ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 10 September 1817. EERSTE BLAD, RECLAMES. Brand als Inbraak. PUBLICATIE. inhering ruwe Koffh Verstrekking grondstoffen broodbereiding. Baap- en Patentolie. fP lilt II S§0 NIEUW 8TIJDINGEN. Slit Stad m Provincie. CffiUS*SIM ÊJe ABONNBMENT.- Prjjs per drie maanden 1 1,40. Pranoo per port- 1,70. Voor het buitenland per jaar- 10, Aiaonderljjke nummer»0.05. Verschijnt Maandag, Woenidag en Vrijdag 74ste JAAR8AISS, Ne 10055 OiraoieHn ft. i. DE LOOZE Jr. OHeet«e.lisefdlpedaclMP a A. FMNXEL. ADVERTENTIE N. Van 1—4 regeU1 0,40 Slke regel meer- 0,10. Reolame» per regel- 0,15. Bij contract belangrijke korting. 1-aeading op dec -dag ?aa uitgave vóór I.SO nn Dit nummer bestaat alt 2 bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. 99 -EL JBT is de naam van de beste en op den duur goedkoopste brandkast, zoowel voor Franco levering tfgen fabrieksprijzen. Keur uit 7 stuks. Oude kasten worden ingeru ld. H AAI JER, Thoton. Te lef. no. 7. De BURGEMEESTER der Gemeente Zierikzbe; brengt bg deze ter kennis van de Ingezetenen, dat bg hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is ver zonden, het Kohier der Personeele Belasting No. 6 voor het dienstjaar 1917, met uitnoodigiDg aan een iegelgk wien zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving van zgnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde tekwgten, met herinnering tevens dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Zieeikzee, den 8 September 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zieeikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende oiroulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 5 Septem ber j.l., no. 66497, afdeeliug Handel: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, Heeft goedgevonden te bepalen: De aflevering van ruwe koffie is verboden, behoudens vooraf verkregen toestemming van het Thee-Koffie-Distributiekantoor en met inacht neming van de voorwaarden, bg die toestemming door dat kantooi te stellen. Zierixzee, 8 Sept. 1917. De Burgemeester voornoemd, - A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zieeixzee; Brengt ter kennis van bolanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 5 Sep tember j.l. no. 36562/7 DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER-1 HEID EN HANDEL, Gezien artikel 12, lid 2, der Distributieregoling voor brood, bloem, meel en rogge van 27 December 1916 Staatscourant 308); HEEFT GOEDGEVONDEN: onder intrekking van zgne beschikking vau 20 Maart j.l. CStaatscourant n°. 67) laatstelgk gewijzigd bg zgne beschikking van 19 April 1917 (Staatscourant n°. 91) te bepalen: A. dat de verhouding van het gewicht, dat de ingeleverde bons vertegenwoordigen en het gewicht van de nieuwe grondstoffen, dat naar aanleiding daarvan zal kunnen worden strekt, wordt vastgesteld als volgt: 1°. voor 100 K.G. W. bons wordt verstrekt öf 73 E.G. inland8che tarwebloem öf 71,5 K.G. Amerikaansche tarwebloem öf 70 K.G. rogge; 'Z3. voor 100 K.G. B. bons wordt verstrekt 71,5 K.G. tarwemeel; 3°. voor 100 K.G. R. bons wordt verstrekt 70 K.G. rogge; B. dat zoodra in plaats van tarwebloem (in- landsch of Ameiikaansch) en tarwemeel zal worden geleverd, bloem en meel van eone bepaalde samenstelling, voor het vastgestelde sub A, 1°. moet worden gelezen: voor 100 K.G. W. bona wordt verstrekt öf 72 K.G. Regeeringsbloem óf 70 k.g. rogge, terwijl voor het vastgestelde sub A 2° alsdan moet worden gelezen: voor 100 k.g. B. bons wordt verstrekt 67 k.g. Regeeringsmeel; C. dat, zoodra in plaats van rogge zal worden geleverd Regeeringsgrondstoffen voor grof roggebrood, voor het vastgestelde sub A 3° moet worden gelezen: voor 100 k.g. R. bons wordt verstrekt: 70 k.g. Regeeringsgrondstoffen voor grof roggebrood. Deze bepaling treedt in werking met mganj: van 12 September 1917, met dien verstande dat zij voor het eerst van toepassing zal zgn op de bons der broodkaarten gemerkt 26e week. Ziirikzee, den 8 September 1917. De Burgemeester voornoemd, A J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibrikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikkingvan den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van 6 Sep tember jl. no. 71296, Afdeeliog Handel: De Minister van Landbouw, Ng verbeid en Handel, Gezien artikel 8, le lid der Distributiewet, HEEFT GOEDGEVONDEN: onder intrekking van zgne beschikking van I Augustus j 1., no. 65841, Afd. Handel, te bepalen I. De aflevering van raap- en patentolia door oliefabrikanten ea oliehandelaren is verboden, tenzg met schriftelijke toestemming van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. In geval van twijfel, of iemand gerangschikt moet worden onder de oliefabrikanten en olie handelaren, wórdt'door den Minister voornoemd beslist II. Aanvragen voor het verleenen van toe stemming als sub I bedoeld, behooren to wor den gericht tot de Commissie van Advies inzake het gebruik van eetbare vetten voor technisohe doeleinden, van Speykstraat 4, te 's-Gravenhage. Zieeikzee, den 8 September 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zieeikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 5 Sep tember jl. no. 66497, Afdeeling Handel. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 dor Distributiewet 1916 en artikel 3 der distributieregeling voor t^iee en koffie HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPALEN: de prjjs, tegen welken koffie in den tusschen- handel ten hoogste zal mogen worden verkocht d.i. de prjjs, door branders en handelaren aan detaillisten in rekening te brengen voor gebrande koffie.wordt vastgesteld óp: 83 cents per 7j F.G. los en 85 cents per 7a F-G. verpakt. Zieeikzee, den 8 September 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zieeikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de ravolgende circulaire van den Regeerings- commissaris belast met de Rgksgraanverzame- ling in Zeeland, van 4 September jl. De Regeeringscommissaris belast-^aet de Bijksgraanverzameling in Zeeland vestigt de aandacht van belanghebbenden op de beschik king van Zgne Excellentie den Minister van Landbouw van 18 Juli 1917 waarbij wond bepaald Ait. I. Éigenaren en bezitters van op ge dorschte granen en peulvruchten zgn verplicht, telkenmale onmiddellijk na het dorschen opgave te doen van de door hen gedorschte hoeveel heden, uitgedrukt in K.G., aan den burgemeester hunner woonplaats. Art. II. Eigenaren en bezitters van gedorschte granen en peulvruchten zgn verplicht al hun granen en peulvruchten, met uitzondering van de hoeveelheden, waarover hun uitdrukkelijk de beschikking is gelaten, te bezorgen of te doen bezorgen uitsluitend op de plaats waar en op den tijd, dat zulks door den Regeeringscommissaris van de Rgksgraanver- zameling wordt gewenscht, overeenkomstig de daaromtrent bestaande plaatselijke gebruiken. Art. III. Voldoen de eigenaren en bezitters niet aan de in artt. 1 en 2 genoemde verplich tingen, dan zal, onverminderd de strafrechtelijke vervolging, die zal worden ingesteld, de be schikking over de hoeveelheden, in art. 2 bedoeld, worden ingetrokken. Art. IV". Onder granen wordt in deze rege ling verstaan: wintertarwe, zomertarwe, spelt, winterroge, zomerrogge, wintergerst, zomergerst, haver, evene, boekweit en kanariezaad, Onder peulvruchten wordt in deze regeling verstaanveldboonen (wier-, paarden-, duiven-, 8ohapen- en Waalsche-), alle soorten groene en gele erwten, alle soorten grauwe erwten, alle soorten bruine, gele en witte boonen. Door versohillende eigenaren van on gedorschte granen en peulvruchten werd tot dusverre niet geregeld voldaan aan het bij artikel 1 be paalde waarom ondergeteekende belanghebben den met nadruk op de artikelen I en III dezer beschikking wjjst. Zibkikzbe, 10 September 1917. De Burgemeester voornoemd^ A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Oorlogsoversieht Op liet .Westelijk front is óp bcicTc .oevers van de Maas een verwoede ge- sehutsslag geleverd. Het gelukte aan de Fransclie troepen liet geheele Bois de Chaume te veroveren en 500 gevangenen te maken. In liet vak Beaimiont-Bezan- vaux was Zaterdag de Fransche infan terie met de Duitsche troepen slaags. De uitslag van dit gevecht is ons nog niet bekend. Hei Ministerie Ribot heeft zijn ontslag bij den President Poincaré ingediend. Aan Ribot werd dc samenstelling van een nieuw Ministerie opgedragen. Om dc Monte San Gabriele wordt aan hel IzonzofronL hardnekkig gestreden. De Italianen, die reeds ontzettende ver liezen geleden hebben, geven echter den strijd niet op en de ^Oostenrijkers willen den berg niet prijsgeven, alhoewel zij nieuwe geduchte stellingen in gereedheid hebben gebracht, waarin zij zich veilig zouden kunnen terugtrekken, bijaldien het bleek, dal een langer bezit van den berg de offers, die er voor gebracht zou den moeten worden, niet waard was. Dc Italianen beweren in liet geheel sedert het begin van den elfden Izonzo- slag te hebben gevangen genomen 30.671 Ooslenrijksche manschappen, waaronder 858 'officieren. Op het Westelijk gevechtsterrein zijn de verslagen Russische troepen nog steeds aan het terugtrekken. De Duitsche ruiterij zit hen dicht op de hielen, ter wijl vliegeniers hommen werpen op de vluchtende legermassa's. Groot moet de buit wezen, die de Duitschers behaald hebben. Men kan begrijpen, dat de val van Riga en de daarmede gepaard gaande demoralisatie van het Russische leger op de bevolking in Rusland een pijn lijken indruk heeft gemaakt. Kerenski treedt met draconische gestrengheid tegen de soldaten op, die verlangend naar vrede niet langer vechten willen. Kerenski is de hoofdpersoon, die den wenscli der bevolking trolseerend, de voort zetting van den oorlog met ijzeren wils kracht heeft doorgezet. Kerenski is een man, die voor niets terugdeinst. Op zijn bevel zijn de beide grootvorsten Alexan- drowitsj gevangen- genomen. Zij worden verdacht in een contra-revolutionnaire beweging betrokken te zijn. Ook zijn op zijn last vele officieren, beschuldigd van een reactionnairesamenspanning onder hel leger aan hel front gevangen genomen. Petersburg is door generaal Kornilof in slaat van beleg verklaard. Dat het geruchtmakend, uit een histo risch oogpunt zoo belangwekkend proces Soechomlinof, waarover wij reeds een en ander vermeld hebben, de veront waardiging der" Russische bevolking heeft gaande gemaakt, is le begrijpen. Toen de hoofdpersoon van dit proces Soechomlinof, gewezen Minister van Oorlog ha een zijner verhooren jn een auto naar 'de gevangenis in de Peter- en Paulusvesling werd overgebracht, werd door een woedende volksmenigte de auto aangehouden en omvergeworpen. De Mi nister werd uit de auto gesleept en de menigte zou hem ongetwijfeld gelyncht hebben, ware niet 'n Kozakkcnpatrouillë 'te hulp gesneld. Deze man en nog twee andere hoogc oomes, die nu ook terecht staan, Rebben het uitbreken van den wereldoorlog op hun geweten. Het Deen- sclie blad Poliükep.hetwelk aan dit proces een hoofdartikel heeft gewijd, schrijft daarin o. a. „Janoeskewitsj", een van het edele drietal, „heeft nu zelf ver klaard, dat toen hij op 29. Juli aan' den Duitschcn militairen attaché zijn woord van eer gaf, dat dé mobilisatie niet plaats had, liij niettemin een 'Keizerlijk hevel tot algemeene mobilisatie, dus ook tegen de Duitsche grens, bij zich in den zak droeg. Men had nog aan den oorlog kun nen ontkomen^ indien Janoeskewitsj niet gelogen had, indien hij niet zijn geest verwanten niet gezamenlijk opgetreden was oin tegen liet woord van den Czar le handelen. Het waren Soechomlinoff, Sassonoff en Janoeskewitsj, die binnen tien minuten over het lot van Europa beslisten. DiL kan niet worden ontkend. Het Socchomlinoff-proces bewijst in ieder geval, dat in het oude Rusland een kring fanatieke mannen bestond, die den oorlog wilden". Het kiesrecht ontwerp voor Pruisen zal in de eerstvolgende zitting van den Prui- sischen Landdag worden ingediend. Het zal vermoedelijk in den geest wezen van het kiesrecht voor den Rijksdag. Indien nu in Pruisen de Landdag krachlens het algemeen "kiesrecht zal worden samen gesteld een aangelegenheid, waarmede het buitenland eigenlijk niets te maken heeft dan 'is aan de Entente-Staten het voorwendsel ontnomenden vrede langer tegen le houden. Zij kunnen dan niet meer van een Duitsche autokralie spreken. NED.-INDIË. Verleden week hebben zich zeer hevige aardbevingen voorgedaan op dc eilanden Saparoea en Ambon. De be woners vluchtten de. bergen in 'uit vrees voor een overstrooming door de zee. Oostenrjjk-Hongarlje. Volgens de Arbeiterzéitung heeft de-. Keizer Adler de doodstraf kwijtgeschol den. Het hooggerechtshof heeft Frie- drich Adler tot 18 jaar zware kerker straf veroordeeld. De Ilongaarsche regeering heeft besloten alle buitenlanders, die niet be wijzen kunnen voor hun beroep in Hongarije Je verblijven, doch- alleen om dat zij er een betere levensmiddelenvoor- ziening vonden, te gelasten het land binnen veertien dagen le verlaten. Dit is naar het ministerie mededeelt, een soci ale maatregel, die door den toevloed van reizigers noodig. is geworden, wijl de prijzen der levensmiddelen er door stijgen en de woningnood er door toe neemt. NEDERLAND. STAPHORST. Het 6-jarig zoontje van den landbouwer II. V., alhier, kwam, toen het een appel schilde, te vallen. Het mes drong hel kind in de wang tot onder het oog, met het gevolg, dat het knaapje eenige oogenblikken later over leed. AMSTERDAM. Al geruimen tijd is er onder de losse dok- en veemarbeiders een actie gaande voor hel instellen van een 'veemreserve en het ontvangen van een nooduitkeering. Een commissie, samengesteld uit werkgevers in liet veembedrijf, is bezig een regeling le maken. Voorloopig is deze nog niet te verwachten. Een troep losse dok- en veemarbeiders is naar de kantoren van liet Leydscheveem getrokken. Daar deelde de heer Van Marle, voor zitter de commissie, aan een deputatie der arbeiders hiede, dat de dok- en veemarbeiders moesten wachten lol ccn regeling gereed was. Toezegging, Rat de regeling niet lang nicer op zich zou laten wachten, kon niet gegeven worden. Nadat dit aan de arbeiders op straal was meegedeeld werden zij rumoerig en drongen de gang van 't kantoor binnen, onder lievig tumult, waarbij ruiten- stukgeslagen werden. Met groolc moeite waren de opgewonden betoogérs lot be daren te brengen. De politie verspreidde de demonstran ten ten slotte. Een deserteur, wonende op de Brouwersgracht, had al acht maanden lang kans gezien te ontkomen aan dc nasporirigen van militaire rechercheurs en politie. Kwamen de mannen der wet in de woliing aan de Brouwersgracht, dan was de vogel steeds gevlogen. Einde lijk is het aan de politie gelukt hem in handen te krijgen. De smid werd ver dacht betrokken te zijn bij een 'diefstal omstreeks anderhalve maand geleden ge pleegd in het pakhuis van den expedi teur Kersken, op de Brouwersgracht vlak bij de woning van den vcr-daclite gelegen. Er werd toen voor'een waarde van f 2000 aan koffie, katoen en flanel ge stolen. Geleerd door de ervaring, had inspec teur Staal van het bureau Westerstraat uitgebreide maatregelen genomen. Het geheele blok huizen, waarin de woning van den smid ligt, en dal begrensd wordt door Brouwersgracht,Palmgracht en Driehoekstraat, werd Zaterdagmorgen omstreeks half zes door 'n sterke politie macht afgezet. Een paar rechercheurs stelden zich op een plat achter de wo ning en daarop vervoegde inspecteur Staal zich met een collega en eenige rechercheurs aan liet huis op de Brou wersgracht. De moeder van den ver dachte deed open en liet de politic mannen binnen het slaapkamertje van den smid was ledig, al was 't bed blijkbaar wel beslapen. Men gaf echter de hoop nog niet op. Onder de woning is een kelder, die door een luik op de binnenplaats is afgesloten. Een waschtobbé stond opliet luik; zij werd verwijderd, het luik werd geopend en daar zat, ineengehurkt, in nachtgewaad, de langgezoclite! Tv poli Lie-revolvers werden op hem ge richt, „hands up" klonk het bevél en de vogel was geknipt. De verdachte werd overgebracht naar het bureau Wester straat. Hij ontkende'beslist iets van den diefstal af te weten. Zijn moeder werd wegens heling aangehouden; zij be kende. Mede werden gearresteerd een bewoner 'der Vinkenstraat, verdacht van medeplichtigheid, die eveneens een be kentenis aflegde en een bewoonster der Palmgracht, eveneens verdacht van heling, die echter ontkende. EINDHOVEN. Op weg van Tilburg naar hier is 'n militaire auto nabij Win- telré legen een boom gereden. De inzit tende soldaat, uit Rotterdam afkomstig, werd op slag gedood. ZIERIKZEE. Met ingang van 1 Sept. is van hier verplaatst naar Vlagtwedde de kommies 2e kl. hij 's Rijks directe 1 belastingen D. Venema. Collecte roor werkverschaffing Mi blinde». Wij verwijzen naar achterstaande advertentie, waarin door middel vaneen collecte de finantiëele steun der stadge- I noolen gevraagd wordt voor werkver schaffing aan hulpbehoevende blinden. Wij hopen, dat met het oog op de be vordering vaii dit menschlievend doel, deze collecte mild moge bedacht worden. Volksconcert. Morgenavond (Dinsdag) zal het Har- moniegezelschap „Kunst en Eer" in de muziektent op het Havenplein een con- I cert geven. RENESSE. Door Burgem. en 'Weth. - dezer gemeente is met ingang van 15 Sept. tot directeur-administrateur van liet distributiebedrijf benoemd de heer I M. N. Leeuwe. BRU1NISSE. Zaterdagnamiddag werd I in 't hötel Storm alhier een vergadering gehouden op uilnoodiging van het be- i stuur der alhier bestaande Schippers- en Visschersvereeniging. Tot deze ver gadering waren allen, die met den mos- selhandel in betrekking staan, visschcrs, I handelaars enz. opgeroepen. Zij \Vas bui- i tengewoon druk bezocht. De voorzitter deelde bij de opening mede, dat deze vergadering wel uitging van 't bestuur j der Visscherijvereeniging, maar toch geen vergadering was dier vereeniging, i daar nu ieder belanghebbende was uit- genoodigd. Hij deelde mede, dat de heer Boltenianne op 22 Aug. 1.1. hier met den burgemeester en Tiet bestuur der ver eeniging vergaderd had om de mogelijk heid te bespreken om weder mosselen hetzij gezouten, hetzij rauw aan Duitsch- j. land te kunnen leveren. Hij meende, dat j daartoe in de eerste plaats noodig was, I dat men kon vertrouwen op de ge- 9 leverde waar, een vertrouwen, dat vei> 1 loren was gegaan door de knoeier i, die in, het afgeloopen seizoen met ie 1 gezouten zoowel als de rauwe ïriossotcn had plaats gehad. Dat vertrouwen kan weer terugkomen als de afnemer ver zekerd was, dat goede controle zou worden gehouden op de te leveren waar. Daarom was 29 Aug. een vergadering gehouden Sran eenige belanghebbenden uit deze gemeente en de overige plaatsen waar mosselvisscherij gedreven werd, niet alleen uit Zeeland maar ook van de mosselvisschèrs van de Zuiderzee. Ër was aldaar een vereeniging opgericht „de Nederl. Mosselconlröle", waarvan de statuten waren vastgesteld. Op een ver gadering, later te Bergen-op-Zoom ge houden werd na een opmerking van dr.J Beumer, dat een dergelijke vereeni ging wel goed was, maar dat daarnaast noodig was een handelsvereeniging. Ook deze „de Coöperatieve Mosselverkoopver- eeniging zal tot stand komen. Devoorzitter der Visscherijvereeni ging klaagde over de tegenwerking, die de plannen ondervonden en liet zich in dit opzicht nog al kras uit over den voorzitter der visscherijen in Zeeland en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1