ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 20 Juli 1917. DERDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. £SE lerlkzeeseh Couraif tJ„ ABONNEMENT. Prjji pet drie maanden1 1,40. Franco per poit- 1,70. Voor bet buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Yenchjjnt Maandag, Woemdag en Vrjjdag 73it@ lAMSAm, No. 10033. Dirsotaur i A. J. DE LOOZE Jr. Ult|mp.ilMfiipiilutMP A. FRÓIXEL. ADVERTENT1GN. Van 1—4 regelaI 0,40. Bike regel meer- 0,10. Reclame! per regel -0,15. Bjj contract belangrijke korting. Isaeading ep den dag Tan uitgave vóór I.IO ure. CHINA. De Chineesclie gezant heeft ver klaard, dat de Duitschers aan de jongste gebeurtenissen in China heb ben deelgenomen. Hij acht hel niet twijfelachtig dat China Duitschland den oórlog zal verklaren, zoodra hel nieuwe kabinet gevormd is. NOORWEGEN. De Times verneemt uit Kristiania, dat de brand te Drontheim op Zon dagavond drie havenhoofden met een menigte opgeslagen suiker, voeder, maïs en hout heeft vernield. De brand brak uit in de Engelsch-Russisclie loods, die pas uit 'n Engelsch stoom schip was aangevuld. De brand sloeg over naar de loodsen van de N-oor- sche Vereenigde Inkoopvereeniging. Alles verbrandde. De oorzaak van den brand, die dc voorziening van Noordelijk Noorwe gen zeer moeilijk zal maken, is nog onbekend, maar de herhaalde ont ploffingen tijdens den brand, vooral in het begin, wekken natuurlijk op spraak.- De geheele schade kan nau welijks minder zijn dan drie millioen pond sterling. Ainbestediigei, vorkooplnges ezz. ZIER1KZEE, 18 Juli. Heden wer den alhier ten verzoeke van den heer A. van Langeraad, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht: paarden f 1001, f 1000, f 425, f 590 en f 435; koeien f 259, f 282, f 312, f 240 en f 252; vaarzen f 239 en f 205; ossen f 151, f 155, f 166, f 103, f 151, f 65, f 51 en f 39; varken f 47; hooi f 91, f 94, f 82 en f 83; etweidc f 47, f 44 en f 57 per Gcmet. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Tholen. 13 Juli. Door hel kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld, wegens: Overtreding der jachtwet: M. P. te Bruinisse, tot twee boeten elk van f 10 of 10 d. h. voor iedere boete. Het verwekken van nachtrumoer C. M. te Scherpenisse, tot f 5 b. of 5 d. h. Overtreding verordening op de logementen: J. K., P. K., J. I. V. en C. K., allen te St.-Maartensdijk, ieder tot f3 b. of 1 d. h. voor ieder hunner. Het verwekken van nachtrumoer: J. K. te St.-Maartensdijk, tot f 3 b. of 2 d, h.; C. M. Z. te St.-Maartens- dijk, tot f 3 b. of een week tucht school; W. v. H. Ie Scherpenisse, tot f 3 b. of een week tuchtschool. Overtreding motor- en rijWielwet: L. G. te Zonnemaire, tot f 1 b. oT 1 d. h. en tot f 2 b. of 2 d. h.; W. d. .W. te Enkhuizen, tot f 1 en f 2 b. of twee weken tuchtschool. Overtreding jachtwet: M. A. K. te Scherpenisse, tot f 1 b. of 1 w. tucht school; C. cl. G. en P. B., beiden tc Scherpenisse, tot teruggave aan dc ouders zonder toepassing van straf. StraatschenderijM. O. en J. B., beiden te Tholen, vrijgesproken; P. J. te Tholen, tot teruggave aan de ouders, zonder toepassing van straf. Overtréding politie-verordening: C. K. te St.-Maartensdijk, tot f 2 b. of 1 week tuchtschool. Overtreding der jachtwet: D. C. U. te Poortvliet, tot teruggave aan de ouders, zonder toepassing van straf; iW. S. te St.-Annaland, tot f 2 b. of 2 d. hechtenis; E. v. d. V. te Poort vliet, tot f 5 b. of 5 d. li.; P. G'. to St.-Annaland, tot f 3 b. of 2 d. h. Overtreding der veiligheidswei: J. T. K'. en T. IC., beiden tc St.-Annaland, ieder lot vijf boelen, elk van 1' 3 of 2 d. h. voor elke boete voor ieder hunner. Overtreding van het reglement op de Zeeuwsche slroomen: A. P. d. J. te Tholen, tot f 5 b. of 5 d. h. Overreding politie-verordening: M. v. H. te St.-Maartensdijk, tot f 1 b. of 1 d. h. Overtreding bouwverordening: J. P. v. E. te St.-Annaland, tot f 5 b. of 5 d. h.; J. M. S; en J. C. S'., beidejn. te St.-Annaland, igder tot f 3 b. of 2 d. h. Overtreding politieverordening: W. W. te Stavenisse en A. v. d. R. te St.- Maartensdijk, ieder tot f 2 b. of 2 d. h. voor ieder hunner. Overtreding polderreglement: J. J. D. te Stavenisse en M. G. te St.-Phi- lipsland, ieder tot f 1 b, of een d: h. voor ieder hunner. Loopen oj rijden over verboden grond: H. R. te St.-Philipsland, tot f 1 b. of een d. h.; D. G. te St.-Philips- land, tot f 5 b. of 3 d. h. Vee leden loopen op eens anders grond of weiland: M. G. te Poortvliet, tot f 10 b. of 10 d. h. [tijden zonder licht.: H. J. G., M. d. althans wanneer die zware concur- 1 rentie nog bestaat, de helft der pacht som worden terugbetaald. Dc over eenkomst is dan echter afgeloopen. Voorts werd aan S. Minne Pz. ver- gunning verleend op zijn kosten en f onder toezicht van den gemeente opzichter, de keibestrating voor zijn woning te verbeteren. I De specifieke staat van oninbare posten wijst een bedrag aan van f 317,84''. j De rekening van 't burgerlijk arm- I bestuur over 1916 wordt goedgekeurd I met een ontvang van 1' 4171,78, een uitgaaf van 1' 3397,68, sluitende alzoo met een voordeelig saldo van f774,10. j Aan de orde komt thans het onder zoek der geloofsbrieven der herko zen raadsleden J. J. Ivfompc en H. v. d. Doe en 't nieuw gekozen raads- lid W. .v. d. Linde Jz. Deze geloofs brieven worden gesteld in handen H. en M. d. G., allen te St.-Philipsland, 1 eener commissiebestaande uit de P. v. d. R. te Oud-Vossemeer, P. S. te St.-Annaland en B. A. te Oud-Vos- semecr, A. S. Kz. te Tholen, ieder tot f 1 b. of 1 d. b. voor ieder hunner. Overtreding irekhondenwet: A. V. te Bergen-op-Zoom, tot f 1 b. of 1 d. h. Openbare dronkenschap: M. G. te St.-Philipsland, tot f 15 b. of 10d. h.; G. d. R. te Vlissingen, tot f 10 b. of 5 d. h.; C. B. en A. P., beiden te St.- Maartensdijk, ieder lot f 10 b. of 10 d. h. voor ieder hunner. Vrijgesproken: J. IC. en A. M. d. G., beiden le St.-Maartensdijk en M. d. G. te Oud-Vosscmeer. Vergadaring van dan Gemeenteraad te Dreischor, gehouden op Maandag 16 Juli, dei nam. 3,15 ure. Aanwezig met den voorzitter alle leden. Na voorlezing worden de notulen onveranderd vastgesteld. Onder de belangrijkste ingekomen stukken behoort o. a. de teruggekomen verordening van Gedep. Staten be treffende den Hoofdelijkeii Omslag. Gedep. Staten wenschen de aflossing heeren J. Doeleman en A. P. der Weduwen en tijdens dit onderzoek de raadszitting geschorst; zij werd her opend toen de commissie met haar taak gereed was, waarop de heer A. P. der Weduwen tot toelating dei- nieuw gekozenen adviseerde. Con form dit advies werd besloten. De nu aangeboden gemeente-reke ning over 1916 wijst een ontvang aan van 1' 22039,95, een uitgaaf van f 21754,88, een batig saldo dus van f 285,07, wat den voorzitter doet op merken, dat dit 'n ongekende weelde is in de laatste jaren. De rekening wordt in handen ge steld van een commissie, bestaande uit de heeren J. J. ICtompe, v. d. Doe en Der Weduwen. Burgem. en Welti, deelen thans mede, dat liet afnemen der scheeps- zaten f 100 meer heeft gekost dan de raming.wais. Besloten wordt na techni sche toelichting van de heeren Pad mos en v. d. Doe, er bij de a s. bq- grooting op te letten en over deze aangelegenheid met den gemeente opzichter le spreken. Ten slotte deelt de voorzitter mede, dat hij van 28 Juli—17 Augustus met verlof de gemeente verlaat. Bij de gehouden rondvraag vestigt o i5i ue genouuen ruuuvruag vesugi bepaalt te zien op 1 Augustus a.s., ,|e heer Der Weduwen de aandacht doch op voorstel .van den voorzitter zal aan genoemd college gevraagd worden om per 1 October a.s. af te lossen, vooral met hel oog op hel nog op te maken kohier. Van 't bestuur der ambachtsschool te Zierikzee is ingekomen '11 antwoord op hel door den Raad in de vorige vergadering gedaan voorstel ter zake de subsidiëering dier school door de gemeenten in Schouwen en Duiveland op de vacantie der bewaarschool, die gegeven wordt in Augustus, wanneer juist de bewaarschool goede diensten bewijst. Na een korte bespreking wordt besloten de vacantie dier school voor dit jaar aldus te bepalen: dc eerste week valt sstmen met de laatste vacantieweek der gewone school en de tweede week volgt onmiddellijk daarna. Voor het vervolg wordt even wel de vacantie bepaald op de kermis- De Raad besluit op dit antwoord wee]c en {je daarop volgende. tiAnmilenArt non ornroonronriQ liAiirlinrt i -»-r V vooralsnog een afwachtende houding aan te nemen, totdat een gemeen schappelijk overleg heeft plaats ge had. Van den Bond van Nederl. Onder wijzers en het Ned. Onderwijzers-Ge nootschap zijn voorts ingekomen een tweetal adressen met een memorie v. toelichting voor 'li betere salariëering van het onderwijzend personeel, n.l. verhooging maximum-salaris, vlug gere periodieke verhoogingen bezol diging van het liandwerkonderwijs, enz. De voorzitter stelt voor dc ver schillende stukken met memorie van toelichting rond te zenden bij de Raadsleden om daarover een oordeel te kunnen vellen. De heer J. J. Ivlompe maakt deii voorzitter opmerkzaam, dat al de leden met deze adressen reeds op de hoogte zijn gesteld, daar genoemde bescheiden aan hun persoonlijk zijn toegezonden. Na sluiting der openbare vergade ring ging de Raad in geheime zitting Ier behandeling van het kohier van den H. O. voor 1917. Hit gerecht op onze kust. Omtrent de beschieting der Duit- sche vrachtschepen door Engelsche torpedojagers nabij onze kust ver telde een kapitein van een der ge strande schepen, de „Ilenate Leon- hardl", hel volgende: „Wij voeren op ongeveer twee en een half mijl afslands van de Nederl. kust, echter binnen tie territoriale wateren. Plotseling zag ik 2 schepen van ons convooi recht op dc kust aanstevenen, en op hetzelfde oogen- blik kregen wij de Engclsclie torpedo jagers in zicht. Ik wendde ook den koers landwaarts en werd onder vuur genomen, doch na eenige oogen- blikken bewogen de torpedojagers zich in zuidelijke richting, en ver- De adressen gaan eenter eerst terug onderstellende, dat zij zich zouden ij i Mi.iu terugtrekken, aangezien wij op het strand geloopen waren, liet ik, ten einde het schip te redden het anker vallen. Dc bemanning wilde van boord, docli ik wist hen le overtuigen dat thans geen gevaar meer dreigde, en gelastte hen het ontbijt gereed le maken. Nauwelijks had ik dit bevel gegeven, or twee der torpedojagers keerden terug, naderden mij lot op drie kwart zeemijl afslands hel schip was toen circa acht honderd meter van de kust verwijderd en opende een snelvuur op ons. Nu wei-- den de booten uitgezet, en juist wilde ik het schip verlaten, toen een vol treffer mijn' eersten machinist van mijne zijde wegmaaide. .Wij trachtten zoo goed mogelijk in de booten te komen, wat echter nog aan 2 leden der bemanning 't leven kostte. De En- gelschen hieven onafgebroken door vuren en ik zag hoe het schip her haaldelijk getroffen werd. In de open booten hadden wij hef hard te ver duren, de kogels en shrapnells kwa men óveral om ons heen terecht, en toen Wij eenmaal geland waren moesten wij plat over den grond ver der kruipen, want 't vuren hield aan". Zomertijd en kolenaood. Door het Kamerlid den heer Ger- ritson zijn de volgende vragen gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken: 1. Is de Minister niet van meening dal nu de kotenschaarschte aanhoudt erG'toeneemt, de wettelijke zomertijd behoort verlengd' te worden lot 1 October a.s.? 2. Is de Minister niet van meening dat, waar .van overheidswege 't kunst licht gerantsoeneerd wordt en ook in September a.s. gerantsoeneerd zal worden op de basis van een bepaald percentage van het verbruik in de gelijksoortige maand van het vorige jaar, de overheid tiet .opvolgen van deze bepaling niet behoort te bemoei lijken door een halve maand lang de klok een Uur vroeger te zetten dan in het vorige jaar? 3. Is de Minister op grond van deze overwegingen bereid, (de indiening te bevorderen van een wetsontwerp tot wijziging van dc wet op den zomer tijd? De OBderwjjzertsilarissen. Bij de Tweede Kamer is ingediend het voorstel van wet van den hoer Marchant c.s., tot wijziging van art. 26 der wet lot regeling van liet lager onderwijs. In de Memorie van Toelichting merken de voorstellers opdat de Eerste Kamer der Staten-Generaal op 17 Juli 1917 besloten de wetsontwer pen, welke bij tiaar aanhangig waren op het oogenblik, dat de beide Ka mers der Staten-Generaal-weder ont bonden, niet in behandeling te nemen en dus als vervallen te beschouwen. Tot die wetsontwerpen behoort het op 7 Maart 1917 ingediende voorstel van den heer Marchant c.s. tot wijzi ging van aft. 26 der wet tot regeling van het lager onderwijs. De voorstellers hebben zich mits dien verplicht geacht een voorste] van wet, hetwelk volkomen gelijk is aan het zooeven genoemde, wederom aan de Kamer ter overweging aan te bieden. naar Burgfem. en Wëth. ter fine van prae-advies, nadat de heeren J. J. Klompe en 'v. d. Doe er op gewezen hebben, dat aan genoemde adressen ongeveer behoort te worden voldaan. Aan IJ. Robbe, arousselhouder,, wordt op zijn verzoek f 30 terug betaald van het bij overeenkomst met de gemeente bepaalde staangeld ad f 60. Door de zware concurrentie van de laatste jaren deed hij dit verzoek en ook het volgend jaar zal hem, miltlellchtizg 1914. (Officiéél). Van de militielichting 1914 zullen de dienstplichtige kor poraals en manschappen, behporende tot de voorjaarsploeg der onbereden korpsen, uitgezonderd de panlserfort- artillerie, de torpedisten en de genie, op 17 Augustus a.s. met onbepaald (klein) verlof worden gezonden. Wanneer de onderofficieren van de lichting 1911 en volgende lichtingen der onbereden korpsen met zoodanig verlof zullen kunnen vertrekken, is nog niet vastgesteld. Het laat zich aanzien, dat voor de lichting 1911 het vertrek der onder officieren niet later zal plaats hebben dan half September e.k. De rirfje vaargeul. Het llldcl. verneemt uil Den Haag, dat de Engelsche regeering de ge wijzigde bepaling omtrent de nieuwe i gevaarlijke Britsche zóne voorloopig in zooverre opschort, dat de vaart door <ie z.g. vrije vaargeul mogelijk blijft. j Er zijn verdere onderhandelingen gaande met de oorlogvoerende mo gendheden omtrent een definitieve regeling van een vrije vaart voor Nederlandsche schepen. Begrafeals slachtoffers aeegereeht. .Woensdag heeft te Bergen-aan-Zee de teraardebestelling plaats gehad van de twee gedoode zeelieden van de Duitsche kolenbooten. Onder de vele aanwezigen waren de Duitsche consul, de burgemeester en de commandant van het internCe- ringsdepöt te Bergen. De consul her dacht met een kort woord den tra- gischen dood van deze mannen en legde namens het Duitsche consulaat een krans op de baar. Daarna heeft een Duitsch predikant het woord ge voerd. Een veertigtal Duitsche geïn terneerden bewees den overledenen de laatste eer. Kaarsen van mensehenvet. In het Brusselsche dagblad 1' Indépen- dance Beige van 14 Maart 1913 komt van de hand van Jean Bernard, den Parijschen correspondent van genoemd blad, het volgend artikel voor. Toen Napoleon ten strijde trok, noemde men zijn onderdanen „kanonnenrleesch". Op den dag van zjjn huwelijk met Marie Louise (1810) had men ze juister „kaarsen- vet" (suif de chandelles) kunnen noemen, want van de kaarsen, die op den avond van den huwelijksdag voor de illuminatie van het Luxembourg en andere paleizen en openbare gebonwen op den linker Seine-dever gebruikt werden, was een groot gedeelte nit vet vervaardigd, dat uit mensohenlijken van de met de „Ecole de Medicine" verbondene „Anatomie" gewonnen was. Aan die „Anatomie" leverde verschillende Parjjsehe zieken huizen de lijken, opdat ze aldaar ten behoeve van de ontleedkunde gebruikt zouden worden. Met het vet dier lijken nu dreven de bedienden van de „Anato mie" een geregelden en winstgevenden handel (commerce régulier et lucratif). Men mengde dit vet, dat te week was om op zichzelf gebruikt te worden, met het minder gemakkeljjk smeltbare vet van varkens en schapon. Deze vermenging werd door de bedienden van de Eoole de Medicine zelf verricht. Deze lugubere industrie (industrie macabre) verzorgde echter niet nitslnitend kaarsenfabrieken. Ook charlatans en kwakzalvers van het mannelijk en vrouwelijk geslacht be dienden zich in mime mate van mensehen vet bij de fabricatie hunner heilmiddel tjes, en voerlieden gebruikten het heel eenvoudig om hun wagenassen er mee te smeren. Omstreeks 1810 had deze merkwaardige handel zulk een uitbreiding genomen, dat de employés der „Anato mie" met de mindere beambten der verschillende ziekenhuizen een overeen komst troffen met het doel meer regel? maat in hun zaken te brengen (afin d'amener plus de rógularité dans lenrs affaires) en het van den meer of minder grooten vlijt der studenten afhankelijke op- en neergaan der zaken te vermijden (d' êchapper aux oxillations de plus au moins du tule des étudiants en mèdicine). Pas in het jaar 1813 werd het bestaan van dezen schandaligen handel aan de overheid gemeld. Toen de politie den in het magazijn aanwezigen voorraad in beslag nam, had men eon grooten wagen noodig om de 700 pond mensehenvet, die voor den verkoop gereed stonden, te vervoeren. OrcrtredUg oorlogswlnttbelaitlig. De Utreohtsche rechtbank, nitspraak doende in de zaak tegen de grossiers H. S. en A. de J. te Utrecht, tegen wie wegens overtreding der oorlogswinst belasting elk veertien dagen gevangenis straf was geëischt, veroordeelde hen heden tot 7 dagen gevangenisstraf. Beklaagden hadden over de jaren 1911, '12, '13, '14 en '15 opgegeven resp. f 1400, f 1500, f 1500, f 1500 en f 2020 winst te hebben gemaakt, terwijl die in werkelijkheid had bedragen resp. f 4793,71, f 5680,63 f 6404,23], f 8295,85 en f 11.828,944. Hoewel beklaagden berouw hadden betoond en al het mogelijke hadden gedaan om hun fout te herstellen, kon de vervolging niet meer worden voor komen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 10