ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 1 Augustus 1917. abonnement. advertentie: n. Ill NIEUWSTIJDINGEN. düitschland. Uit Stasi ®a Provmcb. 0 e b w us. •51 (Zlerikzeeseh €5 o u r a as t J0 Prys per drie maanden I 1,40. Franco per post- 1,70. Voor hat buitenland per aar - 10, Abonderljjke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 73sfe JAAR6M& Ks, 10038 ülraeiiiiri A. J. QE LOOZE Jr. Ui%eTOF.ilMfdp*ilaclHi>i t. FMHKEL. Onttrekking van grond aan den openbaren dienst. BURGEMEESTER en' WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bg besluit van den Raad dezer gemeente van 28 Juli jl. n°. 8a, aan den openbaren dienst is onttrokken een deel van het Kadastrale psrceel sectie A nö. 1445, aan het Noordelijk eind der Zevengetgstraat, ter grootte van ongeveer 89 vierkanten meter, nader aangeduid op eene ter Gemeente-Secretarie berustende sohetateekening. Zjj, dio togen deze onttrekking bezwaren hebben* kunnen deze schriftelijk indienen bg Burgemeester en Wethouders vóór of op den- 8 Augustus e.k. Zierikzee, den 80 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Van 14 regels f 0,40. Elke regel meer0,10. Reclames per regel0,16. Bjj contract belangrijke korting. Insending op den dag Tan uitgave vóór I.IO ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden, de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 28 Juli jl. n°. 7209/6. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zgne beschikking van 14 Maart jl. Nederlandsche Staatscourant n°. 62: HEEFT GOEDGEVONDEN: te bepalen, dat met ingang van 1 Augustus 1917 zal worden verstaan onder Regeeringbloem 60 Vo Inlandscbe tarwebloem, 20 Roggebloem, 10 Aardappelmeel, 10 e/o Amerikaansch meel, Regeeringsmeel 65 On gebuild tarwemeel, 35 Ongebuild maïsmeel. Zibrikzee, den 30 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. NED.-IND1Ë. Op de onderneming Pamoedian in het Sianlersche is., zoo schreef de Sum. Post de bliksem geslagen in een op het veld staande loods, waar een 35-tal contract arbeiders, zoowel vrouwen als mannen een schuilplaats, tegen het hevige ouwe- der hadden gezocht. Van hen werden 21 menschen op slag gedood, 3 hunner be kwamen zware verwondingen, één werd van den schrik krankzinnig, terwijl de overigen lichte verwondingen opliepen. Het iiuisje werd totaal verwoest. Het ijzeren dak smolt ineen, en als lava droop de gloeiende massa naar omlaag, neerdalende op de hoofden van sommi gen, wier lijden ontzettend moet geweest zijn. In de mijn „Prasidenl", van de Bochu- mer Bergwerks A. G., zijn door -een ontploffing van mijngas in de tweede Westelijke schacht 20 mijnwerkers om het leven gekomen en 15 zwaar gewond 12 worden nog vermist. De Vörwarts meldt, dat er 47 man in de schacht werkten, die dus allen gedood gewond of vermist zouden zijn. NEDERLAND. HARDINGEN. Twee zoons van den heer G. van D. waren met een logé^ uit Rotterdam op zee aan het zeilen. Ten westen van den Pollendam werd het ranke vaartuig door een rukwind over vallen, zoodat het vol water liep. De oudste zoon van den heer Van D. sprong daarop, over boord om het vaartuig te verlichten. Na ruim een uur gezwommen te hebben werd hij opgepikt door een schipper van Terschelling. Dadelijk werd daarop koers gezet naar de boot, doch niets werd ontdekt. Toen 't vaar tuig binnenkwam, verlieten dadelijk eenige vaartuigen de haven om'de jon gens, indien mogelijk, nog te redden. Na eenigen lijd zoeken- vond men de Jedige boot; de beide knapen zijn jam merlijk verdronken. AMSTERDAM. Door welk een nietige oorzaak dikwijls een menschenleven ver loren gaat, bleek weder bij een vecht partij op. den Haarlemmerdijk. In een cuUi zaten een tweetal jonge mannen niig aan een tafeltje, toen een luid ruchtig fddJetjc van twee jongens met hun meiden al zwaaiende binnen kwa men. /(- btoollen tegen Jiet tafeltje van i\i. eerstbedoelde Jonge mannen, waar- dooi de consumptie omviel. Dat gaf aanleiding lot een woordenwisseling, welke spoedig ontaardde in een hevige vechtpartij. De 18-jarige stucadbor G. II., die. het laatst binnen was gekomen, heeft daarbij den 19-jarigen v. L. met een dolkmes een tweetal steken in den buik gegeven. Deze zakte ineen en gaf spoedig daarop den geest. De dader, die lot dusver nog niet niet de justitie in aanraking kwam, werd spoedig daarop gearresteerd. VENLO. Zondagmiddag heeft midden- Limburg voor de tweede maal iu dezen zomer te lijden gehad van een orkaan. Wolken stof en zand beletten in een oogwenk al 't verkeer langs de wegen. Toen de bui op het hevigst was, plaste het water zoo geweldig neer, dat drie uren later tal van straatgedeelten nog blank stonden. In de boomgaarden en tuinen ligt 't gezaaid van halfvolgroeide vruchten. Het aantal vernielde vrucht- boomen is lejgio. ROOSENDAAL. Op de Sloof onder Gastel heeft Zondagavond de 17-jarige A. de R. zijn vader 'n drietal messteken toegebracht, waardoor'deze onmiddellijk werd gedood. Huiselijke oneenigheid schijnt de oorzaak van de droeve ge beurtenis te zijn. OSS. Tijdens een hevig onweder, dat zich boven Geffen ontlastte, werden in de gemeen te-weide een 6-tal koeien, be hoorende aan verschillende landbouwers aldaar, door den bliksem gedood. ZIERÏKZEE. In de vergadering van aandeelhouders der Algemeene Maat schappij van Levensverzekeringen Lijf rente, gevestigd le Amsterdam, werd door de directie over het 36ste. boek- rjn-t 1- vnn ITi -v.-1T;rl3Tl IJ .VB®S13 Q uitgebracht. Daaruit blijkt, dat de winst en verliesrekening sluit met 'een voor- deelig saldo van f 97.738,81. Aan aan deelhouders kan worden uitgekeerd 6 °/o over liet verplicht en 4 o/o over liet on verplicht gestort kapitaal. Concert „Euost en Eer". Het gisterenavond wegens het slechte weer niet doorgegane concert van „Kunst en Eer" zal morgen (Donderdag) avond worden gegeven. BRU1NISSE. In de Maandagavond ge houden vergadering van den gemeente raad, die door alle leden werd bijge woond, werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd na een opmerking van den Jieer Krepel, dat bij de bespreking van de kermis in de vorige vergadering ook de burgemeester zich een voor stander van de kermis verklaard had, wat nu niet in de notulen voorkwam. De voorzitter echter sprak ,dit tegen en zeide, dat hij wel een voorstander van ontspanning ,doch niet van kermis was. Op een verzoek om verliooging zijner jaarwedde door den heer Brouwer, ge meente-opzichter, werd besloten diens salaris met f 50 te verhoogen en dus op f 200 te brengen, ingaande 1 Juli j.l. Dit besluit werd genomen met 1 stem tegen, die van den heer Hoogerheide. Ook werd op teen verzoek van de schoon maakster van het gemeentehuis de beloo ning voor het schoonhouden er van ge bracht van f 75 op f 125. Na een breedvoerige discussie werd op een verzoek van de kerkeraden in deze gemeente besloten met 4 tegen 3 stemmen de kermis dit jaar te schorsen,. Voor schorsing waren de heeren Wem- mers, Hoogerheide, Jumelet en De Koning; tegen de heeren Krepel, Bolier en Van Meurs. Aangeboden werd de gemeente-reke ning over 1916. Deze wees als inkom sten aan f 45255,925 en als uilgaaf f 44790,975, dus met een goed slot van 1' 464,95. In zake verhuring van zaten in de haven, was door een commissie uit de schippers in den raad geadviseerd de zaak te laten zooals zij was. Na lang durige discussie werd J>esloten bij ver huring van zaten ook degenen, die alleen een roeiboot hebben in de gelegenheid te stellen een zate te huren en levens werd besloten, de zaten waar thans één roeiboot op ligt en die meer ruimte biedt, ook die meerdere ruimte tever huren. i Bij de"-rondvraag wijst de lieer Van Meurs er op, dat aan het sluisje bij den Prov. straatweg enkele sleenen los zijn, wat dringend verbetering eischl. j De voorzitter zegt verbetering loc, De heer. Krepel wijst er op" dal' in j het plateau aan den spuiboezem, waar op de brandspuit staal, een groot gat is. De vöorzitter heeft den gemeente- j opzichter er reeds op gewezen. Nog deelt de voorzv?l.cr mede, dat Vrij- 1 dagavond 7 uur de brandspuit gepro beerd zal worden. POORTVLIET. Van uit deze ge meente is aan den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel 'n verzoek gezonden 1°. om aardappelen, vooral Eigenheimers van z.g. roode gronden die nadat ze rijp zijn gerooid na eenige dagen vlekjes vertoonen, die spoedig tot verrotting overgaan, het allereerst te doen afleveren; er wordt door spoedige aflevering dezer aardappelen 'n groote schade voor den landbouwer en voor de volksvoeding voorkomen; 2°. dat het wenschelijk is, dat er een spoediger uit betaling der landbouwproducten tot stand kome, omdat alle notariëele schul den en landpachten 1 Oct. en 1 Nov. van ieder jaar moeten worden voldaan. WISSENKERKEIn de laatste raads vergadering alhier waren behalve de heer Van Hee, alle leden, tegenwoordig. De begrooting van het "burgerlijk arm bestuur werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 1371,52, waaronder een gemeente-subsidie ad f 1000. Overgelegd werd de gemeente rekening 1916, die aanwees een ontvang van f 83015,795 en een .uitgaaf van f 7p831,01. In verband met op 1917 over te schrijven kosten van distributie zal 't vermoedelijk goed slot f 614,785 be dragen. jJo iio. I.-j.-ctcir toege laten. Besloten werd, dat de gemeente tegen een contributie van f 10 zal toetreden tot de vereeniging de Ambachtsschool te Goes, terwijl een subsidie van f 25 per jaar en per leerling zal worden verleend tot een maximum van f 100. Vrijstelling zal worden aangevraagd van-de bepalingen omtrent de Rijksbij drage voor het onderwijs in verband met den gedwongen langen duur der vacature van hoofd der school in de kom. Bij de rondvraag informeerde de heer De Jonge, of er niets aan te doen zou zijn den autodienst Wolf aartsdijk-Go^ die wegens benzinegebrek gestaakt is, weer in gang te brengen, al was het alleen, op enkele treinen, die zonder snel vervoer moeilijk tijdig te bereiken zijn. B. en W. antwoordden, dat getracht zou worden, in overleg met de andere gemeentebesturen van Noord-Beveland, de tusschenkomst van Gedep. Staten te' verkrijgen tot de ge wens elite verbetering. In gelijken geest werd een andere op merking van hetzelfde lid beantwoord betreffende de voor het verkeer hinder lijk overhangende takken aan den Boom- dijk. Hierna werd de vergadering gesloten. Op 31 dezer werd alhier, ten ver zoeke van mr. Alph. Cols te Antwer pen, verkocht de hofstede „St.-Maartens- dijlc", pachter de landbouwer G. H. Leendertse Gz. Na veiling der 9 per- ceelen, waarop in totaal f 54155 was geboden, werd de massa gekocht door den pachter voor f 54460. De kosten be droegen daarboven 8V2 pCt., plus 1 pCt.- voor de inschrijvingspremiën, waar door de ruim 71 gemeten komen op ongeveer f 835 per geniet. Het met. MIDDELBURG. Zondagavond ont stond in de Stationstraat alhier een Vechtpartij tusschen militairen en bur gers, waarbij een soldaat een drietal messteken in de zijde opliep en in een nabij zijnd café werd binnengedragen, en* later op medisch advies naar 't zieken huis werd vervoerd. De politie hield in denzelfde 11 nacht nog eenige personen aan, en zet het onderzoek voort. He dreigende slating te Vllwiugen. VLISSINGEN. Door B. en W. is een aanvang gemaakt met de poging om de dreigende staking bij de cleclrische tram maatschappij Middelburg-Vlissingen, die ook deelectriciteit levert v.oor. kracht en licht te Middelburg en Ylissingen, te voorkomen, en reeds werden conferen ties gehouden met de directie, met afge vaardigden van besturen der vakvereni gingen en met een deputatie uit het per soneel der maatschappij. Da „BfttftTler YI". Dinsdag vertoefden hier nóg steeds de zeelieden, die de „Batavier VI" van Zeebrugge zouden gaan halen. De sleep boot „Waterweg" ligt gereed oni hen weder naar de Belgisch-Nederlandsche watergrens le brengen. OOSTBURG. Zondagavond te 8 uur is alhier een Duitsche tweedekker ge land, die door de militairen was bescho ten. De vlieger, een korporaal van het marinevliegcorps, werd geïnterneerd en het vliegtuig, dat over den kop in een bietenveld ligt, onder militaire bewa king gesteld. NOORD WELLE. Voor de acte Engelsch 1.0. slaagde te 's-Gravenhage de heer L. Verjaal te Gouda, geb. alhier. Landbouw en Veeteelt. Maandagavond vergaderde inde„Mee- baai" te Nieuwerkerk de Vereeniging van Oud-leerlingen van den Landbouw- wintërcursus. Slechts zeven leden waren aanwezig. De notulen der laatste twee vergaderingen en de rekening over 1916 werden voorgelezen en goedgekeurd. De secretaris-penningmeester, de heer H. J. Gast, deelde mede, dat hij als zoodanig bedankte. In verband hiermede en als gevolg van de over 't algemeen slechte opkomst der leden en de geringe belang stelling, deed de voorzitter het voorstel de vereeniging te ontbinden. Dit voorstel zal dan nog een vergadering worden ge houden, waarin de vereeniging zal 'wor den geliquideerd. Allen betreurden het, dat dit het einde moest zijn en hoopten, dat het denkbeeld van den voorzitter mocht verwezenlijkt worden, 0111 met de ijverigste leden een nieuwe vereeni ging op le richten onder een anderen naam, die zich ten doel zou stellen de beoefening van de landbouwwetenschap. Het antwoord aan den heer Janssen te Tholen op een vraag betreffende den honingdauw op boonen. Hoewel 011s blad voor het beantwoor den van dergelijke vragen niet het aan gewezen orgaan is, willen wij toch medc- deelen wat onze landbouwkundige mede werker dienaangaande schrijft. Zonder de aangetaste planten te heb ben gezien en wetende, dat met den naam honigdauw verschillende ziekten aan planten worden aangeduid, is hel ons ondoenlijk een beslist afdoend ant woord te geven. Onder eigenlijke honig dauw echler verstaat men een kleverig zoet vocht, dat 's zomers dikwijls de bladeren van hoornen,, struiken en plan ten bedekt en dat door de mieren o a gretig wordt opgezocht. Het vocht wordt afgescheiden door bladluizen, die als parassieten op de planten leven en 0. a. ook op erwten en boonen voorkomen. Na verdamping van een deel van het water blijft op de bladeren een kleverig laagje achter, dat als zoodanig reeds nadeel ig voor de plant iwerkt voor zoover het de gas wisseling belemmert en dat verder schadelijk is, doordat het stof en sporen van ziekteverbreidende zwam men vasthoudt. Dat insectenen zwammen vooral- op zwakke plaatsen, dus op ge wassen, in ongezonden, schralen boclem [groeiende, meer schade doen, is een alge meen en goed verklaarbaar verschijnsel. De aangehaalde plaatsen in het Oude Testament spreken alleen van graan- roest en 'honigdauw zonder eenige nadere verklaring van de verschijnselen' te geven. AaBbeitedlBgeo, rerkooplngei, ei*. ZIERÏKZEE, 1 Aug. Notaris II. J. van Nouhuys te Zierikzee verkocht alhier in het openbaar ten verzoekye van de erven van mej. wed. C. Meerse, vruchten te velde, als: tarwe voor f 202, f 209, f 211, f 173, f 203 en f 150; gerst voor f 141, f 150, f 156; haver voor f 221, f 211, f .210; bruine boonen voor f 335, f331, f 252, f253, f251; aardappelen (Eigenheimer) vooy f 293, f 291 en f299. Alles per Geniet. Onkosten 8$ pCt. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe BlauwkapelB. J. Werther te Hedel. Te Nijmegen, F. A. G. van Ilterson le Wirdum. Aangenomen: Naar Zundert (toez.) J. D. Jansen te Nieuwvliet. Naar Lutje- gast, B. Gemser, cand. te Groningen. Naar St.-Anna-Parochie J. Visser te Exmorra. Naar Bergambacht D. Plan- lenga te Hoogeveen. Bedankt: Voor Knollendam, J. D. v. de Veen, cand. te Winschoten. Voor Gouderak, G. A. Pott le Leerbroek. Voor Jisp, J. D. v. d. Veen, cand. te Winschoten. Voor Nieuw-Helvoet, W. v. Doorn te Benningbroek. Voor St.- Annalaiid, J. G. Woelderink te Mijdrecht. Geref. Kerk. Tweetal: Te Tholen, F. J. van den Ende te Westkapelle en K. Veen te Meliskerke. Beroepen: Te Witmarsum, J. Voerman le Warns. Te Oosterzee, A. J. Fanoy, cand. te Middelburg. Te Ferwerd, Jac.'de Waard le Donkerbroek. Aangenomen: Naar Ridderkerk, D. J. Couvée, cand. te Rotterdam. Bedankt: Voor Oldehove, «U. Ubbeiis te Enumatil. Voor Den Ham (O.), A. J. de Boer te Garrelsweer. Voor Nieuw-Weerdinge, G. de Jager te Wol- f aartsdijk. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: Te Harlingen, D. Driesscn, cand. te 's-Gravenhage, en W. Vos, cand. te Hoogeveen. Te 's-Gravenzande, J. Tolsma te Aalten en D. Driessao—camL„ Marine en Leger. De tot kapitein bevorderde le luitenant der genie, jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet, vroeger te Zierikzee, blij ft voor- loopig toegevoegd aan den inspecteur van het wapen. Met onbepaald (klein) verlof, (Officieel). De dienstplichtige korporaals en manschappen van de militielichting 1912, behoorende tot de pantseifort-artillsiie en de torpedisten, zullen op 17 Augustus a.s. met onbe paald (klein) verlof worden gezonden. Het laat zioh aanzien, dat de dienst plichtige korporaals en manschappen der lichting 1910 van de bereden korp sen einde September a.s naar huis zullen gaan. Vergadering van den Gemeenteraad ta 0ud-Vi)88emöBr, op Dinsdag 31 Juli 1917. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer Ampfc. Na opening der vergadering worden de notulen goedgekeurd. Medegedeeld wordt een brief van Ge deputeerde Staten houdende goedkeuring van het besluit tot het aangaan eener. geldleening van f 4000, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, en 't proces- verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvangerover het 2e kwartaal 1917. Zonder discussie of stemming worden deze stukken voor kennisgeving aange nomen. Alsnu wordt aangeboden de gemeente- rekening van den dienst 1916 met de daarbij behoorende verantwoording van Burgem. en Wetli. erf 'het concept-be sluit tot voorloopige vaststelling in ontv. op f26407,58 en in uitg. op f 26245,795, alzoo met een batig slot van f 161,78?, benevens de rekeningen van 't algemeen en weezen-armbestuur en van het fonds Iluyssens van Kattendijk, respectievelijk in ontv. en uitg. van f 925,53, f 702,72, f 16060,63r', f 14334,19, f 1360,74, f 718,25A Zonder discussie of hoofdelijke stem ming wordt besloten de rekeningen ter onderzoek in handen te stellen van de lieeren Polderman, Friderichs en Van Nieuwenhuijzen. In verband met de verhooging van het aan hpofdelijken omslag te. heffen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1