MpJitlhplÉÉi ADVERTENTIEN. De appel eu pereboomen hebben dooi den harden storm veel geleden, dam de vruchten in menigte van de hoornen vielen. Aan enkele gebouwen werd door het inwaaien van ruiten enz. schade toe gebracht. ANNA-JACOBA-POLDER. Zondagna middag 1.1. daalde alhier een Duitsch ballontje met het opschrift: „Deutsch Ballon, kann vernichtet werden, cijfer 5". De ballon had een middellijn van VJi M. ST.-ANNALAND. De stormwind van gisteren heeft een menigte leien van den toren gerukt en enkele boomen geknakt. 1 Een man kreeg een dakpan op. het i hoofd, waardoor hem twee wonden wer- 1 den "toegebracht. Een telegram, 's mor- 1 gens te éven 8 uur te Cortgcne aangc- I boden, kwam hier 's middags te 2 ure aan. POORTVLIET. In de raadsvergadering van 28 dezer werd na goedkeuring der I notulen van de vorige vergadering voor- loopig vastgesteld de gemeente-rekening pver 1916 in ontvang op f 22223,835, in j .uitgaaf op. f 20997,45, mitsdien met een batig slot van f 1226,385 goedgekeurd. Daarna werd de begrooting aangeboden voor het dienstjaar 1918. Aubeitedligea, rerkooplugei, eu WESTEN-SCHOUWEN. Ten over- staan van Notaris F. J. H. Jerpers te Reneiae werden voor de Erfgenamen van mejBootvan Zujjen pnbliek verkocht Paarden voor f 585, f 477, f 501, f 311, f 325,— f 201, f 356, f 182, f 148, en f 166. Oasen voor f 260, f 246, 226, f 220, f 230, f 137, f 75, J 115, f 111, f 100, f 111, f 91, en f 50. Kalfvaarzen voor f 248. Koeien voor f 315, en f 211. Vaarzen voor f 121, f 64, f 60. DREISCHOR, 28 Aug. Notaris If. J. van Nouhuys te Zierikzee, verkocht heden alhier in het openbaar, ten ver zoeke van de erven van den heer C. Minne, het huis en erf aldaar, grool 88 'Centiaren. Kooper de heer M. J. de Waal te Dreischor, voor f 2027. ONDERWIJS. ZIERIKZEE. Bij Kon. besluit van 25 dezer zijn voor het tijdvak van 1 Sept. 1917 tot en met 31 Augustus 1918 be noemd tot leeraar aan de Rijks Hoogerc Burgerschool alhier: 1°. tot leeraar: J. C. Roest Crollius, tijdelijk leeraar aan die school; 2°. tot leerares: mej. D. A. Félix, alhier. RECHTZAKEN, De groote dief «tal te Vlisalngei. MIDDELBURG. De rechtbank alhier heeft rechtsingang verleend tegen den Belg E. D.j die verdacht wordt van diefstal van een groote partij' goederen van het Prov. vluchtelingencomité, welke goederen aan zijn zorg waren toever trouwd tevens werd de gevangenhouding van L'. bevolen. Marine en Leger. (Officieel). De dienstplichtigen van de bereden corpsen van de lichting 1910 zullen, "met uitzondering van de onder officieren, omstreeks begin October a.s. met onbepaald (klein) verlof worden gezonden. 'KEBKNIEBWS.. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te 's-Graveland, L. J. vau Leeuwen te Lisse. Te Workum, J. Nauta Azn. te Mijneheèrenland. Te Ruinerwold, JE. T. de Boer te Lippen huieen. Bedankt: Voor Doornspijk A. H. J. G. v. Voorthuizen te Zegveld. Voor Randwjjk J. G. Woelderink te Mijdrecht. Voor Wehe, P. E. C. Boonetra te Lopperaum. AangenomenNaar Lutjegast B. Gem ster, oand. te Groningen. Geref. Kerk. Beroepen: Te 's-Hertogenboecb, J. Dooroboa te Doetinchem. Te ÓMe- booro, H. Haspers te Schiermonnikoog. Te Drogeham (A), Th. A. Bergsma te Tweede Exloërmond Te Appelscha, A. J. Fanoy, cand. te Middelburg. Te Soherpenzeel G. Menkes, card. te. Driebergen. BedanktVoor Ouderkerk s/1. Amstel, T. Sap te Gouda. Voor Werkendam (A) R, K. M. Hummelen te Heeren veen. Voor TholeD, K. Veen te Meliekerke. Voor Koudekerke (Z), Dr. D. J. van Katwijk te Pijoacker- Nootdorp. Aangenomen: Naar Boombergum, H. Fokkens te Dronrijp. Chr. Oeref. Kerk. Bedankt: Voor Drachten, M. Koomans te Kornhorn. Voor 's-Graveuzande J. Tolsma te Aalten. Vergadering van den Gemeenteraad van St -Annaland, op Dinsdag 28 -Auguetus, des voorm. 11 uur. Voorzitter de heer A. J. Bierens. Alle leden zjjn aanwezig. Na opening der vergadering werden de notnlen goedgekeurd. Onder meer was er ingekomen een brief van den heer J. Boogaard, inhoudende dat hij zijn benoeming tot lid ven der schat tingscommissie aanneemt. De commiesie, belast met het nazien van do gemeente rekening en van die der weezen armen over het jaar 1916, bracht verileg uit, waarna beide rekeningen met algemeene stemmen werden goedgekeurd. Nu werd voorlezing gedaan,van een request van den Heer H. W. OJink, met het ver zoek den duurtetoeslag, geëindigd den 1 Juli 1.1,, opnieuw toe te kenneu. Naar aanleiding hiervan, doen B. en W. het voorstel om dien toeslag te rekenen van 1 Juli tot 1 Januari 1918 voort te zetten voor alle gemeente-ambtenaren, voor zoover ze in functie zijn en geen rijkitoeslag genieten. Wie dus lijks-toë- slag geniet, wordt dus uilgesloten van den duurtetoeelBg der gemeente. Indien echter de eerste voor iemand minder macht bedragen dan de laatste zon doen, dan wordt het ontbrekende door de ge meente bijgepast. Met algemeene stem men wordt dit voorstel aangenomen. De zaak van de verbreeding van de opril nabij 't gemeentehuis, weid, nadat de commissie daarover verslag had uitge bracht uivoerig besprokenbijna alle leden uitten hun meeniDg er over. Hierin kwamen ze alle overeen, dat die ver- breediug een heele verbetering zou zijn, maar ook daarin, dat de beide betrok kenen, de heeren Kodde en Elenbaas te veel geld vroegen, de eerste f 300, de laatste f 150. Besloten wordt, dat de commissie nader met hen zal onder handelen. Bij de rondvraag besprak de heer Heijboer den toestand van een verlaa'put, gelegen waar Hoenderweg en Nieuwstraat samenkomen. Bij regen staat de weg daar meermalen ten halve onder water, wat wel geen bezwaar is voor de jengd, maar anderen tocb hinderlijk is. De voorzitter zegt den heer Heijboer toe, zijn aandacht aan die zaak te zullen wjjden en sluit daarna de ver gadering. Scheiding Tan de noatrnlttelt. (Officieel). In aansluiting aan de vroegere berichten betreffende de schen dingen van Nederlandsch rechtsgebied door vliegtuigen der oorlogvoerenden op 18 dezer deelt het ministerie van buiten- landsche zaken mede, dat de Duitsche regeering door tuischenkomst van baar gezant ter kennis van de Nederlandiche regeering heeft gebraoht, dat blijkens een door den militairen attaobé van het gezantschap in Den Haag aan den chef van de Duitiche generale staf uitgebracht rapport, de twee Duitsche vliegtuigeD No. 1055 en No. 1059, die na hun tooht over Nederland ten slotte genoodzaakt waren respectievelijk bjj Beerta en bjj Bljjham te landen, op den bewusten dag te ongeveer 12 uur een negental bommen hebben laten vallen op Goeree en op Renene. Bedoelde vliegers verkeerden n 1. tijdens hun tooht boven de wolken in de meeniDg nog boven de zee te zijn, toen zjj zich inderdaad reeds boven de Nederlandiche kust bevonden. De Duitsche gezant heeft uit naam ▼an zijn regeeriDg en van den opper bevelhebber van bet Duitsche leger zjjn oprecht leedwezen over dit betreurens waardig voorval, dat gelukkig geen slachtoffers heeft geëischt, uitgesproken, onder mededeeiing, dat de Duitsche regeering bereid is voor de materieels schade een volledige vergoeding te geren. De Bameiztelllng van het wittebrood Naar men meldt, zal waarschijnlijk reeds a.s. Maandag de samenstelling van de bloem voor wittebrood een wijziging ondergaan. Het staat thans vast, dat de roggebloem zal worden vervangen door wittebloem. De kleur van het wittebrood zal nagenoeg dezelfde blijven. Boterdistrlbatle. Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht van détailhandelaars (winkeliers) in boter op gevestigd, dat zij, nu met 1 September a.s. de nieuwe distributie- regeling in werking treedt, goed zullen doen er rekening mede te houden, dat aan bestellingen eerst ongeveer 10 degen ra het opgeven der orders uitvoering zal worden gegeven. Het verdient due aanbeveling, steeds vroegtijdig de !be- noodigde boter aan Ie vragen, hetzij bij bet gemeentebestuur hetzij door bemiddeling van een grossier. Voor de overgangsperiode zullen de détailhande laren dan ook hebben te zorgeo, dat zij een voldoenden voorraad boter bobben, om de ontvangat der eerste levering onder de nieuwe regeling te kunnen afwachten. De op 1 September a.s te geven orders zullen, se'jjk reeds werd gezegd, Diet vóór 12 September kun en worden ontvangen. Orer de grens gekomen. Maandagmorgen zijn 72 dienstplichtige Belgen over de grens gekomen. Met iso leertangen hadden jij den electrische' draad doorgeknipt. Met hen zijn ook zes Belgische vrouwen over de grens ge komen. De hongerlyphui. Uit Lausanne schrijft men aan het Hdbl.: Nu de epidemische dysenterie, vulga- riter hongertyphus genoemd, wegens de omstandighedenwaaronder zij zich pleegt voor te doen, zich in ernstige male op onze grenzen begint te vertoo- nen, heeft de Bondsraad een besluit ge nomen en afgekondigd, dal morgen in werking ircedt, en volgens hetwelk de aangifte verplicht i s van elk geval dezer ziekte, dat zich op Zwitsersch grondge bied mocht voordoen. Distributie van Petroleum. De Minister van Landbouw heeft een schrijven tot de burgemeesters gericht, waarin hij mededeelt, dat liet vooruit zicht op voldoende vermeerdering van de hier te lande aanwezige voorraden petroleum zoo gering is, dat de distribu tie van hetgeen nog beschikbaar is en, in hel gunstigste geval, kan komen, met de meeste omzichtigheid zal moeien ge schieden. De Minister zal voor den voorraad, welke bestemd zal kunnen worden voor huishoudelijke doeleinden, eerlang een distributie-regeling afkondigen. Volgens deze regeling zal de hier bedoelde petro leum slechts kunnen worden verkocht ten behoeve van de verlichting van wo ningen, waar tot lieden noch electrici- teit, noch gas voor verlichting of kook- doelemden beschikbaar was. Ten behoeve van ieder gezin, welke zoodanige woning heeft, zal van Rijks wege een pelroleumdislribulickaarl be schikbaar worden gesteld. Den burgemeesters wordt verzocht zoo spoedig mogelijk, uiterlijk vóór 10 Sepl. aan de Toewijzingscommissie voor Pe troleum, Parkstraat 109, op te geven hoeveel woningen (een gedeelte van een huis, dat door één gezin wordI bewoond, als - afzonderlijke woning te beschou wen) er in hunne gemeenten zijn in welke noch gas, noch cleclricileil be schikbaar is. Indien op den gcsteldcn datum geen opgave van.een gemeente zal zijn ont vangen, wordt aangenomen, dal in die gemeente geen distributie van pelroleum zal behoeven te geschieden. Carbid De N. O. Ti. is weder in. slaat door haar bemiddeling den aanvoer van calcium- carbid uit Skandinavië te verzekeren. Voor den Vrede. Naar De Tijd uit Den Ilaag verneemt, zal de groote betooging van de Roomsch- Katholieken, om sympathie le betuigen met de vredespoging van den Paus, niet, zooals eerst de bedoeling was, te Utrecht worden gehouden, maar in de residentie, en wel op 11 en 12 September a.s. De betooging zal plaats hebben in de groote zaal van het Kon. Zoöl. Genoot schap. Goederen ntt Amerika. Omtrent het Reuter-bericht uit New- York, volgens hetwelk 70 Nederlandsche schepen, die in Amerikaansche havens liggen, verlof zouden krijgen hun ladin gen naar Nederland 1e brengen, mils Nederland 270.000 bushels rogge zou im porteeren, is aan het departement van builenlandsclie zaken niets bekend. Wel worden tussclien onze en de Ame rikaansche regeering onderhandelingen gevoerd, die geleid hebben lot het voor- loopig resultaat, dat een klein gedeelte van de Nèderl. schepen, geladen in Amerikaansche havens liggende, en wel uitsluitend met veevoeder, deze lading ten behoeve van Nederland hierheen zullen mogen vervoeren, onder voor waarde, dat ook voor de Relief-commis- sie een deel van het in Nederlandsche schepen geladen regeeriugsgraan wordt beschikbaar gesteld. mommmm—m De braad te Salonikl. Men schrijft uit Zurich: De Petit Puristen vertelt, dat de brand ontstond in een kruidenierswinkel in de Wardarwijk. Tengevolge der zorge loosheid en onverschilligheid van de Grieksche autoriteiten verliepen meer dan zéven volle uren, voordat eigenlijk iels aan het blusscliingswerk gedaan werd. En als de Entente-troepen geen krachtige hulp georganiseerd hadden was misschien de heele stad afgebrand. Al wat er aan automobielen en vracht wagens beschikbaar was, werd den vluchtenden ten dienste gesteld, om te kunnen bergen, wat zij van hun have hadden kunnen redden. Er was geen water en er waren geen brandspuiten; er bleek ook geen brandweer te zijn. Hel schouwspel, dat de brandende stad bood, was vooral even na midder nacht ontzettend. Heel de wijk brandde als een pelc-ketel. De houten huizen vlamden en gloeiden als lucifersdoozen. Tot overmaat van ramp wpei er-een felle wind, die het vuur naar de uiterste hoe ken van het Joden-kwartier dreef. Men zag de verschillende gebouwen snel na elkaar ineen storten. De hotels, de café's, de bioscopen, het eene gebouw smakte na het andere krakend ineen. Eerst om vijf uur in den morgen was men den brand meester. Vier duizend huizen waren vernield; honderdduizend men- schen geruïneerd. Men bouwde snel voor de ongelukkigen eenige barakken en tenten, doch 'het aantal der slacht offers was te groot om ze allen te ber gen. Bij het aanbreken van -den dag bood de verwoeste stad oen schrikke- lijken aanblik. 0een hoolklst maar een papieraak. Een lezer van liet Utr. Dgbl. dient zijn imedelezers van hel volgende advies: Ik las taiet belangstelling wait u schreef over „papierkisten of doozen", die on eindig veel goedkooper zijn dan hooi lasten. Volkomen juist; ook in mijn huis gezin (wij zitten iederen middag met z'n achten of tienen aan tafel en wij kunnen 't geld niet over de balk gooien) is al weken lang zonneklaar bewezen, dal men werkelijk niet de üitgave voor een Looikist heeft le doen. Het Utr. Dagblad kreeg van een zijner lezeressen 't advies een doos niet papier le ge bruiken;- mag ik u even mededeelen, hoe hel in 'mijne woning wordt gedaan? Wij hebben een zoogen aamden gonjezak ge kocht voor 70 cent; dien zak heeft mijn vrouw heelemaal gevoerd met kranten papier, wel vijf of zesdubbel. Dat gaat heel gemakkelijk; met een flinke, grove steek naait men 't papier zonder moeite aan de binnenzijde van den zak vast. Wij kregen dus als het ware een papie ren za"k in den gonjezak. Als nu ons eten begint gaar le worden, gaan alle pannen den zak in naast elkaar of op elkaar. En alle openingen tusschen.de potten in, stampen wij stevig aan met groote proppen papier, die wij in een mand hebben klaar slaan. Daarna wordt voor zoover de zak niet vol is, nog een flinke partij krantenpapier bovenop de potten en pannen geduwd, bij wijze van nfciniüng de goniezak verdwijnt in leen kast of wordt op een stoel in ae keuken gezet. Uren later komt ons menu goed gaar en volkomen warm op tafel. De proppen papier worden op den duur ietwat groezelig en vuil; dat is niets; wij vernieuwen de proppen en de oude be waren wij als brandstof voor den a.s. winter. Onze gonjezak voldoet uitstekend. Weet u, wat liet voordeel is van zoo'n zak boven een doos of kistje? In een zak berg je vier, vijf pannen, onverschil lig wat de afmetingen zijn van die pannen, 't doet er niet toe of ze hoog zijn of laag, breed of smal de heele rataplan gaat bij ons 's middags den gonjezak in en doordat alle openingen tussclien de pannen goed zijn volge- slampt met papierproppen, blijft de ge- Iiee'le collectie prachtig op en naast elkander staan. Men behoeft dus niet bevreesd te zijn, dat er iets zal omvallen. Ingezonden Stukken. Tholen, Augustus 1917. Manheer de Redacteur Mag ik u beleefd verzoeken het onderstaande als ingezonden stukje in nw eerst uitkomend nummer te willen opnemen. Het spijt mjj dat uw berichtje uit Tholen in no. 10048 van uw blad, aangaande het mg •verkomen ongeval, niet tot opschrift had: „Materiam superabat opus". Want dat werk van uw berichtgever overtreft in werkelijkheid de materialen; het materiaal van een ingedrukte borstkas was gelukkig voor uw bericht gever niet aanwezig. Dat de irradiatie van uw ironisóhen berichtgever profitabel werkt, gunnen wjj hem hartelijk, maar laat hjj toch onderscheid maken tuaschen het lepidum caput van in mannenkleeren wandelende vrouwen en le mensonge van een ingedrukte borstkas. Hopende dat het „Lnmen Rectia", als het eerst aan- wezende materiaal voor een beriohtgever door hem in het vervolg beter zal worden betraoht. DIRK VAN DER MAAS, Landbouwer. MARKTBERICHTEN. ZIERIKZEE, 27 Aug. Veilingsver. voor Schouwen—Duiveland en St.- Philipsland. Op de veiling bezteedde men heden de volgende prijzen PerenBeuné d' Amanliz le soort 18 cfc., Beurié de Mérode le «oort 18—20 ct., Beurré Hardy le «oort 23 otClappa Favorite le soort 2325 ot2e «oort 1618, Jutten le soort 18 ct., 2e soort 12 ct., Bergamot le «oort 13 otDs Jules Gegzt le soort 18 ot., 2e soort 13 ot., Noord-Hollandsohe Suiker le soort 13 ct., Duchesse Williams 2e zoort 20 ctSouveDÏr de Congres, 3e soort 14 ot. Appel»: Cox Pomona le zooit 23 ot., Godlin Keimick le soort 14 ct., streepjes le soort 14 ct., Keizer Alexander le soort 23 ct., 29 soort 16 ot., soort 23 ct., 2e soort 17 ot., L Suffield le soort 15 ot. Kleine veiling: Peren 1020 ot., kleine peertjes 710 ct., afval Peren 7—9 ct., appels 8—13 ot, afval appels 79 ot, Eigenheimers 5 ot., Tomaten 1420 otPruimen 30 ct., alles per K.G. ROTTERDAM, 28 Aug. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 92 paarden, 3 veulens, 1061 magere runderen, 720 vetté dito, 183 vette kalveren, 163 nuch tere dito, 800 graskalveren, 3 schapen of lammeren en 95 biggen. Prijzen per 1/2 kilo: koeien 45—57'/a—67Vi ct., ossen 15-521/2-60 cl., stieren 35-40-53/54 ct., kalveren 50—65—871/2 ct.prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien i' 175—f 385, kalveren f 180-f 390, stie ren f 120—f 525, pinken f 90—f 140, graskalveren f 25—f 45, vaarzen f 140 tot f 160, paarden i' 300—f 600, biggen t' 4—1' 17, slachtpaarden f 150—f200. hitten f 200—f 350, slacht nuchtere kal veren i 10—i 17; biggen per week f0,80 tot f 1. Telegrafisch Weerbericht medegedeeld doe» het Km. Ned. Meteer. Instituut te De Bilt, aaar waarnemingen verrloht in den morgen va1 29 Aug. 1917, Hoogste barometerstand 758 2 te Ha- paranda. Laags'e 743.9 te Den Hélder. Verwaohting tot den avond van 80 Aug. stormachtige tot krachtigeu later af- nemendeu zuidelijken tot westelijken wied, betrokken tot zwaarbewolkt met regen buien, later opklarend en iets zachter. STOOMBOOT DIENST tn tuuchengeUgen plaat i$n AUGUSTUS 1917. Van Vlioingen naar Rotterdam. Van Middelburg naai Rottorda*. Van Rotterdam naar. Middelb. an Vliuingen. Donderd. 80 Vrjjdag 81 Zaterdag 1 Maandag 3 Dinadag 4 Woenid. 5 Donderd. 6 'ii. 7,15 I 7.15 7,15 7,15 '■m. 9,15 945 »,15 1 *9il5 m. 9,— I I' ll1 öl— öl- GETROUWD: J. BOOT Wz. en C. C. VAN DEB MALE Ju/, die, mede namens wederzjjdiche familie, hun' hartelijke» dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bü hun Huwelijk ondervonden. Shrooskbbkk, S. 1A1_ -5T-29 Augustus 1917. St.-Ann aland, Heden overleed, na een lang durig doch geduldig ljjden, onse innig geliefde Doohter, Zuster, Behuwdzuster, Tante en Verloofde, Magretha Maria de Bruin, op den nog jeugdigen leeftijd van ruim 25 jaar. :r Zikrikzbb, 27 Augustus 1917. J. DE BRUIN. C. M, DE BRUIN— KBAKBBL. C. M. DE BRUIN— Dn Zwabtb. M. J. DB ZWARTE en Kind. J. P. DE BRUIN. A. J. DB BRUIN. A. A. SCHIPPER. Rotterdam. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig ljjden, onze innig geliefde Nicht, Magretha Maria de Brnth, op den nog jeugdigen leeftijd van ruim 25 jasr. Zibrikzbb, 27 Aug. 1917. Namens de Familie, M. DUVALOIS. M. C. DUVALOIS—Kbjlkhhl. Heden overleed, na een lang durig dooh geduldig ljjden, onze geliefde Bohtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Johanna Bal, geb. Smit, in den ouderdom van 73 jaar en 6 maanden. Bkuinisbb, 28 Augustus 1917. C. BAL Dz. en Familie. V Mijn besten dank aan allen, mjj bljjken van belangstelling ga op 27 dezer. Drbisobob, 29 Auguztui 1917. K. A. VAN LANGERA

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 2