmiddelen kan betrekken". Telegrammen DEN HAAG, 19 Sept. Wij vernemen dat Minister Gort van der Linden, lijdelijk voorzitter van den Minister raad, heden aan zijn departement een langdurig onderhoud had met Baron Gevers, onzen gezant te Berlijn. Voor het gisteren geopende zit tingsjaar is tot voorzitter der Tweede Kamer benoemd, mr. D. Fock. LONDEN, 19 Sept. In den N. Sec tor hebben onze troepen van ochtend een aanval gedaan in de Duitsche stellingen van Infern.es en ondanks 'svijands hevig verzet een aantal ge vangenen gemaakt. Een vijandelijke overrompelingsafdeelingdie onze linie ten Z. van Mericourt trachtte te naderen, werd met verliezen afgesla gen. De vijandelijke artillerie toonde zich op verschillende punten zeer bedrijvig. Ingezonden Stukken Rznessb, 16 Sept. 1917. Aai den heer Y U Recette. Mgu dank voor uw uitvoerig antwoord. In- tusBchen kan ik uit uw stukje geen anderen indruk kiggen, dan dat mgn beweringen juist waren en de D.-C. alleen van plan is de pap niet zoo heet op te dienen als ze gekookt is. Het zg zoo. Wat de uitdrukking betreft, dat ik „miju verstand dien dag niet had", dit zullen we maar beschouwen als een slip of the pen, evenals het tutoyeeren. t. h t. X. Marktberichten ZIERIKZEE, 17 Sept. Veilingsver. voor Schouwen en Duiveland en Sl.- Philipsland. Op de veiling besteedde men heden de volgende prijzen: Groote veiling Peren Duchesse Williams le kwal. 19 cl., 2e kwal. 15 ct., Conseiler de la Cour 14 cl., Triumph de Vienne le kwal. 19 ct., 2e kwal. 15 ct., Maagdepeer 14 ct., Beurré Hardy 19 ct., Beurré Clairgeau 14 cl.; Appels: Keizer Alexander 22 ct., Court Pendu 19 ct., Cox Pomona 22 ct., Signe Tillisch 22 ct., Cox Orange Pippin 22 ct., Prinoesse Noble 22 ct. Kleine veiling: Peren 5—20 ct.; appels 5—15 ct., suikerbooiien 15 ct., Eigenheimer poters 3y2 ct., okker noten 55 ct. per 100 stuks. ROTTERDAM, 18 Sept. ter vee markt waren heden aangevoerd 69 paarden, 3 veulens, 1190 magere run deren, 730 vette dito, 60 vette kalveren, 330 nuchtere dito, 764 graskalveren, 24 schapen of lamineren, 166 biggen, 8 bokken of geiten. Prijzen per ,i/2 kilo: koeien' 40— 571/2-621/2 ct., ossen 42i/2-47i/2-52V2 cl., stieren 30—37i/2—42i/2 ct, kalve- 45—60—80 ct. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f 170—f 370, kalfkoeien f 175—f 375, stieren f 125 tot f 450, pinken f 85—f 140, graskal veren f 25—f 45, vaarzen f 135—f 185, paarden f 400-f 550, biggen f 3-f 18 (f 0,80—f 1,20 per week), slachtpaar- deiï f 150—f 200, hitten f 200-f 300, nuchlere fokkalveren f 30—f 40, slacht dito f 10f 17. Rotterd. Eieren veiling Weenapl. 9 (gedep. handelsmerk R. C. V.): gc- gar. versche hoendereieren f 9,40 a f 10,05; dito eendeneieren f 10,78 11 f 10,95, dito ganzeneieren f 18. Rolterdamsche Eierenveiling (in exploitatie bij de V. P. N.): kippen eieren f 8,80 a f 10,59, eendeneieren f 10,95; kipeieren van handelaren f 5,90 it f 6,35, alles per, 100 stuks. Aanvoer 38.589 eieren. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Sept. 1917. Verwacht tot den avond van 18 Sept.: Matige tot krachtigen Zuidelijken tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regenbuien met kans op onweer, zelfde temperatuur. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. Ozer de maand September 1917 Hoogwater: LaagWatei1: D. 20 v m 4.52 n.m. 4 57 vm 10,03 n.m. 10,95 V. 21 5,18 5,28 10,37 11,07 Z. 22 5.48 5.59 11,18 11,47 Z 23 6 24 6.41 0,08 M 24 7,08 7,34 038 1,06 Tijd van H W. te Drr lrecht 3,15 uur later. LW. ,.- 5 30 De papierschaarschte is zóó groot in ons land geworden, dat de Couranten, wat het papier betreft, op rantsoen zijn gesteld. Met het oog op dezen maat regel, hebben wij reeds tot Heeren Correspondenten van ons blad het zeer DRINGEND verzoek gericht, hunne be richten en verslagen zoo be knopt mogelijk in te kleeden. Niet het minst geldt dit voor de gemeenteraadsverslagen. Om dezelfde reden ver zoeken wij de schrijvers van Ingezonden Stukken voortaan geen of zoo weinig moge lijk papieren kinderen op ons dak te sturen. Wegens het verklaarbaar plaatsgebrek, kunnen wij hun, zoolang de papierschaarschte duurt, óf iti het geheel niet óf slechts ZELDEN gastvrijheid verleenen. DE REDACTIE. Stoombootdienst Vlissingen, Middelburg en Rotterdam en tusschengelegen plaatsen. SEPTEMBER 1917. Van Van Van Vlisaing. Middelb. Rotterd ns ar naar D. Midd 1. Rotterd. Rotterd. en Vla. Donderd. 20 'sm. 7,15 's m 9,15 'sm 9,— Vrgdag 21 Zaterdag 22 7.15 9,15 9,— Maandag 24 7,15 9,15 Dinadag 25 9," Woensd. 26 1 Donderd. 27 7,15 9,15 9,- ONDERTROUWD: MARIENUS JOHANNES POLDERMAN P.Mz. en JOHANNA KOMTEBEDE Jd. Ouddorp, den 14 September 1917. Huwelijksvoltrekking den 27 September a.s. Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, C0RNELIS REMEEUS, in den ouderdom van 86 jaar en 11 maanden. Noordgouwe, 17 September 1917. Namens de Familie, A. REMEEUS. Strekkende, tevens tot algemeene kennisgeving. Heden overleed plotseling onze geliefde Man en Vadef,- Adrianus van Nieuwenhuize, in den ouderdom van 48 jaren. Brouwershaven, 18 Sept.' 1917. Wed. A. van NIEUWENHUIZE en Kinderen. Zoo de Heere wil en hij leeft, hoopt onze geliefde Vader en Groot vader, MARINUS VAN DE PANNE, den 23sten September, zijn 80sten Geboortedag te herdenken. Scharendijke, 19 September 1917. Uit aller naam, J. VAN DE PANNE. De ondergeteekende, betuigt hierbij zijn dank aan H. H. Landbouwers, voor het vervoeren van zijn bouwmaterialen; Nieuwerkerk, 19 September 1917. L. FLIKWEERT Gz. Mijn dank aan allen die mee werkten en belangstelling toonden bij mijn benoeming tot dijkbans vatf den Polder Ooster- en Sir-Jansland C. W. HEULE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 6