ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Vrijdag 7 September 1917. Coursii» t>„ EERSTE BLflü. imÉctal mi latifeniji, Inschrijving van Lsarlingsn. BEKENDMAKBMO. Maximum-Kleinhandelprijztn ZANDAARDAPPELEN. KOFFlE-EXTRftOT. Maximumprijs Eieren. Herhalingsondirwijs. NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. C35 ier Ikzeeseh® ABONNEMENT. Prjjs per drie maandenf 1,40. Franco per port. - 1,70. Voor het buitenland per aar- 10, Afaonderlgke nuiamerr0,06 Verrohgnt Maandag, Woenidag en Vrjjdag 74sta JAARS» Sb. 10054. SirootMP I A. J. DE LOOZE Jr. QH|N*P'H8«Mridaotoiei t. FRANKEI.. advertentie: n. Van 14 regeljI 0,40. Elke regel meer- 0,10 Ueolames per regel- 0,16. Bjj contract belangrjjke korting. Inxending op den dag Tan uitgaya róór S.IO ura. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zg, die tot den cursus 19171918 van boven genoemde school wenschen te worden toegelaten, moeten zich daartoe aanmelden bjj den Direc teur iu het gebouw der Ambachtsschool tot en met Zaterdag 8 September e.k., telkens van 10—12 en van V/2- 4 nar. Nieuwe leerlingen moeten het bewjjs over leggen, dat zg de zes jaarklassen eener Lagere School met vracht hebben doorloopen of een toelatings-examen afleggen» waarvau de datum nader zal worden bekend gemaakt. Leerlingen, die hrét vorige jaar de school be zochten, kannen zich ook schriftelijk aanmelden. Zierikzee, 28 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, L. KOOPMAN Cz Weth., 1°.-Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee Gezien de circulaire van den Regeerings commissaris inzake de Rgksgraanverzameling in Zeeland, van den 4 September jl. B. G. no. 142 Brengt ter kennis van belanghebbenden, die tot 1 September jl. gewoon waren van eigen graan brood te bakken en die thans in het bezit moeten worden gesteld van eene brood kaart, dat deze maatregel door den Minister van Landbouw is genomen, ten einde eene zoo billgk mogeljjke verdeeling der aanwezige voorraden broodgraan te verkrijgen. Geenszins zjjn door genoemden Minister de belangen der landbouwers over het hoofd gezien, doch de moeielgke omstandigheden, waarin Nederland op het punt der broodvoorziening verkeert, hebben tot dezen maatregel aanleiding gegeven. De Regeeringscommissaris acht het noodif de Burgemeester hierop te wijzen, omdat hg overtuigd is, dat de maatregel den landbouwers zeer onaangenaam zal zjjn en ook de taak der Burgemeesters daardoor niet gemakkelgker wordt. Genoemde Regeeringscommissaris verzoekt echter tegen overtredingen streng op te treden en de molenaars in de gemeente mede te deelen, dat geen tarwe meer mag worden ver malen, als zgnde alle tarwe Rgkseigendom. Zierikzee, den 6 September 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 4 Sep tember jl. no. 25059, 6e Afdeeling B. De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien zjjne beschikking van 21 Juli 1917, Directie van den Landbouw, No. 20275, 6a Afdeeling B Heeft goedgevonden te bepalen dat de in bovengenoemde beschikking vastge stelde maximum-kleinhandelprgzen ook zullen gelden voor de z.g. Eigenheimers of Borgers. Zierikzee, den 6 September 1917. De Burgemeester vau Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. - De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van 4 Sept. j.l.,»no. 66496, afdeeling Handel: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikelen 6 en 8 der Distributiewet 1916 heeft goedgeronden te bepalen: 1°. het is verboden koflie te verwerken tot koffie-extract anders dan voor eigen huishoude lijk gebruik; .2°. de aflevering van koffie-extract is ver boden 3°. wederverkoopers van koffie-extract zgn verplioht onverwijld van de bg hen aanwezigen voorraad koffie-extract opgave te doen aan het thee-koffie-Distributiekantoor, Vischsteeg 5, Amsterdam. Zierikzee, 6 Sept. 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 4 Sep tember j.l., no. 72092, afdeeling Handel: Ik heb de eer U hieronder te doen toekomen, afdruk van mgne d.d. heden in de Nederlandsche Staatscoxirant geplaatste beschikking, houdende vaststelling van een maximumprijs voor eieren, ingevolge a*t. 2 der Distributiewet 1916, alsmede van prjjzen tegen welke U wordt in overweging gegeven, Regeexingseieren te leveren, respectieve lijk a^n grossiers en detaillisten. De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, heeft goedgevonden: met ingar.g van 5 September 1917, a onder intrekking van zjjne beschikking van-20 April 1917, No. 35029, Afdeeling Handel, vast te stellen, ingevolge art. 2 der Distributie wet 1916, een maximum-kleinhandelprgs voor Regaeringseieren van 10 ets. per stuk; b. de gemeentebesturen in overweging te geven, Regeeringseieren ter distributie te ver- strekken aan grossiers tot een prgs van f9,— j per 100 stuks en aan detailhandelaren tot een prijs van f 9,25 per 100 stuks. Zierikzee, 6 September 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Koffis en thee voor landbouwers wier graan uit dan oogst 1916 voor eigen bak is gelaten. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door hem van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het volgend telegram is ontvangen: „Aan boeren, wier graan uit den oogst 1916 „voor eigen bak is gelaten en aan wie nog geen „broodkaarten zgn uitgereikt, kan onder uw „nauwlettende controle koffie en na 12 Septem- „ber koffie of thee tot ten hoogste da, vast- „gestelde rantsoenen door de gebruikelijke „winkeliers worden geleverd''. „U gelieve het totaal der aldus door iederen „winkelier afgeleverde hoeveelheden mede te „deelen aan het thee-koffie-distributiekantoor, „gevestigd Vischsteeg 5, Amsterdam, onder „opgave tevens bg wien de winkelier zgn „voorraad wenscht aan te vullen-voorzoover „de distributie-regeling zulks toelaat. Dat „Bureau zal dien leverancier dau speciale „machtiging tot aflevering verstrekken". Zierikzee, 6 September 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Aan ouders en voogden wordt medegedeeld, dat de leasen op de herhalingsschool zullen worden hervat op Maandag 1 October e.k. en dat de kinderen, die van dat onderwijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen aan school A, zuidzjjde Kerkhof, op Zaterdag 15 September a.s., 's avonds te half 8 uur. Zierikzee, 8 September 1917. Burgemeeiter en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. DUITSCHLAND. De Kroonprinses is Woensdagmiddag voorspoedig van een prinses bevallen. Moeder en kind zijn welvarend. Het huwelijk is nu met vijf kinderen gezegend. NEDERLAND, ROTTERDAM. Het Noorsche stoom schip „Thomas Krag" en "cle „Kiel drecht" bevonden zich Dinsdag buiten de territoriale wateren ter hoogte van Scheveningen. Beide vaartuigen moesten naar Enge land. Plotseling verschenen 3 Duitsche watervliegtuigen. Van een der vliegtui gen uit werd met een mitrailleur op de vaartuigen geschoten. De kogels kwa men op sommige plaatsen tot op 5 M. afstand van de schepen terecht. Met handbeweging beduidden de Duitschers dat de schepenverlaten moesten wor den. Hieraan werd aan boord van de „Kieldrecht" onmiddellijk gevolg ge geven. Men liet de sloepen te water en de bemanning verliet iiet schip. Ininiclr dels was ook de „Thomas Krag" ge stopt en maakte men zich daar aan boord eveneens gereed liet schip te ver laten. De Duitsche aviateurs hebben toen waarschijnlijk plotseling een vijand zien opduiken, waarvoor zij de vlucht moe sten nemen, want direct daarop sle gen zij tot groole hoogte en vlogen zij met groote snelheid in Zuidelijke rich ting weg. De bemanning van de „Kieldrecht" ging daarop weer aan boord,! die van de „Thomas Krag" was nog niet in de booten gegaan. Beide schepen aanvaardden den terug- locht en arriveerden tegen drie jjiir te Rotterdam. DINTELOORD. In de j.l. Dinsdag ge houden raadsvergadering is herbenoemd als. wethouder de ilecr L. Vogelaar Jz. Uit de voordracht voor gemeente-secre taris, bestaande uit de heeren Sprong en Van Dis, is eerstgenoemde met 9 van cle 10 uitgebrachte stemmen benoemd. Onze dorpsgenoot, de heer A. Her- selman is benoemd als ambtenaar ter secretarie te Woerden, waardoor hij voor zijn eerste benoeming in gelijke betrek king te Utrecht heeft bedankt. HALSTEREN. Zooals we reeds meld den is alhier een groote hoeve afge brand. Twee surveilleerende soldaten-kom miezen ontdekten den brand, maar toen waren de bewoners van de hoeve J. Tim merman en zijn vrouw en vier kinderen, reeds gewaarschuwd door den verdachte zelf. Deze, die knecht was op de hoeve, had aanzegging gekregen te verhuizen. Ofschoon de boer hem voor een jaar gehuurd had, wilde hij hém niet langer houden, daar het gedrag van den oude hem niet beviel. 's Morgens om clrie uur is de brand ontstaan. Het gelukte den boer uit clen stal vijf koeien te redden, maar twee veulens, een kalf, vijf jonge varkens en de geheele oogst zijn in het vuur ge bleven. De knecht was op dat oogenblik geheel gekleed en zijn koffer, dien hij buiten gehaald had, stond gepakt. De man ontkent ten stelligste den brand gesticht te hebben. De politic heeft nog geen 'bewijzen gevonden. Toch is hij aangehouden. Hij zou o. a. gezegd heb ben: „Hdd ik geweten, dat ze mij zou den aanhouden, ik zou het gezin niet gewaarschuwd hebben". Ook beweerde men. dat hij een bedreiging geuit heeft: „De boer is nog niet van mij af". Van cle hoeve zijn alleen de muren van het woonhuis blijven staan. De be volking daar bij Bcrgen-op-Zoom wacht in spanning af of cle verdachte, een bekend type uit cle streek ,zijn levens avond door zulk een daad zou bezoedeld hebben. ZIERIKZEE. Blijkens achterstaande advertentie zal door de Gebr. Frenk in cle Stadswaag alhier van af Woensdag a.s. ten behoeve van dc bevolking van Zierikzee en de buitengemeenten versch geslacht en gekeurd rundvleesch tegen zeer lage prijzen verkrijgbaar worden gesteld.. In de heden te Sir-Jansl,ancl geliou- dene vergadering van den polder Ooster- en Sir-Jansland is met 21 stemmen tot dijkbaas benoemd de heer C. W. Heule, terwijl op den heer Van Oost warén uitgebracht 6 stemmen en op den heer Cs G. Maandag 5. stemmen. ZONNEMAIRE. De heer M. P. Hoclce is als wethouder herbenoemd. BROUWERSHAVEN. Van een der molenaars is al het meel, dat zich op den meel wagen bevond en ter aflevering aan zijn maalklanten bestemd, door den burgemeester in beslag genomen en op cle voorzaal van het stadhuis gedepo neerd, daar het verboden is tarwe te laten malen. Het is weliswaar én voor den molenaar èn voor zijn klanten een harde maatregel, maar gedurende deze benarde tijden worden er wel meer noodmaatregelen genomen. Belangheb benden zullen dus in het vervolg hun brood slechts op een broodkaart kunnen laten bakken. OUWERKERK. In cle vergadering van den gemeenteraad van 4 September j.l, is tot tvethouder herbenoemd de heer A. v. d. Stolpe. BRUINISSE. Naar men verneemt is alhier bericht ontvangen, dat Duitsch- land dit seizoen geeji gezouten mosselen verlangt. Was er eerst sprake van, dat er weer kans was, clat er mosselen naar België zouden kunnen gebracht worden, ook daarop is nu niet veel hoop meer. De schippers en mosselhande- laren in Zeeland worden uitgenoodigd lid te worden van de vereeniging „Mos- selcpntrole". Een voprloopig bestuur is gevormd, waarvan de heer P. A. de Jonge te Tholeji, S. Ilage, burgemeester alhier en Iz. Jumelet, voorzitter der hier beslaande „Visscherijvereeniging Schip pers- en Visschersbelang". resp. voor zitter, yice-voorzitter en secretaris- penningmeester zijn. POORTVLIET. In cle op Dinsdag ge houden raadsvergadering alhier werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Daar niets te verhandelen was werd overgegaan tot het installeeren van de drie herkozen raadsleden, o. a. de heeren E. van eter Slikke, C. Th. cle Rijke en Clir. P. van der Slikke. Tot wethouder werd herbenoemd met 6 van cle 7 stemmen (1 blanco) de heer N. A. Bruijnzeel. Dinsdagavond kwam te Poortvliet cle dochter van ds. Broekert van St.- Maartensdijk met haar fiets onder een beladen wagen met hooi terecht. Be wusteloos werd zij bij A. Luïjk binnen gedragen. De inmiddels ontboden ge neesheer, die geen lichaamsletsel con stateerde, gaf toestemming dat zij per veergerij stapvoets naar huis kon ver voerd worden. VisscherU berichten BRUINISSE. Gedurende dc vorige week werden van hier verzonden 126 balen mosselen naar Holland a f 2,75— f 3,25 per baal, naar kwaliteit. O N D E R WIJ 8. POORTVLIET. Dinsdag slaagde te Breda voor de hoofdakte de heer C. F. v. Dijke, onderwijzer te Vlaarclingen, thans sergeant bij liet detachement veld-1 leger te Wouw. RECHTZAKEN. Voor cle rechtbank te Breda heeft terecht gestaan P. cle R.,wonende te Oud-Gastel, beklaagd van moord opzijn vader, 'die. veel misbruik maakte van sterkedrank en dan zijn vrouw (bekl.'s moeder) mishandelde. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Voor dezelfde rechtbank heeft terecht gestaan de Belgische vrouw V.' beschuldigd haar op 23 Juli geboren kind, terwijl haar man zich aan het Westelijk front bevond, met een zak doek te hebben verstikt, daarop in papier gewikkeld en in een beerput geworpen te hebben. Eisch IV2 jaar. KERKNIEUWS. Ned. ïlerv. Kerk. Beroepen: Te Nijland (Fr.) P. H. Hei- mens Visser te Velp (G.) Te Ilall (bij Brummeü) J. S Hartjes, cand. te Apeldoorn. Te Wanneperveen H J. W. Grolman, hulpprediker te Capelie 8/J. IJsel. ELKERZEE. De beroepen predikant Ds. Beernink zal op 46 Sept. alhier in zqn ambt bevestigd worden door professor Obbink. Geref. Kerk. BeroepenTe Veenendaal G. R. Kuiper te Alblasserdam. Te Willemstad E. J. van Voorat te Borsele-Driewegen. Bedankt: Voor 's-Graveland J. Hoek stra" te VrieB. Voor Zweeloo D. Ligter te Pieterburen. Voor Nieuw-Loosdrecht R. de Jager te Kamerik. AangenomenNaar Oldeboorn H. Hasper te Schiermonnikoog. De Synode der Geref. Kerken, dezer dagen te Rotterdam gehouden, besloot naar aanleiding van ingekomen voorstel len en een schrijven van de Synode der Herv. Kerk, om een gemeenschappelijk getuigenis te doen uitgaan tegen dezen verschrikkeiyken wereldoorlogeene com missie te dier zake te benoemen en baar op te dragen met afgevaardigden van andere kerken te overleggen het bekend maken van een desbetreffend manifest op eeD zelfden Rustdag in alle Prot. kerken en daarmee een ure van gebed en verootmoediging te verbinden en dit manifest ter kennis der Regeeringen te breDgen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Drachten W. Vos, cand. te Hoogeveen. Staten-Heaeraal. Bij Kon. besluit is bepaald: De tegenwoordige buitengewone zitting der Slaten-Genéraal zal worden gesloten op Zaterdag 15 dezer, des namiddags te 3 uur. Bij Kon. besluit is benoemd tot voor zitter van cle Eerste Kamer der Staten- Generaal gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1917, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid van clie Kamer. Passen ingetrokken. Aan de mosselvisschers te Philipine die passen hadden gekregen om mosselen naar Antwerpen te brengen, zijn deze passen weer ontnomen. Sploaaage bQ de politie. Het Volk bevat het ontstellend bericht dat bij de Rotterdamsche politie cor rupte elementen spionnendiensten ver richten voor de Duitsche regeering. Een hoofdagent der recherche -is geschorst, nadat zijn lessenaar was opengebroken en overstelpende bewijzen voor zijn schuld waren gevonden. Naast enkele rechercheurs zouden ook enkele inspecteurs bij dit zaakje betre ken zijn. De geschorste moet ook be trokken zijn bij het jachtmaken op Duit sche .deserteurs om deze weer in handen der Duitsche autoriteiten te brengen. Een honderdjarige gehuldigd. De 100-jarige oucl-marinier J. M. Stade in Den ITaag heeft uit handen van den secretaris van cle zaken van weldadig heid van de Koningin-Moeder, 'n feest gave namens II. M. ontvangen. Voorts werden gelukwenschen aange boden door hoofd- en' oud-hoofdofficie ren der mariniers. Des namiddags 2 uur werd de jubi laris te zijnen huize geluk gewenscht door den burgemeester van Den Haag, jhr. rnr. dr. II. A. van Karnebeék. De telegrammen, brieven en kaartjes van gelukwensching hoopten zich op tot zulk een stapel, dat liet den 100- jarige niet mogelijk was ze dadelijk alle te lezen/ Buodrleesch. Sinds enkele dagen heeft een slager te Utrecht rundvleesch verkoeld legen 45 tot 55 ct. per pond. Het was goed vleesch. He vraag was enorm groot. Binnen zeer korten lijd was het vleesch uitverkocht. In 'de meeste winkels blijven intus- sclien de prijzen van het rundvleesch veel hooger. Bij het gemeentebestuur bestaan »ians zeer ernstige plannen 0111, indien daarin niet teil spoedigste verandering komt, rundvleesch recht streeks verkrijgbaar te stellen. Appelen en psren. Ten aanzien van de prijzen van appe len en peren heeft de Fruit-centrale het volgende ter kennis gebracht van de Veilingsbesturen: Daalt de binnenlandsche prijs der appelen beneden 5 en die der peren be neden 3 cent per K.G. dan mag voor. de fabrieken worden overgeveild. Daalt de fabrieksprijs der appelen beneden 3 en die der peren beneden 2 cent per K.G., dan mag voor het buitenland wor den geveild. Koffie. De Minister van Landbouw, Nijver heid en liandel heeft het volgende be paald: de prijs, tegen welken koffie in den tusschenhandel ten hoogste zal mogen worden verkocht d. i. de prijs, door branders en handelaren.aan detaillisten in rekening te brengen voor de gebrande koffie wordt vastgesteld op 83 cents per 1/2 K.G. los en 85 cents per' i/2 K.G. verpakt. De aflevering van ruwe koffie is ver boden, behoudens vooraf verkregen toe stemming van het Thee-Koffie-Disb butiekantoor en met inachtneming van de voorwaarden bij die toestemming door dat kantoor te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1