ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 14 September 1017. I I I I EERSTE BLAD* 1 Keffie en Thee. Vervoer aardappelen. Maximumprijzen van Stroo. NIEUW STIJDINGEN. SB 8s as, 8S *J„ ABONNBiWENT. Fry» per drie maandenI 1,40. Franco per po»t- 1,70. Voor het buitenland per jaar- 10, Afsonderljjka nummer» 0,05. Venohgnt Maandag, Woensdag en Vrijdag 74ste mmmm. lis 10057. SSirootia?) A. J. OE LOOZi Jr. Pügeesioüesfdeeiiasleir A. FMIXEL. SDVBBTENTIES. Van 1—4 regel»f 0,40. Elke regel mees0,10. Reclames per regel 0,15. By contract belangrijke korting. Isrwadisg ap des dag raa uitgave rddr X.SO ure Dit nummer bestaat nit 2 bladen. Oorlogaoveridflht. I De BURGEMEESTER van Ziebikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende besohikking van den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel van 11 Sept. j 1no. 25725, 5e af deeling: De Minister van Landbouw, Nyverheid .en Handel, Gezien art 8 der Distributiewet 1916 en de „üistributieregeling voor Boter" d.d. 19 Juli 1917, Directie van den Landbouw, No. 14869, 5e Afdeeling: Heeft goedgevonden te bepalen artikel 1, 2e lid sub C der vorengenoemde regeling zal worden gelezen: c op hoeveel heden van 5 E.G. of minder. Ziebikzee, 13 September 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. "FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Ziebikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw Nyverheid en Handel van 11 Sept. j.l., no. 74800, afdeeling Handel De Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel, Gezien artikel 6 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen: I. Het is verboden koffie en thee te ver mengen met vreemde bestanddeelen. 2 Van het verbod onder 1 gesteld, kan, onder daarby te stellen voorwaarden, dispen satie worden verleend door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. 3. Het verzoek om dispensatie worde gericht aan het bestuur van het Ryksdistributiekantoor voor thee en koffie, Viichsteaff 5. Amsterdam, hetwelk dit, voorzien van zyn advies, aan den genoemden Minister doorzendt. Ziebikzee, 13 Sept. 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE. I De BURGEMEESTER van Ziebikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel van 10 Sep tember j.l., no. 25666, 6e afd. B. De Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel, Gezien zjjne beschikkingen van 19 en 28 Jali 1917, Directie van den Landbouw, no. 20095 en 20803, 6e Afdeeling B. Heeft goedgevonden te bepalen dat onder de Eigenheimers of Boxgers, waarop niet van toepassing is het verbod tot aflevering en vervoer van aardappelen, niet begrepen syn, z.g. Blauwe Eigenheimers en z.g. Blauwe Borgers. Ziebikzee, den 13 September 1917. De Burgemeeiter van Ziebikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Ziebikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende besohikking van den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel van 11 Sep tember j.l., no. 25717, 6e afd. B.: De Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel; Gezien de Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen: Overeenkomstig artikel 8 derde lid worden de volgende pryzen vastgesteld, waartegen ver schillende stroosoorten in den groothandel ten hoogste mogen worden te koop aangeboden of verkocht. De pryzen gelden per 1000 K.G. stroo geperst, geleverd franco naaste spoorwegstation of groot vaarwater. Levering Levering by den by den producent, consument. f35,- f40,-. Stroosoort. Graanstroo. Kanariezaadstroo - 35, Erwtenstroo - - 50, Bruine boonenstroo - 50, Witte boonenstroo - 50,— Andere boonenstroo- 30,— Stroo van koolzaad - 20, mosterdzaad - 20, karwyzaad - 20,— blauwmaanzaad - 20,— Voor ongeperst stroo is de prys telkens f 4, per 1000 K.«. lager. Deze pryzen gelden niet by levering van hoeveelheden kleiner dan 500 K.G. Ziebikzee, 13 September 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE. -40, - 55,—. - 55,-. - 55,-. - 35,-. - 25,-. - 25,-. •Wanneer wij de jongste tol op. dit oogenblik ons bekende krijgsverrichlin- gen aan al de fronten, .waar gestreden wordt, overzien, dan komen wij tot de conclusie, dat er in de laatste dagen j niets van cenig aanbelang gebeurd is. Op het westelijk front en aan dat van de Isonzo wordt wel gestreden, maar er worden geen resultaten van eenige be- j teèkenis mee bereikt. Op het oostelijk front is het zelfs opmerkelijk stil. Is dit opzet? De \Taag toch, die voor de hand ligt, rijst, waarom maken de Duit- 1 schers van den verwarden, neteligen toe- stand, waarin Rusland thans verkeert, geen gebruik om hun slag te slaan. Men kan niet veronderstellen, dat hun wer keloosheid voortspruit uit de overweging dat de wapenen nu moeten rusten, nu Rusland met een burgeroorlog bedreigd wordt. Zoo sentimenteel zijn de Duit- sclie militairen niet. Maar toch wekt hun werkeloosheid bevreemding. Sommigen nieenen, dat zij in verband staat met de rev. daad van den opperbevelhebber Kornilof, die tegen Kerenski, den man, die den oorlog wil doorzetten, in op stand is gekomen, en voor zich al het gezag opeiseht. Hoe ook, het feit is niet te weerspreken, dat de krijgsbedrijven op( het Russisch gevechtsterrein zoo goed als stilstaan. Maar ondanks dezen stilstand geniet Rusland toch het twijfel achtige voorrecht thans de opmerkzaam heid van al de volkeren te bekken. De vraag is, wie zal in het conflict, 't welk tusschen Kornilof en Kerenski gerezen is, zegevieren. Nu Kornilof niet zijn troe pen tegen de voorloopige regeering open lijk in verzet, in opstand is gekomen, en in een door hem uitgevaardigde proc lamatie zijn daad rechtvaardigt, heeft Kerenski Ai-c aan Ou vtiurivupiytr regce- ring trouw geblevene troèpcn en het garnizoen van Petersburg onder de wa penen geroepen, en is met deze Korni lof tegemoet getrokken, zoodat, wanneer Kornilof niet bakzeil haalt, een botsing tusschen Petersburg en Loega onver mijdelijk is. Wat wil eigenlijk Kornilof? Wil hij 't Czarisnie herstellen, of streeft hij' zelf, onder welke benaming ook, naar het bezit van de hoogste 'macht? Wie zal het zeggen. Is hij de leider der contra revolutie, die de reactie op de demokra- tie wil doen zegevieren, en daarom poogl Kerenski en diens aanhang te vernieti- gen. De jongste berichten uit Rusland zijn zeer tegenstrijdig, zoodat er nog geen touw is aan vast te maken. Gemeld wordt o. a. dat Kornilof zijn overgave op; bepaalde voorwaarden heeft aange boden.. De regeering eischt echter een onvoorwaardelijke overgaaf. In de algc- meene vergadering van den Raad van Arbeiders en Soldaten zeide de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat de Rus sische fronten door de opstandigheid van Kornilof drie dagen lang in liet geheel niet verdedigd zijn geworden, en van de aanvoering verstoken waren. Kornilof Uioest daarom voorbeeldig gestraft wor den, de regeering zal niets in het werk stellen om zijn lot te verzachten. De diplomatieke vertegenwoordigers der gealliëerden hebben de volgende be kendmaking uitgevaardigd. Bepaalde dagbladen hebben gedurende de huidige gebeurtenissen op de verlegen WQordigers der geallieerde Mogendheden te St.-Pelersburg gedoeld en beweerd, dat stappen doen hetzij om Kornilofs bemoeiingen te ondersteunen of de be teugeling daarvan te dwarsboomen. Het is niet noodig zoo'n bericht tegen te spreken. De toespeling is in strijd met de rol van de gealliëerden nopens Rus- land's binnenlandsche aangelegenheden. De vertegenwoordigers van alle Entente- landen te St.-Petersburg koesteren warme genegenheid voor de groote bondgenoot schappelijke demokratie en bieden hun welgemeende diensten aan ten einde bloedvergieten en burgeroorlog le voor komen. De vertegenwoordigers der geallieerde rijken hebben onder voorzitterschap van Bachanan vergaderd om lé beraadslagen over den toestand, in het leven geroepen tusschen de voorloopige regeering en Kornilof. Plichtbewust, blijven ze op hun p;ost om zoo noodig hun landgenooten te. beschermen. Bovendien achten ze het van hel hoogste belang oni de eendracht tusschen alle krachten in Rusland in stand te houden ter voortzetting van een zegevierenden(?) ooi-log, ten aanzien waarvan ze eenstemmig verklaren, dat ze uit menschlievendé overwegingen ge voerd wordt, en aangezien zij er op gesteld zijn onherstelbare onheilen le voorkomen, hebben zij luin goede dien sten aangeboden met het eenige doel de belangen van Rilland en het werk der gealliëerden le bevorderen. In Frankrijk hebben wij een nieuw Ministerie, hetwelk door Painlevé ge vormd is, en waarin aan Ribot.de por tefeuille van Buitenlandsche Zaken is toevertrouwd. De socialislen hebben ge weigerd in dit kabinet zitting le nemen. CHINA. Wegens overotrooiningen zy'a in Sjihli drie miljoen menschen dakloos. Hei aantal verdronkenen kan nic-t worden vastgesteld. Er is ook groote verwoesting door het water aangericht in de pro vincies Hoenan, Hoepe en Honan. AMERIKA. In een gemeenschappelijke resolutie van. leden van het Huis van Afgevaar digden en van den Senaat wordt voor gesteld, voor het leger aan te wijzen alle in de Vereenigde Staten gevestigde vreemdelingen, behalve zij die bij verdrag zyn vrijgesteld en die uit de centrale landen afkomstig zyn en sedert een jaar in de Ver. Staten wousd. Meer dan een millioen zijn daarin betrokken. Gealli eerde en neutrale onderdanen, die wen- schen vrijgesteld te worden hebben verlof gekregen binnen 90 dagen het land te Utt Canr..'4J heoffc Jo »»«ol»Uo aangenomen. RUSLAND. In Nikolafefsk, in de provincie Sa mara, plunderde een op maraeh zijnde colonne een etaatg-brandewijndepóf- waarin 20,000 eimers .(een eimer is 50 69 liter) brandewijn waren geborgen. Het gevolg wag natuurlijk algemeeae dronkenschap. Er brak brand uit, waar door een paniek ontstond. Ontzettende tooneeien vielen voor. Meer dau 200 menschen vonden hun dood ia de vlam men. Tydens den brand kwamen plun deringen op groote gcbaal voor, soodat alle zaken gesloten moesten worden. NEDERLAND. HUIZEN. Een rentenier, zekere S die wordt geacht te beschikken over 5 ton, nam uit louter gierigheid, omdat de fietsbanden h*m te duur waren, een fiets weg en gebruikte daarvan de banden. De politie snapte hem echter, zoodat zjjn bekende gierigheid hem nog duur te ataan komt. GROESBEEK. De marechausfée al hier heeft een dame in arrest genomen, verdacht van smokkelarij van 100 K.G. zeep en chocolade. Tegelijkertijd vond men in de woning der weduwe van R. verborgen, het lijkje van een pasgeboren kind van d« gearresteerde. DINTELOORD, Terwijl onlangs de heer J. P. Sprong, gemeente-secretaris te Meeuwen, als zoodanig aihier werd benoemd, is thans bericht ontvangen, dat de heer P. W. Sprong, ambtenaar bij de distributie alhier, in eerstgenoemde betrekking is benoemd,- Bij de uitgevers, de hoeren Ooster- baan en Le Cointre te Goes, is in het licht verschenen de tweede druk van een hoekje, getiteld „Mijn Toetsteen", bevattend 450 vraagstukken en vormen ten dienste van hen, die examen wen- schen te doen voor de eerste klasse eener Normaal- of Kweekschool en voor hen, die zicli voorbereiden voor het ver gelijkend examen van kommies der dir. belastingen. Het boekje is van de hand van den heer C. H. Steenwinkel, hoofd eener school te Lisse en onderwijzer aan de bizondere Normaalschool te Hillegom. Achter in hel boekje, hetwelk een 50 bladzijden beslaat, vindt men de antwoorden op de sommen, zoodat men zelf kan conlroleeren, of men de ppge1- geven sommen goed heeft uitgewerkt. Belanghebbenden zullen zeker niet aar zelen zich dit voor hen zoo nuttig boekje aan te schaffen. De prijs van 50 ct. zal zeker niemand afschrikken. Tljt Stal m ProvfaHi»- L- ZIERIKZEE. Bij Kon. besluit is aan J. Kunst, rijksveldwachter (brigadier- majoor) 'n pensioen verleend van f607. St.Crt. No. 213 bevat de akten be treffende de Naaml. Vennootschap „De Scheldebank" alhier. De heer A. Corn. Anker op het Havenplein alhier, heeft ter herinnering aan de broodrantsoeneering aan zijn be gunstigers 'n praktische broodkaarten etui aangeboden. Het is iels nieuws op het gebied der reclame. Met het oog op onze ruimte moest het verslag der lezing van den heer Van Oldenborgli over de drinkwater voorziening voor Schouwen en Duive- land tot Maandagavond blijven liggen. Volgens de Veehandel is de proef- uitvoer naai' Engeland van 2000 stuks koeien en 1000 graskalveren reeds be gonnen. A.s. Maandag wordt het vee in Rotterdam overgenomen. Tot taxa teurs voor Zuid-Holland zijn benoemd de heeren N. S. Frenk te Rottendam, M. den Hollander Le Nieuwerkerk (Z.-H.) en N. Huisman te Zoelermeer. Donderdagmiddag werd alhier in een vergadering besloten tot oprichting eener Zeeuwsche Mosselvereeniging. Tot dat doel waren afgevaardigden of adhaesiebetuigingen aanwezig uit (Zie- rikzee, Bruinisse, Veere, Ouddorp, Tho- len, Clinge en Ierseke. A.s. Woensdag wordt vergaderd te Bergen-op-Zoom voor de verkiezing van een besluur. STAVENISSE. Naar men verneemt, ciöar iccn ingezetene alhier po gingen aailgo-rv-oiid, Uc g-cinoeixto (voorloopig een gedeelte) van electrisch licht te voorzien. OUD-VOSSEMEER. Naar wordt mede gedeeld wordt hier een poging in het werk gesteld om een installatie te krij gen voor electrische verlichting, wan neer men van 100 lampen verzekerd was, zou deze tot stand koïmen. Waarom wordt in Zierikzee, een ge meente niet een veel groolere bevolking dan Oud-Vossemeer, in dezen tijd geen poging aangewend om een installatie voor electrische verlichting te verkrij gen? Landbouw en Veeteelt. Buitengewone Algemeeae Vergadering der Zeeuwsclie Lundbouw- HtatschAppty Van Zierikzee uit vertrokken met gunstig weer des morgens om half 9 een negentigtal landbouwers mei den hiervoor door de afdeeling Zierikzee afgehuurden motorboot van Duivendijke naar Goes. Met den eveneens door genoemde afdee ling gehuurden motorboot van Landegent vertrokken een dertigtal landbouwers uit den Schelphoek een half uurtje vroeger. Na ons bij aankomst in Goes in het Centraal Koffiehuis op de Markt behoor lijk versterkt te hebben, logen wij om 1 uur naar de vergadering, die in de open lucht, namelijk in den tuin van het sociëteitsgebouw „V. O. V.". gehouden werd. De voorzitter, jhr. J. v. Vredenburg, heette de opgekomenen uit alle streken van Zeeland, waarvan wij het aantal op omstreeks 600 schatten, in zijn openings woord hartelijk welkom. Inzonderheid was 't hem aangenaam te ontwaren, dat de Kamerleden, mr. Patijn, jhr. De Muralt en Fruytier aan de uitnoodiging deze ver gadering bij te wonen, hadden gevolg gegeven. De Kamerleden jhr. De Savor- nin Lohman en Van Raai te hadden be richt gezonden, dat zij tot hun leedwezen verhinderd waren te komen. Spreker deelde mede, dat het ledental der Maat schappij sedert de laatste vergadering gestegen- was tot 3800, waaruit blijkt, dat 250 nieuwe leden zijn toegetreden. Wat de reorganisatie der Maatschappij betreft, deze was zoover gevorderd, dat zij vermoedelijk 1 Januari a.s. in wer king kan treden. Het beginsel, hetwelk mogelijk alle Zeeuwsche landbouwers, kleine en groote, in de Zeeuwsche Maat schappij op te nemen. Aan de Katholieke Boerenbonden zal gelegenheid gegeven worden lol de Maatschappij toe te treden. Versnippering is verlies van kracht. In -deze tijden van groote moeilijkheden be schouwde hij 't als plicht zooveel moge lijk de regeering te steunen. De recht vaardige grieven, die de landbouwers hebben, zijn in een adres van T Nederl. Landbouwcomité aan den Minister aan geboden. En deze heeft dit adres in ernstige overweging genomen. De zaak is nu in een goede richting. Door een ontijdig protest, door dreigementen zou den wij de zaak bederven. Zoolang men onderhandelingen voert, gaat 't niet aan met bedreigingen aan te komen. Hij hoopt dan ook, dat deze vergadering op waardige wijze zal optreden. Een leerste stap in de goede richting is, dat j de prijzen van de voedergewassen aan- I merkelijk zijn verlaagd. Het eerste punt, dat nu aan de orde j kwam, was het Landbouwhuis. De voor zitter deelde mede, dat wij binnen eenige maanden het Landbouwhuis hopen te betrekken. Hij deed een beroep op de vergadering door aandeelen het Land bouwhuis te steunen. Ter tafel komt alsnu het punt „de maximumprijzen van den oogst 1917". Toen de minimumprijzen in den beginne werden vastgesteld, was men algemeen tevreden. Maar tot groote verbazing van velen zijn de minimumprijzen maxi mumprijzen geworden. Dit is, zeide de voorzitter, niet billijk. De Minister heeft beloofd rekening te zullen houden met de omstandigheden. Spreker hoopt, dat de Minister zijn belofte zal houden en de prijzen verhoogen. (Levendig appl.) De heer Van Vessem laat een protest hooren IftOP" Jjovnjir» vnn vprschillpnU^ graansoorten te Zierikzee. Men ontvangt te weinig. De heer Geschiere bespreekt namens honderde -Walchersche hoeren 'n meer locaal belang. Hij vindt, dat de maxi mumprijzen van witte boonen te laag gesteld zijn. Men moest de maximum prijzen op f 40, liever nog op f 50 bren gen. (Hartelijk gelach). Zij moeten in elk geval verhoogd worden. De heer Welleman sluit zich aan bij hetgeen de voorzitter gezegd heeft, dat wij namelijk onze grieven waardig moe ten uiten, opdat wij kans hebben ver hoord te worden. De groote grief is, dat de minimumprijzen in maximumprijzen zijn veranderd. Hierop was niet gerekend waardoor vele boeren er in zijn gevlogen. Het vorig jaar toch zijn meer granen geteeld dan in het bedrijf noodig was. De boeren deden dit, vertrouwende op. dc belofte van de regeering. Spr. wijst er op, dat wij bij de taxatie overgeleverd zijn aan personen, die lukraak gekozen zijn. (Donderend applaus). Hij stelt voor er op aan te dringen, dat naast onze taxateurs, die ons zijn toegewezen, per sonen door de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij worden aangewezen, op wie men beroep heeft. (Daverende toejui ching). De heer Van Langeraad beklaagt zich ernstig over de huidige toestanden in den aardappelhandel. Hij zou gaarne zien uitgemaakt, wie de aardappels moet opvorderen en betalen*. Ook beklaagt hij er zich over, dat alhoewel men hem maïs in ruil voor rogge heeft toegezegd, hij tot nu toe tevergeefs op die maïs wacht. Spreker zou willen, dat de land bouwers bij de benoeming van taxa teurs en controleurs zouden gekend wor den en deze moesten dan biet langer dan voor een jaar benoemd worden. Bleek het, dat zij het nietgoed doen, dau moesten zij er uitgewipt kunnen wor den. (Daverende toejuiching). De heer Welleman zegt, dat de Baan breker, den voorzitter een landjonker en de boeren struikroovers genoemd heeft. De hoeren zijn echter de ruggegraat van de samenleving, hetgeen door spr. nader wordt toegelicht. De heer Kakebeeke stelt in het licht, dat de Minister het advies van de com missie, bestaande uit mannen van den landbouw, heeft genégeerd. Hij zelf was lid van die commissie. De voorzitter heeft, naai' hij mede deelde, ook reeds op het instellen van een commissie van beroep aangedron- aan het ontwerp, ten grond ligt, bestaat hierin, dat men wil trachten zooveel 1 gen. Het systeem deugt niet, dat taxa-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1