Zierikzeesche wNieuwsbode ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Woensdag 19 Sept. 1917 (zierikzeesche courant). SffiitïKJï' Bakken van wittebrood. Kennisgeving. Oproeping Onderwijzer met akte Fransch. THEE. Koffie en Thee. Maximumprijs Thee. NIEUWSTIJDINGEN. Oorlogsoverzicht. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voorliet buitenland per jjtar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—4 regels 40 ets., elke regel meer 10 eta. Reclames 15 ets. per regel. Bij contract Nn inntta belangrijke korting. NO. IUUOö. Inzending op den dag van uifc- Uitg.-Hoofdr. fl. FRANKEL. gave vóór 1,30 ure. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot I October a.s. verschijnende nummers GRATIS. De BURGEMEESTER van Zierikzeb, Brengt ter kennis van belanghebbeider, dat door den Minister vaa Landbouw, Nij verheid en Handel bg zgne beschikking van 15 September jl. no. 8472/6, den wensch heeft te kennen gegeven, dat in verband met de noodzakelijk geworden vermiudering van het broodrantsoen, het in het algomeen niet wenschelijk is, dat worde voortgegaan met het bakken van wittebrood met oen gewicht vén 400 gram. De Minister geeft daarom in overweging om geen ander wittebrood te doen bakken, dan met een gewicht van 250 gram en 50 gram en veelvouden daarvan, geljjk thans reedi in'vexschillendo gemeenten plaats vindt. Het gewicht van dit brood, bg den bakker verkrjjgbaar, is dan in overeenstemming met de hoeveelheid, die naar het thans geldende rantsoen per dag en per hoofd kan worden gebruikt. De bakkers worden bg dezen uitgenoodigd om aan het verzoek van den Minister te voldoen. Zierikzeb, 18 September 1917. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN CzWeth., 1°.-Burgem. De BURGEMEESTER van Zierikzeb brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag den 24 September a.s., des namid dags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden, waarin de navolgende pun ten zullen worden behandeld: I. Vaststelling notulen. 2 Isgekomen stukken en medcdeelingeh. 3 Yoerloopige vaststelling peasioengrond- slagea gemeente-ambtenaren. 4. Comptabiliteitsbesluit. 5. Voorstel tot stichting van een uitbrei ding- en vernisuwingfonds voor de gis- fabriek. 6. Voorstel- leeningen aande gasfabriek voor 1917 en 1918. 7. Voorstel verleenen van een Crediet aan de BrancUtoffen-Coamissie. 8. Voorstel beroep van het bes'uit ran Gedeputeerde Staten tot niet goedkeu ring Raadsbesluit intake ondorhandschen verkoop huis Westhavenhoofd. 9. Voorstel in zake adres vaste arbeiders tot salamverhooging. 10. Voorstel betreffende dnurte-toeslag. II. Voorstel wijziging verordening open baren afslag aard- en boomvruchten en die van visch. 12. Voorstel opnieuw vaststelling verorde ning schoolgeld. 18. Voorstel van den heer W. den Boer in zake wjjziging politie-verordening. 14. Voorstel wijziging en opnieuw vaststel ling verordening op de havengelden. (Invoering kaaigelden). 15. Voorstel eervol ontslag H. Be m, als onderwijzer M. U. L. O. School. 16. Benoeming onbezoldigd Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 17. Benoeming voorzitter Burgerlijk Arm bestuur. Zierikzeb, den 15 September 1917. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. (3) De detaillist is verplicht den hem, ingevolge de voorgaande leden van dit artikel verstrekten voorraad, vóór of op 1 October 1917 aan zjjnen leverancier te vorr antwoorden door inzending van een aantal' lichamen van broodkaarten der 26ate werk, te zamen met eene opgave van den alsdan nog onverkocht gebleven voorraad koffie en thee. (4) De leveranciers van k< ffie en thee aa«a detaillisten doen van de in het vorige lid bedoelde onvorkocht gebleven voorraden koffie en thee opgave aan het T. K. D. vóór 15 October 1917 onder vermelding van do namen der detaillisten en ieders onverkocht gebleven hoeveelhoid thee en koffie. Artikel 17. De leveranciers van koffie en thee aan detaillisten zullen iu afwjjking van het bepaalde in het Isle lid van art 9 op de van detaillisten ontvangen lichamen van broodkaarten dor 26ste week tot nadero voorziening geen koffie mogen afleveren. De Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel, Gezien zgne beschikking van 11 Septem ber 1917, houdende verbod koffie en thee te vermengen met vreemde bestanddeelen HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPALEN: onder intrekking zjjner vorengenoemde beschikking: 1. Het is verboden koffie en thee te vermengen met vreemde bestanddeelen. 2. De verkoop en aflevering van koffie en thee, vermengd met vreemde bestand deelen, is verboden. Van het verbod, onder 2 gesteld, kan onder daarbg te stellen voorwaarden afwij king worden toegestaan door de T. K. D. voor eenen verkoop en aflevering tot uiterlgk 15 October 1917. Voor zoover zoodanige afwjjking is toegestaan wordt daarvan door heA T. K. D. mededeeling gedaan aan de besturen der gomeenten, waar die verkoop on aflevering tot uiterlgk 15 October 1917 zal zjja toegestaan. 4. Deze beschikk'ng is niet van toepassing op de vermenging met die vreemde bestand deelen suiktr en melk met welke thee )ffie als drank plegen te worden ver mengd. Zierikzeb, de* 17 September 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzbe; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel van 15 September j 1., no. 75874, afdeeling Handel De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distribntiewet 1916, Heeft goedgevonden te bepalen; 1°. de prjjs, togen welken thee in den tusschenhandel ten hoogste zal mogen worden verkocht dat is de prijs, door pakkers en van clen genera ten staf, Alexjef, gevan gen genomen en in een hotel, waar zij streng bewaakt worclcn, opgeslo ten. Korniloü had, toen hij weigerde aan 'het hevel van de Voojioopige Re- goering te voldoen, om het opperbevel lyxlcr te leggen, een manifest uitge vaardigd, waarin hij zeide liever te zullen sterven, dan ontheven te wor den van de functie van opperbevel hebber. Als trouw zoon van het volk wilde bij niet deserteeren van zijn post, maar liever zijn gansche bezit, zijn leven opofferen. Hij is echter wel gedeserteerd, want in plaats van op zijn post aan het front te blijven, Irok liij met zijn troepen legen Petrograd op, om de Voorloopige Regeering om ver te werpendeze gevangen te nemen, en zich zelf aan het hoofd van een reaclionnair bewind te plaat sen. Maar het gelukte hem niet. Af gevaardigden van den Raad van Solda len en Arbeiders trokken hem tege moet, hielden een toespraak tot de troepen, waarop deze Kornilof en zijn rcactioniiaire trawanten verlieten, zoo dat het niet moeilijk viel de leiders van de reactionnaire beweging gevan gen te nemen. De diplomaten van de Entente hakken, nu deze militaire samenzwering legen liet socialistisch bewind mislukt is, met de Voorloo pige regeering zoete koekjes. Wat zal deze thans doen? 'Zal zij om financiëele redenen want de Entente houdt Rusland geldelijk op de been--ziende hoe de heeren afgezanten van Enge land, Frankrijk en Amerika met Kor nilof geliebaugelt hebben, hun oogen voor de werkelijkheid sluiten? Zal zij, wetend, hoe de Engelsche hoofdbla den, zooals h.v. de Timesen lioe de Fransche bladen als de Matin en de Figaro vurig vóór Kornilof en vinnig I tegen "Kerensky partij trokken, zich f van den domme houden? De Figaro keurde onomwonden de afzetting van Kornilof als opperbevelhebber af; de Matin roemde generaal Klembofsky. wijl liij na zijn benoeming tot opper bevelhebber in de plaats van Kornilof naar dezen overliepen Hervé noemde in de Victorie Kornilof den redder van Rusland. De Entente heeft zich hier leelijk in de vingers-gesneden, Het zal voor haar diplomaten dan ook geen gemakkelijke taak wezen dat alles goed te praten. De geallieerden, bevreesd blijkbaar voor de socialisti sche strooming in Rusland, en daarbij vullen. De bevolking van Frankrijk Engeland, Italië en de- Ver. Staten wordt daarom opgeroepen den roof harcr elementaire vrijheid om van gedachten te wisselen niet toe te laten. In Italië zijn onlusten uitgebroken. Deswege werd Turijn in staat van beleg verklaard. In genoemde stad werd in de straten gevochten. Toen de troepen weigerden op de demons tranten te vuren, werd op last van de regeering een machinegeweer in werking gesteld, tengevolge waarvan 10 werklieden gedood en een groot aantal gewond werden. In Amerika is een Amerikaansche burger gevangen genomen, omdat hij gepoogd had te bewijzen, dat de Ver- eenigde Staten in oorlog waren gegaan om te verhinderen, dat de geallieer den, en in het bizonder de bank wereld van Wallstreet failliet zouden gaan. Hij is echter op borgtocht in vrijheid gesteld. handelaren aan detaillisten in rekening te j meer voor de bevordering, van haar brengen voor gemengde thee of voor thee, nnnpV.r|:pninnn«n v„n ,\e militaire niet verpakt in orgitfeel fust - te bepalen op: I annexatieplannen van ae militaire f 1,10 per Va K.G. los en j P^J verwachtend, hadden gaarne f 1,20 per Va K.G. verpakt, Voor de Openbare School .voor L. en M. U. L. O. te Zierikzee (hoofd de Heer S. DE GRAAF) wordt opgeroepen Een Onderwijzer, in het bezit der akte Fransch. Jaarwedde f 700 met minder dan drie dienstjaren en zes driejaarlgksche verhoo gingen van f 50, met verhooging van f 125 voor hoofdakte en f 150 voor akte Fransch. Infunctietreding op 1 November a.s. of i althans zoo spoedig mogelgk n& dezen datum. Sollicitatiëu worden franco ingewacht bg den Burgemeester vóór of op 28 September a.£ Zierikzeb, den 17 September 1917. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeb, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGBMEESTBR van Zierikzeb Brengt tor kennis van belanghebbenden de navolgende beschikkingen van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Han del van 14 September jl. no. 75628, Afdeelin g Handel: De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien zgne beschikking van 30 Augustus 1917, no. 66495, Afdeeling Handel, houdende vaststelling eener distributieregeling voor thee en koffie HEEFT GOEDGEVONDEN: aan die regeling toe te voegen: Artikel 16. (1) Aan detaillisten, die geen of geen voldoenden voorraad thee en koffie hebben voor leveringen, welke hun overeenkomstig deze regeling zullen worden gevraagd, kan door hunne gebruikelijke leveranoiers een voorraad worden verstrekt. (2) Deze voorraad zal ten hoogste mogen bedragen een vierde gedeelte van de hoe veelheid, welke de detaillist in de maand September 1916 van dien leverancier heeft ontvangen. Deze hoeveelheid kan, na ver kregen toestemming van het T.K.D., naar blgkende behoefte worden vermeerderd. en in hoeveelheden van kwart kilogram of minder 2°. in vorenstaande maximumprijzen ziju begrepen, kosten voor invoerrecht, embalage en vracht. Zierikzeb, 18 Sept. 1917. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., loco-Burgemeester. De BURGEMEESTER van Zierikzeb Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van 15 September j 1., no. 75875, afdeeling Handel: De Minister van Landbouw Ng verheid on Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 Heeft goedgevonden te bepalen: 1. De verkoop en aflevering van Thee is verboden, behoudens vooraf verkregen toe stemming van het Rgks-Disiributiekantoor voor koffie en thee en met inachtneming van de voorwaarden, bg die toestemming door dat kantoor te stellen. Het verbod, onder 1 genteld, fa niet n Nikitin gevormd, pn de republiek van toepassing op verkoop en aflevering van r 1 thee door pakkers en tusschenhandelaxen aan detaillisten en door detaillisten aan ver bruikers, voor zoover deze verkoop en aflevering plaats vinden, overeenkomstig het geen in do ter zake dienende beschikkingen is voorgeschreven. Zierikzeb, 18 September 1917. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN CzWeth., 1°.-Burgem. AMERIKA Maandag is een staking uitgebro ken, omvattende 25000 werklieden van de ijzer-industrie op de werven aan de kust van den Stillen Oceaan. Bij deze staking in 15 pCt. van de arbeiders voor den vlootaanbouw be trokken. De stakers eischen 50 pCt. loon s verhoogi ng. Naar verluidt hebben er opstootjes plaats gevonden. OOSTENRIJK-HONGARIJË Naar het Kor. Bur. meldt, heeft de Keizer maatregelen getroffen om de in den oorlog zwaar getroffen ge zinnen verder zooveel mogelijk te sparen en daartoe bepaald, dat mi litairen (beroepsmilitairen uitgezon derd), die de eenig overgebleven zoon zijn van een familie, die reeds twee' of meer kinderen door den oorlog verloor, niet meer aan het front mogen dienst doen; dezelfde be paling geldt voor vaders van zes of meer onverzorgde kinderen. NEDERLAND HEEREN VEEN. De stoomslijperij „Phoenix" heeft tijdelijk de betalin gen gestaakt. De directeur is ge schorst en het personeel heeft aan zegging gekregen van ontslag tegen de volgende week. Men spreekt van een aanzienlijk tekort. ENKHUIZEN. Te Lutjebroek zal op 9 Oct. a.s. onthuld worden een beeld van Pieter Jong, den in deze streek zeer bekenden zo.uaaf, die op 13 Oct. 1867 te Monte-Libretti sneu relde. De f eestelij kheden zullen twee dagen duren. BARNEVELD. Aan de ruim 81- jarige vrouw Van 't O os ter, die. wegens ten haren nadeele gepleegden diefstal als getuige voor de rechtbank te Utrecht moest verschijnen, is op haar verzoek door den' officier van gezien, dat de poging tot een contra revolutie geslaagd ware. Gelukkig voor hen zijn de finantiëele moeilijkheden waarmede Rusland te worstelen heeft, zeergroot. Bestonden die niet, Kerenski zoude zeker na de opgedane ervaring niet aarzelen met de Centrale Staten thans tot een vergelijk te komen. Generaal Kaledin, de helman van de Donsche kozakken, die tot Kornilof was overgeloopen, heeft zijn waar digheid neergelegd. Op een vergadering van de Sovjet justitie hiervan vrijstelling verleend. (Raad van Arbeiders en Soldaten) te Als reden gaf het oudje op, dat zij Petersburg, werden onmiddellijke vor- n'0,on wr' ming van een socialistisch Ministerie, onverwijlde proclamatie der repu bliek, dadelijke bijeenroeping van een constitueerende vergadering, en af schaffing van alle rangen en titels geëischt. Kerenski heeft hierop een soort directoire, bestaande uit 5 personen, namelijk uit hein, Teresjeiiko, gene raal Verkofsky, admiraal Verderefsky Op de verschillende gevechtsfronten wordt nog steeds dagelijks gevochten, maar de resultaten er van zijn zóó povertjes, dat 't niet der moeite waard is ze te bespreken. Alleen wenschcn wij aan te stippen, dat de Russische troepen in de richting van de korte uitgeroepen. Tot leden van den Raad van Defensie werden benoemd Alexe- jef, Roessky en Dragomirof. Te Wibórg zijn 20 officieren als i verdacht van te" heulen met Kornilof omgebracht. En te Helsingforfö heeft i de bemanning van een Russisch oor- logsschip vier officieren doodgescho- ten, die vijandig waren aan de Voor- loopige regeering. j Het comité van organisatie van het vredescongres te Stockholm heeft een manifest uitgevaardigd, waarin het verklaart, dat het zijn plan, een inter nationale socialistische conferentie te houden, niet heeft opgegeven. „Hadden de Engelsche en Fransche gedelegeer den passen gekregen, dan zou de con ferentie den 9den Sept. reeds gehou den zijn geworden. Is de passen- lings door de Duitschers veroverde stad Riga offensief optraden, en door kwestie geregeld, dat zal dadelijk een het nemen van eenige dorpen strate- 1 congres bijeenkomen om het einde ffische voordeeten heli aaiden. van den tegenw oord i gen oorlog te ver haasten en den terugkeer van een gische vpordeelen behaalden, De contra-revolutie, die door den nog nooit... „in 't spoor ezelen.had' en dus de reis niet aandurfde. IJMUIDEN. De zeillogger „Wilhel- mina" K. W. 79 bracht, hier aan veer tien opvarenden van den motorlogger „Eendracht VII", van Vlaardingen, welke motorlogger Zondagmiddag te 12 uur door een Duitsche duikboot met brandbommen tot zinken is ge bracht. In een Maandagmorgen druk bezochte vergadering van reeders al hier is met groote meerderheid de door Engeland voorgestelde overeen komst aangenomen behoudens goed keuring der Nederlandsche regeering. Om de overeenkomst van kracht te doen zijn moet ook de Vereeniging van Haringreeders de voorstellen aan nemen. Daartoe zal te 's-Gravenhage een gecombineerde vergadering van reeders worden gehouden. ARNHEM. Maandagavond heeft na afloop van een feestje in de woning van de groentevrouw T. van Z., toen ruzie ontstond tusschen vrouw Van Z. en de vrouw van den trompetter der rijdende artillerie O., vrouw Van Z. den trompetter op straat een mes in de borst gestoken. O. was terstond dood. Vrouw Van Z. en ook haar bijzit, een korporaal der rijdende ar tillerie, zijn gearresteerd, WASSENAAR. Zaterdagnamiddag stonden plotseling de beide hooi Bij het blusschingswerk bleek een der h ooitassen echter een depot van militaire uitrustingsstukken te zijn. Een fiets, tal van kleedingstukken, o. m. 28 hemden, jassen, dekens wer den, reeds gedeeltelijk verbrand, aan getroffen en im beslag genomen. Men vermoedt, dat te Wassenaar ingekwar tierde militairen hier hun buit uit de rustkamer in veiligheid hebben ge bracht. VENLO. Aan den Straelschen weg alhier, loste zekere H., die onder den invloed van sterken drank verkeerde en reeds eenigen tijd in onmin leefde met J. J., een militair, op laatstge noemde een drietal schoten. H. is door de politie aangehouden en naar Roermond overgebracht. J. werd aan de hand en in den rug getroffen. Eenige handelaars trachten op het oogenblik zooveel mogelijk oude koffiemolens op te koopen. Er is groote navraag op de dorpen naar dat artikel. De boeren probeeren de rogge te malen met een koffiemolen om de regeeringsmaatregelen te kun nen ontduiken. UTRECHT. In een der kazernes had liet de aandacht getrokken, meldt Het Volkdat de hoeveelheid aardappelen, welke te schillen werd gegeven, steeds grooter was dan de hoeveelheid, die in de keuken werd opgeschept. Daar werd over gepeinsd daar werd naar gegist, maar men peinsde en giste tevergeefs. Eindelijk werd het raadsel opgelost. De aardappelen werden geschild door een negental vrouwen. Deze wer den nu eens aan den lijve onderzocht en toen bleek, dat ze alle een massa aardappelen in hun onderkleeren hadden verborgen. Ze werden alle negen naar het politie-bureau ge bracht en daar leeggeschud. Ze had den met z'n negenen een H.L. bij zich. Prooes-verbaal volgde. De vrou wen bekenden, dat ze zulks reeds jaren hadden gedaan. Op deze wijze namen ze ongeveer 350 H.L. per jaar mee. Zegingen ook wel eens per tram huiswaarts. Het viel dan wel op, dat ze erg voorzichtig en stijf gingen zitten, maar men lette daar verder niet op. ZIERIKZEE. Dinsdagmorgen had de opperman L. W. het ongeluk van den lioogen steiger bij de sigarenfa briek van de Firma Jongmans Zonen te vallen. In zorgwekkenden toestand werd hij per brancard naar de ouderlijke woning vervoerd en van daar des namiddags naar het Zieken huis te Noordgouwe. ZONNEMAIRE. Naar aanleiding van een ingezonden stuk in een der laatst verschenen nummers dezer courant zal de heer Vleugels uit Den Haag a.s. Zaterdagavond alhier een lezing houden over de verlichting door electricileit. ANNA-JAGOBA-POLDER. Met be hulp van den pas alhier aangekochten politiehond werden 2 tollen boonen, die bij de landbouwster de Wed. M. waren ontvreemd, bij haar buurman den landbouwer M., in diens schuur opgespoord. Voorwaar een prachtig begin. Nu de boonen terecht zijn, is het te hopen, dat de dief of dieven niet zoek blijft of blijven. VLISSINGEN. Tijdens een der jong ste vliegeraanvallen op Gent is het vaartuig van Mar. Schot uit Bergen- op-Zoom door een bom getroffen en aan de achterzijde zwaar beschadigd, terwijl de schipper aan een zijner armen gewond werd. opperbevelhebber Kornilof werd op wereldstrijd te voorkomen. De brutale - d jrSSL bouwmans. touw gezet eix die door de geallieerden weigering der Entente is een bewijs ^hu begunstigd is geworden, is totaal mis- Van toenemende reactie. Maar zij .8 verdere lukt. Kornilof met 23 generaals en schrikt niet af. Men wil de socialisten bteven behouden andere officieren zijn dqor den chef beletten hun historische rol te ver- Visscherijberichten Nog steeds worden garnalen, ge droogd en vermalen voor veevoeder, al is brandstoffengebrek oorzaak, dat niet meer zooals een paar maanden geleden, duizenden kilo's verwerkt kunnen worden. In schelpdieren blijft het nog maar steeds zwakjes gaan, wat de omzet betreft en moet men zich tevreden stellen met kleine ver zendingen naar Holland, enkele kleine partijtjes oesters naar België. Wat 't mosselbedrijf aangaat, verkeert men, hoewel er heel wat roering bestaat, nog steeds in het onzekere, hoewel aan autoriteiten op visschersgebied wel toezeggingen zijn gedaan. Verkoopingen THOLEN. Door notaris Van de Velde werd alhier Zaterdag j.l. ge veild een woonhuis en erf, staande

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 5