ÉiMitlliii'PlIM i;= t ADYERTENTIEN. ingehouden voor de aardappelen, die vóór 15 October 1917 gevorderd en zij vóór 15 November 1917 zijn afge nomen en voor de aardappelen, die niet zijn geleverd binnen den bij de lastgeving tot levering bepaalden ter mijn. Oorlosr»nv«r*iebt. 'Aller oogen zijn thans gericht naar het Oosten, waar aan het geheele front van de Oostzee af tot de Zwarte Zee toe tusschen Centralen en Russen hevig en verbitterd gevochten wordt. De Centralen, die Tarnopol genomen hebben, zetten begunstigd door het heerlijk zomerweer hun offensiet voort, en jagen de Russische troepen, diè zoo snel terugwijken ,dat hun retireeren op eenvlucht gehjkt, voor zich uit. Het Russisch stafbencht 't welk naar Petersburg geseind werd schrijft de nederlaag toe aan den geest van insubordinatie, welke een groot deel der Russische troepen nu beheerscht. De troepen ,zoo luidt het, weigeren alle gehoorzaamheid aan de bevelen hunner meerderen. Ondanks onze overweldigende meerderheid missen onze troepen alle stevigheid, daar zij onophoudelijk gaan over leggen, of het een of ander bevel van hun meerderen al of niet zal opge volgd worden. Het schijnt, dat de Russische soldaat het inzicht krijgt, dat hij vecht niet voor de vrijheid en onafhankelijkheid van eigen vader land, maar voor de belangen van Engeland, Frankrijk en Italië, die van geen vrede willen weten, zoolang Duitschland Elzas Lotharingen en Oostenrijk Triest weigert at te staan. Vandaar dat hij zijn leven voor een dergelijk doel niet veil heett en de voorkeur geeft aan retireei eii of deserteeren. Met zulke soldaten is het slecht vechten. Dat de Duitschers en Oostenrijkers van deze voor hen gunstige omstandigheid gebruik ma ken en zich haasten hun zegevieren den opmarsch over een groote front- breedte voort te zetten, is uit een militair oogpunt niet meer dan zeer natuurlijk. Kerenski roept nu t Rus sische volk op 's lands vrijheid te verdedigen. Hij verzuimt echter in dien oproep mede te deelen, dat toen de revolutie in Rusland uitbarstte, cle legers der Centrale Staten een uit sluitend defensieve houding aanna men, en eerst aggressief optraden toen zij op last van Kerenski werden _aanafiyailfim_JHet0ia_te- vervAEllisn. dit evengoed zullen begrijpen, als wij dat hier inzien. Maar als die spreken, idan worden in het thans zoo vrije Rusland hun monden gesnoerd met de verdachtmaking, dat zij Duitsche agenten zijn. Die taktiek bezigt men namelijk ook ten opzichte van Leitin en zijn volgelingen, mannen, aan wie naar onze overtuiging, slechts deze enkele misdaad kan aangevreven worden, dat zij, moede het nutteloos bloedvergieten ijveren voor den vrede voor het Russische volk. Rusland heeft thans een Ministerie, dat geheel uit socialisten is samen- gesteld. De heeren hebben thans een schitterende gelegenheid metterdaad te toonen, dat de oorlog hun een gru wel is. Zullen zij van die gelegenheid nu gebruik maken? Gebonden aan Amerika en Engeland door den scha kelketting van Dollar en Pond dekre- teeren zij in strijd met de leerstellin gen, die zij steeds op hun lippen droegen, toen zij in volksvergaderin gen optraden, voortzetting van het bloedbad, en gewelddadige onder drukking van de oppositie, die den vrede wil. Het aantal gemaakte gevangenen •wordt van Duitsche zijde nog niet opgegeven. Wel moet de behaalde buit aan leeftocht en krijgsbenoo- digdheden reusachtig groot wezen. Het Koninkrijk Siam heeft thans ook den oorlog aan Oostenrijk en Duitschland verklaard. .Waarom Dat moge de koekoek weten. Wij weten het niet. Alleen komt het ons voor, dat het verklaren van oorlog aan de Centrale Staten van Europa van lieverlede een epidemische ziekte geworden is. waardoor met uitzon dering van eeiiige landen ge lukkig ook Nederland schier al de volkeren der aarde schijnt aange tast te wezen. De regeering van Siam heeft den oorlog met een zeer held haftige daad ingewijd. Zij heeft n.l. op de Duitsche en Oostenrijksche handelsschepen, die in haar havens gemeerd lagen, beslag gelegd, en tevens af de Duitsche en Oostenrijk sche ingezetenen geïnterneerd. Deze roemvolle daden zijn waardig in ons blad vereeuwigd te worden. Canada schijnt op den algemeenen dienstplicht, dien men er wil invoe ren niet bizonder verzot te wezen. In Montreal is een volksvergadering gehouden, waarin het parlementslid iverville mededeelde, dat vele Cana- deesche soldalen legen bun wil in Engeland worden vastgehouden, op dat hun physieke toestand niet in Canada zou bekend worden. Een En- gelsche kolonel ,die de vergadering bijwoonde, riep uit: „dat is niet waar". Er ontstond hierop ;n heftig rumoer. „Er uit, er uit" werd geroe pen. De kolonel poetste hierop de plaat en zocht in een auto, die voor de buitendeur gestationneerd stond, een goed heenkomen. In een andere volksvergadering te Quebec zeide een spreker ,dat als de dienstplicht werd ingevoerd, de Canadeezen de keuze zouden hébben om óf in Europa óf in Canada te sterven. Hij gaf de voor keur óm in Canada te sterven, hier mede zinspelend op een gewelddadig verzet tegen de conscriptie. De gezagvoerder van het door een Engelsche duikboot getorpedeerde Duitsche stoomschip „Norderney", op weg van Rotterdam naar Stock holm verklaart ,dat zijn schip binnen de Nederlandsche territoriale wate ren getorpedeerd is. Als die verklaring juist is, dan is dit weer een grove, inbreuk op liet volkenrecht. Dit is de eerste niet en zal de laatste ook niet wezen. Wij Nederlanders hebben in dezen oorlog zoowel van Engelsche als van Duitsche zijde menige rechts krenking als zoete koek moeten slikken. Eer sta Kamer. De Eerste Kamer is tot hervatting der werkzaamheden bijeen geroepen tegen Dinsdag 31 dezer, des 's avonds half negen uur. Belgische gezinnen Voor vele Belgische gezinnen, die zich gaarne vestigen willen in de plaatsen, waar hun familieleden gc- ïnlerneerd zijn, is niet steeds 'een ge schikte woning te vinden. Ten einde hierin tegemoet te komen, heeft de Belgische regeering f 100.000 be schikbaar gesteld, te verdeelén over Harderwijk en Zeist. Niet malach. In hel Binnengasthuis te Amster dam werd een jónge man binnenge bracht, die bij een twist in de War moesstraat door zijn meisje met een mes was gestoken en verschillende wonden had bekomen. Na verbon den. te. zijn .werd hij naar zijn woning De Baaien te Botterdam. Naar men uit Rotterdam meldt, had de burgemeester dier stad een onderhoud met den minister van binnenlandsche zaken over 't vraag stuk der te Rotterdam vcrblijfhou- dende Russen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft een motie Schaper, waarin de regeering wordt uitgenoodigd alle wetsontwerpen, die de Eerste Kamer geweigerd heeft in behandeling te nemen, wederom bij de Tweede Kamer in te dienen, met 35 tegen 23 stemmen aangenomen. De stemming was zuiver links tegen rechts. Ben Dnltsch aeitlp getorpedeerd. [Het s.s. „Norderney", groot onge veer 1000 ton, is Zondagnacht van Rotterdam vertrokken met beslem ming naar Itornur (in Denemarken) en geladen met kolen. Maandagmorgen werd het ter hoogte van de Noorderhaaksgronden pl. m. 2 mijl uit de kust getorpedeerd, waarschijnlijk door een Engelschen onderzeeër. Duidelijk heelt de be manning dp bellenbaan van de tor pedo waargenomen! Een oorlogs vaartuig werd echter niet gezien. De torpedo trof het schip in de stook plaats, waardoor een stoker van 19 jaar gedood werd. Het schot ver brijzelde een der heide scheepssloe- pen. Het schip is echter op de water dichte schotten van de machinekamer blijven drijven. De bemanning begat zich onmiddellijk na de ontploffing in de eenig. overgebleven sloep en werd korten tijd daarna opgenomen door 'de Nederlandsche torpedoboot „Z. 6". In verband met het blijven drijven van de „Norderney" keerden eenigen tijd later de kapitein, de stuurman en de bootsman met een andere Nederlandsche torpedoboot naar het schip terug. Het Duitsche schip „Mercur", eveneens van Rotterdam vertrokken, heelt veiligheidshalve de verdere reis voorloopig afgebroken. we Dag) bevat een vermakelijken dialoog, waarin de door de Entente ten opzichte van Griekenland ge volgde politiek op geestige wijze aan de Raak wordt gesteld. Personen: Een vredelievend ko ning; eenige groote mogendheden met een warm hart. Eerste tafereel. De groote mogendheden: „Wij hebben een oorlog ondernomen een grooten oorlog' De Koning: „Zoo?!" De groote mogendheden „Doe mee! Gij krijgt meer land en water, en alles wat gij maar hebben wilt" De Koning: „Neen!" Tweede tafereel. l De groote mogendheden „W houden van U. Wij houden van Uw klein landje". De Koning: „Dank U". De groote mogendheden „Wij willen gelukkig maken. „Gij moogt aan den oorlog meedoen. Gij moogt Uw leven en Uw huis voor de vrij heid en de menschelijke rechten offe ren. Wat een buitengewoon geluk bedenk eens1 De Koning: „Neen, dank LT zeer!' De groote mogendheden„Dus niet 1" Derde tafereel. I De groote mogendheden„Hier hebben wij een paar soldaten en wat prikkeldraad, kanonnen en andere oorlogswerktuigen. Indien Gij dan al niet wilt meedoen, zullen wij U deze in ieder geval zenden. Wal geven wij ons toch een moeite! Enfin, Gij zult daarvoor wel dankbaar zijn? Natuur lijk zult Gij thans meedoen." - I De Koning: „Neen". I De groote mogendheden „Hm Desniettemin zult Gij ous bereid zien een deel van Uw land als oorlogs gebied le bezetten", i iVierde tafereel. De groote mogendheden: „Nu kent Gij althans een deel Van de zegeningen van den oorlog, maar Gij schijnt het nog niet goed te begrijpen", j De Koning: „Neen". De groote mogendheden: „Wij heb ben werkelijk medelijden met U. Wij 1 zullen U helpen. Wij zullen wat bin nenlandsche onlusten veroorzaken. Wij zullen onze eigen troejien daar heen zenden en Uwe havens sluiten, Uwe spoorwegen en graanvoorraden in bezit nemen. Het is onbegrijpelijk, dat een vrij land, als het Uwe, niet met minder hulp de vrijheidsgedachte ivwi wilt Gij aan den oorlog meedoen? De Koning: „Neen". De groote mogendheden: „Dan zult Gij Uwe soldaten moeten ont wapenen en U geheel naar onze eischen moeten schikken. Wij moeten .Uwe vrijheid eerst een beetje beper ken, dan zult Gij wel loeren, wat vrij heid is". (Vijfde tafereel. De groote mogendheden: „Ons on baatzuchtig en edel hart bloedt bij den aanblik van Uwe volhardende slechtheid. Wij moeten het lot van Uw volk zelf in de hand nemen,- en het door offers en lijden tot 't ware geluk voeren. Heer Koning, wilt Gij aan den oorlog meedoen?" De Koning: „Neen". De groote mogendheden: „Haalt U dan even Uw reistasch, Heer Ko ning! U wilt dus werkelijk niet?" De Koning: „Neenl" De groote mogendheden: „Mogen wij U dan verzoeken?... Doet in Uw reistasch een 'tandenborstel, '11 nacht hemd, een paar sokken ,enz. I U moet wat op reis gaan. Van af dit oogen- blik nemen wij het lot van Uw volk ter hand. Maar op een andere iuanier natuurlijk. Hoerra jongens! Roept allemaal nog eens met forsche stem: Leve het recht der kleine naties om over hun eigen lot te beslissen!" TELEGRAMMEN. jvJIet Frnscl Ben dialoog la Tflf tafercelen. te Helsingfors verschijnende sclie dagblad Usi Püivü (De Nieu DEN HAAG, 25 Juli. Tweede Kamer. Na verdaging wegen» on voltalligheid tot 11 55 uur, wordt voort gegaan met de behandeling van de Export Centrale. De heer Van Doorn wil een verklaring van de regeering, dat de Export Centrale niet zal zjjn een handeldrjjv.-nd lichaam. Hjj deelt niet de bezwaren tegen een naamlooze vennootschap. Spr. wil echter bepalen om een baais vast te stellen voor de heffing van consentrecht. De heer Nierstrasz wenseht ook cen tralisatie van den invoer en wil dat alle wisseltransacties betreffende in- en uit voer, over de Centrale Bank zullen loopen. De heer Butgers kan zich met de voorstellen vereenigen, dooh wenseht de gelegenheid tot beroep op de commissie buiten de administratie. Het s.s. „Krakatau" van de Stoom vaartmaatschappij Nederland, heeft ver gunning tot uitvaren gekregen en vertrekt hedenavond van IJmuiden naar Ned.-Indit). Aan den Hoek van Holland heden door de sleepboot „-Rozenburg aangebracht de bemanning van de sleep boot „Oostzee" in de Noordzee door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht Allen z\ja gered en geen gewond. Benoemd tot burgemeester van Wissekerke de heer M. J. Verhorst. Uitslag eind-examens H.B.S. in Zeeland. Gestaagd 25 Juli. Van de R. H. B. S. le Middelburg S. Baas, S. A. Blok, S a L'. Boasson H.a M.a de Broekert en J. C. Haarl sen. Van de R. H.B.S. te Goes: D. J de Hondt, J. Neervoort, E. de Vries en J. W. Th. v. d. Wart. Van de R. H.B.S. te Zierikzee: H J. Prakke en J. Okkerse. Van de II. B. S. te Terneuzen, M. T. Moggré. PARIJS, 25 Juli. De Franschen hebben door vinnige tegenaanval! de verloren frontlinie het terrein en de kasematten op nel plateau van Californië terug veroverd, ondanks verwoeden tegenstand van den vijand De Fransche linie is bovendien op verscheidene punten vooruitgebracht. De tegenaanvallen van de Duitschers mislukten. PETROGRAD, 25 Juli. Ten Z.-W. van Dunabürg hebben onze troepc zicli na een sterke artillerievoorbe reiding meester gemaakt van Duit sche stellingen aan weerskanten van den spoorweg Dunaburg-Wilna, Ver volgens zijn gehcele divisies zonder dat...van den kant van den vijand druk werd uitgeoefend ,uit eigen lie weging naar de loopgraven, waaruit zij opgebroken waren, teruggekeerd, Verscheidene afdeelingcn weigerden tijdens het gevecht dc militaire be velen op te volgen. Tusschen Sereth en Strypa bezeilen de vijanden een 2-tal plaalsen. BERLIJN, 25 Juli. De Russen heb ben onder den druk van hun legen slagen en offers niet meer aange vallen. Onze opmarsch gaat onop houdelijk voort. Onder het oog van den Keizer hebben de divisies bij den uitgang van hel Serethdal in storm de hoogten op 'den Oostelijken oever genomen. Tarnopol werd veroverd wij naderen Brucsacz. Slanisraü en Nadworna zijn in ons bezit. De ach terhoede van den vijand werd overal vprslmmn. Tii hfvt. Zuirlolijlr Gedeelte der Karpatnen drong de vijand in onze linies. Zijn aanvallen werden toL staan gebracht. Aan de beneden Sereth heeft een levendige vuurstrijd plaats. Tot dusver zijn geen aanvallen op groote schaal geschied. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur t Beloofde het gewas Br. Boonen voor 8 dagen een enorme opbrengst te zullen geven, nu wor den vele velden geelkleurig en blgkt, dat een groot peroentage der penlen vochtloos worden en gaan afvallenmen schrgft dit toe aan Honingsdauw. Vraag „Wat is eigenlijk Honingsdauw Poortvliet. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 24 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 97 paarden, 914 magere rundereD, 620 vette dito, 170 vette kalveren, 174 nuchtere dito, 418 graskalveren, 2 schapen ot lammeren, 103 biggen, 4 bokken tf geiten. Prjjzen per kilo: koeien 50—60— 67J ot., ossen 47 J57 J65 ot., stieren 4247 J 52| ct., kalveren 60—72j—85 ot. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien 1 180 - f 400, kalfkoeien f 185f 410, stieren f 140—f 550. pinken f 90f 145, graskalveren f 25—f 50, vaarzen f 140f 190, paarden f 400 f 600, biggen f 2,50—8, slachtpaarden f 150—f 225, hitten f 200-f 350, nuohtere slachtkalveren f 15—f 22, biggen per week 50—80 ot. STOOMBOOTDIBNST •n tuMcheng$lêg$n plaat»en. JULI—AUGUSTUS 1917. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Donderd. 26 Vrgdng 27 Zaterdag 28 Maandag 30 Dinsdag 81 Woensd. 1 'im. 7,15 7,15 7.15 7,15 7,15 'sa. 9,- 9- M 9,- 'sm. 9,- 9,- 9,- Tslegraflioh Weerbericht medegedeeld door het Kom. Ned. Meteer. Instituut te D* Bilt, sur waarnemingen verricht In des morgen van 25 Juli 1917. Hoogste barometerstand tusschen 765 en 770 in Zuid-Duitschland. Laagste ruim 760 in Noordoost-Duitsohland. Verwachting tot den avond van 26 Juli zwakke wind uit zuidelijke en weste lijke richtingen, licht bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. N. A. DELST. J. o. DELST—Pompobnb, geven kennis van de geboorte van een Dochter. Dbbisohob, 24 Juli 1917. ABEBDINA CLARA BOLIRRLd, hunne 25-J«rIge Kehtvereenlglng A a te herdenken. Spare de Heere X f hen voor ons tot in lergte van J a dagen. Dit is de wenEch van W hunne dankbare Kinderen. Tholen, 26 Juli 1917. GERARDUS. LEENDERT. APLONIA MARIA. MARIA. MARINUS. X NEELTJE. Heden overleed, cacht en kalm, na een largdurig geduldig gedragen ljjden, ome geliefde Grootvader en Oom, ds Hssr Adrianus Vliegenthart, in leven Hoofd-Commissaris Contro leur Algem. Rjjnschippersbond, in den ouderdom van bjjna 75 jaar. Rotterdam, 22 Juli 1917. Prinj Alexanderstraat 13a. Familie MOONEN. Familie VLIEGENTHART. Heden overleed onze Broeder, Zwager en Oom. JAN VAN OER HAVE Dz., Weduwnaar ran THONIA BROODMAN, in den ouderdom van 75 jaar en 4 maanden. Bruinissb, 23 Juli 1917. Uit aller naam, M. VAN DER HAVE. Heden overleed ten mjjnen huize onze geliefde Zwager, Broeder en Oom, da Hser Jan van dar Have Dz., Weduwnaar Tan THONIA BROODMAN, io den ouderdom van 75 jaar en 4 maanden. Bruinissb, 23 Juli 1917. Uit aller naam, J. VAN DEN BERGE. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een smartelijk ljjden, onze zeer geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, GEERTJE VAN ES, Weduwe Tan ARIE OL'IST, in den ouderdom van 77 jaar en ruim 5 maanden. Stavbnissb, 23 Juli 1917. Uit aller naam, ADRIAAN QUIST. Met genoegen betuig ik mijn vólle tevredenheid aan de ZwoUche Paarden- en Veeveriekering-Maatechappij, ge vestigd te Zwolle. Melkmarkt 18, Directeur G H. J.TERVOERT, Adjunot- Directeur S. J. ROORDA, voor de coulante wjjze waarop zjj de schade van mjjn gestorven veulen, verzekerd in de afdeeling Veulenverzekering, ge regeld heeft. 17 Juli 1917. M. STEUR. Vertegenwoordiger DORREMAN te Duivendjjke. Inspecteur J. M. HOUTERMAN te Wolfaartsdjjk. Adjunot-Inapeoteur J. P. TIMMERS te Middelharnis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 2