Vrijdag 10 Augustus 1917. tri 73«t» 1AAR6M6. Hl 10042 DipMteHPi A. J. BE LOOZE Jr. OltgaceP'SeetiiFadaoiur! FÜIKEi.. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Zachte Zeep. Distributie Petroleum. Rantsoen van Havermout. Onttrekking van grond aan den openbaren dienst. Oorlogsovemcht, NIEU WSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. m abonnement, Prjj» per drie maandent 1,40. Franco per port. - 1,70. Voor het buitenland per aar- 10, Afsonderiyke nummer» 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjidag. ADVEBTENT1EN. Van 14 regel»1 0,40. Blkc regel meer 0,10. Reclame» per regel- 0,15. Ëjj contract belangrijke korting. Imending op des dag 7an uitgave véór 1.10 ure. Do BURGEMEESTER van Ziektezee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Land bouw. Nijverheid en Handel vac 7 Augustus j.l no. 55748, afdeeling Handel: Ik heb de eer U te berichten, dat hot mg wensohelgk voorkomt ten aanzien van de leve ring van zachte zeep ten behoeve van de ge meenten de volgende bepalingen vast te stellen 1°. fabrikanten van zachte zeep zgn bg leve ring van dit artikel ten behoeve van de gemeente- be*turon verplicht naast liet merk, dat ieder hunner op het fastage moet plaatsen, ten einde den oorsprong der zending te kunnen nagaan, nog te plaatsen met roode morkinkt het gewicht van het ledige fust, inclusief deksel; 2°. met het oog op het indrogen gedurende het vervoer wordt aan den fabrikant toegestaan 1% onderwicht bij aankomst, welk onderwicht door den vermoeider moet worden goconstateerd en binnen 24 uur na aankomst telegrafisch ter kennis moet worden gebracht van de Directie van het Rgks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen. Zoolang het onderwicht niet grootsr ia dan 1 i moet door de belanghebbende gemeente het volle gewicht worden betaald 3°. geschillen, die omtrent onderwicht zullen ontstaan, worden beslecht door arbitrage. Bovenstaande bepalingen zullen gelden met ingang van de 9e periode. Ik verzoek U hier mede voor zooveel noodig rekening te houden. Zierikzee, den 9 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Do BURGEMEESTER van Zierikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Ngmerheid en Handel van 7 Aug. j 1., no. 64167, afdeeling Handel: Ten vervolge 'op mgne "circulaire van 23 Juni 1917, no. 50486, afdeeling Handel, heb ik de eer U te berichten, dat met ingang van 8 Aug. e.k. het percentage petroleum, hetwelk voor licht- en kookdoeleinden ten behoeve van huishoudelijk gebruik door de distribueeronde maatschappijen kan worden afgeleverd, tot nader order wordt teruggebracht van 50 pCt. I tot 40 pCt van da hoeveelheid, welke in dezelfde periode van 1916 werd afgeleverd. Overigens ondergaat de regeling, in mgn vorengenoemde circulaire nedergelegd, geene wijziging. Zierikzee, den 9 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter .kennis van belanghebbenden, dat door den Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel,'bij beschikking van 7 Augustus, j.l. no. 64898, afdeeling Handel, is vastgesteld, dat met ingang van 6 Auguttus 1917 het rantsoen van Havermout wordt bepaald op 75 K.g. per 1000 inwoners per 4 weken. Zierikzee, 9 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, a. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bg besluit van den Raad dezer gemeente van heden, aan den openbaren dienst zgn onttrokken voor den ter mijn van 28 tot en met 31 Augustus 1917, de navolgende perceelen gemeentegrond: het gedeelte van het Kraanplein, het gedeelte ■van de Zuidzgde der Oade Haven tussohen het Kraanplein en het Havenplein en het gedeelte van het Havenplein, dat bg de jaarmarkt of 'kermis gewoonlijk raèt kramen, tenten en spellen is bezet, en voorts een deel der Schuithaven, een deel der Poststraat en een deel der Wan deling nabjj Parklust (dit laatste slechts voor één dag). Zjj, 'die tegen deze onttrekking bezwaren hebben, kunnen deze schriftelijk indienen bg Burgemeester en Wethouders vóór of op den 13 Augustus 1917. Zierikzee, den 10 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, a. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Op het Westelijk óörlogsterrein is weer een rustpoos ingetreden, die in den regel de voorbode is van ee,n nieuw aggressief. Duitschland heefl tijd gehad zijn legermacht in Vlaan deren geducht te versterken en staat dan ook tot de ontvangst van dc geallieerden gereed, zoodra deze hun aanvat in Vlaanderen hernieuwen. Op het Oostelijk front bieden dc Russische legers aan de vooruitdrin- gende legerscharen der Ccntralen feilen en hardnekkig™ tegenstand. Toch zijn zij niet in staat den op- marsch legen te houden. Zij zijn reeds op hun eigen grondgebied terug gedreven. Dc toegangspoort lot de Moklau is van het Noorden uit be machtig. Alle winst, door Broesi- lotf behaald, is ais liet ware met één slag weder verloren gegaan. De rechterflank van de Russisch-Ru- meensche legers ligt nu idool. Mac- kenzen heeft de aanvallen van de Runieniërs en Russen henoorden Focsani schitterend afgeslagen. De Ooslenrijksche en Duitsche troepen maakten daarbij 50 officieren en 3300 manschappen gevangen. De nieuwe Oostenrijksche Keizer Karei heeft in iiet pas heroverde Ozernowitz, terwijl T donderen van het geschut nog op korten afstand van de stad gehoord werd, zijn fees- lelijken intocht gehouden. Een dichte menigte stond langs de heide zijden van de straat geschaard. Meisjes in liet wit gekleed strooiden bloemen. Na een korten dankdienst in de Katholieke kerk verscheen de Keizer met zijn legeraanvoerders en de aarts hertogen Albrecbt en Frans op de markt. De menigte was uitgelaten van vreugde. Over een mét bloemen bezaaid tapijt beklom hij de treden van liet stadhuis', waar hij door den burgemeester werd toegesproken. Na een oponthoud van vier uren verliet de Keizer de hoofdstad. De Voorloopige regeering in Rus land heeft de bepalingen nopens de verkiezingen voor de Wetgevende Vergadering openbaar gemaakt. Alle mannen en vrouwen boven de twintig jaar verkrijgen het stemrecht. 'Generaal Goerko is gevangen ge nomen. Terwijl hij aan liet front was, werd er op last van Kerenski hij hem huiszoeking gedaan. Daarbij kwam aan'het licht, dat de generaal in gestadige,j geheime briefwisseling mei den .Czar stond, en dat hij be trekkingen had aangeknoopt met aan de revolutie vijandige kringen. Goerko zou toen onder voorwendsel dat hij tot gouverneur van St.-Peters- burg was bestemd, daarheen zijn ont boden, en uit den trein stappend in hechtenis zijn genomen. Het Deenschc blad National Ti- clende beval een hoofdartikel waarin er op gewezen wordt, dat Denemar ken 'den oorlog in 1864 slechts in vertrouwen op.de door Engeland en Frankrijk volgens verdrag toegezegde hulp ondernomen had, doch door ge noemde mogendheden in den steek werd gelalcn. Het blad wijst den in de Fransche pers gerichten wensch dat Denemarken zijn neutraliteit moest opgeven en zich aan de zijde der Entente scharen, af, herinnerend daarbij aan de contractbreuk van ge noemde Mogendheden. ARGENTINIË. Van regeeringswege wordt mede gedeeld ,dat Argentinië mobiliseert uil vrees voor verwikkelingen met Duitschland. De zaak der geallieer den is zeer bevorderd door berichten omtrent Duitschgezindé complotten. ENGELAND. Op de te Londen gehouden ver gadering van het uitvoerend comité van dc arbeidsparty is het besluit, genomen op 26 Juli om de partij aan te bevelen, de politiek der con ferentie van Manchester te wijzigen en afgevaardigden naar Stockholm te zenden, met een meerderheid van drie stemmen gehandhaafd. Als dc berichtgevers van de Daily Telegraph goed zijn Ingelicht, heeft Henderson in dezen geest gesproken. NEDERLAND. Beo welkom ontslag! 's-GRAVENHAGE. Zekere .Van D„ die wegens diefstal met braak'in het huis van bewaring alhier was inge sloten. werd Woensdagochtend per abuis ontslagen. Van I). maakte van deze onverwachte gelegenheid ge bruik om zich zoo spoedig mogelijk uil de voeten te maken. ROTTERDAM. Donderdagnamid- dag waren twee bereden polilie-agen- ten in de Heuvellaan alhier op pa trouille. Er werd gereden in korten galop. Aan hel einde der laan geko men, gleed het paard van den agent van politie 2e klasse M. K. uit, kwam legen een boom terecht en bleef op de plaats dood. De agent sloeg van liet paard en met het hoofd tegen de straat,In zorgelijljen toestand, builen kennis, is hij naar 't zieken huis vervoerd. Zijn schedel is gebro- ken. De agent was eerst sedert een week bij dc hereden politie gedela- 1 cheerd. i LOSSER. In den nacht van Dins- i dag op Woensdag 'is er ingebroken bij den landbouwer E. De inbreker, zekére G. werd door soldaten over- vallen en zwaar gewoitd. Hij is op- j genomen in liet ziekenhuis te En schedé. ZIERIKZEE. Gisterenmiddag ver gaderde in het Stadhuis alhier het Waterleiding-Comité voor Schouwen en Duiveland. Dc vergadering, die druk bezocht was, werd geopend door den eere-voorzitter, mr. A. J. F. Fokker, die in zijn inleidend woord den ontslapen voorzitter, dr. Spruyt, herdacht. Op voorstel Van den lieer J. A. Lcgemaat werd hij acclamatie tot voorzitter gekozen de voorzitter der Gezondheidscommissie, dr. W. H. Itlmann. Na voorlezing der notulen door den secretaris, mr. H. Polvliet, werd liet voorstel van den voor zitter, den heer L. Koopman Cz. met acclamatie tot vice-voorzitter te benoemen, aangenomen. Bepaald j werd, dat de directeur van 't Rijks- bureau voor Drinkwatervoorziening, i de lieer Van Oldenboreh, vermoede lijk in de maand September, in de gemeenten Bruinisse, Nieuwerkerk Zierikzee, Brouwershaven, Ellemeet en Haamstede de zaak der Duin waterleiding zal hespreken. Hierop werd door den voorzitter de vergade ring gesloten. Wij wenschen 'een 1 Fout te hér- stellen, die wij in ons vorig nummer begaan hebben. Wij hebben namelijk onze bevreemding uitgesproken, dat ons liet 2de deel van liet rapport be treffende een Centrale Drinkwater voorziening voor 't eiland Schouwen en Duiveland niet was toegezonden. Uit de inleiding van het rapport blijkt, dat dit tweede deel nog ver schijnen moet. Wij hebben dit over het hoofd gezien en doen daarom amende hororable. Bij Kon. besluit is benoemd tot substituut-griffier bij het kantonge recht te Rotterdam, mr. A. B. So'mer, thans griffier hij het kantongerecht 'alhier. Wij verwijzen naar achter- slaande advertentie, waarin wordt bekend gemaakt, dat men tot sergeant bij het wapen der infanterie bij het Instructie-Bataljon te Kampen kos teloos kan worden opgeleid. De directie der Erdalfabriek le Amsterdam verzoekt ons onzen lezers mede te deelen, dat, naar aanleiding van de door haar geplaatste adver tentie „Hieroglyphen" met 't onder schrift: „Zendt 3 verschillende dezer Hieroglyphen-advertenties per post aan de Erdalfabriek, Lijnbaanstraat 57, Amsterdam, en gij ontvangt gratis een dozijn aanzichtkaarten", haar voorraad „Fantasiékaarten" door de enorme aanvrage geheel uitgeput is en zij zich daardoor genoodzaakt, ziet, teneinde aan de nog. vele aan vragen te kunnen .voldoen, reclame kaarten te zenden met een foto van het Fêzoek van H. M. de Koningin aan den Erdalsland op de Eerste Nederlaridsche Jaarbeurs te Utrecht, Februari j.l. Zij maakt echter de geachte inzenders(sters) der adver tenties er op attent, dat alleen die advertenties geldig zijn, waaronder bovenstaand onderschrift staat. De directie hoopt echter zoo spoe dig mogelijk de afnemers van Erdal- schoencrême weder met een interes sante reclame te kunnen verrassen. ST.-ANNALAND. De heer J. W. Elenhaas alhier is aangesteld als controleur van de graan- en peul gewassen voor de gemeenten St.- Annaland, St.-Maartensdijk en Stave- nisse. THOLEN. Naar men ons mede deelt, neemt de smokkelhandel hier zulke afmetingen aan, dat men bin nenkort 'n si taf van hulpkommiezcn kan verwachten om dit nachtelijk be drijf te besnoeien. Vele eigenaars van roeibooten zien zich verplicht hun roeibooten met een ketting of slot vast te leggen. Menigmaal gebeurt liet foch, dat deze vaartuigen des nachts in gebruik genomen worden, en men ze den anderen morgen op een andere plaats vastgelegd terug vindt. Verleden week zal Tholen geheel zonder holer en dal in liet 'boterlund. 01' dit nu bok at een gevolg is van tiet smokkelen'? Men zou het haast gaan denken. Onze geachte stai^enoot, dr. P. A. de Jonge heeft heden onze stad verlaten om zich voor goed nu te vestigen en te verbinden aan het ge sticht „Vrede Rust" te Bergen-op- Zoom. 't Zal gewis thans voor onzen geneeskundige, dr. Lekei, een zeer zware taak worden. Ruim 15 jaren geleden hadden wij hiér 2 vaste doc toren, wijlen de lieeren Burgt en Boom, terwijl toen nog een groot deel der praktijk werd waargenomen door dr. A. Geluk, thans rustend ge neesheer te Bergen-op-Zooni. Geluk kig dat er weer 'n klein lichtstraaltje te constateereiV valt, n.l. liet voor goed zich vestigen van een verloskun dige. Moge de vrede ons spoedig ook weer een tweeden geneesheer geven. \Vant~dan pas, zegt men, komer er vele doctoren vrij, die thans dooi de regeering zijn opgcëischt en als reserve-officieren van Gezondheid thans daar hun laak verrichten. Voor rekening der Brandstof- fenconimissie werd deze week gelost een prima lading korte turf en opge borgen om eerlang te worden gedis tribueerd. Deze week werden aan 40 K.G. le soort stukkolen verstrekt. Moge de brandstoffeneommlssie ook voor de buitcnmenschen spoedig een afdoende regeling vinden. Voor hen is het wachten voor het pakhuis toch zeer erg. Zij blusschen er veel lijd, te veell MIDDELBURG. Alhier worden den iaalsten lijd bijna iederen dag nieuwe gevallen van roodvonk ge constateerd. 0 N D E R W IJ S. OUWERKERK. Voor de akte tee kenen 1. o. slaagde 8 dezer de lieer D. Hack van hier, leerling der Rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg. Telliag slachtvee. Blijkens een regeeringseirculaire moeten de burgemeesters opgave doen vóór 24 dezer van liet aantal stuks koeien, ossen, stieren, mestkal- veren en varkens van meer dan 50 K.G. slachtgewicht, dat de veehouders in hun gemeenten houden op 10 dezer. Vermladerlag broodrantsoen. In een Donderdag le 's-Gravenhage gehouden vergadering van dc Com missie voor de Levensmiddelen kwam in de eerste plaats ter sprake de vermindering van het broodrantsoen, waarover berichten in de bladen hebben geslaan. De voorzitter deelde mede, dat tot op heden door liet gemeentebestuur geen berichten omtrent de vermin dering van liet broodrantsoen waren ontvangen. Hem was wel bekend, dat liet noodig was gebleken ,den maat regel zeer ernstig te overwegen. De toestand is n.l. zóó, dat op dit oogen- blik alle aanvoer van graan uit Noord- Amerika is stopgezel. Een aantal ladingen, die voor de Nederlandsche regeering bestemd waren en tot ver trek gereed, worden door de Ameri- kaarische regeering opgehouden..Ver betert deze toestand niet, dan moet gevreesd worden, dat vermindering van liet broodrantsoen onvermijde lijk zal blijken. Er zal moeten wor den overwogen of aan liet stelsel van dc aanvullingsbroodkaarten uitbrei ding zal moeten worden gegeven, ook in dien zin, dat deze beschikbaar worden gesteld voor kinderen in den leeftijd van den sterksten groei, b.v. van 10 tot en met 17' jaar in dié gezinnen, waar de helft of meer van het aantal kinderen in deze leeftijds grenzen valt en waar dus kan gezegd worden, dat reeds met liet bestaande broodrantsoen moeilijkheden zich voordoen, om de kinderen 't brood te geven, wat zij noodig hebben. Ten opzichte van een en ander zal door den voorzitter het advies van de commissie van deskundigen worden ingewonnen. Intusschen mag wor den aangenomen, dat voor liet oogen- blik nog niet met de vermindering van het broodrantsoen behoeft ge rekend le worden. Iabiissltnmlug ras levensbehoeften. De minister van landbouw, nijver heid en handel maakt bekend, dat bij de inbezitneming van levensbehoeften van den oogst 1917 aan de produ centen geen voorraad, voldoende voor eigen behoefte zal worden gelaten, ook niet, indien gemeenten of ver- eenigingen als producenten optreden. Slechts personen, die groenten en aardappelen voor eigen verbruik ver bouwden, kunnen de beschikking daarover behouden, een en ander ter beoordeeling van de betrokken regee- ringscommissarissen. Nader zal worden vastgesteld, welke hoeveelheden en welke soorten voederartikelen aan producenten zul len worden verstrekt voor den zaal en voor de voeding van eigen vee. RrgnerlEgsrarkcns. •De distributie van regeeringsvar- kens van 70 K.G. slachtgewicht en daarboven zat, zoo meldt de Vee- en Vlecschhundel, in dc week van 13 tot 18 Augustus beginnen en denke lijk eenigen lijd volgehouden kunnen worden. Ten hoogste 10 pCt. van het aantal mag afgemeste droge zeu gen zijn. De gemeenten zullen het zelfde aantal varkens ontvangen ais voorheen, maar nu het slachtgewicht lager is, vermoedelijk minder K.G. vleesch. De inkoopprijs voor de gemeenten zal nader vastgesteld worden, de ver koopprijs aan de slagers blijft fO,S5. Met de distributie van gezouten varkensvleesch wordt gelijktijdig op gehouden. De Botsen Naar liet Volk verneemt, heeft het Kamerlid Ter Laan (Rotterdam) eenige vragen gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, strek kende om de kleine 1000 Russen, die nu te Rotterdam en Schiedam, hetzij in woonhuizen, hetzij hij de burgerij zijn gehuisvest en die een perma nent gevaar opleveren voor de volks gezondheid en de orde ,in kampen onder te brengen. Dc betrokkenen zelf zouden voor het meerendeel deze oplossing verre verkiezen boven den tegenwourdigen, voor hen 011- dragelijken toestand. Coöperatief koken. Door de Boulevardbewoners te Vlissingeh is een vergadering gehou den mei liet doel plannen te bespre ken om te komen tot het koken op coöperatieven grondslag, Ier bespa ring van kolen en gas. Daar de heer Meijer, directeur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1