ZIERIKZEESCHE NIEUWSB u Woensdag 22 Augustus 1917. C3B ier lks@ c ti eonrant), ABONNEMENT. Prijs'pes drie maanden 1,40.. Franco per pest- 1,70 Voor het buitenïaod per jaar 10, Afaonderljjke nummers 0,06. Versohjjnt Maandag, Wpensdag on Vrjjdag 74üa JAARGÊM8, Ha 10047. DSréctaur i A. J. DE LOOZE Jr. niimir-HssfdrafaalMFi A. FRAMXEL. De jaarlijksche MAN DATEN van de stich ting' van Vrouwe Clajra Jans- dochteevanFparwoude kunnen door de alhier gevestigde deel- gerechtigden ter Gemeente- Secretarie worden afgehaald. PETROLEUM. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 18 Aug. 1917, no. 66575, afdeeling Handel: 's-Gbavenhags, 18 Augustus 1917. Ten vervolge op najjtie circulaire d.d. 7 dezer, ""no. 64167, Afdeeling Handel, heb ik de eer U te beriohten, dat in verband met hot uitblijven van petroleum-aanvoeren alsmede de bestaande onzekerheid ten aanzien van verderen aanvoer met ingang van 18 dezer de beschikbaarstelling van genoemd artikel voor licht- en kookdoel- einden ten behoeve van huishoudelijk gebruik tot nadere beschikking moet worden beëindigd. Zoodra nieuwe aanvoer heeft plaats gevonden zal eene nieuwe regeling ter zake worden ge troffen, waaromtrent U alsdan nader bericht'zal geworden. Ziïrixzbe, den 20 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE. NIEU W STIJDIN GEN CANADA. Te Rigand (Quebec) is een fabriek, die Ier vervaardiging van ontplofbare sloffen in gebruik was, in de lucht gevlogen. De eerste berichten behel- sen, dat 40 belendende huizen dooi de kracht der ontploffing zijn „op geblazen". Geheel de omtrek was met wrakstukken overdekt en in rook ge huld. Een bizondere trein met genees- heeren en pleegzusters is van Mon treal naai- den plek des onheils ver trokken. GRIEKENLAND. Twee derde van Saloniki is door brand verwoest. Honderdduizend menschen zijn dakloos, o. w. 42000 joden. De regeerings- gebouwen en de kerk St.-Sophia bleven gespaard. Oader de vernielde gebouwen zijn het postkantoor en de bureau's van de Ionische bank, waaruit het baar geld, obligaties en archieven zijn gered. Tot nu toe zijn er geen teekenen, die erop wijzen, dat er opzet in het «pel was. NEDERLAND. ASSEN. Alhier is gevankoljjk binnen gebracht H. S.26 jaar, directeur van de AlgemseneNcderlandsche Risico-Bank te Hoogeveen, verdacht van verduistering van gelden, d'e hjj in bovengenoemde betrekking ónder zich had en toebehoor den aan verschillende inleggers in die Bank. De verdachte is te Heerlen gevat, OOTMARSUM. In den nacht van Zaterdag op Zondag is uit het ge meentehuis door middel van inbraak voor ongeveer f 3000 manufacturen gestolen. Enkele weken geleden heb ben de kommiezen aldaar 'n partij van ongeveer f 4000 in beslag geno- men. Deze partij, waarvan thans een gedeelte gestolen is ,werd in het ge meentehuis bewaard. 'b-GRAVENHAGE. De wachtmeester v. d. B., van de veldartillerie te Leiden, die naar hier ia overgebracht als ver dacht in Maart jl. den moord te hebben gepleegd op den adjudant-onderofficier Galle in de Alexander-Kazerne, blijft alle schuld ontkennen. Hij is ter be schikking van de militaire autoriteiten gesteld en werd in de Oranjekazerne in arrest gezet. De aangehondene moet, toen bi, vroeger te 's-Gravenhage in garnizoen was, Galle goed gekend hebben en, evenals meer andere wachtmeesters, nog al eens geld van hem hebben geleend, Of hfi ten tijde dat de moord heeft plaats gehad, nog bij G. in 't krijt stond, valt niet na te gaan. Onbekend gebleven jongens hebben Zaterdag in de Snmatrastraat stink bommen geworpen in de uitstalling van een bakkerswinkel aldaar en tegen den gevel van dat perceel, tengevolge waar van de in de uitstallihg liggende eet waren bediervenook ontstonden er schroeiplekken. De politie heeft daarop bij een bewoner van genoemde straat 26 soortgelijke bommen in beslag genomen. Zij bevatten vermoedelijk zwavel en ammonium. KAATSHEUVEL. Maandagavond is M. v. R. door zjjn broers in een twist levensgevaarlijk in den buik gesneden. TIEL. In tie Oostsleeg, buiten bel dorp Drulcn, woont tiet gezin der weduwe Van G., dat zeer ongunstig bekend staat. Een der dochters is gehuwd met den oppassenden 0. van Tiiem, vader van vier kinderen. Deze ontmoette Zaterdagavond 2 zijner zwagers, dronken in een café. Een van hen bracht hij naar zijn schoonmoeder, waarop de andere 't tweetal volgd.e. Of thuis getwist is, moei nog blijken, maar vast staat, dat legen halfelf Van Thiem door zijn zwager, bekend onder den bijnaam „Den Eiber", mei een schop de schedel werd gekloofd en door mes steken in de borsl doodelijk gewond werd. De vermoedelijke dader laadde den getroffene op een kruiwagen en bracht hem zingende dorpswaarts, doch wierp hem onderweg onder een heg, waar .Van Thiem op aanwijzing van een paardendrijver gevonden werd. Hij-was nóg bij kennis, gaf inlich tingen aan dp politie en vroeg naar zijn ouders, te Leeuwarden wonende. Zondagmorgen 8 uur is Van Thiem overleden. De dader is in arrest ge nomen. Hel lijk is ter schouwing naar het schoollokaal gebracht. De justitie uit Tiel is naar Dralen ver trokken. Als vermoedelijke dader van moord is gevankelijk binnengebracht de 24- jari.ge A. v-. G., ongehuwd zwager achlig te Drillen. De aangehoudene is een bekende der justitie; hij is reeds meermalen wegens diefstal en mis handeling veroordeeld. .WOENSEL' (N.-Br.) Maandagnacht hoorde de slager B. A., achter in zijn tuin, -waar een worstfabriek slaat, geraas. Hij begaf zich naar den tuin en hoorde 2 personen wegloopen. De. lolilic werd gewaarschuwd en deze ösle vier scholen. Het vierde schot trof een der inbrekers in het been, waardoor bij ineenzakte. De getroffene, zekere G„ slaat zeer ongunstig bekend. Hij .was pas uit een gevangenis ontslagen, had een paar dagen bij den slager aan de ver bouwing van 'zijn woonhuis gewerkt en wist daardoor hoe hij in den tuin kon komen. Vóór hij daar was, heeft hij drie deuren moeten verbreken. De getroffene, welke weigert op te geven wie in zijn gezelschap was, werd per brancard naar het gasthuis vervoerd. ADVERTENTIE N. Van 1—4 regel»f 0,40. Elke regel rnear0,10. Reclame» per regel- 0,16. Bjj contract belangrijke korting, tuseadisg op den dag raa uitgaTe r66i 2.10 ure Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Benoemd lol brigade commandant der rijks-veldwncht al hier, de heer J. v. Spluuder, vroeger le Schuddebeurs, thans le Zaamslag, in de plaats van den heer J. Kunst. Het Zomerfeest. Sedert de wereldoorlog ontbrand is, heeft men in .Zierikzee, evenals in vele andere gemeenten, geen ker mis gehad. Moekt onze gemeente daardoor ge durende een drietal jaren een niet onbelangrijke bate missen, voor een niet gering gedeelte der bevolking en wel voor dat deel, hetwelk zich niet de weelde kan veroorloven naar Sche veilingen of Soestdijk te gaan, en daar eenigen lijd le toeven, was 't een zeer ernstige teleurstelling, dat het van de genoegens van dit over oude, jaarlijksche volksfeest versto ken bleef. Teneinde nu de bevolking daarvoor «enigszins schadeloos te stellen, heefl het bestuur van Vreemdelingenver keer met toestemming van jle mili taire autoriteiten het initiatief ge nomen tot de organisaLie van een Zomerfeest en met dit doel een plaat selijk comité in het leven geroepen, .waarvan eere-voorzitter is de com mandant van Schouwen en Duive- 'and, de lieer Louwerse. Mét grooteu ijver is dit comité aan cl werk getogen. De vrucht daarvan is, dat wanneer liet weer zoo gunstig blijft als dit in de laalsle week het geval is ge-, woest, liet op den 2Ssten ,29sten, 30sten en 31sten dezer te houden Zomerfeest zóó schitterend belooft te worden, dat men net gemis van de '■ermis niet eens góvoeicn zal. Het viiTilaagsehe Zomerfeest zal s. Zondag met een concert in den tuin van de sociëteit „Concordia" worden ingeleid. Dit concert zal blij kens achterstaande advertentie des namiddags van 3—5 door 't muziek corps „Walcheren" uit Middelburg, gegeven worden. •Voorts zal aldaar gedurende de feest dagen des namiddags en 's avonds "ederen dag door 't bekende Elite- Ensemble „Eedora" onder leiding van den bekwamen orkestleider Egbert Muller een concert gegeven worden. Hel is hetzelfde dames-orkest, 't welk het vorig jaar gedurende de najaars feesten iederen avond in de socieleit aan liet publiek waar kunstgenot ver schaft heeft. Ter afwisseling zal op treden Billy Poor, komische jong leur, iemand, die alle instrumenten bespeelt, en overal, waar hij optrad, het grootste succes had. Dinsdag zal 't Festival worden ge houden, waaraan negen muziekgezel schappen zullen deelnemen. Deze zullen om 10 uur door „Kunsten Eer" an de tram worden gehaald waarop zij op de rijwielbaan van den heer A. Anker zullen worden onthaald. Daar na zal door hen op 'het Havenplein een ensemble sluk worden gespeeld, lie niHlerlinvp wedstrijd zaJLltl de ho nen van de heeren Driver en lie Vries plaats hebben. De daarop vólgende dagen kan men genieten van den zwemwed strijd, de walerpolo-demonstratie, de sportspelen, den militairen worstel wedstrijd, hel liardloopen, liet hand- korfbalspel, den gekostmneerden voet balwedstrijd de rijwièlpromenade van twintig jonge dames, en de mili taire huishond-tentoonstelling in de socieleit „Ons Genoegen". Aan vermakelijkheden, kramen en tenten zal er geen gebrek wezen. De Rodelbaan, iets nieuws voor Zierikzee, zal komen. Het is ecu tent, die 40 Meter Jioog en 80 M. lang is. Dan krijgen wij nog een sloom- carroussel, een zweefmolen, 'n luclit- schommel, 'n gewone carroiissel, een 'circus, een palingtent, een werptent, koek- en galanteriekramen, een pof fertjes- en wafelkraam, Indianen, Da- jakkers, wilde beesten ,en natuurlijk ook een echte somnabule. Eli in dc Concertzaal zal Januari ons 'vergasten de eerste twee avonden op komedie en de laatste 2 avonden op een café-cliantant. De Brandstoffencommissie ver zoekt ons onder de aandacht te willen brengen mét bet bezorgen der brandstof geduld te hebben. Men werkt zoo vlug mogelijk, maar er komen dagelijks veel meer bestellin gen in, dan dut er bezorgd kunnen worden. Nog wénschen wij namens de commissie cr op le wijzen, geen twee kaarten in 1c zenden, daar dit lot onbillijkheden leidt ol aanleiding geeft en bovendien het werk der com missie zeer belemmert. KERKWERVE. De St.-C.rt. bevat de statuten van de afd. Het Groene Kruis alhier. KAPELLE. In de Dinsdag gehou den vergadering van ingelanden vali deii polder de Vier Bannen van Dui- veland werd de rekening over liet dienstjaar 1916/1917 vastgesteld in ontvang op f 87872,54'. in uitgaaf op f 659 67,755, batig saldo aizoo van 21904,79. In overeenstemming dier rekenin werd dé begrooling 1917/1918 in dier voege gewijzigd, dat zij in onlv. en uitg. werd-vastgesteld op 1' 79139,43, met een onvoorzien van 1' 931,84. Uitgeloot wei-den van de leening 1915 de obligatien Nos. 1, 38, 41 en 59 en van de leening 1917 de obliga tien Nos. 9, 28, 48 en 54, aflosbaar per 1 Mei 1918 en 30 April 1918. Besloten werd bij de begrooting 1918/1919 nader te regelen het in stellen van een pensioenfonds voor weduwen en weezen der beambten des .polders. Op voorstel van het bestuur wer den duurletoeslagen verleend aan den dijkbaas en den machinist, ieder ad f 100. THOLEN. Zijdie plan hebben den 28sten Augustus a.s. te Ouden- bosch de vergadering over de water leiding le bezoeken, zullen wegens de voedselschaarschte verslandig han delen, om wanneer zij iels te elen wenschen te krijgen, dit vooraf aan den hotelhouder aldaar, den heer' L. Couwenberg, Dij voorkeur vóór den 25 dezer, le bestellen. In elk geval neme men zijn broodkaart mee. O N D R WIJ 8, Bij liet le 's-Gravenhage gehouden examen voor de akte Duiisch l.o. slaagde o.a. de heer J. Hage, onder wijzer te Zierikzee. Een 60-jarige candidaat. Te Leeuwarden slaagde de vorige week een zestigjarige candidaat voor de hoofdakte. Post en Telegrafie. RENESSE. De hulpbodedienst wordt hier omgezet in een postbode- dienst, waardoor er een vacature-ont staat voor postbode. Gegadigden kun nen zich hiertoe aanmelden bij den directeur van liet post- en telegraaf kantoor te Zierikzee. moment voor beide zijden van te veel belang. Holland loopt echter groot gevaar als een belegerde veste spoedig honger te lijden. Om dit te voorkomen moeten wij den toestand ernstig onder bet oog zien. Met kalm beraad moeten wij Le werk gaan en niet welwillende medewerking moe ten tv ij onze persoonlijke wenschen en wenschjes ondergeschikt maken aan het ecne groole doel, onze onaf hankelijke kracht te handhaven uit eigen middelen lot tijd en wijle ,dat de vrede zal zijn teruggekeerd. „De oorzaak van deze ontwikkeling an den toestand is eenvoudig. „Vanuit Amerika zullen wij niels meer ontvangen. Inderdaad, Amrrika zal niet in slaal zijn ,ons de oude oorraden te leveren. President Wil son en de overgroote meerderheid der Amerikanen zijn ons persoonlijk welgezind. Maar het is onmogelijk, dat de groote transatlantische voor raadschuur alle gealliëerden van levensmiddelen zal voorzien en bo- endien ook nog de neutralen. Blij- ,-eu wij neutraal dan zullen wij te zamen met Denemarken en Noorwe gen en Zweden en Zwitserland ach teraan op de Amerikaansche lijst komen te slaan. Wij kunnen wel schepen naar Amerik. havens zenden maar voorraden om die le vullen, zijn niet verkrijgbaar. „Neutrals last". Het gaat om leven en dood, en de kléinen komen in het gedrang/Dit feit mag ons onaangenaam aandoen maar liet beslaat. Hoe eerder wij het begrijpen ,hoe beier voor onszelven en onze naasle toekomst. De rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer J. G. v. N. te Vlissingen, lid der Provinciale Staten en lid van den gemeenteraad, tegen wien ver leden week f 100 boete of een maand hechtenis werd geëischt wegens smaadschrift tegen den eersten luit. A. J. Tapper in hel Vrij:, weekblad voor Zeeland. De rechtbank heeft bekl. tot f 50 boete subs. 14 dagen hechtenis veroordeeld. Marine en Leger. Geslaagd voor 't officiers-examen van den hoofdcursus le Kampen voor de infanterie h. 1.1. de lieer J. Boogerd, geb. le Zierikzee. Holland es imorlka. Een Hollandsche Amerikaan, die enkele weken geleden in ons land is gekomen, is getroffen geworden dooi de betrekkelijke zorgeloosheid, waar mee hier te lande, naar zijne waar neming, wordt voortgeleefd. Hij meent, naar heigeen hij in Amerika heeft gehoord, dat er uiterst moeilijke tijden ook voor ons land aanbreken zullen, en zou gaarne in de gelegen heid worden gesteld, zijn oude vader land met ernsl te waarschuwen. In de N. 11. Crt.- is reeds maanden geleden en herhaaldelijk er op ge wezen, dat Nederland, gelijk Iron- wens alle andere landen, tijden van gebrek aan allerhande noodzakelijke behoeften zal hebben door le maken. Tot nu loe is daaraan niet veel waarde gehecht; men gelooft niet gaarne, wat-men onaangenaam vindt. Ofschoon onze Hollandsche Ameri kaan niets nieuws schrijft, méenen wij er wel aan te doen, ook zijn stem nog eens te doen vernemen. Hij heeft aan den anderen kant van den Oceaan gezien wat daar omgaat, en misschien wil men aan zijn waar schuwing llians eenige waarde hech ten. Hij schrijft dan:- „Dit is een woord van waarschu wing. Een woord zoo ernstig, als ik het schrijven kan in een taal die mij sederl vele jaren niet meel- tot ge wone omgangstaal heeft gediend. Holland loopt gevaar! -Niet door een direkte deelneming aan den oorlog. Als bufferstaat is Nederland op, dit GtarauthprQion lasdbuuifproduct31. neuf en K^rerTïèettj^felê'nTrM 'rttJP j port der commissiën, belast met het doen van voorstellen in zake 't vast stellen van minimumprijzen voor van regeeringswege aan le koopen land- I bouwproducten ,en gelet op de dien- I aangaande ingewonnen ambtsberich ten: 1°. vastgesteld de volgende garaii- 1 tieprijzen voor de hieronder ge- I noemde landbouwproducten van den oogst 1918, alles pe>- 100 K.G. en gel dende voor de prochn tie van goede kwaliteit, goed droog en markt-1 schoon: wintertarwe f 18; winter rogge f 20; wintergerst f 16,50; win I terkoolzaad f 40. De prijs wordt voor partijen vniJ afwijkende kwaliteit naar verhouding lager gesteld. 2°. bepaald, dat de onder 1 ge noemde garantieprijzen zuilen wor den verhoogd, indien de omstandig heden zulks noodzakelijk maken, d( voormelde commissiën gehoord. Beperking treinenloop. Naar wij vernemen, is bij de Maal schappij tot Exploitatie van Staatf spoorwegen en bij de H. IJ. S. A weder een aanzienlijke beperking va den treinenloop in overweging in vei band met den kolennood. Waa schijnlijk zal die nieuwe dienstreg ling in het begin van September wo den ingevoerd, en wanneer do regc ring ten minste geen meerdere b perkingen noodzakelijk acht, zal d: ongeveer 30 pCt. van de treinen vi de tegenwoordige dienstregeb ig, zc wel wal de personen- pis de goe< rentreinen belreft uitvallen. Engdicke en Dultseka krfjgs- gcTmngeaei. Op het oogenblik wordt niet directies, van de HolLand-Ameri Lijn en den Rotlerdamschen Lid onderhandeld over het bezigen opgelegde schepen voor het one brengen der Engelsche krijgsgev genen, die hier binnenkort in land verwacht worden. Het ligt in de bedoeling het j „Rotterdam" van de II. A. L'. tel stemmen als verblijfplaats der Er sebe officieren, oen aantal mind zal waarschijnlijk in het „Urani hotel" worden ondergebracht. Over een en ander zijn de or

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1