ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 4 Juli 1917. TWEEDE BLAD. (Z lerikx e e sch C o i) r a it t). ABONNEMENT. Priji pet drie maanden ,1 1,40. Franco per poit-1,70. Voor het buitenland per jaar- 10,—, Afiouderljjke nummert- 0,05. Veraohynt Haandag, Woenadag en Vrijdag 73st« IMBRANS. No 10026. Diraotann A. J. DC LOOZE Jr. llilgnar-HsofdraiiaolMr A. FRÏ1XEL ADVERTENTIES N. Van 14 regelt0,40. Bike regel meet0,10. Reclame* per regel0,15. Bjj oontraot belangrijke korting. Intending ep den dag Tan uitgara vóór S.IO ure. Aardappelrelletje» te Amtterdam. Maandagmiddag kwamen een paar duizend vrouwen op den Dam bijeen om tegen de aardappelvoorziening te protesleeren. i Onder aanvoering van den heer D. Wijnkoop en mej. Kitz, voorafgegaan en vergezeld door een 22-tal politie- j agenten, twee politieruiters en twee inspecteurs, ging men langs 'l Stadhuis op den O.-Z. .Voorburgwal, waar een I talrijk detachement politie-,agenten 1 opgesteld stond. Een eindweegswas de optocht de Heerengracht opge- sehrèden, toen plotseling een inci dent plaats had. Op de bovenwoning van den juwe lierswinkel van de firma Hoeker Zoon, waren een paar werksters aan den arbeid. Deze vrouwen veroor loofden zich eenige aanmerkingen, loen de beloogeiide stoet langs trok; zij riepen de voorbijtrekkende vrou wen toe, dat ze gek waren en tikten tegen hel voorhoofd. Uit den stoet bleven die opmerkingen niet onbe antwoord en ai spoedig ontstond '11 scheldpartij. De vrouwen drongen in de portiek van het winkelhuis en van deze gelegenheid wisten een paar opgeschoten jongens gebruik te ma ken om op te duwen en een der groote spiegelruiten van den goud smidswinkel in te drukken. Glasscher ven vielen in de étalagedie vol kostbaarheden lag en terwijl in den winkel terstond handen klaar ston den om paarlen, juweelen en andere sieraden in veiligheid te brengen, werden van den straatkant grijp grage handen door de ontstane ope ning gestoken. In een ommezien werd de ruit verder ingeslagen en het 1 gelukte den belhamels een aantal voorwerpen mee te nemen. Politie ontruimde ten slotte de stoep. De optocht had inmiddels zijn weg vervolgd. Een deel van den stoet- rende naar de Groentenmarkt. De JÏr aanwezige politie wist echter spoedig verder voortdringen te be letten. Weldra daarop ontstond ech ter in de Marnixstraat zelf een hevig tumult. Een honderdtal vrouwen wist 'n pakhuis open te breken. .Verschil lende vrouwen verlieten met zakken aardappelen, bloemkoole.n en andere groenten het pakhuis. Op het zien dier vrouwen kwamen tal van andere vrouwen toesnellen om ook 'n deel van den buit deelachtig te worden. Inmiddels bleef liet rumoer aan de Marnixstraat voortduren en de politie daar was vrijwel onmachtig zich tegen de bende te keeren. Juffrouw Kitz nam ten slotte op een handkar plaats om de vrouwen toe te spreken. En daarna volgde de heer D. Wijnkoop dit voorbeeld. Hij deelde mede, dat geen vrouwen waren vastgehouden. En verder zei hij, dat de burgemeester uitstedig was, maar Jat er morgen een half kilogram aardappelen meer verstrekt zou wor den. Voorts wekte hij de vrouwen op om nu naar huis te gaan. Het wegnemen van wat aardappelen enz. geeft geen zier, daar zijn wij niet voor gekomen, zei hij; wij zijn ge komen om te laten Zien, dat de toe stand onhoudbaar is. 'Het eenig noodige is, dat de man nen tot staking overgaan. Gaat nu haar huis. 'Aan deze opwekking werd echter maar matig gehoor gegeven. Een nieuwe plundertocht. Plotseling kwam er beweging in de menigte en holden de vrouwen en mannen er waren ten slotte veel meer mannen bij dan vrouwen de brug over van de Elandsgracht en begaven zich naar de Meermarkt, .waar een schuit met bloemkool lag. 'Aan dén eenep kant trachtte de in specteur van politie de menigte tegen Ie houden, waarin hij geruimen tijd slaagde, totdat versterking kwam op dagen: Middelerwijl drong aan den anderen kant het publiek op en sprongen de vrouwen van den wal kant op een der schuiten. Spoedig was toen ook de volgeladen schuil mei bloemkool bereikt. Dt bloem- koolen vlogen door dé lucht, en de vrouwen spoeden er zich merle we". slceds meer kwamen er optia- 1 gen, lotdal plotseling eenige politie ruiters verschenen. Nu maakten zii Zicli een oogenblik uil tie voelen, maar ook slechts een oogenblik, want toen men zag, dat er niet meer dan twee agenten te paard waren en twee te voet, begon 1 plunderen opnieuw. Plotseling hoorde men een angstig gegil; een vrouw, die van de eene schuil op de andere wilde springen deed een misstap en kwam in hel' water terecht. Met veel moeite werd zij daaruit opgehaald., een groote bloemkool nog in haar handen ge klemd. Inmiddels kwam verdere poli ticversterking opdagen en werd het terrein schoongeveegd. De vrouw, die ju het water was gevallen, werd, nog dl uipende van 't water op een hand kar weggereden. Nog altijd klemde zij de bloemkool in haar armen. De omgeving van de groe'nten- ïnarkt is verder den geheelen avond het looneel geweest van relletjes. De politie, had de. toegangen afgezet, om herhalingen te voorkomen van de relletjes van des middags. Gevreesd werd met name voor een aanval op de aardappelen, die aan de Meer markt ter distributie gereed lagen. Het politievertoon deed natuurlijk heel wat nieuwsgierigen samenstroo- men en daaronder waren ooi; een aan. opgeschoten jongens, die het er blijkbaar op gemunt hadden rel letjes uit te lokken. Niet lang duurde het ol de polilio werd met steenen gegooid, waardoor verschillende po li lie-ageiiten getroffen werden Het gevolgwas natuurlijk een charge van «e politie, die met sabel en gummi- Stok de menigte trachtte te versprei den, terwijl de inspecteurs en briga- diers, die van revolvers voorzien waren, liunpe met scherp geladen vuurwapenen in de lucht afschoten. Dan ging liet gepeupel even aaii den haal en verborg zich in de zijstraten. Omstreeks half zeven was men op de Handelskade bezig een schuil met aardappelen te lossen, die bestemd waren voor Engeland. Alle export- aai dappelen trouwens die voor ex port bestemd zijn en in Amsterdam ol Rotterdam gelost worden, zijn voor Engeland, omdat liet Duitsche gedeelte rechtstreeks van de veiling plaatsen verzonden wordt. Het los- singswerk was den geheelen middag kalm ui zijn werk gegaan totdal legen het genoemde tijdstip plotseling een til om vrouwen verscheen. De vrouwen hadden gemakkelijk spel want er was daar ter plaatse op dat oogenblik slechts een politic agent, die, op lijfsbehoud bedacht liais over kop de vlucht moest 11e men. De man giug'assistentie haler aan het posthuis aan de Ertskade en kwam mei vier collega's terug... met geen ander resultaat dan dat ze nu om een volslagen steeniging le onl komen, met zijn vijlen de vlucht moesteu nemen. Gedurende dien tijd was 't vrouw volk geheel de baas. Bij honderden 'tegelijk kwamen ze de eilanden aflo-o pen uit de Groote en Kleine Kallen burgerstraat en ook vaq af '1 andere gedeelte uil de Czaar- Peterstraat en zijstraten. De zwaar beladen schuil was binnen een half uur lijd geheel leeggeplunderd. Juisl zou men aan een tweede schuit beginnen toen liet bootje van de Havenpolitie ver scheen en die tweede schuil welke voorzichtigheidshalve nbg door de agenten losgemaakt was en midden in de grachl dreef wist weg Ie sleepen. s De menigte voelde zicli ecliler de baas. Nu werden de verschillende loodsen bestormd. Sommige waren hermetisch gesloten en ondanks al liet rammelen hieven de deuren ge sloten. Maar op andere plaatsen gin" liet gemakkelijker en daar trachtte men nog weg te halen wat binnen het bereik viel... Totdat verdere politieversterkin" en ook militaire hulp kwam opdagen loen waren de kaden spoedig schoongeveegd. I Men begrijpt' dal liet verdrijven van de plundergrage menigte niet zonder verzet ging. Toen de eerste polilie-mannen in gesloten gelederen voorwaarts gingen, vloog een hagel bui sleenen hun tegemoet. De liooge voetbrug over den spoorweg was tot een ware veste gemaakt vanwaar dc projectielen naar beneden werden geworpen. De inspecteur van politie Tinholt, niet wetende dat de toestand zoo critiek was, kwam door de Kal- tenhurgerstraat en had daar een ware achtervolging te verduren. Eenige malen werd hij getroffen en juist zou hij zicli bij zijn 'manschappen voe gen, loen 'hem nog een groole kei legen' liet hoofd vloog, die hem schier bewusteloos deed neervallen. Het bloed gutste hem uit '11 diepe wonde. Weer daverde ecu salvo door dc lucht... een oogenblik week dc me nigte een weinig terug, maar het vol gende oogenblik bleven de vrouwen en mannen weer dicht opéén gepakt staan. Van het Mariniersplein zelf.was dc bestrating geheel opgebroken. En alles stond met sleenen klaar, hing uit ramen en uit vensters. En wan neer de militairen weder een salvo deden hooren, pufte zoo waar ook van de andere zijde ter beantwoor ding van het vuur een revolver in de. lucht. Aan de Ertskade ging liet geruimen lijd heet toe. Ook hier week liet op gewonden straatpubliek maar ter nauwernood voor de militairen en politie-agenten. Maar weldra volgde hier van de zijde der handhavers van recht en wet een krachtig optreden. Toen men bemerkte, dat men. zich aan de losse salvo's nicl stoorde werd werkelijk omlaag gericht... Het gevolg was, dat een viertal jeugdige personen licht gewond werden, Een jongetje \Yerd weggedragen, bloedend aan alle kan ten. Een paar andere gewonden wer den in een "café gedragen. En even le voren was de le luile nant De Mol hel slachtoffer van zijn plicht geworden. Dc luitenant, die zicli bij zijn troep moest voegen in de Rietlanden werd, toen hij de tram verliet, door liet gepeupel gegrepen en op den grond geworpen. Zoo on verhoeds was de aanvaldal den officier voor hij 't wist zijn sabel ont roofd werd. Hij had 'n leelijke hoofd wonde opgeloopen, toen hij door de politie ontzet werd. In tiet geböuw van de Havenreserve werd dc officier verbonden. Op een gegeven oogenblik weer- schalden de krijgstrompetten van een aanrukkende compagnie soldaten. Toen de troep de Czaar Peterstraat doormarcheerde gebeurde er aanviin kelijk niets. Maar hoe verder dé sol daten kwamen, hoe rumoeriger liet werd. Links én rechts werd uit de ramen gegild moordenaars, goóïl je geweren neer!" De situatie kreeg ecli ler een ganscli ander aanzien, toen voor den overweg van liet spoor halt moest worden gehouden. Nu drong liet publiek van alle kan ten op den troep in en omringde voorat dc officieren. De soldaten, onder wie klaarblijkelijk vele beken den, werden man voor man bewerkt. Een oogenblik klonk het com mando „legt aan!" Een gedeelte van de menigte'stoof uiteen, vluchtte in winkels en in trapportalen. Maar een ander .gedeelte bleef slaan en de ge- vluchten kwamen nu ook terug. Daar stapt'een soldaat uil liet gelid en zegt: ,.ik verd. het!" Daverend klinkt liet gejuich. En voortdurend worden' de andc ren bewerkt dat voorbeeld te volgen. Een meid hangt aan de arm van een een soldaat. „Hein, dal doe je me toch niét aan!" En links en rechts klinkt liet „Piet Jan, denk er om, niet schieten op je kameraden hoor". Weer voegen zich een paar man nen bij de menigte en weer klinkt het gejuich. Plotseling klinkt liet bevel „rechts omkeert" en ouder donderend hoe rageroep keeren de militairen terug. Een der verslaggevers van het Hdlsbl. schrijft: Ongeveer half elf reden wij naar de Czaar Peterstraat. Op Kattenburg "en Wiltenbur'g stonden talrijke groe pen vrouwen en mannen in druk gesprek. Maar van ongeregeldheden nergens een spoor meer. Plotseling kwam een groole troep soldaten voorhij, geëscorteerd door lal van opgeschoten jongens en meisjes, die juichend den voorbijrijdenden toe riepen:" „De militairen weigeren op de burgers te schieten!" Aan liet eind der Czaar Peterstraat gekomen, zagen wij gedeelten der straat opengebroken; met de steenen was men de politie en de soldaten le lijl' gegaan. Eenige soldaten en politie agenten, daar geposteerd, stonden 't gebeurde nog le bespreken; De solda ten, miliciens, jonge, stoere kerels van buiten, vertelden, dat ze hadden moéten schieten, 0111 zichzelf te ver dedigen tegen de massa steenworpen der opgeschoten jongens. Tegen hvee uur cles nachls was omtrent de slachtoffers uit het pu bliek het volgende bekend: Een man is dood in de Mariniers kazerne binnengebracht. ■Voorts zijn door de zorgen van den geneeskundigen dienst één man en drie jongens opgenomen in ver schillende gasthuizen, één met een schot in 't hoofd, eeij zeer ernstig met een schot in den lever, een met één beeiifractuur en één met een hersenschudding. Twee lieden wer den door de auto-brancard aange bracht, die na verbonden te zijn naar linn huis gebracht werden. Voorts zijn in de verschillende af- deelingsgebouwcn van den genees kundigen dienst nog* heel wat lichte verwondingen behandeld. Twee politie-agenten. ernstig door steenen getroffen, werden aan de politic-bureaux verbonden men dorst hen niet te vervoeren uit vrees voor het gepeupel! Aan den overkant van het Ij heeft Dinsdagmiddag een openlucht .samenkomst van stakende havenar beiders plaats gevonden. Zij is toe gesproken door den voorzitter der scheeps- en hootwerk-ersvereeniging •„Recht en Plicht", die zeide het le betrpurén, dat een afvaardiging uit de stakers een onderhoud had gehad met den burgemeester, „die er toch niets aan kan doen". De eenige weg voor de arbeiders om verbetering in den toestiind te krijgen was demon- streereu en met klem protesteeren bij de regeering. Op de Hoogte Kadijk heeft een bende vrouwen zes halve varkens van 'n vleescliwagen geroofd. Zij hadden allen messen bij" zicli en begonnen op straat de buit te verdeelen, of liever ieder sneed en rukte er af wat zij machtig kon worden. De politie kon er niet tijdig bij zijn om het te verhinderen. Dezelfde plunderzieke vrouwen hebben ook een poeliers- winkel in de Korlc Kerkstraat willen leeghalen, maar hier was de politic bijtijds bij de hand 0111 't te heietien. I11 een gehouden vergadering uitgaande van liet plaatselijk revolu- lionnair comité, is onder gejuich be sloten lol een algemeehe werkstaking van 24 uren als protestlegen den aardnppelnood. Op de Eilanden was het reeds Dinsdagmiddag zeer rumoerig; de spekslagers winkel van deii heer .Vel- zeboer in de Kleine Wittenbufgerstr. is geheel leeggeplunderd. Kattenburg was wederpm 't brand punt van de troebelen. In de ver schillende nauwe straten en langs de Kattenburgergracllt hadden sterke militaire afdgelingen en politie-deta- chèm enten postgevat, zoodat thans niet meer de ongunstige toestand lieersclitc, dat de bevolking daar on beperkt lieer en meester was. Intus- schen bleek al zeer spoedig, dat de ongeregeld lieden thans niet méér uit gingen van overspannen vrouwen onder den invloed van de aardappe- lenscliaarschte, maar het was nu het echte grauw, dat telkens, waar liet er kans toe zag, de gelegenheid aan greep om te plunderpn en te rooven. Zoö werden op 'de Kattenburger gracllt plotseling met groote kei- steenen de p'aneelen van de deur van een onderstuk, waarin kisten Stijfsel opgeslagen waren, opengebroken. De eigenaar, de heer Struve, is in dienst. De pakhuisruimte zou door 't grauw geheel leeggeplunderd zijn, als niet bijtijds een der afdeelingen militairen en politie bij de hand was geweest om de plunderende bende uiteen te drijven. De omliggende straten en grachten werden nu niet krachtige charges schoongeveegd; de politie deed felle uitvallen, waarbij het ge peupel dan in dolle vlucht zich uit de voeten zocht te maken en meni geen met een bebloeden kop moest afdruipen. Naar liet departement van oor log mededeelt, ontkennen de daar ontvangen ambtelijke berichten liet voorkomen van gevallen van dienst weigering onder de troepen, welke hij de ongeregeldheden aan de politie militairen bijstand hebben verleend. Madame Stelahell. De bekende lord 'Abing-er, tegen woordig marine-officier, is, naar de Times mededeelt, in het huwelijk ge treden met mevrouw St-einheil, welke zooals men zich herinneren zal de vertrouwelinge van den president der Fransche Républiek, F-elix Faure, was en verdacht werd van moord op hare moeder en op haar echtge noot, den schilder Steinheil. De Times brengt in herinnering, dat de ver dedigers destijds hebben getracht de onschuld hunner cliënte aan te too- nen, door de bewering, dat de werke lijke moordenaars eenige geheime staatsstukken zochten, die de presi dent der republiek aan hare bewa ring had toevertrouwd. Mevr. Stein heil werd ten slotte vrijgesproken, doch gaf er de voorkeur aan Parijs te verlaten en nam haai- intrek in Londen, waar zij onder den aange nomen naam van mevrouw de Serig- nac leefde. Onder dezen naam is zij thans ook opnieuw in het huwelijk getreden. De bommen op ZIerlkiee. OfficieelHet ministerie van bui- tenlandsclie zaken deelt mede, dat de Britsche regeeringzich bereid verklaard heeft, een nieuw onder zoek in te stellen naar de vraag, of de op Zierikzee gevallen bommen door een Britsch vliegtuig geworpen konden zijn. De Nederlandsche regeering heeft aan de Britsche aangeboden om haai de te Zierikzee gevonden bomscher ven te doen voorleggen en haar te vens verzocht aan een Nederland- sclien deskundige toe te staan bij 't onderzoek van die scherven tegen woordig 1e zijn. De Britsche regee ring heeft geantwoord, dat zij daar tegen geen bezwaar had; derhalve zal luitenant-kolonel van den gene- ralen staf C. van Tuinen, zich voor liet bedoeld onderzoek naar Enge land begeven. De Belgische en de Fransclie re geeringen hebben in antwoord op de vraag der Nederlandsche regeering, of het mogelijk was, dat het voorval te Zierikzee aan een Belgisch of een Fransch vliegtuig te wijten is geweest medegedeeld, dat blijkens ernstig on derzoek die mogelijkheid was uitge sloten. KnoelerQ met een rerkleilngtlQit. Voor den gemeenteraad te Amersfoort ie o.a. candidaat gesteld door de S. D. P. de heer Joh. D. Holmer. Thans is ge bleken, dat de lijst voor diene candida- tuur drie handteekeningen bevat, welke daarop niet door de personen ielf ge plaatst sijn, terwijl deien verklaard hebben, dat de onderteekening buiten bun weten is geschied. De burgemeester beeft hierover een klacht ingediend bjj den officier van justitie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1917 | | pagina 4