ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 Augustus 1917 STRANDVONDERIJ. inspectie Lamlwaer. KENNISGEVING. Schietoefeningen. NIEU WSTIJDINGEN. AMERIKA. Uit Stad en Provincie. (Z lerlkxsesch 3 Courant). ABONNB8IENT. Prijs per drie maanden Praueo per post Voor het buitenland p6r aar Afionderljjke numm8ri f 1,40. - 1,70. - 10,-. - 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 73sts JAARGANG. Ms 10043 Diraetdup A. J. DE LOOZE Jp. 9ilm«p-llaafdp«daotNPi A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 14 regelsf 0,40, Elke regel meer0,10. Reclames per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag van uitgave vóór I.IO ure. Rechthebbenden op een ijzeren Scheeps- anker, zwaar ongeveer 200 K G., zonder zichtbare merken, gevischt op de Ooster- Scheldo, bij den Schelphpek, worden voor de eerste mratai opgeroepen i zich aan te melden bij den Burgemeester van Zierikzee, bij wien dit strandgoed ie aangebracht. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de citculaire van den Minister van Ooilog van 7 Auguatuo j.l, afdeeling Dienst plicht, No. 106ft; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het onbepaald (klein) verlof van de dienstplich tigen der landweerlichtingen 19071908, 1909, 1910, 1911, 1912 en 1913, die in dit jaar nog niet bij de reserve-landweer-bataljons onder de wapenen werdén geroepen, in September as. ter inspeotie van kleeding, wapenen en uitrusting enz, tydelyk zal worden geschorst, "zooveel mogelijk voor niet langer dan één dag, de heen- en terugreis van en naar de woonplaats hier onder begrepen. Datum, en plaats van opkomst zullen nader wórden medegedeeld. Verlofgangers, die op den datum, voor de opkomst vastgesteld, zich met toestemming van den Minister in het buitenland ophouden, dan wel de buitenlandsche zeevaart of de zeevisscherjj buitenlands uitoefenen, zgn vrg gesteld van de opkomst. Deze kennisgeving is slechts eene voorloopige, terwijl aan iederen landweerplichtige, die zal moeten opkomen, een persoonlijke oproeping wordt gezonden door zyn militairen commandant. Zierikzee, den 10 Augustus 1917. Dö Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het Primitief kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1917, op den 10 Augustus 1917 door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier, de aanslagbiljetten worden uitge- reikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun .aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoek schrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 11 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WIT1ERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Donderdag 10 Augustas a.sschietoefeningen worden gehouden in de Ooster-Schelde, aan vangende des voormiddags 11 uur. Onveilig is het gebied, begrensd door de denkbeeldige lynen Westhavenhoofd-Colgns- plaat aan de Oostzjjde en Flaauwers 5000 meter in Z.-W. richting aan de Westzjjde. Een uur voor den aanvang der schietoefe ningen zullen aan het Westhavenhoofd, den St.-Lievens-Monstertoren en op den zeedyk te Flaauwers roode vlaggen worden geheschen, welke na afloop worden neergehaald. In de Hammen zal een recherche vaartuig met witte vlagen aan de Oostelijke grens van het onveilige gebied een stoomboot van den torpedodienot met roode vlag het onveilige vaarwater aangeven. - Het is ten strengste verboden zich in het onveilige gebied op te houden. Zierikzee, den 13 Augustus 1917. De Burgemeester van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Naar aan de Zwitsérsche bladen ge seind wordt, heeft in de Oostelijke Sta len de buitengewone stijging van de temperatuur reeds vele" slachtoffers ge maakt. Op sommige plaatsen wijst de thermometer in de schaduw 39 graden Celsius aan. De hoogste temperatuur in 1902 was 40 graden. Dagelijks bezwijken er vele menschen tengevolge van de abnormale warmte, het verkeer wordt gestoord en de fabrie ken sluiten voor een deel, omdat de arbeiders geheel uitgeput zijn. De men schen slapen op. de daken, in de stra ten en parken. De huidige warmte gaat met interes sante Inch l verschijnselen gepaard. ENGELAND. In Barking, aan den rand van Londen, is Vrijdagavond brand uitgebroken. Der tien menschen kwamen daarbij om; een aantal anderen is gewond. NEDERLAND. HINDELOOPEN. In deze omgeving worden tegenwoordig braiidneleds vnma uil voer. naar DüTtscluand opgekocht. De oudste worden het duurste betaald. GORINCIIEM. In '1 Land van Altena is de pest onder de varkens uitgebroken. Te-Almkerk zijn reeds zeven gevallen geconstateerd. DORDSCHEBRUG. Bij het turfgraven zijn alhier op 2 AI. diepte in liet veen twee groole horens gevonden. Deze horens schijnen afkomstig te zijn van een oeros, dus uit heel ouden tijd, en zullen vermoedelijk 1800 a 2000 jaar oud zijn. De horens hebben een lengte van 39 c.M. ZIERIKZEE. Aan mej. N. P. Sleur, wed. J. Roosma, is bij Kon. besluit een pensioen van f 299 verleend. Met ingang van S Augustus is de kommies 2c kl. der Rijks dir. belastin gen, D. yeiiema, verplaatst van Ossen- drecïit naar hier. Alen schrijft ons uit Vlissingen: Naar wij vernemen, worden onder handelingen gevoerd over het afhalen der naar ons land uit Engeland komende Duitsche krijgsgevangenen door booten der Alaatschappij „Zeeland". Behalve de mailboot „Zeeland", die den laatsten tijd enkele reizen naar Southw,old heeft gemaakt, zou vermoedelijk ook de „Ko ningin Regentes" voor dit doekin gereed heid worden gebracht. Daar het insche pen in Engeland vermoedelijk te IIull zal plaats, hebben^ zou dit een reis be- teekenen van ongeveer 18 uur heen en 18 uur terug zoodat zeker een dag of vier voor iedere reis zal nootlig zijn. Daar er zeker wel niet meer dan onge veer 100 krijgsgevangenen per boot zullen worden vervoerd, zal wel menige reis moeten worden gemaakt om allen hierheen te brengen. OOSTERLAND. Daar er in den ab- normalen legenwoordigen lijd aan alles gebrek begint te komen voornamelijk ook aan brandstof, is in deze gemeente naar brongas gezocht en wel met een schitterende uitkomst. Er is door de heeren Moeïker van hier en Bossers van. Bruinisse, eerstgenoemde als ervaren Norton-welplaatsers, iop de hofstede be woond door den heer J. A. Ganzeman, een gasbron geplaatst, welke een zeer ruime opbrengst aan gas levert; zoowel voor verlichting als voor verwarming. Het,is te hopen, dat voor meerderen, als de heer Ganzeman, deze gratis voor radige brandstof mag worden gebezigd. AVij wenschen den ondernemers een goed succes toe met het oog op de yele aan vragen hun reeds gedaan. Voor- belang stellenden is een en ander wel bezichli- gings waard. SIRJANSLAND. Bij Kon. besluit is aan inej. N. S. J. Koopman, wed. B. Breas, een pensioen verleend van f276. „ANNA-JACOBA-POLDER. Door on bekenden is verschenen week alhier uit de zoogenaamde polderkeet in den Wil lempolder door verbreking van een plank 100' Meter peillouw ontvreemd. VLISSINGEN. In het kanaal .bij de Keersluis is Zondagmiddag de 19-jarige Chr. de Nooijer, kruideniersbediende, bij het zwemmen verdronken. Het lijk is naar de ouderlijke woning overgebracht. Aaibestedlagen, Terkooplages, en. ZONNEAIAIRE, 10 Aug. Ten over staan van notaris Korteweg werd lieden alhier in het openbaar verkocht een woonhuis, schuur, wagenhuis, erf en tuin, groot 1 Gemel 112*/* roeden, voor f 11Ö00. Marine en Leger. Dezer dagen werd de res. sergeant H. Kloppert, geb. te Zierikzee, benoemd lot ,'aandrig. O N D E R W IJ S. Tc 's-Gravcnhagc slaagde beden voor :1e akte teekenen 1. de lieer P. H. v. Weele van Zierikzee. BRUINISSE. AIcj. AI. Zoeter Ad. alhier is na met goed .gevolg afgelegd verge lijkendexamen.. nls^Tee.i-';»^ tot ue Rijksk week sen ooi voor vroed- rouwen le Rotterdam. ST.-PHILIPSLAND. Te.'s-Graveiiliage slaagde dezer dagen voor de akte En- gelsch l.'o. de lieer H. N. Everaers, on derwijzer ni.'u. 1. o. Le Vlaardingen, vroe ger •alhier. ISBSKISIWS. Ned. Herv. Kerk. Drietal te MaassluisK H. E. Grave- meijer te Voorburg, J. C. Hooijer te Ankeveen en L. J. van Leeuwen te Lisse. Beroepen: Te Gouderak, A. H. J. G van Voorthuizen te Zegveld. Te Loon op Zand, P. Bokma te Schiedam. Te Warns c.aJ. P. Buiskool te Kethel c.a. Bedankt: Voor Dedemsvaart T. J. Jamen Schoonhoven te Alraen. Geref. Kerk. BedanktVoor Lo; persum, M. Elzinga, te Grootegast. meente over 1918, tot een bedrag in ont vang en uitgaaf, groot 1' 44637^67, met e'en post voor onvoorzien groot f 1002,65 alsmede, de begrooling voor 1918 van de corporatie weezen-armen lot 'n bedrag (in ontvang en uilgaaf van f 14754,175. De openbare vergadering werd lijdelijk ge sloten. Na heropening worclt door den heer Rijnberg nog de wensch uitge sproken over te gaan lol den bouw pil 10, JirbeidP-i'Kwnninöpii Nn pp.nj.cm bescprekingcn werd besloten eersi een begrooting te doen opmaken en dan in de eerst volgende vergadering de zaak le behandelen. Alle leden erkenden de noodzakelijkheid om in den woningnood te voorzien, hoewel de heer Groenewege liever wachtte lot na den oorlog. De heer Rijnberg achtte dit niet wensche- lijk, le meer daar door het Rijk groote steun is toegezegd bij de duurte der bouwstoffen; bovendien is dc verliooging van de annuïteit voor de gemeente niet zoo groot en na 50 jaar zijn ze tocli eigendom. De voorzitter en eenige leden verklaarden liet hiermede eens te zijn. Daarna sluit de voorzitter de vergade ring. vermindering van hel broodrantsoen. Hoewel daarvoor inderdaad z-eer ernstige- argumenten pleiten, wenscht de regee- ring dezen ongetwijfeld harden maat regel alleen bij, besliste noodzakelijk heid toe te passen. Zooals de toestand zich laat aanzien, blijft de noodzakelijk- lieid van een vermindering van het broodrantsoen dreigen. Inlusschcn doet de regeering een ernstig beroep op allen mogelijk te zijn in het gebruik van dit voor een zeer groot deel der bevolking onmisbare"' voedingsmiddel. Vergadering van den Gemeenteraad te Si-Maartensdijk, gehouden op Vrijdag 10 Aug. 1917. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Na opening door den voorzitter worden de notulen goedge keurd. Onder de ingekomen stukken gekeurd. Onder de ingekomen stukken komt voor een schrijven van Gedep. Stalen, waarin wordt medegedeeld, dat de melkverordening berust op twee be sluiten en deze nu ze is gewijzigd op nieuw moet worden vastgesteld onder één besluit. AJet algemecne stemmen wordt de verordening thans vastgesteld. Daarna stelt de voorzitter aan de orde de vaststelling van de rekening der ge meente over 1916. De heer .Rijnberg zegt bij iiel nazien der rekening is door ons niet gevonden de staat van ontvang en uitgaaf van den schoolbrand. In den regel wordt toch de schade bij brand door de maatschappij waarbij men verzekerd is opgenomen en hel bedrag vastgesteld, zoodat later uit de rekening kan blijken, of dc brand ons al óf niet nadeel heeft opgeleverd. Dc voorzitter zegt, ik heb alles laten maken en de maatschappij heeft alles betaald, dus er valt niets te verrekenen. De heer Rijnberg antwoordt hierop, waar de voorzitter in dezen tevens als agent voor de brandmaatschappij optrad be twijfeld hij of deze handelwijze wel de rechte is. De voorzitter kon als agent in het belang van de maatschappij heb ben gewerkt, ik wil niet beweren, dat dit zoo is, maar liet zou kunnen en dat had ik liever niet. Dc heer Groenewege merkt op, dat er dan geknoeid zou moe ten zijn. De heer Rijnberg zegt, neen, ik zeg niet dat er geknoeid is, doch ik had liever de rekening gezien, omdat ik meen, dat het zoo behoort.- De heer Quakkelaar zegt, ook kwam in de reke ning voor een nota van Al. v. d. Hoiek alhier, groot f 10, voor levering van korte bakens. Deze bakens zijn volgens den voorzitter afgehakt op de begraaf plaats, wat eigendom der gemeente is. Hoe kan bet dan, vraagt de heer Quak- kelaar, levering zijn. De voorzitter zegt dit moést eigenlijk werkloon zijn. De heer Quakkelaar voert hiertegen aan, dat de zoon van v. d. Hoek hem heefü gezegd, dat ze als een levering opgegeven zijn; de rekening is volgens den heer Quakkelaar niet in orde. De voorzitter zal"er met v. d. Hoek over spreken. De rekening in omvraag gebracht, wordt met 6 legen 1 stem vastgesteld. De heer Quakkelaar stemde tegen. De heer Rijn berg verklaarde voorgestemd le hebben onder voorbehoud later den uitslag van het onderzoek der nota van v. d. Hoek le vernemen. De rekening van de corpo ratie der weezen-armen over 1916 wordt met algem. stemmen vastgesteld. Daarna wordt aangebeden de be^rooting der ge Tarwe, Rogfe en peulvruchten. Het hoofdbestuur der Ilollandschc Maatschappij van Landbouw heeft, blijkens mededeeling in liet Ncd. Land bouw .Weekblad, aan den minister van landbouw, nijverheid en handel 'n brief gezonden, waarin wordt gezegd, dat, zal den producent geen tarwe, rogge of peul vruchten voor eigen voeding worden ge laten, de medewerking der landbouwers lot nakoming van de regeerings- maatregelen niet die zal zijn, welke absoluut noodig is voor een goede brood voorziening; het hoofdbestuur is over tuigd, dat de uitzaai van tarwe, rogge en peulvruchten in den aanstaanden herfst en het volgende voorjaar daardoor sterk zal afnemen. Het geeft daarom den minister in ernstige overweging, zoo danige maatregelen te willen treffen, in liet belang van een goede broodvoorzie ning en om den uitzaai in 1918 van deze gewassen lot een maximum op te voeren dat den producent voedingsgranen in voldoende mate worden 'gelaten. Mocht de minister hiertoe niet kunnen besluiten, dan staat er, naar het oordeel van het hoofdbestuur, ernstige stagnatie bij dc ontvangst van granen le wachten en kan er een ernstig keerpunt ontstaan in den goeden wil der landbouwend|e bevolking. OTOfstroomiig. Aan liet Huisgezin wordt gemeld: Wanneer wij lieden de provincie Noord- Brabant bereizen, kijken wij verstomd rond over den meer dan buitengewoon lioogen waterstand. Boven en beneden Helmond zijn alle weilanden en bouw landen langs de Aa overstroomd. Uren ver ziet men niets dan water. Rond Eindhoven heeft men nog nooit T water zoo hoog gezien. De rivier De Bommel overstroomt alles. Menig burger ziet zijn tuin onder water staan. Veel boeren zijn genoodzaakt hun vee op stal te zetten, daar geen stukje weiland is droog ge bleven. Alassa's aardappelvelden zijn overstroomd en hoogstwaarschijnlijk zal er van dezen oogst niets meer terecht komen. Van Eindhoven tot Den Bosch, overal langs De Bommel is het één waterplas. Voor duizenden guldens wordt er schade aangericht en deze zal hoofd zakelijk gedragen moeien wordeu door de daar wonende meerendeels kleine boeren. Het brood Alel hef malen van rogge ter vennen- ging met tarwebloem voor het witte- brood zijn de meelfabrieken begonnen, meldt de N. Crt, zoodat het brood van deze mélange gebakken, vermoedelijk de volgende week door de bakkers aan hun klanten zal worden geleverd. De kleur van het brood is er niet op vooruitge gaan. De gele kleur, welke de aanwezig heid van maïsbloem verried, heeft thans plaats gemaakt voor een grijs-grauwe kleur, men zou haast kunnen zeggen een peperkleur. Toch zou de kleur van liet brood niet zoo grauw behoeven te zijn, wanneer de rogge niet voor 80 pCt. tot bloem moest worden vermalen. Bepaalde men dit percentage op bijv. 65 pCt., dan zou dit niet alleen aan de kleur, maar ook aan den smaak en den bakaard van het brood ten goede komen. Al is toch de smaak van brood met rogge bloem niet "bepaald slecht, zoo smake lijk als met maïsmeel is het brood niet en het geeft ook niet, zooals het in bak kerstermen luidt, een groot stuk. Ook is liet brood, ondanks zijn grooter taai heid, eerder droog daii brood met maïs bloem. In zoover is liet wittebrood in zijn nieuwe samenstelling "dus geen ver betering. Broodrantsoen. Pe bommen op Zierlkiee. Dc Engelsciic regeering lieert, volgens de Avondp., f 120.000 beschikbaar ge steld voor vergoeding van de schade, bij liet werpen van bommen door een Engelsclien vlieger op Zierikzee veroor zaakt. De schade, opgenomen door een lid van den raad-deskundige en den ge- nieerite-bouwmeeslerwas op f SO.OiN geraamd. Houtskool. De Minister 'van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft vastgesteld de vol gende distribulieregeling voor houtskool: Art, 1. De aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van alle houts kool is verboden. Art. 2. Het verbod, in hef voorgaanti e artikel gesteld,4S n.fct van toepassing op de aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van houtskool gedekt door een vervoerbewijs, door of namens den directeur der Rijkskolendislributie afgegeven. D*gblad geschorst Generaal Van Terwisga, commandant van het veldleger, heeft, na voorafgegane waarschuwing tegen ontoelaatbare arti kelen in Mei 1.1., thans naar aanleiding van een aiiti-üuitsch artikel in het 'Eind- lioveiische Dagblad, van 30 Juli, getiteld: lloe lang nog? en geschreven naar aan leiding van het torpedeeren van Nederl. visschersschepen, de uitgifte van dat blad gedurende liet tijdvak van 13 lot en met 20 dezer verboden. OfficieelDaar de aanvoer van broodgraan uit Amerika op dit oogen- blik vrijwel stop is gezet en er geener lei zekerheid bestaat omtrent de hoe veelheden die in de eerstvolgende maan den zullen kunnen worden verwacht, heeft de Regeering zeer ernstig de vraag moeten overwegen of reeds op dit oogen- blik behoorde te worden overgegaan tot Brandhout. De oorlogstijd vergroot de kennis van tal van menschen over allerlei zaken van primair belang, waarvan zy vroeger geen kennis hadden. Men weet reeds hoe men zuinig koken kan, hoe enz. enz. Betreffende brandhout vragen nu verschillende menschen wat eigenlijk het beste is en tevens vraagt men naar een merkwaardige kwestie, die, dank zy bepaalde advertenties, de gemoederen in beweging gebracht heeft. Koopt dennenbrandhout zonder bast. Ongeschild hout verwekt wandluizen." En zij die gelooven in deze Bpontane generatie vau wandluizen en die reeds dennenhout met de bast kochten zien hun huis reeds besmet en verontreinigd. Het spreekt vanzelf dat voor het ont slaan van wandluizen méér noodig is dan ongeschild hout. Daarvoor zyn vaders-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1