ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 20 Augustus 1917. Wjjzigiij lyWeioÉÉ). EERSTE BLAD. Zandaardappelen, NIEU WSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. CSE lerlkzeeech Courant), ABONNEMENT. Pi^s pe; dtie maanden 1,40. Franco pet post1,70. Voot het buitenlaud pet aai - 10, Abondeiljjke nummers- 0,05. Veiiohjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag, 74ste U9. 10046. ËSirsoisur A. J. DE LOOZE Jr. UitgS99r>H0sfdradaoteiir t A. FRAHKEL. AD VEBÏENT1EN. Van 14 regelsI 0,40. ÏCike regel meer - 0,10. Keolames per regel 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Isxending op den dag ran uitgars vóór Ï.IO ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gevonden op den openbaren weg; Ben wit Schort. Schoentje. Portemonnaie met geld. Terweel. Paar Kousen. Inlichtingen le bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzeb doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zgue vergadering van 28 Juli 1917, is vastgesteld1 de volgende Verordening: VERORDENING tot wjjziging der Algemeene Politie-Verordening voor de gemeente Zierikzee. De Raad der gemeente Zierikzee; Overwegende, dat het wenscheljjk is in de Algemeene Politie-Verordening dezer Gemeente eenige wijzigingen te brengen, welke naar het oordeel der Commissie voor de Strafverordeningen noodzakelijk zjjn; Gelet op het voorstel dier Commissie van den 9 Juli 1917 en op het advies der Gezondheids commissie, d d. 14 Juli j.l., No. 423c en No. 424c. Besluit: Artikel 1. V Aohter Artikel 96 der Algemeene Politie- Verordening voor deze Gemeente wordt inge voegd een nieuw artikel 96bis, luidende als volgt: Het is verboden aan hen, die werkzaam zgn b{j het laden of lossen van vaartuigen of voer- taigen in het openbaar sterken drank te drinken, of aan die personen sterken drank toe te dienen of te verstrekken. Artikel 2. De laatste alinea van Artikel 63 der genoemde verordening vervalt en daarvoor wordt in plaat» gesteld de navolgende bepaling: Het is verboden op een rgwiel of motor rijwiel een of meer personen te vervoeren boven het getal, waarvoor het kennelijk door zjjne inrichting is bestemd. Artikel 3. In den zevenden regel van Artikel 63 der ge noemde verordening vervallen de woorden: ambtenaren der „gemeente" en wordt het daaraan voorafgaande woord „andere" veranderd in „anderen". Artikel^ 4. Na Artikel 89 der genoemde verordening wordt ïngelascht een nieuw Artikel 89bis, luidende als volgt: Het is verboden bg een openbare muziekuit voering eenig stoorniswekkend geluid te maken. Artikel 5. Na artikel 102 der genoemde verordening wordt ingelaicht een nieuw artikel 102&&, luidende als volgt: Het is verboden aan kinderen, beneden den leeftjjd van dertien-xjaren, tabak sigaren of sigaretten te verkoopèn, ten geschenke aan te bieden of op eenige andere wjjze te verstrekken. De voorwerpen, waarmede de overtreding is gepleegd, kunnen worden verbeurd verklaard. Artikel 6. In artikel 159 der genoemde verordening «nb a, tussohen de cjjfers 89 en 90 in te voegen „89bis" en tusschen de cjjfers 100 on 103 in te voegen: ,,102bzV' en in genoemd Artikel 159 sub b tusschen de cijfers 96 en 97 in te vo8gen: „96Ms". Aldus vastgesteld ter openbare Raadsver gadering van den 28 Juli 1917, No. 13 A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Voorzitter. P. F. WITÏERMANS, Secretaris. Zjjude deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun berigt van den 10 Augustas 1917, No. 158, 3o afdeeling in afsohrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20 Augustus 1917. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Ziirikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel van 16 Augustus j.l., no. 22078, 6e afdeeling B: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne beschikkingen van 4, 5 en 7 Juli 1917, Direotie van den Landbouw, Litt. A, 6e Afdeeling B en 21 Jnli 1917, Directie van den Landbouw No. 20275, 6e Afdeeling B Heeft goedgevonden: te bepalen dat de in de laatstgenoemde beschikking vast gestelde maximum kloinhandelprgzon ook zullen gelden voor de z.g. fijne zaadaardappelen. Zierikzee, den 20 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. NOORWEGEN. De oo'gst in het Noordén van Noor wegen is geheel mislukt. Ook in de overige deeXen des lands is de oogst niet bevredigend, zoodat men met de groot- ste bezorgdheid de toekomst tegemoet ziet, met het oog op de brood voorzie- ning van het Noorsche volk. j Een in Europa nog niet voorgekomen korenziekte heeft veel te velde staand koren vernield. NEDERLAND. SPAKENBURG. Tegen 10 uur Don- 1 derdagavond verliet een hooi je met drie j personen onze haven, 't Waren Jan van J de Gr., Melis II. en Wouter de G. De, nacht was donker en het was bladstil. Hoewel men niet precies kon te welen komen, hoe het gebeurd is, is het loch eeii feit, dat de-boot dicht bij de kust onderstboven gegaan is. Naar schatting stond daar toen pl. m. 6 voet water. Ongeveer om 1 uur des nachts moeten zij te water geraakt zijn, want toen moet men hun geschreeuw reeds gehoord hebben. Er is echter geen acht op ge slagen, tot ook anderen het angstig ge schreeuw om hulp hoorden. Drie beamb ten van de Visscherij-inspectie, die juist ill de haven lagen, sprongen dadelijk in de boot en roeiden zeewaarts. Tegen 3 uur 's nachts vonden zij de boot. Een der drie personen, M. H., lag met de beenen op den mast der omgekantelde boot, terwijl zijn handen den rand der boot omklemden. Van hem kwam het hulpgeroep. Later bleek, dat W. de G., vermoedelijk badende, den wal heeft bereikt. Hij weet eigenlijk zelf niet, hoe hij op den wal en thuis gekomen is. Een is verdronken, Jan van de G., nog slechts 31 jaar, vond zijn dood in dc zilte golven. De man laat een vrouw met twee kinderen achter. Haar spraak terug. BALK. Door angst tijdens het bom bardement van Mechelen verloor een vrouw aldaar haar spraak. Die vrouw kwam later in het kamp alhier, waar haar man als militair geïnterneerd is. Toen deze vrouw deze week driftig werd, omdat de kachel niet wilde bran den, kreeg zij plotseling haar spraak terug. VIERLINGSBEEK. Zekere K. is Don derdagnacht bij een ruzie door een mes steek in het hart getroffen, met het gevolg, dat de levensgeesten bijna onmiddellijk waren geweken. De ver- slagene laat een vrouw en acht kleine kinderen achter. Als vermoedelijke dader werd aangehouden een zekere R. uit Groningen. Een windhoos. ZWARTSLUIS! Tijdens een lievig on- weder trok een windhoos over ons dorp die heel wat schade aanrichtte. Van vele huizen werden de daken vernield en talrijke schepen werden van hun tou wen of ankers losgeslagen. Een boot werd eenige meters hoog de lucht ingevoerd en werd in twee stukken weer op. het water neerge stuikt. ROTTERDAM. In een volkalogemeut op de Binnenrotte kwam Vrijdagnacht om 12 uur een Duitsche deserteur, af komstig uit Erfurt, die te Amsterdam verblijf hield. Hij kreeg logies op de derde étage op een kamer waar ook twee bejaarde mensclien logeerden. In den nacht toen die lieden reeds ter ruste waren heeft hij zich blijkbaar met een scheermes sneden toegebracht aan de polsen, aan den hals en in de hartstreek, vijf in het geheel. Daarop heeft hij zich uit het raam geworpen dat uitkomt in de le Lom- bardstraat. Hij viel van een hoogte van 9 meter op straat, waar hjj door een nachtwaker en een politieagent gevonden werd, die hem naar het ziekenhuis ver voerden. Daar is de man ouder de .be- handeling van een geneesheer gestorven. Wel had hij tegen de oude monschm geklaagd over de sléchte tijdeD, maar van zijn daad hadden zij niets bemerkt STEENBERGEN, De. heer C. Klein, clie op een fiets zat, op den weg van hier naar Dinteloorcl, is door 'n motor wielrijder aangereden. De heer Klein kreeg ernstige verwondingen en is ten gevolge van een hersenschudding over leden. De motorfietsrijder- heeft tenge volge van dc botsing een oog verloren. Zwemmend© goylueht. MAASTRICHT. In dc afgeloopen week hebben zicli hier alleen uit de. omstreken van Maastricht 15 Duitsche deserteurs eh 3 Russen komen melden. Van de Russen was er één tegenover Eijsdeii de Maas overgezwommen. Bij het duiken onder de electrische draden door raakte hij per ongeluk even met £ijn been er aan, waardoor een groot stuk vleesch uit zijn been werd ge brand. De tweede was tegenover Elsloo dc Maas over gezwommen. Hij had bij de Marine gediend en was bij Novo-Gri- gowsk gevangen genomen. ZIERIKZEE. Door gebrek aan brand stof is de garnalen-industrie te Kapelle bij deze gemeente stopgezet. Ons werd toegezonden het jaar verslag van het bureau van advies voor den IIandeldrijvenden en ïndustriëelen Middenstand in de Provincie Zeeland, gevestigd le Middelburg. Uit dit verslag blijkt, dal dit bureau van advies 'n weg wijzer wil zijn voor den Middenstand, een raadgever in alle voorkomende aan gelegenheden den Middenstand betref fend, Ieder middenstander, wiens boe ken niet geheel volgens dc eischen is ingericht, kan zijn boekhouding door 't bureau van advies doen verbeteren en zoo noodig geheel laten vernieuwen. De directeur van genoemd bureau Is de heer J. L. v. tl. Harst te Middelburg. Bij Kon. besluit van 21 Juli 1.1. (Staatsblad No. 496), is de inrichting van den Rijkswaterstaatsdienst opniehw vastgesteld en is o. a. de titel opzichter van den Rijkswaterstaat vervangen door technisch ambtenaar van den 'Rijkswa terstaat. „Ku*st en.Etr". Morgen, Dinsdagavond, zal liet mu ziekgezelschap „Kunst en Eer" om Jialf negen een volksconcert in dc muziektent op [liet Haven plein geven. Er zullen weg programma's aan dc muziektent te ver krijgen zijn. Lfefdadlghoidscoecort In de Nieuwe Kerk werd gisteren- namiddag door mevr. J. Klimmerboom- Fcderspiel altzangeres te Keulen, dooi den lieer F. Klimmerboom, viool-leeraar aan het Keulsche Conservatorium, en idoor onzen stadgenoot, den heer S. Klim merboom, een concert gegeven. Jammer, dat. het zoowel om hetgeen ten gehoore werd gebracht als om het weldadig doel niet beier bezocht was. Dc heer S. Klimmerboom opende het cóncert met Chopin's treurmarsch. Het was een herinnering aan de ramp, die Zierikzee den 30sten April van dit jaar getroffen heeft. Indrukwekkend klonken de sombere orgeltonen door het ruime kerkgebouw. Verder werden door hem met zijn bekend meesterschap op het orgel eenige stukken van St.-Saëns en Van 't Kruys gespeeld. Vooral de Béné- diclion Nuptiale maakte wegens de eigen aardige klankcombinaties en de schoone mélodie een verheffeiidcii indruk. Mevrouw Klimmerboom—Federspiel, die wij meer het genoegen hadden hier te lïooreyi, bezit een zeer schoone alt stem, die verbazend in krachten omvang is toegenomen. Zij weet met haar fraaie stem, die in staat is het geheele kerkge bouw te vullen, en daarbij herinnert aan het prachtgeluid van de groote zarigeres Amalie Joachim de toehoorders mede le sleepen en tot in de ziel te treffen. Wer ken van "Mendelssohn, Dvórak, Hoppe en Handel werden door haar meesterlijk vertolkt. Psalm 23 van Jaroslaw Hoppe, eenmoderne, schoone compositie, die aan stem, voordracht en uitdrukkings vermogen eener zangeres groote eischen stelt, werd niet diep gevoel door haar gezongen. De violist, de heer F. Klimmerboom, is een meester in dc kunst. Groot is zijn toon, muzikaal zijn voordracht. Eljce noot heeft bij hem beteekenis. Zijn volmaakte rust en zijn volkomene zelf- hehcersching stellen hem in slant te spelen, zooals hij het wil. Wij danken de vconcertgevers .voor het geno'tene, en in het bizonder den heer S. Klimmerboomj' dat hij 't Zierikzee- sche publiek wederom in de gelegen heid gesteld heeft een uitstekend concert te hooren. Nnt*fcp%&rbank. Aan het verslag van de Nutsspaar bank over 1916 ontleenen wijhet vol gende. Het.bestuur bestaat uit de lieeren J. A. de Bruyne, voorzitter, J. A. Stoop, secretaris, mr. S. R. Bakker, penning meester, dr. II. Goemans, M. C. Mulock Houwer, II. Slot en P. C. II. IJuvers. In het jaar 1916 werd ingelegd f213.752,155 en uitbetaald f 223.205,72. Het getal spaarboekjes einde December 1916 in gebruik bedroeg 174, waarmede een be drag van f 1053,88 gespaard was. Dooi den verkoop van spaarzegcls was ge spaard geworden op School A f 413,58, de Muloschool f 562,71, de Christelijke school f 214,81 en de R. C. Par. school f 229,83. Het te goed bedroeg op 31 December 1916 f2422,28. De saldo-winst bedroeg 1' 1"1975,89. Hiervan werd uitge keerd f 300 aan het Departement Zie rikzee, f 400 aan Ónderling-Hulpbetoon, f 300 aan de Armenbewaarschool en f 100 aan de Ambachtsschool. Het restant f 10875,89 werd bij het reservefonds ge voegd. De rente bedraagt 3 pCt. In liet licht is verschenen de 2de uitgave van de brochure „Het Verzeke- rings-Monopolie", van de hand van dr. Gruner-,bewerkt voor Nederland door den heer J. M. van Hoogstraten, hoofd redacteur van De Vcrzekerinijsbcde. In deze brochure worden uitvoerig en zake lijk de bezwaren legen een verzekerings monopolie uiteengezet. Alhoewel wij het standpunt innemen, dat het op den weg van den slaat ligt liet geheele verzeke ringsbedrijf tot zich Le trekken, en dat daarvoor thans het geschikte oogenblik gekomen is, zoo is hel toch ook goed, nuttig, ja zelfs noodig, om kennis te nemen van hetgeen daartegen kan wor den aangevoerd. Wij raden dan ook de lezing van deze brochure een ieder aan, die in de kwestie van het verzekerings- monopolic eenig belang stelt. RENESSE. Zaterdagvoormiddag tus schen 10 en 11 ure kondigde een aan houdend zwaar gesnor van motors de komst van vliegmachines boven ons eiland aan. TJit het noord-oosten koer sten vliegtuigen zuidwestwaarts, waar boven het westelijk deel van Schou wen blijkbaar één- en tweedekkers rondvlogen. Weldra kwamen drie ervan (er was een eskader van 8, anderen beweren van 14 vliegtuigen) in het ge zicht, die elkaar schietend achtervolg den. Twee andere, die zich hadden afge zonderd en weer over in N.-O. richting koersten, bleken elkander zeer vijandig gezind te zijn. Schoten weerklonken en zij bestookten elkaar met luchttorpedo's. Een dier projectielen viel op ongeveer 500 M. van de hofstede bewoond dooi den landbouwer J. A. van Donge en woelde een gat in den grond van ruim 2 M. middellijn en een diepte van 2 M. Eenige stukken van de torpedo werden later gevonden, ten gemeentehuize ge deponeerd en door de militaire autori teit in beslag genomen. Een tweede tor pedo kwam terecht in een sluk land ongeveer 200 M. achter liet slot „Moer- mond", bewoond door den ambachts heer J. J. Vriesendorp van Renesse. Een groot gat werd in den grond geslagen van pl. m. 3V2 M. middellijn en 2 M. diepte. De drie gebroeders Matthijsse, die op ongeveer 20 M. waar de bcjm neerviel .met het snijden van haver bezig waren, kwamen met den schrik vrij Alleen een op het land liggende jas werd aan flarden gescheurd en een hoopu schooven haver door den luchtdruk weg geslingerd. De derde bom werd onder Scharendijke bij den z.g. zandput ge worpen. Ook daar werd een diep gat in den grond geslagen. De schade daar aangebracht, bepaalde zich tot het in drukken van een raam en het verbrijze len van eenige ruiten. De beide tweedekkers zijn over het Brouwershavensche Gat richting Goeree verdwenen, terwijl de overige in zuid westelijke richting koersten. Een uur vóór de verschijning der vliegtuigen zijn in de Noordzee ook nog twee duikboolen waargenomen. Benoemd tot gemeente-ontvanger de lieer G. Bonder, secretaris dezer ge meente. NOORDWELLE. De machinist H. W. Poldermans is bevorderd tot officier machinist 3e klasse bij de K. N. M., thans dienende bij het eskader in "Ned. Indië. DREISGHOR. Voor de brandstoffen- commissie alhier zijn aangekomen 60 ton kolen, benevens 15 ton gietcokes, voor deze gemeente en Noordgouwe. OOSTERLAND. Ten behoeve der Coöp. Beetworlelsuikerfabriek „Zeeland" te Bergen-op-Zoom, zijn op dit eiland als schrijvers-tarreerders benoemd dé heeren P. Hoogerhuis van Ouwerkerk, C. Meerman van Oosterland, M. van 't Hof van Nieuwerkerk, en C. Stouten van Capelle. BRUINTSSE. In liet logement „Het Veerhuis" .van den heer Padmos, werd Zaterdagnamiddag een zeer talrijk be zochte vergadering gehouden van de vereeniging „Algemeen Schippers- en Visschersbelang". Na voorlezing en goed keuring der nolulen deelde de voorzitter in de eerste plaats mede, dat er gespro- j ken zou worden over liet varen naar België. Zooals bekend was geworden, was er 1e Ierseke gelegenheid gegeven aan enkele mossclschippers naar België j te varen en waren hun daarvoor Schei- ncn uitgereikt. De voorzitter had zich daarom telefonisch lot den Duitschen consul te Vlissingen gewend met de vraag of dit ook voor Bruinisse mogelijk I zou zijn. Daarop had de consul geant woord, clat ook voor deze plaats de mogelijkheid bestond om toestemming tot varen op België te verkrijgen. De schip pers, die daartoe bereid waren, zouden zich dan moeten opgeven en zich moeten verbinden liet geheele seizoen, geregeld op België te varen. De voorzitter deelde mede, dat daartoe in het hotel in den heer Padmos een lijst ter teekening zou liggen, waarop tot Maandagavond S uur gelegenheid was té teekenen. De consul loch had .liem uitgenoodigd persoonlijk tot hem te komen en dan die lijst mede te brengen. Ilij raadde dus ieder aan, die naar België wenschle le varen, zijn naam op bedoelde lijst te plaatsen. Bizonder- heden omtrent de zaak kon de voorzitter verder niet mededeelen. Hij herinnerde er echter aan, dat opgegeven moest wor den de naam van dep schipper, die van. den knecht en ook die van het vaartuig. In de tweede plaats bracht de voor zitter ter sprake de pogingen door den heer De Jong gedaan om te komen tot coöperatie en die daartoe de verschil lende visscherij-vereenigingen in Zeeland wilde vereenigen. Van die pogingen was! echter niet veel terecht gekomen. Nal een conferentie te Bérgen-op-Zoom was wel 'n bestuur lot stand gebracht, maar veel verder was men niet gekomen, daar de noodige samenwerking ontbrak. Nu werd weer moeite gedaan door den heer Gelder, redacteur van de Visscherij-Cou- rant te Amsterdam, om de mosselkwee kers te vercenigen. Deze had het plan geopperd om in deze gemeente daar: lover Le komen spreken. Nu deelde echtei de voorzitter mecle, dat de heer Botte- maiine, lioofcl-iiispecteur der Vischerijer in deze gemeente was geweest en gecon fereerd had met het bestuur der vereeni ging. In die conferentie had de heer Bol temaniie medegedeeld, dat men van hoo gèrhand een vereeniging wil oprichten die zoowel de Zeeuwsche mosselvis sellers als clie der Zuiderzee zou om vatten. Bij tot standkoming daarvan zou den cle rauwe mosselen verhandel worden naar Duitschland door tusschen komst cler Z. E. G. Deze mosselen zoi den dan gedekt moeten worden door ee certificaat van deugdelijkheid, afgegeve door een daartoe van Rijkswege aang< stelden controleur. Binnenkort zal ee en ander waarschijnlijk zijn beslag kri gen, daar nu de zaak van de regeerin uitgaat en dus verwacht mag wordei dat doorgezet worden zal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1