ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 9 Juli 1917, €2S I erlkssees© 73sf@ jaargang, EERSTE BLAD. Aan Heirsn Corrsspondenton. Aan ds Lazers. Maximumprijs Vroege lardappsisn* Bezuiniging Gasverbruik Oorlogsovemcht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. €5 «s si r m as ABONNEMENT. Psijs per drie maanden i Franco per post.. Voor het buitenland per aar Afeonderlyke nummert m. 10028 f 1,40. - 1,70. - 10,-. - 0,05. Verschijnt Mssndag, Woensdag en Viijdat-, ëirastaupi A. J. DE LOOZE Jr. tiiip«ni>>ei»ofdpiilaoiuFi fi. FRAHKEL. ADVEBTENTIEN. Van 1—4 regel»1 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclame» per regel0,16. B(j .contract belangrijke korting. Irjrending op des dag Tan uitgare TÓór 8.SO ure. Dit nummer bestaat nit 2 bladen. Met het oog op de stijgende papier- prijzen die een gevolg zijn van de schaarschle aan papier, verzoeken wij U dringend slechts belangrijke berichten ons te doen toekomen, deze zoo beknopt mogelijk in le kleed en en de verslagen van vergaderingen, voorstellingen en uit voeringen aanmerkelijk te bekorten. Van berichten, inhoudende het aan spoelen van voorwerpen, wenschen wij verschoond le blijven. Om dezelfde.reden als in bovenstaand verzoek vervat, berichten wij hun, dat wij in het vervolg slechts die ingezon- dene stukken zullen opnemen, die niet veel plaatsruimte van ons vergen. De Redactie. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Land bouw, Ng verheid en Handel, van den .5 Juli j 1.: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zgne besohikking van 4 Juli 1917, Directie van don Landbouw, L.a A, 6e AfdB; Hoeft goedgevonden te bepalen: de msximum-kleinhandelprgs voor vroege aard appelen, vastgesteld bg voornoemde beschikking, zal met ingang van 7 Juli 1917 uitsluitend gelden voor z g. groote. aardappelen, waaronder wordt verstaan de gewone consumptiewaar. Met ingang van 7 Juli 1917 wordt voor poters of drielingen de maximum-kleiuhandolprijs vast gesteld op 9 cent per k.g. Zierikzee, den 7 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat in de heden ge houden vergadering van den Gemeenteraad, naar aanleiding eener.aanschrijving van den Directeur der Rgks-kolendistributie, ten aanzion van het bezuinigen van gasverbruik, de navolgende be palingen zgn vastgesteld, welke moeten geacht worden te zgn ingegaan met den 1 Juli j.l.: Gedurende de maanden Juli en Augustus mag door niemand meer gas worden gebruikt dan per maand het gemiddelde van zgn verbruik over Mei en Juni en in geen geval zal dit ver bruik meer mogen bedragen dan 80 M3. Ten behoeve van enkele gasverbruikers is door de Gascommissie oenig grooter verbruik aange vraagd, welk meerder quantum dan verkrijgbaar zal zgn tegen het volgend tarief: van 80 M3. tot 40 M3. tegen 13 cent, van 40 M3. 0 50 M3. B 20 cent en van 50 M3. 60 M3. 30 cent per M3. Muntgas onder dezelfde voorwaarden met een cent verhooging voor leidinghuur. Meerder verbruik mag niet worden toegestaan. Industriegas, ter beoordeeling vau de Gascom missie mag tegen 10 cent per M3, voor 3/< van het gemiddelde verbruik der maanden Mei en Juni worden verstrekt. Indien na eerste aanmaning niet aan deze voorschriften wordt voldaan, zal de toevoer van gas worden ontnomen. Zierikzee, 9 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. D. DE VOS, loco-Secretaris.' Het Russische offensief, hoewel met groote krachtsinspanning ondernomen heeft niet aan de gekoesterde verwach tingen beantwoord. Reeds bij den eer sten onstuimigen aanval waren de ver liezen der Russen aan mensclienmateri- aal van dien aard, dal zij niet opwogen legen het door heil gewonnen terrein, de door hen gemaakte gevangenen en den door hen behaalden buit. Bij den tweeden door hen ondernomen aanval, die Vrijdagmorgen plaats had, zijn de verliezen, die zij in Oost-Galicië geleden liebbcn, nog onlzettender geweest. Gene raal Broessilof, die voor niets terugdeinst schijnt er alles aan gewaagd le hebben. Na een "Urenlang krachtig vernieligings- vuur gingen de Russen tussehen Konjui- chy, en Lowry Kowo.e lot den aanval over. Mei steeds nieuwe afdeelingeu en in dichte gelederen stormden de Russi sche regimcnlcp logen het fronL der Gcnlralen. 'En tot. den middag herhaal den zij hun aanvallen. Deze werden alle niet'zware verliezen afgeslagen. Ook liet gebruik van de Engelsche tanks bleef voor de Russen zonder succes: deze wer den vernietigd. In het Karpathengebied waren zij in hun aanvallen eveneens niet gelukkig: nieercndcels zijn deze afgeslagen. Voor één stelling lagen 13000 gesneuvelde Russen. Reuter seint echter dat de Russische troepen cenige dorpen bemachtigd hebben. Ook meldt dit agentschap, dat bij Pinsk verwoede ge vechten zijn begonnen, en,dat genoemde stad in vlammen slaat. Van het Westelijk front zijn geen be langrijke krijgsverrichtingen te vermel den. Een Duitscbe luchtvloot heeft Zater dagmorgen om half elf opnieuw een aanval op Londen gedaan, en volgende den Theemsoever tal van bommen op Engelaiid's hoofdstad geworpen, tenge volge waarvan 37 menschen gedood en 141 gewond zijn, terwijl groote mate- riëele schade is aangericht. Wij her inneren hierbij aan hetgeen Lord Mon tagu kortelings in hel Engelsche IIoo- gerhuis gezegd heeft. Wij moeten er ons op voorbereiden, zeide hij, dat de lucht aanvallen talrijker en ernstiger zullen worden. De laatste luchtaanval had een ongevallenlijst van bijna 600 menschen tot gevolg. liet is een dwaasheid om van Londen als van een onverdedigd^ stad te spreken. De Duitschers hebben volkomen liet recht luchtaanvallen tegen Londen te ondernemen. Londen toch wordt verdedigd door geschut en vlieg machines, en hel is liet voornaamste centrum der munitieproductie. Der halve doen wij dan ook niets anders dan ons zelf misleiden, wanneer wij Londen hi onverdedigde stad noemen, en zeggen, dat de Duitschers - zich aan een daacl, die een beschaafde natie onwaardig is, schuldig maken, wanneer zij Londen aanvallen. Dit zal nu wel op dit oogen- blik een onpopulaire uitspraak zijn, doch zij geeft den toestand feitelijk weer. Aldus deze Engelschman, lid van het Hooger- liuis. Bovendien wordt, wat de Duit schers doen, ook door de geallieerden in niet mindere mate gedaan. Deze heb ben het vorig jaar de opene Duilsche universiteitsstad Freiburg en de indu striesteden Trier en Karlsruhe gebom bardeerd. En tengevolge van dit bom bardement verloren eveneens vele vrou wen en kinderen hun leven. Ja, zelfs Zaterdagnacht hebben eenige vliegtuigen der geallieerden een bezoek gebracht aan Westphalen. Op Minister werden acht bommen geworpen. Keulen, Karlsruhe en Trier werden nok met een bezoek van hen vereerd. Op laatstgenoemde stad werden talrijke bommen willekeurig geworpen: de meesten vielen in 't vrije veldandere richtten aan gebouwen eenige schade aan. Een kind werd ge dood en een man gewond. In den oorlog die wreed is, zwijgen de wetten der menschelijkheid. En hoe langer hij duurt 'hóe barbaarscher hij wordt. Kwam er maar vrede, dan zou aan al die bar- baarschheid een einde komen! Hoe eer der liij komt, hoe gelukkiger voor de geheele menschlieid. Henderson, lid van het Engelsche Ministerie, heeft in een bijeenkomst van den Moskouschen Raad van arbeiders en soldaten over den vredie gesproken. Hij zeide o. a.„wij wen schen niet alleen vrijheid te zien in Amerika, Engeland en Frankrijk, maar ook in Duitschland en Oostenrijk. Zoo dra wij er de bewijzen van zien, dat de Duilsche regeering vrijheid aan haar volk wil geven,, zal de vrede aanstonds gesloten worden. Nu, wanneer de vrede daarvan afhangt, dan is hij er, wanneer namelijk de Duilsche regecring besluiten kan om voor de Bondsstaten het gelijk, algemeen en geheim kiesrecht in te voeren, en over liet bezwaar kan heen stappen, dal builenlandsche staten zich met de binnenlandsche aangelegenheden bemoeien. Dan zou er zelfs in al de Bondstaten van Duitschland meer vrij heid heerschen dan in het conservatieve Engeland, waar men een erfelijk IIoo- gerliuis heeft en een Lagerhuis, dat on danks de jongste uitbreiding van 'L kies recht, nog niet op het beginsel van alge meen kiesrecht gegrondvest is. In de Sunday Pictorial bespreekt Win ston Churchill de. noodzakelijkheid, dat de Engelsche vloot-eindelijk-eens haar werkeloozc houding prijsgeeft:. In zijn beschouwing bespreekt deze Engelsciic marine-deskundige ^bok 'l duikboot vraag stuk. De duikboot, aldus schrijft hij, hoeft bij haar aanvallen op onze scheep vaart getoond geen eerbied voor onze strategische Iheoriën le bezitten. Zij is een nieuw en revolutionnair feit van het grootste belang. Tndien de"oorlog lang genoeg duurt, zal >je duikboot ongetwij feld de beslissendeVactor blijken te zijn. Wee onze zelfingenomenheidWee onze tevredenheid! Wee onze hooggeplaatste deskundigen! De duikboot, die rebellisti- sclie nieuw-komer, trekt zich niets van hen aan. Zij is de belichaming van de oorlogsgedachte. Onbarmhartig, onver biddelijk, revolulionnair en 'domeiijk. Eerst wanneer wij een offensieve strijd wijze ter zee hebben Uitgedacht, en in practijk brengen, zullen wij onze schit terende "Engelsche vloot kunnen bevrij den uit den magischen cirkel, dien de Duilsche duikboot om haar heen heeft getrokken". Niemand, minder dan Chur chill oordeelt aldus over de kracht van de duikboot. NED.-INDIE. Op hel boorterrein der Bataafsche Petroleum-Mij. le Pangkalan Soesoe is dezer dagen een nieuwe oliebron aange boord, die niet minder dan 1.500.000 L. per dag geeft. Dit is op hel oogcnblik de rijkste oliebron van geheel Indië. T Is te hopen, dat de regeering in Djambi dergelijke meevallertjes onder vindt. Een bron als de te Soesoe aange boorde, levert een jaarlijksche netto op brengst op, waaruit het geheele Euro- peesch en Inlandscli onderwijs in Indië kan worden betaald! Te Pangkalan-Soesoe boort men D/i millioen Liter olie per dag aan, en in het moederland krijgt moeder-de-yrouw geen spat olie voor haar kooktoestellen! CHINA. De toestand is verwarder dan ooit. Vier partijen zijn opgestaan: 1°. die der imperialisten; 2°. de bureaucratische re publikeinen onder leiding van Toean Isji-Joej; 3°. de partij van Fengkocl- sjang, die naar het heet met de voor- loopigc regeering te Nanking over hel presidentschap onderhandelt; 4°. de re publikeinen van Sjanghaidie den kruiser „Iiaitsji" naar Tsjingwantao hebben gezonden in de lioop ,dat Li- Joean-Hoeng naar Sjanghai zal komen. ENGELAND. YlJejeraanYAl op Loaden Tegen lialflien Zaterdagochtend kwam 'n sterk vijandelijk luchtsmaldeel, waar schijnlijk uit twee gedeelten bestaande, boven iiet eiland Thanet en aan de oost kust van Essex. Na bommen op Thanet te hebben geworpen, begaven de vlieg tuigen zich in de richting van Londen. Zij volgden den noordelijken Theems-' oever. Zij naderden Londen uil noord oostelijke richting," veranderden toen hun koers in noordelijke en westelijke rich ting en trokken over Londen van het noordwesten naar het zuidoosten. Op verschillende plaatsen werden bommen op de hoofdstad geworpen. Het aantal vliegtuigen wordt op 20 geschat. Deze luchtaanval was de grootste die er nog is geweest. Het was een merkwaardig schouwspel. De vijande lijke vliegtuigen naderden langzaam als in plechligen optocht, zich symmetrisch voortbewegende. Ze slaken helder legen de lucht af en leken een vlucht groote merels. Het was of ze den hagel van granaten, die rondom barstten, met min achting bejegenden. Ze vlogen in ge sloten gelederen en zeer laag. Alleen dc binnenste vliegtuigen wierpen bommen; dc buitenste vervulden de rol van be schermers. Dc vijand bleef slechts twaalf lol vijftien minuien boven de City. Ilij légde buitengewone vermetelheid aan den dag. Door zoo laag te vliegen, liep hij liet grootste gevaar. De straten waren op dal uur vol menschen. Toen de eerste kanonschoten werden gehoord, kon men nauwelijks gelooven, dat de vijand na derde. De af weerbatterij en schoten goed en bezorgden de aanvallers een warme ontvangst. Toen de vijand over de City was hecngevlogen, hielden de kanonnen met vuren op, en men zag de Engelsche vliegers uit verschillende rich tingen op den vijand afstevenen. Ten slotte verdwenen dc strijdende lucht eskaders in den nevel. ITet schieten van de machinegeweren bleef echter hoor baar. Naar de admiraliteit meedeelt heb ben Engelsche zeevliegluigcn liet vijan delijke luchtsmaldeel op zijn terugtocht aangevallen. Twee vijandelijke toestellen heeft men in zee zien storten, een' derde is brandend in den mond van de Schelde gestort. Volgens de laatste opgaven zijn tengevolge van den aanval der vliegtui gen 37 menschen gedood en 1-11 gewond. Aan den mond van de Theems is er nog een vliegtuig geveld. NEDERLAND. LEIDEN. Een student heeft bij de politie alhier aangifte gedaan, dat zijn vriend, den medischen student O. J. D. een ernstig .ongeluk was overkomen. Met den laatsten trein waren zij Vrijdag avond uit Den Haag naar Leiden ver trokken. Ter hoogte van de Laan van Nicnw-Oost-Indië bemerkten zij, dat zij in een dames-coupé hadden plaats geno men; zij verlieten dezen coupé en wilden over de treeplank een anderen coupé opzoeken. De student D., afkomstig uit Delft, is toen van de treeplank gevallen. De politie stelde zich dadelijk met Den Haag in verbinding en Zaterdag morgen vroeg is het lijk van den heer D, niet ver voorbij de Laan van Nieuw- Oost-Indië gevonden. Het hoofd was in gedrukt en de beide, beenen waren afge reden. VOORTHUIZEN. De oud-strijder Joh. van den Boom herdacht Zondag zijn lOOsten verjaardag. Op nauwelijks 15- jarigen leeftijd nam hij in 1832 reeds dienst als tamboer bij de mobiele schut terij, die destijds in verband met den Belgischen opstand, in Noord-Brabant gelegerd was. Vervolgens diende hij in Oost- en West-Indië. IIATTEMERBROEK. De huisvrouw van 'Van E. vermiste terwijl zij in een winkel was om inkoopen le doen, haar 2-jarig kindje. Naar buiten ziende ont waarde zij, dat het kind juist dooi* een uit Zwolle komenden goederentrein werd overreden. Zij snelde tol redding toe, doch de wielen der machine hackten het kind reeds eenige malen rondge slingerd, zoodat, toen dc trein stilstond:, van hel kind niets anders dan een vorm- looze massa was overgebleven. De moe der werd bij de pogingen tot redidiug van haar kind ook door de locomotief van den trein verwond, en heelt ernstige inwendige kneuzingen .bekomen. PAPENDRECHT. In verband met het onbeheerd vinden van het tjalkschip „Do 'twee Gebroeders" onder den Zwijn- drechtschen wal, welk vaartuig onder Papendrecht voor anker gelegen had, is de 17-jarige schippersknecht P. V., afkomstig uit Amsterdam, aangehouden en naar hier overgebracht. Door 'den wachtmeester der maréchaussée ver hoord, bekende hij den schipper ver moord en daarna overboord geworpen le hebben. Uit den Noord is het lijk van den ■schipper, Vos genaamd, opgehaald. De beenen waren samengebonden, het hoofd was gewikkeld in een stuk zeil, en aan het lijk was een klein anker bevestigd. Het lijk is naar Dordrecht overgebracht. ZIERIKZEE. Ingaande 1 Aug. wordt de rijksklerk 3e ld., J. le Kluse, bij den dienst der directe belastingen ter in spectie Zierikzee, bevorderd tot rijks- klerk 2e klasse. RENESSE. Het fanfarecorps „Luclor et Emergo" alhier, gaf Zaterdagavond niet medewerking van 'l gemengd zang koor „V. Z. O. S." een uitvoering op cle muziektent. De nummers door ,T muziek gezelschap ten beste gegeven werden op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. Ook de zangstukken mochten de goed keuring wegdragen van het vrij talrijk publiek, dat door muziek en zang een .aangenamen avond verschaft werd. BROUWERSHAVEN. De collecte voor den Gewapenden dienst heeft hier opge bracht een som van f 8,395. NIEUWERKERK. Bij het onweer, dat gisterenavond woedde, zijn een paard met veulen in de weide door den blik sem gedood. De dieren waren, niet ver zekerd. Bij dit onweer viel er hiér een tijdlang zooveel regen, dat enkele deelen van hel dorp blank stonden en de var kens in een mestput rondzwommen. Tot leden van den Gemeenteraad zijn bij enkele candidaatstelling herko zen de aftredende leden de heeren D. A. Labrijn, II. Flikweert en J. v. d. Zandc. BRUINISSE. Bennul lot kommies 3e kl. bij 's Rijks1 directe belastingen de heer A. A. M. Verhagen alhier. STAVENISSE. De heer II. J. Dorst, die Vrijdag herkozen werd als lid van den gemeenteraad, heeft voor deze be trekking bedankt, zoodat er. binnen kort een nieuwe vrije stemming moet plaats hebben. ST.-ANN AL AND. Door de ingelanden van het waterschap St.-Annalancl is ver leden Vrijdag als lid van :t dijksbestuur van den calamiteusen Suzannapolder ge kozen de heer J. Boogaard en zulks ter vervanging van wijlen den heer P. Bruijnzeel. TIIOLEN. Aantal kiezers 650. Opge komen 499, van onwaarde 9, volstrekte meerderheid 246. Gekozen J. W. Wagtho (aftr.), met 385 st., A( Ilollestelle (aftr.) /met 374 stemmen, H. Goossen met 274 sti Herstemming tussehen W. Moelker (aftr.) met 223 st. en Jhr. J. van Vreden- burg met 222 stemmen. ANA-JACOBA-POLDER. Vrijdagavond j.l. geraakte te St.-Philipsland het paard, bespannen voor 'n rijtuig van den land bouwer A. Wisse alhier, cloor 't gooien met sleenen door dc jeugd, op hol. De leidsels werden stuk getrokken, zoodat dc inzittenden aan den wil van 't paard: waren overgegeven, dat hollend vm een oprit in de waterleiding terecht kwam. W;, die over het paard getracht had de teugels vast te krijgen, was hierbij komen te vallen, waardoor hij een dei- wielen over zijn been kreeg, zonder ernslige gevolgen. De landbouwer B., die. er vooraf was uitgesprongen, kreeg een verwonding aan zijn hoofd en zijn schouder werd ontwricht. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Dc twee inzittende vrouwen en kind werden door toegeschoten hulp uit hun benarde positie gered. Zij kwamen er met een beniodderd pak.en kleine ver wondingen af. liet paard bleef onge deerd, doch het rijtuig werd beschadigd. MIDDELBURG. lil een Zondag alhier gehouden vergadering, welke werd bij gewoond door een groot aantal vrijz.- deniocralen uit verschillende deelen van Zeeland, is een vrijzinnig-democratische organisatie voor den kieskring Zeeland opgericht. Éen voorloopig bestuur werd gekozen, waarin afgevaardigden van alle vrijz.-democratische organisaties in den kieskring zitting hebben. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 9 Juli. Op Dinsdag 26 Juni j.l., werd voor de arrondissements rechtbank behandeld de zaak togen J. A., oud 53 jaar, werkman, wonende te Tholen, bij vonnis van 5 Juni j.l., bij veratek veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf, wegens bet als ouder on.ucht plegen mot een aan zijne zorg toever trouwde minderjarige. Tegen dat vonnia was beklaagde in veriet gekomen. Na verboor van den be1 rgde, vorderde de officier van Justitie bekrachtiging van het bij verstek gewezen vonnis, één jaar gevangenisstraf, met last tot onmiddellijke gevangenneming. Na beraadslaging, werd door di r: ;ht- bank bet vonnis van één jaar Èi,van- genisstraf bekrachtigd met bevel tot ge vangenneming. Beklaagde werd daarop gevangen genomen, en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zoowel door beklaagde, als door den officier van Justitie, is tegen dat vonnis booger beroep aangeteekend. Beklaagde is Zaterdag naar bet Huis

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 1