ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 13 Juli 1917. DERDE DLAD. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. (Zierlkzeesche o H r is ABONNEMENT. Prjji per drie maanden t 1,40. Pranco per port- 1,70. Voor het buitenland per aar -10,-. Afzonderlijke nummert- 0,05. Verichjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 73m SMBMm. m, 10030. 8»ip«oi«iip B H.; j. ME LOOZE Js». IVilSiavop-IKeofftfptteSao^iiPB FRAÜKEL. Besparing waggon hout per winter. Van deskundige zijde schrijft men aan liet V. D.-bureau: De kolenschaarschte, die in den a.s. winter gevreesd wordt, heeft velendoen uitzien naar andere middelen 0111 zich tegen de koude te beveiligen. Als gevolg daarvan zijn reeds uitgestrekte bosschen geveld, en 'het ziet er niet naar uit ,dat de bjjl spoedig tot rust zal komen. Hoe komt het nu, dat zoo weinig aan dacht geschonken' wordt aan een een voudig middel om de brandstoffen waarover men beschikt, zoo productief mogelijk te maken: 20 a 25 pCt. te be sparen en toch hetzelfde rendement in warmte te krijgen? Dit middel beslaat in liet aanbrengen van een tweede stel ramen voor of achter de bestaande, gewoonlijk op een afstand van 8 a 10 centimeter van deze laatste. Onze dampkringslucht is een slechte warmtegeleider. De ruimte tusschen de beide ramen vermindert de uitstraling of liet warmteverlies en brengt dit ver lies, vergeleken bij vensters met enkele ramen,-tot de helft terug. Nemen wij tot voorbeeld een kamer, welke 6 M. lang, 5 M. breed en 4 M. hoog is, met 3 vensters, waarvan de glasoppervlakte te zamen 9 vierk. M. is. Verwarmt men dit vertrek met liout, dan heeft men, indien slechts enkele ramen aanwezig zijn, per uur 41/2 K.G. hout van gemiddelde kwaliteit noodig, doch na het aanbrengen der dubbele ra men slechts 3V2 K.G. per uur. Een be sparing dus van 1 K.G. per uur. Rekent men den prijs van een gemiddelde hout soort tegenwoordig op minstens 6 ct. per K.G., het aantal branduren van de kachel in het woonvertrek (in de huis kamer) op 15 en het aantal branddagen in een winterseizoen op 180, dan komt men voor dat eene vertrek in een enkelen winter op een besparing van f 162 in geld of meer dan 1/4 waggon hout. Men kan voor dien prijs gemakkelijk de dubbele ramen laten maken, 't Daaraan besteede bedrag zal blijken goed belegd te zijn, want in plaats van 't aan brand stof uitgegeven geld, houdt men voor den volgenden winter als ramen over. Bovendien zal in menige kamer des winters een bruikbaar hoekje gewon nen zijn ,dat vroeger wegens tocht of koude gemeden werd. Doch het grootste belang is en blijft, dat men brandstof spaart, wat tegenwoordig een nationaal belang is. Woningnood Men meldt aan de Msb.: In tal van plaatsen, vooral in het oosten der pro vincie Groningen, lieerscht woningnood. Vele gezinnen hebben hun huishouding opgebroken, wonen met anderen samen fof, als de man gemobiliseerd is, zijn naar elders verhuisd. Allerlei wordt voor wo ning gebruikt. Op, de begraafplaats te Nieuw-Beerta liuist in de ziekenbarak sedert geruimen tijd een gezin, dat anders geen woning had!! De Amerika»«Bche uitroer. ADVERTENTIES N. Van 1—4 regela 10,40. Elke regel meer0,10. Reclames per regel0,16. By contract belangrijke korting. Intending op des dag Tan uitgaro róót S.SO ure. NIEITW STIJDINGEN. CHINA. De Republiek hersteld. Volgens de te .Washington ontvangen berichten is de poging om de Mantjoe- dynastie te herstellen, mislukt, en is de democratische republiek in China her steld, onder leiding van Feng-Koeo- Sjang, die als president optreedt. De monarchisten onttrekken zich hals over kop door de vlucht aan de hun, wachtende straf. De Staatscourant meldt dagelijks het ontslag van keizerlijke mi nisters. De republikeinsche troepen hebben Peking omsingeld, maar zijn niet voornemens de stad binnen te trekken, in het vertrouwen, dat de gendarmerie de orde zal weten te bewaren. De ge zanten der vreemde mogendheden trach ten de onderwerping der nog 4e Peking aanwezige keizerlijken te verkrijgen zonder verder bloedvergieten. Tsjang Hsoen is naar 't schijnt wel bereid zich over te geven, indien hem behoud van lijf en goed verzekerd wordt. De mo narchistische ministers van financiën en oorlog trachtten uit Peking te ontsnap pen, maai* werden te Fengtai in hechte nis genomen. Oostenr{Jk-HongarQe. De opstootjes in Moravië, welke in het Oostenrijksch parlement ter sprake zijn gebracht, zij n blij kbaar van zeer ernstigen aard geweest. De bladen, welke er mel ding van maakten, zijn door den censor aangehouden, doch blijkens een bericht in de Offenbacher Abendzeiiung van 7 Juli, moest de militaire macht ingrijpen en van de wapens gebruik maken, waar bij dooden en gewonden vielen. De levensmiddelenuood was de oor zaak der ongeregeldheden. NOORWEGEN. Het Oedelsthnig heeft een besluit aan genomen, waarbij bet verblijf van bui tenlanders in Koorwegen wordt beperkt voor enkele gemeenten in het land. Het wetsvoorstel voor de gedwongen passen werd aangenomen en den koning ter onderteekening aangeboden. Een ..rdbevlng. Een geweldige aardbeving werd Woens dag gevoeld te Harstadt en 't omliggend gebied. In de muren der huizen vertoon den zich barsten en de vensterruiten braken. NEDERLAND. OPSTERLAND. Ten nadeele van twee landbouwers ïn deze gemeente heeft men bijl nacht alle vroeg-rijpe aardappelen uit het land gestolen. UTRECHT. Een 21/2-jarig meisje van zekeren B., in de Takstraat alhier, had hett ongeluk in een kuip met kokend water te vallen, tengevolge waarvan de kleine aan de bekomen brandwonden is overleden. 0 N D E B W IJ S. ToeUUigt-examem ui de BQks Hoogere Burgerschool te Zierikzee. Donderdag 12 Juli. Toegelaten zonder examen tol le kt.: A. Jumelet, C.a C.a Kik, J.a E. Weni- mers, C. J. Hoogerheide van Bruinisse; fff. D. Pieterse van Serooskerke; J. W. de Leur van Zonnemaire; A. van de Griend en M.e Klompe van Dreischor; F. Bos, C. M. Siereveld en F.a H.a J.a Pannekoek van Brouwershaven; A. J. Geelhoed van Renjesse; J. Steur en J.a M. ML Spek van Ellemeet; B. T. Boot van Burgh; C. D. Fritzius en G. J. N. Vleu gels Schutter van Oosterland; W. van Hoeve van Sir-Jansland;C. J. M. Boogerd van Nieuwerkerk; A.a A. F. Reijnhoudt, 'J. J. Geluk, ;C.a MJ- Lagas, A. C. J. Meijer, M. Ribbens, H.a J. Ochtman, J. E. de Rijke, iW1. iWolfsohn en T. de Regt van Zierikzee. 'Na examen: C. J. A. Polvliet en W.a Houdkamp. Afgewezen één candidaat. ST.-MAARTENSDIJK. Benoemd lol onderwijzer aan school No. 19 te Am sterdam, de lieer. fff'. G. Quakkelaar, ihans onderwijzer alhier. De neutrale diplomalen zijn ten zeer ste ontsteld over de proclamatie van den president betreffende den uitvoer. Zij dringen op wijzigingen aan. Officieel is besloten, dat geen voorraden via de neu trale landen Duitschland mogen bereiken. Het plan is, de verschepingen naar de neutralen te beperken en de voor eigen behoefte noodzakelijke goederen spaar zaam toe le deelen, zoodat er geen over schot voor uitvoer naar Buitschland be schikbaar zal blijven. De geraarlQke zone. Reuter verneemt, in verband met. de besprekingen tusschen de Britsclie en Nederl. regeeringen over 't nieuwe mijii- veld in de Noordzee ,dat de Nederlandi- sclie regeering reeds medegedeeld is, dat 't optreden der Britsclie regeering alleen door militaire overwegingen gedicteerd werd en geenszins gericht is tegen de economische belangen van Nederland. Tegelijkertijd zij liet Nederlandsclie volk er aan herinnerd, dat er niet de geringste overeenstemming bestaat tusschen de maatregelen door, Engeland genomen on die van Duitschland, dat het gebruik van de'zee aan de heele neutrale scheep vaart ontzegt. Het verschil is duidelijk. Duitschland schendt alle wetten door in een groot gedeelte van den Oceaan de schepen in het wilde weg te torpedeeren. Engeland "daarentegen geefl nauwgezet zekere gebieden aan, die gevaarlijk kunnen zijn. Het zou dan ook veel ver standiger zijn, wanneer Nederland bij Duitschland legen liet onwetlige bande len van dit land 'protesteerde in plaats van stappen te doen bij liet Brilsche departement van Buiteiilandsehe Zaken. De vaart op IndlS Uit selieepvaarlkringen wordt verno men, dat vertegenwoordigers van de Sloomvaarl-Mij. „Nederland" en van den „Rolterdamschen Lloyd", benevens ver tegenwoordigers van de Kamers van Koophandel te Amsterdam en te Rotter dam met den lijdelijken voorzitter van den ministerraad Cort van der Linden een conferentie zullen hebben in het departement van binnenlandsehe zaken naar aanleiding van de belemmeringen, welke de vaart naar Ncderlandsch-Indië ondervindt. Arrestatie v«n een berucht inbreker. Het is, naar de Haagsche Grt. meldt, aan de recherche te 's-Gravenhage ge lukt, de hand op een beruohten inbreker te leggen. Ia den loop van dit jaar werd in tal van pensions in Den Haag inbraak- ge pleegd. Veelal werd er zilverwerk ver mist en nu geschiedde het herhaaldelijk, dat bij opkoopers, zoowel in Den Haag als in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht zilver, van diefstaï afkomstig, door de politie werd in beslag genomen. Vroeg men den opkoopers, van wien zij het zilver hadden gekocht, dan gaven zij meestal een gelijkluidend signalement van een persoon op. Daar dit signale ment dikwijls duidelijk en tot in bizonder- heden werd opgegeven, herkende de Haagsche politie er een „oude bekende" in, een berucht inbreker, die de gewoonte heeft van keurig als een heer gekleed te gaan, een strooien hoed en crème handschoenen dragende! De verdachte werkt ook niet in een bende, maar pleegt steeds op zichzelf te „arbeiden" en heeft dan ook zeer waarschijnlijk de inbraken in de pensions, waarbij tamelijk groote partijen zilver werden ontvreemd, alleen bedreven. Hij heeft reeds veel op zjjn kerfstok, is herhaalde malen veroor deeld en heeft gezamenlijk tien tot vijftien jaar gevangenisstraf achter den rug. In verband met het door de opkoopers opgegeven signalement keek de recherche sedert eenigen tijd scherp naar hem uit en j.l. Zaterdag nu kwam de rechercheur der centrale recherche Grondel hem in de Spuistraat tegen. De rechercheur ging tot de aanhouding van den verdachte over, maar deze wierp Grondel een city bag voor de voeten en trachtte door de Passage te ontvluchten. De rechercheur echter was op alles voorbereid, zette hem achterna en stortte zich na ongeveer twintig passen op den man, die zich nog een kort oogenblik verzette, zoodat achtervolger en achtervolgde over het plaveisel rolden. Met behulp' van eenige toegeschoten politie-agenten slaagde rechercheur Grondel er in hem in te rekenen. De gearresteerde werd naar het politiebureau overgebracht. De city-bag, dien de gearresteerde bij zich droeg toen hij werd gearresteerd, was met een partij zilver gevuld. Het staat vrijwel vast, dat koffertje zoowel als inhoud van inbraak afkomstig zijn. Een oproep vnn de S. D. A. P. Aan de Nederlandsche arbeidersklasse heeft het partijbestuur der S. D. A. P. een oproep gericht. De schokkende gebeurtenissen die, in verband met het aardappelgebrek, ver leden week te Amsterdam kbbben plaats gehad en die aan een aantal menschen het leven hebben gekost, geven het Partijbestuur der S. D. A. P. aanleiding een ernstig woord tot u te richten. Want de stemming, welke die onlusten mogelijk maakte, beBtaat ook buiten Amsterdam. De levensmidelenschaarschte, het brandstoffengebrek, de duurte, de uadeelen der langdurige mobilisatie, de toenemende werkeloosheid, brengen schier overal de stemming voort. Bovendien wordt alom in den lande begrepen, dat vooral in de wintermaanden die wij tegemoet gaan, de moeilijkheden en de kwellingen nog veel grooter kun nen worden, dan zij ooit zijn geweest. Bij nadering van die bange tijden is een woord van waarschuwing geboden. Een woord van waarschuwing aller eerst gericht tot de regeering en heer- schende klasse, om alles te doen wat mogelijk is, ter vermindering van de nooden des volks. Laat de regeering en heerachende klasse iets na, wat gedaan kan worden ter voorkóming en ter leni ging van ellendeverbeteren zij de fouten en de gebreken der tegenwoordige levensmiddelenvoorziening niet, komen zij aan vele rechtmatige grieven, die onder het volk leven, niet tegemoet, dan rust op hen een zeer zware verantwoor delijkheid voor de onheilen, die komen kunnen. Maar ook een woord van waarschuwing tot de arbeidersklasse gericht. Wij waarschuwen allerminst tegen aetie of tegen strijd. Maar wjj waarschuwen de arbeiders, dat zij niet in dagen van groote moei lijkheden zieh zullen laten op sleeptouw nemen door groepen die geheel andere doeleinden nastreven, dan de leniging van den volksnood. Wij waarschuwen in de eerste plaat* tegen het stoken en wroeten van het dagblad „De Telegraaf" en zijn volks editie „De Courant". Stelselmatig oefenen deze bladen op de levensmiddelenpolitiek een critiek, die de grenzen der redelijkheid ver over schrijdt. Goedgeloovige lezers moeten meenen, dat die bladen hiermede de levens middelenvoorziening van hot Nederland sche volk willen dienen. Wie wat verder ziet, begrijpt, dat zij allereerst bedoelen mede te weiken aan de uithongering van het Duitsche volk en dat zij niet minder bedoelen het Nederlandsche volk op te zetten tegen de Nederland sche regeering, omdat deze in den wereldoorlog neutraal blijft. Kregen die kapitalistische bladen hun ziD, dan ging ons land met economische en politieke middelen, ja liefst ook met bloedig wapengeweld deelnemen aan den af- eahuwelijken oorlog. In de tweede plaats waarschuwen wij tegen de S. D. P. en de „Tribune". Op aanhitsing en onder leiding van doze .organen en lieden heeft zieh ver leden week een deel der bevolking in de avonturen gestort, die een aantal menschenlevens hebben gekost en ook in andere opzichten onnoodig leed en schade hebben veroorzaakt. Op het gevaarlijke van deze avonturen wenschen wij de arbeidersklasse te wijzen. Bewegingen, gelijk verleden week te Amsterdam zijn ondernomen, dragen niet bij tot de versterking der arbeiders klasse, maar leiden tot haar verwildering en vérzwakking. Tegen de dure sigaren. Terwijl de Haarlemsche Vereeniging van Sigaren winkeliers vergaderde, oiii de mogelijke vaststelling van een nieuwe verhooging van den sigarenprijs te bespreken, is een groot aantal ingezetenen van Haarlem bijeengekomen en hebben deze beslo ten, 0111, zoolang de ongemotiveerde prijs opdrijving van de sigaren duurt, geen enkele sigaar meer te koop,en. Men is van oordeel, dat liet rooken, welk genot het ook is, ten slotte toch slechts een, gewoonte is, welke met goeden wil best een tijdlang kan worden ter zijde gezet. De Haarlemsche rookers zijn overtuigd, dat, indien het manlijk gedeelte der Ne derlandsche inwoners ook maar voor één enkele maand, het rooken naliet, de tabakshandelaren en fabrikanten wel een loontje lager zouden gaan zingen. Zij doen daarom een beroep op alle rookers, „om het rooken na te laten, zoolang tot weer de normale prijs voor de sigaren betaald wordt". De actie is niet bedoeld tegen de win keliersdoch uitsluitend tegen de tabaks handelaren en fabrikanten. Overwogen wordt elders plaatselijke acties in het leven te roepen. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 10 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd100 paarden, 5 veulens, 1027 magere runderen, 746 vette runderen, 318 vette kalveren, 249 nuchtere kalveren, 184 graskalvereu, 10 schapen of lammereD, 97 biggen, 3 bok ken of geiten. Prjjzen per K.G.koeien 5057i/264 ets., ossen" 47'/255 62 V,cts., stieren 40—4550 ots., kalveren 4I1/»6070/72'/2 ets. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f 170— f 290, kalfkoeien f 175f 400, stieren f 140—f 550, pinken f 90—f 140, graa- kalveren f 25—40, vaarzen f 140— f 190, paarden f 400—f 600, biggen f 4—f 10, slaehtpaarden f 125f 200, biggen per week f 0,60—f 0,80, hitten f 200— f 350, fok nuchtere kalveren f 25— f 32, slacht nuchtere kalveren f 10f 19. Rotterdamsche Eierenveiling Weena- plein 9 (gedeponeerd handelsmerk: R. C. V.)gegarandeerd versche hoender eieren i 8 5 f 8,95, dito eendeneieren f 9,20 k f 9,55, kalkoeneieren f 13. Aanvoer 107.800 stuks. Rotterdamsche Eierenveiling (in exploitatie bij de V.P.N.): kippeneieren f 8,30 a f 8,80, eendeneieren f 9,05 k a f 9,50, eieren van handelaren f 6,10 a 6,90, eendeieren van handelen f 9, alles per 100 stuks. Aanvoer 14.882 veilings- en 32.022 handelseieren. Handel zeer gedrukt. Over de maand Juni. NOORDGOUWE. Geboren; 16, Adriana, d. van Jan G. Bogaard en J. C. Rossen16, Leendert, z. van A. C. Kurvink en M. J. van Dommele. Overleden: 10, Willem Cor, 3 j., z. van M. A. Ittmann en A. B. C. Lubbert» (te Wageningen); 17, Grietje, 6 mnd., d. van J. van Leeuwen en J. de Wit; 19, Mattheus Johannes, 17 j., z. van A. van Duin en A. Verloop (van Zierikzee); 20, Machiel Lodewijk, 37 j., man Aran Cornelia J. Schelling. 22, levenloos aangegeven Kind van Maatje Stoel. BROUWERSHAVEN. Geboren: Geene. Gehuwd: 7, K. J. van Schelven, j.m., en A. van Beveren j.d.; 28, J. Schriever, wedn. en Maria v. d. Velde. Overleden14, C. J. Bosloper, oud 33 j., ge huwd met E. M. Dugfetter; 20, Mach. Lodewgk, te Noordgouwe, 37 j., gehuwd met C. J. Schelling. OOSTERLAND. Geboren: 4, Marina Adriana, d. van Hendrik Pieter Hendrikse en Janna Maria Sohoof; 3, Wilhelmina, d. van Leendert de Jonge en Johanna van der Zande; 11, Daniël, z. van Hendrik Jaoobn» van der Have en Cor nelia Hage; 11, Cornelis, z. van Cornelis van der Maas en Jozina Hendrika van der Maas; 24, Anna Cornelia, dochter van Nikolaas Bolgn en Barbera van der Have. Gehuwd: 8, Jacob Stonten, oud 27 jaren, jm. én Adriana de Bruine, ond 24 jaren, jd. Overleden: 1, Pieternella de Jonge, oud 74 jaren, weduwe Tan Kornelii Klink; 14. Lieven Tintel, ond 16 dagen, z. van Jakobus Frans Tintel en Suzanna Hoogerhuis30, Pieter Quaak, oud 33 jaren, ongehuwde zoon van wjjlen Johannes Quaak en Maria Labeur. ST.-PHILIPSLAND. Geboren: Willem, z. tan J. v. d. Ree en M. Qnist. Ondertrouwd: Cornelis Quist, jm., oud 32 jaar en Elizabeth Faasse, jd., ond 31 jaar; Willem Plaizier, weduwnaar van E. BLOOS, oud 28 j en Maatje Vermaas, jd., ond 26 jaar. Getrouwd: Marinus Cornelis Noorthoek jm, oud 27 jaar en Elizabeth den Braber jd., ond 22 jaar; Maljaard Koolaard, jm., oud 24 jaar en Tannetje Verstraten, jd., oud 25 jaar; Cor nelis Jacobus Maas, jm., oud 23 jaar en Jaooba Maria Margaretha Regngoudt, jd., oud 20 jaar; Andries Neele, jm., oud 23 jaar en Elisabeth Wagemaker, jd., oud 21 jaar; Cornelis Quist, jm., oud 32 jaar en Elizabeth Faasse jd. ond 31 jaar; Willem Plaizier, weduwnaar van Elisabeth Bloos, oud 28 jaar en Maatje Ver maas jd., oud 26 jaar. Overleden: Pieternella Jaooba Stols, ond jaar, weduwe van Jacobns Anthonie Stols; Adriana Kramer, oud 69 jaar, weduwe van Abraham Regngoudt. STAVENISSE. Geboren: 2, Martientje, d. van H. J. v. Putten en C. Krgger; 3, Maatje, d. van C. Potappel en J. Dane; 11, Jacobus Maarten, z. van D. S. Daane en P. W. Lenne; 15, Maatje, d. van W. Pipping en A. P. M. Wesdorp; 22, Cornelia, d. van J. v. d. Meer en M. Westdorp; 26, Johanna, d. v. P. Moerland en J. Hart. Gehuwd: 7, Adriaan Dorst, 27 j. jm., «u Jacoba A. v. d; Klegn, 19 j. jd.; 21. Marinus A. van Beveren, 28 j. jm,, en Tannetje Quist, 27 j. jd. Overleden: 17, Maatje, 2 d., d. van W. Pipping en A. P. M. Wesdorp; 19, Johanna, 4 m., d. van M. Eerland en A. C. Biorens; 17, J. J. van 't Hof, 36 j. ongehuwd, (overl. te St.-Annaland) 25, Maria Aberdina v. d. Male, 75 j. SCHERPENISSE. Geboren: 6, Cornelia, d. van C. Andriesse en J. Kegzer; 22, Jannetje Pieter nella, d. van J. Bgnagte en H. M. v. d. Slikke; 23, David, z. van C. Schrgver en M. C. Guiljam; 30, Cornelia, d. van P. Potter en L. Bgnagte. Gehuwd: 7, Abraham Kloet, 46 j., en M. M. Rgstenbil, wed. van M. Dorst, 35 j. Overleden: 5, Pieter Hartog, 75 j. ongeh.; 7, Neeltje van As, 4 mnd., d.,van G. v. Aat en N. Goudzwaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 9